Baad St. Maarten Hoe Japan zijn disch voorziet Langendijker Groentenveilingen Tweede blad Het neusje van den zalm INGEZONDEN D. H. ROODHUYZEN Co. n.v, MAKELAARS „Repelsteeltje" te Schagerbrug Dinsdag 21 December 1937 DE „TREK" VAN DEN ZALM WORDT HET DIER NOODLOTTIG. Het is bekend, dat de zalm in den tijd van kuitschicten terugkeert naar zijn geboorteplaats. Van dit feit maakt de Japanscbe regee ring een nuttig gebruik. Op het eiland Hokkaido, dat men links op ons plaatje ziet aangegeven, staan speciale visscherij-aiftbtena- rcn gereed, de zalmen, wanneer ze tijdens den jaarlijkschen „trek" de rivier opzwemmen, te verschalken. De dieren worden na de vangst bedwelmd en gesorteerd en de vrouwelijke zalmen van de kuit ontdaan. De kuit wordt kunstmatig bevrucht en in groote koelhuizen be waard, totdat het broedsel uitgekomen is. De kuit-looze zalmen doodt men en verkoopt ze in de vischhallen. Na ongeveer een jaar laat men de jonge zalmen, die eerst in reus achtige bassins ronddartelden, in de rivieren van het eiland los, van waaruit de dieren de zee opzoeken. Is de tijd van kuitschicten weer aangebroken, dan trekken de zalmen wederom naar Hokkaido en ondergaan hetzelfde lot als hun ouders! Jaarlijks komen millioencn zalmen op de „vischwcide van den oce aan" (zooals men het eiland Hokkaido noemt) terecht, om de merk waardige operatie te ondergaan en den disch van het Japanscbe volk te voorzien. De benoeming tot doodgraver niet volgens de voorschriften? „Groo te" en „kleine" menschen! De gemeente sluit zfch aan bij den schoolartsendienst Den Helder. Post onvoorzien van begrooting 1937 kan verhoogd wórden- Vergadering van den Raad op Maandag 20 December 1937, 's morgens om half 10. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemees ter-secretaris. Allen zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Medegedeeld wordt o.a., dat op zijn ver zoek aan den heer P. Siewertseneervol ontslag is verleend als doodgraver en ad ministrateur der begraafplaats en in zijn plaats is benoemd de heer J. Koning, ar men va der. De heer Breed vraagt of deze benoeming wel is geschied volgens de voorschriften. De Voorzitter wil hieromtrent wel een onderzoek instellen. In ieder geval is de doodgraver indertijd door B. en W. be noemd. die hem dus ook moeten ontslaan. De heer Glas zegt, dat deze vraag in de vergadering van B. en W. ook is gesteld. Maar spr. vindt, dat alles er voor is om Koning te benoemen. De heer De Pee zegt, dat het wel lijkt, of de Raad er niet mee noodig heeft. De Voorzitter licht toe, hoe men tot de benoeming is gekomen; het is trouwens een voorloopige benoeming. De heer Breed kan zich toch niet met den gang van zaken vereenigen. Als de benoeming aan den Raad is, moet de Raad die ook doeg. De heer Glas vindt, dat de Raad niet ge passeerd is; we zitten hier toch als groote menschen. De heer Breed wil zich aan de' wet hou den; spreker weet niet of dat „groot" of „klein" is, maar blijft op zijn standpunt staan. Den heer Eenhoorn spijt het, dat zich de discussies over zoo'n kleinigheid zoo toe spitsen. Spr. geeft toe, dat de Raad beter had kunnen benoemen, maar kan met deze benoeming best accoord gaan. De Voorzitter wijst er nog op, dat hier geen opzet in het spel is; B. en W. willen gaarne den Raad laten, wat des Raads is. De heer Breed wil de benoeming aan vaarden, maar over een jaar een oproeping paatsen. De Raad gaat hiermede accoord. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het besluit tot verkoop der vroe gere school en onderwijzerswoning te Valk koog aan den heer Jn. Boontjes aldaar. Door Ged. Staten werd ontheffing ver leend op grond van het Wegenreglement Noordholland voor verbetering van het voetpad DirkshornKcrkebuurt. Goedgekeurd werd het besluit tot conver sie der geldloening bij de N. V. Bank voor Ncderl. Gemeenten, groot f 12094.25. waar van de rente bedroeg 4% Pet., hetgeen thans zal zijn voor de eerste 5 jaren 3Vz pet. en daarna 3V& pet. De Provincie heeft de rente der geld- leening groot f 11974.50 verlaagd van 4 op 3% pet. Het bedrag van f 3000.als verzekering van gemeentegelden bij Fraude-Risico-On derlinge van Gemeenten hebben B. en W. verhoogd tot f 4000. Ingekomen zijn voorts de bekende circu laires inzake stopzetting werkverschaffing Kerstgave en nieuwe regeling brandstoffen toeslag. Mededeeling wordt nog gedaan, van de goedkeuring van de gemeenschappelijke regeling inzake het gebruik van den Des- trutor met den Kring Alkmaar en van de kasvcrificatie bij den gemecntc-onvanger en den secretaris-boekhouder van het Alg. Burg. Armbestuur. Lid. Burg. Armbestuur. Volgt de benoeming van een lid van het armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer W. Bij post Rz. De aanbeveling luidt: no. 1 W. Bijpost; no. 2 J. v. d. Ham Sr. Gekozen wordt de heer W. Bijpost met al- gemeene stemmen. Aansluiting bij den schoolartsen- dienst District Den Helder. B. en W. stellen voor om aan te sluiten bij den Schoolartsendienst, District Den Hel der. Door den Voorziter wordt het verzoek tot aansluiting voorgelezen. Bij aansluiting van de daarvoor in aanmerking komende 'scholen zullen de kosten voor deze gemeente f 135, bedragen. Omtrent deze zaak hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de besturen van de bijzondere scholen. Van de R. K. School kwam bericht, dat zij ganrne van de aansluiting gebruik zou ma ken. De Chr. School beeft baar meening nog niet kenbaar gemaakt. (De beer Gootjes deelt evenwel mede. dat die school vermoe delijk wel haar medewerking zal geven). Algemeen wordt het nut van de aanslui ting ingezien. De heer Brak vraagt of een regeling is getroffen voor de kinderen uit Harenkar spel? De Voorzitter antwoord ontkennend; men zal zich hieromtrent met de gemeente Haren karspel verstaan. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Goedgekeurd wordt de gemeenschappe lijke regeling van den Vleeschkeuringskring Barsingerhorn met de gemeente Harcnkar- spel en tevens de overeenkomst voor de aan sluiting van de gemeenten I-Ieerhugowaard. Schoori, Koedijk, Warmenhuizcn, Den Hel der, Anna Panlowna en Wieringen bij den Destructor te Scliagen. Aflossing tuindersvoorscbotten B. en W. stellen voor een bedrag van f 473.82 van t'u'ndcrsvoorschotten af te lossen aan de Boerenleenbank te Harenkarspel; het betreft hier 4 posten, welke oninbaar zijn. Goedgevonden. Verlaging raming werkloosheids uitgaven. B. en W. stellen voor de werkloosheidsuit gaven der begrooting dienst 1937, onlangs verlaagd tot f 15.000 terug te brengen tot f 13.000. Aangezien het jaar 1937 ten einde loopt, blijkt dat zulks zonder bezwaar kan geschieden. In verband daarmede stellen zij voor enkele posten van die begrooting te ver lagen. De post onvoorzien kan met f 255 worden verhoogd. Als voren. Opcenten gemeentefondsbelasting. B. en W. stellen voor om voor het dienst jaar 1938/'39 75 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Als voren. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van leges bij bet ver strekken van inlichtingen uit het bevolkings register. Gratificatie ambtenaar ter secre tarie. B. en W. stellen voor om aan den heer Sloof een vergoeding te verlccnen voor werk zaamhedèn ter uitvoering der werkverschaf fing en steunverleening van f 100, een zelfde bedrag als voor 1936 is toegestaan. Allen voor. Bij de rondvraag dankt de beer Blom voor het genomen besluit eersten Kerstochtend de lantaarns weer te doen branden (met het oog op den kerkdienst). Hierna sluiting, waarbij de beste wenschen voor 1938 worden uitgesproken. De voorraden stapelproducten kleiner dan verleden jaar vooral weinig uien als export- mogelijkheid en winterweer nu maar m.eewerken! geringe aanvoer aardappels lage prij zen roode kool is meest van tweede kwaliteit de prijs kon slechter zijn - gele bracht slechte prijzen op aanbod te groot de kwaliteit niet best daar om nu reeds geveild hetzelfde voor Deensche witte kool sa- voyekool ook laag idem groe ne kool en boerekool ge ringe aanvoer van bloemkool lagere prijzen de uienprijzen waren weer best zelfs stek ivas duur bevredigende prijs voor breekpeen idem voor bie ten aanvoer van knolselderij en rammenas andijvie aan voer verminderd prijzen laag. De uitkomsten van de gehouden telling van de naar schatting in voorraad zijnde hoeveelheden stapelproducton zijn bekend gemaakt. Wat door insiders verwacht werd is inderdaad uitgekomen: de hoeveelheid sta pelproducten is aanmerkelijk kleiner dan verleden jaar, n.1. 1888 spoorwagons. Dat is een respectabele hoeveelheid. Percentsge wijze wil het zeggen, dat er ongeveer 25 pro cent minder is dan begin December 1936, toen er 8054 spoorwagons van 10000 kg. wa ren en nu maar 6166, Als echter de afzet niet vrij vlot gaat is de voorraad nog te groot, om bevredigende prijzén te maken. Het zal er hierbij vooral op aankomen, of de afzetmogelijkheid naar Duitschland vol doende groot is. Aanvankelijk schenen de bespre kingen over 'n nieuw handelsver drag niet best te vlotten, doch zoo als wij in ons blad van pystereu me- 1 edeelenis j u ist d e n ieu we ha n d els overeenkomst met Duitschland nfge- Jj sloten. De voorwaarden schijnen voor ons nogal voordeeüg te zijn en als dan een flinke winter nog wat meehelpt, dan raakt men aan I.angendijk wel af van zijn 1070 spoorwagons roode kool 1901 wagons Geachte Redactie, Met verbazing las ik 't verslag van de afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Land bouw. De vraag komt op: heeft hier een vertegenwoordiger der Regeering of een se cretaris van een boerenvereeniging, gepoogd goed te praten, al die maatregelen betref fende landbouw en veeteelt, die tot heden genomen zijn, en die toch. volgons uitkom sten, zoowei als uitspraak van den minister, gefaald hebben? Als men rondom zich hoort, dan kan men vernemen, dat bijna niemand tevreden is over alle crisismaatregelen en dan is het onbegrijpelijk, dat niemand fel opgekomen is voor de werkelijke plattclandsbclangcn. Of is men op Wieringen tevreden met den tegenwoordigen gang van zaken? Of is het soms het oude liedje: men scheldt en kankert op alles, in het dafcelijksch leven en houdt zijn mond op de vergaderingen van z'n eigen organisatie en waardoor men een macht zou kunnen zijn. om alles meer naar het werkelijke plattelandsbelang ge richt te krijgen. Want de werkelijkheid moet zóó zijn: gele, 21S3 wagons Deensche witte kool, 243 wagons uien en 169 wagons peen. Roode kool is er £36 wagons minder dan verleden jaar. Bij uien spreekt de geringe aanwezige hoeveelheid het sterkst. Verle den jaar waren er 962 spoorwagons, nu 213. Dit is ongetwijfeld toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de oogst minder gun stig was dan verleden jaar, maar vooral ook aan de hooge prijzen, die nu al een paar maanden voor dit prodaict betaald zijn geworden. Daardoor zijn er al veel meer verkocht dan verleden jaar. Voor de roode kool zijn de vooruitzichten zeker wel de beste: geen te groote voorraad, een botere kwaliteit dan bij gele en Deensche witte en doorgaans een hetere exportmogelijkheid Afwachten blijft echter de boodschap. In de afgeloopen week was de aanvoer van aardappelen weer gering; de meeste wer den uit de hand verkocht De prijzen hieven lang: voor blauwe Eigenheimers werd f 2.60 —2.80 betaald, voor Bevelandere f 2.30 en voor roode ster f 2.40. De meeste roode kool werd aan de veil ine van den Noordermiarktbond aangevoerd. Er kwam maar weinig eerste kwaliteit. Het meeste is tweede soort of afwijkend goed. Veel vraag uit het buitenland is er nog niet, zoodat bijna alles in bet binnenland moet worden geplaatst. Gezien de gemaakte prijzen, blijkt dit nog vrij goed te gaan. De prijzen zijn wel niet hoog, doch vergeleken bij die der andere koolsoorten, kan het er mee door. De grootste, van 2 kg. en zwaar der, bracht van f 3f 4 op, voor sommige extra mooie partijtjes daar nog iets boven. De 3-pondscb-osrteering deed f2.4O-2.70 soms tot f3 Tweede kwaliteit werd verkocht voor f 1f 3, al naar gelang van de grootte en den aard der afwijking. Afwijkend goed bracht f 1—f 1.90 op. Ook van gele kool werd in hoofdzaak tweede kwaliteit verhandeld. Voor eerste kwaliteit werd f 120f 1.60, een enkele maal f 1.80 betaald. Tweede kwaliteit bracht f 1 op. Voor deze koolsoort is zeer weinig belangstelling, het buitenland vraagt niets en voor het binnenland is het aanbod groo- ter dan de vraag. Dit beeft tot gevolg, dat er vaak partijen doordraaien, welke dan voor veevoer worden gekocht. Over 't geheel is de kwaliteit van deze kool slecht, zoodat verschillende tuinders genoodzaakt zijn, ze nu reeds te veilen. Ware de kwaliteit beter, allicht zouden de aanvoeren dan geringer zijn, waardoor misschien een betere prijszou kunnen worden gemaakt» een organisatie wordt gevormd door leden, en dóór de leden moeten de belangen naar voren worden gebracht en dan via het be stuur verder ter bestemder plaatse behar tigd worden. Dus niet andersom. Want nogmaals, de werkelijkheid is: de maatregelen die genomen zijn, hebben niet de uitkomst gebracht, die had moeten brengen een wel- vaartspolitiek op het platteland, minstens gelijk aan die der be schermde andere bevolkingsgroepen. Vrijhandel is niet mogelijk, want dan zou er ook vrijhandel moeten zijn in elk vak of beroep, dus niet gebonden aan vaste loonen of salarissen en vastgestelde werk tijden. En waar dit wel niet losgelaten zal worden, dus geen vrije vraag en aanbod, zoo hebben land- en tuinbouw ook het recht om minstens gelijkwaardig beloond te worden* met den prijs hunner producten. En waar het loonpeil der beschermde be drijven en instellingen, zoowel van Rijk als Gemeenten, hooger is dan in het buiten land, zoo zullen de prijzen der bodempro ducten uit ons land toch óók hooger mo- Evenzoo ie de hoedanigheid van de Deen sche witte kool niet best, zoodat ook hier van wel meer wordt aangevoerd dan wan neer de kool van goede kwaliteit was. Door den te grooten aanvoer in evenredigheid met de vraag is de prijs van de Denen ook slecht. De zwaarste werden gelukkig nog door de inmnakfabrieken afgenomen voor f 1.40—f 1.60, soms voor 1 of 2 dubbeltjes meer. Tweede soort bracht f 1f 1.20 op. Voor de kleinste werd 80 a 90 cernt betaald. Sommige partijen draaiden door. Aan de Broeker veiling kwam eiken dag savoye-kool. Ook voor deze koolsoort werden zeer matige prijzen besteed. De mooiste bracht 1.80-2.30 op. Overigens werd ze voor f 1f 1.70 verkocht. De aanvoer van groene kool was zeer gering en de prijs ervan was laag n.1. f 1.10—f 2.Boerekool werd ook voor een heel zacht prijsje verkocht n.1. f 1.50 Spruitkool bracht f 7.f 7.50 óp, soms iets meer voor heel mooi goed. De aanvoer van bloemkool was gering en de prijzen waren maar matig. Voor de eerste soort werd f 4- tot ruim f 6 betaald, terwijl tweede soort voor f 1.60 tot ruim f 2 werd verkocht. Uien deden bet weer best. Jammer, dat vele tuinders, die gewoon waren, dit gewas te verbouwen, doch afgeschrikt waren door »de bijzonder slechte uitkomsten der laatste jaren, nu geen uien hebben geteeld. In even redigheid met de aanwezige voorraden, viel de aanvoer deze week nog mee. Voor grove uien werd f 7.50f 8.30 betaald, een zeer hooge prijs. Ook de gewone gele uien brach ten ongeveer dezelfde prijzen op, soms zelfs nog iets hooger. Drielingen liepen van f 7 f 7.50 soms tot f 7.70 en f 7.90 Nep kwam er maar weinig; de gemiddelde prijs was f 7.40. Zelfs voor stek werden hooge prijzen betaald n.1. van f 4.30—f 5.40. Over de voor breekpeen bestede prijzen was rnen niet ontevreden: voor groote werd f 1.70f 2.40, bij uitzondering f 2.50f 2.70 betaald. Kleine bracht 60 cent tot f 1 pp, al naar kwaliteit. De aanvoer van bieten was niet groot De prijzne waren redelijk groote f 2f 2.40 kleine f 1.30f 1.60 middelgroote f 2.90— f 3.50. De aangevoerde knolselderij bracht f 2 op, of draaide door. Voor rammenas weixl f 1.- betaald. Aan beide veilingen werd andijvie aan ge voerd, echter aanmerkelijk minder dan ge woonlijk. Er wordt door verschillende tuin ders naar de Amsterdamsche veiling gezon den. eD kwaliteit is sterk achteruit gegaan. Ze bracht 6080 cent op. soms oploopendo tot f 1.— Een deel draaide door. suiker rubber - koffie cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, SUKER. RUBBER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. Ai IE GRANEN ENZ. TER ICU8Z1 VAN LONDEN. LIVERPOOU NEW YORK. CHICAGCL WINfNPEC, ENZ 9AH 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beun Nb Z TeW. 30012 Tetograroadras: CARLOS-AMSTERDAM 14 gen zijn, dan der buitenlandsóhe, en ral dat geen gunst of zooiets, maar elsch en recht zijn. En als de bodemproducten loonend zijn, dan zal dat weer meer werk en koopkracht geven. Trouwens dit zal elke arbeider e.n middenstander in de dorpen, zoowel als in de kleine steden, wel tenvolle bevestigen. En dat zal de heer Huisman ook wel beamen. Maar wat is nu de strekking van z'n rede, op Wieringen gehouden? Dat de vooruitzichten niet zoo schitterend zijn; en toch moeten we de genomen maatregelen handhaven, ondanks dat ze geen redelijke uitkomst gebracht hebben. Dus met andere woorden: beter worden kan het onmogelijk, wees maar tevreden met den bestaanden toestand. Het is gewoon het toppunt: is dit opko men voor de belangen van de leden? Op 't laatst wordt nog gezegd: onze ver antwoording wordt nog grootcr. want de re geering wil de crisismaatregelen overdoen aan organisaties. Dan blijven we echter ge dwongen door de regeering. Dit was al reeds een weinig bekend, maar de uitslag zal dan veel afhangen van de uit voering door de organisaties zelve. Of die uitvoering geschiedt in opdracht, pasklaar gemaakt door de regeering, öf in overleg met de leden der organisaties. En óók, of dit gebeurt, door vorming door geheime benoeming, of door vorming van openbare sollicitatie en benoeming door de leden zelve en onder toezicht, en contróle dus van bestuur,' zoowel als leden. Dit laatste zal wel de eenig juiste weg zijn om te volgen. Er zou nog veel over verschillende onder- deelen te zeggen zijn, maar dat zou te uit voerig worden. Alleen nog dit. Men moet niet bedanken als lid zijner organisatie als men 't niet eens is met de dingen, maar men moet op komen voor de werkelijke belangen, en als alle leden dit doen, welnu, dan moet het Bestuur of Hoofdbestuur zich daarnaar rich ten. Als de crisismaatregelen veranderd moe ten worden om tot betere toestanden te ko men (en dat kan, en moet dus) naar de wenschen van alle leden, wel nu: dan moe ten besturen en Hoofdbestuur dat bevor deren. Met dnnk voor de plaatsing, M. C. Stammes. Haarlemmermeer. Uit onze omgeving ZJJPE Snel erbijanders: uitverkocht. „Snel erbij" is de boodschap voor de morgenmiddag door dc Schager Courant te Schagerbrug in „Het Wapen van Zijpe". te houden kin dervoorstelling. Zooals het overal gegaan is, vliegen ook thans de kaarten in bliksemtempo de deur uit. Spaar jullie een teleurstelling, kinderen, door te wachten tot wij het kaartje „uitverkocht" boven de deur moeten hangen. Mochten er morgenmiddag nog kaarten over zijn, dan worden deze tot het aanvangs- uur der voorstelling 2 u. 30 nog aan de zaal verkocht. Nog even een korte herhaling van alle heerlijke dingen, die jullie te wachten staan: „Repelsteeltje" een prachtige ope rette, wordt opgevoerd, Prof. Melorini, een verbazingwekkend knap goochelaar komt met zijn sprekende pop Groetje en dan de winnaar van onzen wedstrijd krijgt een nieuwe fiets! Denk er dus aan papier en potlood mee te nemen. Vergeet je dat, dan mis je een kans van je leven! Voor de adressen van kaartenygrkoop ver wijzen wij naar ons blad van Zaterdag j.1. Knoop dit goed in je oor: do toegangskaar ten geven recht op vrij vervoer per bus naar Schagerbrug heen en terug! En vader en moeder mogen ook mee! Toon deze aankondiging bij een van de bekend gemaakte adressen en je kunt a 20 cent een kaart krijgen. Dus, tot morgenmid dag allemaal?! HOOGWOUD De Raad dezer gemeente zal op Woens dag 22 Dec. a.s., des voormiddags te 10 uur vergaderen. Aan den heer D. de Ruiter te Aarts woud is door Burg. en Wethouders ver gunning verleend zijn woning te verbou wen om hierin een kapperszaak voor zijn zoon te vestigen. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht meekomen, dat de werkverschaf fing (verbreeden van de Zuiderpade), kan worden voortgezet voorloopig tot en met 26 Maart 1938. De werkverschaffing zal van 20 Dec. tot en met 8 Jan. a.s. worden stopgezet en treedt de steunregeling in werking. Dezer dagen is de oudste inwoonster van deze gemeente, de wd. A. Moeijes— Waterdrinker, in den ouderdom van 93 jaaj* overleden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5