RADIO Melk- en vleeschwol Het verboden grondgebied Verdachte brand EDG AR RICE BURROUGHS No. 17. Toen het donkere water zich boven Tarzan Bloot, voeren op dezelfde oceaan twee sche pen naar Afrika. Een was een Franse krtV ser, waar zijn vriend d'Arnot als officier aan boord was. Het andere, een luxueus particu lier jacht had een gezelschap gasten van een Engelsche Lord aan' boord, onder wie zich ook de jonge Amerikaanse Jane Porter met haar vader bevond. Nadat Tarzan diep be droefd afscheid van haar had genomen was Jane naar Engeland gegaan en had Clayton beloofd, dat zij met hem zou trouwen. Tot drie maal toe stelde zij het huwelijk uit. Toen kreeg zij een uitnodiging om een tocht rond Afrika te maken met de „Lady Alice". Zij vond het een prachtig idee en een mooie reden tevens om de huwelijksvoltrekking op nieuw uit te stellen. Zij had de jonge Clay ton, de vermeende Lord Grestoke haar woord gegeven, dat ze met hem zou trouwen. Maar het was Tarzan, de feitelijke rechthebber op die titel, die zij werkelijk liefhad. Zoo kon het gebeuren, dat toen het mooie witte jacht naar het Zuiden koers zette, een jonge vrouw, omringd door alle denkbare luxe, bedroefd naar het kettinkje voelde, waarvan het slotje met diamantjes bezet was. Haar hart en haar gedachten waren ver weg in de dichte jungle, en zij vroeg zich af of de man, die haar dit kostbare sieraad had gegeven, nu te rug zou zijn in het wilde oerwoud. En terwijl de ranke boot sierlijk het water doorkliefde, kon Jane niet vermoeden, dat Tarzan op deze zelfde oceaan ver naar het Oosten, om zijn leven vocht. (Nieuwe spelling.) Er bestaat behoefte aan nieuw textielmateriaal Men moet de bereiding van de eerste na tuurlijke spinvezel in het grijs verleden zoeken; de geboorte van de „synthetische vezel" (melkwol, kunstzijde, celwol, enz.) had eerst 50 jaar geleden plaats, aldus het Econ. Weekbl. De bereiding van melkwol. Melkwol en kaaswol, lanital, wordt ver kregen door caseïne uit melk te bereiden en deze daarna in loog op te lossen. Na toe voeging van zwavelkoolstof aan het meng sel ontstaat een vloeistof, welke na rijpen verspoten kan worden. De verkregen vezel is bros, welke eigen schap opgeheven wordt door de vezel sterk uit te wasschen, met formaline te harden en tenslotte met allerlei oliën te bewerken. Of melkwol met natuurlijke wol zal kun nen concurreeren valt te betwijfelen. Voor- loopig is melkwol als „ersatz" te beschou wen. Thans wordt lanital Bereid in de landen Italië (het land van oorsprong van de melkwol). Frankrijk, Nederland, Polen en Engeland. Vezels uit sterk gekoeld vleesch. Een andere synthetische spinvezel, carnofil, is een kunstmatige vezel, welke bereid wordt uit sterk ge koeld vleesch, dat tot kleine vezels uiteen wordt getrokken. Als grond1- stof voor de weefindustrie schijnt carnofil niet te voldoen. Het schiint alleen gebruikt te kunnen worden voor chirurgische doeleinden en heeft dan het voordeel van veel ge ringer infectiegevaar. Het principe om door kunstzijde in korte stukjes te snijden een ve zelmateriaal te verkrijgen, dat ge heel of gedeeltelijk dienst kan doen als vervangmiddel der natuurlijke spinvezels, is niet nieuw. In den grooten wereldoorlog werd reeds in enkele der oorlogvoerende landen, spe ciaal in Duitschland, met dit doel de z.g. Stapelfaser, stapelvezel, geproduceerd. Dit vrij grove product verdween echter spoedig na het herstel van den vrede. In de laatste jaren is' men echter weer tot de bereiding van een der gelijke vezel, t.w. celwol of celvezel overgegaan. Deze nieuwe naam werd gekozen, teneinde de associ atie met de minder gunstig bekend staande oude stapelvezel geheel uit te schakelen. Bepaalde voordeelen van stapelvezels t.o.v. natuurlijke vezels bij de technische verwer king bestaan er feitelijk niet. Het spinnen van stapelvezels geschiedt n.1. op dezelfde wijze als voor kort- of lang-stapelige katoen gebruikelijk is. De voordeelen dient men te zoeken in de eigenschappen der stapelvezel zelf. Deze heeft het voordeel, dat ze zich zoowel in den vorm van vezel als van garen met andere (natuurlijke) vezels laat mengen. Een groote vlucht heeft de celvezelbereiding vooral ge nomen in die landen, welke met deviezen- moeilijkheden en gebrek aan natuurlijke grondstoffen voor de textielindustrie hebben te kampen. Tot deze landen behooren Duitschland en Italië. Engeland, Vereen. Staten, Japan en Frankrijk volgden. Daarnaast is men ook in landen als Engeland, V. S. van Amerika, Japan en Frankrijk zich meer en meer gaan toeleggen op de celvezel bereiding, waaruit blijkt, dat de cel vezel wel verre van een uitsluitend Ersatzproduct te zijn, ook een zekere behoefte aan een nieuw textielmate riaal vervult. Weefsels van celvezel vervaardigd zijn naar uiterlijk en kwaliteit dan ook geheel verschillend van de met kunstzijde gemaak te goederen. Celwol is de letterlijke vertaling van de Duitsche benaming „Zelwolle" waarmede men heeft willen aanduiden, dat de nieuwe vezel uit cellulose verkregen is en een wol achtig uiterlijk bezit. De A.K.U., welke in Nederland de Fibrenkacelwol produceert, noemt haar product celvezel. Arbeider onder lorrie gekomen Doodelijk ongeval te Schiedam. Maandagmiddag is de 19-jarige C. van H., wonende te Schiedam, op het terrein van de werf Wilton Feyenoord aldaar, onder een lorrie gekomen. De jongeman werd met ern stige verwondingen naar het algemeen zie kenhuis overgebracht. Kort na aankomst is hij overleden. De lorrie, waaronder van H. is terecht ge komen, was geladen met ijzeren platen. Zij werd door van H. en eenige mede-arbeiders over rails voortgeduwd. Blijkbaar zijn de ijzeren platen gaan schuiven met het gevolg, dat de lorrie dompte. Van H. die achter de lorrie liep, is hierbij onder het vervoermiddel geraakt met bovenstaand noodlottig gevolg. Winkels mogen op lsten Kerstdag open De regeling voor Kerstmis en Oudejaar. Gedurende de Kerstdagen en de jaarwisse ling zullen bijzondere regelen gelden ten aanzien van de winkelsluiting. Zoo geldt voor alle winkels in het algemeen, dat zij op 22, 23 en 24 December alle tot tien uur 's avonds geopend mogen zijn. De Kerstdagen Vallen dit jaar op Zaterdag en Zondag. Op Eersten Kerstdag mogen dus alle winkels tot tien uur 's avonds geopend zijn. Op Tweeden Kerstdag geldt voor de meeste winkels de regeling, welke voor el- ken oZndag geldt. Voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs, mogen op Zondag, den Tweeden Kerstdag, die win kels van acht uur v.m. tot acht uur n.m. geopend zijn. Voor bloemenwinkels geldt dit ook. Aangezien Oudejaarsdag ditmaal op Vrij dag valt, gelden de gewone sluitingsbepa lingen voor werkdagen. Bloemenwinkels ech ter mogen op 30 December tot tien uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der volgende wa ren: brood, banket., suikerwerken, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn (doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen acht en tien uur n.m.), alsmede winkels met slijt- vergunning of volledige vergunning krach tens de Drankwet, mogen op 31 December tot tien uur n.m. geopend zijn. Slagerswinkels mogen op 31 December ge durende ten hoogste elf uren open zijn (dit geldt ook voor winkels in vleeschwaren). Slijterijen, d.w.z. winkels, waarvoor een ver gunning als bedoeld in art. 1, onder e of g der Drankwet geldt, mogen op 31 December gedurende ten hoogste elf uren open zijn. Militair vliegtuig maakt noodlanding Inzittenden ongedeerd. Een militair vliegtuig nr. 529, dat op weg was van Soesterberg naar Vlissingen, heeft ten gevolge van motorstoring een noodlanding moe ten maken op een stuk land in den St Pieterpolder, nabij de hoeve van den landbouwer de Rijke tussohen de plaats Ierseke en het station Ierseke. De inzittenden, de sergeant-vliegers Aarts en Dolron, kregen geen letsel. Het vliegtuig is slechts licht beschadigd, doch zal niet kunnen opstijgen, daar het terrein omgeploegd akkerland is. Het zal ter plaatse worden gedemonteerd en dan naar Soesterberg worden overgebracht. Echtpaar bewusteloos gevonden Tragisch geval in de hoofdstad. In een woning aan de Wetering straat te Amsterdam is een oud echt paar, van resp. 79 en 80 jaar, dat daar alleen woonde en naar een on derzoek heeft uitgewezen, geen fami lie meer bezit en van ondersteurfing leeft, Maandag in bewusteloozen toe stand gevonden. De man, die reeds geruimen tijd ziek is, lag naast zijn bed op den grond. De vrouw lag voor de deur. Ofschoon er een gaskraantje open stond, had er zich toch niet voldoende gaslucht door de woning verspreid, om met zeker heid te kunnen aannemen, dat de oude men- schcn door gasverstikking bewusteloos zijn geraakt. In den muntmeter bevond zich geen geld meer; op een tafeltje lagen een paar munten voor den meter gereed. Het echtpaar is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar de vrouw inmiddels is over leden, zoodat de politie haar verklaringen in deze eenigszins duistere zaak moet mis sen. Kapper te Zwolle gearresteerd. De politie te Zwolle heeft aangehouden en in arrest gesteld den kapper A. van 't Z. in wiens woning, aan den Buitenkant, Maandagavond een begin van brand was uitgebroken, welke, doordat een voorbij ganger het vuur bemerkte en politie en brandweer waarschuwde, kon worden ge- bluscht, voordat schade van beteekenis was aangericht. Bij onderzoek vond de politie boven aan de trap, wélke leidt naar het woonhuis van den kapper, en bus met petrole um. De inhoud van de bus lekte naar beneden en voedde zoo de vlammen. Hoe de brand is ontstaan wordt nog nader on derzocht. Op het oogenblik, dat de brand ontdekt werd, waren de bewoners afwezig. Huis, meubelen en verdere inventaris wa ren hoog verzekerd. Lijk aangespoeld Vermoedelijk een opvarende van de „Geertruida Jacoba". Gisterochtend omstreeks negen uur is op het strand, twee kilometer van Egmond aan Zee, een lijk aangespoeld. Het betreft hier vermoedelijk P. Pronk, opvarende van de motorlogger „Geertruida Jacoba", Sch. 37, die in den ochtend van 14 November j.l. twee mijlen buiten IJmuiden overboord geslagen PROGRAMMA DONDERDAG 16 DECEMBER 1937, Hilversum I. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 12.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Handwerk cursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Solistenconcert en gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Gevarieerd programma, m.m.v. sprekers, solisten, Mannenkoor en het NCRV-Orkest. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum H. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en soilst. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-Orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engel ~ehe les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-Orkest en solisten. In de pauze Reportage. 10.45 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter „Onmiddellijk landen," riep hij, maar de piloot had reeds zijn machine ingesteld om de vluchtenden te achtervolgen. „Dalen!" gilde Leskin weer, zijn kleine oogen schoten vuur. „Geduld, kameraad," antwoordde de man gemelijk. „Ik moet nu eerst draaien om weer in den wind te komen. Ik voel er niet veel voor om mijn nek te breken." Valeria Petrovna had gezien, dat Simon van de machine afgegleden was. In een oog wenk was zij'naast hem om hem weer op de been te helpen. „Vlug, Simon, vlug," riep zij uit. „Je vriend zal dadelijk terugkomen en hoe verder jij dan gekomen bent, hoe minder afstand hij behoeft af te leggen." „Kijk daar is hij," riep Rex plotseling uit. uit het vliegtuig naar beneden wijzend. „Die goede Simon loop, jongen, loop!" Bijna tegelijkertijd zagen ook Richard en de hertog Simon loopen. Zij ontwaarden een kleine donkere figuur die in hun richting vooruitsnelde. Hij was reeds een weide verder dan waar hij gevallen was. Valeria Petrovna volgde hem op een paar honderd meter af stand. „Wat een dappere kerel," riep de hertog uit. „Ik geloof stellig dat hij met opzet van de machine af gevallen is om ons gelegen heid te geven over de schuur te komen. Richard draaide zijn vliegtuig met den kop naar de grens, hij had een verbeten trek om zijn mond. Het zou nutteloos zijn opnieuw te landen en Simon op te nemen. Hij moest eerst zijn andere passagiers laten uitstagen. Er klonk een geweerschot achter hen en toen nog een. Het waren de grenswachten. Zij hadden begrepen, dat er iets niet in orde moest zijn; zij vuurden opnieuw, de vuur stralen uit hun geweren waren duidelijk te zien, maar de kogels troffen geen doel. Richard deed geen pogingen om het veld te bereiken waar hij Marie Lou had afgezet. Hij maakte een landing op het eerste het beste veld over de Roemeensche grens. Hij was ook daar op een behoorlijken afstand van de grenswachten. Zijn landingsplaats was dit maal achter een klein boschje. „Allemaal eruit," riep hij scherp. „Marie Lou staat ongeveer een halve mijl verder." Hij wees, al sprekende, in de richting waar zij zich bevinden moest. „Ik hoop zoo spoedig mogelijk weer bij jullie te zijn." „Accoord," riep Rex verheugd uit. „Veel geluk." Maar Richard hoorde het niet meer, hij was inmidels weer opgestegen. De groote Sivjet-machine rolde hortend en stootend over den oneffen grond van de weide. Met een ruk bracht de piloot het toe stel eindelijk tot stilstand, op ongeveer dertig voet afstand van de schuur waarmede Richard bijna in botsing gekomen was. Leshkin sprong eruit. Hij gaf een kort bevel en zijn mannen volgden hem. Valeria Petrovna draaide haar hoofd om en zag hen om den hoek van de schuur komen. Zij zag ook Simon, die ongeveer een weide verder voor haar uitliep. Haar hart ging naar hem uit. Hoe kon de kleine Simon die zoo kort geleden een ernstige verwonding had opgeloopen, nog eenige hoop koesteren buiten het bereik te blijven van deze ruwe soldaten? Zij zouden hem als een haas neer schieten, meedoogenloos zou hij getroffen worden en neervallen in een boschje. Terwijl zij de tranen die uit haar oogen stroomden afwischte, strompelde zij voort. Simon sprong over een greppel en kreunde van pijn. Hij kreeg het gevoel alsof er gloeiende naalden door zijn been gestoken werden. Hijgend en bijna ademloos snelde hy voort, van tijd tot tijd keek hij achter zich. Hij zag de Sovjet-machine niet meer. Hij ver moedde, dat die geland was. Ook Richard was uit het gezicht verdwenen. Als hij slechts ver genoeg was wanneer zijn vijanden landen zouden. Het was maar goed, dat hij zich van het vliegtuig had laten vallen, anders zouden zij nooit over die schuur gekomen zijn. Hij berekende, dat hij nu ongeveer de helft van den weg die hy moest afleggen achter zich had. Als hij maar bfl het boschje komen kon, anders zouden de grenssoldaten hem op het open veld zonder meer neerschieten. O God, wat deed zijn been pijn! Hij was duizelig en het was alsof zijn hoofd barsten zon. Simon struikelde en viel. Met moeite richtte hij zich weer op. Hij zag zeer bleek en voelde zich uitgeput. Zijn handen waren gescheurd en het bloed liep over zijn vingers. Hij had zijn handen opengehaald aan de scherpe doorns van de heggen waar hij door gekropen was. Hij vervloekte zijn dwaasheid die hem over het geploegde veld had doen loopen. Zijn schoenen waren nu zoo zwaar als lood. De vochtige aarde bleef eraan kleven. Als hy een anderen weg genomen had, zou hij zeer zeker in de helft van den tijd zijn doel bereikt heb ben. Er klonk een schot. Hij keek over zijn schouder en zag Valeria Petrovna op onge veer honderd meterachter hem aankomen. Zyn achtervolgers stroomden van alle kanten over het veld. Leshkin liep vooraan en gaf al gesticuleerend zijn bevelen. Er klonk nog een schot door de stille morgenlucht de kogel deed wat aarde opvliegen. Hy hoorde een kort beveler werd niet meer gevuurd. Leshkin wenschte niet te risqueren dat Valeria Petrovna gedood zou worden. Simon bereikte de laatste weide. Ofschoon hij bijna in tranen van pijn uitbarstte, kwam hij op een plaats waar... hij Richard zag met zijn vlieg machine. Richard wuifde hem bemoedigend toe. Drie grenswachten kwamen uit het bosch te voorschijn. Zij vuurden steeds op Richard, maar toen hij aanstalten maakte om te lan den hielden zij met schieten op daar zij bang waren, dat zij een van de mannen van Leshkin zouden treffen. Simon dacht dat zijn hoofd uit elkaar zou springen toen hij de laatste wanhopige poging deed om de vliegmachine te bereiken. De soldaten hadden het versch geploegde veld overgestoken, zij vloekten en schreeuwden toen zij herhaaldelijk over de brokken klei struikelden. Richard stond rechtop in zijn machine en gilde Simon toe: „Loop, Simon, loop!" Hij zag dat de solda ten veld wonnen. Hij klom uit de machine om Simon te kunnen helpen. Leshkin was door een haag gekropen en brulde als een stier zyn gezicht was paars van de ongewone inspanning. De voorste sol daat snelde zij aan zij met Valeria Petrovna. Plotseling stond zij stil. Zij nam haar zweep en sloeg den man daarmee in het gezicht; hij wankelde en stond toen stil met een kreet van pijn. Inmiddels had Simon het toestel be reikt. Hij zag zeer bleek en was uitgeput, byna bewusteloos. Richard nam hem bij een arm en een been en tilde hem op den stoel naast de plaats van den bestuurder. Toen greep hy zich vast aan den rand en klom zelf in de cockpit. Valeria Petrovna was blij ven staan en draaide zich om. Zij keek de achtervolgers aan. Met al de kracht, die zij nog bezat sloeg zij naar de mannen om hen op een afstand te houden. Inmiddels reed de machine langzaam voorwaarts een van Leskin's mannen deed nog een nuttelooze po ging zich aan den vleugel van het vliegtuig vast te houden. Hij kreeg een slag en viel op den grond. Simon keek omlaag naar het groene veld beneden hem. Een kogel floot langs zijn oor. Een andere kogel kwam met een slag tegen de staart aan. De soldaten stonden in groepjes bij elkaar en veegden zich het zweet van de gezichten; Valeria Petrovna stond een weinig terzijde van Leshkin. Met haar zweep wuifde zij de vertrekkenden een vaarwel toe. Simon wuifde terug, maar toen zag hy iets byzonders. (Wordt vervolgd')

Schager Courant | 1937 | | pagina 7