Opgewonden verkiezingsstrijd in Roemenië DE TERUG KEER VAN TARZAN Een erfeniskwestie Het verboden grondgebied Radioprogramma SI EDGAR RICE BURROUGHS No. 12. „Als wtj hem levend gevangen nemen, Is de beloning veel grooter", verklaarde de lei der, terwfll hij het wapen opzij duwde. Ze bonden Tarzan en reden weg met hun bewus teloze slachtoffer. Toen hij uren later tot be wustzijn terugkeerde, lag hij stevig gebonden op een stuk tapijt, alleen in een vuile tent van geitenleer. Hij kon zijn machtige spieren niet bewegen. Geruime tijd later verscheen er een man. Tarzan herkende de gemene trek ken van Rokoff, de Rus. „Ah, Monsieur, dat doet me genoegen", zei hij honend, terwijl hij de aapman herhaaldelijk schopte. Tarzan ant woordde niet en tenslotte verliet de schurk de tent. Lange tgd heerste er stilte. Toen vingen Tarzan's scherpe oren het geluid van een na- derby sluipend lichaam op. Het kwam steeds dichterbij. Terwijl hij zijn hoofd omdraaide, zag hij de tentingang open gaan, en er kwam iets binnen, dat zich donker aftekende tegen de nachtelijke sterrenhemel. Hij sloot zijn ogen en wachtte op de machtige klauw, die hem zou dooden. Inplaats daarvan voelde hij de zachte aanraking van een hand, daarna werd zacht zijn naam gefluisterd: „Wie bent U?", vroeg hij. „Het dansmeisje uit Sidi Aissa!" kreeg hij ten antwoord. Toen voelde hy het koude staal voorzichtig op zijn han den. Even later waren de touwen, waarmede hij gebonden was, doorgesneden en Tarzan van de Apen stond rechtop bevrijd. (Nieuwe spelling.) MAAR HET VOLK NEEMT HET NIET AL TE TRAGISCH. Maniu contra koning Carol Verkiezingen brengen in Roem&« mlë steeds veel rumoer en opwin ding met zich mede, zonder dat dit rumoer echter een maatstaf voor de ibeteekenis van de zaak is want de Roemeen neemt de gebeurtenissen verder niet al te tragisch. Dat de partijen elkaar het gras voor de voeten trachten weg te maaien en dat de partijleiders elkaar beschim pen, behoort nu eenmaal tot den verkiezingsstrijd. Maar daarna wordt de zee weer glad en vergeet men spoedig, wat men elkaar tevo ren naar het hoofd geslingerd heeft. Eenheidsfront der oppositie. Het is nu veertien dagen geleden, dat de nieuwe regeering Tatarescu gevormd is en sindsdien tracht men de oppositie in een eenheidsfront te vereenigen, om gezamen lijk storm tegen de regeeringspartij te loo- pen. De liberale partij maakt zich intus- schen over de voorbereidingen van de op positie niet al te ongerust. In de eerste plaats is zij aan de macht en wie in Roe menië aan de macht is, pleegt de verkie zingen te winnen. Verder heeft de partij zich versterkt door een verkiezingskartel met het Roemeensche front van Vaida- Voevod en de nationaal-democratische par tij van prof. Jorga te sluiten. De minder heden, voor zoover zij niet zooals de Hon garen in oppositie tegenover den staat staan, candideeren op de regeeiingslijsten. Aaneensluiting der oppositie. Daartegenover is de oppositie nog zeer verdeeld. De nationaal-zaranis- ten, de aanhangers van de partij, die aanspraak had op de regee- ringsmacht, maar zich daarin door den koning zag tegengewerkt, na men het initiatief tot een aaneen sluiting der oppositie. Mihalache, die het initiatief daartoe zag mis lukken, trad terug en Maniu werd partij-voorzitter. Maniu staat bekend als een onverzoenlijk tegenstander van den koning; zijn verkie zing tot voorzitter was dus een duidelijke oorlogsverklaring. De door Maniu sindsdien gehouden redevoeringen bevestigen dezen indruk, vooral echter ook zijn uitlating te genover de vertegenwoordigers der buiten- landsche pers, dat de regeering Tatarescu niet in overeenstemming zou zijn met den wil van het volk en niet anders dan een Koning Carol van Roemenië. persoonlijk régime van den koning ge noemd zou mogen worden. Maniu's voorstellen. Maniu stelde zich ten doel. de ge- heele oppositie te verzamelen. Zijn voorstellen kwamen neer op een niet-aanvalspact tusschen de partij en der oppositie, gemeenschappelijke contröle op de vrijheid der verkie zingen en een gemeenschappelijk optreden bij de senaatsverkiezingen, wijl het daarbij voor een versplin terde oppositie zeer moeilijk zou zijn, zetels te winnen. Toch hebben zijn bemoeiingen slechts voor een deel tot succes geleid. Het niet- aanvalspact is tot stand gekomen met Codreanu, den chef van de beweging der oud-strijders (partij ..Alles voor het Land") en Georg Bratianu. De ideologische strijd tusschen deze zoo geheel verschillende par tijen, die links, rechts en het midden re- presenteeren, zal daardoor niet beïnvloed worden. Deze verkiezingsovereenkomst heeft intueschen in het land wel eenige verbazing opgewekt. De nationaal-zaranis- ten verwijten den liberalen, dat zij met het rechtsche Roemeensche front samengaan. Zijzelf sluiten echter een verbond met de oud-strijders. Anderzijds is de vraag te stellen, wat Codreanu er toe bewogen heeft, met dezelfde nationaal-zaranisten, die hij gedurende de rcgeeririgscrisis als „com munistisch georiënteerd en van Joden af hankelijk" woedend bestreden heeft, thans gemeenschappelijk de „vrijheid der verkie zingen" te controleeren. Wie de Roemeen sche toestanden niet kent, zal zich daar over verwonderen. Hier verdragen zich echter, als het zoo zijn moet, water en vuur. Ideologieën en programma's bestaan niet, zoodra het om persoonlijke tegenstellingen gaat. Maniu's be weegreden is de vijandschap tegen den koning. En deze vijandschap zou hem er tenslotte toe brengen een. verbond met den duivel zelf aan te gaan. Van de andere partijen (met uitzonde ring van de onbeteekenende conservatie ven) heeft Maniu een weigerend antwoord ontvangen. Van zoo heel veel belang is dit echter niet, want het betreft hier hoofd zakelijk kleine partijen. Botsingen verwacht. Intusschen heeft de regeering niet stil gezeten. Zij heeft de salarissen van de ambtenaren verhoogd en ook harerzijds de vrijheid der verkiezingen geproclameerd. Tot dit doel is ook de staat van beleg in het land gedeeltelijk weer opgeheven. De censuur blijft echter bestaan. En nu voeren de partijen den verkiezings strijd. De ministers en de leiders van de oppositie trekken door het land. Onder de partijen vinden de gebruikelijke verschui vingen plaats, politici verlaten de eene partij om lid te worden van de andere, welke daaruit dan een groote overwinning maakt; kortom, er heerscht beweging en alle partijen hebben geld noodig. veel geld. Ook de vrijheid der verkiezing zal nog wel eenige builen oploopen,,want botsingen kun nen niet uitblijven. En daarbij kan de ver- eenigde oppositie op uitstekende strijders wijzen; de boerengarden van Maniu en de oud-strijders van Codreanu. Intusschen hebben de jeugdgroepen van Codreanu in de dagen van de regeeringscrisis hun dreige menten in een andere richting laten hoo- ren: zou Titulescu zich in het land ver- toonen en candideercn, dan zouden zij daar een stokje voor steken Desondanks een week geleden is Titulescu hier gearri veerd en naar verluidt, zal hij op de lijst der nationaal-zarandisten candideeren. En aldus is hij door het niet-aanvalspact tegen de booze plannen van Codreanu's jeugd groepen beschermd Twee executeurs-testamentair tot anderhalf Jaar veroordeeld, met aftrek der voorloopige hech tenis. De rechtbank te Amsterdam deed giste ren uitspraak in de strafzaak tegen een 47- jarigen handelaar en een 52-jarigen tim merman, verdacht van ernstige knoeierijen als executeurs-testamentair van de nalaten schap van hun vader en schoonvader. De rechtbank veroordeelde hen ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek Feuilleton door Denois Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter Simon sloeg zijn tegenstander met zijn vuist in het gezicht, maar de kerel bleef staan. Hij sloeg hem nog eens, maar het scheen wel alsof zg'n vuist geen invloed had op den dikken schedel van zgn vijand. Ge weerschoten weerkonken toen de wagen over de brug suisde. Met bijna roekelooze handig heid reed Rex in zigzag over de brug. Een kogel drong achter in het metaalbeslag van den wagen, een andere kogel verbrijzelde de achterruit. De hertog lag gebukt op den bo dem van den auto en hy had Richard naast zich getrokken. Simon sloeg zijn tegenstan der nog eens op het hoofd, maar de soldaat wilde niet loslaten. Steeds weer klonken ge weerschoten achter hen. Plotseling stond Simon's tegenstander recht op de treeplank viel toen naar beneden. De auto was de brug over en reed een heuvel op aan den anderen kant. Een laatste kogel ketste op het spat bord van den wagen... Zij waren de brug ge passeerd. „Toen ik de laatste maal deze brug over trok was zij bezaaid met lgken," merkte de hertog glimlachend op. „Er werd hier tijdens den oorlog verschrikkelijk gevochten." „Je kunt er op rekenen, dat zij vanavond weer een lgk op de brug vinden," lachte Rex. ,,Die kerel aan Simon's kant heeft een fik- schen slag in zijn nek gekregen." „Ik kon er hem eenvoudig niet toe krijgen on. 1 te laten," mompelde Simon boos. „Met een vinger had je meer kunnen doen, dan met je heele vuist," merkte de hertog vriendelijk op. „Je had hem in zijn oog kun nen steken. Hij zou er dan dadelijk afge sprongen zijn. De koppen van die kerels zrjn nu eenmaal zoo hard als kanonskogels." „Dat zal ik onthouden," zei Simon peinzend. Inmiddels had Richard steeds geslapen. De hertog had hem weer rechtop gezet en alleen zijn kreunen was een bewijs, dat hij nog leefde. De auto reed snel door. Zij vorderden goed. Lange, rechte wegen met kreupelhout en kleine boschjes aan weerskanten Rex haalde uit zijn motor wat eruit te halen was. De ster ren begonnen te verbleeken en toen de hertog door het verbrijzelde raam keek zag hg het grauwe licht, dat de voorbode was van den na derenden dag. Anderhalf uur nadat zij de brug overgereden waren, bereikten zij eenige boerderijen, die nog behoorden tot het plaatsje Mogilev. Wanneer zij nog een paar mijlen ver der zouden rijden, zouden zij de grens over zijn en veilig in Roemenië aankomen, Rex was er voor om de grens zoo spoedig mogelijk te passeeren, maar de hertog was er tegen. „Zij zullen zeer zeker draadloos getelegra- feert hebben," zei hij „en de grens zal dus streng bewaakt zijn. Om te probeeren bij dag licht de wachtposten omver te rijden zou non sens zijn. Wij zouden eenvoudig aan stukken geschoten worden." Op Simon's voorstel besloten zij zich aan hun origineele plan te houden, namelgk een zij weg te nemen aan den Westkant naast den in gang van de gemeente. De weg die zij namen was niet meer dan een zandpad, alleen ge schikt voor kleine wagentjes. En toch bleek het dezelfde weg te zijn die Simon op zijn kaart gevonden had. Ongeveer anderhalven kilometer verder vonden zij den kruisweg die zg hadden uitgekozen om op elkaar te wach ten. Een eenzame boerderij stond op eenigen afstand van den weg. Rex reed den wagen binnen de omheining. „Wat nu?" vroeg hij. „Het is het beste dat wij Richard wakker maken," zei Simon. „Nu wij zijn vliegmachine niet hebben om over de grens te komen zal het noodig zijn dat wfj ook hem om raad vragen." De Reichleau schudde Richard die boos ant woordde en eerst weigerde wakker te worden. Maar de hertog hield aan. Hg opende eindelijk zg'n oogen en kreunde. van voorarrest wegens het afleggen van een valschen eed bij het indienen van inventa ris-memorie. Deze twee mannen hadden ruim f 50.000.niet opgegeven, doch zelf gehouden. De andere erfgenamen dienden een klacht in, met het gevolg, dat beide executeurs werden gearresteerd. Aanvanke lijk ontkenden zij, doch ter zitting gaven zij toe ongeveer f50.000.— aan effecten in hun woning te hebben verborgen. Zij ver klaarden echter, dat zij dit geld van hun vader hadden gekregen voor hij stierf. Van de tenlaste gelegde verduistering cn de valschheid in geschrifte, werden zij vrijge sproken. Het O. M. had een jaar gevangenisstraf gevorderd zonder aftrek van voorarrest. Nog een derde lid der familie stond terecht. Met den revol ver in de hand zocht hij zijn recht. De broer van een van beide executeurs stond gisteren terecht. Het derde lid der fa milie, dat door de erfenis in het verdach tenbankje terecht is gekomen Hij had zich in den tijd van de ver deeling .van de erfenis hevig opgewonden, omdat hij op goede gronden vermoedde, dat hij door zijn broer en zwager werd bedro gen. Op 9 Augustus verscheen hij voor de woning van zijn zwager, die zich in het huis van bewaring bevond. Scheldende cn tierende sloeg hij de rui ten van de voorkamer in, trok de gordijnen naar beneden en dreigde de vrouw en haar twee dochters te zullen vermoorden. Plot seling haalde hu een revolver voor don dag en schoot in de richting van zijn vluchtende familie, die een toevlucht in den 1uin zocht. Nogmaals viel een schot gelukkig werd niemand getroffen en tenslotte kal meerde de woesteling. Zelf meldde hij zich bij de politie aan en enkele uren later zat ook hij in het Huis van Béwaring. Hij stond thans terecht wegens poging tot doodslag on vernieling. Verd. zeide nooit de bedoeling te hebben gehad iemand te raken. Hij had zijn familie slechts bang willen maken. Een revolver had hij toeval lig bij zich. Requisitoir. Deze familie aldus de Officier van Ju stitie. mr. de Muinck Keizer richt zich ten gronde, omdat zij elkaar het licht in de oogen niet gunnen. Deze man is buiten zichzelf gebracht door het gedrag van zijn broer en zwager, die hem ernstig dupeer den. De spanning in verdachte is begrijpe lijk. Verzachtende omstandigheden in aan merking nemende, vorderde de officier een gevangenisstraf van acht maanden. Uitvoerig schetste de verdediger, mr. As- scher. de voorgeschiedenis van deze zaak. De gedupeerde erfgenamen zijn duizenden te kort gekomen en verd.'s woede is wel te begrijpen, al zijn de gevolgen dan ook te betreuren. PI. drong aan op clementie. Vonnis 22 December. VRIJDAG 10 DECEMBER 1937. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 KRO-Orkest. 2.45 Gramofoonplaten. 3.05 KRO-Kamerorkest. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Orkest. 4.45 Grancfoonmuziek. 5.15 KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 De KRO-Boys, solist en gramofoonmuz, 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartpraatje. 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Koninklijk 's-Hertogenbosch' Mannen koor. 8.35 Trio Jasquier. 9.10 Vervolg koorconcert. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 De KRO-Melodisten, solist en de KRO- Lijsters. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 J. Kristel's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 „The Lucky Birds", en solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest. I.00 De Palladians. 2.00 Causerie: „De tuin in December". 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 5.55 Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal.^ 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 N.V.V.-Uitzending. 7.20 Gramofoonmuziek, 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Lezen in den Bijbei", causer 8.00 Het Hofstad-Strijkkwartet. 8.30 Causerie over Vondel. 9.00 De Ramblers, 9.30 Declamatie. 9.45 C. Steyn's Accordeon-orkest. 10 00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwgding. II.00 Het Utrechtsch Ensemble voor Oudo Muziek. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.), 11.5512.00 Gramofoonmuziek. „O God, mijn hoofd!" „Wordt wakker, Richard, wordt wakker," riep de Reichleau luid. Met dikke oogen keek Richard om zich heen. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij suf. „Ik geloof dat ik bijna Je arme kop verplet terd heb," zei Rex. „Ja, het lgkt er veel op. O, heb je een auto gevonden?" Richard deed een poging om rechtop te gaan zitten. „Wij zijn hier al," zei Simon, in Mogilev b(j de Roemeensche grens." „Wat? Wat zeg je daar?" vroeg Richard, die nu klaar wakker was. „Bij de grens", herhaalde Simon. „Heb jg een idéé hoe wy daarover komen?" „Waar is Marie Lou?" riep Richard, terwgl hij wild om zich heen keek. „zy is toch per trein gegaan. Je hebt me toch zelf gezegd, dat je speciale schikkingen voor haar gemaakt had." „Idioot, dat je bent! Stomme gek!" riep Richard boos. „Ik heb nooit iets dergeiyks gezegd, zy zou met mg per vliegtuig gaan." HOOFDSTUK XXVII. Men moet de huid niet verkoopen Een oogenblik heerschte er een angstig stilzwijgen. Toe» zei Richard vlug: „Ik ga terug." „Neen," zei Simon hoofdschuddend, „dat kun jij niet doen, man. Ik' zal gaan. Zeg Ri chard, ik kan je niet zeggen hoezeer het mij spijt. Maar ik had er op kunnen zweren, dat jg me gezegd had dat zij per trein zou ver trekken teneinde te voorkomen, dat zy in deze zaak gemoeid zou worden." „Ik heb nooit iets over treinen gezegd, Si mon. Maar het is jouw schuld niet, ik had mg duidelgker moeten uitdrukken. Hoe het ook zij, ik ga terug." „Ik zal terug gaan," zei Rex. „Geen van beiden is geschikt om die reis terug te doen." De Reichlau had het stilzwggen bewaard. Hij opende de deur van de auto en stapte op den weg. Toen glimlachte hy de anderen toe. „Wel, beste vrienden, als jullie klaar zijn, dan zou ik voorstellen om dit geval eens te bepraten als verstandige menschen. Het zou een onvergeeflijke dwaasheid zyn om op zoo'n onzinnig romantische manier weer naar Kief terug te gaan. Een «urtje meer of minder zal niet veel verschil maken en ik geloof toch dat wy allen ervan overtuigd zg'n, dat wij in de eerste plaats rust behoeven. Ik stel dus voor, dat wij eerst eens zullen ontbijten en dat wy daarna eens ernstig zullen spreken over de redding van Marie Lou." Zonder eenig antwoord af te wachten liep hy op de boerderg toe en deed de deur open. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 7