De „Gouden Kameelen" van Het verboden grondgebied Schoenpoetser klaagt filmregisseur aan Moordaanslag te Ittervoort Radioprogramma EDG AR RICE BURROUGHS No. i. Tarzan keerde zich juist op tijd om, om te zien, dat een grote man met een zware stoel boven zijn hoofd zwaaide. De anderen, die allen messen droegen, vielen hem nu aan. Maar de snel werkende hersenen en de spieren, die getraind waren in de strijd met apen en leeuwen, waren niet zo gemakkelijk klein te krijgen als deze Parijse Apachen wel dach ten. Tarzan, de aapman, stormde op zijn vreselijke tegenstander los. Ter wijl hij de neerkomende wapens ont week, gaf hij de man een vreselijke slag, die hem in elkaar deed zinken. Nu keerde hij zich naar de anderen. Dit was sport! Hij genoot de vreug de van het gevecht en zijn plotseling ontwaakte strijdlust deed het dunne laagje vernis der beschaving van hem afvallen. Zijn sterke witte tan den vonden de keel van een aanran der. Hij vocht zoals hg geleerd had te vechten tegen de grote mensapen in de troep van Kerchak. Als een tijger sprong hij dooi de kamer. Beenderen kraakten en braken in zijn ijzeren greep. De bloedende Apachen gilden. Het gezicht van de de vrouw veranderde telkens van uitdrukking, terwijl ze dit wrede gevecht gadesloeg Inplaats van ge huichelde angst en ellende bjj Tar- zan's komst, stond er thans afschuw op te lezen. Deze man, die door haar kreten hierheen gelokt was, om ge dood te worden, had de rollen om gedraaid. Ze keek naar de Herkules, die krankzinnig scheen te zijn ge worden. En buiten de deur wachtte Rokoff zijn vertrek af. (Nieuwe spelling.) OUDE SCHAT UIT DEN AMERI- KAANSCHEN BURGEROORLOG ONTDEKT. 100 K.M. ten Noord-Oosten van New Orleans vond de kleinzoon van een strijder uit den Ameri- kaanschen burgeroorlog bij het ploe gen eenige voorwerpen, welke zidh afls resten van de legendarische goudkaravanen van Louisiana ont popten, Lawrence Holmes, de zoon van een farmer, ploegde op het veld van zijn vader, toen hij plotseling bemerkte, dat de aarde een aantal munten bevatte. Hij onderzocht deze en stelde vast, dat het Spaansche munten waren. Zijn vader, van de vondst op de hoogte gesteld, herinnerde zich onmiddel lijk de geschiedenis van- de kaïneelkara- vanen en vertelde: „Mijn grootvader was 'n van de „blokkade brekers" in den burgeroorlog. Hij had de kameelkaravaan door dit deel van het land geleid om te verhinderen, dat zij door de aan de Missisippi liggende vijandelijke troepen aangehouden werd. De kameelen droegen groote zakken met goudstukken.en goudharen. De schat stamde uit Texas, waar schijnlijk uit het hoofdkwartier van Jefferson Davis, den president der Goconfedereerden, in Alabama. Maar de „schepen d. woestijn" waren aan den grooten overvloed van water in Louisiana niet gewend. Zij dronken veel te véél en stierven in de nabij heid van onzen farm. De munten en het goud werden zorgvuldig be graven." De geldstukken, die de jonge Holmes thans vond, zijn de eerste sporen van de zen indertijd verborgen schat. Eenige mun ten dragen nog den beeldenaar van Karei IV van Spanje. Dertigduizend dollar voor den invoer van kameelen. In de archieven van New Orleans vindt men nog menig gegeven over deze kaïmeel- karavaan. De kameelen waren oorspronke lijk in het jaar 1855 door Jefferson Davis, die toen nog secretaris van het ministerie van oorlog was, naar de Vereenigde Sta ten ingevoerd. Het Congres stelde voor dit doel 30.000 dollar beschikbaar. 75 kameelen werden daarop naar Texas verzonden. Zij werden door het leger vooral in de woes tijngebieden van West-Texas, Nieuw-Mexi- co en Zuid-Californië gebruikt en bewe>zen daar uitstekende diensten bij het transpor teeren van lasten en bij het patrouilleeren. Toen de burgeroorlog begon, waren de regeeringskatmeelen over geheel Texas ver spreid. Davis, toen president van de Gecon federeerde Staten van Amerika, legde be slag op de dieren en gebruikte deze als „blokkade-brekers". Schending van het persoonlijk heidsrecht Men moet nu klaarblijkelijk ook reeds bij het filinen zee»* voorzichtig zijn, dat men het „persoonlijkheidsrecht" van het individu niet aantast. De methode: „U werd zooeven gefilmd!" mag misschien nog opgaan, want dan heeft immers het filmslachtoffer nog de mogelijk heid om te protesteeren. Anders echter in een geval, dat dezer dagen in Boedapest plaatsvond. Daar zat op zijn gewone plaats je aan den Gi ooten Ring de •schoenpoetser Molnar, ijverig bezig, een paar stoffige schoenen aan nieuwe glans te helpen. Dit tooneeltje werd gefilmd door den operateur van de maatschappij „Hunnia", wijl hij een dergelijke scène juist voor een nieuwe groo te film noodig had. Molnar was echter zoo in zijn werk verdiept geweest, dat hij van het voorval niets bemerkt Ér gingen weken voorbij cn toen verscheen c-r op zekeren dag een vriend bij hem en vertelde, dat hij hom, Molnar, op het witte doek had gezien. Nadat de eerst ongeloo- vige schoenpoetser zich nog denzelf den avond van dit feit had over tuigd, wendde hij zich tot den rech ter en eischte van de filmmaat schappij 2500 pengö schadevergoe,, ding „wegens schending van zijn persoonlijkheidsrecht." De rechtbank wees deze vordering intus- schen af, overwegende, dat het fotogiafeeren alleen geen overtreding van de wet betee ken t. De fotograaf zou niet ter verantwoor ding geroepen kunnen worden. Nu wil Molnar de filmverhuur-Mij. aan spreken, wijl deze de film in het verkeer braoht. Met spanning wacht Boedapest op den afloop van dit proces. Filmregisseur moet 85.000 kro nen schadevergoeding aan belee- digde dame betalen. Ingewikkelder en ook ietwat pijnlijker was de gebeurtenis, welke zioh kort geleden in Praag afspeelde. Daar had een filmregis seur voor de film „Een valsoh Katje" in een van de scènes de fotografie van een hem onbekende dame gebruikt. Tot zijn groote verwondering wez-d er ©enigen tijd later door een persoon van het vrouwelijk geslacht een aanklacht wegens beleediging togen hem ingediend. Tijdens het proces bleek nu het volgende: De eischeres, een zekere mejuffrouw ICopetzki, had in de bi oscoop genoemde fotografie als de hare her kend. Dit zou zij nog zoo tragisch niet opgenomen hebben. Veel onaangenamer was het haar echter, dat in de handeling van de film de held der geschiedenis de foto van mejuffi-ouw Kopetzki in de hand hield en daarbij de pijnlijke opmerking maakte, dat hij dit meis je voor nog geen millioen kronen zou willen huwen! Deze openhartigheid was nu toch mejuf frouw Kopetzki wat al tev eel. Zij diende een aanklacht wegens beleediging tegen den regisseur in en eischte 85.000 kronen schade vergoeding. En inderdaad gaf de rechtbank haai- gelijk en veroordeelde den verantwoor delijken regisseur van deze film tot beta ling van de gevraagde som. Gangster die eerlijk wilde worden Resultaat: doorzeefd met 9 kogels. Voor drie maanden werd de kleine Harry Hillman, een gangster uit Detroit in Ameri ka, die een eerlijk mensch wilde worden, 'door lijn collega's ter dood veroordeeld. Vo rige week zeide hij tegen Dr. Rohert Kall- mann. „Ze zijn er zeker van, dat ze me zul len krijgen, dokter. Gebruik maar een scherp mes, als ik naar het ziekenhuis gereden wordt." Vrijdag stopte een groote auto voor een bar in Detroit. De loop van een machine geweer werd in de har gericht. Direct daarop begon het te ratelen. Hillman, die bij den toonbank stond, zonk op den grond, met 9 kogels in z'n lichaam. Vier menschen, die naast hem stonden, werden onder een regen van lood bedolven en ernstig gewond. De gangsters wisten in hun auto te ontkomen. Verp'ichte stierenkeuring Vergadering van het Neder land- sche Rundveestamboek. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwarn dezer dagen de vereeniging het Nederland- sche Rundveestamboek in algemeene verga dering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer H. W. Kuhn uit Naar- den, op den gunstigen toestand van de vereeniging. Naar aanleiding van de mededee lingen in het jaarverslag over de verplichte stierenkeuring besloot de vergadering, dat .men deze verplich te keuring moet instellen en dat rij geregeld moeten worden door de provinciale afdeelingen der vereen, en niet door de overheid. Nadat de heer Kuhn had medegedeeld, dat hij besloten was dit jaar als voorzitter af te treden, werd op zijn voorstel de heer .1. L. Nijsinigh te de Wijk met acclamatie als zijn opvolger benoemd. Tusschen schip en wal gevallen Rottcrdamsche jongen verdron ken. Bij het van boord gaan van de in de Mer- wedchaven te Rotterdam liggende Batavier 4, waarop had had gespeeld, is de dertien jarige 11. de Roo, wonende aan de Bakkers haven te Schiedam tusschen kade en schip te water geraakt. Direct schoten eenige menschen toe, maar men slaagde er pas na twaalf minuten dreggen in 't lichaam van den jongen op te halen. Aangezien de knaap reeds eerder te water is geraakt en toen na acht minuten onder geweest te zijn nog bij gebracht is kunnen worden, heeft men ook thans met kunstmatige ademhaling en met zuurstofapparaten gedurende ongeveer an derhalf uur gepoogd de levensgeesten weer op te wekken. Ditmaal mocht het echter niet meer gelukken. Het stoffelijk overschot is naar het gemeenteziekenhuis te Schie dam overgebracht. Ongelukkige liefde van een kommies. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur heeft de commies L., wonende in West-Vlaanderen, opd en weg It tervoortNeeritter drie schoten ge lost op de 25-jarige mejuffrouw Maria Geelen, wonende te Ittervoort Het meisje werd door twee der ko gels in dijbeen en arm getroffen, terwijl de derde kogel miste. Zij is naar het hospitaal overgebracht. „Dit heb ik voor jou meegebrachtl" Mejuffrouw Geelen, die bij haar ouders thuis is, kende den commies reeds ecnigen tijd. Haar ouders vonden evenwel de relatie minder geschikt, waarom mej. Geelen deze onlangs had verbroken. Zaterdagmorgen stond het slachtoffer op den weg Ittervoort —Neeritter op de autobus naar Weert te wachten, waar zij boodschappen zou gaan doen. toen L. op de fiets kwam aanrijden. De man trok een revolver en loste plotse ling drie schoten op haar, onder den uit- DINSDAG SO NOVEMBER 19S7. Hilversum I. KRO-uitzendlng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten* 2.00 Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten (Om 5.45 Felicita- tiebezoek 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De invloed van het Fransch in Lim burg", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 De KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Causerie over het a.s. Eucharistisch Con gres te Boedapest. 9.30 KRO-koor en -orkest en solisten. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 KRO-Orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 P. Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Het Omroeporkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeolian-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Reportage schaakmatch. Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Causerie „Kerstklokklanken." 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Bridgecursus. II.00 Berichten ANP. 11.10 Reportage schaakmatch. 11.20 AVRO-Dansorkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek. roep van: „Dit heb ik voor jou meege bracht!", waarna hij op zijn rijwiel slapte en naar Neeritter reed. Personen, die, op het hooren van de schoten, waren komen' aansnellen, boden de eerste hulp, deden 't slachtoffer naar een ziekenhuis vervoeren: en waarschuwden de politie van Grathem. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 74. Toen Richard de begeerige oogen van Shubln op zijn portefeuille gericht zag, vroeg hg zichzelf af hoeveel Yakovkin zelf van de toegezegde belooning zou krijgen. Nadat zij voorzichtig het gevaarlijke pleintje afgespeurd hadden, liet Shubin hen uit. Er was nu voorloopig niets meer te doen, dan hun zielen in lijdzaamheid te bezitten tot 's morgens vroeg, en daar zij geen van beiden vermoeid waren, namen zij kaarten voor een bioscoop. Evenals alle andere Russische films had ook deze film als onderwerp het eeuwige vijfjarenplan. Het fotografisch gedeelte was goed verzorgd, maar de inhoud was obsoluut onbestaanbaar. Dit deed Richard echter geen kwaad. „In Engeland," zei hg tegen Marie Lou, „is het onze gewoonte dat wg', wanneer wij in een bioscoop zitten, eikaars handen vasthou den." Hij nam dus ook haar handen in de. zijne. „Inderdaad?" zei zij met een glimlachje. „Ik zou wel eens willen zien of je, wanneer je met Simon in de bioscoop zat, ook zijn handen zou vasthouden." Zij deed echter geen moeite om haar uit de zijne los te maken. Nadat zg" den volgenden morgen hun gids afgewimpeld hadden, kwamen zij juist op tijd in het café Gorka aan. Richard slaakte een diepe zucht van verlichting toen hij de dikke gestalte van Shubin de straat in zag komen. Hij had een groote man met een baard bij zich die Yakovkin bleek te zijn. Met gedempte stemmen bespraken zij iets. het scheen dat er kans bestond dat de zaak geregeld werd. Shubin maakte nog verschil lende tegenwerpingen, maar Yakovkin, die een geslepen kerel bleek te zijn, wist al zijn bezwaren te ontzenuwen. Richard gaf de helft van de overeengekomen som als hand geld voor het gelukken van hun onderneming. Het was een zeer groot bedrag en eigenlijk vond hij de geheele opzet toch wel erg ris kant, maar zonder dit voorschot zou hij zeker niets bereikt hebben en hij kwam overeen, dat de rest van het bedrag toegestuurd zou worden uit Weenen. Onmiddellijk nadat het een en ander gere geld was, gingen Richard en Marie Lou naar hun hotel terug. „Ik had nooit gedacht, dat die Shubin het zoo goed geregeld zou heb ben," bekende hij, ,maar ik geloof zeker dat de zaak nu in orde komt, en bovendien heb ik ondanks onze korte kennismaking, een groot vertrouwen in dien anderen man." „Ja," stemde Marie Lou toe, „hg ziet er werkelijk uit als een eerlijk mensch." „Als Simon nu maar den wagen kan krij gen", vervolgde Richard. „Het is vanzelf sprekend, dat wij verder per vliegmachine moeten reizen." Simon zat in het hotel ongeduldig op Ri chard te wachten. „En vroeg hij toen Richard voorzich tig de kamer binnenwipte. „Ik heb de zaak geregeld," zei Richard verheugd. „Kun jg" vanavond voor den wagen zorgen? Daar komt het nu het meeste op aan." „Mmmm! Maak je daar niet ongerust over," verzekerde Simon hem. „En vertel mij eens wat van het plan?" „De zaak zit zoo. Shubin vertelde dat er verleden jaar gevangenen ontvlucht zijn. Zg groeven een tunnel, die leidde naar de Cata comben. De tegels zijn weer gemaakt, maar de tunnel is nooit dichtgeworpen. Shibin kan dit wel niet met zekerheid zeggen, omdat hij indertgd niet hier was, maar hij wil het toch op die manier probeeren. Onder een of ander voorwendsel zal men Rex en den hertog van avond naar die cel laten brengen. Yakovkin heeft vanavond dienst. Hij zal gereedschap in de cel smokkelen, teneinde de tegels uit de vloer te breken en hun verdere inlichtingen geven, hoe zij hun weg door de grafkelders moeten nemen. Zij zullen aan het meest zui delijk gedeelte van de oude Lisia Cora uit komen. Weet jQ waar die uitgang is?" „Ja, toevallig ben ik gisteravond met den wagen daar voorbij gekomen." „Mooi, dan moet jg daar zijn om hen te ontvangen. De beste plaats om te trachten over de grens te komen is Mogilev, dichtbij Roemenië". „Hoever is dat?" „Ongeveer honderd en tachtig mijlen. Bin nen zes uur kunnen wij dien afstand afleg gen." „Welken tijd heb je afgesproken?" „Tien uur. Je moet erop rekenen dat zij natuurlgk hun weg door een hem totaal onbe kende grafkelder moeten zoeken, zoodat het niet uitgesloten is, dat het iets later wordt." Simon knikte. „Goed," zei hij. „Valeria Pe- trovna zal dan midden in haar opvoering zijn. Dat komt dus prachtig uit, Richard." „Ja, als het geluk ons tenminste niet in den steek laat. Nu nog even over de grens ge sproken. Ik ga per vliegtuig. Kijk," zei hg en haalde een kaart uit zgn zak. „Hier ligt Mo gilev. Ik wil zoo dicht mogelgk bg den groo ten weg landen, ongeveer anderhalven mgi ten Oosten van de stad. Dan zal Ik jullie opnemen, en wg kunnen voor den morgen aanbreekt vertrekken. Dat wil zeggen, als jg niet achter blijft." „Neen," zei Simon hoofdschuddend, „het zal erg moeilgk zgn, maar ik ben besloten mee te gaan. Ik wil naar huis terug." Richard glimlachte met meegevoel. „Ik weet precies hoe je je moet voelen, oude jon gen. Maar je zoudt dit land reeds na zeer korten tijd gaan haten. Misschien is het leelijk van mij dat ik er big om ben, maar ik zou je als je hier bleef zeer missen." „Dat weet ik," zei Simon bedroefd glim lachend. „Maar nu nog even over Marie Lou. Komt zij ook mee in de auto?" „O, neen, ik wil geen risico loopen, dat zij ook in die mtvluchtingszaak verwikkeld wordt. Zij heeit nu een paspoort dat geheel in orde is, e.i zij zal het land op dezelfde manier verlaten." „Opgepast," fluisterde Simon toen hg be weging bg' de deur hoorde. In een oogenblik was Richard bg de deur van de slaapkamer van Valeria Petrovna. „Tien uur van avond," fluisterde hg nog voor hg verdween. Een oogenblik later stapte hg door een andere deur van madame Karkoff's kamer In de gang. HOOFDSTUK XXV. De kelders des doods, Rex zat op den vloer van zgn cel met zgn lange beenen voor zich uit, leunde met zgn rug tegen den muur. „Hoe laat denk je dat het la?" vroeg hg plotseling. De Reichleau zat op de brits met zgn elle- boogen op zgn knieën. Hg gaf zich de moeite niet op zgn horloge te kgken, maar antwoord de onverschillig: „Ik denk dat het ongeveer zes uur is." „Dus alweer cocktail tgd," geeuwde Rex. „Maar nog altgd geen cocktails. Zou het niet heerUjk zgn als wg nu in Pargs waren en in de Ritzbar het gsbelletje hoorde rinkelen?" „Ik zou de voorkeur aan Londen geven," zei de hertog ernstig. „En dan in plaats van een cocktail een karaf speciale sherry in de Mau soleum Club." „Ja, dat begrg'p ik. Maar wanneer denk je dat zg nu eindelgk eens klaar zullen zijn met dit vervloekte onderzoek?" Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3