Schmalz Prentenboeken Romans Peignoirs DOUWE EGBEKI5 TABAK Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. Kunstturners j INGEZONDEN Nederlandsche Tuindersbond Meisjes- en Jongensboeken Boekhandel TRAPMAN 1753 'ware pijprooker Wel ~Xoq'h St-tycoLcim-aÜMtk tewaabdecieH. 1 De Zwitsersche Het uitbreiden der fabriek op Zaterdag 4 Dec. 1937 Zitting te Schagen Sint Nicolaastafel Ringers Artikelen Van Geelen's TINNEN SOLDAATJES EN DE VREDES- GEDACHTE. Oude Niedorp. Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Eén dezer dagen sprak een dame voor de radio over de vraag welk speelgoed wij het best aan onze kinderen kunnen geven. De spreekster achtte het van groot belang als het kind speelgoed krijgt in overeen stemming met z'n aanleg en leeftijd. De meeste ouders beseffen niet genoeg, noeveel invloed het speelgoed heeft op het karakter van het kind. Dit alles leek mij goed door dacht en geloofwaardig. Hoe groot was ech ter mijn verbazing toen het oorlogsspeelgoed in bespreking kwam. De spreekster ried de ouders aan, 't kind indien het er om vroeg, soldaatjes, kanonnen enz. te geven. Want kinderen bootsen graag groote menschen na en als men dit soort speelgoed zou onthou den bereikte men veelal juist het tegenover gesteld van wat men met de weigering be oogde. Met andere woorden men kon dan ver wachten dat het kind later juist aardigheid in oorlog zou hebben. Als deze redeneering juist is, dan zal in landen als Duitschland en Italië weldra de vredesgedachte tot grooten bloei komen. Kin deren van l> jaar moeten in die landen al worden ingelijfd. En oorlogsspeelgoed zal daar ongetwijfeld in ruime mate worden ge bruikt. Ik hoop werkelijk van harte dat de spreekster gelijk heeft met de gedachte dat het kind zich in dat opzicht niet laat dwin gen. Maar nu zou ik graag eens willen weten als de zoon van spreekster eens om een complete inbrekersuitrusting zou vragen, (Ze spelen immers ook zoo graag inbreker- tje) of zij zich dan ook zou uitsloven om den grooten inbreker zoo goed mogelijk na te bootsen, bijv. met revolver, masker, enz. (het oorlogsspeelgoed is immers ook bijna vol maakt). Zou zij bang zijn dat als zij aan dezen wensch niet voldeed, dat haar jongen tot een inbreker zou opgroeien? De meeste moeders zouden misschien tegen hun jongen zeggen: Maar kind, jij wilt toch geen misdadiger worden? Inbrekers zijn ge vaarlijk; als 't noodig is voor hun veiligheid, vermoorden ze menschen! En vind je het dan niet gemeen om oude, eenzame stakkers te herooven?" En als nu ons kind vraagt om kanonnen en soldaten zullen wc hem dan vertellen wat oorlog is en wat een soldaat doet. De spreekster vindt een kind te jong om kennis te maken met zooveel gruwelen, maar dan moet zij ook niet aanraden hem te vergifti gen met speelgoed, waar hij te jong voor is, waarvan hij de juiste beteekenis nog niet kan begrijpen, en waardoor hij valsche voor stellingen zou krijgen van de werkelijkheid Het bloed, de dood de angst, de pijn, mis dadige krankzinnigheid zouden er aan ont breken en dit zijn toch de kenmerken van den echten oorlog. Hij zou alleen de roman tiek beleven en niet de realiteit. Als men dit dan niet aan zijn kind kan zeggen, dan moet hem verteld wonden,, dat de Staat hem oorlogsspeelgoed zal geven; als hij negentien jaar is. Laat ons hopen, dat onze jongens dan genoeg ontwikkeld zijn en hun gevoel zoo volgroeid, dat zij voor zichzelf kunnen bcoordeelcn wat ze doen wanneer ze oorlogsspeelgoed gaan gebruiken Moeders, bedenkt U goed voor ge misda dig speelgoed koopt en geeft. J. Blanken—Bakker. „Men kan de crisismaatregelen niet missen". „Ordening niet gewenscht, maar noodzakelijk". Ilct District Noordholland van den Ned. Tuindersbond hield Zaterdagmiddag een ver gadering in hotel „Sopar" te Hoorn. Een flink aantal afdcclingen was opgeko men. De voorzitter, de heer A. Schermer, opende de vergadering met welkom en constateerde, dat de toestand slecht is, ondanks de verhoo ging van de omzetten De omzet van de bij de Prov. Commissie aangesloten veilingen, eer tijds f25 millioen, is teruggeloopen tot 8 9 millioen. Wanneer dus eens een keer een millioen meer omgezet wordt, beteekent het, dat het verlies iets minder is, doch wil niet zeggen dat de tuinders het weer kunnen red den. Hoe staan wij tegenover de cri sismaatregelen? Hierna voerde de heer Schermer het woord over bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met het ontstaan van deze maatregelen te bespreken, daarna de beperking van het tuinbouw-oreaal, waarmee de Regccring be oogde het aanbod evenredig te doen zijn aan de vraag van het buitenland. Uitbreiding van bedrijven of stichtingen van nieuwe bedrij ven is niet meer mogelijk op enkele uitzon deringen na. Moeten de bestaande maatregelen ge handhaafd worden of niet? De N.T.B. acht dit in algemeene lijn wel gewenscht. De vrij heid zouden we duur moeten koopen, meen de spr. De Landbouw-crisismaatregelen kun nen we niet missen, hoe gewenscht het uit ander opzicht ook moge zijn. De gedachte van het bestuur is dat men de crisismaatregelen niet kan missen, dodh men wil protestceren tegen verhooging der teelthoffing. De hedcndaagsche toestand van den tuinbouw en is ordening ge wenscht? De heer Kaan had het bovenstaande on derwerp gekozen. Spr. gaf een inzicht in den zeer slechten toestand van de bedrijven. De groote massa wil het zeker gaarne le zen dat het weer beter wordt in den tuin bouw. gezien de berichten in de groote pers. Spr. critiseerde deze voorlichting der pu blieke opinie. Als eens een product iets meer opbrengt, kan een noodige verplichting worden afge wikkeld, iets Van den achterstand inge haald. Men wordt dan dus niet rijker, maar iets minder arm. Werd dat maar eens ver meld. Van onze collega's zijn verscheidene van het tooneel verdwenen. Spr. besprak hierna de steunpolitiek der Regeering. De devaluatie besprekende, zei- de spr. dat die verschillende gevolgen voor ons heeft gehad. De volle 100 pet. van den productieprijs hebben we nog niet gehad. De weg tusschcn producent en consument is nog steeds een lange en kostbare. We zijn gekomen in een nieuwen toe stand, waarvan we moeten maken wat er van te maken is. Is ordening gewenscht? vroeg spr. Naar spr.'s mccning niet gewenscht, maar nood zakelijk, zonder ordening zal de zaak niet meer marchccren. Wat rest ons te doen? Te streven naar een verbetering van liet levenspeil voor de tuinders. Daarvoor zal heel wat moeten ge beuren. Is het nu zaak van deo verheid of zullen de betrokkenen er nog iets in heb ben te zeggen? Spr. acht dit gewenscht. Overleg niet de organisaties acht spr. noo dig. Na de crisis is opleving gekomen, niet voor onze bedrijven, maar een nieuwe crisis heeft zich aangekondigd. Laat ons al dtagene doen, wat we kunnen om die crisis op te vangen. Het broodbe- lung wordt bedreigd en dienen wij te ver dedigen. Spr. wekte allen op, hieraan mede te werken, ook hen, die „het nog wel een jaartje kunnen uitzingen". (Applaus). Aan de discussie werd door een elftal af- deelingen deelgenomen. Zuidscharwoude, bij monde van den heer Jb. Kramer, besprak de zware schuldenlast van de tuinbouwbedrijven. Hiervan wilde hij de Regeering op de hoogte stellen. De heer W. Butter te Koedijk, verlangde inschakeling van de plaatselijke organisa ties in de crisismaatregelen. De heer Stam van Koedijk achtte een ver ruiming van de teeltvergunning der bedrij ven, die, een vrijwillige beperking hadden ondergaan, noodzakelijk. De heer Jb. Strijbis van Harenkarspcl bc- critiseerde de verhooging van de heffing op de aardappelen. De heer C. Borst te Oudkarspel bepleitte een eensgezinde houding van de tuinders- klasse en een aanvullenden steun voor de tuinbouwbedrijven. Ook wilde hij verande ring in de gedachtengang, dat de stadsar- beiders de vijanden van den tuinbouw zijn. Een extra steun op de pootaardappelen acht te spr. zeer noodzakelijk. Na rondvraag volgde sluiting. VIERING VAN DEN VROUWENDAG. Voor een uitstekend bezette zaal in het Oranjehotel werd Zaterdagavond de jaar- lij ksche Vrouwendag gevierd, georganiseerd door de Soc. Dem. Vrouwenclub van Ber gen, Schoorl en Koedijk. De presidente, mevr. de Moor-Brouwer, opende, waarna het programma werd geo pend door de Stem des Volks, directeur de heer P. Blauw, die op verdienstelijke wijze „De Strijders" en „De Nacht" ten gehoore bracht. Daarna was het woord aan de spreekster van dezen avond, mej. A. Pomper uit Rot terdam. Deze begon met te zeggen, dat de leuze van den Vrouwendag was: „Socialisme bren- ge bevrijding." Er was een tijd aldus snr. dat de vrouw zich niet mot de politiek bemoeide. Nij zijn we zoover, dat de vrouw zich ook met de politiek bemoeit. Er ligt een belangrijk jaar achter ons. De uitslag der verkiezingen heeft ton duidelijkste be wezen, dat ons volk was voor de democratie en voor het behoud van zijn vrijheid. Wij socialisten hebben twee vragen: 1e. Wat denkt de Regeering te doen, ten op zichte van het onderwijs en 2e Wat gebeurt er ten opzichte van don werkloozenzorg? Spr. kwam tot de conclusie dat door af braak het volksonderwijs. was verknoeid. En alleen goed onderwijs 'kan ons volk tot een behoorlijke ontwikkeling brengen. Het vraagstuk van den werkloozenzorg, raakte volgens spr. juist de vrouw. Geef den menschen werk, er is werk in overvloed; meende spr. De arbeidersvrouw moet er zich mee be moeien; niets is in de wereld tot stand ge komen zonder de hulp van de vrouwen So cialisme brengt bevrijding; laten vooral de vrouwen dat niet vergeten, aldus eindigde spr. (applaus.) De arbeiderstooneelvereeniging voerde hierna op: „Te veel van het goede" een één- actertje, waarom hartelijk gelachen werd. Na de pauze deed de zangvereeniging zich nogmaals hooren, waarna nog ten tooneele werd gevoerd „De Brief En dit geestige blijspel was een waardig slot van een prach- tigen avond. Ideale St. Nicolaas- Cadeaux ANNO Eéff ffióole cfoof mei Je voortreffelijke melanges van Douwe Egbertsi Echte Friesche Heeren-Baai en Oud-Holland- sche Pijptabak.Jn 4 soorten, voor 50 ct. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. iiimiiiimiimiiimii iiminw I Zondag 12 December 1937 8 's avonds 8 uur H komen in SCHAGEN in THEATER ROYAL. H 1=1 Opgeluisterd door een keur van balletten met schitterende costumes uitgevoerd door dames uit de turnkring. Kjl m Wilt II iels bijzonders zien, kamt dan dezen avond. Hg Plaatsbespreking dagelijks aan het Noord-Holl. Koffiehuis Q Entrée f 1,— (bel. inbegr.) H1HIII raiit» HHfi Een keur- collectie in de nieuwste kleuren en tnodellen. Mooi Tafelgoed Ontbijtlakens Damast Tafellakens en Servetten Bijzonder geschikt voor Sint Nicolaas-Cadeaux Koopt b |j Scha gen Eén dag gratis koopen. Wegens St. Nicolaas-drukte deze maand, inplaats van Woens dag 1 December op Woensdag 8 December Spreekuur te Kleinesluis en Breezand. W. C. van GEELEN, Gedipl. Opticien, Schagen Leverancier Ziekenfonds en A.A.Z.A.K. en „Ziekenzorg" Wedstrijd: KINDEREN UIT ALKMAAR en OMGEVING. 'rachtige prijzen. Geen extra tosten. Inlichtingen: FOTO KENNEMERLAND, Emmastraat 41 Tel. 3951. Alkmaar. Te huur: vrije nieuwe Garage. Te bevragen Wed. DUBBELD, Oudeslotstraat. Schagen. Te koop: een goede gebruikte Haard H. GROENENBERG, Wester- Middenmeerweg, Middenmeer. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64. TeL 106. DEN HELDER. Vrijblijv. noteering af magazijnen op onze bekende condities: (franco thuisbezorgd tegen matige vracht). Laplatamais f 7.20 Maismeel - 7.40 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" - 7.80 Katoenzaadmeel 40% Bolted-Texas - 8.25 Verder blijft de noteering van de vorige week onge wijzigd. Ondcrgeteekende wenscht na mens het Bestuur der Coöp. Zuivelfabriek „AURORA" te Opmeer, aan te besteden: Bestek en teekening zijn ver krijgbaar ten kantore van den architect, Nassaulaan 39, Alk maar, uitsluitend tegen voor uitbetaling van f 10.franco per post f 10.20. Restitutie op den dag der besteding f7. De Architect N.LV.A., D. S. DE BOER. Alkmaar, November 1937. Raad van Arbeid Alkmaar. Tederen Maandag van 18H 19J4 uur en Donderdagmorgen van 8—9 uur Cornelis Bokstraat 112. INLICHTINGEN, AANMELDINGEN, enz. gereed, waarop wij weer een groote verscheidenheid van en ander CHOCOLADEWERK hebben. Voor het leveren van: Boterletters, p. p. fl.10 Banketletters, p. p. f0.80 Harten, Hammen, Ttfarten, vanaf 40 ct. Honing Taai-taai, p. p. 30 ct. Amandelspeculaas, p. p. 50 ct. Gevulde Speculaas, p. p. 60 ct. Marsepain, Speculaaspoppen, p. p. 45 ct. houden wij ons beleefd aanbe volen. Sj. V. d. WAL Bakkerij, LUTJEWINKEL. ADVERTEERT IN DIT BLAD! BLOEMLEPELS per stuk in fraai doosje verpakt 65 cent. ALLEEN GERO-M AGAZIjN levert U alle GERO-ARTIKELEN uit voorraad. Lagezijde B 40 Tel. 26 SCHAGEN Ook in onze filialen: C. PRINS, Breezand W. HALBERTSMA, Winkel A. NIPSHAGEN, Middenmeer Te koop: 1 Handdorschmachine f 25.— 1 Electro Motor 2 P.K. f 30.— 3 P.K. f 35.- 1 partijtje Fittings 1 partijtje Riemschijven 1 drieduims Pijp 1 partijtje Gereedschap 1 Kast Te bevragen M. WISSE KERKE» Schagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8