„Geheime" Amerikaansche kolonisatie pogingen Het Regeeringsjubileum der Koningin Geheimzinnige moordaanslag Is generaal Alsknis Astrov gearresteerd Gekwetste' ijdelheid De Negrieden de oudste bewoners van Java? Van armoede tot rijkdom Postzegels voor verliefden Een gewezen politieagent ter dood gebracht JALOLIZIE Codos maakt nieuw vliegrecord DE DURE BAKER-EILANDEN. In de pers der Ilawaii-eilanden worden zekere, betrekkelijk onbe kende en daarom als „geheim' beti telde kolonisatie-pogingen der Ame rikanen in den Stille'n Oceaan be handeld, welke kennelijk niet het gewenschte succes hebben gebracht. Volgens genoemde berichten zouden de Vereenigde Staten hun kolonisatie-plannen ten aanzien van de Engelsche Gilbert-ei- landen en de eveneens Engelsche Phönix- eilanden (ten zuiden van de Hawaii-groep) gelegen Baker-archipel, voor welks koloni satie de Amerikanen in de laatste drie ja ren groote sommen hebben uitgegeven, weer op te nemen. De Vereenigde Staten begonnen in het jaar 1935 deze eilanden te koloniseeren. Zij brachten troepen en stu denten van Honoloeloe naar de eilanden en bezetten ook in alle stilte het Jarvis-eiland en de slechts 35 km. van de Bakereilanden verwijderd liggende Howland-groep. Radio stations en meteorologische instellingen kre gen hier een plaats. De reden van de bezetting der ei landen was volgens de uitlatingen van een Amerikaansch regeerings- ambtenaar, dat zij als tusschenstati- ons van een nieuwe groote luchtlijn uitstekend geschikt zouden zijn. Om niet zoo verklaart men het wantrouwen der Japanners op te wekken, zou alles geheim zijn ge houden. Op grond hiervan worden ook de Baker- eilanden door een ambtenaar van het Ame rikaansche ministerie van binncnlandsche zaken bestuurd, hoewel er officieren van het Amerikaansche leger gestationneerd zijn. In de laatste jaren werden er 35.000 dollars voor allerlei grootere werken op de eilanden uitgegeven. Inderdaad zijn de on kosten echter, vooral wegens het onderhoud der studenten, die op de eilanden leven en werken, veel hooger. De studenten blijven 6 maanden op de eilanden en worden dan door andere vervangen. De Amerikaansche regeering vindt nu, dat de geheele onderneming op de Baker-eilan den veel te duur is en dat op de naburige eilanden op veel goedkoopere wijze vliegvel den kunnen worden aangelegd. Men zou de Baker-eilanden dan ook aan hun lot willen overlaten. Een definitief besluit over het lot der eilanden is intusschcn echter nog riet genomen. Een moeder tracht zichzelf en haar stiefzoon te vergassen. Een vrouw, die haar echtgenoot, geduren de de lange ziekte welke aan zijn dood voor af ging, had verpleegd, nam, diep in de rouw, plaats in de verdachtenbank van de rechtbank te Windsor; lezen wij in de Daily Express. Zij werd er van beschuldigd, dat zij ge tracht had met gifgas haar 39-jarigen stief zoon, om het leven te brengen. Een inspec teur van politie, die het onderzoek had ge leid, vertelde, dat. hij telefonisch naar do wo ning van de verdachte was geroepen. Hij constateerde daar, dat een deurpaneel van de achterkamer op de tweede verdie ping was stuk geslagen en dat hij een flau we gaslucht waarnam. Do schoorstcenopening zat volgepropt met papier en de deuren en vensters waren aan den binnenkant met strooken papier beplakt, zoodat het gas niet door naden en kieren ontsnappen kon. De vrouw lag in een aangrenzende kamer te bed. In een andere slaapkamer vond de inspecteur den stiefzoon. Beide waren ern stig ziek. De kleinzoon was er wel het ergst aan toe. Wat de beweegreden tot deze daad is geweest, kwam niet vast te staan, wel wees het verhoor uit, dat de vrouw zeer aan haar stiefzoon was gehecht. Deze omstandig heid maakte de zaak nog ingewikkelder. Hij zou dan de vierde Vice- Volkscommissaris van landsver dediging zijn die sinds Juni ver dween. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat het gerucht gaat, dat de Russische ge neraal Alsknis Astrov, Vice-Volkscommissa ris van Landsverdediging en Commandant van de Luchtmacht, gearresteerd zou zijn. Een bevestiging van dit gerucht is nog niet ontvangen. Generaal Astrov was de voorzitter van den krijgsraad, welke maarschalk Toechat- siefski ter dood hoeft veroordeeld. Met Toochatsjefski, Gamarik en ad mi ral Orlog, zou hij de voerde Vicey Volkscommissaris van Landsverdediging zijn, die sedert Juni van dit jaar verdwenen is. Staatsambtenarrssen mogen qeen schoonheidsmiddelen meer gebrui- ken. Hot vrouwelijke pereouecl van het pas in erestelde Bureau voor de Huisvesting te New York is in opschudding gebracht doordat de directeur het gebruik van schoonheidsmid delen verbogen beeft. O.a. mogen de dames haar nagels niet ineer. rood lakken, terwijl zij slechts in donkere, eenvoudige jurken op liet. bureau mogen verschijnen. De Pithecanthropus hoort er gens thuis in een tak van de menschclijke ontwikkeling, meent dr. Van Stein Callenfels. De. redacteur te Batavia van het „A.I.D." had een onderhoud met dr. Van Stein Cal lenfels omtrent de jong9te vondst van dr. Königswald: overblijfselen van Pithecan- thropus erectus. De pas-gevonden schedel toont aan, dat de Pithecanthropus wel ergens thuis hoort in een tak van de menschel ij ke ontwikke ling en niet in die van don aap, maar de meest primitieve is die ooit gevonden werd inclusoief den beroemden Pekngmensch. Wat echter voor dr. Van Stein Callenfels het moest belangrijke is van deze nieuwe vondst, is de onderkaak, Deze vertoont be trekkelijk veel overeenkomst met die van den Peking-mensch, doch de nieuwe kaak toont, zooals dr. Van Königswald ïoods con cludeerde, duidelijk een grootere verwant schap met de fossiele kaken uit Europa aan zooals b.v. met. die van den Heidel- berg-mensehdan mot die van don Po king-man. De bekende palaeontoloog dr. Grabau en de later in zijn spoor getreden Davidson Black, de ontdekker van den Peking-man, hebben jaren geleden gemeend, dat het ontstaan in het midden tertiair van den Hi- malaya, het Noord-Perzisch gebergte, don Kaukasus en het Tian San Gebergte van grooten invloed moet zijn geweest op de ontwikkeling van den mensch. Anthropologisch heeft prof. Von Eichstadt deze hypothese nader uitgewerkt en hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de geza menlijke voorvaderen van den monsch in Indië, Tibet en Centraal-Azië woonden, vóór het ontstaan van bovengenoemde gebergten en dat de vorming van deze bergen de mid- denrtertiaire voorvaderen der nnenschheid in drie groote groepen verdeeld heeft, die elk een afzonderlijken ontwikkelingsgang gevolgd hebben en tot de drie oerrassen der nu bestaande menscbheid geleid hebben. Von Eichstadt heeft drie oerrassen de namen gegeven van Europied, Mongolied en Negried. De laatste onderzoeking van prof. Franz Weidenreich, opvolger van Davidson Black te Peking leverden aanwijzingen op, dat de Pekingmensch moet worden beschouwd als te behooren tot het Mongoliede ras. De voorloopige onderzoekingen van dr. van Kö nigswald hebben aangetoond, dat de onder kaak van den Pithecanthropus meer ver wantschap vertoont met de onderkaken van de fossiele rassen uit Europa (de Heidel- berg-man, de Neanderthaler, enz.) terwijl deze rassen volgens Von Eichstads niet tot het Europiede, maar tot het Negriede ras behooren. De mogelijkheid bestaat dus, dat ook Pi thecanthropus tot de Negrieden gerekend moet worden, hetgeen klopt met de theorie, dat dit oen-as oorspronkelijk in Britsch- Indië zou zijn ontstaan en vandaar gedeel telijk n. Afrika, gedeeltelijk door onzen Ar chipel naar Australië zou zijn geëmigreerd, waardoor wij dus als oudste inwoners van Java Negrieden moeten verwachten. Bij voetbalpool en sweepstake lachte het geluk hem toe. De 51-jarige John Urry Watts uit Abing- don (Berks) was er eenige jaren geledon niet al te best aan toe. Hij ging failliet en had geen cent meer. Een schuld van 540 pond welke hij aan zijn vrienden had, die tever geefs hadden getracht zijn kleine slagers winkel voor ondergang te behoeden, kon hij onmogelijk terugbetalen. Maar toen het water hem tot de lippen was gestegen, kwam redding nog juist op tijd. Op zekeren dag vulde hij een voetbal-pool in. Ilij had dat nog nooit gedaan, doch met den absoluten ondergang voor oogen, be steedde hij er zijn laatste penny aan. En ziet: hij won 315 pond. Eenige weken daar na nam hij een lot in een sweepstake en ook nu lachte het geluk hem toe. Het gokje le verde hem 810 pond op. Zijn eerste werk was pogingen in het werk te stellen, om zijn faillisement opgeheven te krijgen. Iets, wat hem gemakkelijk gelukte; vertelt de Daily Express. Daarna trad hij met opgeheven hoofd zijn vrienden tegemoet om zijn schulden te be talen aan hen, die hem in zijn nood hadden bijgestaan. Onnoodig te zeggen, dat er me nig glas op zijn geluk gedronken werd. •Dit is de dag, waarvoor ik heb gewerkt en waarvan ik steeds heb gedroomd", zei- de John. „Ik heb iedereen het zijne terug betaald en ik hoop, dat zij even blij zullen zijn als ik. Ik heb m'n leven lang in Abbing- don gewoond en toen ik verplicht was m'n slagerswinkel te sluiten, was het mij, alsof mijn hart brak. Een tijdlang ging het heel slecht, met me. Toen ineens voelde ik, dat ik geld zou gaan winnen. Voor het eerst van m'n leven vulde ik een voetbal-pool in. Ik won 315 pond, 10 shilling en 11 pencc; maar ik zag er zelf geen penny van. Daarna kocht ik, met negen andere kame raden van het werk, een lot in een sweep stake. We wonnen 8.100 pond om met z'n tienen te deelen. Ik zond dadelijk 300 pond naar m'n curator en ik verdeelde de rest tusschen m'n vrouw, m'n drie zoons en mijn dochter", besloot de gelukkige winnaar, etaoin shrdlu emfwijp vbgkqj xzeao... en Britsch schip gezonken De bemanning kon worden gered: Het Britsche S.S. „Quarrington Court" (6.900 ton) d>at in de Roode Zee in nood ge raakte is later gezonken. De uit 35 perso nen bestaande bemanning kon worden ge red. Brieven kannen niet in handen vallen van een boozen vader of een kwade mama. Men schrijft ons uit Boekarest: Het Roemeensche Ministerie van Posterijen hoopt per 1 Januari a.s. een serie postzegels uit te geven, die, op een brief of briefkaart geplakt, den brievenbesteller noodzaken, het stuk aan den geadresseerden persoonlijk uit te reiken. Deze postzegels zullen iets duurder zijn dan de gewone zegeltjes. Het postministerie gelooft, dat zij vooral door verliefden zullen worden gebruikt, om te ver hinderen, dat de teere brief in handen van een boozen vader of een kwade mama valt. Echter denkt ook de zakenwereld er aan, van deze postzegels gebruik te maken: een schuldeischer weet op deze wijze, dat zijn „laatste waarschuwing" nu ook werkelijk in het bezit van den schuldenaar zal komen. Een prospectus, op deze wijze verstuurd, zal in den vervolge niet moer onder een hoop andere drukwerken komen en ten slotte in de mand terecht komen, maar zal door den brievenbesteller den directeur van iedere onderneming persoonlijk moeten worden uit gereikt. Tegen cle nieuwe postzegels schijnen ech ter paedagogische bezwaren te bestaan. De onderwijzersorganisaties verzetten zich, even eens de ouders, terwijl de brievenbestellers zelf meenen, dat hun taak door de invoe ring van deze nieuwe postzegels zeer zal worden bemoeilijkt, en dat zij bovendien te gen hun wil in allerlei geschillen, b.v. met ouders, kunnen worden betrokken. Wegens moord op een minnares. Het waren geen sterke beenen die de weelde dragen konden. Een gewezen politieagent, genaamd Ernest John Moss en 28 jaar oud, werd een dezer dagen opgehangen wegens moord op Kitty Bonnett in een landhuisje te Woolacoombe. Ofschoon de rechter bij de jury op gratie wilde aandringen, smeekte de gewezen po litieman om ter dood te worden gebracht. Hij hoopte, dat door zijn dood, zijn twee jon ge kinderen nooit zouden te weten komen, dat hun vader een moordenaar was; lezen wij in de Daily Express. Moss had gelukkig geleefd met vrouw en kinderen, totdat hij 1.200 pond van een tante erfde. Toen ging hij een luxe leventje lei den; hij kocht vier automobielen en zocht zich een minnares met wie hij in een land huisje ging wonen. Na een twist met zijn minnares, schoot hij haar neer en meldde zichzelf bij de politie. KORT VERHAAL door R. HARVEST. Er was om Harry altijd ceji vaag waas van geheimzinnigheid geweest, dat Enny juist sterk aantrok. Hoe dat waas eigenlijk ontstond, wist ze zelf niet. Ze kende Ilarry's familie brave, burgerlijke lieden ze wist dat hij als student zoo'ji beetje verboemeld was, maar nu een betrekking als reiziger had, die hem voldoende opleverde om op te trouwen en in dat alles was waarlijk niets romantisch, noch geheimzinnigs. Toch kreeg zij soms het gevoel, of iets anders verborgen was onder dien uiterlijk zoo alledaagsehen schijn. Dat trok haar tot Harry en ze koos hem uit verschillende aanbidders. Ze had er geen berouw van, hij was een innig liefhebbend echtgenoot, hartelijk, royaal soms zoozeer dat ze er van schrok na een jaar even verliefd als op den eer sten dag van hun huwelijk. Ze was volmaakt gelukkig, totdat ze ontdekte dat hij gelogen had. Geheel toevallig, door oen auto-uitstapje dat haar door kennissen werd aangeboden, kwam ze tot de ontdekking, dat hij niet naai de stad was gereisd, waar zo meende, dat hij zaken hnd te doen, want ze zag hem loe pen. Ze herkende hem duidelijk en meende eerst, dat hij van idee veranderd was. Den volgenden dag echter ontving zij uit de verre stad een brief vnn hem. Zoo verbaasd wai ze, dat ze haar eigen oogen begon te wan trouwen. Had ze een ander voor hem aange zien? Maar de man droeg juist hetzelfde pak, had dezelfde bewegingen en Harry be zat. geen broer. Ze had nu spijt dat ze den auto niet had laten stoppen, maar ze was te verwonderd geweest om dadelijk iets te zeg gen en naderhand was hij al verdwenen in een zijstraat. Enny zweeg over het gebeurde. Maar kor ten tijd daarna, toen hij weer op reis was, zei een bekende: „Tk dacht, dat ik je man vandaag zag, maar dat kan niet, wel? Hij is immers de stad uit." Ze antwoordde rustig: „Ja, hij is de stad uit", maar haar hart bonsde. Harry beloog haar. Zonder twijfel bedroog hij haar dus. Ze was jaloersch van nature, maar tot nog toe had Harry nooit eenige belangstelling voor andere vrouwen getoond, zoodat ze op dat punt volkomen gerust was geweest. Nu barstte haar wantrouwen los. Ze sliep nachten lang niet en werd zoo bleek en stil, dat hij bezorgd vroeg of ze niet naar een arts zou gaan. Maar ze zweeg. Bewijzen kon ze nog niets en ze wist al te goed, dat geen eerion haar zouden overtuigen. Ze dacht lang na en ging toen naar een bureau, dat in een dagblad placht te adverteeren. Harry was altijd heel royaal met huishoudgeld en vroeg nooit afrekeningen. Hoewel ze schrok van hot honorarium dat men ver langde om haar man na te gaan, besloot ze toch haar toevlucht tot dien maatregel te nemen. Rleek het, dat alles toeval en mis verstand was geweest, dan zou ze haar ver trouwen terug hebben en weer volkomen ge lukkig zijn en ze hoopte, diep in haar hart, dat liet bureau inderdaad niets zou hebben te melden. Een geluidsfilm ter gelegenheid van het jubileum, opgenomen in de Stamlanden van ons Vorsten huis. Naar wij vernemen is Jhr. Mr. E. C. Thomassen a Thuesink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Slochteren (Gr.), die een groot kenner is van de geschie denis van ons Koninklijk Huis, sedert eeni- gen tijd bezig met de samenstelling van een leidraad voor een Nassaufilm, welke ter ge legenheid van het komende regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin als geluids film zal worden vervaardigd door de fabriek „Zuiderfilm" (W. Cox Jr.) te Venlo. Voor de samenstelling van het draaiboek onderneemt genoemde filmonderneming bin nenkort een oriënteeringsreis naar de stam landen. Van de zijde der Duitsche spoorwe gen en plaatselijke autoriteiten is alle mede werking toegezegd om de opnemingen op vlotte wijze te kunnen doen geschieden. De exploitatie en distributie van de Nas saufilm is zoodanig opgezet, dat het Neder- landsche volk in al zijn lagen ook in de overzeesche gewesten in de gelegenheid gesteld wordt, een mooi brok historie van ons Vorstenhuis verfilmd te zien. Russische landbouwwerktuigen naar Nederland De uitvoer van landbouwwerktuigen uit Rusland bedroeg dit jaar ongeveer 20.000 stuks en ging voornamelijk naar Nederland, Iran, Turkije, de Baltische landen, Dene marken, België, Griekenland, Roemenië en Palestina. De uitvoer bestond voornamelijk uit ploe gen, eggen, dorschmachines, garvenbin- en maaimachines en grasmaaiers. Ook de uitvoer van werktuigmachines is de laatste jaren gestadig toegenomen. Naai Nederland en Engeland werden voorname lijk draaibanken, freesmachines, revolver draaibanken, schaafmachines en dergelijken uitgevoerd. Naar Nederland, Engeland en an dere landen werden eveneens kogellagers uitgevoerd. De Mauretania krijgt aluminium schoorsteenen Dit zal een aanzienlijke gewichts besparing geven. Na langdurige proefnemingen heeft men besloten, voor het thans te Birmingham in aanbouw zijnde 30.000 ton groote S.S. „Mau retania" schoorsteenen f van een aluminium legeering te vervaardigen. Het zal hot eerste groote schip zijn, dat met aluminium schoor steenen is uitgerust. Niet alleen, dat hier door een aanzienlijke gewichtsbespa,ring verkregen wordt, doch een ander voordeel is de roestvrij heid van het metaal. Zij hadden vrij drinken En toen ze behoorlijk de hoogte hadden, moesten ze experimen teeren. De correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post te Detroit geeft een re laas van een wel zeer ongewone wetenschap pelijke proef, die de politie aldaar genomen heeft ,om de uitwerking van het gebruik van sterken drank door automobilisten na te gaan. De politie zocht acht willekeurige vracht autochauffeurs uit, die nog nooit een aan rijding hadden veroorzaakt en die in de gelegenheid gesteld werden zich onder toezicht van de politie te bedrinken, zon der dat hot hun een cent kostte. Daarna moesten zij in het openbaar een proeve van hun bekwaamheid afleggen achter het stuur van een door de Amerikaansche Automo biel club beschikbaar gesteld controle-appa raat. Wat het resultaat van de proef is ge weest, wordt niet vermeld. Gisteren arriveerde op Eet vliegveld le Bourget bij Parijs het nieuwe Farman-toe- stel 2231 „Laurent Guenero", waarmede Codos, Reine, Gimié en Vanthier veertien dagen geleden hun recordvlucht naar Zuid- Amerika hebben gemaakt. Op deze retouz- vluoht heeft Codos een nieuw record ge vestigd door den overtocht over den Oce aan tusschen Natal en Dakar, waarvoor d£ recordtijd tot nog tot 14 uur 1 minuut her droeg, te volbrengen in 12 uur 13 minuten. Achtjarige jongen gedood Auto-ongelnk te Apeldoorq. Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is op de Jachtlaan, ter hoogte van den Zan- derijweg te Apeldoorn, een ernstig auto-onge- lulc gebeurd. Een vier-persoons gesloten Ford is op dit punt, vermoedelijk door de gladheid van den weg, geslipt en vervolgens tegen drie hoornen gebotst. De auto werd bestuurd door den heer S. uit Utrecht, die met zijn vrouw en vier kinderen op weg was naar het bisschoppelijk klein seminarie aan den Arnhemscheweg, aldaar, waar hij voorne mens was een bezoek te brengen aan zijn zoon, die gisteren zijn verjaardag vierde. Bij de hevige botsing tegen den derden boom werd de achtjarige L. S. uit den wagen ge slingerd. De jongen bleef zwaar gewond op den weg liggen. Kort nadat hij bij omwo nenden was binnengedragen, is het jeugdige slachtoffer overleden. De overige inzittenden werden door glas scherven gewond. De wagen werd totaa;! vernield. Polen begint Lanital te produceeren Ook Polen, zal binnenkort beginnen met het produceeren van kunstwol, de z.g. lani tal, volgens een in Italië gekochte licentie. De houw van de fabriek te Pabianice bij Lodz is bijna voltooid Ze is uitgerust met de modernste machinerieën. De fabriek zal in het begin van Januari 1938 met de productie beginnen. Industrieele kringen zien met be langstelling de resultaten tegemoet. 476ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de Klasse, 3e Lijst Trekking van Woensdag 8 DecetnhT 1"r"' HOOGE PRIJZEN 20.000.— 6350 1000.— 18857 200.— 350 Prijzen van 30. 90 269 377 465 529 766 1339 1658 2280 2553 2773 2841 2941 3000 3158 3563 3797 3948 4037 4052 4336 5250 5803 6685 6816 6819 6829 7180 7229 7605 7765 7800 8082 8247 8600 8727 8882 9086 9687 10326 10374 10561 11046 11181 11230 11269 11667 11739 12078 12218 12474 12577 12693 12787 13174 13490 13547 13613 13622 13776 13979 14006 14029 14056 14091 14272 14534 14588 15000 15361 15380 15411 15618 15674 16400 16770 16817 17030 17051 17236 17500 17530 17591 17607 17846 18032 18216 18797 19174 19454 19932 20056 20106 20304 20852 20588 20826 Verbetering: 2e klasse 2e lijst: 14014 nut 14017 Na twee weken kreeg ze een rapport, dat haar zoozeer overblufte als nog nooit iets in haar loven gedaan had. Van vrouwen was geen sprake erin, en dat stelde haar even gerust. Maar toen las ze met stijgende ver bazing alles wat gemeld werd over hetgeen haar man gedaan had. Enkele dingen klop ten met wat ze wist, maar daar tusschen- door bleek telkens, dat hij niet op reis was, als zij meende, dat hij ver weg zat, dat hij gezien was in een afgelegen wijk van de stad en daar ontmoetingen had met een of ande ren man, wiens beschrijving haar niets zei. In de woning van dien man, gelegen boven een slecht befaamden kroeg, bracht hij soms nachten door. Enny was niet bij machte, langer te zwij gen over alles wat er in haar omging. Op een avond, kort daarna, toen ze tegenover elkander zaten, vroeg ze hem enkele bijzon derheden over een reis, waarvan ze wist, dat hij die nooit gemaakt had. Opeens barst te ze uit: „Je liegt!" En in een vloed van bittere woorden wierp ze hem al zijn leu gens voor de voeten, al zijn uitvluchten, de brieven die hij door den een of ander moest laten versturen, uit verre plaatsen, waar hij zelf nooit geweest was op die dagen al- lesl Hij werd lijkbleek. Zoo ze al had getwij feld en altijd nog gehoopt had, dat er sprake was van een zonderling misverstand, clan las zij nu a! te duidelijk op zijn gezicht, dat hij schuldig was en meer don dat een expres sie van doodelijken angst. „Hoe weet je dat allemaal?" stamelde hij en greep haar ruw bij de polsen. Hij was nooit hard tegen haar geweest. Ze snikte en bekende dat ze hem had laten na gaan. Op dat oogenblik voelde zij zich op eens schuldig. Hoe dan ook, bedrogen had hij haar blijkbaar niet, en als een echte vrouw vond ze dat toch het belangrijkste. Hij stond een oogenblik roerloos. Toen keerde hij zich bruusk om en verliet de kamer. Korten tijd daarna hoorde ze dc huisdeur dichtvallen. Ze schreide den heel én nacht en hoopte dat hij zou terugkeeren. Den dag daarop ging ze naar zijn kantoor, doch tot haar schrik kreeg ze daar te hooren, dat hij er niet verschenen was en niets van zich had laten hooren. Dien avond werd aan haar twijfel en bange vermoedens een vreeselijk en onverwacht einde gemaakt. De politie kwam, om Harry te arresteeren. Dc arme vrouw hoorde, ver stomd van ontzetting, dat haar man sinds jaren een dubbel leven had geleid. Onder den dekmantel van zijn werk als reiziger, pleegde hij inbraken, clic hem soms rijken buit op brachten. De vertwijfelde Enny begreep weldra, dat haar jalouzie de oorzaak van zijn ontmaske ring was geworden. Toen men hem, op haar verzoek naging, wekten zijn vreemdo gedra gingen en het kennelijk dubbele leven dat hij leidde, zooveel belangstelling hij den direc teur van het bureau, dat hij zich tot de politie wendde, die op haar beurt Harry naging en ernstige aanwijzingen tegen hem verzamel de. Hij werd echter niet gearresteerd. Zoodra hij wist wat zijn vrouw gedaan had, begreep hij, welk gevaar hij 'iep en was voorgoed verdwenen. De arme Enny heeft nooit recht geweten wat zij moest doen: haar jalouzie verwenschen, die haar beroofde van een tee- deron echtgenoot en een prettig leven, of blij zijn, dat die jalouzie haar ervoor vrijwaarde', nog langer samen te leven met een misda diger!

Schager Courant | 1937 | | pagina 6