Autolichten stralen i Help! ci Inschrijving veulens De verdwenen geldtasch Inbraak was bijna verjaard Marsch naar eenheid in het Volksfront gaterdag 27 November 1937 Derde blad VOORLICHTEN ACHTERLICHTEN STOPLICHTEN PARKEBRLICHTEN (MAXIMUM HOOOTB: 125 C.M) ölernPL. Ö.1 0STOPU. 30 Prins Bernhard beschermheer van de K.N.A.C. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap van de Kon. Ned. Automobielclub aanvaard. HOOG 175-225 7,.i.rHTPN/opLE66ER5 LENGTE LICHT ZJLICHTerl^AANMAHew: (LAN6ER DAM 9 M.) "X O" o WAAR MOET DE AUTOMOBILIST 1 JANU ARI 1938 AAN DENKEN? KEURING KOPLICHTEN TOT 1931 UITGESTELD. Bovenstaande figuur geeft een overzicht [van den aanvang 1938 intredenden toestand, wat aard en plaatsing der lichten bij mo torrijtuigen op meer dan twee wielen be treft. De daarbij vermelde maten zijn in cen timeters uitgedrukt; wanneer één getal ge noemd is, is dit de hoogste toegestane af- §tand. behalve bij 't lengtelicht waarbij de afstand tot het achterlicht tusschen 15—25 c.M. mag bedragen. Alle afmetingen gelden tot het lichtdoorlatend gedeelte. Vóórlichten. Gebruikt mag worden wit of geel licht. Binnen de bebouwde kommen waar straat verlichting aanwezig is, kan volstaan wor den met uitsluitend de twee stadslampjes, indien deze althans niet hooger dan 120 c.M. geplaatst zijn, terwijl, indien de afstand a niet meer dan 40 c.M. is, alleen de in kop lampen ingebouwde stadslichten kunnen worden gebruikt. Zijn de stadslampjes hoo ger dan 1.20 M. geplaatst en is de afstand a grooter dan 40 c.M., dan moeten zoowel de stadslichten als de niet-verblindende top lichten ontstoken zijn. Buiten de bebouwde kommen. Buiten de bebouwde kommen en op onver lichte wegen daarbinnen, dient de hoofd- of dimverlichting te worden gevoerd, in beide gevallen aangevuld met de stadslampjes, in dien de afstand a grooter is dan 40 cMOnder alle omstandigheden moet bij donker dus binnen 40 c.M. van de uiterste zijkanten van de auto een stel lichten onstoken zijn. De stadslichten moeten op gelijke hoogte ge plaatst zijn en ongeveer gelijke verlichtingsr sterkte hebben. Hetzelfde geldt voor de kop lichten. Voor motorrijtuigen met zijspan geldt deze bepaling niet. Bermlampen. Bermlampen e.d. (B) moeten aan de lin kerzijde van de auto zijn aangebracht; de lichtbundels moeten bij tegemoet komen van ander verkeer naar rechts gericht zijn. Achterlichten. Ofschoon de A.N.W.B. het uit veiligheids oogpunt wel gewenscht acht, behoeven de auto's geen twee achterlichten te voeren en kan met één links geplaatst licht worden volstaan. Stoplichten. Voor stoplichten treden geen nieuwe bepa lingen in werking. Men mag dus gebruik maken van 1 stoplicht links, of twee stop lichten ter weerszijden, binnen den aange geven afstand van de achterlichten. Achternitr ij d licht. Gebruikt men een achteruitrijdlicht, dan moet dit zoo geschakeld zijn, dat het alleen kan branden wanneer de versnelling voor achteruitrijden is ingeschakeld. Parkeerlichten. Parkeert men rechts van den weg, niet binnen 30 M. van een brandende lantaarn binnen de bebouwde kom, dan kan men volstaan met het voeren van een parkeer- lichtje, hetwelk links van de auto aange bracht, duidelijk zichtbaar voor het tegemoet komende verkeer, wit of geel licht naar vo ren en voor het achteroprijdende verkeer rood licht naar achteren uitstraalt. Men kan evenwel ook zijn gewone niet-verblindende verlichting ontsteken, waarmede dan het aparte parkeerlichtje vervalt. Parkeert men onder bovengenoemde om standigheden links van den weg, dan moet men aan de rechterzijde van de auto een par keerlichtje hebben dat naar voren rood licht en naar achteren wit of geel licht uitstraalt, eveneens weer duidelijk zichtbaar voor de twee verkeersrichtingen. Andere lichten mo gen dan niet ontstoken zijn. Zijlichten. Opleggers en aanhangwagens moeten witte of gele zijlichten voeren die hoogstens 15 c.M. binnenwaarts van de uiterste zijkan ten van den laadbak zijn aangebracht. Lengtelicht. Samenstellèn van trekker en oplegger of van trekker en aanhangwagen welke langer zijn dan 9 M., moeten aan de achterzijde 15—25 c.M. verticaal boven het linker ach terlicht een apart rood licht voeren. De A.N.W.B. wijst er tenslotte nog op dat de oorspronkelijke bepaling dat de koplich- ten met ingang van 1 Januari 1938 door den Minister goedgekeurd moesten zijn, uitge steld is tot 1 Januari 1939. Broedvergunning met 10 pCt verruimd Teeltregeling voor de pluimvee houderij 1938. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de minister van Eco nomische Zaken een beslissing ge nomen omtrent de regeling, welke in 1938 voor de pluimveehouderij zal gelden. Het tijdvak waarin het machinaal uit broeden van eieren zal zijn toegestaan, vastgesteld van 1 Januari tot en met Mei 193S. In deze periode zullen de kuikenbroeders, aan wie een broedvergunning is uitgereikt, een aantal pluimvee-eieren in hun broedma ohine(s) mogen inleggen, overeenkomende met 110 pet. van het aantal, dat zij in 1937, mochten uitbroeden. De kuikenbroeders zullen -zich wat den afzet van kuikens betreft moeten houden aan de aanwijzingen, van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee. Het voorschrift, dat de broedvergunning bestaat uit twee gedeelten, n.1. een gedeelte waarhij men vrij is in de keuze der te ge bruiken broodeieren en een ander gedeelte, krachtens hetwelk men verplicht is tot het inleggen van eieren van fok en/of vermeer- deringsbedrijven. is vervallen. Ook in 193S zal overdracht van broed- vergunningen niet mogelijk zijn, tenzij onder bepaalde voorwaarden. Dokter en patiënt bijna verbrand Ether viel op de kachel. Donderdagavond behandelde een medicus te Steenwij k een patiënt te diens huize al daar met ether. Een paar druppels van deze vloeistof vie len op de clectrische kachel, hetgeen een groote vlam veroorzaakte. Van schrik liet de dokter het fleschje met ether uit zijn hand vallen, wat tot gevolg had, dat de vloeistof vlam vatte. De medicus en de pa tiënt werden in de vlammen gehuld. Van beide mannen liep eerstgenoemde ernstige brandwonden op. Hij is naar het Sophia- Ziekcnhuis te Zwolle overgebracht. De patiënt, die zich in veiligheid had kunnen stellen, kreeg slechts lichte verwondingen. De kamer brandde geheel uit. Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard stelt nieuwe bepaling voor. Geen herkeuring van ingevoerde hengsten Onder leiding van den heer Jhr. J. van i Vredenburch vergaderde te 's-Graven- hage het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard. Er zullen voorstellen worden ge daan aan de algemeene vergadering, welke op 27 Februari a.s. te 's-Gra- venhage zal worden gehouden, om het reglement op de stamboekhou ding aan te vullen met een bepaling, waarbij wordt voorgeschreven, dat inschrijving van veulens alleen mo gelijk is, als vader en* moeder dier veulens behooren aan leden der ver- eeniging en aan het bepaalde, betref fende de afdracht dekgelden, is vol daan. Voorts werd besloten om in overeen stemming met de bepalingen om trent eigengefokte hengsten, inge voerde hengsten, welke op de na jaarskeuring niet in aanmerking zijn gekomen voor opneming in het kcur- stamboek, op de daaropvolgende voorjaarskeuring geen gelegenheid te geven voor keuring tot opneming in het keurstamboek. Bevredigende uitvoer. Ten slotte werden eenige mededeelingen gedaan over den uitvoer naar verschillende landen. Naar Duitschland en Engeland heeft bevredigende uitvoer plaats. Ook andere landen zouden gaarne zware paarden betrek ken, indien handelsbelemmeringen niet in 1 den weg stonden. De dieven moeten volkomen met de situatie op de hoogte zijn Nader vernemen wij, dat de geld tasch, welke Woensdagmiddag tij dens het transport per vrachtauto door Utrecht, werd gestolen, een be drag bevatte van f 4500. Voor de uitbetaling van dividenden ver kantoorgebouw van de Stichtsche Bank- vereeniging, aan de Neude, waar hij een. bedrag van f 4500 in ontvangst nam. Vervolgens begaf de boekhouder zich met dit bedrag, bestaande uit bankbiljetten, welke hij in den binnenzak van zijn jas had gestoken, naar het agentschap van de Nederlandsche Bank, gevestigd achter Sb Pieter 22. waar hij de bankbiljetten wis selde in 4500 stukken van een gulden. Het zilvergeld werd gedeeltelijk in een zak, gedeeltelijk in een actetasch gedaan, waar na zak en tasch, met een vrachtauto van de Coöperatie, naar het kantoor in de W. van Noortstraat werden gebrachb Daar aangekomen kwam men tot de ontdekking dat zak en tasch verdwenen waren. De diefstal moet tijdens het over brengen op geraffineerde wijze zijn geschied, daar noch de chauffeur, noch de boekhouder, die naast hem zat, tijdens den rit iets hebben be merkt. Aanstonds verwittigde men de politie van de diefstal. Alles wijst er op, dat de dader of daders goed op de hoogte zijn geweest met de wijze waarop het geldtransport zou ge schieden. Hierin ligt natuurlijk een aan wijzing voor de politie,om te zoeken naar een of meer personen, die op de een of andere wijze in nauw contact met de coö peratie staan, waardoor het voor hen mo gelijk was reeds van tevoren een plan de campagne op te stellen. In verband hiermede bewaren de politie en directie van de Coöperatie het diepste stilzwijgen over de geheimzinnige verdwij ning. Mishandelde moeder geeft haar zoon echter aan. „Ook oude zonden blijven zon den", zegt de officier. Ruim 12 jaar geleden in den nacht van 22 op 23 Mei 1925 is ingebroken in het kantoor der N.V. „Amsterdamsche Superfosfaatfa- briek", gelegen in den Amsterdamschen pol der. De daders drukten een ruit in, kwamen in het z.g. „bazenkantoor" en braken daar eenige kasten open. Tenslotte vonden zij een kistje me f 3112 loongelden, waarmede zij zich uit de voeten maakten. Het politieonderzoek leverde een aantal vingerafdrukken op, die echter in het archief niet voorkwamen. De daders werden niet ge arresteerd. Een van hen, een 34-jarige chauffeur, had echter thuis dikwijls ruzie en steeds dreigde zijn moeder hem: pas maar op, anders ver tel ik de politie dat jij en je vriend indertijd hebben ingebroken in het kantoor van de superfosfaatfabriek". Tenslotte kwam het zoover. Eenige dagen voor het feit verjaarde ging de oude moeder, die door haar zoon was mishandeld, naar de voegde zich des middags de boekhouder politie. Zij kwam toen ook voor den dag van de Coöperatie „Voorwaarts" aan het met het inbraakverhaal. Haar zoon en diens SlNTERWAAS BLUFT KMft KBAS... topviwzii" vriend, een 34-jarige havenarbeider zaten dienzelfden- dag nog in het Huis van Be waring. Gisteren stond het tweetal voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank te recht. De chauffeur wiens vingerafdrukken op de ruiten van het kantoor en wiens moeder hem had aangegeven leed blijkbaar aan geheugenstoornissen. Hij herinnerde zich. van de inbraak niets meer. De tweede verdachte legde onder tranen een bekentenis af. De reclasseeringsrappor- ten luidden gunstig, beide mannen hadden zichzelf gereclassecrd. „Maar" zeide de officier van justitie, 'ook oude zonden blijven zonden". Wel hebben zij zich later goed gedragen, maar een straf zal moeten worden opgelegd, ook al was het feit bijna verjaard. Spr. vorderde tegen heide verdachten f 100 boete. De verdediger, optredende voor den chauffeur, pleitte vrijspraak. Vfervolgens stond nog een broer van den havenarbeider terecht, die verdacht werd. van heling. Heling echter is een delict, dat na zes jaar verjaart, zoodat de officier niet ontvankelijk was in zijn vordering. De rechtbank zal 10 December vonnis wijzen. Bom doodt bruidspaar en 200 gasten Volgens te Hankau uit Chineesche bron ontvangen berichten hebben Woensdag te Tsjangsja, de hoofd stad van de provincie Hoenan, een bruid en bruidegom en 200 personen die de huwelijksplechtig heid bijwoonden den dood gevon den, toen plotseling Japansche vliegtuigen boven de stad versche nen, en een hevig bombardement openden. Proeft alles, wat U maar wilt. Proeft óók KING pepermunt. En op het zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, in verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt TONNEMA CIE FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK Fransche socialisten blijven lie ver zelfstandig. Uitnoodiging der communisten afgewezen. De permanente administratieve commissie van de socialistische partij te Parijs heeft Donderdagavond met één stem tegen beslo ten te antwoorden op de jongste brieven van de communistische partij, waarin werd gevraagd „den marsch naar de eenheid te versnellen." De commissie herinnert er aan dat de communisten overal op last van Moskou scheuringen hebben veroorzaakt in de proletarische organisaties. Tevens wordt herinnerd aan een artikel van Dimitrof, dat kort geleden in de Humanité werd opge nomen en dat gericht was tegen de sociaal democratische actie en waarin werd gezegd dat de goede trouw van de arbeiders-orga nisaties moet worden beoordeeld volgens hun houding ten aanzien van Moskou. De cocialistische partij weigert haar onafhan kelijkheid prijs te geven ton voordeele van de regeering, van welk land dan ook. Aan gezien Dimitrof heeft verklaard, dat de eenheid tot stand moet worden gebracht door het aanpassen van het socialisme aan het bolsjewisme, zegt thans de commissie dat de eenheid alleen tot stand kan komen door een fusie, van beide partijen en dit stuit op het artikel van Dimitrof als op een onoverkomelijkcn hinderpaal. De socialisten hopen dat de communistische internationale het standpunt van Dimitrof zal herzien doch tot zoo lang ziet de commissie zich genoodzaakt te verklaren dat zij, zonder het zoeken naar eenheid prijs te willen ge ven, gelooft toch wiet te voldoen aan haar opdracht indien zij niet voorloopig de besprekingen in de unificatiecommissie staakte. De resolutie besluit met de verklaring dat het socialisme krachtig vasthoudt aan de eenheid van handelen, doch het verzet zich tevens tegen de pogingen van de communis ten om niettegenstaande de overeenkomsten de socialisten nadeel toe te brengen. ...den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien)

Schager Courant | 1937 | | pagina 9