I Practisch leven... practisch geven! SintNicolaas en Pantoffels Rook TR1UMPH fa. Herm. de Raat cCotro(jL PIJN! De overname der gemeentelijke electriciteitsbedrijven Bedrijfsresultaten van den boer in de provincie Noord=Holland Brand wonden ABDIJSIROOP Economische beschouwing 75ct bedek ze dadelijk met akker s Kloosterbalsem de 1 cent sigaret die U kent als de beste Een gedenkteeken voor Dr. van Dam DAMPO Welke normen legt het P.E.N. aan? Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte Zaterdag 27 November 1937 Tweede blad De bedrijfscontrole van het boeren bedrijf neemt hand over hand toe. Dat is een verblijdend verschijnsel, waarvan de boerenstand op den duur wellicht gunstige resultaten zal ver mogen te plukken. Want in tijden van economische malaise, kan het niet anders zijn dan een krachtig middel ter verzekering van een be hoorlijk bestaan. Zoolang men slechts bij de overheid kan aan komen/ met jerimiades als: „het gaat ons zoo slecht!", dan zijn deze in hun algemeenheid zoo weinigzeg gend, dat men nauwelijks kan ver wachten, dat er bijzondere aandacht aan zal worden besteed. Dit ls één van de voordeelen, welke aan bedrijfscontrole verbonden zijn. Er zijn ech ter nog andere. Ieder boerenbedrijf is tot op zekere hoogte een handelsonderneming, waarvan, zoo men wil, dat ze behoorlijk zal marcheeren, de baten en de lasten nauw- Eilanden 345 477 822 Middengewest 't Gein 37 2.353 2.390 444 444 Nrd. Duinstreek 177 656 833 Nrd. W.-Friesland 31 186 217 N.O. Polder 435 126 561 Meerlanden 2.806 1.114 3.920 7. en Drogisten keurig dienen te worden gekend. Immers, eerst wanneer men die kent, wordt het mo gelijk te bepalen, waarop kan worden bezui nigd, ten einde de resultaten op te voeren. .Vergelijking met andere gecontr. onderne mingen is daarbij natuurlijk v. groot belang Het wordt gemakkelijker om aan te toonen, dat de pacht te hoog is, men loopt geen kans te veel belasting te betalen. Men komt er door tot een overzichtelijk bedrijf, men kan nagaan, welke transacties of bezigheden geen winst hebben opgeleverd. Kortom, de voor deelen zijn vele en een boer, die inziet, wat voor hem van belang is, gaat er toe over. Geruimen tijd geleden waren we in de gele genheid het een en ander te publiceeren om trent de bedrijfsresultaten in Friesland. Dezer dagen kregen we een exemplaar in handen van de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw, 1937, waaruit we zagen, dat ook in onze provin cie hier en daar bedrijfscontrole werdttoege past, zij het ook, dat blijkbaar nog slechts weinig boeren het nut er van hebben in- zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. gezien. Dat het aantal gecontroleerde bedrij ven gering is, blijkt uit het volgende staatje: Er waren er: 1935-1936 19341935 Eilanden 22 22 Middengewest 129 133 't Gein 20 18 Noordelijke Duinstreek 29 30 Noordelijk W.-Friesland 12 10 N.O. Polder 18 17 Meerlanden 143 129 De oppervlakte dezer bedrijven bedroeg in 1935—1936 in H.A.: Bouwland. Grasland. Totaal De opbrengsten waren per H.A. als volgt: bruto netto bruto netto 1935—1936 1934—1935 Eilanden f 194.— f 6.40 f 190.96 f 1090 Middengewest 298.52 36.05 285.10 8.42 't Gein 383.93 20.— 414.55 30.24 N. Duinstreek 241.31 1955 234.55 4.47 N. W.-Friesland 312.07 19.84 327.59 19.77 N.O. Polder 337.06 42.52 359.50 57.57 Meerlanden 340.82 16.31 394.75 50.53 We zien hieruit het merkwaardi ge, dat op de eilanden, in het Mid dengewest en in de N. Duinstreek, waar het bedrijf in 1934—1935 slecht was, voor 19351936 overal een be langrijke vooruitgang valt waar te nemen, terwijl omgekeerd aan 't Gein, in de N.O. Polder en in de Meerlanden, waar de resultaten in 19341935 redelijk goed waren, voor 1935-1936 een achteruitgang intreedt. Deze resultaten zijn natuurlijk zoowel *t gevolg van verschillen in de uitgaven als in de inkomsten. Ten aanzien van de uitgaven vinden we het volgende gedetailleerde overzichtje. De bedragen gelden ook hier weer per HA. 1. Bedrijfeuitgaven. 2. Inventarisrente. 3. Pacht. Eilanden 140.07 8.92 38.61 1935/36 151.40 12.11 44.35 1934/35 Middengew. 164.12 16.66 81.69 1935/36 175.64 21.18 79.86 1934/35 't Gein 263.05 20.88 80.— 1935/36 264.74 22.02 97.55 1934/35 N. Duinstreek 151.09 12.97 58.— 1935/36 162.15 16.87 60.— 1934/35 N.W.Friesl. 202.49 14.74 75.— 1935/36 215.36 17.46 75.— 1934/36 N.O. Polder 202.11 7.43 85.— 1935/36 210.09 11.84 80.— 1934/35 Meeu-landen 214.71 10.85 98.95 1935/36 231.88 13.59 98.75 1934/35 Onder de bedrijf suitgaven zijn samengevat de arbeidsloonen, de kosten voor zaai- en pootgoed, voor veevoer, meststoffen en di verse uitgaven, die worden gedetailleerd in het betreffende verslag. We meenen deze specificatie hier echter achterwege te mo gen laten. Hoezeer de opbrengsten van invloed zijn op het uiteindelijk resultaat, behoeft geen betoog. We leven in een tijd, waarin zelfs groote prijsverschillen als een zelfsprekend heid worden geaccepteerd. Het prijsverloop in de beide jaren 1934/35 en 1935/36 voor enkele artikelen komt tot uitdrukking in het volgende staatje, waar van de gegevens al weer zijn overgenomen uit hetzelfde verslag. - ',/JM ZIJ hooren bij elkaar. Wanneer U 's avonds Uw schoenen uittrekt, om ze te verwisselen tegen 'n paar van die heerlijk warme pantoffels, dan pas voelt U zich behagelijk! Wij hebben de GROOTSTE SORTEERING in NUTTIGE en PRACTI- SCHE CADEAUX. LANGESTRAAT 80 - ALKMAAR - TELEFOON 3383. Alleenverkoop: „BALLY" en „SALAMANDER" SCHOENEN. basis 1924-Y9 1934-'35 1935-'36 Rundvleesch 100 54 47 Varkensvleesch 100 44 50 Boter 100 51 55 Kaas 100 44 47 Condensmelk 100 60 64 Eieren 100 41 43 Het gegeven cijfermateriaal leek" ons in teressant genoeg er melding van te maken, waar het onze eigen provincie betrof. Hoe wel we meenen, dat degenen, die er zelf geen controle op na houden er betrekkelijk wei nig aan zullen hebben, om de eenvoudige reden, dat voor hen vergelijking onmogelijk, althans zeer moeilijk is. ALKMAAR Een Dr. van Dam-stichting voor kankerbestrijding. Aan oud-patiënten, aan vrienden en goede bekenden, die geen oud-patiënten waren en anderen van wie men verwacht, dat zij met het werk van Dr. van Dam bijzonder gesympathiseerd hebben, is door het daar voor gevormde comité een circulaire gezon den, waarin een bijdrage voor een gedenk teeken gevraagd wordt Men stelt zich voor, gelden bijeen te brengen waarvan een gedeelte zal dienen voor de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken en waarvan het te verwachten belang rijk overschot op voorstel van den Neuk en Hoofd verstopt. Dan Dampo inademen door middel van deze practische in- halatorwelkeU gratis ontvangt bij 'n doos 30 ch of pot 50 ct Geneeskundigen Kring Alkmaar en Omstreken zal worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. In de eerste plaats zal zooals begrijpe lijk is, het onderzoek en de behan deling van kanker de aandacht heb ben, terwijl zoo mogelijk later an- andere eveneens belangrijke onder zoekingen zullen worden bevorderd. Een stichting waaraan de naam van Dr. van Dam verbonden zal zijn, scfhijnt daar voor het aangewezen orgaan. Van al zijn vrienden en vereerders wordt de medewerking ingeix>epen. De bijdragen zullen gaarne in ontvangst worden geno men door Mr. M. Moens, wiens adres is: Noordhollandsch Landbouwcrediet, Alk maar; het postgironr. van dit kantoor is 2162. Ook bestaat gelegenheid Uwe gave in een bus te 9torten ten kantore van het Zieken fonds, Nieuwlandersingel 44 te Alkmaar en bij vrijwel alle artsen van het Ziekenfonds in de buitengemeenten. Moge het succes van deze actie zoo groot zijn, dat het Comité met voldoening zal kunnen constateeren, dat men in Alkmaar en omgeving den zegenrijken arbeid van een onzer voortreffelijkste stadgenooten op een hem alleszins waardige wijze wil her denken 1 W1ERINGEH Eerste cursus Middenstands-in- stitnut. Donderdagavond had ïn de o.l. school al hier de officieele opening plaats van den eersten cursus van ons Middenstandsinsti tuut. Te ruim acht uur verzamelden de cursis ten zich in 't gymnastieklokaal, waar de voorzitter, van de Middenstandsvereeniging de heer C. J. Bosker het openingswoord uit sprak. Spr. riep den leeraren, den heeren J. J. de Vries, Schagen, A. J. Knipmeijer en P. de Graaf, Wieringen, den loco-burgemeester en den heer van 't Hof een speciaal woord van welkom toe en bracht dank aan het college van B. en W., dat steeds steun heeft verleend en nu ook weer deze lokalen heeft afgestaan^ Ik hoop dat de vruchten van dezen cursus zoo mogen zijn, diat aan B. en W. zal blijken, dat zij met het steunen van dezen cursus goed hebben gedaan. Voor onze leeraren is het een verantwoor delijke taak daar wij één der eerste in den lande zijn met zoo'n groot aantal cursisten en dat in een gemeente als Wieringen! De leeraren zijn echter vol energie en ilc geloof zeker dat zij alles zullen in het werk stellen om U allen zoo ver mogelijk te krij gen. Voor den heer de Vries, den hoofdleeraar, die hier de leerlingen natuurlijk niet kent, hoop ik dat hij een aangenamen indruk van de middenstanders van Wieringen zal krij gen. Dan wendt spr. zich tot de leerlingen: Gij moet dezen cursus niet voelen als een dwang, een last die U door de regeering op de schouders is gelegd. Neen, als wij goed nagaan dan is dit ten bate der middenstan ders. Men moet over dezen cursus niet te licht denken, we zullen moeten werken. We moeten deze taak met een ernst, de zaak waardig aanpakken. Hiermede verklaar ik dezen lsten avond voor geopend en ver leen 't woord aan den loco-burgemeester (ap plaus). Loco-burgemeester O J. Bosker zeide daar op o.m.: Ik dank den voorz. voor zij-n vriendelijke woorden tot B. en W. gericht* Deze cursus is zeker zeer nuttig voor den middenstander, hij toch opent perspectieven: en zal zeker het niveau verhoogen. Er zijn hier reeds vele jaren al ruim een kwart eeuw, cursussen gehouden nu hier, dan daar voor, maar vaak is toch al opgevallen, dat menige cursist juist door zoo'n cursus in 't verdere leven carrière maakte. Dit zal ook zeker na dezen cursus 't geval zijn. Dit onderwijs behoort bij uw vak. Ik hoop en vertrouw dat de leeraren er in mogen slagen, met de noodige tact, U met vrucht onderwijs te geven. Vervolgens werd nog gesproken en. ge feliciteerd door de heeren A. H. J. van t Hof en J. J. de Vries. Hierna werden de lokalen (drie In getal)' bezet en begon de eerste les. De cursus avonden zullen zijn Dinsdag en Vrijdag, aanvangende 8 uur. Het instituut telt thans 102 cursisten. Politie. Verloren: een gympakje met schoenen. Gevonden: een handbeschermer van een rijwiel. Inl. bij den Gem.-bode. Wij hebben ons licht eens bij des kundigen opgestoken, teneinde onze lezers iets te kunnen mededeelen over de normen, welke door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf (P. E.N.) worden aangenomen bij het stellen zijner voorwaarden voor overname van gemeentelijke electri- oiteits-distributiebedrijven in Noord- Holland. Deze voorwaarden zijn gebaseerd op een nota, samengesteld door Prof. van Swaay en het doet ons groot genoegen, in staat te zijn hieronder overwegingen en conlusies van dit rapport te kunnen laten volgen. De reohten der gemeenten. Allereerst wordt onkend, dat het P.E.N. verplicht zou zijn, electriciteit te blijven le veren aan de gemeenten. Wel heeft zij deze verplichting tegenover de ingezetenen. Om aan deze laatste leveringsplicht te kunnen voldoen, resten het P.E.N. twee wegien en wel zelf een distributienet aan leggen of het gemeentelijk net overnemen, aangenomen natuurlijk, dat het de bedoe ling is de electriciteitsvoorziening in Noord- Holland te centraliseeren. Waartoe het P.E.N. rechtens verplicht ls. Rechtens behoeft het P.E.N. bij de waar deering van het over te nemen gemeentelijk net niet verder te gaan dan vergoeding van de kosten van aanleg, verminderd met de noodzakelijke afschrijvingen, volgens het annuïteiten systeem, zooals het P.E.N. dat zelf toepast. Hierbij wordt opgemerkt, dat sommige, vooral kleine gemeenten, hun net slecht hebben onderhouden. Blijkt in latere jaren het onderhoud boven een, door de ervaring in andere provincies aan te toonen gemid delde te liggen, dan dient dit extra onder houdsbedrag van de berekende boekwaarde te worden afgetrokken. Is het P.E.N. tot tegemoetko ming verplicht? Zeer positief ontkent Prof. van Swaay, dat het P.E.N. tot eenige tegemoetkoming verplicht is. Echter brengt de billijkheid mede, dat een vergoeding wordt betaald, daar bij de oprichting der Provinciale bedrijven, nu 25 jaar geleden, de gemeenten mede risico's hebben gedragen. Er is echter geen sprake van dat het P.E.N. als grondslag voor de berekening van die tegemoetkoming zou kunnen aanvaarden de winst, die op het •tijdstip van overname door het distributie bedrijf ten bate van de gemeentekas wordt opgebracht. Nog minder natuurlijk dat, zooals sommige gemeenten eischen, reke ning wordt gehouden met een te verwach ten toeneming van de stroomafname. Dit klemt temeer, zegt Professor van Swaay, omdat de winst der gemeente ge heel afhangt van de voorwaarden waar onder zij zelf de electriciteit van het Pro vinciaal bedrijf betrekken. Er zijn gemeenten, die steeds hebben vastgehouden aan het oorspronkelijk met de Kennemer Electricitcits Maatschappij afge sloten contract en die ondanks de veel hoogere productieprijs van de stroom, niet genegen waren de Provincie in den prijs tegemoet te komen. Deze gemeenten hebben slechts hooge winsten kunnen maken ten koste van het Provinciaal bedrijf. Zoo bestaat ook nog op heden in Noord-Holland de abnormale toe stand, dat er vier groepen van ge meenten zijn met verschillende in kooptarieven, terwijl Hilversum, Bussum en Muiden nog bovendien een bijzonder tarief hebben. De basis voor de vaststelling der tegemoetkoming. Een veel betere en voor ieder geval zonder meer bruikbare maatstaf zou als volgt ver kregen kunnen worden. Het Provinciale bedrijf neemt een gemeen telijk distributiebedrijf over waaraan het tot nu toe den stroom engros leverde tegen een bepaald tarief en waarmede dus een zekere winst werd behaald. Na de overname wordt rechstreeks aan de ingezetenen geleverd, de opbrengst is nu aanzienlijk hooger; worden daarvan afgetrokken in de eerste plaats de plaatselijke distributiekosten waaronder van zelfsprekend ook de kapitaaalslasten begre pen zijn en vervolgens het bedrag, dat het Provinciaal bedrijf zou ontvangen hebben bij engros-levering, dan is het aldus ver kregen bedrag de extra-winst, die nu aan het Provinciaal bedrijf ten deel valt. Die extra winst, die voor ieder jaar op eenvoudige wijze uit de boekhou ding kan worden opgemaakt, zon als basis voor de uitkeering aan de Ge meente kunnen worden aangenomen in dier voege, dat b.v. het eerste jaar de volle extra-winst aan de Gemeente zou worden uitgekeerd, in het tweede Jaar 90 pet. daarvan, in het derde jaar 80 pet. en zoo vervolgens zoodat na 10 jaar de uitkeeringen ophouden. Volgens dit systeem worden de ultkeerin- gen gebaseerd op reëele cijfers, terwijl boven dien de Gemeenten dan nog mede profiteeren. van het snellere accres van het stroomver bruik in de Gemeenten als gevolg van de betere en doelmatiger tarieven die het Pro vinciaal bedrijf aan de ingezetenen kan bieden als vastrechttarief, nachtstroomtarief, bijzonder laag tarief voor kookdoeleinden tusschen 12 en 2 uur namiddags. Het groote voordeel van deze methode is, dat het een volkomen gelijke behandeling voor alle voorkomende gevallen, en dat zijn er in Noordholland nog 32, mogelijk maakt en dat men daarbij niets heeft te maken met allerlei voorstellingen, beweringen en eischen waarmede betrokken Gemeenten voor den dag plegen te komen. Het behoeft geen betoog, dat de door Prof. van Swaay voorgestelde wijze van overname voor de zelfdistribueerende gemeenten een geweldige strop beteekent. Niet te verwonderen is het dan ook", dat de Verceniging van Distributiebedrijven een energieke strijd voert tegen de opgelegde voorwaarden, welke strijd nog wel een tijdig zal voortduren. In het bijzonder wordt die strijd gevoerd voor die gemeenten, welke met 1 Jan. a.s. zouden moeten overgaan, den da tum, waarop het contract met het PEN ein digt. O. m.behoort daar Alkmaar toe. Andere gemeenten hebben nog enkele ja ren den tijd, doch het is duidelijk, dat het hen niet onverschillig kan laten, hoe de thans gevoerde strijd zal eindigen. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akke.r's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardlgen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïnedie moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5