De pseudo-kunstschilder Begrafenis „Specht"=slachtofïers Jacht op autodieven in de hoofdstad Onderwijzer beJeedigd Radioprogramma Het verboden grondgebied EDG AR RICE BURROUGHS No. 5. Rokof had genoeg gezien om tot de overtuiging te komen, dat niet Tarzan die nacht zou worden ge dood. Hij belde de politie op. Toen deze arriveerde vond ze Tarzan als een wild beest tegen de muur staan. Voordat ze hem konden arresteren, sprong hij naar het open venster, liep over het plaatsje naar een 6oom en verdween tussen de takken. Terwijl hij vlug naar boven klom, zag Tarzan vlak boven de kruin van een boom een dak. De spieren, die hem jaren lang door de bomen van het oerwoud hadden doen slingeren, lieten hem nu niet in de steek. Hg' slingerde zich naar de goot, klom op het dak en kroop vlug van het ene huis naar het andere, tot hfl zich langs een andere boom naar beneden liet glijden. Het duurde nu niet lang meer of hij was veilig thuis en in bed, waar hij weldra in diepe slaap viel. Luitenant d'Arnot had moeite gedaan om Tarzan een diplomatieke betrekking te bezorgen, hetgeen hem was gelukt. Er was veel licha- melgke moed voor nodig en het was een geheime zending. Tarzan was overgelukkig, want dit beteekende nieuwe avonturen. En zo nam hg van zijn vriend en van Parijs af scheid en zette koers naar Noord- Afrika. Een zekere officier werd ervan beschuldigd documenten van grote waarde te hebben gestolen, en zijn regering was bevreesd, dat deze door een andere regering zouden worden gekocht. Een bekende Parlr- sienne had in een jaloerse bui de verdenking op hem geladen. Deze documenten terug te krijgen en een oog te houden op de verrader, was de opdracht waarmee Tarzan, al? Amerikaans toerist gekleed, in Air giers aankwam. (Nieuwe spelling.) Gemeenschappelijk graf in va- derlandschen bodem. Gis+ermorgen om half elf is het stoffelijk overschot van drie leden der bemanning van hot op 6 Ootober j.1. bij Palembang verongelukte K. L.M.-vliegtuig „Specht" den gezag voerder F. M. Stork, den werktuig kundige ,J. J. Ruben en den marco nist J. J. Stodieck op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld. In de aula stonden de drie kisten, ge dekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en colle- ga's der omgekomen vliegers zich hadden geschaard. De K.L.M. was vertegenwoor digd door den directeur, den heer A. Ples- man, de K.N.I.L.M. door den heer Nieuwen- huis, terwijl de heer Fengter namens de Deutsche Lufthansa en de heer Martinoff namens de Air France aanwezig waren. De heer Plasman herdacht de drie omge komen vliegers gezamenlijk, omdat het ook de wenscfr der familie was dat zij geza menlijk in vaderlandschen bodem zouden rusten. Van hen had hij niets dan goeds te herdenken, alle drie loefden zij voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat- 2 schappij, terwijl zij idealen hadden, die 1 hen aanzienlijk verder zouden hebben ge bracht. Hun jonge levens zijn wel wat al te vroeg afgebroken, maar- zij, die na hen komen, zullen hen dankbaar zijn voor hun rijke ervaring, die zij met zooveel vrucht kunnen benutten. Vervolgens las ds. J. C. Koningsberger een hoofdstuk uit het boek Job, waarna hij zich met woorden van troost tot de achter geblevenen richtte. Vervolgens speelde de organist G. C. Wig- gelaar het „Abschied" van Beethoven en „Sanft und still schlaft unser Freund" van Franz Schubert. In alle stilte en eenvoud werden daarna de drie kisten in een gemeenschappelijk graf neergelaten, waar de familieleden en vrienden de dooden met een bloem en een laats ten groet eerden. Procureur-generaal laat zich niets op de mouw spelden. De Indische jongeman, die gistenmorgen wegens oplichting in hooger beroep voor het Haagsehe Gerechtshof moest terecht staan, heeft bij zijn pogingen, door middel van allerlei verzonnen verhalen geld van verschillende vooraanstaande burgers te Rotterdam los te krijgen, zijn fantasie zóó ver laten gaan, dat hij op het laatst zelf aan de door hem opgedischte verhalen is gaan gelooven. Zelfs poogde hij gisteren den president van het gerechtshof zijn ver zinsels op te dringen. Hetgeen natuurlijk mislukte, daar de getuigenverklaringen de fantastische verhalen in geen enkel op zicht konden staven. Verdachte had n.1. aan verschillende van zijn slachtoffers verteld, dat hij kunstschilder was, doch dat hij in Indië beter een positie kan krij gen dan in Nederland en daarom geld verzamelde voor den overtocht Zijn vader was gestorven, zijn moe der leefde van een klein pensioen tje. Dit alles bleek onwaar te zijn. Verdachte heeft nooit een streek op lin nen gezet, zijn vader leeft nog in Indië. doch wilde hem niet meer in huis hebben en wat de reis naar Indië betreft, daarmee zal verdachte ook wel niet zoo'n haast hebben. Hij bleek n.1. in Indië de centrale commisie voor steun aan werkloozen op gelicht te hebben en zal bij aankomst al daar vermoedelijk dadelijk gearresteerd worden. Bovendien was hij enkele jaren ge leden al onderweg naar Indië geweest, doch was in Marseille uitgestapt en weer naar Holland gereisd. „Ik kwam toen te laat voor de boot," voerde verdachte als poover excuus aan. „U had niet van boord moeten gaan", wierp de president hem tegen. Wat de schilderkunst van verdachte be trof, hijzelf beweerde eenige schilderijen ge maakt te hebben, dooh kon hiervoor geen enkel bewijs aanvoeren. De Rotterdamsche rechtbank heeft ver dachte een gevangenisstraf van écn jaar opgelegd, van welk vonnis de procureur-ge neraal bij het Haagsehe gerechtshof beves tiging vroeg. De verdediger, mr. J. J. Veraart, meende, dat mten hier niet van oplichting kon spre ken en concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Filiaalhouder ontdekt inbreker Vruchtelooze achtervolging. In den vorigen nacht is ingebroken in het filiaal van de firmia Albert Heyn in De Lier (Z.H.) De filiaalhouder, de heer Breure werd omstreeks half een wakker en bemerk te, dat er licht in de keuken brandde. Hij sprong zijn bed uit en begaf zich naar de keuken. Op dat oogenblik zag hij een man door de deur naar het pakhuis gaan. Toen de inbreker zich ontdekt zag, sloeg hij op de vlucht. De man sprong op een transportfiets, waarop hij reeds een baal suiker en eenige kazen had geladen, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer honderd gulden. De heer Breure zette onmiddellijk den vluchteling na, doch het is hem niet gelukt, den dader te grijpen. Het onderzoek van de politie heeft tot nu toe eveneens geen succes gehad. Twee mannen gegrepen. Gisternacht merkte een nachtwa ker van de A.G.P.N.V., die te onge veer half een zijn ronde in de oude Hoogstraat te Amsterdam deed, een zespersoons auto op, die met open staand portier in snelle vaart de Kloveniersburgwal in verboden richting opreed. Bovendien voerde de wagen' achterop den bumper een passagier mee. De nachtwaker be dacht zich geen moment achtervolg de de auto en zag hoe deze voor perceel 95 stopte. Twee jongemannen sprongen uit den wa gen en gingen er vandoor. De man achter op den bumper verliet haastig zijn onge makkelijke zitplaats, rende de voortvluch- tigen na onder het geroep van: „Houdt de dieven." De nachtwaker en een agent van politie namen al spdedig aan de achtervol ging door de straten, deel, en het gelukte hun de beide mannen aan te houden, de eene werd gegrepen in de Blindemansteeg. de ander in de Reguliersdwarsstraat. Zij werden overgebracht nar het bureau Singel. Inmiddels had de eigenaar van de auto, die deze had geparkeerd op de Pr. Hen drikkade hoek Nieuwebrugsteeg, op het bu reau Warmoesstraat aangifte van den diefstal gedaan. Daarop werden de beide verdachten van den Singel overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar zij zijn ingesloten. Achtduizend Engelsche vliegtuigen De uitbreiding van de Britsche luchtmacht. Dreigend tekort aan piloten. Naar de luchtvaart-medewerker van de Daily Herald bericht, zal Engeland einde van het volgend jaar beschikken over acht duizend militaire vliegtuigen in eerste li nie. terwijl de vliegtuigfabrieken in staat zullen zijn jaarlijks vijfduizend vliegtuigen te vervaardigen, zonder gebruik te maken van de hulpfabrieken, welke op het oogen blik gebouwd worden. Dit tempo zou nog opgevoerd kunnen worden, zoodat het niet mogelijk zou zijn snel genoeg piloten, op te leiden om de toestellen te bemannen. De Koninklijke luchtmacht beschikt thans behalve over tweeduizend toestellen in eerste linie, over een aanzienlijke reserve. Beroep van verdachte verworpen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren in de zaak van den onderwijzer aan een Openbare Lagere School te Schiedam, die ten tijde van de ver loving van H.K.H. Prinses Juliana tegen de leerlingen in zijn klasse gezegd zou hebben: „Weten jullie het al, Prinses Juliana is verloofd met een Duitschen Prins en dat vinden de menschen zoo belangrijk, dat ze daarvoor de vlag uitsteken." De vader van één der leerlingen had in verband met deze woorden in de courant een ingezonden stuk geschreven, waarin hij den onderwijzer, die zulke woorden bezigde een slecht paedagoog noemde. De onderwijzer, die zich in eer en goeden naam aangetast gevoelde, diende een klacht in wegens smaad tegen den schrijver van het ingezonden stuk, die dit met zijn vol len naam had onderteekend. De officier van Justitie te Rotterdam wenschte geen vervolging in te stellen, waarop het Haagsehe gerechtshof een ver volging gelastte. De politierechter te Rotterdam heeft daar na den schrijver vrijgesproken. In hooger beroep heeft het Hof hem daarna veroordeeld tot f10.- boete. Van dit arrest teekende de ver oordeelde cassatie aan, om aanvoe rende, dat de naam van den on derwijzer niet genoemd was en het publiek dus niet wist, om wien het ging. De procureur-generaal merkte thans op, dat het voor de toepasselijkheid van art. 2G1 strafr. niet vereischt is, dat degeen, wiens eer en goede naam wordt aangerand, met name wordt genoemd, mits slechts genoeg zaam blijke, wie bedoeld is. Dit nu is hier zonder twijfel het geval, waar de klasse en de school zijn aangeduid. Het Hof heeft op goede gronden in het gewraakte stuk kunnen lozen aldus de procureur-generaal dat den betrokkene daarin werd verweten, van zijn betrekking misbruik te maken ter propagageering van zijn beginselen. Het gekozen opschrift: De roode onderwijzer en het Oranjehuis" en de op de mededeeling van het bepaalde feit volgende ontboezeming: „een slecht paeda goog, die roode onderwijzer", waarbij dus tot tweemaal foe de aandacht word geves tigd op de werkelijke of vermeende staat kundige gezindheid van den betrokken on derwijzer, bevestigen, naar de meening van den procureur-generaal de door het Hof aangenomen strekking van het ingezonden stuk. Geconcludeerd werd mitsdien tot verwer ping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 28 December. WOENSDAG 1 DECEMBER 1937. Hilversum L NCRV-uitzending. 6.39—7.00 Onderwtfsr fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek (grpL). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Amsterdamsch Salonorkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Solistenconcert. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.30 Taalles en causerie over het blnnenaan» varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Wereldgebedsweek 1938. 7.30 Boekbespreking. 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.00 Gemengde Zangvereeniging „Koorzang", Christ. Vrouwenkoor „Sursum Corda", Christ. Mannenkoor „Kunst na Arbeid", de Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten. (Om 9.05 „Begin van het Kerstgesprek", causeri). 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 11,00—11.30 RVU. 6.30—7.00 RVU. 7.3(^ 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Jeugd in Crisistijd", causerie (gr.pL) en gramofoonmuziek. 11.00 „Voedingsleer en warenkennis voor de huisvrouw", causerie. 11.30 Causerie over de steunregeling. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. I.151.45 „Fantasia". 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.55 „The Lucky Birds" en solist. 6.30 Internationaal politiek overzicht. 7.00 Zang. 7.30 ,,'s Menschen levenshouding jegens God", causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 De Ramblers. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. II.00 „Sexualiteit en humaniteit", causerie. 11.20—12.00 VARA-Orkest. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 75. „Ik heb je al reeds eerder gezegd, dat ik niet geloof dat er ook maar eenig onderzoek plaats vindt, waarde vriend. Op zekeren mor gen zullen wij eenvoudig uit onze cel gehaald worden, tegen den muur gezet, en de rest weet je zelf wel. Misschien bestaat er nog kans dat Simon iets zal bereiken, je kunt er zeker van zijn dat hij alles zal doen wat in zijn macht ligt." „Nu, als hij het dan maar vlug doet, want anders komt hg te laat. Wg zitten nu al tien dagen in deze misère en het is nu al zes dagen geleden, dat zg hem een chèque gaven voor een kleedkamer in te richten." Er volgde weer een lang stilzwijgen. De inspanning en de ontberingen der laatste da gen hadden zwaar op hen gedrukt. Het geluld van voetstappen in de gang was, behalve wanneer hun mager rantsoen gebracht werd, voor hen een aankondiging van hun naderend einde. lederen nacht als zij in een onrustigen slaap vielen, dachten zij aan den volgenden dag en of zjj dien dag nog levend zouden be ëindigen. lederen morgen verwachtten zij het sinistere bevel: „Zoek je zaken bij elkaar," een bevel dat in iedere bolsjewistische gevan genis gegeven wordt als een onvermijdelijk voorwoord bg een schietpartij. Gedurende de eerste dagen van hun gevan genschap hadden zij alle mogelijkheden tot een ontvluchting overwogen, maar de gevan genis te Kief verschilde in leder opzicht van die te Tobolsk. Hier werden de gevangenen op regelmatige tg'den door hun bewakers bezocht en gevisiteerd. Hun medegevangenen zagen z\j nooit, uitgezonderd op het korte tjjdstip wanneer zij 's morgens gelucht werden. Zg werden dan altgd vergezeld van Roode Gar disten die zwaar gewapend naast hen voort- wandelden. ij Hun cel werd nacht en dag bewaakt. In plaats van een gewone deur was er een tralie- deur voor en de cipier die gestaag in de gang op en neer wandelde kon altgd zien wat zg m hun cel deden. Zij waren al spoedig tot de overtuiging gekomen dat een ontvluchting zonder hulp van buiten onmogelijk zou zgn. De aanwezigheid van Yakovkin was het eenige lichtpuntje in hun wanhopigen toe stand. De man was in de Plakov staten ge boren. Als jongeling was hg een van de jagers van den prins geweest. Menigmaal had hjj achter den hertog gereden en op zekeren dag had hg, door zgn tegenwoordigheid van geest en moed, de Reichleau gered toen hij door een woedend geworden wild zwijn werd aange vallen. Op slinksche wijze stopte hg hen zoo veel mogelgk toe, zelfs ontzag hij zich niet extra voedsel in hun cel te smokkelen. Zg hoorden het geluid van voetstappen op de tegels van de gang. Een scherp commando en eenige soldaten hielden voor de deur stil. De cipier maakte de deur van hun cel open en de begeleidende officier gelastte de twee ge vangenen eruit te komen. Zg gehoorzaamden rustig, er was niets aan te doen. Zij werden weggeleid, ieder met een Roode Gardist aan zgn zgde. Zij liepen de gang door, gingen een breede steenen trap op en werden binnengeleid in een soort kantoor op de eerste verdieping. Eenige klerken waren bezig met stapels papieren. Zij moesten hier even blijven staan, toen werden zg door een deur in een aangrenzende kamer gebracht. De hertog glimlachte fijntjes toen hg Lesh- kin aehter een zware tafel zag zitten. De com missaris geleek nu meer dan ooit op een groote, roode gorilla. Zijn lang voorhoofd, kleine oogen en groote, vooruitstekende kaken, gecombi neerd met zgn bijna geheel kalen schedel werkten ertoe mee dé vergelgking frappant te doen zgn. „Je kunt gaan." commandeerde hg. De be wakers verlieten hierop het vertrek. Hg richtte zich glimlachend tot den hertog. „Zoo, mr. Richwater, dus nu ontmoeten wij elkaar nog eens, maar ditmaal voor het laatst." „Ik kan niet zeggen, dat deze ontmoeting mij veel belang inboezemt, sedert ik u gezegd heb dat ik er geen prg's op stelde met u kennis te maken," mompelde de hertog. „Toen wg' den laatsten keer met elkaar ge sproken hebben zinspeelde je op een kennis dien je niet hebt ik bedoel Stalin." „Ik vond er werkelijk behagen in om u een beetje bang te maken." „Als dat zoo is, dan zul jij op jou beurt morgenochtend eens bang zijn," zei Leskin terwgl hij met zgn groot hoofd knikte. „Ik vermoed het niet," antwoordde de her tog eenvoudig. „Nu, dat zullen wg dan wel zien. Misschien dat het vuurpeleton, dat wel klaar zal spelen maar als het nog zoo vroeg is, lig ik nog heerigk in mg'n bed. Daarom wilde ik je van daag nog eens even spreken." „Nu, als dat alles is, geloof ik dat wg wel weer terug kunnen gaan naar onze cel," zei Rex. „Nog niet," antwoordde Leshkin, terwgi hg in zijn stoel achterover leunde en een dikke, zwarte sigaar aanstak. „Met jou, Amerikaan, moet ik nog een hartig woordje spreken. Je kwam natuurhjk met een doel naar Rusland, en met behulp van dezen man hier en dien kleinen jood heb je inderdaad je bestemming bereikt. Er bestaat nog een kleine mogeigk- heid dat ik jouw leven zou willen redden." „Dat vind ik waarachtig alleraardigst," grinnikte Rex. „De Shulimoff juweelen heb je niet bg je," ging Leshkin voort. Voor je in de cel gestopt werd hebben ze je kleeren nauwkeurig nage zocht. Maar je weet in ieder geval de plaats waar ze verborgen zgn. Niemand zou zulk een groot risico geloopen hebben als hg de schuil plaats niet kende. Misschien heb je wel voor uit kunnen weten dat je gevangen genomen werd en heb je ze op die plaats achtergelaten, 't Is ook mogeigk, dat je ze opnieuw verstopt hebt toen je met de vliegmachine bent geland. Waar zgn de juweelen?" „Dan heb je je ditmaal toch leeigk vergist. Dacht je nu werkeigk dat ik je zou vertellen waar de juweelen waren?" „Waarom niet, jongeman. In de gevangenis moet je toch big'ven, maar dat is toch te ver kiezen boven een killen dood die je morgen wacht." Rex schudde zg'n hoofd. „Ik geloof, dat Je mg verkeerd beoordeelt. Zelfs al zou je mg de Woolworth Buildings aanbieden, dan zou ik je nog niet zeggen waar de juweelen zgn." „Neem het voorstel aan, Rex," zei de hertog plotseling. „Nooit van mg'n leven. Als er morgen een schietpartgtje moet plaats vinden dan zullen wg' samen als schietschijf dienen. Die vogel zou mg' bovendien toch nooit langer dan 14 dagen laten leven." „Je bent nog zoo jong, Rex," drong de hertog aan. „Met mg is dat een ander gevaL Neem dat aanbod toch aan." Rex glimlachte. „Wat ben je koppig, Amerikaan," zei Lesh kin terwgi hg dikke wolken rook uitblies. „Welnu, ik heb je een kans gegeven en dat is mooi, dunkt me." „Ik wil dat onze zaak onderzocht wordt," zei de Reichleau scherp. „Tenslotte toch een beetje bevreesd?" vroeg Leshkin en zgn kleine oogjes vestigden zich op het gelaat van den hertog. „Je pocht erop dat Rusland een geciviliseerd land is. Ons zonder onderzoek te laten dood schieten beteekent moord. Laat de zaak onder zoeken zooals dat behoort en wanneer wg schuldig bevonden worden laat ons dan fusil- leeren." (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 7