Crisis werkt afmattend Amerikaansch vloot-eskader Strijd in de voorsteden van Temet Japanners landen in de Biasbaai DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weerstand van vele bedrijven verminderd Bijna een prooi der vlammen Uitgevaren met verzegelde orders De gevolgen van hef ongeval van den Prins Voortdurende spanning tusschen Amerika en Japan Regeeringstroepen dreigen met vernietiging der stad Offensief in Zuid-China op komst DINSDAG 21 DECEMBER 1237. 81e Jaargang. No. I«i50. Laan, Schagen, Tel. 20. tfifgflTe- der N.V. Uilg.-Mii". „Nollonds Noorderkwartier" Tóch hoopvolle verwachtingen voor de toekomst. Voor de Vereeniging voor Handel, Nij verheid en Gemeentebelangen heeft, gister avond in hotel „De Twee Steden" di\ L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, gesproken over: „Economische perspectie ven". De heer Kortenhorst waarschuwde bij Voorbaat zijn auditorium om niet al te veel Waarde te hechten aan zijn eventueele voor spellingen en zeker niet na afloop van de zen avond op grond van het gesprokene be paalde beursopdrachten te doen om hem, bij mogelijk later blijkende teleurstelling de rekening aan te bieden Een vergelijking van de toestan den in het thans bijna afgeloopen jaar met het laatste jaar voor de crisis en met 1936 toont, aldus spr., belangrijke verschillen in de con junctuur, waarbij in 1937 in ver scheidene landen een opleving van beteekenis valt waar te nemen. Ook in ons land zette de verbete ring zich in de eerste helft van 1937 met kracht voort, met name in de scheepvaart en de verminderde werkloosheid, ondanks diverse span ningen in Europa. Een uitzondering vormt Frankrijk, dat lijdt onder een slecht bestuur. In het najaar .van 1937 is er in verscheidene landen we der eenige stilstand en met name in do laatste weken is van belang de vraag wat nu eigenlijk in de Verecnigde Staten van Noord-Amerika gaande is. Internationaal trust- en kartel wezen welhaast ongevoelig voor conjunctuurinvloeden. In vergelijking met 1929, toen de rente hoog was, blijft deze in 1937 na de inzin king in de crisisjaren betrekkelijk laag. De handelsbeweging in 1937 was slechts ruim de helft van die in 1929. De saneering heeft in de zeven magere jaren rücksichtslos plaats gehad bij tal van financieele instel lingen en bedrijfsvennootschappen. Êoonen en kosten van levensonderhoud liggen veel gunstiger dan in 1929 het geval was. Het internationale trust- en kartelwezen heeft zich zoo sterk ontwikkeld, dat het welhaast ongevoelig is geworden voor conjunctuur invloeden. Aan den anderen kant heeft hier te lande de langdurige afmattende crisis den weerstand van vele bedrij ven en van de werkloozen hevig ver minderd, terwijl het gezamenlijk in komen in sterke mate is geslonken. Defensie-uitgaven het bedrijfsleven. stimuleercn De toegenomen defensie-uitgaven hebben intusschen in den laatsten tijd weder stimu- leerend op het bedrijfsleven gewerkt, ter: wijl het geld een disconto van toont, tegen 5 in 1929. Dat er interne oorzaken voor een onge zond bedrijfsleven in Nederland aanwezig zijn, gelooft spreker niet. De haarden hier voor liggen in Amerika en Engeland. Acht personen springen uit bran dend huis te Amersfoort. Jongetje gewond. In den afgeloopen nacht, tusschen drie en vier uur heeft te Amsterdam een felle brand gewoed in het perceel Kapel weg 56, waarin de zaak in groenten en fruit van den heer P. is gevestigd. Omstreeks drie uur nam een der bewoners van het huis een sterke brandlucht waar en toen hij op on derzoek uitging bleek de brand reeds een zoodanigen omvang te hebben aangenomen, dat het niet meer mogelijk bleek het huis langs den normalen weg te verlaten. De heer P., diens vtouw mot drie kinderen, alsmede twee kostgangers, wisten zich, door op een plat te springen en daarna gebruik te mia- ken van een ladder, in veiligheid te stellen. Hot 13-jarig zoontje van don heer P sprong uit een raam, met het gevolg, dat de knaap viel en daarbij inwendige kneuzingen opliep. Een ontboden geneesheer, dr. I. liet den jongen naar 't ziekenhuis JDe Lichtenberg" overbrengen. Inmiddels was de brandweer druk in de weer om het vuur te bestrijden. Hoewel zij met zes stralen op de waterleiding wa ter gaf, kon zij niet verhinderen, dat het pand geheel aan de felle vlammen ten prooi viel. Hot huis was verzekerd* Wat de tariefmachtigingswet betreft, te gen dit ontwerp zijn wel vele bezwaren naar voren gekomen. In het nieuwe jaar zal blijken of en in hoeverre de regeering daarin zai tegemoetkomen. Onze regeering wier beleid spreker gaarne huldigt schijnt meer toegankelijk voor het zenden van handelsmissies naar an dere landen. De missie naar Zuïd-Amerika heeft zeker wel nuttig effect gehad. Te New- York gaan wij met een koninklijke inzending deelnemen: 5 ton uit Nederland en 2^2 ton uit Ned.-Indië: Een en ander stemt tot hoop volle verwachtingen. Spr. besloot met den wensch, dat de be langstelling voor een dieper inzicht in de economische vraagstukken moge groeien. Prof. Mr. Josephus Jitta gelooft niet aan conjunctuurpolitiek. Bij de gedachtenwisseling gaf Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta als zijn meening te kennen, dat conjunctuurbeheersching voor een regeering vele moeilijkheden met zich brengt. Wanneer zij over weinig financiën beschikt, dan kan zij zich geen groote uitga ven tot stimuleering van het bedrijfsleven veroorloven, terwijl dit dan eigenlijk volgens de conjunctuurpolitiek welke Dr. Korten horst voorstaat, juist noodig zou zijn in eeri periode van depressie. Anderzijds is het moeilijk om in een periode van hoogcon junctuur het geld vast te houden. De hoer Wery wees op de moeilijkheden om tot ordening te komen in het economisch leven en hij vreesde, dat ordening eerder schaden dan baten zou. De heer Kortenhorst antwoordde, dat een voorzichtig conjunctuurbeleid toch weinig gevaren biedt. Spr. aarzelt niet te erkennen, dat de devaluatie, na de langdurige deflatie- politiek, wel een gunstig effect had. Onze export is sterker geworden en verscheidene van regceringswege ondernomen groote wer ken hebben een gunstigen invloed op het bedrijfsleven gehad. Ordening noodzakelijk. Aan de hand van internationale gegevens kunnen maatregelen worden genomen in het belang van ons economisch welzijn, al blijft dit alles mensclicnwerk, dat onderhevig is aan fouten. Wat de ordening betreft, natuur lijk moet hier groote voorzichtigheid wor den betracht, doch de noodzaak daartoe is grooter geworden. Zij moet echter niet van boven af worjlen opgelegd, doch van onderen opkomen. Spreker hoopt, dat producten, con sumenten en handel tot een gunstige samen werking zullen komen. In den afgeloopen nacht zijn plot seling negen torpedojagers met ver zegelde orders naar de hoofdbasis van de Amerikaansche Stille Oceaan vloot, San Pedro, vertrokken. In marinekringen wordt verder onofficieel vernomen, dat vijf esca drilles van de marine-lnchtmacht te San Diego opdracht hebben ont vangen zich gereed te maken voor een vlucht met onbekende bestem- ming. Omtrent de opdrachten van de tor pedojagers wordt de grootste geheim houding betracht. De schepen zouden in het begin van het volgend jaar een krnistocht gaan maken. De be manning was voor een groot deel aan den wal aan het passagieren, toen zij in allerijl aan boord moesten terugkeeren. Het marine-departement te Washington verklaart, dat de vlootbeweging aan de Westkust onder leiding staat van den plaat selijken bevelvoerenden admiraal, die hier in kan handelen zonder opdracht van Was hington. In marinekringen te San Diego wordt de veronderstelling geuit, dat deze mobilisatie een proef is om te zien hoe snel de vloot nereed is. San Pedro ligt twee honderd kilometer ten Noorden van San Diego en is een van de voornaamste havens van Californië. Mededeelin/f-van de behan delende geneesheeren. Psy chische toestand van Z.K. H. voortreffelijk. Omtrent de gevolgen van het on geval, dait Z.K.H. Prins Bernhard den 29en November j.1. heeft getrof fen, kunnen wij het volgende mie- dedeelen: le. De verwonding van de sdhedel- bckleedselen is genezen. 2e.- De hersenschudding heeft een normaal verloop, verschijnselen van schedelbreuk hebben zich niet voorgedaan, Chirurgisch in grijpen is op geen enkel tijd stip in overweging genomen. 3e. Tengevolge van. dien stoot in de streek van den linker boven sten oogkasrand is een bewe gingsbeperking van een der oogspieren vonooraaakt. Deze functie-stoornis is thans gewe ken. 4e. De psychische toestand van Z. K.H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (W«.) C. U de Jongh, C. Knapper, C. T. van Valkenburg. In officieuze kringen te Washington krijgt men den indruk, dat de spanning, ontstaan door het incident 'met de „Panay", nog steeds even ernstig is, ondanks de kalmte der Amerikaansche pers en de geduldige hou ding der verantwoordelijke autoriteiten. In afwachting van een volledig rapport over deze aangelegenheid weigert Huil nog steeds ieder commentaar. Het verslag der commissie van onderzoek te Sjanghai wordt pas over twee dagen ver wacht. Waarschijnlijk zal Japan wachten totdat deze aanvullende inlichtingen zullen zijn verstrekt eer het op de nota van Huil zal antwoorden. De Olympische spelen 1940 te Tokio Van 24 Aug.—8 Sepl. Het organisatiecomité voor de Olympi sche Spelen 1940 te Tokio heeft de data der spelen thans vastgesteld. De openingsplech tigheid zal op 24 Aug. om 16 uur Japan- sche tijd geschieden, terwijl de sluitings plechtigheid op 8 September d.a.v. om 16 uur zal aanvangen. SPANJE Keert de krijgskans? Na de verovering van de poort aan de oostzijde van Teruel hebben de regeeringstroepen hun opmarsch voortgezet. De artillerie heeft de eerste groepen huizen en de gebou wen in de binnenstad aan een he vige beschieting onderworpen. Reeds gisteren in den vroegen namiddag was de weg tusschen Teruel en Sa- ragossa afgesneden. Mitrailleurko gels kwamen in de binnenstad te recht De strijd wordt thans voort gezet in de voorsteden. De aangevallenen hebben verscheidene wanhopige tegenaanvallen ondernomen om te trachten den kring der aanvallers te door breken, doch al hun pogingen waren, ver- geefsch volgens Havas. Gisteravond hebben machtige zoeklichten het tooneel van den strijd beschenen. In de zuidelijke voorsteden is het kanon vuur buitengewoon hevig. Luisterposten te Madrid hebben gistermid dag een door dc rechtschcn draadloos uit gezonden oproep opgevangen bestemd voor Teruel. De belegerde stad antwoordde echter niet. Volgens het D.N.B. zijn de regeeringstroe pen aangevallen door een nationalistisch contingent, dat van Saragossa uit den ge vechtssector binnenviel, zoodat de volksfron ten zich naar twee kanten tegelijk moesten verdedigen. Gisterochtend hebben regeeringsvlicgtui- gen, die boven Teruel hebben gekruist, pamfletten uitgeworpen, waarin de vijande lijke soldaten worden uitgenoodigd zich over te geven. Hun wordt vrijheid, onafhankelijk heid en het behoud van hun leven beloofd. Zoo zij zich niet overgeven, zal Teruel vol gens het pamflet worden vernietigd. Het beste linksche offensief. Uit 'inlichtingen, afkomstig uit het rechtsche Spanje, blijkt, dat het of fensief tegen Teruel het best geor ganiseerde is geweest, dat de link- schen tot nu toe hebben onderno men. Het was dan ook voor de rechtschen een volkomen verras sing. Na de bezetting van de heu vels en de dorpen Concud en Vil lastar was de omsingeling der stad een feit. Er bestaat evenwel toch nog een kleine verbinding met de rechtsche achterhoede. De verdediging der stad wordt vergemak kelijkt door het feit, dat Teruel op een Communisten in China's regeering 1 Een groep Japansche mariniers, wier aantal echter nog niet bekend is geworden, is er volgens Un. Press, in geslaagd zich in de Bias-baai aan land te begeven. De berich ten dat de Japanners voornemens zonden zijn, ©en offensief in Zuid-China te ontke tenen, schijnen hierdoor weder bevestigd te worden. De Chineezen zonden, volgens nog onbe vestigde berichten, reeds versoheidene regi menten erheen gezonden hebben, om de ge lande troepen tegen te houden en nieuwe landingen te voorkomen. Naar men weet, is de Bias-baai een be ruchte zecrooverstreek. De kust gaat er vrij wel schuil achter kleine eilandjes, wat den piraten uitmuntend de gelegenheid geeft, te ontkomen. In militair opzicht biedt de baal bij de verdediging groote moeilijkheden. Aan het front in midden-China hebben de Japanners een grooten luchtaanval onder nomen op Koekiang. dat aan de Jangtse ligt. 230 kilometer stroomafwaarts van Hankau. Zeventien bommenwerpers, ge steund door een groot aantal jachtvliegtui gen, namen aan het offensief deel. Vijf-en tachtig bommen werden omlaaggcworpen boven het station en het spoorwegemplace ment. Het is echter nog niet bekend, hoe groot de schade is. Koekiang is een zeer belangrijk knoop punt van spoorwegen en heeft strategisch groote waarde, daar het de Jangtse en het Poyangmeer beheerscht» In koortsachtigen ijver leggen de Chinee zen een versperring van mijnen in de Jang tse stroomafwaarts van Koekiang. Ook laten zij een groot aantal schepen zinken, om de doorvaart te versperren. Britsche kruiser ingesloten. Naar Reuter uit Hankau verneemt, vreest men daar dat de Britsche kruiser „Cape- town", welke op zijn tocht stroomafwaarts op de Jangtse Woehoe is gepasseerd, thans ingesloten is tusschen de versperringen bij Kiangjin, en Koekiang. Hierdoor zou het schip zoowel van Hankau als van Shang hai afgesloten zijn. Mocht inderdaad blij ken, dat do „Capetown" de versperring bij Kiangjin niet kan passoeren. dan zullen de passagiers, die het oorlogsschip aan boord heeft op een kleiner schip overstappen. Japansche methode van onderzoek. Het resultaat van het Japansche onderzoek naar het „Panay"-incident, zooals dit gisteren door generaal Ha- rada in een persconferentie werd uit eengezet, verschilt zoozeer van de mededeel ingen van de opvarenden, dat een der dagblad-correspondenten, die zicht aan boord van de „Panay" bevonden, vroeg of Harada en de overlevenden wel hetzelfde incident bespraken. Harada ontkende, dat Japansche gewa pende sloepen het vuur op het schip hebben geopend en verder verklaarde hij, dat het schip, zich in beweging bevond tijdaas het Dit nummer bevat 8 pagina's i j EERBERICHT DB BILT S BINT» Verwachting: Zwakke tot mati ge meest Zuidoostelijke wind. nevelig tot licht of half bewolkt weinig of geen neerslag, lichte vorst. Verdere vooruitzichten: Aanran kei ijk nog weinig veran dering. Baroaeterataad bedtaaoryan 8 aar 774 hoogte gelegen is. De troepen van Francö verdedigen zich met behulp van talrijke automatische wapens, als gevolg waarvan de gevechten buitengewoon bloedig zijn. De regeeringstroepen die aan den aanval op Teruel deelnemen, schijnen ongeveer 30.000 man sterk te zijn. Zij beschikken over overvloedig materiaal. Naar het rechtsche opperbevel verklaart, is hier sprake van een operatie, welke be oogt. den grooten algemeenen aanval, die generaal Franco heeft voorbereid, te ver ijdelen, Men voegt er evenwel aan toe, dat dit doel niet bereikt zal worden, daar de plannen van den rechtschen generalen staf zonder de minste wijziging zullen worden uitgevoerd. Teruel zal uitsluitend met troepen uit. dezen sector verdedigd worden. De positie der stad schijnt intussohen moeilijk te zijn en veel overeenkomst te toonen met die van Oviedo en Huesca. Het algemeen bevel over den sector schijnt in handen te zijn van generaal Aranda, den verdediger van Oviedo. Men verwacht, dat de gevechten van heden en morgen beslis send zijn voor het lot der stad. Het onderwijs in het Derde Rijk Het eeuwige Dnitschland staaf boven alle kerken. Tijdens een massabijeenkomst van natlo- naal-socialisten te Berlijn heeft Alfred Ro- senberg, de rijksleider van cultuur o.a. het volgende verklaard: „Het Eeuwige Rijk Duitschland staat bo ven alle kerken, godsdiensten en secten. Wij moeten hieruit de gevolgtrekking maken, dat instellingen van iederen aard, die met de heiligste nationale waarden breken of het ingang doen vinden daarvan tegengaan, onze jeugd niet langer mogen opvoeden. De Duitsche jeugd kan slechts opgevoed worden door degenen, die Duitschland gered hebben, en niet door hen, die het aan zijn lot hebben overgelaten"* bombardement, terwijl de officieren van de „Panay" hebben verklaard, dat het schip reeds twee uur voor anker lag voor het bom bardement begon. De overlevende journalisten van de ka nonneerboot „Panay die aanwezig waren, op de persconferentie, hebben verklaard, dat de monddeksels niet van dc kanonnen van de „Panay" zijn afgenomen, tot het oogen- blik, waarop het schip zonk. Desgevraagd verklaarde de woordvoerder van het Japansche leger, dat een Japansch infanterie-officier „maatregelen genomen had", toen het nog onmogelijk was, de vlag van het schip te onderscheiden. Toen den woordvoerder gevraagd werd, of de Japansche commissie van onderzoek bui- tenlandsohe getuigen zou hooren, verklaarde deze: „Het is niet de gewoonte der Japan sche marine, buitenlandsche getuigen te hooren". Iiij voegde echter hieraan toe, dat dit zou geschieden, indien Tokio het noodig mocht oordeelen. Tsjang-Kai-Sjek wijzigt regee ring. Berichten uit Hankau melden, aldus Un. Press, dat de centrale politieke raad is ont bonden. Drastische maatregelen van Tsjang-Kai-Sjek hebben tot gevolg gehad, dat verschillende regeeringspersoncn van hun functies zijn ontheven. Voorts meldt Domei uit Hangkau, dat al daar door de Chincesche leiders een belang rijke conferentie is gehouden ter bespreking van voorstellen van den Chineeschen minis ter van buitenlandsche zaken, Wang-Tsjing- Wei, om vredesonderhandelingen met de Japanners aan te knoopen. Tsjang-Kai-Sjek kon zich hiermede even wel niet vereenigen en verklaarde, dat hij, indien weer vredesvoorstellen worden ge daan, niet meer de hoogste verantwoorde lijkheid zal kunnen dragen. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek' heeft, naar men van Japansche zijde meedeelt, besloten, den communistischen generaal, Tsjoe-Teh, te benoemen tot opperbevelhebber van de Chineesche strijdkrachten langs de Gele Ri vier en den militairen leider van Kwangsi, generaal Pai-Tsjoeng-Hsi, tot opperbevelheb ber van de Chineesche strijdkrachten ten Zuiden van de Jang-Tsevallei. terwijl de communistische leiders Mao-Tse-Toeng en Tsjou-En-Lai verantwoordelijke functies zul len krijgen in de nationale regeering.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1