Midwinter-parade In de mode-wereld is men de seizoenen steeds een stapje voor. Kan ik U helpen? Het probleem van filmtitels EEN MOOIER TEINT ■i',ZUINIG KOKEN,1, Zaterdag 11 December 1937 Vierde blad Gebreide mutsen in vroolijke kleuren ""™lWèl leven we snel. Toen het nog volop zomer was, noodigden de cou turiers ons tot bezichtiging van ihun berfst-collecties uit, en we hadden moei te ons als een onomstootelijk feit voor oogen te stellen dat de wanne kle dingstukken, die de pasmeisjes ons in al hun glorie toonden, inderdaad wel dra practische doeleinden zouden dienen. De herfst leek nog zoo ver, de zon scheen zoo warm en de boomen war en zoo groen tuurs worden vaak iets beneden de heupen gedragen. Behalve bij avondjaponnen ont breekt ieder spoor van décolleté. De crinoline verdwijnt van het tooneel. Avondjaponnen. In vele varianten. Som mige zijn zóó nauw, dat men er onmogelijk een behoorlijke stap in zou kunnen doen als de rok niet tot vrij groote hoogte gespleten was, andere daarentegen hebben een aan zienlijke wijdte. Slechts het crinoline-type, dat men op nieuw zonder eenig succes ingang heeft trachten te doen vinden, is verdwenen. Nieuw en aantrekkelijk zijn de avondjur ken, die met een net van goud- of zilver draad gedragen worden; de kleur van de stof maakt tusschen de schitterende mazen van het net vaak een geraffineerd effect. Avondcapes. Warm en mooi en geschikt om er korte wandelihgen in te ondernemen. Vele zijn van fluweel en van een kraag van vossenbont voorzien. Nop steeds zwart Kleuren. De kleuren zijn sober, maar daar om niet somber. Wel speelt zwart in bijna alle collecties een hoofdrol, maar iedere zwarte robe draagt een kleurig motief, dat elke gedachte aan rouw op de vlucht drijft. Behalve zwart wordt er groen, in velerlei schakeering, gedragen en talrijk zijn de warm-bruine tinten. In de twee-kleuren combinaties vindt men vooral bleekblauw met bruin, marineblauw met prune en appelgroen met zwart. Détails. De groote bontkragen op korte manteltjes zijn- afneembaar. Fluweelen mutsen schij nen de ietwat zonderlinge hoeden, die lang niet overal en door ieder met geestdrift ont vangen zijn, ernstige concurrentie te zullen aandoen. Moffen worden in bijna alle col lecties getoond, maar er is toch maar wei nig kans, dat ze werkelijk populair zullen worden. Is een mof, die niet tegelijkertijd handtasch is, niet als 't ware voorbestemd om bij de eerste de beste gelegenheid in een tram of een taxi vergeten te worden? Mantel der liefde. De avondjaponnen met rug-décolleté doen een concessie. Zij laten den rug niet geheel onbedekt, maar spreiden een „mantel der liefde" in den vorm van een net, dat, al is het ook transparant, toch in staat is kleine onvolkomenheden te verdonkeremanen. Voor vele dames, die nu niet over volmaak te schouders beschikken en toch in „vol" avondtoilet willen verschijnen, een op prijs gestelde uitkomst. De ceintuurs ten slotte kunnen op de lin kerheup met een strik gesloten worden. Die strik is dan van een kleur, die met de tint van den rok fel contrasteert. Zoo wordt de rok vervroolijkt en dat kunnen de winter- rokjes in het algemeen best gebruiken. GERTRUDE. verkrijgt U door een goede huidverzorging! Doe daartoe wat Radox In Uw waschwaterj Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje., RADOX (door onze Kook- en Hoe men zoo min mogelijk kook- warmte gebruikt. Ditmaal geef ik eens geen recept, doch eenige wenken tot het bevorderen van zui nigheid in de keuken. Voor het bereiden van spijzen is in de eerste plaats kookwarmte noo- dig. Om zoo zuinig mogelijk te ko ken, moeten we vooreerst zorgen zoo min mogelijk warmte te gebrui ken en ten tweede, om zoo min mo gelijk warmte, dus brandstof verlo ren te laten gaan. Juist omdat het koken eiken dag terugkomt, kan een kleine bezuiniging over langeren tijd een belangrijke besparing te weeg brengen. Wat het eerste punt betreft, is het van zeer \eel belang, dat we aan de spijzen bij het gaar maken, zoo min mogelijk vocht toe voegen, zooals we trouwens ook uit een oogpunt van voedingswaarde reeds afspra ken. Teneinde het nut hiervan goed te kunnen begrijpen, dienen we eerst het kookproces wat nader te beschouwen. Om gaar te worden, hebben de spijzen een bepaalde temperatuur noodig, die gemeen lijk even beneden de 100 gr. C. ligt. De tem peratuur van de warmtebron is echter veel hooger, zoodat de gerechten, indien ze di rect hiermee in aanraking kwamen, zouden aanbranden, of zelfs verbranden. Daarom hebben we een tusschen- stof noodig, die er voor zorgt dat de temperatuur in de pan niet te veel stijgt en bovendien gelijkmatig .verdeeld wordt. Deze tusschenstof bestaat uit water of een dergelijke vloeistof en ook wel vet. Daar bij het koken niet alleen het water de tempe ratuur van 100 gr. bereikt, maar ook de ont wikkelde stoom, kunnen de spijzen met een geringe hoeveelheid water zóó warm gehou den worden, dat ze gaar worden. Er moet dus zóóveel aanwezig zijn, dat het geduren- DE NEUS Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht, zegt een bekend spreekwoord. Omgekeerd zou men kunnen zeggen: wie zijn neus ver- mooi t, vermooit zijn gehecle gelaat, liet is dus zaak aan den neus eenige aandacht te geven. De vorm van dit lichaamsdeel laat zich op rijper leeftijd niet gemakkelijk verande ren. Alleen de schoonheidschirurg is in staat van een leelijken ueus een mcoien te ma ken. Een operatie brengt inderdaad vaak uitkomst, want de schoonheidschirurgie staat tegenwoordig voor niets meer. Helaas zijn zulke operaties tamelijk prijzig, en wie ernstige plannen tot vervorming van haar neus heeft, zal goed doen eerst eens te in- formccren wat de operateur voor zijn ingrij pen vraagt. Voor de rest lijden vele neuzen hoofdzake lijk aan twee euvels: ze vertoonen zwarte puntjes, die zich vooral in de buurt van de neusgaten plegen te bevinden, of ze zijn rood, te rood, onnatuurlijk rood. In het eerste geval moét de betrokken plaats stevig met een vette pommade, vase line of lanoline gemasseerd worden. Daarna wordt de pommade er niet een briefopener of een dergelijk plat voorwerp stevig afge schraapt. Als al het vet verdwenen is, neemt u een plukje in ether gedrenkte, watten en wrijft dat zachtjes over de aangedane plaats. Het is aan te bevelen de oogen op dat oogen- blik te sluiten. Als de huid voor een be handeling met zuivere ether te teer is, kan de ether met eau de cologne aangelengd worden. Wie last van een rooden neus heeft, moet cr in de eerste plaats zorg voor dragen den bloedsomloop te stimuleercn. Ook verdient liet aanbeveling warme dranken voor het Huishoudspecialiste.) de het geheele kookproces als tusschenstof dienst kan doen. Gebruiken we echter méér, dan daarvoorvereischt is, ,dan behoeven we natuurlijk óók extra warmte! De nadeelen van een te groote pan. Ook door een pan van de juiste grootte te kiezen, kunnen we warmte besparen. Heeft men een te groote pan, dan vraagt niet al leen deze een extra hoeveelheid warmte, maar ook verdampen de spijzen meer, koe len daardoor af en er is weer warmte noo dig om deze op temperatuur te brengen. Ook de dikte van panbodem en -wand is van invloed. Behalve voor spijzen, die bijzonder vlug aanbranden, kan men het beste een pan met dunnen bodem gebruiken, daar de spijzen hierin belangrijk vlugger aan den kook komen. Hebben we alle genoemde voorzorgs maatregelen genomen, dan zijn er nog heel wat kleinigheden, waar we op moeten letten, om zoo min mogelijk van de warmte onge bruikt verloren te laten gaan. Ie. moeten we zorgen, dat de spijzen, als ze eenmaal koken, zoo zacht mogelijk door koken. De temperatuur blijft bij hard of zacht koken immers altijd gelijk, nl. 100 gr. De meerdere warmte gaat dus ongebruikt verloren en men heeft bovendien het be zwaar, dat door het harde koken de gerech ten verbrokkelen. 2c. Moet men zorgen voor een goeden af stand van de pan tot het vuur; niet te groot, bij voorkeur niet grooter dan 2 c.M., maar ook niet te klein. Bij een gasvlam zorge men steeds dat de vlam binnen den pan bodem blijft, daar veel warmte anders onbe nut langs den wand van de pan opstijgt. 3e. Heel wat warmte gaat vaak ook ver loren door dat het deksel niet goed op de pan sluit, of doordat men het deksel te vaak er af neemt. Dit zijn slechts kleine wenken, doch in dien U deze in acht neemt, zult U bemer ken, dat U heel wat op Uw gas-, kolen- olie- of clcctriciteitsrekening besparen kunt. gebruik een beetje te laten afkoelen. Lang durige wasschingen met heet water kunnen veel goed doen. Aan dat water moeten dan de volgende stoffen worden toegevoegd: aluin 10 gram, witte azijn 8 gram, acetisch zuur 2 gram en tinctuur van benzoë 10 gram. GERTRUDE. Claudette Colbert weet een op lossing. Claudette Colbert, de hoofdvertolk ster in de Warner Bros. superfilm „To Night's our Night", heeft een plan ontworpen, dat voor altijd het fihn-titel-probleem uit den weg ruimt. Volgens Miss Colbert komt het publiek niet naar de theaters om de mooie titels, maar om goede films te zien. Zij stelt dan ook het volgende experiment voor. In plaats dat de studio een. bepaalde film een titel geeft, moet zij ze nummeren; b.v. „Productie nummer Tien". In de adverten ties moeten dan de namen van de spelers en den schrijver sterk op den voorgrond worden gebracht, benevens een korte verkla ring van de film. De i'ecettes zullen dan uitmaken of titels iets te beteekenen heb ben. „Ik voor mij ben van meening, dat er te groote waarde wordt gehecht aan titels", zegt Miss Colbert. „Ik kan het vei'keerd zien, maar ik denk, dat het publiek weinig acht slaat op titels. Als een film goed is, gaat men haar zien. Zoo niet, dan komt er niemand, ongeacht wat van de film verteld wordt". In Hollywood zijn de meeste „show-men" het met. het idéé van Claudette Colbert eens, maar zij betwijfelen sterk, of haar opvat ting voor uitvoering vatbaar is, De half-seizoen show! Dat wil zeg gen: de midwinter-parade. Dat wil óók zeggen: de herfst ligt achter ons, de winter is in modeland begonnen en het wordt hoog tijd u van de ka rakteristieken van de mode voor de komende weken op de hoogte te stel len. Zóó snel leven wel Kondigt de voorjaaromodo zich reeds aan? In de mode-wereld houdt men met de seizoenen zelfs geen gelijken tred, men is ze vóór. Als het zomer is leeft men er in den hei'fst; als alle boomen zich met najaax-s- goud tooien, peinst men over de donkerste maanden van het jaar die tegelijkertijd de lichtste, want de meest-feestige zijn en als ik mij nu niet haast heb ik de eerste ver schijnselen van de komende voorjaarsmode al te registreeren voor ik het nog over de wintemiode heb gehad. Do vrouw haeit beslist! Maar geheel en al met stilzwijgen kan ik die toch niet vooi'bijgaan, Ze levert wel wei nig nieuws, die wintermode die, heel op timistisch, „half-seizoen-modc" genoemd wordt maar ze is in zooverre belangrijk, dat de coutux'iers nu alléén tooncn wat in den hei'fst gepakt heeft en alle ideeën, die het niet „gedaan" hebben, als onpractisch hebben laten varen. De collecties, die men nu toont, laten zien wat men waarlijk draagt, en niet wat de ontwerpers hopen dat gedra gen worden zal. Laat ons daarom aan de vei'schillcnde on derdeden van het toilet .enkele oogenblikken aandacht schenken. Ritssluiting van hals tot zoom. De mantels. Recht en eenvoudig zijn de meeste; knoopen ontbreken vaak; gesloten worden ze met een ritssluiting van den hals tot de zoom.. Reeds in het najaar wei-den deze mantels getoond en ze zijn door het publiek gei-eedelijk aanvaai'd. Zware bont- versieringen van vos of bever doen opgeld. Sjaalki'agen van bont vindt men in gi'oote verscheidenheid. Twce-kleuren-effecten zijn op gx-oote schaal toegepast. De i'okken. De lengte der rokken heeft geen verandering ondei'gaan. Ze zijn niet meer zoo recht en nauw als ze waren. De manteltjes van tailleurs. Ook deze slui ten met „éclairs" en zijn van bontgarneex-ing voox-zien. De revei's zijn vaak van kortharig bont. Bij den tailleur kan een kleine mof gedragen worden. V/oïloa blouses. De blouses. Van prachtige nieuwe wolsoor ten, van satijn of lamé. Sluiten hoog aan den hals, zijn vaak gedrapeerd, hebben ron de kraagjes en worden, als overhemdsblou ses, van voi'cn en in het midden met knoo pen gesloten. Die knoopen zijn vaak zeer ka rakteristiek en di'agcn werkelijk tot versie ring van de blouses bij: Japonnen. De japonnen, die onder mantels gedragen worden, worden wat de kleuren betreft in met die van den mantel overeenstemmende tinten gekozen. De meeste zijn een voudig. Vele woi'den om de heupen gedrapeerd. De namiddag-japonnen hebben bijna alle mouwen. De cein- NAr.IIDDAG-niJC2r.IBLE van zwarte wollen stof met zwart astrakan gegarneerd. De jaron is aan taille en hals verlucht met bo duursels van stalen spijkertjes. Toque van zwast taupé. Ontwerp: Molyneux, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden.) Nu ja, we wisten wel dat de zomer niet duren zou en dat de seizoenen elkaar nu eenmaal onvex-biddelijk volgen, maar het kostte ons tóch moeite om ons te verplaat sen naar een jaax-getij, waax-aan we voor het oogenblik maar liever niet dachten. Slechts enkele weken leefde de nieuwe mode! Maar de. herfst kwam, met rassche schre den. En we droegen de kleedingstukken van den herfst en schi'even er over, en wéér kon den we ons niet vooi-stellen dat ook de nieu we mode maar enkele weken leven zou. Tot het eene modehuis na het andere er per advertentie de wereld kond van deed dat het uitverkoop van herfst-modellen hield, „tegen verminderde prijzen en contante be taling", en tot er opnieuw keurige karton netjes in de bus lagen: De firma X. noodigt mevx'ouw Y uit tot bijwoning van haar half- seizoen show

Schager Courant | 1937 | | pagina 13