Het Beloofde Land Tunnel bij felsen levens belang voor Amste.dam Ook Burgemeesters moeten vaklui zijn Dc visscherij in October 1937 Handelsvrede tusschen Engeland en Ierland? Telefoon redde het vee De moord op de Nederl. missionarissen De brug iusschen Europa en hei Verre Oosten Een land onder Franschen invloed Postvluchten op Indië Göbbels niet naar Egypte Ahasverus, Gemeente-archief op de gevoeli ge plaat Onder voorzitterschap van mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpc, vergaderde te Alkmaar de afdeeling Noord-IIolland van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren. Bij den aanvang deelde de voorzitter me de, dat in de vacature Boonstra tot lid van liet bestuur is benoemd de heer P. van Dienst, hoofd-commies-hoekhouder aan pu blieke werken, te Hilversum. Men had met groote belangstelling en waardeering kennis genomen van de mede- deeling van minister van Boeijen, dat hij den tijd gekomen acht om aan a.s. burge meesters ook eischen van vakbekwaamheid te stellen, iets waarop van de zijde van den bond reeds jaren wordt aangedrongen. Het bestuur werd een bescheiden crediet verstrekt, noodig voor dc herdenking van het veertigjarig bestaan van de afdeeling, omstreeks Maart 1938. De lieer J. N. Lcntz, Rijksinspecteur van bet Bevolkingsregister, hield een inleiding over archiefvorming bij 't persoonskaarten- Stelsel bij het bevolkingsregister. Daaruit bleek, dat vooral in groote gemeenten bij zondere bezwaren worden ondervonden ten gevolge van de groote ruimten welke voor de vorming van dat archief benoodigd zijn, afgescheiden van de groote kosten van op berging van de kaarten, hetgeen, wil het goed zijn, brand- en vochtvrij dient te ge schieden. Als middel om hieraan te ontkomen werd genoemd het laten fotografeeren en filmen, van de af te leggen kaarten. Hierdoor zou den groote bedragen aan eventueelc over schrijving en aan berging worden bespaard Vanwege een film bureau werd een demon stratie met een projectieapparaat gegeven. Het geheel werd nader toegelicht door het bestuurslid, den heer G. Sijszes. chef van hot bevolkingsregister te Amsterdam. De uitkomsten van de visscherij in wateren grenzende aan ons gebied meer loonend dan in Oc- tober 1936. De afdeeling Visscherij van het departe ment van Economische Zaken deelt omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand October 1936, o.m. het volgende me de: In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee, en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee cn in de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten werd dc visscherij minder druk uitgeoefend dan in October 1935. De geldelijke uitkomsten der vis scherij in dc Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee, het IJsselmeer, waren beter dan in October van het vorige jaar. De hoeveelheid cn opbrengst der aange- voerde visch bedroeg nl. volgens voorloo- pige opgave in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.467.963 (3.407.630) kg. en f 111.052 (f 110.307.-), in het IJsselmeer 351.879 (169.380) Kg. cn f 123.523.— (f85.183.—). In het IJsselmeer waren de aalvangsten met kuil- en kornetten in do eerste helft der maand nog tamelijk gunstig, doch in de tweode helft trad een merkbare vermin dering in. Met het aalkoekwant waren de vangsten over het algemeen zeer matig. Alleen in het Z.W. gedeelte van het IJs selmeer kon don nog en kele bevredigende vangsten gemaakt worden. De visscherij met aalfuiken langs don Meerdijk on bij Hoorn was nog loonend. doch overal elders slecht. De vangsten van trekpaling waren over het algemeen niet groot. Er werd .dan ook minder gevangen dan in October van 't vorige jaar. Do aal was over het geheel dun van stuk cn daardoor lang in prijs, daarentegen bracht de trekpaling een goe den prijs op. Do botvangsten met staande netton waren zoor gering. De vis&qherij op snoekbaars breidde zich nog steeds uit. De vangsten waren zeer ongelijk. Enkele da- pen werden zeer goede vangsten gemaakt, doch de prijs was laag. Jonge snoekbaars kwam zoowel in de kuilen als in de fuiken in groote hoeveelheden voor. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van do Zuiderzee, waren dc spic- ringvangslen met kommen bij Wieringen in het begin der maand goed. Bij Kornwerder- zand waren deze zeer ongelijk. Over hot algemeen was deze visscherij door den lagen prijs weinig loonend. De botvisscherij niet schutwant verliep tamelijk gunsiX Met het hoekwant en de staande netton^wdren de vangsten daarentegen over liet algem<K» niet loonend. De nalvisscherij aan de noordzijde van den Afsluitdijk lever de geringe vangsten op. De visscherij op gar nalen, welke gekookt werden afgeleverd, was evenals de visscherij op garnalen voor de Amstcrdamsche markt, nog van weinig heteokenis. Verder werd door enkele vaar tuigen van Den Helder, Texel en Harlingen op garnalen voor de drogerij gevischt. De vangsten waren over het algemeen matig; Do „Evcning Mail" voorspelt, dat binnen kort een nieuw verdrag tusschen Groot Brittannië cn den Ierschen Vrijstaat zal wor den aangekondigd, dat gelijk zou staan met een beëindiging van den econoinischen oor log, die sedert 1932 tusschen beide landen govoerd wordt. Tegenwerking der spoorwegen becriticeerd Verzoek aan den minister van Waterstaat otn bouw te willen bevorderen. Gisteravond heeft de heer L. Boogerd, di recteur der handelsinrichtingen der gemeen te Amsterdam in de hoofdstad een lezing gehouden over: „De urgentie van de ver vanging van do spoorwegbrug bij Velsen door een tunnel." Spr. herinnerde er aan, hoe de regee- ringsplannen tot het wegnemen van de Vel- serbrug. gevaarlijke hinderpaal op den ver bindingsweg van de Amstcrdamsche haven met de Noordzee, in de hoofdstad bij het sfadsbstuur en bij de kringen, betrokken bij handel en scheepvaart, begrijpelijke vreugde verwekten. Gemeentebestuur en bedrijfsleven lieten zich (hui ook niet onbetuigd en drongen er to hevoegdor plaatse on aan, de gelukkige ge dachte van een combinatie der tunnelplan nen in daden om te zetten. Reeds spoedig bleek echter, dat de directie der Nedcrlandsche spoorwegen niets ge voelde voor de vervanging van de spoor brug door een tunnel. Een beslissing hoeft de regeering thans een jaar later nog niet genomen. De moeilijkheden, die de scheepvaart op Amsterdam van dc spoorbruggen onder vindt zijn in den loop der jaren door de toeneming van aantal en tonnemaat van dc schepen zoowel als door de toeneming van het spoorwegverkeer over het Noord zeekanaal zeer toegenomen. De tegenwoordige dienstregeling voor het oerson en verkeer over de brug vermeldt 67 treinen per dag. Evenals de lijn Amsterdam- Zaandam behoort de spoorlijn Haarlem- Uitgeest dan ook tot de flink bezette tra jecten. De spoorwegen verkeerden daarbij in cle benijdenswaardige positie, dat zij vrijwel eenzijdig de openingslijden der bruggen konden vaststellen in overeenstemming met haar dienstregeling. Met de belangen van de scheepvaart on do Amsterdamsohc haven werd anvankelijk blijkbaar in het geheel geen rekening gehouden, later in onvol doende mate. De onregelmatige treinenloop verergerde den toestand nog. Verwacht werd, dat dc invoering van electrische tractie op de baanvakken Am sterdamZaandam en HaarlemUitgeest verbetering zou kunnen brengen. De electrische tractie bracht echter geen werkelijke verbetering. Men leefde echter se dert 1931 in dc verwachting, dat dc Velser- brug in ieder geval op gelijke wijze zou wor den verbeterd, als sedertdien met de Hem brug is geschied en dat dus ook de Velser- brug twee ruime doorvaarten zou verkrij gen. Een ontwerp hiervoor lieeft de Rijkswa terstaat wel gemaakt, doch gebleken is, dat deze uiteraard nog zeer onvoldoondc op lossing als gevolg van de bijzondere lig ging van de Vclserbrug millioenen zou kosten. Dit plan is daarom ter zijde gesteld cn naar voren is gekomen het plan om tege lijkertijd met den tunnel voor gewoon ver keer een spoorwegtunnel te maken. Een uitgave van eenige millioenen meer zou een ideale oplossing van de verkeerskruising brengen, welke de. scheepvaart voor goed van den ganschcn hinder bij Velsen zou be vrijden en zeker op den duur ook het belang der spoorwegen zou dienen. Naar het oordeel van den spr. zou de vervanging van de Velserbrug door een tunnel den bruggenhinder op den zeeweg van Amsterdam tot 1/3 of lji deel verminderen. De uitvoering van het tunneldenkbeeld vnn den rijkswaterstaat ondervindt blijkbaar tegenstand als gevolg van de geringe mede werking van de Ncdcrlandsche Spoorwegen. Bekend is, dat deze onderneming de tot standkoming van een spoorwegtunnel niet gaarne zou zien, omdat als gevolg daarvan waarschijnlijk bet locale verkeer van Vel sen eenigen binder zou gaan ondervinden. Het is duidelijk dat, aangenomen, dat de opvattingen daaromtrent van de spoorwegen juist zijn, dit kleine nadeel in vergelij king met het enorme voordeel voor Amster dam en geheel Nederland in deze zaak geen rol mag spelen. Amsterdam zal op de bres moeten staan voor de eenige oplossing, die werkelijk een verbetering van groote betcekenis zal kunnen brengen: het maken van een tun-- nel. Daartoe zal thans moeten worden beslo ten. nu deze oplossing door gelijktijdiige uitvoering met den tunnel voor het weg verkeer op goodkoope wijze verkregen kan worden. Later uitgevoerd zou deze oplossing als gevolg van de veel duurdere werkwijze, welke dan gevolgd zou moeten worden, millioenen meer moeten kosten. Spr. verduidelijkte zijn betoog met behulp van lantaarnplaatjes. Aan het slot nam de vergadering een motie aan, gericht tot den mimister van Waterstaat, met het verzoek den bouw van den tunnel ondor het Noord- zeokanaal ter vervanging van de Velser brug alsnog te willen bevorderen. Schuur te Haarlem uitgebrand. De Ilaarlemsche brandweer heeft gisteren enkele uren do handen vol gehad met een uitslaanden brand, die gewoed heeft in een boerderij aan den Schalkwijkerweg. Dank zij krachtig en snel ingrijpen heeft men de boerderij die bewoond wordt door de familie Van den Berg, kun nen behouden, ofschoon het achter gedeelte geheel is uitgebrand. De boerderij bestaat uit een woonhuis met schuur cn stallen, die aan elkaar zijn vast- gebouwd. aldus het Hsb., In de schuur stond een brandend fornuis en vermoedelijk heb ben vonken uit dit fornuis de brand doen ontstaan: Toen omstreeks half elf de vrouw vnn den pachter de boerderij behoort toe aan de gemeente Haarlem in de schuur kwam, zag zij tot haar grooten schrik, dat er brand was uitgebroken. De boerderij ligt tamelijk afgelegen en in den regel duurt het geruimen tijd voor men van hieruit de brandweer kan waarschu wen. Doch toevallig had een buurman juist dien morgen zijn aansluiting gekregen, op het telefoonnet, zoodgt de brandweer vrijwel direct gewaarschuwd kon worden. Binnen enkele minuten was zij op de plaats des onheils aanwezig. Inmiddels werd in allerijl dc stal ont ruimd; 33 koeien, een stier cn twee paar den konden nog juist bijtijds in veiligheid worden gebracht. De brandweer koppelde onmiddellijk twee stralen op de waterleiding en legde drie andere slangen uit, die door den motor spuit bediend werden met water uit het Spaarne. £oo duurde het niet lang of van alle kanteri werd het vuur bestreden. Al gauw konden enkele brandweerlieden naar binnen dringen, doch bet natte hooi begon nu zoo'n rook te ontwikkelen dat een hun ner bedwelmde en de anderen haastig re- tirceren moesten. De bewustelooee brand weerman werd door den Ongevallerudienst weggebracht. Hij kon een uur later weer dienst doen. De schuur is vrijwel geheel uitgebrand; het woonhuis kon gespaard blijven, doch kreeg veel waterschade. Een groote voor raad hooi is verloren gegaan. De schade wordt echter door verzekering gedeikt. Geen Mandsjoekwo-soldaten de schuldigen? De woordvoerder van het Japansche leger heeft mot stelligheid ontkend, dat bij den moord op drie Nederl andsche en eenige an dere missionarissen soldaten uit Mandsjoek- wo betrokken zouden zijn geweest. Hij zeide, dat Mandsjoerijsche troepen nooit in de streek van Tsjengtingfoe, waar de moord gepleegd is, in bet vuur zijn gebracht en gaf als zijn meening te kennen, dat de gees telijken bet slachtoffer zijn geworden van overblijfselen der Chineeschc troepen, die Pciping verdedigd hadden cn de missiona rissen zouden hebben aangevallen, toen de stad nog in een toestand van verwarring verkeerde. Naar aanleiding van het bericht, dat de aanvallers Khakiuniformen droegen, opper de de woordvoerder de mogelijkheid, dat de uniformen van gesneuvelde Japanneezcn gestolen waren. ALKMAAR De heer Bulens treedt uit de S.D.A.P. Uitspraak van de afdeelingsver- gadering deed de maat overloo- pen. De heer Bulens, die in de Vrijdagavond ge houden vergadering van de afd. Alkmaar der S.D.A.P., heeft medegedeeld te bedanken als lid der partij, heeft aan de leden van de af deeling een schrijven gezonden, waarin hij uiteenzet, hoe tot zijn besluit te zijn geko men. De strijd in Alkmaar kwestie-Bonsema is door mij altijd eerlijk bedoeld, zoo schrijft de heer Bulens. Ik heb mij laten leiden door mijn plicht, misschien in mijn handeling niet sluw en daarom wat ontac- tischer? Dat de hoogste instantie van de partij deze meening deelde en mijn door het Partijbestuur gegeven royement verwierp, is voor mij een groote vreugde geweest. Dat een gedeelte van de afdeeling Alkmaar dit niet kon verkroppen en mij daarna probeer de onmogelijk te maken, heb ik mij zeer aan getrokken. Toen Vrijdag 26 November j.1. de afdeeling de gelegenheid kreeg de fout van September 1936 te herstel len en het royement van mevr. Hel- leinan-Hardcbol en den heer A. Bak ker in te trekken, en zij, trots de uit spraak van den Partijraad, thans de zelfde fout beging en het verzoek om herstel verwierp, deed dit bij mij de rnnat overloopen. Dit heb ik geeste lijk niet meer kufinen verwerken. De heer Bulens laat dan uitkomen, dat er nog meer oorzaken waren dan deze, welke hem het vertrouwen in de partijleiding de den verliezen. Hij besluit: Het raadswerk vond ik mooi. Noode neem ik daarvan afscheid. Mijn plicht als demo craat gebiedt mij mijn zetel ter beschikking te stellen, waaraan ik volgaarne gevolg geef. Rest mij tenslotte nog een woord van dank te mogen spreken tot allen die in trou we kameraadschap mij steunden. En laat ik als socialistisch voelend mensch bui ten de partij staande op uw vriendschap mogen blijven rekenen. II. Reisindrukken van onzen bijzonderen correspondente Bairoet is in tegenstelling met Haifa een haven met echt Oostersch ka rakter. Nauwelijks ligt het schip aan den wal, of reeds werpen vele hulpvaardige Arabische pakjesdragers zich op onze bagage. Ware veld slagen worden er om het transport van onze koffers geleverd, wij geloo- ven aan moord en doodslag maar de temperamentvolle Arabieren noe men het een „vriendschappelijken" zakelijken strijd. Op het douanekantoor loopt alles uiterst vlot van stapel. De Fransche beambten vra gen met groote hoffelijkheid naar het .waar vandaan" en „waarheen" alsmede naar het aantal koffers, dat wij bij ons hebben. Wan neer zij hooren, dat wij ons op doorreis naar Irak bovinden, wordt alles snel geregeld. Met blauw krijt schrijft men eenige onlees bare letters op onze koffers, welke wij niet behoeven te openen, zij worden op een taxi geladen cn eenige oogenblikken later betre den wij ons hotel. Fransche invloed. Bairoet maakt een veel solieder indruk dan de havenstad van Palestina: Haifa. De hoofdstad van den Libanon is in don loop van de laatste twintig jaren aan de hand van goede plannen uitgebreid en verfraaid, waarbij men al bet schoone, dat reeds uit vroeger tijden stamt, zooveel mogelijk ge spaard heeft. Zeker, Bairoet heeft als be langrijke Middellandsche Zeehaven moderne woonhuizen, kantoorgebouwen, elegante win keistraten en trams, maar al dit nieuwe heeft men slechts geleidelijk opgenomen en in het bestaande ingevoegd. Dc Fransche in vloed is niet slechts in de bouwstijl van de stad, maar ook in bet dagelijksche leven en alles wat daarmee samenhangt, waar te ne men. Reeds voor den wereldoorlog had Frankrijk een zekeren cultureclen invloed, welke gedurende den mandaatstijd nog aanzienlijk versterkt is. Naast Arabisch is Fransch de landstaal. De kwestie der onafhankelijkheid Vele menschen mcenen, dat het Fransche mandaat over Syrië en den Libanon reeds opgeheven is. Deze opvatting is echter niet juist. Wie Syrië en den Libanon bereist, bemerkt al spoedig, in hoeverre het mandaat reeds „opgeheven" is. In Bairoet resideert nog steeds de al machtige Iloogc Commissaris, die met zijn ambtenaren en de Fransche garnizoenen Syrië en den Libanon regeert on behecrscht. Visa voor Sy- ric-Libanon worden nog steeds door de Fransche consulaten uitgeschre ven en de politiemacht is In Fran sche handen. Door de berichten over do Fransch-Svri- sche onderhandelingen, welke nog niet zoo lang geleden in de internationale pers ver schenen is misschie-n de indruk gewekt, dat Frankrijk zijn mandaten over Syrië en den Libanon, ook Groot -libanon genoemd, opge heven zou hebben. Het is juist, dat Frankrijk met de hestuursautoriteiten" van den Liba non en Syrië verdragen gesloten heeft waar bij Frankrijk de opheffing de» mandaten in het vooruitzicht stelt. Men moet daarbij ech ter een groot verschil maken tusschen het mandaatsgebied Syrië cn het mandaatsgc- bied Libanon. Syrië is het land, dat bij de Arabische Woestijn aansluit, in het oosten aan den Libanon grenst en in hot noorden bespoeld wordt door de Middellandsche Zee De foegangshaven tot de Middellandsche Zee is Aleppo, de hoofdstad is Damasciis. Syrië wordt bijna uitsluitend door Arabieren van het Mohammedaansche geloof bewoond, ter wijl de Libanon, met de hoofdstad Bairoet, een overwegend Christelijk-Arabische bevol king heeft. De Libanon ligt tusschen Palesti na, Trans.iordanië en Syrië. De verdragen, die met den Libanon eenerzijds en Syrië anderzijds gesloten zijn, wijken geheel van elkaar af. Den Syriërs kon door Frankrijk een welhaast volkomen onafhankelijkheid beloofd worden, wijl Syrië voor de Fransche economische en strategische belangen wei nig heteekenis heeft, want het gebied bestaat hoofdzakelijk uit woestijnzand, de kuststreek is onbelangrijk en de haven Aleppo klein. De afstand van dit gebied brengt voor Frankrijk dan ook geen groote verliezen met zich mede. Aan de „Syrische regeering" te Damasrus heeft men dan ook al hij voorbaat vele concessies gedaan, maar van onafhan kelijkheid kan oo het oogenblik nog niet gesproken worden, wijl Frankrijk nog alle souvereiniteitsrechten uitoefent. De beteekenis van den Libanon Met den Libanon daarentegen, dat ook 'n „interne" regeering bezit werd een voor de zen staat heel wat ongunstiger verdrag no pens rlo onafhankelijkheid gesloten. Ook aan den Libanon wordt de onafhankelijkheid ge garandeerd, maar met deze beperking, dat Frankrijk het recht zal hebben, garnizoenen in het land te onderhouden, dat de Libanon onmiddellijk na de onhcffing van het man daat lid van don Volkenb. wordt en dat Pa rijs in bepaalde aangelegenheden 'n woordje zal bobben mede te spreken. Om aan 't geheel een vriendelijke accent te verleenen heb ben Frankrijk on de Libanon bovendien nog •een verdrag van vriendschap gesloten. Tntus- sclien zijn al deze verdragen nog steeds niet door de Fransche Kamer geratificeerd. Eerst srhiint Frankrijk nog flinke deelen van Syrië. o.a. het gebied van Aleppo, bij den Libanon te willen voegen. Infusschen worden de Syriërs ongeduldig cn dringen, aangevuurd door de nan-Arabi- schc gedachte, op oen volledige vrijheid van handelen voor hun regeering te Damasrus aan. F,en iaar geleden was het onafhanke lijkheids vraagstuk voor de Svrisrhe bevol king nog sleehts een nationale aangelegen beid. Door de Palestijnseho kwestie heeft echter ook de Syrische vrijheidsbeweging een geheel onder karakter gekregen, Vertrek van Aankomst te Jheonreis) |Singap' 29 NOT |Ban"- 29 Noï- fheenreis) |Iodhp- 29 Nov' |Rang' 29 N°V- Torenvalk [gagd. 29 Nov. I Athene 29 Nov, (terugreis) B I Oehoe Ulex. 29 Nov. Icasra 29 Nov, (heenreis) - I Uerugreis) |Rang' 29 Nov' |Iodhp' 29 N°V' Buizerd (heenreis) A'dam 30 Nov. Generaal Ludendorff ernstig ziek Toestand geeft aanleiding ti bezorgdheid. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat generaal Ludendorff reeds geruimen tijd aan een ernstige blaasziekte lijdt. In ver band met don hoogen leeftijd van den pa tiënt Ludendorff is 72 jaar geeft zijn toestand aanleiding tot bezorgdheid. GENERAAL LUDENDORFF Over de ziekte van Ludendorff wordt nog gemeld, dat de generaal, die sedert gerui men tijd aan een ernstige bl aasde waal leed, op 4 November door professor Kielleutner te Münchon geopereerd is. In de laatste da gen is tengevolge van storingen in den bloedsomloop een verergering ingetreden, zoodat de behandelende dokters den tqe- 9tand ernstig achten. Te Berlijn niets van bekend. In officieele kringen te BeHijri'Wordt ver klaard (fat men niets weet van *h 'reis van minister Göebbels naar Egypte. v Van andere welingelichte zijde wordt evenwel vernomen, dat de minister in de eerste week van December naar Cairo zal gaan. Hij zal van dit verblijf gebruik ma ken om een bezoek te brengen aan de fa milie van Rudolf Hess, die sedert jaren to Alexandrie woont. In Egyptische kringen te Berlijn wordt verklaard, dat deze reis zuiver particulier de wandelende jood, opnieuw op pad Australisch hoogleeraar over de Duitsche Jodenvervolging. Het boek, dat in October j.1. van de hand van Prof. Roberts, hoogleeraar in de ge schiedenis aan de Universiteit te Svdney, verscheen, en sindsdien reeds een tweede druk beleefde, bevat een uitvoerig overzicht van alle gebieden van het Duitsche leven, die de schriiver gedurende zijn oponthoud tusschen 1935 en 1937 uit eigen aanschou wing heeft loeren kennen. IIij*heeft daarbij boven anderen, die zich met het Derde Rijk bezig hielden, het voordeel gehad, per soonlijk te hebben gesproken met Hitier, Hess, Dr. Schacht en vele andere vooraan staande personen uit het Derde Rijk. Des te opmerkelijker is in dit verband hetgeen hij in hoofdstuk 7 van het tweede deel van zijn boek schrijft over „de tegenwoordige plaats van de Joden." Tiet meest tragische van alles aldus Prof. Roberts is, dat Duitschland ach ter Hitier staat in diens campagne tegen „Rassenschande." Ik sprak erover met hoeren en groot in d ust ricelenlegerof f icieren en fabrieksarbeiders; allen keur den deze actie goed, ofschoon een aantal hunner de toon van den Stürmer betreurden. Indien een na tie willens en wetens een pogixim kan voeren tegen een half milloen Joden, wanneer zij niets tragisch meer ziet in de ellende van kleine kinderen, die zelfs in de scholen aan verfoeiïng worden blootgesteld; wanneer zij niet het dwaze meer kan ontdokken in het officieele be sluit van de stad Königsdorf, vol gens hetwelk koeien, die direct of indirect van Joden zijn. gekocht, niet meer met den gemeentelijken stier mogen samenzijn, dan heeft deze natie het punt bereikt, waarop haar instellingen volkomen onbe grijpelijk voor ons zijn geworden... I-Iet is niet voldoende voor dc Duitschers, Ahasverus wederom zijn staf te doen opne men en tot zwerven te brengen. Men wil hem vernederen en breken, en zijn kleinkin deren met hem. Dit. aldus besluit Prof. Roberts zijn hoofdstuk over 't Duitsche Jo denvraagstuk is de maatstaf van de degradatie van het nieuwe. Duitschland.^.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2