Op onderwijsgebied geen nieuws te verwachten Het kapitaal van Juffrouw Agnes Lijk van een verdwenen Rotterdammer gevonden Vrachtauto „gesneden": slachtoffer in een sloot Vrije en gebonden economie Postvluchten op Indië Ks1 8 Dcc- hnd-8 Dcc- Verpletterende nederlaag van de Tsjechen Waaraan heeft verdachte de ver duisterde (telden opgesoupeerd? Do Amsterdapischo rechtbank, gepresi deerd door mr. Baron van Tuyll van Se- rooskerken heeft gisteren de behandeling voortgezet van de strafzaak togen den Am- sterdamschcn commissionnair in effecten, veixlacht van verduistering. De man had grooto bedragen ef- focten, hem toevertrouwd door een oude dame, verspeculocrd. In 1921 had zij hem ongeveer f 80.000. aan effecten ter hand gesteld, later kwamen daar nog do nalatenschap van haar moeder ad f 50.000 en do effecten van haar broer ad. f 40.000 bij. Verdachte beriep zich echter op een vol macht waarhij hem volkomen vrijheid van handelen werd gegeven om het. geld te be boeren, zooals hem dat goed leek. Het resul taat was echter, dat van het gehcolo kapi taal niéts, overbleef. Do broer van verdachte, die. inmiddels was overleden, heeft een dochter, die aan verdachte als erfgename een volmacht heeft gegeven. Het gaat om een kapitaal en niet om een paraplu Op de vorige zitting zijn vele getuigen gehoord en gisteren onderwierp de presi dent verdachte aan een scherp verhoor. Pros.: Welk bedrag aan effecten heeft juf frouw Agnes u ter hand gestold? Verd.: Dat weet ik niet zoo precies meer, bet kan 50 of f 00.000.zijn geweest. Pres.: Ert wat hebt U met de stukken gedaan? Verdachte 'weet dit niet precies meer, hij aarzelt... Pres.: Och kom. U kunt dat toch wol pre cies zegen, hef gaat hier om een kapitaal en om een paraplu, die iemand bij U h"°ft laten staan. Onjuiste afschriften van de re kening-courant. l'ilvoerlg wordt dan de rekening-courant besproken, die verdachte aan zijn cliënten stuurde. Ilot staaf vast,, dat verdachte on juiste rekening-courant afschriften hoeft gestuurd, zoodat zijn cliënte absoluut niet wist, .hoe het met haar kanitnal stond. Dat d°od ik om de belasting... en juf frouw Agnes wist al jaren lang, dat de speculaties mis waren gegaan. Do president leest dan een stuk voor, waarin een verklaring van verdachte voor komt, dat hij in 1933 „met looden schoenen" naar de woning van zijn cliënte toog om met haar do zaken te hesnrekeu. Toen wist zij dus nog niets, eonchrdeert de president. Uitvoerig hesp rookt, de president dan met den i':;, s-r"TOuntant en -den verdachte, de verschillende noston van de rekening-courant Officier mr. Blécourt: Er blijkt b.v. uit deze rekening, dat verdachte aan zijn vader geld schuldig was. Het werd betaald ende rekening Agnes was er goed voor. U zult, nu tocli eens moeten toonen aan welke specu laties dat kapitaal is opgesoupeerd. Verdachte: Er is geen sprake van toeëdge- ning, er werd verkocht en gekocht...... Pres.; Neen, natuurlijk, tot toeëigeniiig bent U niet in staat. 1 Verdachte blijkt herhaaldelijk niet in staat, te zijn om de duistere punten in zijn boekhouding op te helderen, er zijn hiaten... Pres.: We weten nu wel, welke waarde wc aan uw verklaringen moeten toekennen, we zullen er rekening mee houden. Vindt u, dat u als een correcte man hebt gehandeld? Verd.: Misschien onvoorzichtig. Pres.: Correct of incorrect? Verd.: Correct is een relatief begrip. Pres.: Hot pleit tenminste in uw voordeel dat u uzelf niet correct durft noemen. Requisitoir. De officier van justitie mr. L. de Blé court gaat in een scherp requisitoir de ver schillende getuigenverklaringen na. Verdachte kwam, aldus Mr. de B. einde lijk met. dcvolmaoht voor den dag en toen was zijn standpunt: „Ik heb wel wat gehad, maar laat de officier nu maar eens bewij zen,. dat ik verduisteringen heb gepleegd!" Toch meen ik aldus spr. hiertoe in staat te zijn. Vast staat, dat Agnes N. een fortuin in effecten heeft gegeven. Het ei-gsle en gemeenste wat verd. ge daan hoeft, is zijn handeling tegenover liet meisje, dat, hier als getuige is geweest. Zij heeft het buskruit niet uitgevonden en daar heeft verd. misbruik van gemaakt. Hij gaat naar het klooster, waar het meisje vertoeft, en weet haar te bepraten hom een volmacht te geven om de erfenis, haar toegevallen hij den dood van haar vader, te behecren. Hij stcJde hot voor alsof dit de wil van haar vader was. Hij nam haar gcheele bezit in zijn zaak als „leendepot", hoewel zijn firma reeds „onder .Tan" was, „Dit is toch wel een klinklaie verduistering van het gemeenste soort," roept de officier uit. De officier requireerde tenslotte wegens verduistering meermalen ge pleegd, een gevangenisstraf van twee jaar en vord.s onmiddellijke gevangenneming. De verdediger, mr. H. G. Stibbe, conclu deerde tot vrijspraak, bovendien bestreed hij den eisch van den officier tot onmiddellijke gevangenneming van verd., daar geen ge vaar voor vlucht bestaat noch voor beinvloe- ding van getuigen. Vervolgens pleit. mr. G. J. Salm, die voor namelijk de juridische argumenten naar vo ren brengt,. Ook mr. Salm bestrijdt de onmiddellijke gevangenneming en concludeert tot vrij spraak. Na raadkamer wijst de rechtbank de ge vangenneming af. Vonnis 21 December. De gegijzelde journalist Raadsman vraagt'zijn cliënt vrij te laten. Mr. J. F. Hijmans, raadsman van den verslagggever C. L. Kansen, wiens gijzeling door de Haagsche rechtbank is bevolen, om dat deze weigerde als getuige mode te dee- lcn van welk Haagsch raadslid hij eenige in zijn blad opgenomen mededoelingen uit een geheime raadsvergadering heeft ontvangen, heeft gister na een bezoek aan den gegij zelde, tot de rechtbank het verzoek gericht, den heer Hansen uit de gijzeling te ont slaan. Wanneer dit verzoek mocht worden afge wezen staat van die beslissing beroep open hij liet gerechtshof, en wanneer ook dit col lege de gijzeling mocht handhaven, is nog cassatie hij den Iloogen Raad mogelijk. In een poldervaart onder Hoofd dorp. Eenige weken geleden is uit zijn woning aan de Tweede Wandeloordstraat te Rotter dam verdwenen de 53-jarige J. Heemskerk, die op een middag zijn woning onder nor male omstandigheden had verlaten, maar die daarin niet meer is teruggekeerd. Men vermoedde, dat den man. die vrij doof is en ook niet al te best kon zien, een ongeluk was overkomen, welk vermoeden juist is gebleken. Men heeft zijn stoffelijk overschot gevonden in een vaart in een polder onder Hoofddorp in de Haarlemmermeer. Nadat men het lichaam als dat van den verdwenen Rotterdammer had geïdentificeerd, is dit naar Rotterdam overgebracht, waar het ter aarde is besteld. Wat den man precies is overkomen, heeft men niet kunnen vaststellen. Toen de man zijn woning verliet had hij vijf gul den op zak. waarvan nog slechts 26 cent in zijn bezit werd gevonden. Men vermoedt dat H., die uit die buurt afkomstig is hij is te Uithoorn geboren door de duister nis misleid, te water is geraakt. Volgens doktersverklaring moet het lichaam van II. ongeveer drie weken in de vaart hebben gelegen. Stavoren eindpunt van kanaal Delfzijl-IJsselmeer Op de vraag of het kanaal DelfzijlIJs- sélmeer na/ar De Lemmer of Stavoren zal worden doorgetrokken, hebben Ged. Staten van Groningen geantwoord, dat zij aan Stavoren de voorkeur geven. Zoolang niet is aangetoond, dat een andere oplossing be ter is, zullen Ged. Staten aan Stavoren als eindpunt vasthouden. Bestuurder en gewond mede-inzittende Gisteravond omstreeks zes uur reden op den Rijksstraatweg bij Niewerbrug een per sonenauto en een met kisten appels bela den vrachtauto achter elkaar in de richting Bodegraven. Bij het passeeren van de vracht auto, raakte, liet achterspatbord van de personenauto, doordat de be stuurder het stuur te vroegtijdig naar rechts draaide, het linken'oor- wiel van den vrachtwagen. De bestuurder van laatstgenoemde auto, de heer A. Bakker uit Voor- burgï verloor daardoor de macht over het stuur en reed een twee tal boompjes omver, waarna de auto over don kop sloeg en in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. Do bestuurder en de mode-inzittende heer B. A. Simonis uit Voorburg, klommen met snijwonden aan gelaat en ledematen uit de deerlijk gehavende auto en klauter den op den kant, waar de bestuurder van de personenauto, de heer H. Zwart uit Lei den en enkele voorbijgangei-s, hulp ver leenden, en de beide gewonden bij omwonen den binnenbrachten. Nadat de wonden door doktoren waron verbonden, zijn de slachtoffers naar hun woning vervoerd. Bij de manoeuvre van de vrachtauto zijn de kisten met appels van den wagen geworpen en over het. wegdok verspreid het geen voor het rijverkeer eenig oponthoud deed ontstaan. Mr. Oud ziet nog geen oplossing voor de structureele werkloos heid. Voor de Commercieele Club te 's-Graven- hage heeft gisteravond de oud-minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, gesproken over vrije en gebonden economie. De voorzitter, generaal Swart, riep den spreker een bijzonder woord van welkom toe, daarbij opmerkende, dat Mr. Oud ais minister zeer veel heeft geddïtn tot sanee ring onzer financiën. Mr. Oud herinnerde in den aanvang van zijn voordracht aan de afwisseling in de historie van vrije en gebonden economie. Men is steeds zoekende naar evenwicht, maar dit komt nimmer in een stadium van blijvende rust. Het economisch leven is begonnen met de gesloten huishouding, waar in men zijn eigen brood bakte en al lerlei andere levensbehoeften zelf vervaardigde. De eigenlijke arbcids- deeling, die wij geperfectioneerd zien in fabrieken als die van Ford, da teert van den laatsten tijd. De ruil handel met zijn primitieve midde len van voorheen kreeg in de zes tiende eeuw, door den toevoer van zilver, een geheel ander aspect cn ontwikkeldo zich tot een levendig handelsverkeer, dat echter veelal ge paard ging met een stelsel van ge bonden economie, zooals bijv. door middel van de gilden en de Oost-In dische compagnie. Ontaarding van het gildewezen. Aan het einde van de 18e eeuw zien we evenwel de volkomen ontaarding van het gildewezen, toen ieder trachtte vast te hou den aan hetgeen vroeger was verworven, doch tevens een belemmering van al het nieuwe moest ondervinden. Reactie. De reactie hierop was weder een onweerstaanbare drang naar vrij heid, naar individualistische econo mie. Deze laatste heeft eenerzijds zegenrijke gevolgen gehad, door de ontzaglijke toeneming van de pro ductie, met daaruit voortvloeiende verbreiding van welvaart voor de arbeidende massa, maar zij heeft an derzijds aanleiding gegeven tot so ciale misstanden (kinderarbeid, mis bruik van vrouwenarbeid, te lange werktijden, e.d.). Vervolgens kwam de overheid met sociale wetten om de geschetste misstanden uit den weg te ruimen, welke periode weder werd opgevolgd door een, waarin het streven naar vrije bedrijfsregelingen opkwam. Dit leidde tot bedrijfsautonomie. Bedrijven genoopt tot organisatie. Naast het autarkisch streven ontstonden in de achter ons liggende jaren de gewel dige prijsdalingen, waardoor de bedrijven werden genoopt tot organisatie. Aan wat verouderd is, moet niet worden vastgehouden en evenmin moet men té veel van de overheid verwachten. Wisselwerking tusschen vrijheid en ge bondenheid zal er blijven, terwijl men zich dient te hoeden tegen overdrijving. De taak van den leider in het productieproces zal naar sprekers meening evenwel steeds be langrijk zijn. Men boude daarbij voor oogen dat goede zorg in eigen bedrijf tevens strekt tot verhooging van het welzijn der grootere gemeenschap. (Applaus). Bij de hierop gevolgde gedachtcnwisse- ling bleek, dat mr. Oud nog geen oplossing voor de structueele werkloosheid ziet, Mr. Oud gelooft echter wel, dat te zijner tijd de oplossing komen zal. Wanneer hen de pe rioden van overgang door is.^uan zullen, evenals voorheen, de verhoudingen zich in gunstigen zin herstellen. Generaal Swart sloot de vergadering. Vertrek van Aankomst te (teragreis) |Mare' 8 Dec" |A'dam 8 Dec- (terugreis) |Bagd' 8 Dec' |Athene 8 Dea ^heenreis) |Napcls 8 Dcc' |Alex' 8 Dcc" fhcenreis) |Brindisi 7 Dec' lAle*- 7 Dcc" ahüfsreis) Isin«ap- 8 Dec' lna"S' 8 Dac' Torenvalk ("heenreis) Oehoe (terugreis) A'dam 9 Dec. Band. 9 Dec. Finantieele gelijkstelling Rijks- en bijzondere Kweekscholen. De opleidingskansen der aan staande onderwijzers worden straks belangrijk beter. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1938, waaraan het volgende is ontleend: Een ontwerp van wet in zake de onderwij zersopleiding is alreeds in handen van den Raad van State. Het is gebouwd op een systeem, waardoor, zonder dat de kosten noemenswaard worden verzwaard, de oplei dingskansen der aanstaande onderwijzers in tcllcctueel, paedagogisch en practisch be langrijk beter zullen worden. Het brengt te vens de financicelc gelijkstelling tusschen de Rijkskweekscholen en de gesubsidieerde bijzondere kweekscholen. Hoewel de Minister niet vergeet, dat do poging om tot een wet te komen, regelende het midelabar en 't voorbereidend hoogcr onderwijs, reeds in 1921 is begonnen en ten gevolge van een aantal wederwaardigheden tot heden nimmer is geslaagd, zal hij zijn krachten inspannen om ditmaal positief re sultaat te bereiken. Do Minister acht het onder de huidige omstandigheden plicht om de uitgaven, waar dit maar cenigszins kan, te vermin deren. Met den aard der spelwijze dient op België te worden gewacht, om den cultureelcn band tus schen Nefterland en de Vlamin gen niet te schaden. De Regcering is ervan overtuigd, dat de toestand, waarbij de Regeering alleen voor de jeugd een andere spelling toepast, niet bestendigd kan blijven; dat derhalve Regeering cn school in beginsel dezelfde schrijfwijze moeten gaan volgen. Zij is er intusschcn eveneens van over tuigd. dat de keuze, waarvoor zij staat niet kan worden gedaan zonder dat zekerheid verkregen is omtrent hetgeen ter zake in België kan worden verwacht. Zonder zich te willen binden aan elders te nemen besluiten cn overtuigd van haar taak om een zelfstandige keuze te doen, is niettemin de Regcering van oordeel, dat gelijk eenige leden het uitdrukken „de cultureele band tusschen Nederland cn de Vlamingen" zoo eenigszins mogelijk niet door een verschillende schrijfwijze van de gemeenschappelijke taal moet worden ge schaad. De Regeering vertrouwt, dat zij wel dra zekerheid zal kunnen verkrijgen om trent het standpunt, dat de Belgische Rc- gecring te dezer zakeinneemt, waarna zij onverwijld haar verdere houding zal be palen. Het tandheelkundig Onderwijs wordt wettelijk geregeld. De minister beeft, in voorbereiding doen nemen een aanvulling van de hooger-onder- wijswet met bepalingen omtrent hot tand heelkundig ouderwijs, een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, regelen de de tandheelkundige examens en wat hier mede samenhangt, en een nieuw reglement op bet beheer van het tandheelkundig insti tuut. De minister heeft zonder aarèe.Mng de vooratellen aanvaard, om te Groningen te komen tot den houw van een nieuw labora torium voor bacteriologie en hygiene, Bij de eindexamens der Hoogere Burgerscholen ook examinatoren uit de kringen van handel en nijverheid. Het wiskunde-pro- gramma is niet te moeilijk. In den algemeenen maatregel van be stuur tot vaststelling van het reglement en het programma voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen a, die eerlang kan worden verwacht, zullen bepalingen wor den opgenomen, waardoor het mogelijk zal zijn bij die examens de medewerking van daartoe geschikte personen uit kringen van handel en nijverheid te verkrijgen. Het wiskundeprogramma der Hoogere Bur gerschool a acht de minister, ook in verge lijking met het wiskundeprogramma voor de a-af deel in g van het Gymnasium, niet te moeilijk. De Minister hoopt dat het moge lijk zal zijn, een wijziging aan te brengen in de thans geldende leerlingenschaal. Er zijn veel minder boventallige leerkrachten dan vroeger. De iinancieele toestand een rem. Naast de werking van de leerlingenschaal 1932 moet ter verklaring van de vergrooting der klassen, bepaaldelijk gewezen worden op do omstandigheid, dat. veel minder dan vroeger boventallige leerkrachten in de scho len werkzaam zijn. Ongetwijfeld kan men een leerlin genschaal ontwerpen die eenige dui zenden wcrklooze onderwijzers een plaats in de school zou verzekeren. Invoering daarvan is echter om fi- nanciecle redenen op dit oogenblik niet mogelijk. Uit een ingesteld onderzoek is den minister gebleken, dat door de ont worpen schalen het aantal leerkrach ten zou toenemen met 3892 aan de scholen voor gewoon en met 154 aan die voor uitgebreid lager onderwijs. Daar als gemiddeld salaris gerekend moet worden op resp. f 1899 en f 2S86 en de pensioenlast 4*4 pet bedraagt, komen de kosten op den duur op 8.2 mililoen gulden. Uaet&at Schotland wint met 5—0» Veertigduizend toeschouwers woon den te Glasgow den gistermiddag gespeelden wedstrijd tusschen het Schotsche elftal en de Tsjechische ploeg, welke Woensdag j.1. van Enge land met 45 verloren had, bij. Binnen de minuut had Schotland de lei* ding genomen met een doelpunt van Black, den linksbinnen van,Hearts. Niet ontmoe digd vielen de Tsjechen geruimen tijd met veel geestdrift aan, waarbij echter bleek, dat de Schotsche achterhoede buitengewoon op dreef was. De veldmeerderheid van de Tsje- chen verdween na eenigen tijd, Schotland I ondernam daarna verscheidene gevaarlijke aanvallen, waaruit eerst de midvoor Mc* Cullock van Brentford en later Buchanan, de rechtsbuiten, een doelpunt wist te ma ken. In de tweede helft waren de Schotten vrij wel voortdurend in de meerderheid en zoo viel het te verwonderen, dat eerst Mc. Cul lock en later Kinnear (Rangcrs) den stand op 50 brachten. Een tegenpunt hadden de Tsjechen zeker wel verdiend. Zeruiti HUGHES IS VOOR DE DAVIS CUP VERLOREN. Zijn zaken laten spelen niet meer toe, bovendien wil hij jon geren een kans geven. De zaken laten het niet toe en bovendien moet ik jongeren een kans geven, zeide G* P. Hughes, de Engelschman, die gedurende negen achtereenvolgende jaren in de Davis Cup-wedstrijden voor Engeland uitkwam* Maar: aldus vertelde hij aan een sportver slaggever van de Daily Express, ik ben voor de tennissport niet heelemaal verloren. Ik hoop nog wel uit te komen op internationale wedstrijden. Hughes vestigde er de aan dacht op, dat er zeker eenige jonge spelers te vinden zouden zijn, die trachten kunnen de Davis Cup voor Engeland terug te winnen. Levering van wapens naar Zuid-Amerika Twee Nederlanders gearresteerd De Luiksche politie heeft twee te Amster dam woonachtige Nederlanders gearresteerd een handelsvertegenwoordiger en een koop man, alsmede een Griek en een Lui'kschen wapenhandelaar, die zich schuldig hebben gemiaakt aan levering van wapens naar Zuid-Amerika. Het onderzoek wordt voortgezet. Van den minister is geen voorstel te wach ten tot verlenging van den leerplicht. Het. denkbeeld, om de spelling in hoofd lijnen bij de wet vast te stellen, is bij de Begeering in overweging. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, geeft de minister de voorkeur aan ontwik keling van de lichamelijke oefening door eigen initiatief van het volk. Het overleg, dat de minister het vorige jaar met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visschërij heeft aangevangen over den in houd van een ontwerp natuurbeschermings wet heeft geleid tot een gezamenlijk nader onderzoek van dat ontwerp door twee daar voor aangewezen functionarissen. Dat on derzoek heeft bet samenstellen van een ge wijzigd ontwerp van wet tot resultaat, ge had. Het overleg tusschen den Minister van Economische Zaken en den Minister over dit ontwerp heeft nog geen overeen stemming gebracht. Het herstel van de Groote Kerk te Alkmaar. Ook de minister hoopt van harte, dat de herstelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra weer voort gang zal hebben. Van uitvoering ge heel of gedeeltelijk in werkverschaf fing zal geen sprake zijn. Eenige ja ren geleden zijn voorstellen in dien zin gedaan, maar deze zijn ter zijde gelegd. Thans bestaat uitzicht, dat de financieele moeilijkheden met hulp van het Werkfonds zullen worden opgelost. De Minister wil geen verhooging van Rijkssteun voor orkesten. Het vraagstuk van het voortbestaan der orkesten in Nederland is moeilijk en ver drietig. Het is geenszins uitsluitend van cul- tureelen aard, ook sociale belangen zijn er bij betrokken. Degenen evenwel, die de re medie eenvoudig meonen te mogen zoeken in verhooging van den rijkssteun, vinden den minister niet aan'hun zijde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2