i terug bc ei ir Een vreeselijke middag Beste Jongens en Meisjes Was het vorige week alles keuveltjes avond, wat de klok sloeg, ditmaal hebben zowat alle briefjes het over... ja, waar zou den ze het anders over hebben, dan over het vlak voor de deur staande Sinterklaas feest. O, o, o, wét een verlanglijstjes wor den er deze dagen gemaakt en wat een ver wachtingen van goede gaven. Ik hoop dan ook maar, dat. het meevalt en niemand teleurgesteld wordt. Enfin, dat hoor ik nog weL Het raadsel was wel in de geest geval len, al vonden een paar het ook nu nog pioeilijk. Het boek is gewonnen door: MIEK LEGUIT, Hoep B 149, Schagen. En nu de briefjes. Trieni N., St. Maartensbrug. Dat rap port van jou mag gezien worden, zeg! Alle maal 8-ten. Gefeliciteerd. Nel Schoorl, Schagen. Dat begrijp ik, Nel. De zomer is er om buiten te spelen. Trouwens... dan worden er ook geen brief jes geschreven! Jannie Slagmolen, Utrecht. Haaaa... de eerste vriendin uit de Domstad. Vind jij die briefjes zo leuk? Nu, je mag meedoen hoor! Jan en Wolter Kok, St. Maartensbrug. Aaiii... vinden jullie de laatste tijd de raad sels zó moeilijk? Ik zal proberen ze nog makkelijker te maken. Gurie Kooy, St. Maartensbrug. Ik vindt het aardig als ook jy lid van de puzzle- en briefclub wordt Gurie... maar: dan schrijven op een beter stukje papier hoor! Afgesproken? Annie Kademaker, Petten, Niet te keuvelen geweest? Nu, er waren er niet veel, die thuisgebleven zgn. Maar een gezel lige avond hebben jullie er toch van ge maakt, lees ik. v Henk Hoogland, Burgerbrug. Die taart... die taart... daar drómen jullie ge loof ik van. Taart-nachtmerries... Jan Rentenaar, Woudmeer. Ik vind het leuk, dat jij zo'n duivenliefhebber bent, maar moet je toch op één ding wgzen: je schrift „zogtends", maar dat behoort te zijn ,,'s ochtends". Jan Keyzer, A-ma Paulowna. Ja vriend Jan, jonge honden zijn gezellige beesten. Daar kun je soms heel wat plezier aan beleven. Maartje Anthonle Wijngaard, Burger- brug. De Canadese Vijfling... leb je die cadeau gekregen op de plaatjes van de Palmolive zeep!!?? Ik spaar vast en zeker nooit van die plaatsjes op, Maartje... Jantje Klomp, St. Maartensvlotbrug. Die meester van jullie is toch maar een leukert, zag. Ik ga haast wensen nog eens terug te komen op de schoolbanken. Jannie Kooy, Langereis. Was het zo moeilijk het verlanglijstje vol te krijgen Jannie? Nu, dan is de speelgoedvoorraad zeker wel héél groot! Maap Smit, Langereis. Ja, Maap, die films met Shirley Temple zijn zeker aardig, ik heb er ook meestal met genoegen naar gekeken. Lies Boontjes, Burgerbrug. Och... och... vond je het raadsel zó moeiiyk Lies? Dat had ik niet gedacht. Marlet je Koster, Wognum. Vraag je nieuw postpapier? Zou je het krggen ook? Ik zal er naar uitkijken, hoor! Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Ik dank je wel voor het keurige verslag over de gymuitvoering. Je bent een geboren journaliste! Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Zijn jullie zulke schaatsenliefhebbers? Als het vriest kom ik eens kijken of jullie beentje over kunnen. Nelie Brommer, Anna Paulowna. Ko lossaal, wat een leuke avond is dat geweest, Nelie. Ik had die toneelstukjes ook graag eens gezien, maar was nite in de gelegen heid. Hendricus Peetoom, Oudesluis. Wan neer ben je precies jarig, Hendricus? Dat moet je me van de week eens even schrij ven. Ja?? Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Zeg... weten jullie al wat er op het lijstje van je moeder staat? Waren jullie niet reuze-nieuwsgierig Ab Marees, Barsingerhom. Ach Ab... ik begrijp het, eerlijk gezegd ook niet erg. Ik kan het jammer genoeg niet meer na kijken. Vergeef het den Kindervriend maar! Ali Smit, Schagen. Ali... we zijn al zo lang dikke vriendjes, dat ik niet bang ben het met je aan de stok te krijgen. Maar van die néém van jou..» dét is ook voor mij een puzzle. Jan Stöve, Schagerbrug. Nog wel hartelijk gefeliciteerd Jan met je verjaar dag. Hoe oud ben je nu 13 Jannie Klomp, Schagerbrug. Dat je schrijft is goed Jannie, maar... 3 regels... nee, dét is te weinig! Aagje Jansma, Petten. Vind jg dat ook zo leuk, Zondagsmorgens op bed lezen, Aagje? Dat deed de Kindervriend vroeger ook altyd. Miek Leguit, Schagen. Nou, als het niet te veel gevraagd is Miek... ik zou best eens willen dat die gulle Oome Jaap van jou mg ook eens bedacht. Ik heb mgn schoen al klaar gezet...! Jacomgntje van Rgn, Westermoerbeek. Ik ben benieuwd naar het postpapier, dat je misschien van den Sint zult krygen. Wat zullen dén de brieven lang worden, zég! Annie Bakker, Schagerbrug. Moet ik een raadselboek aan de Sint vragen? Wel, ik zal het eens doen. Kijken of ik het krgg. Jopie Tiessen. Zo zie je Jopie. De een vindt de raadsels te moeilgk en de ander te makkelgk. Het is een hele toer dat alles goed te schipperen hoor! Janie Broekhuizen, Schagen. Ik hoop ook van het jaar nog op de schaats te ko men Janie. Ben er een dolle liefhebber van. Klaas Borst te Ja, Klaas, al die winkels in Schagen zien er nu verleidelijk uit. Ik moet soms mezelf een duwtje geven om door te lopen... Dieuw Rijs, Petten. Gaat het goed met de zangvereeniging Dieuw? Dat moet je me maar eens schrgven. Annie de Beurs, Anna Paulowna. Ja, die Kinderfeestmiddagen zyn geweldig leuk, Annie. Ik geloof dat jullie er allemaal wel heen wilt, niet? Henk de Graaf, Schagerbrug. Is Trijnle de Boer een nichtje van jou? Dat heb Ik niet geweten! Ik zal het onthouden. Jan en Corrie Kalverdyk, Oudkarspel. Ja, die mezen zgn leuke beestjes, die kun nen zo'n helen dag aan het sausjes pikken blijven. Bram v. d. Welle, Kolhorn. O Bram, o Bram... wat een klein stukje papier en... wat een klein briefje. Dat moet anders wor den hoor! Koba Kuiper, Schagen. Schryf me eens wat van die zwarte Piet de knecht, Koba. daar ben ik geweldig nieuwsgierig naar. Jg begrgpt wel waarom hè? Marietje de Moor, Warme nhuizen. Raadsels oplossen en dan vergeten te pos ten... ja, dat vind ik dom, Marietje. Olie dom! Jack v. d. Cappelle, Schagen. Wel bedankt voor je brief Jack. Gaat het al met melken Arie van Scheyen, Groot© Keeten. O Arie... ik denk dat ze vergeten zgn je briefje op de post zou doen, want 3 m a a 1 achter elkaar jou vergeten... nee dét kan niet. Nelie Bakker, Burgerbrug. De oplos sing van je raadsel, Nelie is „op het vuur". Ik hoop, dat je de verfdoos krijgt, want iemand die zo mooi schrijft als jg, zal ook wel goed kunnen teekenen. Jannie en Bram Borst, Schagen, Je schrijft „kedotje" en „klupje", Jannie, maar je bedoelt zeker „cadeautje" en „clubje". Is het niet zo?? Rika Keyzer, Schagen. Dat was een aardige brief, die ik van jou ontving Rika. Wat kun je toch gezellig schrijven! Corrie Keyzer, Schagen. Ja Corrie, die Rika is een meid uit duizend. Als ze vroeger tegen mg praatte als ik zat te lezen... dan kon er een gsberg naast me vallen en ik had het nóg niet gehoord! Trienie Nierop, St. Maartensbrug. Ja. die Trgnie bofte vorige week met dat boek. Vond ze het mooi?? Nancy Brugman, Braakpolder. Ik hoop voor jou, Nancy, dat je je autoped krggt hoor. Wil je er anders om denken, dat een autopet heel wat anders is dan een autoped. Begrijp je me? Betsy Hart, Oudkarspel, A 118. Wat doe jg nu eigenlgk liever, Betsy zwemmen of schaatsen? Ik vind 't allebei leuk, maar als ik kiezen mocht dan zou ik zeggen: zwemmen. Cor Slikker, Dirkshorn. Jg hebt me ver rast met een mooie tekening en alleen daar om ben je al welkom in ons midden. Schrijf me maar trouw hoor. Jannie en Corrie Wardenaar, Dirkshorn. Misschien kom ik wel naar jullie gymuit voering kgken, maar zeker is dat nog niet. 't Is nog zo ver in het verschiet, hé. Wim Glas, Noord-Scharwoude. Jg bent de laatste deze keer, die een briefje van me krygt, maar dat komt ook omdat je je naam niet onder je briefje had gezet. Be halve op de envelop moet je 't ook op het briefje doen, hoor! KINDERVRIEND. Het was een warme middag. De jongens uit het kleine Engelse stadje D. dat aan een meer lag, waren dadelijk na schooltijd gaan zwemmen. Ze doken, ze hielden zwemwedstrijden en stoeiden in het heer lijke koele water alsof ze er in thuis hoor den. Ook Jack Cordon was er die middag, wat niet vaak gebeurde. Jack was een magere bleke jongen, die altijd door de anderen werd geplaagd, omdat hij niet mee kon doen. Hij was niet sterk, werd gauw moe, hij kon niet zwemmen, niet voetbal len, hij klom nooit in bomen, want dan kon hij zijn kleren wel eens scheuren. Geen van de jongens had zich ooit afgevraagd, waarom en waardoor Jack zo anders was dan zg. Hij was nu eenmaal zo en daarom moest hij geplaagd en uitgelachen worden. De meesten wisten wel, dat Jack geen va der meer had, dat zijn moeder arm was, dat Jack na schooltijd probeerde om er wat bij te verdienen door boodschappen te doen dat hij daarom geen zwemlessen kon ne men, geen lid kon zijn van de voetbalclub, en voorzichtig moest zijn met zijn kleren, dat kwam niet bij hen op. Jack'bleef in het ondiepe water vlak bij de kant en plaste alleen wat in het water rond. Hij was er allang aan gewend dat niemand zich met hem bemoeide, liever was hij alleen dan door de jongens ge plaagd en bespot te worden Toen hij zich aangekleed had en op het punt stond om weg te gaan, kwamen een paar van zijn klasgenoten eraan en bleven bij hem staan. Peter Harris, de zoon van den dokter, was er bij en die vond er altijd een bijzonder genoegen in om Jack te plagen. „Hei, dooie diender, wat voer jij hier eigenlijk uit?" riep Peter hem toe. „Je kunt toch niet zwemmen?" Jack antwoordde niet, maar wilde weggaan „Blijf maar weg in 't vervolg, anders moeten we jou op een keer nog uit het water halen ook, als je verdrinkt," ging Peter voort. Jack voelde zich boos worden. „Jullie weten best dat het niet mijn schuld is", zei OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL. Goede oplossingen ontvangen van: Jannie en Corrie W., Dirkshorn; Jaap S., Dirkshorn; Hillie K., Dirkshorn; Jannie B., Burgerbrug; Lies B., Burgerbrug; Nelie B., Anna Paulowna; Jan S., Schagerbrug; Aagje J., Petten; Miek L., Schagen; Annie B., Grootesloot; Jopie T., Petten; Janie B., Schagen; Dieuw R., Petten; Annie de B., Anna Paulowna; Corrie Marie S., St. Maar tensbrug; Jan en Corrie K., Oudkarspel; Marietje de M., Warmenhuizen; Koba K., Schagen; Rika K., Schagen; Rieni N., St. Maartensbrug; Corrie K., Schagen. NIEUWE RAADSELS. 1. Hoeveel maanden hebben 28 dagen? 2. Wie kan in het bos gaan wandelen zon der zijn huis te verlaten? 3. Welke stenen kunnen niet tegen de warmte 4. Zoek bloemennamen uit de volgende zinnen: a. Neen Jan je raadt 't nooit. b. Ik schrok, toen de ezel in eens begon ia - ia te roepen. c. Ben je nu pas terug, Kees? hij half-huilend „Ik heb 'geen tijd om te leren zwemmen en geen geld, ik moet immers voor mijn zusjes zorgen!" „Ja, zo kun je je er wel uit praten" spotte Peter. „Maar je bent bang. Je durft niet eens in een boom te klimmen. En wat voer je 's avonds altijd uit in dat schuurtje van jullie? Daar zit je nog laat met een petro leumlamp, ik heb het wel gezien.." „Ik... ik.." stotterde Jack opgewonden, „ik maak.." Wat maak je?" Een para chute. Een daverend gelach volgde. Jack wil vliegen. Dat is iets voor hem. Tc Heb altijd wel gezegd dat die niet helemaal wijs was. „En toch maak ik een parachute," zei Jack nog eens, zgn stem klonk nu vast en in zijn ogen lag een eigenaardige glans „Ik zal jullie tonen dat ik niet bang ben. Van die rots daarginds zal ik afsprin gen." „Van die rots? Maak dat een ander wijs" riepen de jongens. Maar Jack verze kerde nogmaals: „Morgen zal ik springen, kom maar kijken." Hij draaide zich om en ging naar huis. De jongens haalden de schouders op en keken elkaar eens aan. Ze geloofden er niets van. De volgende middag waren zo goed als alle jongens bij elkaar op de rots. Jack was er nog niet en ze dachten al dat hij hen gisteren voor de gek had gehouden, toen ze hem naar boven zagen komen. In een trek- kar lag een groot grijzig pak, dat was de parachute. Zwijgend begon Jack hem op de grond uit te spreiden. Hij had zijn pa rachute gemaakt van een oude tuinparasol, waar hij repen goed aangenaaid had. Van de rand van het scherm liepen een groot aantal touwtjes naar beneden en kwamen bij elkaar in een soort handvat. Ook de jongens zeiden niets, zelfs Peter zweeg; ze waren onder de indruk van de ernst, waar mee Jack te werk ging en verschillenden hadden spijt dat ze hem zo hadden ge plaagd dat hij tot dit besluit was gekomen. Als het nu eens niet goed afliep? Maar wat moesten ze doen? Zeggen dat hij niet moest springen en dat ze het niet hadden ge meend? Zeggen dat ze er spijt van had den? Maar dat ging toch niet! Wat zouden de anderen daarvan zeggen. Jack was intussen vlak bij de rand gaan staan; hij had het handvat in zijn hand en de parachute zelf sleepte achter hem aan. Zouden ze nu nog? Maar Jack haalde al diep adem en., daar sprong hg. Een kreet van de jongens weerklonk. Alles was nog zo snel en onverwacht gegaan, ze konden het zelf nog niet geloven. Maar nu gebeurde er iets waarop Jack niet had gerekend: De touwen van het scherm dat over de grond sleepte bleef hangen aan een vooruitspringend rotspunt. Jack hing tussen hemel en aarde. De jon gens schoten toe om hem vast te houden en weer terug te trekken, maar het was al te laat. De touwen, die vast zaten knapten, en Jack viel met een schok naar omlaag. Gelukkig kwam de wind onder het scherm en daar zweefde de jongen langs de rotswand. Maar door het breken van de touwen was de parachute scheef geworden en in plaats van naar het land zweefde Jack nu boven het meer. Nog enkele ogenblikkeneen plons., de jongens zagen hem verdwijnen in het water. „Hij kan niet zwemmen." Peter was de eerste die het riep. Hg kan niet zwem men" herhaalde de anderen in grote schrik. Ze renden langs het pad de berg af, naar het meer toe. Sommigen sprongen met kleren en al in het water en zwommen naar de plaats waar Jack spartelde, ver ward in de touwen Anderen holden langs de oever van het meer om een roeiboot te halen. De zwemmers kwamen al dichterbij, maar hoe zouden ze den jongen los maken en op het land krijgen. Gelukkig van de andere kant naderden de anderen met een boot en roeiden uit alle macht. Toen ze bij Jack aankwamen, was hg al gezonken. Fred sprong uit de boot en dook naar den drenkeling Het enige wat hg boven bracht was het zware doek van de parachute, maar aan de touwen hield Jack zich nog krampachtig vast. Geen minuut later lag hij in de boot en roeiden de jongens zo hard ze konden naar land. Geen teken van leven gaf Jack meer. Maar Fred en Peter, die hun reddingsdiploma hadden, begon nen onmiddellijk met kunstmatige adem haling en een paar anderen reden vliegens vlug naar de stad om den dokter en een auto te halen. Meer dan een uur waren ze met Jack bezig, bange verschrikkelijke ogenblikken voor de jongens Toen sloeg hg een moment de ogen op: hij leefde. Dagenlang zweefde Jack Gordon tussen leven en dood. Hg had een ernstige long ontsteking gekregen en hoge koortsen ver zwakten hem. Veertien dagen later mochten voor het eerst een paar jongens even bij hem ko men Peter was de eerste die vroeg of hij mocht gaan. Zijn vader, die alles van hem had gehoord, begreep dat zijn jongen wat had goed te maken en stemde toe. Met z'n drieën mochten ze even bij hem. Verlegen stonden de jongens voor zich te kijken. Jack's gezicht was nog veel magerder en bleker dan ze het kenden en het was of ze ieder in hun hart een stem hoorden die zei: „Jouw schuld." Maar Peter begreep dat hij wat moest zeggen en aarzelend kwam er uit: „Zeg., eh.. Jack, we zijn gemeen tegen je geweest.. Wil je het ons verge ven.. eh.. zullen we voortaan kameraden zijn?" Een lachje kwam op het gezicht van den zieken jongen. Hij strekte langzaam zijn smalle hand uit. „Natuurlijk vergeten we alles. We zullen kameraden zijn, goede kameraden, hè, voor altijd!" De drie jongens drukten de uitgestoken hand. Het vriendschapsverbond was geslo ten. EDGAR RICE BURROUGHS liefdeAfrikaanse jugle. Maar de po- No. 3. liefde Afrikaanse jungle. Maar de po- heel Parijs geen straat is, die men Het was middernacht, toen Tar- meer moet rijden, als de duisternis zan door de nauwe, afschrikwekken- is ingevallen, dan de Rue Maule. de sloppen van de Rue Maule naar Stevig voortstappend door het dichte huis terugkeerde. Omdat het zo duister tussen de smerige huizen rustig en donker was, wekte het van deze buurt, hoorde Tarzan op- herinneringen in hem op aan zyn ge- eens om hulp roepen. Het was een vrouwestem, die van de derde ver dieping van een huis aan de over kant kwam. Voordat de echo weg gestorven was, vloog Tarzan de trappen op om haar te helpen. Ach ter een deur hoorde Tarzan het zelfde geschreeuw weer, dat hem naar boven had doen snellen. Het volgend oogenblik stond hg midden in een halfdonkere kamer. Een sme rige olielamp wierp haar flauw schijnsel over een dozyn weerzin wekkende figuren. Het waren allen mannen, behalve één vrouw, die tegen de muur gekropen was. „Help Monsieur," riep de vrouw zacht tegen Tarzan, „ze willen me ver moorden Hy zag de sluwe1 duivelse gezichten van beroepsmisdadigers en bemerkte met verwondering twee andere dingen. Een was een man, die stilletjes de kamer uitsloop, het was Rokoff, zgn gezworen vgand. Het andere ding was van meer onmid dellijk belang. CNÏarwe spelling.),

Schager Courant | 1937 | | pagina 15