Uw Gelukwensch 50 cent Kluizenaar in dienst van de meteorologie AKKERTJES Ingezonden in het Oudejaars- nummer van de Schager Courant Voor Vrouwen vooral In te zenden vóór 26 December De onbetrouwbare echtgenoot Vrijdag 17 December 1937 Tweede blad Twaalf maanden leven op een oppervlakte van vier vierkante meter. Duitschland's hoogste meteorologisch station Het koudste plekje van het Noorde lijk halfrond. door Prof. dr. M. Diersche. De weervoorspelling verheugt zich in den laaitsfcen tijd in toenemende belangstelling. Meer dan vroeger heeft men er thans eenig denkbeeld van, hoe moeilijk het is, een onbe grensd gebied als de „hichtze-e" haar geheimen te ontfutselen. Imaners, onze hulpmiddelen daartoe gaan niet al te hoog, terwijl ze op een hoogte yan meer dan tien kilometer uitsluitsel van de daar heerschende meteorologische toe standen zouden moeten geven, want zoover lijkt de wolkenzone, die zoo'n invloed op 't weer heeft,. Vandaar het groote belang van klimatologische observatie op groote hoogte, vandaar ook de boleekenis van waarne mingsposten, die op hooge bergtoppen lig gen en onafgebroken observatie van het weer op grootere hoogten mogelijk maken. Het meteorologisch station op de Zug- Spitze in Duitsohland werd in 1900 opgericht Tachtig jaar tevoren werd de berg voor liet eerst bestegen. In 1897 bouwde de groei) München van de D11itsch-Oostenrij ksche Al- penverceniging het Münchencr Hans op den Westelijken top, waar drie jaar later het Weerstation met zijn ruim 7 meter hoogen toren tegenaan werd gebouwd. In dit gebouw, drie lage verdie pingen boven elkaar, is Duitschlands hoogste meteorologische station on dergebracht, door een ijzeren deur brandvrij van het Münchencr Haus afgescheiden. Hier huist de weten schappelijk geschoolde ambtenaar, aan wien de gewichtige post van observator is toevertrouwd. Een jaar lang moet hij zich verplichten te wonen in die kleine ruimte van 4 vierkante meter. Langs den „ijzeren touwladder omhoog. Op het. platform, boven de smalle valdeur lijn de apparaten voor de buitenlucht aan gebracht; liier wordt regelmatig waargeno men. In het midden staat op een hoogen ijzeren stang de ijzeren windwijzer, draai end boven een richtingkruis. Zijn schom melingen worden electriseh beneden op een automatische riohtingschnjver overgebracht, die met acht pennen voor de windstreken den duur van de betreffenden wind op de door een uurwerk gedraaide papierstrook schrij ft. Op de punt van den stang draait bijna onafgebroken de sierlijke scha al k ru is windmeter, een licht be weegbaar metalen kruis, dat aan lederen vleugel een halfkogelvor- mige schaal draagt, die den wind opvangt en zich daardoor achteruit beweegt. Iedere omwenteling stemt overeen met een zekeren afstand van den wind. Door middel van contacten wordt de beweging naai' het inwendige van den toren over gebracht, waar een speciaal appa raat de snelheid van den wind op- teekent. Hoe aardig dit snel wentelende apparaat boven op een stang er ook uitziet., bij slecht weer is het 't zorgenkind van de me teoroloog. Te krachtige windstootcn kunnen het apparaat uit zijn evenwicht brengen. Dan moet men den „ijzeren touwladder" beklimmen en het apparaat weer op gang brengen of door een ander vervangen, zon der evenwel ecnige waarborg te hebben, dat het niet binnen een half uur weer precies het zelfde is. Op het platform verricht de meteoroloog bok geregeld waarnemingen met handin- Strumenten en met zijn oogen: metingen van temperatuur, luchtdruk, vaststellen van windrichting, omvang, aard en trekrichting van de bewolking, het zicht en bijzondere weerverschijnselenAlles moet opgeteekend worden en uit al die gegevens wordt een maal per dag het weerbericht samengesteld. Dit weerbericht wordt direct telefonisch naar München doorgegeven en daar met de berichten der andere stations vergeleken. Daaruit wordt dan de weervoorspelling voor het goheele land opgemaakt. Sneeuw en regenmeter. Ook een regenmeter is op het platform aangebracht; de neerslag valt echter meestal als sneeuw, die door den wind wordt voort- gewaaid, zoodat er hooge bergen naast leo- ge plaatsen liggen. Daar hot vooral voor de wintersport van belang is, den toestand van de sneeuw te kennen, zijn er op de la- gore sneeuwverzamolplaa tsen stangen opge steld, waaraan de hoogte van de sneeuw met een verrekijker van liet station uit kan worden afgelezen. De ecnige verpoozing. Veel rust kan de observator zich niet gun nen. Reeds vroeg begint zijn dagtaak, die pas in de late avonduren eindigt. Dan is er tijd voor een uitstapje, doch dit gaat niet verder dan het Schnoefernhaus, het beroem de berghotel 300 metei: lager, dat met de kabelzweefbaan te bereiken is, die den observator ook weer naai' zijn hoogen post terugbrengt.. Als de storm de lucht uit den toren pompt. Naast het werk voor-den dage lij kschen weerdienst en de klimatologie heeft de meteoroloog van dit hooge station nog bij zondere plichten te vervullen. Zoo zijn reeds verscheidene jaren lang onderzoekingen nopens de luchtelectriciteit gedaan, verder straling- en warmtemetingen, om den invloed van het hooggebergte op den warmte regeling van het menschelijk organisme na te gaan. Andere werkzaamheden betreffen de optische waarnemingen, de meeting van electrisohe golven, onderzoek naar de lucbt- stroomingen boven den bergtop. Sinds de zwcefspoorverbinding tussohen top en dal is het hooggelegen station wel eenigszins uit zijn isolement verlost. Voor dien zag de waarnemers 's winters vaak maanden lang geen sterveling. Nu is ook de telefoonkabel beschermd tegen lawinege vaar en blikseminslag; de electrische stroom brengt licht en kracht boven, post- en vrachtverkeer is dagelijks mogelijk. De ra dio dient hoofdzakelijk voor de ontvangst van weerberichten en voor speciaal weten schappelijk werk. De meteoroloog van Duitschlands hoog ste weerstation leeft onder zeer eigenaardige weersomstandigheden en hierdoor zitten er aan zijn werk tallooze moeilijkheden vast. Meer dan 1/5 van den tijd is de windkracht meer dan 6 en meermalen treden er or kanen op. Deze stormen pompon de lucht als het ware uit den toren. Sneeuwstormen, rijp en ijzel stellen vaak de apparaten bui ten werking. De gemiddelde jaartemperatuur op de zijn "AKKERTJES" eeri ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijni een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. VobV al die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze- in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen biji Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf «^MHaarfjEaBfigT" Zugspitze is' 5.3 gr. C. (Spitsbergen, Groen land). Februari, de koudste maand, heeft een gemiddelde van 12.6 gr., Augustus, de warmste, van plus 1.8 gr. Op ongeveer 230 dagen stijgt de tempe ratuur niet boven het vriespunt, op 320 da gen vriest het, op 140 dagen daalt de tem peratuur heneden de 10 gr. zelfs van Juni tot Augustus komen temperaturen tusschen de 5 en 10 gr. onder nul voor. Sneeuw valt er 180 dagen, dus om den anderen dag, vaak 12 m. per dag, bv. in de neerslagrijke maanden April en Mei 20 dagen lang. Tot 5 m. stijgt de sneeuw op de Platte, het paradijs voor de wintersport. Op het hecle Noordelijk halfrond is geen tweede plaats met zoo'n lage temperatuur. Ondergeteekende zag gaarne het volgende schrijven in uw blad geplaatst, waarvoor onzen dank. De belangen der Gemeentenaren achtergezet bij die'der Marktkooplieden? Ondergeteekende had een adres aan den Gemeenteraad van Schagen gericht, aan gaande het verplaatsen der Marktstalletjes. Dit was, volgens het oordeel van B. en W. niet noodig; zelfs wekte het bevreemding dat dit adres bij den Raad was terecht geko men. Ecnige punten van het gesprokene door B. en W. wil ik even aanhalen: bedoeld adres is bij den Raad gekomen omdat dit de ee-nigc kans was, dat hier aandacht aan geschon ken zou worden, want na cenige malen den betreffenden standhouder aangesproken tc hebben, wat niet hielp, zijn wij gegaan naar den marktmeester; ook hierna geen verbete ring, daarna naar onzen geachtcn Burger vader, waar ik ook al nul op request. kreog, dus bleef nog over onze Gemeenteraad. Dan het inwinnen van advies bij den marktmeester. Deze heeft toch zeker wel een zeer vreemd advies gegeven. Het blijkt, dat de marktmeester wel zeer weinig aandacht schenkt aan de betreffende marktstalletjes, want hij zegt, dat het gaat om één stille stal, een goed betalende nog wel; is er dan wel een slecht betalende? cn betaalt de win ke iier zoo weinig straat-, personcele of andere belasting? Zijn de gemeente-opccnten zoo laag? Als de marktmeester wat meer toe gezien had, zou er zeer veel gemopper ach terwege gebleven zijn, doch het is toch zeker een unicum als de marktmeester bij de stal letjes te vinden is, of het moet onze schuld zijn, dat wij deze nooit kunnen zien op de Hoogzijde. Verplaatsing naar de Laan acht hij niet gewenscht vanwege de wind en de kou. Zou er in de winter dan geen scherm en verwarming kunnen worden aangebracht (desnoods in werkverschaffing) of dekens verstrekt, want nu moet men de goed-beta- lcnde cliënten warm houden, of kan dit niet vanwege het slechte betalen der winkeliers? Tegen het om en om plaatsen is de markt meester niet, doch wel tegen een verbod voor de bewuste plaats. Dit is door mij ook niet gevraagd. Doordat de heeren van den Raad de klacht wel gegrond achtten, blijkt het, dat deze beter op de hoogte zijn dan B. en W. en marktmeester. De heer Mr. Buiskool wensclit liever de lusten en dc lasten aan één kant te schui ven, of alléén ons het genoegen te geven, evenwel wil ik hiervan de helft gerust af staan aan onze overburen. Laat ons gerust alles eerlijk deelen. Aangezien onze geachte Wethouder Mr. Buiskool altijd bij diens wandeling door Schagen's drukke en schoone straten een flinke pas er in zet. zie ik met bezorgdheid het verwachte onderzoek tegemoet, omdat dit dan wel nadeelig kan zijn, vanwege do hooge hoed van onzen Wethouder, daar deze wel eens in de knel zal komen en de Ge meente kan, wegens den slechten financiee- len toestand, hiervoor geen nieuwe verstrek ken. Voor een onderzoek raad ik B. enW. aan, te gaan naar Alkmaar, waar de marktstalle tjes ook, zonder mopperen, om cn om ge plaatst worden en trottoirs vrij moeten blijven. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dan kend voor de plaatsruimte, H. VAN WEELDE. Schagen, Dee. 1937. Ook U W groet wordt onder de talrijke Nieuwjaarsadv. gezocht voor een Nieuwjaarsgroet ter grootte van 5 regels Geeft hem s.v.p. spoedig op Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. .Ingekomen: Mei. N. Mosk van Den Hel der; J. Hollema van Schagen; mej. J. Tau- ber van Purmerend. Vertrokken: Mej. H. Hoogeveen naar Wicringerwaard; mej. E. C. Tuinman naar Amsterdam; L. Koppelaar naar Amster dam; J. P. Kapitein naar Wieringen; A. Witsmeer—Kuiper naar Schagen; mej. A. v. d. Klooster naar Wieringen; A. Bosma— van Helden naar Noordwijk; mej. D. Jenin- ga naar Den Helder; mej. P. Boerdijk naar Wieringen; W. IL Me vissen en gez. naar Boxtel. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritfe, dochter van M. Wie- gers en E. H. Oudshoorn; Nicolaas Mari- nus, zoon van J. N. Steen voorden en J. Schoute; Anton Jacobus, zoon van N. Ka ter en A. van Wijk; Adriaan, zoon van S. Spigt en G. M. van Oudenaarde. Getrouwd: T. Bosma en A. van Helden. Overleden: Wed. J. van der PoelAbra- hamse, oud 79 jaar; wed. J. M. Visscher Bakker, oud 60 jaar; J. de Smit, oud 85 jr. Politie. Gevonden: portemonnaic met inhoud; want; wollen dames handschoen; alpino muts; klein jong hondje. Verloren: paar motorhandschoenen en vulpen; portcmonnaie met inhoud; rijwiel plaatje. WIERINGEN DEN OEVER. Alg. verg. IJsclub „Voorwaarts". In het café van den heer P. Plooi, ver gaderde Woensdagavond de ijsclub „Voor waarts". Te ruim 8 uur opende de voorzit ter, de heer C. Tijsen, de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Aanwezig waren 12 leden. Hiorna kreeg de secretaris, de heer Jb. Tijsen, het woord voor 't voorlezen der no tulen. welke onveranderd en onder dank zegging door den voorzitter werden goedge keurd. Vervolgens was 't de beurt aan den penningmeester, den heer P. D. Spaan- dor. om rekening en verantwoording van do kas te doen. Een batig saldo van f77.44 bleek in kas. De heeren Bcrghorst en van Treuren waren aangezocht voor kascom- missie; zij hebben de boekhouding in orde bevonden. De penningmeester kreeg hier voor een bedankje van den voorzitter. liet vorig jaar was er een aanmerkelijk lioo- ger batig saldo, maar door tegenspoed met 't aanleggen van de baan, en geen ijs, was de kas aardig geminderd. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heeren P. D. Spaander en Jb. Tijsen wer den herkozen. Verder wordt er besloten om nieuwe leden f 1.te laten betalen en dan vervolgens de bestaande contributie van 50 cent. Er wordt besloten om de eer ste wedstrijd een gewone algcmeene hard rijderij te do«n zijn. In 't vervolg zal de omroeper bekend maken, dat er een be langrijke wedstrijd wordt verreden. Vervolgens staat op de agenda de in schrijving voor de kramen. Na veel over en weer gepraat wordt besloten dat er moet worden ingeschreven voor één stal letje met rookartikelen en twee stalletjes voor consumptie, uitsluitend voor leden, die langer dan één jaar lid zijn der ver- eeniging. Dan de verlichting der baan. Daar de aankoop van de benoodigde materialen te hoog is, is de heer van Treuren bereid om de verlichting aan te leggen met een kleine huur voor het materiaal. Daar de rondvraag niets meer oplevert, sluit de voorzitter te ruim half twaalf de vergadering met nog een pluimpje voor den heer Joh. Heijligcnberg voor de schit terende afwerking van den dijk, door hem aangelegd rond de bekisting, welke laatste 't vorig jaar zoo'n fiasco is geworden. ZIJPE ST. MAARTENSVLOTBRUG. Home-trainer-wedstrijd. Zondag a.s. zullen alhier in zaal Homan groote Home-trainerwcdstrijden plaats vin den, georganiseerd door de Wielerclub „Wieringen". Starten zullen o.a. P. van Zandvoort. W. Slot, C. Klaver van Alkmaar, D. Klink, Muntjewerf, Deijkers, Bakker, van Wieringen. Er zullen zeker spannende ritten komen. Aanvang 7.30 uur. Entrée 30 ct. Na afloop wordt er een groot wielerbal gehouden. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. STRADIVARIUS. Morgen, 18 December, Is het 200 jaar ge leden, dat de beroemde Italiaansche viool bouwer Stradivarius stierf. Kort verhaal Helene had er al gauw spijt van, dat ze met mevrouw Honnes, haar gezette buur vrouw, een gesprek was begonnen. Niet alleen, omdat ze hierdoor werd opgehouden in haar werk, maar bovendien roerde me vrouw Honnes een onderwerp aan, dat Helene verre van aangenaam vond. Mevrouw Honnes bleek namelijk weinig vertrouwen te stellen in gehuwde mannen. „U bent pas getrouwd, mevrouwtje," zei ze beschermend. „U weet nog niet hoe sommige echtgenooten zijn." „Nou, maar Diclc zal mij nooit bedriegen daar ben ik zeker van," verdedigde Helene haar echtvriend. „U kent hem niet, maar hij houdt heel veel van mij „Dat begrijp ik, dat begrijp ik," viel me vrouw Honnes haar glimlachend in de rede. „U bent nu zeven maanden getrouwd, niet waar? Nou, laat ik U dan zeggen, dat nog niet uit ervaring kunt spreken. Ik ben zelf tweemaal gehuwd geweest en kan er dus wèl over meepraten. En als een man handels reiziger is noumevrouw Honnes schudde veelbeteekenend het hoofd. „Maar." voegde ze er haastig aan toe, „daarmee wil ik natuurlijk niet zeggen, dat uw man ook zoo is. Nee ik bedoel het alleen maar als een waarschuwing. Kijk, mannen zijn nu een maal mannen en als ze in een vreemde stad komenenfin, de rest begrijpt U wel. Als ik U was, zou ik nu en dan met hem meegaan zooiets kan nooit kwaad. Stel het hem eens voor en als hij erop tegen is, moet U het juist doen, want dan is het geen zuivere koffie, neemt U dét van mij aan!" „Dick," begon een aarzelende Helene den volgenden Zaterdagavond. ,.Ik voel me soms zoo alleen, als jij weg bent. Kun je me de volgende week niet eens meenemen?" Ze constateerde, dat haar vraag hem in verwarring bracht. „Och, Helene dat reizen is niets gedaan voor jou! O, ja, dat is waar ook ik heb je het huishoudgeld nog niet gegeven!" Haastig haalde hij zijn portefeuille te voorschijn en overhandigde haar het geld. „Hier, schat." Ze wist, dat hij dit onderwerp had aange roerd om een rechtstreeksch antwoord op haar vraag te vermijden en de eerste gevoe lens van achterdocht kwamen bij haar op. Ze bracht het gesprek op zijn werk. „Heb je veel verkocht deze week?" „Ja ik mag niet klagen. Zeg, tusschen twee haakjes wat eten we morgen? Wil je wel gelooven, dat ik de heele week ver lang naar de heerlijke producten van jouw kookkunst? De meeste restaurants zijn ver schrikkelijk en daarom „Dat zal mij voor een paar dagen niet hin deren, Dick. Vooruit neem me de volgen de week mee". Haar stem klonk smeekend. Hélène zag dit stond tenminste duidelijk op zijn gezicht te lezen dat hij het liever niet deed. Ze begreep, dat een crisis naderde. „Dick," herhaalde ze, „ik wil zoo graag eens met je mee". „Dolgraag?" informeerde hij. „Ja." Ze boog zich naar hem toe en sloeg haar arm om zijn hals. „Nou, dan moet het maar," gaf hij met tegenzin toe. „Omdat je zoo aandringt." Ze ging op de leuning van zijn stoel zitten en gaf hem een kus. Den eersten avond van hun tocht, werd de achterdocht, waarvan door mevrouw Honnes de kiemen waren gezaaid, aangewakkerd. In het hotel, waar Dick hun namen in het regis ter schreef, informeerde de klerk vriendelijk: „Hebt U hier al eens eerder gelogeerd?" Met een vuurroode kleur antwoordde hij: „Neetenminste niet kortgeleden". Hélène zei niets, maar ze vroeg zich af hoe Dick het zou kunnen verklaren, dat hij altijd hét post papier van dit hotel gebruikte, als hij haar vanuit deze plaats schreef. De volgende dagen waren vreeselijk. Haar achterdocht groeide aan tot zekerheid. Dick bewandelde wegen, die haar onbekend wa ren De uren kropen voorbij. Terwijl Dick zijn klanten bezocht, probeerde Hélène door lezen of in een bioscoop wat afleiding te vinden, maar de gedachte, dat ze haar echtgenoot niet kon vertrouwen, liet haar geen oogenblik met rust. Tegen het einde der week merkte ze op, dat hij in de restaurants bijna niets at. In het begin had hij toegegeven, dat hij in de gele- legenheden, die ze samen bezochten, weinig kwam, wanneer hij alleen op reis was. Hij" gaf daarvoor geen verklaring en om tactische redenen vroeg ze er ook niet naar. Was er een andere vrouw in het spel? Een vrouw, die de hotelklerken en de kellners in de restaurants al kenden, doordat ze haar man regelmatig met haar zagen? Aan het ontbijt op den Zaterdagochtend, vóór ze naar huis zouden terugkeeren, vroeg Hèléne: „Dick, waarom eet je niet?" ,,'k Heb geen trek, ik zal blij zijn, als ik weer dat heerlijke Z'ondagsmaal van jou voor me heb staan. Dan kan ik wel blijven door etenHij zweeg beschaamd en zijn ge- zich werd vuurrood. Hij merkte zelf, dat hij zich tegensprak. Zacht vroeg ze: „En zoojuist zei je, dat je geen trek had?" „Je begrijpt me niet jouw kookkunst maakt me hongerig," antwoordde hij stotte rend. „Je kunt niet goed jokken, hè Dick?" De kleur week uit zijn gezicht. „Heb heb je 't ontdekt?" „Ik geloof het wel." Verward streek hij met zijn hand door het haar. „Ik ik had gehoopt, dat je 't nooit zou merken. Ik „We zullen op onze kamer wel verder pra ten." Ze stond op. Het hart klopte haar in de keel. Hij had haar bedrogen hjj gaf het nu openlijk toe. Op hun kamer gekomen, keek hij haar ver legen aan. „Het spijt me, Hélène, ik „Vertel me maar alles!" „Je moest het natuurlijk vreemd vinden, dat ze mij in de hotels en restaurants niet kenden, terwijl ik er als reiziger toch her haaldelijk diende te logeeren. Je zou het waarschijnlijk nooit hebben ontdekt, als je niet was meeggegaan. Maar heusch ik zag geen anderen weg. Ik hield veel van je en je vader en moeder waren aanvankelijk te gen ons huwelijk. Ik heb toen gelogen en te gen je ouders, en ook tegen jou, een veel hoo- ger salaris genoemd, dan ik in werkelijkheid verdien, om hun toestemming maar te krij gen." Op dit moment werd alles haar ineens dui delijk! „Dick," mompelde ze schuldbewust, „je je at dus in heel goedkoope restaurants en je süep in hotels, waar je met mij niet durfde heengaanen je ontzei je op reis alles om mij maar een flink huishoudgeld te kunnen geven? Hij knikte. „Dick!" Ze sloeg haar armen om zijn hals. „Jy arme lieverd! Ik ikZe zweeg en begon te huilen. En hij was verbaasd, dat ze er zoo geluk kig uitzag niettegenstaande haar tranen en niettegenstaande zijn onthulling. S. S.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5