Mikado moet zelf Japan is door Europa tot wanhoop gebracht excuses aanbieden Dansles na een moord! DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Vastberaden houding van Roosevelt Locomotief rijdt vrachtauto in tweeën Hoeveel menschen doodde de Weidmann-bende? UJeerbericht Nota van Hirota aan Engeland Duifschland zal Tsjang-Kai- Sjek blijven erkennen Dc situatie van de „Aldabi" wordt slechter Tien personen in een lawine omgekomen tfcAatxn Euwe haalt misschien nog een punt WOENSDAG 15 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10215. Ultgove der N.V. r.h. Trapman Co. Schotyi-w. Scherpste eischen, die ooit in moderne tijden werden gesteld. Door hooggeplaatste Amerikaan sche regeeringsautoriteiten wordt er, volgens Un. Press, op gewezen, dat slechts de aanbieding van ex cuses door keizer Hirohito persoon lijk, benevens de verzekering, dat een dergelijk incident zich onder geen beding zal herhalen, Roose velt genoegdoening kan verschaffen voor de vernietiging van de „Pa- nay". De eischen die staatssecretaris Huil namens Roosevelt aan Saito heeft overgebracht, beschouwt men in regeeringskringen als de scherp ste, die de Amerikaansche regeering ooit in moderne tijden aan een vreemde mogendheid heeft gesteld. Deze eischen beoogen een einde te maken aan wat de Amerikaansche regeering be schouwt als een „caricatuur van den we reldvrede". Dat men daarvan inderdaad kan spreken wordt gcillustreerd door het gemak waarmede de Japansche regeering en de militaire leiders hun verontschuldi gingen aanbieden en hun deelneming be tuigen over herhaalde malen voorkomende schandelijke gewelddaden, om dan voort te gaan met nieuwe soortgelijke en ernstiger incidenten. Bittere pil voor Japan. De eischen van Roosevelt betee- kenen voor de Japansche legerlei ders „een bittere pil", want het lijdt geen twijfel, of de aanbieding van excuses door keizer Hirohito per soonlijk beteekent een openlijke schade voor Japan. Het zou name lijk betoekenen, dat een „heilige fi guur" in wereldsche zaken gemengd wordt en gedwongen wordt excuses te maken voor wat haar leger en vloot gedaan hebben. De Britsche ambassadeur te Washington heeft naar T-Iavas meldt, miet den plaafs- vervangendon secretaris van buitenland- 6ohe zaken, Welles, een onderhoud gehad over de incidenten op de Jangste bij Nan king. De Amerikaansche pers levert krachtige commentaren op hot incident met de „Pa- nay". „Hoe kan Japan, aldus vraagt de „New York Times", beloven, dat dergelijke incidenten zich niet meer zullen voordoen? Zoo lang het Japansche leger in China zal blijven, zijn dergelijke beloften niet meer waard dan het papier, waarop ze geschre ven zijn. De guerilla zal voortduren en de eenige waarborg, welke Tokio zou kunnen geven, is de terugtrekking van zijn leger van indringers en de liquidatie van het im perialistische avontuur." De „Herald Tribune" eisebt, clat de ver antwoordelijke officieren worden genoemd en dat strenge discliplinaire maatregelen te gen hen worden genomen. „Indien zulks niet geschiedt, aldus het blad, zouden er met een dergelijke regeering geen diploma tieke betrekkingen meer kunnen worden ondeiihouden." Buitenlandsche schepen moeten Yangtse verlaten. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de woord voerder der Japansche marine te Sjanghai aan de pers verklaard heeft, dat de Japan sche autoriteiten alle maatregelen hebben genomen om nieuwe internationale inciden ten te vermijden, maar dat zij het, gezien de mogelijkheid van een uitbreiding der ge vaarlijke zone op den Jangtse, als de beste oplossing zouden beschouwen, dat alle sche pen van andere mogendheden uit de rivier zouden worden teruggetrokken. Hij voegde er aan toe, dat een mededee- ling in dezen geest was gedaan aan den Amerikaanschen en den Britschen admiraal. Admiraal Yarnell, de opperbevel hebber der Amerikaansche vloot- strijdkrachten in China heeft, naar Reuter nader meldt, tegengesproken een Japansch verzoek tot terugtrek king der Amerikaansche oorlogssche pen uit de Jangtse te hebben ontvan gen. Hij verklaarde tevens dat een dergelijk verzoek niet zou worden ingewilligd. Ook Berlijn protesteert. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn heeft bij de Japansche ambassade alhier geprotesteerd tegen het feit, dat Ja pansche artillerie Zaterdag aanhoudend het Britsche s.s. „Wangpoe" heeft beschoten, dat het bureau der Duitsche ambassade in China öan boord had. PRESIDENT ROOSEVELT. Japan biedt verontschuldigingen aan. De oficieele tekst der Ja pansche nota. De tekst van de officieele Japan sche nota, die Hirota den Ameri kaanschen ambassadeur gisteren heeft doen toekomen, is te Tokio ge publiceerd. Hij vermeldt o.m.: Wegens het slechte zicht hebben de Japansche vliegtuigen, hoewel zij tamelijk laag vlogen, geen enkel kenteeken kun nen onderscheiden, dat aangaf of het Amerikaansche schepen of oorlogs schepen waren. Daarom zijn de „Pa- nay" en de schepen der Standard Oil Company aangezien voor Chi- neesche schepen, welke vluchtende Chineesche troepen aan boord had den. Zij werden gebombardeerd en tot zinken gebracht. Aangezien het in het licht van het boven staande duidelijk is, dat het incidenit ge heel mioet wordien toegeschreven aan een misverstand, betreurt de Japansche regee ring levendig, dat schade is toegebracht aan een oorlogsschip der Vereenigde Sta ten en aan andere schepen en slachtoffers te betreuren zijn. Zij biedt hierbij haar op rechte verontschuldigingen aan. De Japan sche regeering zal alle angeriohte schade vergoeden en tegenover degenen, die ver antwoordelijk zijn voor het incident p sende maatregelen nomen. Voorts heeft zij reeds strenge bevelen doen toekomen aan de autoriteiten ter plaatse met het doel een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. De Japansche regeering' hoopt innig, dat de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten door deze ongelukkige aangelegenheid niet zullen worden geschaad. Militaire opleiding voor vrouwen Plan van de Poolsche regeering. De Poolsche regeering en de militaire autoriteiten hebben een plan in studie om de geheele Poolsche jeugd een militaire op leiding te geven, teneinde in geval van oor log de kaders van het leger te versterken. Sinds verscheidene jaren bestaat er reeds een militaire opleiding op de middelbare scholen. Men wil thans verplichte militaire oefeningen invoeren voor de studenten: 15.000 jongemannen zullen zich hieraan moeten onderwerpen. Tevens heeft men een plan in stu die genomen, om de verplichte mili taire opleiding uit te breiden tot de vrouwen, en wel tot den leeftijd van 45 jaar, en alleen zij, die middelbaar of hooger onderwijs hebben genoten. Zij zouden betrokken worden bij de hulpdiensten, als de verpleging, den verbindingsdienst, de passieve lucht verdediging, enz. Voor vrouwen die alleen lager onderwijs hebben gevolgd zou de opleiding facultatief worden. Ongelooflijke roekeloosheid Autobusbestuurder in Roemenië opent gesloten spoorboomen en veroorzaakt ernstig ongeluk. Nabij Kronstadt (Roemenië) is een auto bus op een overweg door een trein gegrepen. Vijf personen vonden hierbij den dood, ter wijl acht personen gewond werden. De chauffeur van de bus had de reeds gesloten spoorboomen geopend om nog voor den trein te kunnen passeeren. Economische onderdrukking is erger dan een militaire nederlaag Voordracht van den heer Th Ligthart. Voor hot departement 's-Gravenihage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel hield de heer Th. Ligthart, oud-directeur van de Javasche bank, gis terenavond: „eenige economische beschou wingen naar aanleiding van. den strijd in het Verre Oosten." De heer Ligthart begon met te verklaren, dat hij volstrekt niet zoo pro-Japansch is als sommigen uit een vorige rede hebben afgeleid. Hij hoopt, dat er een wonder zal ge beuren en dat Japan genoodzaakt zal worden zich uit China terug te trekken, omdat Japans aanval onge motiveerd en onbillijk is en in de tweede plaats omdat een overwin ning van Japan zeker niet in het belang van onze positie in Ned.-In- dië zou zijn. Politieke aspecten wil spreker verder laten rusten en zich bepalen tot economische beschou wingen. De heer Ligthart beschouwt de verstar ring van het geheele ruilverkeer, veroor zaakt door een verkeerde tarievenpolitiek, door een scherpe tegenstelling tusschen do bezitters en de niet-beziters, het groote pro bleem van dezen tijd. Spr. noemde Japan een arm land, welks bodem weinig oplevert, geen export- cul tuur en welks bevolking sterk dein invloed van de oude Chineesche beschaving heeft ondergaan. In groote trekken ging de heer Ligthart de politieke en economische ont wikkeling van dit land na. Vanaf 1868 kwam het land tot een zekere bloei als gevolg van maatregelen naar Europeesch voorbeeld genomen. Met dezen gang van ontwikkeling ging een zelfbewus te drang naar expansie gepaard. Japan voelde zich veel sterker dan China. Beide landen kregen oorlog, welken Japan won en met een voordeelige vredesverdrag be zegelde. Engeland sloot later een verdrag met Japan, daar het zijn positie in het Oos ten zeker wilde stellen tijdens den boeren oorlog. Toen kwam de Japansch-Russische oorlog, waarvan het resultaat bekend is (vrede van Portsmouth). Economisch ging Japans ontwikkeling verder, trots groote moeilijkheden: gebrek aan grondstoffen (steenkool, petroleum), toeneming der bevolking en geen geld, om dat er geen export-product was. Tijdens den wereldoorlog kreeg Japan een kans en „overstroomde" de wereld markt met zijn producten. Na den oorlog begon de economische strijd tusschen het Oosten en het Westen, van de zijde van het Westen, naar sprekers meening, zonder eeniig moraal of beperking gevoerd, zoodat Japan tot wanhoop werd gebracht. Gelijkstelling met de Europeanen kreeg Japan te Versailles niet. Zoo kwam het volk in opstand en spreker gelooft, dal als wij doorgaan onze welvaart voor onszelf te reserveeren (protectionisme, ordening), wij een ras van desperado's scheppen. De militaire regeering kreeg het heft in han den en al wil spreker Japans houding nidt goed praten, toch meent hij, dat er ver zachtende omstandigheden aanwezig zijn. Economische onderdrukking is veel erger dan militaire onderdruk king, heeft spr. eens gelezen en daar is hij het geheel mee eens. Deze strijd, zoo besloot de heer Ligthart, moet ons wakker roepen en wij die nen ervoor te zorgen, dat de oorlog niet eindige met een verdrag van Versailles. De heer C. J. P. Zaalberg, die de verga dering leidde, heeft den spreker hartelijk gedankt voor zijn heldere uiteenzetting. Het liep nog betrekkelijk goed af. Op den onbewaakten overweg bij Bad- Boekelo is gistermiddag een ongeluk ge beurd, dat gezien de omstandigheden, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een met 200 zakken zout beladen vracht auto, bestuurd door. den heer G. Slootheer uit Enschede, naderde den overweg, terwijl in de verte een rangeerlocomotief kwam aan rijden. De machinist gaf signalen, doch deze scheen de chauffeur niet gehoord te hebben. Met groote snelheid reed de loco motief op de vrachtauto in, met het gevolg, dat de wagen in tweeën werd gespleten. De tractor kwam aan den linkerkant tegen een schutting te recht, terwijl de aanhangwagen van de spoorbaan naar réchts in een sloot werd geworpen. De chauffeur sloeg uit de auto, en liep verwondingen aan het hoofd op. Hij werd door een geneesheer verbonden en daarna naar zijn woning te Enschede overgebracht. Naast hem was nog in den wagen geze ten de heer R. Heuten, eveneens uit En schedé, die met het voorste gedeelte van de auto tegen de schutting werd geworpen. Hij kwam er wonder boven wonder zonder eenige verwonding af. De vrachtauto is vrijwel totaal versplin terd, terwijl de locomotief van voren zoo- nadig beschadigd werd, dat zij dor een lo comotief uit Enschede moest worden wegge sleept. De schutting is over een lengte van zeven meter vernield. De auto had slechts met een vaart van 15 K.M. gereden. Wandelaars liepen langs hef lijk van Janine Keiler. Op aanwijzingen van Weidmann heeft men het lijk van zijn zesde slachtoffer, Janine Keiler, ontdekt in den z.g. „grot der bandieten", op een kilometer van Barbizon in het bosch van Fontainebleau. Het lijk lag dicht aan de oppervlakte op een plaats, waar des zomers veel wandelaars komen, maar die des winters verla ten is. Nu Weidmann ook zijn zesde moord heeft bekend en Million ervan beschuldigd den moord op Leblond te hebben gepleegd is de politie ervan overtuigd, dat men met een bende gangsters te doen heeft. In politipneele kringen acht men het een veeg voorteeken, dat na de bekentenis van de vijf moorden, het eerste het beste vermoeden van an dere misdaden reeds aanstonds be vestigd wordt. De vrees, dat nog meer personen vermoord zijn, neemt zeer toe en de rechter van onderzoek wordt letter lijk bestormd met mededeelingen omtrent vermissingen, die een ern stig onderzoek noodig maken. De zaken, waaraan nu, volgens de Msb., aandacht moet worden besteed, betreffen twee moorden op taxi-chauffeurs, die beiden op dezelfde wijze zijn omgebracht als de chauffeur, die op weg van Parijs naar Or- leans werd vermoord en voorts de verdwij ning van een andere vrouw uit den Elzas, waarvan men vreest, dat zij het lot van Janine Keiler heeft ondergaan. Mooie betrekking. Wat Janine Keiler betreft, deze vrouw had door een advertentie, waarin om een betrekking werd gevraagd, de aandacht van de bende getrokken. Zij werd in haar hotel opgezocht en men bood haar een mooie betrekking aan de Cöte d'Azur, waar heen men per auto zou vertrekken. Den 2en October haalde men haar en de bagage waarom het vooral te doen was, af. Aan vankelijk was het de bedoeling haar alleen te berooven, doch door het woud van Fom tainebleau rijdend, kwamen Weidmann en Million overeen, dat het eenvoudiger was haar maar uit den weg te ruimen. Er werd gestopt en een kleine wan deling gemaakt, voldoende om tus schen de boomen te verdwijnen en daar werd het slachtoffer op dezelf de wijze neergeschoten, namelijk met een schot in den nek, als alle andere slachtoffers. Het lijk werd in een kuil in het terrein onder zand en bladeren begraven en wat het slachtoffer bij zich had aan geld en sieraden, werd meegenomen. Op tijd terug voor do dansles. De moordenaars kwam nog juist op tijd te Parijs terug voor hun dansles. Colette Tricot ging een post.mandaat van frs. 1300 wisselen, dat men in het taschje van de vermoorde had gevonden en frs. 100 uit haar portemonnaie werd op de dansles ge deeld. Colette Tricot kreeg de sieraden, die het slachtoffer had gedragen. Weidmann heeft uitvoerig verklaard, hoe hij aan zijn helpers les gaf in het met zeker heid en zonder gevaar voor te veel bloed- vloeien neerschieten van slachtoffers. Een onderzoekcommissie vertrekt naar Ca nada waar, naar vermoed wordt, Weidmann tenminste één moord heeft bedreven. Weidmann tracht op het oogenblik nog Colette Tricot te sparen, maar de gevonden pruiken in de villa Celle St. Cloud doen ver moeden, dat zij de blonde of kastanje-roode vrouw is geweest, die bij de verschillende misdaden een rol heeft gespeeld, Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige Z.- oostelijke tot Z.-westelijke of N.-westelijke wind zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ringen, kans op regen of natte sneeuwbuien, weinig- verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker Baromtter»t*od bedenmorge# 8 743 Ook tegenover de Britten ver* ontschuldigingen aangeboden, De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, heeft gister aan den arAm bassadeur van Groot-Brittannië, Craitgie, een nota laten overhandigen, waarin hdj het volgende verklaart: „Ik heb de eer, Uwe Excellentie het diep leedwezen mijner regeering te betuigen we gens de incidenten, waarbij de Britsche oor logsschepen „Bee", „Cricket" en „Soarbee'' bij vergissing door de Japansche luchtmacht werden gebombardeerd. Ik stel er prijs op, Uwe Excellentie ervan in kennis te stellen, dat de Japansche re geering onverwijld de noodige maatregelen heeft getroffen, om een herhaling van zulke incidenten te voorkomen en dat zij wanneer zij den uitslag van het onderzoek zal hebben ontvangen, den personen, die voor deze incidenten verantwoordelijk zijn, straf zal opleggen, die zij verdienen. De Japansche regeering blijft bereid, de noo dige schadeloosstelling voor de door Groot- Brittannië geleden verliezen, te betalen." Hirota besluit de nota met het uitspreken van de hoop, dat de incidenten de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Japan en Groot-Brittannië niet zullen aantasten. In welingelichte kringen te Ber lijn wordt verklaard, dat de vorming eener nieuwe republikeinsche regee ring in China geen wijziging brengt in de betrekkingen tusschen Duitsch land en Tsjang-Kai-Sjek, wiens be wind door Berlijn als de eenige wet tige regeering in China beschouwd zal blijven worden. Volgens een gisteravond bij de reederij van Nievelt Goudriaan te Rotterdam ontvangen draadloos bericht van den kapitein van het bij Kaap Santa Martha op de rotsen geloo- pen Nederlandsche s.s. Aldabi, waait er sinds Zondagavond een harde zuidelijke tot zuid westelijke wind. Er komen zware brekers; over het schip. De boot stoot zwaar op de rotsen. De situatie van het schip wordt lang zaam slechter. Op de Col Fordoi in het Brenner- gebergte (Italië), is een groep van ruim twintig skieërs door een lawi ne overvallen. Tien jongelieden zijn hierbij om het leven gekomen. Twaalf personen werden gered en één wordt nog vermist. De 29ste partij van de match tusschen Dr. Euwe en Dr. Aljechin, welke gisteravond in de Doelenzaal te R'dara is gespeeld, is na 40 zetten in een voor Aljechin critieke stel ling afgebroken. De partij wordt vanmiddag om 2 uur voortgezet in het gebouw van het Rotter- damech Nieuwsblad-

Schager Courant | 1937 | | pagina 1