De raadsman van Tsjang Kai Sjek Haagsche burgemeester motiveert gijzeling van den journalist De zwijgende man achter den zwijgenden muur Brandstichter heeft gewetenswroeging Dc wieg voor het Prinselijk Kind V ara-uitzending afgebroken Alg. Ver. voor bloembollen cultuur Jongen en meisje door tram gegrepen Postvluchten op Iodië De heer Geluk haalt bakzeil HOE EEN EX-JOURNALIST IN VLOED UITOEFENDE OP CHI- NA'S PLANNEN. Nog ©en maand geleden stonden voor den met twee bronzen leeuwen versierden toegangspoort van een oud-Chincesch paleis in Nanking drie schildwachten met het ge weer aan den schouder. Bijna tien jaren lang deden zij elk uur de ondc om den ruim 100 meter lan- muur. die het gebouw omgaf, een nieuwsgierige den soldaten wie achter dien zwijgenden woonde, dan lachten zij ge inig en zeiden niets. het streng bewaakte paleis woo kon men vernemen van de rick- ehawkoelies of de taxichauffeurs: ..Daar aan dc overzijde woont mistcr Australian", vertelden zij en horgen snel hun fooi op. "Wie is dat? Dat wisten zij ook niet. Een groot man, dachten zij alleen, een heel groot man.. Zoo moeilijk was het intusschen niet, den werkclijken naam van den grooten man te welen te komen. Achter „mister Australian" verborg zich W. II. Donald, die naast Tsjang Kai Sjek en diens zoo verstandige vrouw de machtigste en in vloedrijkste persoon van de Chineesche politiek is, de raadsman van den maar schalk, de ..grijze eminentie van Nan king". die op zoo buitengewone wijze ach ter de coulissen weet te werken en zich nooit aan de openbaarheid prijsgeeft. Iemand, die niet in China wil blijven. Op een zomerdag in 1927 meldt zich bij den hoofdredacteur van het Australische dagblad „Sidney Post" de journalist W. H. Donald. „Donald", denkt de chef. „dien ken ik niet." Hoe kan hot ook andei's: de bezoeker is een bescheiden medewerker aan het locale deel van de courant, en werkt pas drie weken in dc hoofdstad van Australië. „Ik vertrek naar China." kondigt de jonge man aan. „Wilt U ook van mij verslagen over den strijd te Sjanghai hebben?" Dc hoofdredacteur gaat op zijn voorstellen in en acht dagen later gaat de jonge reporter aan boord van de „Port Darwin", die hem naar China brengen zal. „Wanneer komt U terug?" vragen hem zijn collega's. „Hoog stens over drie maanden. Langer houd ik het daar vast niet uit." Drie maanden... dat zegt hij ook aan de leden van de En- gelsche kolonie tc Peiping. Hij bemerkt, dat men glimlacht en vraagt naar de re den. „Allen, die naar China komen, ne men zich voor slechts een paar weken te blijven, maar op het oogenblik zijn de mccsten nog hier. Een geheimzinnig land, dat den vreemdeling niet gemakkelijk los laat." „Maakt U geen zorg!" roept Donald vroolijk uit, „Ik blijf hier niet! Ik niet!" „Die Australiër is voor mij onmis baar!" zegt maarschalk Tsjang Tso Lin! In de eerste dagen van December gaan de Engelschn opletten: vreemde geruchten over Donald doen de ronde. Hij wordt op vallend veel in de omgeving van maar schalk Tsjang Tso-lin gezien. En kort voor Kerstmis lezen zij zwart op wit in de. best-ingelichte bladen: de Australische reporter Do nald is de vertrouwde medewerker en raadsman van den machtigen Tsjang Tso-lin geworden; hij voert uit naam van den maarschalk de belangrijkste onderhandelingen met oproerige generaals, beslist over ■wapenleveranties en het afstand doen van grondgebied en staat nu even handig interviews toe als hij ze vroeger wist af te normen. „Die Australiër is voor mij onmisbaar", zegto Tsiang Tso-lin tot den Christen-ge neraal Feng, die kort daarop zijn doods vijand wordt. Vijf jnrn tang geiot Donald hef onbegrensde vertrouwen van don maar schalk, maar als deze hem toevertrouwt, dat hij zich tot keizer van China wil la ten uitroepen en Mantsjoerije van China wil afscheiden, verschijnt hij den volgenden morgen niet moer in het paleis van den maarschalk. Donald kiest nu partij voor Tsjiang Kai-sjek cn als hem bericht wordt, dat zijn vroegere hoschenrnheor vermoord is, fronst hij slechts even zijn wenkbrau wen en zegt koeltjes: „Dat had ik al ver- \v ~ht." Donald wil den Japan. oorlog tegen Onder Donald's medewerking komt dc he roën wie samenkomst van alle Chineesche legerhoofden tot stand, waarin Tsjiang Kai-sjek het welhaast ongeloofelijke gelukt en de eigenzinnige, heerschzuchtige géne- rails verklaren, zich ter beschikking van de Chineesche weermacht te stellen. liet is ook in gezelschap van Donald, dat de eohtgenoote van den gevangen genomen maarschalk zich in December van het vori ge jaar naar het kamp dor oproerlingen begeeft cn met zijn steun weet zij de tegen standers tc bewegen, haar echtgenoot de vrijheid te hergeven. Donald is als steeds weer de be middelaar tusschen de naar de macht hakende generaals en voor het eerst spreekt hij in tegenwoor digheid van den maarschalk de ge dachte aan een oorlog togen Japan uit. Na de verovering van Sjanghai door de Japanners komit de Chineesche krijgsraad bijeen: „De oorlog voortzetten of opgeven?" „Dat te vragen, is China beleodigon," roept Donald, die naast mevrouw Tsjiang Kai-sjek heeft plaatsgenomen uit. En al len zijn het met hem eens. Oorlog tot het uiterste! Dit parool is naar alle waarschijn lijkheid niet van Donald afkomstig, maar alle buitenlandsche reporters melden, dat het door den vertrouweling van don maar schalk met vreugde werd vernomen. Een verdacht brandje in 1933. Dader aangehouden. Gistermorgen heeft de 31-jarige C. R., uit Alkmaar, zich bij de politie te 's-Gravenhagc gemeld. Hij deelde mede, in October 1933 in een kap perszaak te Alkmaar brand te heb ben gesticht om daardoor onrechtma tig in bezit te komen van verzeke ringsgelden. Hem zou, volgens zijn zeggen, een bedrag van f2500.— zijn uitgekeerd. R. is ter beschikking van de Alkmaar- sche politie gesteld. Naar wij nader vernemen, had de aange houdene destijds een klein kapperszaakje aan het Oudorperdijkje te Alkmaar, Daarin ontstond in 1933 brand. liet was een klein binnenbrandje, dat spoedig gebluscht werd. Er waren toen weliswaar aanwijzingen, dat opzet in het spel zou zijn geweest; de be trokkene ontkende destijds echter pertinent en werd bij gebreke aan afdoende bewijzen in vrijheid gelaten. Door gecsteswroeging gekweld, heeft C. R. zijn wandaad thans aan de Haagsche poli tic bekend. Vier grootmeesters schaken Onder grooteb elangstelling is gisteravond in het Muzieklyseum te Amsterdam een sr- multaan séance .schaken gegeven door dc grootmeesters Fine, Flohr, Eliskases en Kc- res. De belangstelling voor deze séance, was zeer groot. De uitslagen luidden: Eliskases speelde aan 32 borden, won 28 partijen, verloor er 1 en speelde 3 remise. Fine speelde aan 32 borden, won 31 par tijen en verloor er 1. Flohr speelde aan 34 borden en won alle partijen. Kercs speelde aan 32 borden, won 28 partijen, speelde- 2 remise en verloor er 2. Door leden van Arbeid Adelt en „Tesselschade" vervaardigd. Koningin en Prinses zorgden zelf voor de kleertjes van de Koninklijke Baby. Begin November is aan het ver- eenigd depot te Baarn van „Arbeid Adelt"„Tesselschade" de vereeren- de opdracht ten deel gevallen om de wieg voor den met zooveel vreugde tegemoctgezienen Oranje-telg gereed te maken. De wieg is, aldus het Hsb.' geheel in ivoor- kleur gehouden. Dc fraaie oorspronkelijke kant van „Louis XVI" -stijl met Oranje-ap pel er in verwerkt, is weer gebracht over satijn en tule. Het geheel is een waar kunststukje geworden. De wieg is eenige da gen gelden aan het Paleis Soestdijk afgele verd. In gevolge den uitdrukkelijker wensch van H.K.H. Prinses Juliana is de opdracht door een der Baamscjie damieswerksters uitgevoerd. Het Depot, opgericht door die afdeeling van „Tesselschade' en afdeeling Baarn-Hil- versum van „Arbeid Adelt" is het eex-ste ge zamenlijke in het land, en is als zoodanig het bewijs van een samenwerking en vriend schappelijke verhouding tusschen de beide zusfervereenigingen die in hoofdzaak het zelfde mooie doel nastreven, n.1. vrouwen uit den beschaafden stand te helpen in eigen onderhoud te voorzien. Ook de pleegzusters van het Haagsche Hervormde Diaconessen huis „Bronovo" heb ben naar wij vernemen voor de komende blijde gebeurtenis ten hove een wieg met toebehooren gemaakt; voor het lijfgoed heb ben. H.M. de Koningin en H.K.Ii. de Prin ses zelf gezorgd. Het is de vraag of de verbreking gerechtvaardigd is. De algemeen programma-commissie deelt ons het volgende mede: Gisteravond is de uitzending, wel ke de Vara binnen het kader van het algemeen programma verzorgde door den radio-omroep-controleur verbroken. Op dat oogenblik werden onder den titel „Kris kras door Nederland" amusemcntsflitsen uit de groote ste den uitgezonden. Tegen uitzending van eenige woor den van een der liedjes had de al- gemeen-programma-commissic be zwaar gemaakt, daar deze als re clame voor bepaalde producten opgevat zouden kunnen worden. De bedoeling van de Vara nu was, één der verboden woorden „uit te faden", om daarna de coupletten van het betrokken liedje zoo om te wisselen, dat de verdere woorden, tegen uitzending waarvan be zwaar was gemaakt, zonder afbreuk te doen aan het geheel, zouden kunnen ver vallen. Hierdoor werd bij den radio-omroep- controleur de indruk gewekt, als zou van den uitgezonden tekst afgeweken worden, terwijl bovendien door een fout van den Vara-technicus de beoogde „uitfading" niet plaats vond. Dit was voor den betrokken radio-omroep- controleur aanleiding de uitzending te verbreken. Door een samenloop van omstandigheden duurde het geruimen tijd voordat de uit zending hervat kon worden. Omtrent de vraag, of in dit geval de verbreking van de uitzending gerechtvaar digd was. wordt een onderzoek ingesteld. Naar de voorhanden gegevens was zulks naar alle waarschijnlijkheid niet het geval. Uiteraard zal te dezen eerst het volledig rapport van den betrokken radio-omroep- controleur afgewacht dienen te worden. Naar éénfieid ln de organisatie. Beslissing over reorganisatie voorstellen uitgesteld. In de gistermiddag te Haarlem gehouden algemeenc vergadering van de Algemeenc Vereeniging voor Bloembollencultuur kwamen opnieuw de voorstellen tot reorga nisatie der vereeniging aan de orde, welke reeds op 5 April waren be handeld, doch toen niét de vereisch- te meerderheid van 75 pet. der uit gebrachte stemmen konden behalen. De ingediende voorstellen beoogden geen wijziging in het principe, der organisatie, doch een scherpere afbakening van de taaie der diverse organen van de vereeniging, speciaal wat de afdeelingen en groepen be treft. Momenteel is de toestand zoo, dat 'n algemeene vergadering over een bepaald onderwerp een uitspraak kan doen, terwijl een ledenvergade ring van een groep hetzelfde on derwerp kan behandelen en daar over een uitspraak doet, welke af wijkt van die van de algemeene vergadering. Ook tusschen het bestuur van een groep cn het hoofdbestuur gunnen over bepaalde problemen afwijkende meeningen bestaan, hetgeen b.v. bij conferenties met regeerings- instanties groote nadeel en meebrengt, aan gezien er dan geen eenheid schijnt te be slaan cn de kracht der vereeniging bij het bepleiten van haar belangen wordt onder mijnd. Machtswellust. Bij de uitvoerige besprekingen bestreed de heer Murk uit Hillegom de voorstellen, die z.i. van machtswellust getuigden en slechts ten doel hadden het vak in een dwangbuis te steken. De voorzitter, Dr. A. J. Verhage, betwistte dit en betoogde, dat de voorstellen beoogen, eenheid in de vereeniging tot stand te bren gen. Nadat nog vele voor- en tegenstanders aan het woord waren geweest, deelde dc voor zitter mede, dat het hoofdbestuur besloten had, de stemming tot een volgende vergade ring uit te stellen. Saneering. Bij de rondvraag deelde de voorzitter me de, dat het hoofdbestuur vier weken gele den in een brief aan den Minister van Eco nomische Zaken heeft herinnerd aan de uit spraak der vorige algemeene vergadering om de saneringsmaatregelen voor het bloem bollenvak op te heffen. De Minister heeft ge antwoord, dat hij voorloopig geen verande ring zal brengen in den bestaanden toe stand. Bestuurder kon niet remmen door motordefect. Gisteravond tegen acht uur is op den hoek van de Rozengracht en Marnixstraat te Am sterdam een ongeluk gebeurd, waarbij een jongeman en een meisje ernstig zijn ge wond. Een motorwagen van lijn 10 reed in dc richting van de Raampoort. Daar door een motordefect de bestuurder niet kon remmen, reed de wagen op het spoor van lijn 17, waar de jongen en het meisje liepen. Die dachten, dat lijn 10 zijn gewone route zou volgen. Zij werden door den motorwagen gegre pen cn zijn ernstig gewond in het Wilhel- mrinagast.huis opgenomen. Het meisje had een hersenschudding op- geloopen, terwijl de jongeman een schedel fractuur heeft. Vertrek van Aankomst te a""rciS) lSinKap-20 Dec lBand-20 Dec- vhê'nreis) |Iodhp' 20 Dec' lnanK' 20 Dec" (terugreis) |Basra 20 Dec' |Athene 20 (heenreis) |AleI- 20 Dec' |Basra 20 Dec- Valk I Rang. 20 Dec. 20 Dec. (terugreis) I Oehoe (heenreis) A'dam 21 Dec. In Assen mocht de pers blijven, Naar m'cn zich zal herinneren werd vorige Woensdag door den heer Geluk op 'n veis gadering van den Bond van op coöperatie ven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland de aanwezige peis op een dermate grove manier beleodigd, dat zij be sloot de vergadering te verlaten en van het verdere verloop geen melding meer te ma ken. De heer Geluk wensch te n.1., dat de ver slaggevers voor enkele mcdcdeeling welke hij te doen had de zaal zouden verlaten Toen hem onder 't oog werd gebracht dat er toch wel mee volstaan kon worden, dat de peis werd verzocht van de mededeelingen geen melding temaken, zeide de heer Geluk, dat men daar toch niet van op aan kon. Te Assen heeft de heer Geluk, door de er varing wijs geworden, zich beter gedragen. Daar had in een vergadering van den Drentschen Zuivelbond de voorzitter, de heer L. Dekker er niets tegen, dat de pers tegenwoordig bleef terwijl de heer Ge luk dezelfde mededeelingen deed als ini Hoorn. De heer Geluk liet de pers echter weten dat hij publicatie niet wenschelijk vond, omdat hij vreesde voor fouten wegens., ondeskundigheid van de peis. Hoewel deze da-aai in de opvattingen van! den heer Geluk weinig elegant is en hij zijn! nieuwe bezwaren had kunnen voorkom» iï door een doorslag van z'n rede aan de peis te geven, mag het toch tot vreugde stem men, dat de heer Geluk bakzeil haalt én, zij het ook indirect, een dwaling erkent. ZELDZAME ZWAAN GEVANGEN. Op het strand te Domburg is een witte) zwaan met geheel zwarten kop en hals levend gevangen. Het bleek een zwart nek-» zwaan (Cygnus nigricollis) te zijn. Deze/ komt hier nooit voor. Het dier leeft in de omgeving van de Zuidspits van Amerika in het Zuiden van Peru, op de Falkland-» eilanden en aan de Oostkust van Brazilië, Het dier was zeer vermagerd, maar isl thans nog in leven. Het onderzoek naar de vliegramp te Oostende Kapitein van het vliegveld gear resteerd. De rechter van instructie, belast met hefi onderzoek naar de vliegramp te Oostende, heeft gisteren de getuigenverklaringen van bestuurders, radiotelegrafisten en den direc teur der burgerlijke luchtvaart aangehoord. Na afloop daarvan heeft de procureur den kapitein van 't vliegveld te (Mende wegens dooddoor schuld in verzekerde bewaring doen stellen. EEN BEROEP OP DE RAADS LEDEN. In de Haagsche gemeenteraadsver gadering van gistermiddag heeft de burgemeester met betrekking tot dc gijzeling van den heer Hansen, ver slaggever van „Het Vaderland", dc volgende verklaring afgelegd: Nadat uwe vergadering op Maandag 20 September in geheime zitting bijeen was ge weest, kon men don volgenden dag in het ochtendblad van Het Vaderland een vier tal onderwerpen zien vermeld, die bij die ge legenheid ter sprake waren gekomen. Op zichzelf werd door dc niededceling geen gemeentebelang van beteckcnis geschaad. Maar het feit, dat men welhaast als zeker moest aannemen, dat één van de in die ge heime zitting aanwezige personen, nog op den dag van de vergadering vrij uitvoerige mededeelingen over het verhandelde had ge daan, was toch zoo ernstig, dat er mij, in overleg met de wethouders, alle aanleiding scheen tc bestaan om te trachten den schul dige op te sporen. Het is toch een belang van de eerste orde, dat men er op kan rekenen, dat dc door den Raad opgelegde geheimhou ding gehandhaafd blijft. Aan de politie gaf de verslaggever toe, dat hij inlichtingen had verwerkt, die hij had ge kregen van iemand, wiens naam hij niet wilde noemen. En nu was hiermede wel niet gezegd, dat die .iemand" één der in de geheime zitting aanwezige personen was, maar tenzij deze „iemand" op zijn beurt met groote intuïtie begiftigd was, moest toch de draad uiteinde lijk naar één der aanwezigen voeren. Heel veel schakels kon dc ketting tusschen Raads lid (of gemcentesecrefaris) en verslaggever, gezien het korte tijdsverloop, wel niet heb ben. Tgenover de politie, die niemand dwingen kan om getuigenis af te leggen, beriep de betrokken journalist zich op zijn beroepsge heim. Toen mij dit door den officier van justitie werd medegedeeld, heb ik, wederom in volkomen overeenstemming mot de wet houders den wensch te kennen gegeven, dat in dezen een gerechtelijk vooronderzoek zou worden gelast, waarbij immers wel ieder, die als getuige wordt opgeroepen cn geen wettigen grond van verschooning heeft, ver plicht is te zeggen wat hij weet. Het geval scheen mij om de boven genoemde redenen daar belangrijk genoeg voor, maar bovendien waren er enkele ook thans nog niet beken de omstandigheden, die den schen ding der geheimhouding nog ernsti ger deden zijn, althans konden doen zijn en die het dus te minder ge- wenscht deden zijn om te berusten in het zwijgen van den heer Han sen, dat laat mij er dat dadelijk bijvoegen in het eerste stadium der zaak volkomen te billijken was. Men kent hot verdere verloop. Nadat de heer Hansen gegijzeld was, een maatregel, die in elk geval automatisch zal eindigen bij de sluiting van het vooronderzoek, heb ben alle door hem ingeroepen rech terlijke instanties de gijzeling ge handhaafd, daarmede uitsprekende, dat hij geen wettigen grond van ver schooning had. Mijnerzijds heb ik reeds meer -dan een week geleden aan den raadsman van den gegijzelde mijn bemiddeling aangeboden om te komen tot het opstellen van een ver klaring, die, wanneer zij hem door alle raadsleden en den secretaris gezamenlijk of afzonderlijk door elk hunner zou wor den toegezonden, den heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Tot mijn leed wezen is dit aanbod afgewezen. Intusschen duurt de ellendige toestand voort, dat wij wel moeten veronderstellen, dat er een persoon in ons midden is, die er zich van bewust is mededeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niettemin gedoogt dat een ander gegij zeld zit die hem niet. verraden wil. Zoolang wij in het duister tasten, moeten wij nog de mogelijkheid veronderstellen, dat het vergrijp in dezen minder erg "is geweest dan het schijnt. Het is denkbaar, dat slechts een deel van het gepubliceerde af komstig is van een der aanwezigen en het overige door den journalist als waarschijn lijk bedacht en als feit is vermeld. Het is denkbaar, dat de betrokkene er zich eerst in een later stadium der zaak rekenschap van is gaan geven, dat hij zich inderdaad iets heeft, laten ontvallen, dat direct of in direct tot de publicatie aanleiding heeft gegeven. Maar het is in elk geval de dure plicht van ieder, die ook maar de moge lijkheid veronderstellen kah. dat hij in de middag- en avonduren van 20 September de geheimhouding geschonden heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noo- dig is de gijzeling voortdure. De brief. Onmiddellijk nadat de burgemeester uit gesproken was, vroeg mr. Van den Oever (r.k.) bet woord, aldus het Tlsbld. Dit raads lid deelde mede, dat hij 13 October jl. een brief van den burgemeester over deze zaak had ontvangen. Toen de heer v. d. Oever dezen brief wil de voorlezen, maakten verscheidene raads leden hiertegen bezwaar. Zij interrumpeer den, dat die brief een vertrouwelijk karak ter droeg. De burgemeester viel den heer v. d. Oever ook in de rede, betoogende, dat de brief, welken de heer v .d. Oever wilde voorlezen, een vervolg was op hetgeen in een geheime vergadering is behandeld. De burgemees ter zeide ook bezwaar te hebben tegen openbaarmaking van dien drief. Mr. S. de Vries Czn. (a.r.) liet zich in ge lijken geest uit. Mr. v d. Oever stond er echter op over dezen brief te spreken en verzocht daarom de deuren van de vergaderzaal te sluiten. Aan dit verzoek werd voldaan. Een half uur bleef de gemeenteraad daar na in gesloten zitting bijeen. Toen de deuren weer geopend werden, nam het debat tot onze groote verwonde ring, zegt het blad, een volkomen andere wending. De burgemeester deelde mede, dat er van het lid Moonen (r.k.) bij hem be richt was ingekomen, dat deze als raads lid moest bedanken wegens drukke werk zaamheden. De burgemeester sprak den heer Moonen naar aanleiding daarvan hartelijk toe, waarop het betrokken raadslid met hartelijke woorden antwoordde. Daarna werd de openbare vergadering ge sloten. Adres van den journalisten kring. Het bestuur van den Nederlandsclien jour nalistenkring heeft een brief tot den minis ter van justitie gericht, waarin het bestuur in het belang van den gegijzelde en diens gezin tot den minister het eerbiedige en dringende verzoek richt, te willen besluiten, dat genoemde journalist gedurende de a.s. feestdagen in den schoot van zijn gezin zal kunnen doorbrengen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2