in*!*» De Koning van Zweden wjubileert DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vaststelling toeslagregeling Zuiderzeevisschers Een modern monarch dertig jaar aan de regeering Blijde gebeurtenis in het Burgerziekenhuis Italië zou den Volkenbond willen verlaten Japanners voor de De Wieringermeerschool Regeering en school moeten zelfde spelwijze volgen DONDERDAG 9 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10*40. ITrtpove der N.V. v.H. Tropmon Co. Sdtogen. Nazi heeft Kerk niet noodig als bemiddelaar met God „SCHWARZE KORPS" GEEFT RICHTING AAN VAN DUIT- SCHE KERKPOLITIEK. Das Schwarze Korps, orgaan van de Duitsche S.S., publiceert een ar- - tikel: „Aan de kerken", waarin een blijkbaar voor een komende actie richtinggevende verduidelijking ge geven wordt van de bedoelingen van minister KerrL Deze beeft, zoo zegt het Schwarze Korps, de nevelen ver jaagd, waarachter de belanghebben de kringen maar al te gaarne het probleem staat en kerk schuil wil len laten gaan. Kerrl heeft aldus het Schwarze Korps, ten eerste geconstateerd, dat de bemoeiingen van den staat om orde te brengen in den chaoti- sohen warwinkel, welke zich Evan gelische Kerk noemt, zijn mislukt. Ten tweede heeft Kerrl geconsta teerd, dat op den duur de kerken zichzelf moeten bedruipen. Na verschillende oplossingen voor de be langenstrijd tusschen Kerlc en Staat te heb ben besproken, verwerkt het artikel deze stuk voor stuk, ook de gelijkwaardige „schei ding van Kerk en Staat". „Ieder moet op zijn manier maar zalig worden." Voor den nationaal-socialistischen staat is er maar één oplossing, n.1. die, welke Frederik de Groote reeds door zijn zin spreuk, dat iedereen op zijn manier zalig moet worden heeft gekenschetst. Dat be duidt: afzien van het gemeenschapnelijke platform van staat en kerk. waarop zij tot dusver als even belangrijke, van elkander onafhankelijke grootheden optraden. füit, komt practisch wél neer op een scheiding van Kerk en Staat, maarde Kerk in een zeer ondergeschikte positie. Red.). Dit beteekent niet alleen gewetensvrij heid en het recht tot het vormen van reli- gieuse corporaties voor het individu afzon derlijk, maar het beduidt ook een beper king van die corporaties, van de kerk n.1. tot de „zaligheid", dus tot de zielszorg, tot de zorg voor de geloofsbeginselen van de menschen, die zich tot dat doel in kerke lijke gemeenschappen aaneensluiten. Nat.-soc. is een godsdienstige beweging. Dit is thans veeleer de eindstreep onder een duidelijke geschiedkundige ontwikke ling, welke aan den staat zelf voor goed 'n innerlijke beteekenis, een geloofskerk heeft gegeven. Minister Kerrl heeft het nationaal-socia- lisme een godsdienstige beweging genoemd, welke de gebondenheid aan God en de Goddelijke orde niet alleen erkent, maar ook doorleeft. De staat zelf is dus als le vensvorm der volksgemeenschap doorleefd geloof aan God. Hij ontleent zijn zedelijke wetten aan de goddelijke orde, uit de open baring van God in de natuur, in het noodlot, in het leven en streven van de volken. De nationaal-socialistische staat wil op het geheele gebied van het le ven de goddelijke orde laten gelden. Hij bevordert wat natuurlijk en hij bestrijdt wat onnatuurlijk is; dat is onze staatsgodsdienst. Deze staatsgodsdienst moet boven de geloofsbelijdenissen staan en on afhankelijk staan van dogma's, die wij als menschenwerk beschouwen. De staat laat het aan het individu over, o( hij zijn geloof aan God doorleeft als een zedelijke wet, in het werken voor de volks gemeenschap, dan wel zich bovendien met gelijkgezinden wil aansluiten bij een confes sie, tot een kerk. Confessies zijn doclgemeenschappcn van menschen, die zich wenschen te bedienen van een bemiddelaar tusschen God en de menschen. De godgeloovigen meenen zulk een bemiddelaar te kunnen ontberen. De Staat denkt er niet aan een staatskerk te grondvesten, maar de politiseerendc ker ken moeten zich weer veranderen in rcligi- euse gemeenschappen. De kerken hebben zelf het bewijs gele verd, dat zij geen organisatorische verbin ding en geen samenwerking, hoegenaamd ook, met den staat wenschen. Zij hebben zichzelf teruggetrokken op het gereserveer de terrein van twisten in den boezem van de kerk en over dogma's en daar moeten zij nu blijven. Wij verheugen ons hierover als over een natuurlijke ontwikkeling, welke in normale omstandigheden nog tientallen jaren zou hebben ge duurd, maar nu door de kerken zelf in verrassend korten tijd is volein digd. Ieder zijn eigen weg. Nu moeten tusschen staat en volk aan den oenen kant en de kerken aan den an deren kant alle bestaande kwesties uit den weg worden geruimd. De eerste stap is reeds gedaan, doordat de staat zijn burgers thans heeft veroorloofd, zich als „godgeloovig" zonder confessioneele gebondenheid in te schrijven. Daarmede is meteen de vraag opgelost, wie voor het voortbestaan van de kerk moet zorgen. Dat moeten zij doen, die een con fessie aanhangen en daardoor te kennen geven, dat zij bij dat voortbestaan belang hebben. Nu heeft de minister er op gewezen, dat de staat jaarlijks 350 millioen aan kerken be taalt. Dat gold nog toen de kerk de medewerk ster van den Staat was, maar nu is daar geen sprake meer van. Het artikel betoogt dat de kerkelijke goe deren bezit van de kerk zijn geworden, toen deze nog met den Staat samenwerkte. Daar mee is niet gezegd, dat de goederen der ge meenschap nu plotseling rechtens het eigen dom moeten zijn van kerken, die met de vroegere kerk alleen nog maar de naam ge meen hebben. Elke nazi-onderwijzer kan gods dienstonderwijs geven. Dat confessioneel onderwijs op alle scho len wordt gegeven is goed en dat moet zoo blijven. Maar dat de godgeloovige kinderen geen godsdienstonderwijs ontvangen is ver keerd. Zij moeten ook godsdienstonderwijs krijgen, maar godsdienstonderwijs, dat niet confessioneel gebonden is. Iedere werkelijk nationaal-socialistische onderwijzer is tot het geven van zulk onderwijs in staat. De staat heeft ons de mogelijkheid gege ven onze religiositeit ook zonder kerk te be lijden en nu moet er voor gezorgd worden, dat wij niet de positie van slechts gedulde buitenstaanders innemen. Tot zoover het artikel van het Schwarze Korps, dat van groot belang is, omdat, vol gens de N.R.Crt., het als het ware een hoorn- signaal is, waarmede 'n nieuwe propaganda- veldtocht wordt ingeleid, en omdat liet de doeleinden daarvan duidelijker omlijnt, dan tot dusver in de redevoeringen van minister Kerrl was geschied. Voor 1936 zullen belangrijk lioo- gere bedragen moeten worden uitgekeerd, daar de visscherij steeds ongunstiger wordt. De post zal met 257 duizend gulden worden verhoogd. In de Memorie van Toelichting op een suppletoire begrooting voor 1936 van het Zuiderzeefonds lezen wij: Bij het opmaken van de begrooting voor het dienstjaar 1936 is bij de vaststelling van de bedragen van de toeslagen op inkomsten van bedrijven, als bedoeld in artikel 6 en geldelijke tegemoetkoming, als bedoeld in artikel 13 van de Zuideraeesteunwet, gere kend, dat de resultaten van de visscherij beter, althans ongeveer gelijk zouden zijn aan die van 1934, de resultaten over 1935 waren toen nog niet bekend. Toen de resultaten over 1935 bekend wer den, moest al dadelijk de conclusie worden getrokken, dat sedert de afsluiting, 1934 voor de visscherij als een buitengewoon ongunstig jaar moot worden beschouwd, ge tuige vooral de bót visscherij, waarvan de opbrengst in 1935 aanzienlijk is verminderd en in de naaste toekomst wel geheel zal verdwijnen. Het liet zich dus reeds aan zien, dat ook de visscherij over 1936 niet zoo gunstig zou zijn, hetgeen zijn invloed hoeft doen gelden bij de vaststelling van de toeslagregeling voor de IJsselmieervis- schers voor 1936 en voor de bepaling van de bedragen van de geldelijke tegemoetko mingen. In verband hiermede kwam dus begin 1936 reeds vrijwel vast te staan, dat aan toeslagen en gelde lijke tegemoetkomingen aanmerke lijk hoogere bedragen zouden moe ten worden uitgekeerd, dan op de begrooting voor dat dienstjaar was geraamd. Bovendien is een groöter aantal belang hebbenden in de gelegenheid gesteld tot be paalde toeslagregelingen toe te treden. Dit betreft vooral de vischhandelaren en visch- venters, die mode tengevolge van de hui dige crisisomstandigheden nog moeilijkhe den bij de vervorming van hun beduijven ondervonden. Het betreffende artikel wordt verhoogd met f 257.000. De liefhebberijen van Zijne Majesteit Koning Gustaaf V van Zweden heeft den wensch te kennen gege ven, zijn dertigjarig regeeringsjubi- leum zonder officieele gebeurtenis sen te vieren. De koning heeft zich gisteren ertoe bepaald een krans te leggen op het graf van zijn vader. Alle kranten wijden geestdriftige artikelen aan den koning. Dit zich terugtrekken van officieel eerfbetoon karakteriseert zoo juist den eenvoudigen monarch der Zwe den, Het is de .vraag of Europa een tweeden staatshoofd telt, dat in zoo hooge mate als koning Gus taaf, eenvoudig de eerste burger van zijn land is en wiens leven, voorzoo ver het representatieve deel van zijn taak dit toelaat, in niets verschilt van dat van ander welgestelde per sonen. Groot zijn de veranderingen geweest, die koning Gustaaf, of voluit Oscar Gustaaf Adolf, koning van Zweden, van de Gothen en de Wenden, in de 30 jaar van zijn be wind in het door hem geregeerde land heeft zien voltrekken, van hetwelk hij zich als de eerste vertegenwoordiger en de eerste die naar beschouwt. De groote sociale ontwikkeling van Zwe den welke gepaard ging met een opvoering der industrieele productie, dateert van het jaar 1909. Op vreedzame wijze voltrok zich in het land een „revolutie", welke den ko ning deed beseffen, dat de positie van het koninklijk gezag volkomen was gewijzigd en niets meer gemeen had met het patriar chale régime, zooals dat onder zijn voor vaderen bestaan had. Gustaaf V schikte zich niet alleen in het onvermijdelijke, doch nam actief deel aan het vervullen der eisehen van den nieuwen tijd en aan de moeilijke en verantwoorde lijke taak der parlementaire reorganisatie. Steeds is deze vorst de „raadsman zijner raadslieden" geweest, onverschillig, welke partij aan de regeering was. Zijn ervaring en zijn scherp inzicht heeft hij steeds ter' Koning Gustaaf V van Zweden, beschikking van zijn ministers gesteld. De belangstelling van den koning gaat vooral uit naar het gebied der buitenlandschc poli tiek en zoo heeft hij tijdens de oorlogsjaren al zijn krachten ingespannen om de neutra liteit van Zweden te handhaven. Ook is het hem gelukt de goedo verstand houding tusschen de drie Noordelijke lan den, welke door de ontbinding der Zwecdsch- Noorsche Unie in 1905, dreigde te verkoelen, door zijn persoonlijke bemoeienissen te hand haven. Tennisenthousiast. De koning is een enthousiast beoefenaar van de tennissport, waarin hij, ondanks zijn hoogen leeftijd de koning is thans 79 jaar bijzonder uitmunt. Op de tennisvelden aan de Cöte d'Azur verschijnt regelmatig ieder jaar een lange, De Prinses wenscht in de nabij heid van Haar Gemaal te blij ven. Naar de Tel. verneemt, wordt in verband met de verpleging van Z. K. H. Prins Bern- hard in het Burgerziekenhuis en het ver blijf van II. K. H. Prinses Juliana aldaar rekening gehouden met de mogelijkheid dat de in midden Januari verwachte blijde ge beurtenis niet in het paleis te Soestdijk, maar in het Burgerziekenhuis zal plaats vin den. Een beslissing zal spoedig kunnen wor den verwacht. Aangezien H. K. H. Prinses Juliana den wensch te kennen heeft gege ven in het Burgerziekenhuis bij haar ge maal te blijven, bestaat er groote kans dat hier alles voor de komende blijde gebeur tenis in orde zal worden gebracht. GEEN BEVESTIGING ONTVANGEN. In diplomatieke kringen te Rome is het gerucht in omloop, dat Italië zich er op zou voorbereiden het voor beeld van Duitschland en Japan te volgen en zich officieel uit den Vol kenbond zou terugtrekken. Het is evenwel onmogelijk geweest van officieele en officieuze zijde be vestiging van deze geruchten te ver krijgen, terwijl voor het oogenblik evenmin bijzonderheden bekend zijn geworden. Nader wordt gemeld: Hoewel het gerucht, dat Italië voornemens zou zijn uit den Volkenbond te treden nog niet bevestigd is, wordt het toch in diploma tieke kringen met groote ernst opgenomen. Het schijnt, dat Italië, na met Duitsch land en Japan van gedachten te hebben ge wisseld, besloten heeft het voorbeeld van deze mogendheden te volgen. Het besluit zal vermoedelijk nog voor het einde van de ze week openbaar worden gemaakt. De voornaamste oorzaak schijnt te liggen in het aarzelen van den Volkenhond om het ItaliaanschEthiopische Keizerrijk te erken nen. «Poort van den roem" Nanking zou toch tot het uiterste verdedigd worden Vannacht om twee uur, zijn ge vechten geleverd op de hou velen rond Nanking. De Japanneezen trachtten hun vooruitgeschoven posten te doen doordringen tot de achttien poorten van den dertig mijl langen muur. Een der Japan- sche afdeelingen rukte op naar de Kwanghoeamen, de „Poort van den Roem." In Nanking zelf is een strenge staat van beleg afgekondigd De Chineezen gaan voort de miooie hui zen tusschen de binnen- en buitenmuren af te branden ten einde den Japanneezen van dekking te berooven. Er zijn aanwijzingen, dat Japanneezen een paar dagen willen wachten en in tus schen de omsingeling der stad willen vol tooien in de hoop een onbloedige overwin ning te behalen door instelling van eeri pro-Japansch bestuur in Nanking. Volgens uit Chineesche bron uit Hankau ontvangen berichten zouden de Chineesche autoriteiten besloten hebben Nanking tot lederen prijs te verdedigen. Verscheidene di visies zouden in de stad zijn saamgetrok ken en officieren zouden verschaft zijn door de legers der centrale rogeering, die gere organiseerd zijn na de zware beproevingen voor Sjanghai. Een der drie Japansehe co lonnes, die op Nanking afmaröheeren zou een tegenaanval der Ghineeschen te ver duren hebben gehad, en ernstige verliezen hebben geleden. Gisteren gingen er geruchten, dat Tsjang- Kai Sjek voornemens was al zijn militaire en burgerlijke functies neer te leggen, doch, naar de correspondent van Reuter verneemt zijn deze geruchten tot dusverre ongegrond. grijze heer, dien men als „mr. G" aanduidt. Het is niemand anders dan de koning van Zweden, die hier zijn vacantie gewoonlijk doorbrengt. Deze vijf zes weken vormen de basis van zijn gezondheid. Ook is de Zweedsche vorst een uitstekend jager. In bet paleis te Stockholm hangen de wanden vol geweien van herten, door den koning zelf geschoten. Dan staat hij 's mor gens om vier uur op, zwalkt den geheelen dag door bosoh en moeras en toont 's avonds nog geen spoor van vermoeidheid. Dan speelt hij nog gaarne een partijtje bridge. „Ik bon nooit moe", pleegt hij tegen zijn verblufte ministers te zeggen, die, hoewel niet half zoo oud, in het minst niet over dezelfde vi taliteit beschikken. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke rich tingen, betrokken tot half of zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen of sneeuw, in bet Noorden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, in het Zuiden dooi. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Het bijzonder onderwijs zal straks door het eigen Openbaar lichaam worden geregeld. In de Memorie van Antwoord op de On- derwijsbegrooting voor 1938 heeft de Minister ten aanzien van de Wieringermeerschool ge zegd, dat het in de bedoeling ligt de wet van 31 Mei 1937, tot instelling van een open baar lichaam voor de ingepolderde Wierin- germeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeelten van het IJssel- meer, zoo mogelijk op 1 Januari '38 in wer king te doen treden. De voorziening in het openbaar onderwijs en de bemoeiingen met betrekking tot het bijzonder onderwijs komen dan te rusten in handen van liet openbaar lichaam. Vestigingswet kleinbedrijf treedt heden in werking Uitgegeven is Staatsblad no. 639 IC. houdende wet van 3 December '37 houdende wijziging van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, datum van inwerkingtreding 9 December 1937. Gevoeld wordt voor een wettelijke regeling, maar de Regecring wil zekerheid hebben, wat België doet, om den band tusschèn Ne derland en de Vlamingen niet te schaden. In de memorie van Antwoord over de On der wijsbegrooting heeft Minister Slotemaker de Bruine zijn standpunt uiteengezet over de spellingskwestie. De regeering is overtuigd, dat de toestand, waarbij do Regeering alleen voor de jeugd een andere spelling toepast, niet bestendigd kan blijven, dat derhalve regeering en school dezelfde schrijfwijze moeten gaan volgen. Zij is intusschen eveneens over tuigd, dat de keuze, waarvoor zij staat niet kan worden gedaan zon der dat zekerheid verkregen is om trent hetgeen ter zake in België kan worden verwacht. Zonder zich te willen binden aan elders te nemen besluiten en overtuigd van haar taak om een zelfstandige keuze te doen, is niettemin de Regeering van oordcel, dat „de cultureele band tusschen Nederland en de Vlamingen" zoo eenigszins mogelijk niet door een verschillende schrijfwijze van do gemeenschappelijke taal moeten worden geschaad. De Regeering vertrouwt, dat zij omtrent hot standpunt dat de Belgische regeering te dezer zake inneemt, waarna zij onverwijld haar verdere houding zal bepalen. Het denkbeeld, om de spelling in hoofdlijnen bij de wet vast te stel len, is bij de regeering in overwe- Qing. Het ligt echter niet in de bedoeling om met een beslissing over de thans hangen de vragen te wachten totdat deze overwe ging tot een resultaat heeft geleid. ACHT REGEERINGSTOESTELLEN NEERGEHAALD. In een officieel communiqué van de recht- sche Spaansche regeering wordt medege deeld. dat verschillende regeeringsvliegtui- gen Palma de Hajorca hebben 'gebombar deerd, waarbij enkele slachtoffers zijn ge vallen. Jachtvliegtuigen der rechtsche troe pen. aldus het communiqué, hebben acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald, terwijl het afweergeschut er drie neerschoot. Rechtsche Vliegtuigen hebben volgens het zelfde communiqué gisteren met succes mi litaire doelen te Barcelona gebombardeerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1