^xookjesldX^ TELEFUNKEN De oprichting van de Melkfabriek WEK DE GAL IN UW LEVER OP Polder Waard en Groet MAGGISOEPEN te Slootdorp Donderdag 9 December 1937 Tweede blad Nieuwe geldleening ten behoeve van het wegenonderhoud moge lijk gemaakt. Dieseldrijvers- woning krijgt electrischen stroom. Kolhorner Diep in be heer en onderhoud bij de Pro vincie? Een sloot, welke veel stof doet opwaaien. Ontgon nen perceelen in den Groetpol der worden direct verhuurd. Zoo ook de gronden bij Nieuwe- sluis. - Verkoop van Inschrijving Grootboek voordeelig? Vergadering van het. Dag. Bestuur met Hoofdingelanden op Woensdag 8 December 1937, 's middags om half twee in het Polder huis. Voorzitter de heer A. J. Waiboer, dijkgraaf; secretaris de heer A. Wiedijk; opzichter de heer P. Rempt. Afwezig is de heer J. Saai, wegens Staten- ïitting. Na opening worden door den Secretaris de notulen gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ter vergadering komen nu een tweetal heeren van Provinciale Waterstaat, ter be spreking van een kwestie inzake wegenon derhoud; de vergadering gaat in comité. Na heropening wordt overwegende de wenschelijkheid lot een algeheelc oplossing yan de nog loopende geldleening voor we genverbetering pro resto groot f 3317.49, ten einde voor eventueele wegenverbetering in 1938 de mogelijkheid te scheppen tot het aan gaan van een nieuwe geldleening beslo ten: het besluit, genomen in de vergade ring van den 12en Juni '37, tot alge- heele aflossing van de geldleening en tot het beleenen van waardepapieren, in te trekken; voorts, de geldleening, aangegaan krachtens besluit van 29 Juli 1931 niet af te lossen in 8 jaren, doch in 7 jaren en de aflossing p. jaar nader te bepalen op f2143.en ten slotte het daardoor in de jaren 1932, 1933, 1934, 1935 en 1936 te weinig afgeloste bedrag alsnog af te lossen in 1937. Medegedeeld wordt, dat de boet van v. d. Welle is overgenomen voor f200.tot die seldrijver is benoemd de heer J. Silver te Venhuizen. Het huis van v. d. Welle is keu rig opgeknapt. Goedgevonden wordt de kosten op een anderen post of op een vol gend boekjaar over te brengen. De Voorzitter bespreekt de mogelijkheid om de dieseldrijverswoning van electrischen stroom te voorzien. Van verschillende kan ten wordt de moeilijkheid hiervan naar vo ren gebracht. De Voorzitter zegt, dat de heer Silver be reid is om voor de accu's te zorgen; voor re kening van den nolder zou dan komen de dynamo en de leiding (nog een bedrag van f265.—). De heer K. Kistemaker wil wel op het aan bod van Silver ingaan, maar zegt spr., wc moeten er dan meteen af zijn. De heer Breebaart wil eerst probeeren de gasput te verlagen; dit blijkt echter niet mogelijk te zijn. Bij stemming wordt tenslotte besloten Sil- ver's aanbod te accepteeren. Ingekomen is o.a. een schrijven van den directeur van den Prov. Waterstaat, inzake het in beheer en onderhoud bij de Provincie 'brengen van het Kolhorner Diep; binnen zijn oevers. Gevraagd wordt of hiertegen be zwaar bestaat. Dit stuk wordt in handen van het Dag. Be stuur gesteld; de redactie ervan wordt niet geheel en al vertrouwd. Uit het Aanvullend Wegenplan is over dit jaar een bedrag verkregen van f2700.— (ge raamd was *2500.— Van eenige huurders in den Waardpolder is een schrijven ingekomen inzake het on derhoud van een sloot. De heer Vis zou het onderhoud van bedoel de sloot voor rekening van den Polder wil len nemen; volgens spr. is het een maal- sloot. De heer P. Kistemaker verzet zich hierte gen; het betreft hier een kavelsloot. De heer G. D. Geertsema denkt, dat de be trokkenen van meening zijn, dat ze zijn ach tergesteld bij de anderen en volgens spr. is dat ook zoo. Do heer R. C. Schenk zegt, dat wanneer men een kavelsloot gaat opknappen, dit con sequenties met zich medebrengt. Spr. ziet gaarne, dat het Dag. Bestuur zich eens in verbinding met de eigenaren stelt. De heer P. Kistemaker merkt op, dat de gebruikers er niets aan doen en daarom wil spr. van Polderwcge niet gaan slooten. De heer K. Kistemaker meent, dat het hier een bijzonderen toestand geldt; spr. wil van de sloot een poldersloot maken. De heer P. Kistemaker stelt voor deze keer nog de sloot er uit te gooien; blijkt dan, dat de toestand in orde komt, dan moeten de adressanten in het vervolg zelf voor het on derhoud zorgen. Dit voorstel komt echter niet in stemming. Besloten wordt ten slotte, het adres in te willigen; de sloot dus door den Polder op en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. voldoende diepte en breedte te doen brengen en te doen houden. Ontginning Groetpolder. In bespreking komt de bewerking van de ontginning van den Groetpolder. Perceel 1, groot 5.62.35 H.A., is 4 of 5 maal geploegd; het ziet er vrij knap uit. Met Kerstmis komt het tweede perceel klaar, groot 7.68.40 H.A.; een mooi gedeelte, vrij van riet. Op het oogen blik werken er 50 werkloozen uit Den Hel der, in totaal zijn er 70. Wat moeten we doen, verhuren, nog een jaar braken, of be mesten en bezaaien? vraagt de Voorzitter. De heer P. Brugman wil bij inschrijving verhuren. De heer G. D. Geertsmea ondersteunt dit idéc. De heer H. D. Wilken is bang, dat wan neer we verhuren, de huurder er niets aan heeft, in verband met het riet; spr. is voor braken. De Voorzitter ziet meer in het bezaaien van de perceelen en dan b.v. in Mei, Juni verhuren. Bij stemming wordt uitgemaakt, dat de perceelen direct verhuurd zullen worden (4 stemmen tegen). T. a. v. het derde perceel wordt nog geen beslissing genomen. Bij de watermachine ligt nog een smal ge deelte, en besloten wordt ook dit af te ma ken. ...een aangename inleiding voor de maaltijd... komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI* Soep! Een MAGGI* Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit. Bovendien kunt U' met MAGGI* Soepen nog eens afwisseling brengen er zijn 20 soorten! De Voorzitter vraagt nog het gevoelen van de vergadering t.a.v. de teervoorziening. Be sloten wordt geen teer bij te koopen. De heer Veltman bepleit het aanbrengen van steenslag op een gedeelte weg. Zal door het Dag. Bestuur worden bekeken. De heer G. D. Geertsema dringt op spoe dige verhuur van de perceelen ontgonnen land aan. De heer P. Kistemaker zou het kapitaal, dat door inschrijving op het Grootboek is vastgelegd, willen verkoopen en met dat geld de schulden van den Polder willen betalen. De heer G. D. Geertsema heeft dit plan bekeken en meent, dat het wel den Polder zal ten goede komen, maar niet de ingelan den. Omtrent deze zaak kan men het maar niet eens worden; sommigen zijn van oordeel, dat het plan van den heer Kistemaker zoo het goed uitgevoerd zal mogen worden voordeelen zal afwerpen; anderen zien die voordeelen niet. Het Dag. Bestuur zal een en ander onder de loupe nemen. De heer Wilken vraagt, hoe het staat met de arken. De Voorzitter deelt mede, dat de deurwaar der er soms aan te pas heeft moeten komen. Hierna sluiting. Voorstel tot het aangaan van een tweede geldleening voor ontginning van den Groet polder. r Goedgevonden wordt te lecnen tot een bedrag van f7000.—, tot een maxi mum van 4 Egalisatiewerk nabij de Nieuwe- suis. Wat het. egalisatiewerk in den Waard polder nabij de Nieuwesluis betreft, wordt medegedeeld, dat dit meer heeft gekost, dan daarvoor was geraamd. De kosten waren f 1950.(raming f 1800). De heer Wilken stelt voor, dit land te laten braken. De heer Melchior verklaart, dat er wel animo voor dezen grond bestaat. Het is de bedoeling er gras-land van te maken. De heer Vis zegt, dat, als er liefhebberij is, niet met verhuren moet worden ge wacht. Hierop wordt besloten den grond te ver huren. De perceelen zijn groot 3 are 8 c.a., (tuin grond). 3.42.h.a.. 62 are 34 c.a., 20 are 50 c.a., 1.74.68 h.a., 0.52.25 h.a., en bunder. Perceelen van 10 H.A. VanaA. Schenk, Winkel, kwam een ver zoek om perceelen land te maken van 10 II.A., van den dijk tot den Middenweg (60 bunders in 6 perceelen). De eigenaresse heeft met het. plan van den heer Schenk haar instemming betuigd. De Voorzitter deelt mede, dat het plan niet in strijd is met de keur wat echter tusschenslootcn waren, worden nu kavel- slooten. In de weinige dammen zullen goe de duikers komen. Tegen het plan bestaat bij de vergadering geen bezwaar. Wijziging pensioengrondslagen. Voorstel tot wijziging van pensioengrond slagen van L. v. d. Welle, laatstelijk die seldrijver en sluiswachter van den Polder. Veel verandering brengt deze wijziging niet. Goegevonden. De rondvraag. De heer Vis vraagt of de manier van sloo ten van de slootjes wel bevredigt; een en ander in verhand met den tarweverbouw. De Voorzitter deelt mede, dat door een samenloop van omstandigheden ditmaal het slooten niet zoo goed is vérloopen. De heer Vis klaagt voorts over het slooten door het Hoogheemraadschap. Geweldige hoppen riet werden op het land gegooid, waarvan groot ongemak werd ondervonden. De Voorzitter zegt, dat deze zaak de aan dacht van het Dag. Bestuur heeft. Ook de heer N. j. G. Goertzema uit klach ten inzake het slooten; daarmede zal reke ning worden gehouden. Op een desbetreffende vraag van den heer Breebaart omtrent een duiker, antwoordt de Voorzitter, dat deze goed in orde zal worden i gebracht, TA 55 WK Prijs... Fl. 135.— verschaft U de Telefunken TA 55 WK. Door de harmonische samenvoeging van chassis, luidspreker en kast klinkt de fijn genuan ceerde weergave geheel „vrij" van het ap paraat; men waant zich in de concertzaal of de studio. Door den rijkdom aan forman ten komt het karakteristieke van elk instru ment en elke stem volkomen tot zijn recht. Dank zij de toepassing van de vele nieu wigheden der radiotechniek wordt hier iets schoons geboden voor weinig geld. Zeer goede selectiviteit-zichtbare afstemming - automatische fadingcompensatie - intelli gente stationsnamenschaal - eenvoudige bediening - verrassend goede korte-golf ontvangst - timbreschakelaar - pick-up- aansluiting - aansluiting tweeden luidspre ker'- bijzonder smaakvolle kast. Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie bij een Telefunken Service Station I MUZ IE KAPPA RATEN voor RADIO De Wieringermeer zoekt aan sluiting met Wieringen. Er wordt voor gewaarschuwd niet te overijld te werk te gaan Men spreekt zich niet uit. De afd.Wieringen van de Hollandschc Maatschappij van Landbouw had gister avond in de zaal van den heer S. Kaan te Hippolytushoef een vergdering belegd, in zake aansluiting zuivelfabriek. Het voorloopig comité tot de stichting van de Coöp. Zuivelfabriek te Slootdorp, heeft verzocht in deze vergadering van gedachten te mo gen wisselen met alle melkleveran- cjers op Wieringen, in hoeverre het voor de Wieringer melkproducten van belang is, zich bij deze fabriek te Slootdorp, of wel bij een andere fabriek aan. te sluiten. Ter toelichting voegt bedoeld Comité er bij, dat de fabriek te Slootdorp uit den aard der zaak op de meest moderne wijze, aan passende aan het tegenwoordige niveau waarop de zuivelfabricatie zich beweegt, zal worden ingericht en het daarom zeer zeker overweging verdient, of Wieringen zich hierbij dient aan te sluiten, in ieder geval aansluiting elders op te schorten tot nadere medodeelingen zijn verstrekt. De vergadering welke vrij druk was be zocht, werd gepx-esideerd door den heer A. J. Bosker. Deze begon met te zeggen, dat naast de fabrieken te Lutjewinkel en Lyemph te Slootdorp, een fabriek zal worden opge richt. Spr. wees erop, dat Lu.tjewin.kel een zeer goede fabriek was en zeker zou nie mand eraan weg te gaan als er geen fabriek in Slootdorp kwam. Spr. vroeg zich af, of het niet gewensclit was als landbouwbevolking samen te wer ken met de Wieringermeer? De Voorzitter heette vervolgens de aan wezigen welkom, speciaal de vertegenwoor digers uit de Wieringermeer en gaf daarna het woord aan den heer Schoorl tot het houden van een inleiding. De aanval van Lutjewinkel niet in overeenstemming met de coö peratieve gedachte. De hoer Schoorl uit de Wieringermeer meende, dat de manier waarop de zaak werd afgewikkeld, niet de juiste was. al geschied de zulks niet expres. De aanval van Lutje winkel noemde spr. onjuist en niet in over eenstemming met de Coöperatieve gedachte Lutjewinkel heeft den Wieringers eenvou dig gezegd: Als jullie geen melk meer le ver-en, dan verbreken wij de connecties. De beide fabrieken Lutjewinkel en Wie- ringerwaard deden de belofte, dat als ei- een nieuwe fabriek in de Wieringermeer zou worden gesticht, de leveranciers voor deze fabrieken automatisch naar de nieuwe fabriek zouden overgaan. Het blijkt nu ech ter anders te zijn. En komt er een nieuwe zuivelfabriek in Slootdorp; men erkenne volledig, dat een fabriek in hef centrum van de Wieringermeer volkomen op haar plaats is. Als deze nieuwe coöperatieve fabriek er is, dan moet er over een groot kwantum melk worden beschikt. Spr. noemde dit een eerlijke zaak en het is niet de goede weg om te zeggen, nu moet je teekenen, anders bi-eken we de connecties af. Spr. waar schuwde er voor niet te overhaast de hand- t rekening te zetten. De heer Schoorl wees erop, dat Wieringen en rle Wieringermeer. dezelfde gemeenschap pelijke belangen hebben. Deze zaak is van groot belang en dient te worden bekeken door vertrouwensmenschen uit Wieringen, Laten we hopen dat van een samengaan, ook hier goede vruchten kunnen worden geplukt. NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. N.V., HUYGENSPARK 39, DEN HAAG Goed moest worden overwogen welke weg dient te worden in geslagen. De voorzitter dankte den heer Schoorl voor zijn objectieve inleiding. Spr. meende, dat wel zeer goed moest worden overwogen welken weg moest worden ingeslagen. Men ga vooral niet overhaast te werk, als men zich bindt, dan bindt men zich ook voor het leven. Voor Wieringen is de stichting van de fabriek te Slootdorp van groot belang. De heer Hagendoorn uit de Wieringer meer zeide, dat toen er plannen waren om in de Wieringermeer een fabriek te stichten, er ook aan gedacht is Wieringen daarbij te betrekken. Het aantal Wieringer- meerders dat zich aansluiten wilde heeft onze verwachtingen verre overtroffen en daarom werd besloten een fabriek in Sloot dorp te stichten. Voor Wieringen noemde spr. ook de stichting van deze fabriek van groot belang. De fabrieik wordt er een op coöperatieven grondslag met beperkte aan sprakelijkheid. Natuurlijk zullen wij gaar ne leden aannemen, doch spr. wilde geens zins daarop invloed uitoefenen. Hoofdzaak was, dat een ieder zich eerst ernstig be raadt, alvorens een beslissing te nemen. Wij voelen ons sterk genoeg in de Wie ringermeer een fabriek te stichten, maar we willen geenszins Wieringen het mes op de keel zetten; al zullen leden uit Wieringen hartelijk welkom zijn. Een poging om in Wieringen een fabriek te stichten, mislukte De voorzitter zeide, dat het van belang was, met onze buren in .connectie te komen. Immers; do Wieringermeer beschikt over meer middelen dan wij. Wij hebben ook ge tracht hier in Wieringen een fabriek te krijgen, daarvoor zijn zelfs horingen ver richt. Doch een resultaat hebben deze po gingen niet gehad. De zaak is nu zoover, dat men aanstonds een fabriek heeft in Slootdorp en de Wierin gers dan gelegenheid hebben zich daarbij aan te sluiten. Spr. wees erop, dat de fa briek op de meest moderne wijze zou wor den ingericht; ook kan de nieuwe fabriek worden gefinancierd. Spr. kan zich niet verecnigen met het standpunt, van Lutjewinkel, die de men- schen binden wil. Lutjewinkel moet toch begrijpen, dat een fabriek in de Wie ringermeer ook rekent op leveranciers uit Wieringen! Spr. wees er nogmaals op, dat men voorzichtig moest zijn zich te binden. Lutjewinkel biedt groote nadoelen. De heer Schoorl wilde nog opmerken, dat als men zich bindt aan een fabriek, men toch een zekere éénheid moest voelen. Als men zich nu bindt aan Lutjewinkcl, dan kan er toch nooit van een éénheid worden gesproken. Immers, de afstand is daarvoor te groot. Het sleepen van de melk over een afstand van 40 K.M. is in den zomer niet bevorderlijk en zeker niet eco- nom'sch. Melk uit Wieringen of de Wie ringermeer mag geen fabriek in eigen om- ceving voorbijrijden. Dit noemde spr. geen coöperatieve gedachte. Nu wordt den Wieringers de kans ge boden om een éénheid te vormen met de Wierinsermeer; daarmede wordt het land bouwbelang volgens spr. het best gediend. Cijfers voor de fabriek te Sloot dorp. De heer T-Iagendoom vertelde voorts, dat zooals hij reeds had gezegd dat de fabriek zal werken met beperkte aansprakelijkheid, welke daarin zal bestaan dat, een veehou der met 15 H.A. land. aansprakelijk is voor hoogstens 1000 gulden; hoven de 15 H.A. wordt deze aansprakelijkheid 2000 gulden. Er is gerekend op toetreding van een aan tal pachters met tótaal 1178 H.A. grasland, wat een aanlal koeien van 1117 beteekent. liet aantal, dat er in het voorjaar bijkomt, is 211 H.A het totaal aantal koeien zal dan 1300 zijn. Er hebben zich 81 leden reeds aangesloten. Velen weifelen echter nog. De Wieringermeer-directie heeft gezegd, dat in de toekomst op 3500 H.A. grasland kan worden gerekend. Spr. wees erop, dat een nieuwe» zeer mo derne fabriek in Slootdorp zal worden ge sticht; een fabriek dus welke klinkt als een klok. De toegestoken hand mag niet worden geweigerd. De Voorzitter meende, dat de toegestoken hand niet moest worden geweigerd. Het zou daarom goed zijn een comité te benoe men. dat de zaak ernstig onder de oogen kan zien. Ook kan het bestuur van de af- deeling dit doen. Wanneer wordt de fabriek opend? ge- De heer Lont vroeg, wanneer de fabriek zal worden gebouwd en wanneer ze zal werken? De heer Hagendoorn antwoordde, dat men optie heeft op het terrein tot 1940. De bedoe ling is den bouw r n te vangen in het voor jaar van het volgende jaar en de fabriek Ie openen op 1 Mei 1939. Natuurlijk kan die tijd, als de omstandigheden het noodzakelijk maken, ook vervroegd worden. Slotwoord. De Voorzitter sloot de vergadering na cr nogmaals met klem op te hebben gewezen, dat een ieder voor zich ernstig dient te over wegen. welken kant hij uit wil. De heer Hagendoorn dankte namens de commissie uit de Wieringermeer voor de ontvangst en voor de aangename besprekin gen. LANGEND1JK OUDKARSPEL. Zwak-alcoholische drank voor de schaatsenrijders. Naar wij vernemen heeft de heer P. Kuil man alhier zich tot den Commissaris der Koningin gericht met het verzoek om verlof tot het schenken van zwak-alcoholische dran ken in het clubgebouw van Volharding bij het Waartje. Na een op 1 December j.I. verstrekt advies van den burgemeester deze gemeente werd den heer Kuilman d.d. 7 December het ge vraagde verlof verleend onder voorwaarde dat de verstrekking van zwak-alcoholische dranken uitsluitend plaats vindt op de dagen eri uren waarop de ijsbaan van de IJsclub Volharding gedurende het winterseizoen waarvoor deze toestemming geldt, voor het schaatsenrijdend publiek toegankelijk is. Er zullen geen zwak-alcoholische dranken mo gen worden geschonken aan personen bene den 16 jaar, terwijl ook geen personen bene den dezen leeftijd deze dranken mogen ser veeren. Steeds zullen alcoholvrije dranken voor het publiek beschikbaar moeten zijn cn gedurende den tijd waarvoor deze toestem ming geldt, geen sterke drank aanwezig mo gen zijn. NOORDSCHARWOUDE. Kooltelling L.T.B. Blijkens de per 6 December j.1. gehouden inventarisatie, was de voorraad stapclproduc- ten bij dc afd. Langendijk van de L..TB. als volgt: (cijfers tusschen haakjes geven de hoeveel heid op hetzelfde tijdstip van verleden jaar aan). Roodekool 118 wagons (176); Gelekool 97^ wagon (133 w.); Deensche wittekool 169 wa gons (214 w,); uien 13 wagons (61 w.); peen 17 wagons (25 w.). Totaal 414V2 (v.j. 609). HOOGWOUD AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Maandagmorgen reed een luxe auto, die uit den Wicringcrmeerpolder kwam, waar schijnlijk door onoplettendheid van den bestuurder, vanaf den steilcn zeedijk. De auto sloeg enkele malen over den kop en kwam in een sloot terecht. De wagen werd hierbij zoo goed als vernield. De bestuur der werd vrij ernstig aan den kin verwond cn werd door den geneesheer uit Winkel verbonden. Biggenmerken Het aantal aangebrachte biggenmerken ïn de week van 22 November tot 27 November bedroeg 37.841 (v. j. 40.442). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 27 November in totaal aangebracht 1.674.221 (v. j. 1.957.526) merken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5