OMGEVINGNIEUWS Maandag 29 November 1937 Tweede blad MAAK ER EEN POSTPAKKET VAN POST DRAISltlA-vAN-VALKENBURQ C A .-i LEVER! Kantongerecht te Alkmaar WIERINGEN Bankgebouw nadert tooiing. zijn vol- Zaterdag en Zondagmiddag is het nieuwe bankgebouw voor do Coöperatieve Boeren leenbank te bezichtigen geweest voor leden en spaarders. Wij hebben ook een kijkje mo gen nemen, waarbij de architect, de heer B. G. Zanstra, ons een en ander heeft laten zien. Het gebouw van buiten gezien, geeft een forsche indruk. Zoo'n echt soliede indruk, juist wat een Bank moet hebben. En inwendig is dit ook al zoo. In de be nedenverdieping is ondergebracht een pri- yékantoor met daar naast een kantoorlokaal, zeer ruim en met veel licht. De kluis kan men bereiken vanuit 't kantoor. Hierin zul len de waardevolle stukken e.d. een veilige plaats vinden. De kluis is vervaardgid van beton, met z.g. kruisbewapening, van ruim 30 c.M. dikte. De loketten komen hier in, doch zijn nog niet aanwezig. De kluisdeur, geleverd door de Haan's Brandkastenfabriek geeft ook als een soliden indruk. De waarde volle stukken zullen hier achter zeker vei lig zijn. Achter het privókan-toor is de wachtkamer, ook al zeer ruim, welke uit komt, evenals het kantoor, op de gang. welke van buiten af door den hal is te be reiken. Tot zoover is het woongedeelte van de bank gescheiden. Achter dit reeds ge noemde gedeelte is éénzelfde hal, welke ook aan den westkant, dus aan de zijde van het gebouw is te bereiken door de buitendeur. Vanuit deze hal in het woongedeelte bene den komende, krijgt men alweer, een goe den indruk. Het vertrek waar men dan in uitkomt, is een centraal punt, vanwaar men kan gaan naar het voorgelegen bank- gedeelte naar de bovenverdieping, de kelder, de keuken, en de woonkamer. Deze woon kamer, weliswaar alleen uitzicht gevende naar achteren, is ten opzichte van de zon zeer gunstig gelegen. De centrale verwar ming is opgesteld in de keuken en is zoo te zien niet anders dan een groot fornuis. Er kan op worden gekookt, enz. Tevens is er door het geheeie huis warm watervoorzie ning, naast natuurlijk de gewone waterlei ding. Deze centrale verwarming is ge plaatst door de Centrale Verwarmings Unie Als we boven op de eerste verdieping ko men, krijgen we alweer dien indruk van dat forsche, groote. Verschillende groote slaapkamers en groote woonkamers en klei- dere kamer staan hier de bewoners ten dienste, met ook een ruime badkamer en nog een keuken. We zouden kunnen zeggen, er is op uit breiding gerekend. Boven deze verdieping is dan nog een ge weldig groote zolder, welke ruimte biedt voor allerlei dingen, welke men niet dage lijks moet gebruiken. Hoewel het gebouw nog niet geheel is af gewerkt, ziet alles er toch heel goed uit. Het sanitair, aangebracht door den heer L. Gcusebroek. De clectriciteitswerken, aan gelegd door den heer W. v. Treuren, het schilderwerk, uitgevoerd door de fa. Kraak, dat kan er alles zijn. En tot slot het geheel afgewerkt, en klaar gemaakt door de aan nemers D. Bakker en Zn., wat voor deze mag zijn een stuk werk, waar eer mede is in gelegd. En al vinden wij als leek dat alles er goed uitziet, de heer Zanstra was ook zeer tevreden over het werk dat is geleverd. Buiten het gebouw is vóór een pleintje, waar gemakkelijk enkele auto's en fietsen kunnen worden geparkeerd en langs het ge bouw is flink gelegenheid naar achter te rijden, daar dan nog is een flinke berg plaats met een ruime autogarage. De officieele ingebruikneming zal wel niet lang meer op zich laten wachten. Verkiezing. Tot leden van het Kiescollege in de Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef zijn de aftredende hoeren J. Mulder Nz., D. Min nes, J. U. Bruul en His Wilmis herkozen. Verloting Eigen Gebouw. De hoofdprijs van de verloting Eigen Ge bouw, een tandem, is gevallen op lot No. 362. De tweede prijs, een gehaakte bed sprei, op lot No. 287. Do derde prijs, een electrische rijwiellamp op lot No. 470. ANNA PAULOWNA Voor morgenavond moeten de slagzinnen ingezonden worden aan onze redactie. En nu is Schagen aan de beurt. Woens dag zal Repelsteeltje en prof. Melorini de harten van de Schager jongens en meisjes veroveren. Daar staan we borg voorl 'f VELD-ZIJDEWIND ROOKWEDSTRIJD Vrijdagmiddag werd in café Pepping aan de Weel een zeer gezelligen rookwedstrijd gehouden, uitgaande van den Volksbond alhier en tot steun van de kas van Hulp in Nood. Voor dit doel was aangezocht de firma Theodoor Nicmedjer te Groningen, wiens vertegenwoordiger de heer Ilolterman zich op origineele wijze van zijn taak wist te kwijten. Aan do wedstrijd werd deelgenomen door 60 personen. Nadat door den voorzitter de heer Impink de bijeenkomst was geopend en deze het doel had uiteen gezet nam de heer Hol term an het woord en sprak den wensch uit, dat allen zoo lang mogelijk de lekkere pijp zullen rooken waaraan spr. niet twijfelt want de pijpen zijn gestopt met Niemeijers tabak. Intusschen trekken de deelnemers lustig aan hun pijp en valt na 2 min. en 50 se conden de voorzitter onder groote hilaliteit reeds uit. De mededinger, die het langst de pijp in de brand hield behaalde als prijs een meer schuimen pijp: Tenslotte werden 8 mooie prijzen gewonnen door de volgende perso nen. Aanvang half negen. In de pijp 5 gram. Ie prijs A. Bruin Dzn. te 10 uur, 34 min. sec.; 2e prijs J. Pancras 10 uur 23 min. 30 sec.; 3e prijs C. Jong Jzn, 10 uur 22 min. 50 sec.; 4e prijs K. Jong, 10 uur 9 min. 30 sec.; 5e prijs J. Tesselaar, 10 uur 8 min. 10 sec.; 6c prijs J. Pepping 10 uur; 7e prijs C. Jong Jbzn. 9 uur 54 min. 30 sec.; 8e prijs H. Busker 9 uur 53 min. 30 sec. De prijzen waren resp. de volgende: Een mooie schets van Jozef Israël, een echte meerschuimen pijp, een klokje; een weer- huisje; een luxe pijp; nog een pijp; wonder- schaar een tabaksdoos, terwijl de niet-win naars een lekker pakje Niemcijer's tabak werd verstrekt Het record, hetwelk volgens den heer Holterman stond op 2 uur 45 min. werd hier op dezen avond dus niet verbro ken. ONZE FEESTMIDDAG. Repelsteeltje en Melorini verove ren de jeugd van den Polder. Een propvolle bus uit Breezand spuide Zaterdagmiddag zijn inhoud voor hotel Veer- burg. Daarbinnen was reeds een gejoel en gejuich van de vriendjes en vriendinnetjes uit Anna Paulowna. „Vol verwachting klopte hun hart". Het tooneelscherm bleef nog stijf gesloten, maar toen dat eenmaal week en de Chineesche professor voor het voetlicht kwam, toen was de zaal opeens muisstil en die spanning werd slechts onderbroken door daverende lachsalvo's en applaus als mitrailleurvuur. Goeie menschen wat hebben de jongens en incisies genoten. Professor Melorini pakte ze. Hij goochelde geld uit neuzen en broeken van de jongens Klinkende rijksdaalders rol den zoo maar uit de jongensneuzen, waar dezen tijd van het jaar meestal wat anders in zit. Èn dan Greetjc, wat had zij de jon gens in de zaal te pakken. Niet te geloo- ven zoo verstandig als die pop is. Zij re kent en leest, zij lacht en maakt gekheid met de jongens in de zaal. En die houden hun buik vast. En Repelsteeltje! Vijf bedrijven lang hield het sprookje de kinderen geboeid. En tel kens als het scherm naar boven ging, was er oen uitroep van bewondering. Hoe prachtig zijn de costuumpjes. Hoe zuiver was de zang. Ontroerend naief de wijsjes. Mijnheer de Hoogh had ook nu weer succes. Een hartelijk applaus aan het eind van ieder bedrijf was do belooning van de zaal. De slagzin, die lusschentijds gehoord werd, was zóó eenvoudig van samenstelling, dat heel wat jongens en meisjes hem direct op konden lossen en inleveren. Maar wie de fiets krijgt?, ja, dat zal eerst Woensdag be kend worden. OUDE N1EDORP Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVO ROL BARSINGERHORN Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer bedroeg aan het einde der week 52. Door één veehouder werd aangifte gedaan dat een koe aan mond- en klauwzeer was gestorven. Verloting. Aan het Bestuur der Vereeniging „Bur- gernut" werd door B. en W. toestemming verleend tot het houden eener verloting. Spoedeischende raadsvergadering. Winkels op 5 December geopend. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Barsingerhorn op Zaterdag, 27 November 1937, dos namiddags 2 uur. Voorziter tevens secretaris, de heer G. G. Loggers, Burgemeester. Afwezig de heer D. Vries. De Voorzitter opent de vergadering, waar na aan de orde is een voorstel tot opheffing van de bepalingen der Winkelsluitingswet op Zondag 28 Nov. en 5 Dec. 1937. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel werd gedaan naar aanleiding van een verzoek van de Middenstandsverecniging. Ingevolge art. 9, 3e lid, van de Winkel sluitingswet is de Raad echter bevoegd om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wij zen, waarop de bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgc- wenscht voor die dagen een later sluitins- uur dan bij de wet aangegeven, te bepalen. Het voorstel van B. en W. wordt met algcmecne stemmen aangenomen. Hierna sluiting. HOOGWOUD BINNENLANDSCHE PAKKETTEN t/m 3 KG VOORDEELIGST MET DE TOT 1 KG 20 CENT TOT 2 KG 25 CENT TOT 3 KG 30 CENT LANGEND1JK AARTSWOUD. Ouderavond. Donderdag werd hier in de O. L. school een ouderavond gehouden, welke door 40 personen was bezocht. Voorzitter, de heer List, heette allen welkom, in 't bijzonder het hoofd der school, den heer Noc en de onder wijzeres mej. Dell en gaf hierna de leiding over aan den heer Noë. Deze deelde mede, dat er voortaan ook verkeersonderwijs wordt gegeven. De secretaresse las de notulen, welke on der dank werden vastgesteld. In de vacature J. Schekkcrman (niet her kiesbaar, wordt met groote meerderheid tot commissielid gekozen de lieer G. Maij. Nu maakte het hoofd der school een praatje over de rapporten, waarin hij deed uitkomen, hoe moeilijk het is, om de school- arbeid van het kind in cijfers uit te druk ken. Bij het punt Ouderavond, werd de nadruk gelegd op de taak der ouders, waardoor men tot de slotsom kwam, dat er noodzakelijk samenwerking moest zijn tus- sehen school en huis. In de pauze werd tweemaal tfhec aange boden, waarna er gelegenheid was om het werk der kinderen te bezichtigen. Hierna werd een film van Ncd.Oost-Indië vertoond. Bij de rondvraag informeerde de heer Iïeijink of de schooltijden 's morgens niet wat gewijzigd kunnen worden, bijv. van 8.45 tot 11.45. Het hoofd zegde onderzoek toe. Hierna sluiting. Hulpbesteller. Onze plaatsgenoot, de heer W. Tromp, is aangesteld als hulpbesteller aan het postkantoor te Hoogwoud, in plaats van den heer J. Niele. Bij welken Keuringskring zullen de Langendijken zich aansluiten. Nu Harenkarspel met ingang van 1 Janu ari zal toetreden tot den vleeschkeurings- dienst Barsingerhorn, is het voortbestaan van den Kring Oudkarspel, waarbij Haren karspel is aangesloten, niet langer mogelijk. Deze gemeente toch heeft verreweg het grootste aantal keuringen en het meeste vee, zoodat de kosten, aan den vleeschkeurings- dienst verbonden, onmogelijk nog langer door de 4 Langendijker gemeenten alleen zouden kunnen worden gedragen. Eerlang zal nu wel een vergadering van den kring Oudkarspel worden gehouden, waarin de geschapen situatie onder het oog zal worden gezien. De 4 overblijvende gemeenten hebben de keus, zich bij Alkmaar of Barsingerhorn aan te sluiten. In de vergadering van den Kring kan daaromtrent geen beslissing wor den genomen, daar iedere gemeente dit voor zich zelf behoort uit te maken. De consequenties van den op 1 Jan. ontsta- nen toestand zijn van verschillenden aard. De keurloonen b.v. zullen in overeenstem ming worden gebracht met die, welke in den Kring gelden, waarbij wordt aangesloten. De ambtenaren, de heer Wester als keurings veearts en de heer Frielink te Noordschar- woude als hulpkeurmeester zullen moeten verdwijnen. Voor den heer Wester zal dit zonder twijfel de beteckenis hebben van op- wachtgeldstelling, voor den heer Frielink is allicht wel emplooi te vinden, nu het gebied van een of meer kringen wordt uitgebreid. Het financieële voordeel, dat de 5 gemeenten het laatste jaar uit den Vleeschkeuringsdienst hebben gehad, behoort tot het verleden. Zoo zal dan het resultaat van de gerucht makende zaak van de vleeschvergiftiging in Harenkarspel nog en geheel ander zijn dan het zich aanvankelijk liet aanzien, toen de grootst mogelijke meerderheid van de 5 dagelijksche besturen de plichtsverzaking v. den keuringsveearts slechts met een beris ping strafte. De vleeschkeuringsdienst ver dwijnt in zijn huidig verband, terwijl mag worden verwacht, dat de keuringsveearts weldra zijn laatste werkzaamheden in den Kring zal hebben verricht. Moge de les, die Harenkarspel inzake de keuring van vlcesch heeft gegeven ter harte worden genomen, op dat in andere kringen niet zal voorkomen, wat hier tot zooveel sensatie en verontwaar diging aanleiding heeft gegeven. NOORDSCHARWOUDE ST. NICOLAAS BEZOEKT DE GYM NASTIEKVEREENIGING. Zaterdagmiddag werd door St. Nicolaas met zijn knecht een bezoek gebracht aan het repetitielokaal van den heer J. de Bak ker bij de kleuters en jongste adspiranten van de gymnastiekveroeniging „Hercules en Hvgiea". De Sint en Zwartepiet werden door de kleinen hartelijk toegezongen waarop een tractatic met pepernoten en speculaas volg de. Voor de kleine gymnasten was dit een 1 aardige verrassing. NOORDSCHARWOUDE SOC. DEM. VROUWENCLUB In „Concordia" werd Zaterdagavond de jaarlijksche feestavond gehouden van de af- deeling van de Soc. Dem. Vrouwenclub. Een groot aantal vrouwen waren opgekomen, Door Mevr. Frielink als presidente werd het openingswoord gesproken. Deze avond werd muzikale medewerking verleend door de jonge dames Frielink, Gut ter en Rutsen, welke medewerking ten zeerste gewaardeerd werd, terwijl voorts door verschillende leden medewerking werd verleend met declamatie, wat onder alle aandacht gevolgd werd. Door Mevr. Miedema-Zondervan werd een propaganda-rede uitgesproken. Na de pauze werd het voor den bond ge schreven tooneelstuk „Maskerade" van de heer en mevr. Groot opgevoerd, waarmede de opvoerenden veel succes oogstten. Tenslotte werd nog een tableau opge voerd voorstellende den wedstrijd tegen den oorlog en de opkomst van het socialis me. De uitslag was de volgende: Gezellig Samenzijn, tweede klasse: F. Mul- leboom 129 p., W. Bergen 110 p., N. Rijper 121 p. Totaal 360 p. Derde klasse: A Rijper 133 p., Th. de Lange SI p., J. v. d. Ham 96 p. Totaal 310 p. Vriendenkring, Noordscharwoude (sajet): G. Ens n.g., H. Kuiper n.g., C. Langendijk g. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom 119 p., T. Moeijes 90 p., S. Ton 97 p. Totaal 306 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker 132 p., C. Hopman 87 p., F. Blauw 93 p. Totaal 312 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas 103 p., J. Kramer 103 p., P. Langendijk 114 p. To taal 320 p. Personeele kolvers: Vriendenkring: S. Tim merman 76 p., H. Jansonius 86 p., St, de Rijke n.g., C. Kuiper n.g., J. Prijs n.g. Volharding: C. Blokker 81 p., K. Dekker 101 p. Ons Genoegen: Sj. Maakal 104 p. Onder Vrienden, Oudkarspel: Jb. Strij- bis, 98 p. Gezellig Samenzijn: J. Bruin 125 p., Jn. Zijp n.g., 2e klas. J. Engcringh 127 p., J. Rij per n.g., W. Kuin 101 p., P. Bergen 111 p., K. Spaan n.g., J. Buiter 109 p., allen 3e klas. Op Maat: A. Boon 88 p., W. Kuijt 109 p., P. Schoorl 114 n., allen 3e klas. In brand geraakt. HEER-HU GOW AARD Eenzame wandelaarster. Aan het Noordeinde van den Middenweg is een koe opgevangen, die daar zeer eer- zaaim in haar eentje liep te wandelen. Aan gezien de eigenaar zich tot nog toe niet gemeld heeft, is het dier in het schuthok opgesloten. Nadat de wettelijke termijn van in bewaring houden zal zijn verstreken zal het beest publiek worden verkocht. Botsing. Zaterdagmorgen geraakten tegenover het postkantoor Noord aan den Middenweg al hier de wielrijder de K. uit deze gemeente en een auto, bestuurd door den chauffeur de L. uit Langendijk met elkaar in botsing Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het onverwachts den weg oversteken van de K. Deze liep bij liet ongeval verwondin gen op aan schouder en aangezicht, terwijl zijn rijwiel geheel vernield werd. Spoedig aanwezige geneeskundige hulp constateerde een schouderfractuur. Van Vrijdag- op Zaterdagnacht Is door een tot nog toe onbekend gebleven auto een paal van het G.E.B. aan den Midden weg kapot gereden. SINT PANCRAS In de jongste vergadering van de alhier bestaande afdecling van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. die o.m. bezocht was door 2 gasten en 2 afgevaardigden van de afd. Allernaar, werd besloten, het extra-mumimer van het Orgaan huis aan huis te versprei den. Een circulaire van den voorzitter van den Bond, den heer Martinus, zal op de volgende bijeenkomst warden behandeld. Getracht zal worden in Februari een pro- paganda-avond te houden met medewerking van Zonnebloem te Krommenie. BERGEN GESLAAGD. Voor het examen Inspecteur van Politie, afgenomen vanwege den Alg. Ned. Politie bond, slaagde Vrijdag 1.1. onze gemeente veldwachter de heer A. v. d. Kooij. HARENKARSPEL DIRKSHORN. „DE WASCH GESTOLEN." Toen de echtgenoote van den heer P. v. d. B. te Schagerwaard Zaterdagmorgen naar buiten ging kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat ongewenschte bezoekci-s in den nacht van Vrijdag op Zaterdag haar wasch, welke zij aan de drooglijn had laten hangen, hadden meegenomen. Van de dader(s) natuurlijk geen spoor. Daar de heer v. d. B. een brood vechter is, beteekent deze diefstal een dure strop. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Ie klas: Wit Zwart. II. StinsG. Zwier 1-0 D. IvoornJ. Kroon O-l W. KaanK. Bierman 10 J. KlinkertH. Bouwens 1-0 2e klas: Th. BruinK. de Vries 1-0 J. BouwensJ. Deutekom 0-1 3e klas: P. de Ruiter— G. Keppel 1-0 J. IlcidsmaA. de Vries 0—1 C. Witsmeer— J. Kout 1—0 4e klas: H. v. d. HamJ. Ootjers 1-0 G. v. d. LoenenJ. IJff 1—0 II. v. d. HamJb. Molenaar 1-0 J. OotjersJ. Visser 1—0 Sjoelen. Ie klasse: G. van RijnA. Duijves: gew. 14. gel. 1, verl. 5, 15351307 punten, li A15/4 wedstrijdp. P. Nieman—Jac. de Laat: 11, 1, 8, 11091096, 11A8A. J. Duijves— G. Smit: 17, 3, 1639—1439, 17—3. 2e klas* P v. VeenJ. Beenken: 11, 9, 1377—1320, 11—9 J. II. de Laat—P. Pool: 12, 8, 1215—1139, 12—8. P. Dissel—D. Drost: 12, 1, 7, 1450—1380, 1'ZA—VA 3e klas: N. JonkersJac. Swager: 19, 1, 1408 1028, 19J*—A Jo Jansen—J. C. v. Zei: 12, 2, 6, 13381332, 13—7. J. C. v. d. ZeiJo Jansen: 10, 10 1234— 1179, 10-10. ZUIDSCHARWOUDE. Kolven. In de kolfbaan van den heer Rijper, de baan van Gezellig Samenzijn, werden de wedstrijden van den Langendijker Kolfbond voortgezet. In de baan kwamen de tweede klassers van Gezellig Samenzijn en de der de klassers van alle deelnemende clubs. STRAFZITTING VAN 26 NOVEMBER. Schagen. DRAAIENDE PARKEERBORDEN. We dachten tot dusverre dait het draaien de lucht van IJmuidens vuurtoren al een unicum was, doch deze bijzonderheid wordt nog verre overtroffen door de draaiende park eerborden te Schagen, zooals ons uit de voortgezette zaak tegen den verzekcringsin- specteur B duidelijk werd. Deze heer ver scheen de vorige keer wegens overtreding van het Schager parkeerverbod en voerde het verweer, dat bedoelde parkoerborden verkeerd om waren geplaatst en dus onmo gelijk als waarschuwingsbord te onderschei den. Naar aanleiding van deze opmerking was heden het grootste gedelte van Sohagcn's politiemacht in de personen van de gem. veldwachters v. Haren en Flapper gerequi- reerd en moesten deze ambtenaren overeen komstig de warheid inderdaad goamen, dat het mooi-malen voorkwam, dat de spcel- sclie schooljeugd op haar weg naar den tempel tier lagere wetenschap, de verkeers borden omdraaide welke beëedigde verkla ring voldoende was den heer B. met vlag en wimpel te doen vrijsproken. De Schager politie kreeg voorts de gemoe delijke aansporing in 't vervolg scherp op den stand der borden te letten, opdat rech terlijke dwalingen bijtijds kondon worden gecoupeerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5