De bebouwing van de Wieringermeer De Brabantsche Briet van CHINA IN DE MODE Een tapijt van 60 vierkante Meter Alkmaarsche Kaasmarkt van die Sinterklaasver- Ulvenhout, 25 November 1937. Amico, „Tonia had 'r flesch keersvet ge broken, (zéé ze), dus kost er in den Zeuvenbergschen Hoek nie meer ge wreven worden. Pats!. Buitendien voelde ze 'r eigen veul be ter daar in Hoek en de familie had óók gezeed: „ge hóórt bij oewen man"! En 't was maar goed dat ze naar huis gekomen was, tooning deur van den Heuvel kost „natuur lijk" niks komen! Zij was indertijd nie ge trouwd mee 'nen Sinterklaas, maar mee 'nen maar mee 'nen fatsoenlijken, serieuzen ge meente-ambtenaar en daar hiew ze 'r eigen aan! En vertel me nou eerst maar 'ns hoe- veul geld of ge inu die week uitgegeven hebt en waar aan. en daar hiew ze 'r eigen aan! En vertel me nou eerst maar 'ns hoeveul geld of ge in die week uitgegeven hebt en waar aan. Toen was Janus spierwit geworden, 'n bietje duizelig ook en hij was neergezegen op 'nen stoel, z'n oogen vast aan de kachelpook, die aan z'n plattebuis hing...! Toen had ie 'n schietgebedeke gedaan: „lievrouwkevanscherpenheuvel sta me bij" en dan waren z'n moordplannen meteen in z'n schoenen gezakt." Mee deus verhaal kwam den Jaan me 's mid dags tegemoet, als ik mee den groenenwagel thuisree. Hij ging mee naar den hol, want hy dorst nie naar huis te gaan vanweuge dat pookvisioen, zee-t-ie (en vanweuge de afreke ning, docht ik). En telkens, als ie mg dat ver haal dee, pakte-n-ie bevend mis naar zynen snor, die bij Cuust Verhag en in 't haar-op- veegsel lag. „En Dré", zee-t-ie, mee 'n traan in z'n oogen, 't was dan ook veul koud „Dré, gij mót mee helpen! Dat doede toch, ee? Niemand op 't durp wit er nog iets van af! Doede 't?" „Janus, ik ben akelig van den honger en mee 'n leege maag kan 'k nie op goeie idees komen, maar 't zal toch gek motten draaien als Toontje 't deuze reis wint!" Dat ze 'r jou onder hee, is daarentoe, docht ik, maar dat ze 't heele Sinterklaascomité naar heur pypen wil laten dansen..., dét zal d'n duuvel doen! Dré III, zoolang aangesteld als pikeur, om den Jaan rijles te geven op onzen Bles, Dré III mergen den sloot uit te diepen, Opa, aan den dee me 't volgend vertelsel: „ik stond van den noordkant van onze koeienwei, als daar op 't paaike, aan den overkant van den, sloot 'n lang, dun, zwart vrouwmensch kwam aange fladderd. Ik schrok efkens, want op 't eerste gezicht was 't net Broeder-overste uit den Ouwenbosch! Maar dan in 'n heel kwaaie bui, Opa. „Zeg", kwekte ze mee 'n stem als 'n klap ekster: „zeg, witte gij waar van den Heuvel uithangt?" Van den Heuvel, vroeg ik. „Ja, snotneus, van den Heuvel, mijnen man?" Nou... Opa...? Oo den Jaan, zee ik; toen snapte-n-ik 't pas, want ik heb nog nooit geweten, dat den Jaan ook nog van den Heuvel hiet! Déér, wees ik toen mee m'n spaai naar Bles, daar rijdt-ie, oneeë, daar leet-ie! Hij was sjuust van 'tpeerd gevallen, zieje, Opa? Ik ging dus naar 'm toe, maar voor ik bij 'm was, zat ie alweer te pèèrd. Hij was er op geklauterd langs 'n om gekeerde voeierkuip, waar Bleske in 'n spul- sche bui sjuust overgesprongen was en zoo doende den Jaan verloren had. ,,'t Gaat bestig, Dré," riep Janus: „lot me maar betijen, jonk!" En ineens, opa, vloog Tonia me voorbij ze was de wei opgekomen en me nagerend ging Bles aan den staart hangen en riep: „van denheuvel, vandenheuvel, wat is dat veur gek kigheid?" Nou, ge hoeft niks te vragen, opa! Bles sloeg z'n achterbeenen gelyk omhoog, Tonia liet gelukkig bijtijds los, maar den Jaan schoot over Bles z'n ooren de wei in. Ik lachte me krom, opa! En toen den Jaan daar zoo lag, Bles was maar deurgesjouwd, keek Ja nus verschrikt over zijnen schouwer, 'n stuk koeienlcoek plekte op z'n veurhoofd, naar Tonia. En toen bukte Tonia voorover, met 'r hand aan den bril, om den Jaan 'ns scherp op te nemen, Janus bleef liggen, van schrik denk ik en Tonia bleef kijken...! „Bende gij 't. van den Heuvel?" vroeg ze eindelijk. „Ja, Toontje, wie anders", zee den Jaan: „en hoe komde gij uit de locht gevallen? Wocht ik zal 'ns opstaan, Toon". Maar Tonia zee niks, opa. Zij keek alleen maar naar Janus z'n bovenlip, die rood gesprongen was, van de kou. Eindelijk kwekte Tonia: „wa... wa... waar is oewen snor, van den Heuvel?" „M'nen... zee Janus en hij pakte naar z'n leege lip. „Oja... hihihi... die...!" Die is ie verloren, deur dieën val van peerd, riep ik! „Jou wordt niks gevraagd, snottebel", siste Tonia. „En gg, idioot, naar huisssü" r- commandeerde ze den Jaan." „En Janus mee!" besloot ik Dré z'n ver haal. „Reken maar van jes," zee Dré III: „maar ik heb ze de wei vcrbojen, Opa!" „Hoezoo?" „Ik heb ze gezeed: Tonia, als je maar weet, deze wei is eigen grond! Daar komt niemand ongevraagd op, die Opa en ik er niet willen zien. En jou willen wij er niemeer zien, vogel verschrikker! De beesten worden er bang voor jou!" „Hah! En toen „Toen heeft ze gedreigd. Snotbengel, zee ze: ik zal wel 'ns 'n boekje over jou open gaan doen bij oew grotmoeder!" „Ze mot 't hart 'ns hebben," zee Trui! Als we gegeten hadden, Janus had 'n vurks- ke meegepikt, want nou z'n levensgezellin thuis was, was 't thuis zoo ongezellig. dan zee-t-ie: „dus Dré, daar mot raad geschaft worden, 't Sinterklaascostuum van den Fielp is nou op mijn maat gemokt, ik begin al aardig aan 't peerd te wennen, 't mot alleen nog 'n bietje aan mij wennen, optimist blijft ie, amico, „dus Dré, we motten iets praki- zeeren." Ik krabbelde 'ns over m'nen kop, stopte toen m'n pijp, gaf Janus den tabaksbuil aan. Trui ging de borden en pannen afwasschen. Dré III ging veur mijnen wagel veur den anderen dag de groentes «uitdoen.'We zaten dus alleen, in den schemer van den mistigen Novembernamid- dag en 't plattebuiske gloorde z'n rosse licht uit 't pookgat over de plavuizen. D'n Franschman zegtr „etende komt den honger", ik doch: pratende komt 't gedacht. Dus ik vroeg zoo: „hebt ge Tonia, naar aan leiding van die briefkaart, toen al heur eigen dommen opgestuurd, Jaan?" „Alles," zee-t-ie: „heel de santekraam, tot 'ren bodschappenzak toe!" „Ennehad ge 'r nog 'n woordeke bijge schreven?" „Gin letter!" zee-t-ie heldhaftig. „Da's veul fout!" „Fout?? Man, wat ha'k motten schreven? Da'k zoo naar ze verlangde, soms??" „In dieën geestj ja!" Toen keek ie me aan, of ie water zag bran den. Maar daar ging 'm toch 'n komplete zon op. Hij plukte aan z'n kale lip, knikte en bromde: „vrekja! Ik gelooff dat gij 't aan 't goei end vasthebt!" „Hoefde nie te gelóóven, Jaan. 'k Ben er wel zeker van! En als ze ooit nóg 'ns mee ziekte verlof gaat „Ja?" „Laat mij dan oew minnebrieven maar schrg- ven". Janus schoot in den hoest. Onder 't lachen was den pgpesmoor in z'n verkeerde keelgat terechtgekomen. „Maar ik zeg daar zoo iets, Jaan?" „Watte?" „Als ze nog 'ns mee ziekteverlof gaat...!" Janus kreeg 'n helder oogenblik. „Ziede gg kans om ze weer op rapport te krijgen?" „Misschien! Luister. Is ze veul bang voor d'r hachje? Ja, zeker?" „Bar", zee den Jaan: „Heuren grotsten zurg is, dat ze ooit eerder dood zal gaan, dan ik". „Da's afgunst," bromde-n-ik. „Wablief „Zet oew pet maar op." „En dan?" „We gaan samen naar den dokter. Onder- weugen klasseneeren we wel wyer". Als we op pad waren, dan kost ik op 'n oogenblik roepen: „Klaar Jaan! 't Stuk zit in malkaar!" Vertel op, vertel op. Dré. Hij drong me be- kans den sloot in. Als we bij den dokter aankwamen, dan stond z'n wageltje veur den huis. Dat was getroffen. Tien teugen één, dat ie thuis was! Jawel! Als we gebeld hadden, dan kwam z'n vrouw eigens veur. 'n Aardig wefke, 'n goei en trouw klantje van me, waar ik best mee op kan schieten. „Allee", zee ze: „gg Dré? En wie hebt ge daar bij oe?" „Den Jaan!" „Oo nóu zie ik 't", lachte ze en lollig kneep ze heur zwarte oogskes toe van pla- zier. „Tonia is ingestort," gooide-n ik eruit. „Ingestort... inge-stort?? Maar zóó erg is t toch nie?" vroeg ze 'n bietje angstig. „Weet ik zoo net nie," zee ik. „Is oewen man thuis?" „Ja, kom binnen. Hij is sjuust bezig 'n been te zetten. Mieke Martens is bij 't ramen zeemen van den trap gevallen. Goed afge... „Sodepin", schrok ik. „Mieke was toch.,.?" „Ja," knikte 't doktervrouwke„maand of vijf, daarom zeg ik al, 't is eigenlijk nog goed afgeloopen. Gedank! Ee?" Dat wefke kan zoo gezellig klasjeneeren, amico. Ze kent 't heele durp, heel den dokter z'n practyk, en als 'nen patiënt heur gezel- lik kopke ziet, is ie al half beter, veur ie in de dokterskamer komt. Ze is schrander, van alles op d'hoogte, afijn: veur 'nen hardwer kenden man 'nen prachtigen kameraad! „Maarrzee ze ineens: „Tonia is toch in den Zeuvenbergschen Hoek?" „Ze is plotseling verom gekomen," zee Ja nus mee 'n grafstem. Ik, mee zo'n zelfde stem: „lijk 'n onweers bui' uit helderen hemel". „Dan heb ik ze tóch in de bus zien zitten," zee 't doktersvrouwke. „Dan is ze vanden- mergen om 'n uur of half elf meegekomen?" „Sjuust," zee den Jaan. „Maar 't was 'n stérk halfelfke, veur hum," zee ik. ,,'k Gaai 'ns kijken, hoe 't mee dat been staat, „zee ze. Na 'n minuutje kwam ze te rug. „M'nen man komt zóó, horre! Den gips mot effen hard worden, dus hg kan wel ef kens weg en dan blijf ik zoolang bij Mieke. Oudoe horre!" Als den dokter in de wachtkamer kwam, in z'nen witten jas en mee vochtige, uitge beten handen, dan dee ik 't woord maar veur den Jaan, want dat had ie me ge vraagd. Ik begon mee de „instorting", 'k Vond 't 'n woord, dat 't goed -dee! Dan lee ik 't heele ziektegeval haarfijn uit, tot en met Janus zijnen weggesnejen snor toe. Nou is onzen dokter 'nen bovenstebeste braven mensch, die veul veur z'n zieken over hee, maar mee één ding kunde 'm veul kwaad maken. En dat is: mee nie precies zijnen raad opvolgen! Dat Tonia veuromgekomen was na één week inplek van na twee maanden, daar was ie al dalijk duvelsch over. Dat moest ik nou net hebben! Ik dee er nog iets bij en eindig de: „Dokter, breng heur dat maar 'ns goed aan 't verstand. Ze is veul bang van dood gaan en zoo, dus als ge daar rekening mee houdt, dan krygde gij ze, veur heur eigen bestwil, weer wel verom in den Hoek. Dan gaai ik nou dalijk de boontjes veur oe in den week zetten!" „Jaja maar „Niks! Ik zet ze alleen maar te weeken, gg brengt ze wel aan den kook!" „Afijn," zeet-ie: „over 'n uur ben 'k bg oe, „Eén dingske nog, dokter, asteblief," vroeg ik. „Kan den Jaan 'n nuuw fleschke smeersel krijgen? Dat werkt kalmeerend, zeide!" „Jawel, maar eh da's nie om in te nemen!" „Weet ik, dokter, 't Is alleen maar veur 't gezicht. Als Janus dat fleschke meebrengt, hij is van heel den dag nog nie thuisge- wiest,' dan... ee?" Den dokter lachte 's fijntjes en ging 'n nuuw fleschke vullen. Sodemearel daar kwam zoo Iets kijken om van 't jaar Sinterklaas te peerd te zetten, amico! Als we bij den Jaan thuiskwamen, dan stond Tonia rechtop, midden in de kamer, on der de lamp en 't licht schampte over heuren briel, zoodat ze 'r uitzag als 'nen strengen pastoor, die Den Lesten Dag des Oordeels tot tekst gekozen had. Veurziehtig, behoedzaam, net of er dyna miet in 't fleschke zat, inplek van vloeibaar kèèrsvet (ik had 't 'm goed veur gedaan, on der weuge) haalde Janus 't fleschke veur den dag en zee: „dat heb ik veur oe gehaald To nia, bij onzen dokter. Maar hg komt eigens toch ook nog efkes langs, vanavond." Janus sprak zachtjes, zooals 't bij 'nen zieke betaamt. Janus zijnen entree was gemaakt. Nou ik! „Die snotneus," begon Tonia teugen me: „dieën kleinzeun van oe..." „Tonia, meske," zee ik, mee 'n schrikkelijk bezurgd gezicht: „ge bevalt me nog niks." Ze schrok ervan. Ging zitten. „Ge ziet er wel ietslce beter uit, dan ge gedaan hebt, maar..." „Wétte maar..." vroeg ze kleintjes. „Maar 't is onverantwoordelijk, Tonia, om teugen den dokter zgn veurschriften in te gaan." „Ja maar...!" zee ze schor. „Ge mot 'n bietje om Janus ook denken. Die hee 't al 'ns ééns bij d 'hand g'ad...!" „Watte...??" „Nouja..., dat ie... hm... dat ie zoo tries tig... hm... alleen acherbleefee?" Toen Stak ik m'n hand in den zak, dus den Jaan snoot z'n neus. Had 'k zoo mee 'm ge regeld buiten. Nou, amico, veur den dokter was 't ver der k... zonder douwen! De boontjes stónden in de week. En nie zoo prutserig. Den anderen dag was Tonia, mee 'n nuuwe flesch wrijfsel vertrokken. Of ons dokterke ook had uitgepakt! Ik heb nou al drie briefkes veur den Jaan opgesteld. Daar kan ie veertien dagen mee toe. 't Eerste heb 'k zóó geschreven: „Mijn beste Toontje!! Daar zit ik weer alleenig in ons gezellig huiske te koekeloeren. Och, Toontje, wat val len die dagen toch lang zoo heelemaal in m'n eentje. Gelukkig dat ze noo kort zijn, ee, in dezen tijd. Ik ga al om half acht naar bed. Wakker liggen en als ik dan tegen den don keren bedsteemuur kijk, dan zie ik duidelijk jouw gezicht. Dan val ik in slaap en heb pas drie keer de nachtmerrie gehad. Gaat wel over. 't Is zenuws. Van 't alleen zijn. M'n hart was goed om eens onverwachts over te wippen, maar de reis is zoo duur, ee? 't Is telkens 0.90. Goed laten wrijven, hoor. Dat ge weer goed beter bent over twee maanden Hoe kom ik den tijd door, Tonia Afijn, 't Moet maar. Gij bent toch alles wat ik op de wereld heb. En dus liever zonder jou en gezond, dan met jou en ziek. Zondag trekt St. Nic. door het dorp. Niks voor mij. Ik denk dat ik Zondag die 0.90 er dus maar afknijp. Misschien dus tot Zondag, vrouw! Als ge me niet ziet, maak U dan toch vooral niet on gerust. Denk dan maar Janus is aan 't spa ren voor een Sint Nicolaaspakje voor zijn To nia!! Dag Toontje!! Complimenten aan uw Familie hoor! Uw eenzame JANUS. Nie slecht ee, Ochja, ge mot malkaar zo'n bietje helpen, niewaa'r Maar hoe dan ook Zondag rijdt een zamen Janus op den schimmel! Ge hoort er nog wel van. Veul groeten van Trui, Dré III, en als alty gin horke minder van oewen. t.a.v. Schepen met rijst te Sjanghai Hongersnood voorloopig buiten de deur. Voor het oogenblik is het gevaar voor hongersnood te Sjanghai geweken door de aankomst van scheepsladingen rijst uit Poe- toeng. De Japansche autoriteiten staan de Chincesche boeren thans toe hun voorraden hier vandaan te halen. Toch is het voeden van de duizenden Chineesche vluchtelingen in de stad niet gemakkelijk, aangezien zij allen afhankelijk zijn van de liefdadigheid. Verder wordt vernomen, dat de Duitsche leden van de internationale commissie welke poogt een veiligheidszone in Nanking te scheppen, aan Hitier telegrafisch hebben ver zocht zijn invloed te willen aanwenden, ter wijl de Japansche autoriteiten overwegen om de prachtige merenstad Hangtsjau, be roemd bij de toeristen, buiten het oorlogs- terrein te houden. Het voorstel is den Japan- schen autoriteiten gedaan door den Ameri- kaanschen consul-generaal namens de bui- tcnlandsche bewoners van Hangtsjau. Het vermiste Poolsche vliegtuig lnzittei\den als verloren beschouwd. Donderdag zijn zes Bulgaarsche en twee Poolsche vliegtuigen naar Bulgaarsch-Mace- donië gezonden om te zoeken naar het se dert Dinsdagmiddag vennis te Poolsche ver keersvliegtuig. Zij moesten echter wegens den sneeuw storm het zoeken staken. Meer dan zestig je- gers, bergbeklimimers en houtvestersbeamb ten, zoeken het moeilijk toegankelijke hoog gebergte van de „Pirym" af. De inzittenden van het vermiste vliegtuig beschouwt men als verloren, daar de laatste dagen overal in den Pirym zware sneeuwstormen hebben gewoed. Britsch schip bij Amerika vergaan Voor de kust van de Arrnerikaansche staat Florida liep Woensdag de Britsche vracht boot „Nollïngton Court" op een klip. Men is ongerust over het lot van zeven tien opvarenden. Het Britsche schip „Chagres", dat zich in de nabijheid ophield, heeft achttien op varenden aan boord genomen. Tijdens een storm heeft het de „Nollington Court" uit het oog verloren, terwijl men poogde de overige opvarenden te redden. De lading hout van de „Nollington Court" welke over boord is geslagen levert gevaar op voor dc scheepvaart. BRUG KON GEEN WIJN VERDRAGEN. De bij Monmerle over de Saonc (Frankrijk) loopende hangbrug is ingestort toen een wa gen met 80 hectoliter wijn er over reed. De voerman verdronk, daar te hulp snellende personen een aan den oever liggende bcot niet tijdig konden losmaken* De oorlog in het Verre Oosten heeft de volgende uitwerking in Holly wood: Paramount brengt de Mar iene Dietrichfilm „Shanghai Ex press" opnieuw uit. Paramount vervaardigt een film „East of Shanghai", met Anna May Wong. R.K.O. annonceert haar productie „North of Shanghai". Warner's beginnen aan een film, getiteld „West of Shanghai". 20th-Century- Fox maken „Shanghai Deadline". Wild-Wcst Twee als cowboys verkleede bandieten hebben in Amerika een sneltrein van de Southern Pacific spoorwegmaatschappij op het traject tusschen El Paso en Douglas (Arizona) overvallen. Zij doodden den trein conducteur, maar werden tenslotte door de passagiers, die uit hun bedden gesprongen waren, overweldigd. In den trein bevonden zich 150 reizigers. Slechts stukken van priesfer- kleeren bleven over Onderzoek naar den moord op de missionarissen in China. Het onderzoek, dat de katholieke autori teiten in Noord China te Tsjeng Tin Foe hebben ingesteld in samenwerking met de Japansche autoriteiten, heeft uitgewezen, dat negen katholieke missionarissen te Tsjeng Tin Foe, n.1. drie Nederlanders waaronder mgr. Schravcn, drie Franschen, twee Tsje chen en een Pool, op negen October werden vermoord. Het stoffelijk overschot werd in den nacht op een plein verbrand. Na de verbranding zijn nog stukken van priester- kloeren gevonden. De identiteit van de moordenaars is nog niet vastgesteld, het onderzoek wordt voort gezet. Aan een weefgetouw van buitengewone afmetingen zijn op het oogenblik zes erva ren Zweedsche meisjes werkzaam aan het weven van een tapijt voor de concertzaal te Gothenburg, dat een opprvlakte zal heb ben van 60 vierkante meter. Met dit werk is een begin gemaakt in Februari van ddt jaar, maar het zal nog tot 1 November 1939 duren voor het in genoemde concertzaal opgehangen kan worden. De kunstenaar Sven Erixon heeft voor dit tapijt een kleur rijk ontwerp gemaakt onder de titel „Markt plaatsmelodieën." Met een Spaansohe schoo- ne als centrale figuur worden op het tapijt Oostersche typen, bedouinen, dorpsmuzikan ten, dansers enz. van een zuidelijke markt plaats afgebeeld. Toen het ontwerp van dit tapijt bekend Sint Nicolaas Sint Nicolaas! Het feest van de gezinnen, Bij lichte vreugd en warmen lampeschijn, Dan komen weer de oude zangen binnen, Die door de jaren niet vergeten zijn. Dan zingen we ze weer eendrachtig samen, De liedren van ouderdom en jeugd, En allen kennen de vertrouwde namen, Vol van de klanken der Sint Nicolaas-vreugdf Sint Nicolaas! Het feest der goede gaven, Van blokkendoozen, wonderlijk en schoon, Van paarden, die voor echte wagens draven, Van prentenboeken, grootsch en ongewoon!, Dan straalt het uit zoovele kinderoogen, Die rondzien in 't beloofde wonderland, Dan klinken weer verrassende betoogen, En rijk gevuld is meen'ge kinderhand! Sint Nicolaas! Het feest van moeder,... vader, Die toeven in een waarlijk blijden kring, Daar komt voor hen iets uit 't verleden nadec Dat thans weer leeft in de herinnering* De avond thuis, in jaren lang geleden, Toen ook voor hén nog 't wonderland be* stond, Dan komt zoo vaak 'n gedachte aangetreden, Die in de liefde steeds haar oorsprong vond! Simt Nicolaas! Het feest dr lage landen', Dat ook den arme niet vergeten wil, Bij 't warmen van vaak él te koude handen In vele huizen, armelijk en stil. Want, wat we ook elkander mogen schenken; Vol blijden zin en opgeruimden geest, Den armen broeder ruimschoots te bedenken, Dét zij de kern va*h ons Sint'Nicolaasfeest l KROES* November 1937, '(Nadruk verboden)! De hoogste markt was f23*—dat is twee gulden lager dan de vorige week. Het is eenigszins onduidelijk, waaraan deze achteruitgang is toe te schrijven. Vrijdag j.1. zag alles er nog zeer opgewekt nit en thans is er zonder twijfel sP?&ke van een terugslag. De markt liep ook zelf terug. In het begin werden velschil lende stapels verkocht voor f22* later was die prijs nauwelijks meer te maken. De gang was aanvan kelijk omstreeks f 22.—, tegen het einde f 21.— f 21.50. De aanvoer wordt steeds kleiner. En men zou dus mogen verwachten, dat dit de prijs ten goede komt. De kwaliteit wordt in dezen tijd echter minder en, hoewel een groot deel van den aanvoer nog graskaas was, is het toch de vraag oi het product zich nog goed leent tot bewaren. Daarbij komt, dat in deze periode van het jaar het publiek meer geld pleegt uit te geven voor andere ar tikelen, in verband met het nade rend St. Nioolaas. Dit gebeurt eer der, naarmate de prijs van kaas be trekkelijk hooger is en het is dus mogelijk, dat hierdoor de vraag eenigszins wordt benadeeld. Te meer waar het uitermate moeilijk was bepaalde redenen te hooren, die den achteruitgang konden verklaren. werd, was men algemeen van mieening, dat Zweedsche wevers niet bij machte zouden zijn een werk van dergelijke afmetingen te vervaardigen. Onder de ervaren leiding van een bekend deskundige op handweefge- bied uit Stockholm vindt het werk echter voortgang en zijn reeds meer dan zeventien! vierkante meters gereed gekomen. Verbinding Ruhrgebied met Oostzee Duitschland wil Engelsche kolen- concurrent ie bestrijden. Het volgend jaar zal begonnen worden met den bouw van een groot kanaal, dat het in dustriegebied van de Ruhr zal verbinden met de Oostzee. Dit kanaal zal Hansakanaal genoemd worden. Het moet over zes jaar gereed zijn. Het zal dan mogelijk zijn om snel de steenkool uit het Ruhr-gebied naar de Oostzee te vervoe gen. In Duitsche economische en industrieele kringen hoopt men op deze wijze de concur rentie van de Britsche steenkool te bestrij- denj Eenvormigheid zal langzamer hand verdwijnen. Onvoldoende gemeentelijk bouw toezicht ten plattelands. De Adviescommissie der Noordholland- sche gemeenten voor bouwontwerpen en uit breidingsplannen" publiceert een verslag over haar werkzaamheden in de afgeloopen zes jaren. Bouwbedrijf ie Anna Paulowna. Tengevolge van de economische crisis nam het aantal door de oommissie behan delde 'bouwplannen in 1931 en 1932 sterk af, aldus het verslag. In sommige gemeenten is daardoor het bouwbedrijf zeer on gunstig beïnvloed, bijv. in Anna Paulowna. Onverzwakt lijkt de trek naar de du insteek om er te wonen en er 's zomers te verblijven in een eigen optrekje. Het is hier echter niet de plaats om de bevolkingsbeweging en de gevolgen daar van voor het bouwbedrijf te onderzoeken en te verklaren. De commissie kon met voldoening vast stellen dat 1933 een groote stijging van het aantal behandelde plannen bracht* Wieringermeer. De commissie acht de bebouwing in den VV i e ri n ge rm eer polder, zoowel die van over heidswege als die door particulieren, in het algemeen gunstig. Zonder volgroeide beplanting doen de dorpen en de geheele polder echter nog leeg aan. De Commissie is er echter van overtuigd, dat na verloop van jaren de in aanleg aanwezig zijnde eigenschoonheid vol ledig tot uitdrukking zal komen. De brinken der dorpen zullen tot leven komen en verdergaande afwisseling zal de betrekkelijke eenvormigheid der bebouwing opheffen. Wieringen viel af. Met het gemeentebestuur van Wieringen werden besprekingen gehouden -naar aan leiding van het feit, dat de adviezen weinig gevolgd werden. Burgemeester en Wethou ders bleken de adviezen zeer wel te waar- deeren, maar meenden bouwaanvragerg slechts te moeten overreden. Wegens minder gunstigen finantieelen' toestand viel Wieringen in 1935 af. De commissie betreurt, dat zij er in een voor Wielingen zeer belangrijke periode maar weinig heeft weten te bereiken. Do gemeente Zijpe trad in 1935 toe*

Schager Courant | 1937 | | pagina 16