a p e Rits De ideale vrou w pelerine Page LEKKER ETEN en Ritssluiting In elk opzicht de vertrouwde van haar echtgenoot ^VETPUISTJES RADOX Vierde blad De cape, Het zwierigste kleeding- stuk, dat wij kennen, wordt nog steeds met plezier gedragen. De cape is nu wel niet bepaald in de mode, doch U kunt er zich, zonder uit den toon te .vallen, mee yertoonen. Hiernaast zien wij een gekleede combinatie. De rok is gebreid in een geestig streep-motief, het wol len jasje heeft géén kraag doch wél reusachtige zakken en een flinke breede ceintuur. De schou dermantel, uit dezelfde stof als het jasje vervaardigd, is gegarneerd niet astrakanranden. Grijs vormt de hoofdtoon van dit ensemble. Eenige jaren geleden maakten cape en pelerine bepaald opgang. Zomer- en winterjurken werden met een vlot schoudermanteltje gecompleteerd, mantels konden niet buiten een dergelijke stof-ver- spilling. Onbewust imiteerde men de gra tie van de ridders en edelknapen uit de middeleeuwen, die met hun kleurige wijde schoudermantels, sierlijk^ over één schouder gedragen, veel bijdroegen tot het spel van kleuren en lijnen der oud- Hollandsche kleedij. We moeten niet vergeten, dat de cape de natuurlijke lijnen van schouder en rug volgt. Daarom worden er aan de coupe zul ke hooge eischen gesteld; de cape dient zich soepel en kreukloos om het lichaam te Voegen. Wég, paardenharenvulsels, gazen steun- sels, die de lijnen der schouders verbeteren, markeeren, óf er een caricatuur .van ma ken 1 Laat ons nu eens overwegen, voor welk type vrouwen de cape geschikt is! Groote slanke figuren zullen bijzonder geflatteerd Worden met deze mode; kleine gezette vrou wen doen beter zich van dit op zichzelf gracieuze tooisel te onthouden Doch .zij, die bij hun gezetheid op een behoorlij ke lengte kunnen bogen, mogen het gerust er mee wagen. Het is met die cape eigenlijk een merkwaardige geschiedenis. Ze flat teert niet alleen vrouwen, maar óók mannen en kinderen! Van welk an der mode-verschijnsel kan men dat zeggen? De cape is één van die artistieke mode- .vondsten, die de eeuwen trotseeren. Nóg yindt men ze immers terug bij de unifor men van de land- en zeemacht; óók zal men den postbode zich 's winters zonder zijn genoeglijke cape, waaronder de post veilig tegen den regen beschermd wordt, kunnen voorstellen! En éltijd zullen de moeders haar kleu ters 's winters in een regencape willen ste ken. Van kabouter tot ridder, alle sprook jes- en romangestalten zijn in de zwierige cape gestoken. En de menschen van nu, die zich lang zamerhand een voorkeur voor strakke lij- Middeleeawsche zwier nen, een afkeer van overbodige pracht heb ben eigen gemaakt, verraden heel eventjes, dat ze ergens diep in hun hart nog een kléin verlangen naar praal, -naar drape rieën en ouo'eeuwschen zwier bezittèn, een verlangen dat zich ook nu weer baanbreekt in de propaganda voor de cape, de pelerine. Léontine. AMERIKAANS CH. Een groot New Yorksch warenhuis heeft een nieuwe reclame bedacht. Aanstaande moeders, die in dien winkel „de luiermand" voor de te verwachten baby koopen, ontvan gen gratis een bon voor een tweede, ja zelfs voor een derde uitzet, als er soms een twee- of drieling mocht komen. DORSTIG. De gemiddelde bierconsumptie in Duitsch- land bedraagt 60 liter per jaar per hoofd. De dorstige Duitsche stad is Bamberg, in Beieren, met een jaarlijksch verbruik van 185 1. per hoofd. München, de bierstad, is tweede met 164 1. en Berlijn is vier en twin tigste met 66 1, Ook deze dame herinnert aan riddermode. Ze draagt n.l een page- mutsje, geheel met paarlen en pailletten bezet. Vanaf dit miniatuur hoedje valt een tule sluier, eveneens met glinsterend metaal afgezett soepelneer» - -w (door onze Kook- en Huishoudspecialiste.) KERRYRIJST EN VLEESCHKOEKJES. Een vorige maal zagen we, dat men van vleesch, waar soep van getrokken is, nog een smakelijk gerecht kan maken. Niet al leen soèpvleesch, maar ook ander vleesch blijft vaak over in de huishouding. Een rol lade, b.v., waarvan men al een paar dagen genoten heeft en waarvan het laatste stuk je haast niet meer te snijden is. Dikwijls kan men met weinig moeite en kosten van dergelijke resten juist een extra'tje maken, dat wat afwisseling brengt in de dagelijk- sche sleur. Enkele voorbeelden hiervan zou ik nog willen noemen. Vooreerst een gerecht, dat ter ver vanging van aardappelen, vleesch en groente kan dienen en als zooda nig gemakkelijk is op een kamer dag of een drukken Zaterdag, nl. kerryrijst. Hiervoor heeft men voor een gezin van 4 personen de vol gende hoeveelheden noodig. 200 gr. rijst, 300 gr. koud vleesch, 200 gr. uien, 30 gr. vet, afgestreken eetlepel ker ry, 4 dL. verdunde jus. Men kan uitgaan van rauwe rijst, die eerst met water gekookt wordt, maar ook van rijst, die men bijv. van een vorigen dag overgehouden heeft, mits ze m e t water gekookt is. Men rekent dan echter een hoeveelheid van 600 gr. Zooals gezegd, gebruikt met resten soep- of ander vleesch. In het laatste geval heeft men dikwijls ook wat jus overgehouden, zoodat men dan inplaats van gewoon vet of boter, ook wat jusvet kan gebruiken. De hoeveelheid uien kan men naar smaak re gelen. Als vocht neemt men overgebleven jus. Heeft men te weinig jus, dan moet ze wat meer verdund worden èn kan men een bouillonblokje toevoegen. Men begint de rijst op te zetten met 2% maal zooveel water als gewoonlijk, en iets zout Dan snippert men de ui fijn en laat deze met de kerry zachtjes goudbruin frui ten in het vet. Daarna voegt men het vocht en het in blokjes gesneden vleesch toe en laat dit alles zachtjes stoven, tot de rijst ook gaar is. Daarna worden de rijst en de vleeschmassa gemengd, waarbij de rijst niet stukgeroerd mag worden, maar men mooie heele korrels moet houden. Met wat zout maakt men het gerecht op smaak af. Het wordt opgediend in een dekschaal of met wat paneermeel bestrooid in den oven gezet, om er een mooi bruin korstje op te krijgen. Een andere benutting van vleeschresten. Een tweede gerecht is vleeschkoekjes; de ze kunnen inplaats van vleesch gegeven worden. Bij voorkeur benut men voor dit gerecht overgebleven, rundvleesch. Voor 4 personen rekent men: 300 gr. vleeschres ten, 1 ei, peper, zout, nootmuscaat, peterse lie, ui, 2 sneedjes oud brood en wat overge bleven jus. Maal het vleesch en behandel het verder geheel als gehakt. Voeg echter behalve de specerijen, het zout, ei, en fijn gekruimeld oud brood ook nog wat fijn gehakte ui en peterselie toe. Verdun het mengsel zoo noo dig met wat jus. Vorm er mooie platte koekjes van en bak deze aan beide kanten mooi bruin. Lang stoven is niet noodig, daar alle bestandoëelen gaar zijn en boven dien zouden de koekjes dan te gauw stuk gaan. Daar 't niet gemakkelijk is om hierbij een1 mooie jus te maken, kan men het beste óf oude jus gebruiken, óf nadat men de koekjes uit het vet gehaald heeft, dit eerst nog even flink heet laten worden voor men wa ter toevoegt. het snufje van dit seizoen! Be za kelijke nikkelen sluiting niet slechts meer aan degelijke tas- schen en sportieve jumpers, maar óók aan teere avondjaponnetjes, gekleede middagtoiletten, hand schoenen. Ritssluiting, verfijnd, vermooid, uitgevoerd in allerlei tinten, zoodat het metalen instrument als een glinsterend spoor door de stof loopt „OF ER ZOOIETS ALS EEN IDEALE MAN BESTAAT, MOET STERK WORDEN BETWIJFEI4)!" Ray Milland, de sympathieke Jonge Engelschman, die den laatsten tijd met zooveel succes in verschillende Hollywood-producties is opgetreden, en dien wij binnenkort in Nederland te zien zullen, krijgen in verschillen de nieuwe Paramountfilms, is een van de gelukkigst getrouwde man nen in Hollywood. Met zijn vrouw, die toen zij nog in Holly wood filmde, Muriel Webber heette, woont hij rustig op een kleine villa in Coldwater Canyon, dicht bij de filmstad. Het is heele- maal geen kunst om gelukkig getrouwd te zijn, beweert onze ster, en deze uitspraak van een filmacteur is, gezien de onstuimige baren waarop in filmland de huwelijksboot jes ronddobberen en meestal schipbreuk lij den, merkwaardig genoeg om den auteur van deze woorden over zijn uitlating eens nader aan den tand te voelen. Wat een journalist dan ook prompt deed. „Een ideaal huwelijk", beweert Milland, „is de eenvoudigste zaak van de wereld. Er is maar één ding voor noodig: het komt er op aan, een ideale vrouw te vinden. Ik geef toe, dat dit al een moeilijk vervulbare eisch schijnt, maar met een beetje volhouden lukt het wel. Mij is het gelukt, waarom zou ik de eenige zijn, die zoo gelukkig is? Als ik niet getrouwd was, zou ik zeggen dat mijn lieve partnerin Jean Arthur een heel eind op weg is om te voldoen aan mijn voorwaar den. Maar ik wil dit praatje over het ideale huwelijk niet beginnen met mijn vrouw ja- loersch te maken, en dus laat ik Jean Arthur er verder buiten. Sorry, Jean! Een ideale vrouw dan hoeft niet beslist erg knap te zijn, maar beter is het natuurlijk als zij dat wel is. O, lieve hemel, daar heb je het al! Zooiets kan men natuurlijk niet in een interview zetten. Enfin, dames, als ik iets zeggen mocht, dat u minder leuk mocht vinden, be denkt U maar. dat het heele interview een grapje is. We hebben het trouwens over de ideale vrouw als een abstract begrip, niet waar?. »m Ray Milland Zij kan alleen ideaal zijn, als hij erg veel van haar houdt. Een vrouw, een „Ideale vrouw" dan, moet de bestaansreden van haar man zijn. Zij kan alleen ideaal zijn, als hij erg veel van haar houdt, en in dat geval wordt zij natuurlijk zijn inspiratie en het doel van al zijn streven. Zij kan natuurlijk ook niet ideaal zijn als zij niet héél erg veel van haar man' houdt, en in dat geval is hij natuurlijk héar inspiratie, en héér voornaamste levensdoel, De belangstelling van deze unieke per soonlijkheid, die wij hier in het abstracte aan het bepraten zijn, moet natuurlijk geheel op haar man en zijn bezigheden gericht zijn. Zij moet hem helpen in zijn zaken, zooveel zij kan, en hem een „home" bereiden waar hij zich echt thuis voelt en na een drukken dag vol beslommeringen tot zich zelf kan komen. Zij moet hem natuurlijk helpen toe komstplannen te smeden, zij moet hem hel pen sparen, hem aanzetten als hij te gemak zuchtig mocht worden, en op tactvolle wijze zijn fouten verbeteren. Vooral niet alleen huishoudster zijn. Maar zij moet oppassen haar eigen per soonlijkheid niet te laten opgaan in die van de ideale huishoudster. Aangenomen dat zij intelligent is, moet zij natuurlijk nog andere interessen en liefhebberijen hebben (dit niet verkeerd op te vatten, dames!) en zij moet deze onderhouden en uitbreiden. Zij moet beslist een eigen persoonlijkheid hebben, in staat zijn haar man ten allen tijde te boeien, niet alleen als vrouw, doch als verstandig menschelijk wezen. Zij moet dingen, ook die, welke niet direct op de huishouding betrek king hebben, met haar man kunnen bespre ken, en wel zoo, dat hij er een gewoonte van zal maken haar in zijn vertrouwen te nemen en niet met anderen zal gaan praten over zaken „waar je met je vrouw toch niet over spreken kunt". Aan den anderen kant moet zij er voor oppassen geen onderwerpen aan te snijden waar hij niets van weet en hem aldus den indruk geven met een „geleerde" vrouw getrouwd te zijn. Als zij het toch doet, dan zóó, dat hij het niet in de gaten heeft. De Ideale vrouw moet een engel van geduld zijn. Tenzij zij ook een ide alen man heeft, en dat is iets waar wij het op het oogenblik niet over hebben. Tusschen ons gezegd en ge zwegen, en dit is een compliment, dat ik de schoone sekse wel wil aandoen, of er zooiets als een ideale man bestaat, moet sterk betwijfeld worden. Mevrouw moet haar man kunnen kalmeeren. Maar om tot Mevrouw terug te keeren: zij moet verdraagzaam zijn wanneer manlief in een geprikkelde stemming is, en liefst moet zij hem op tactvolle wijze kunnen kal meeren. Zij moet zijn fouten, vergissingen en domheden door de vingers kunnen zien, en hem zijn fouten kunnen doen inzien zonder te zelfder tijd een onaangename sfeer van verwijten te scheppen. Of is dit té veel ge vergd? De wereld is vol charmante Jongedames die eventueel ideale echtgenooten zouden kunnen zijn, maar de practijk wijst uit dat er ten slotte niet zoo erg veel ideale huwe lijken zijn. Laten we maar zeggen dat het dan de schuld van de mannen is (nee, dat klink ook niet aardig) of dat de mislukking te wijten is aan omstandigheden waar geen van beide partijen invloed op kan uitoefenen (dat is beter). Ik kan hier alleen nog bijvoegen dat het beste wat een man op deze aarde kan krijgen een ideale vrouw is. Wat een nare term eigenlijk. Ik bedoel, een goede vrouw." Een theelepel Radox in een glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje.

Schager Courant | 1937 | | pagina 13