De Raad trotseert den Minister J. BEEMSTEIBIE1 Gaskwestie te Warmenhuizen Het Rijk dreigt subsidies in te houden Zal regeringscommissaris worden aangesteld? Dicïd-Vïcdc- £iefde&eluk DE EERSTE TREIN RIJDT OVER DE NOODBRUG. Te Heerhugowaard wordt In verbond met den aanleg van den provincialen weg AlkmaarSchagen, een belangrijk spoorweg-werk nitgevoerd. Over de ringvaart aan het einde van den Boterweg wordt een groote spoorweghefbrug en een viaduct gebouwd. In afwachting van het klaarkomen van dit werk, waarvan de kosten ongeveer een kwart millioen bedragen, rijden de treinen over een houten noodbrug. Geen onderhandelingen meer met Alkmaar Gistermiddag kwam de Raad van War menhuizen onder voorzitterschap van bur gemeester H. Nolet in openbare vergadering bijeen. De notulen worden onveranderd vastge steld. Ingekomen is de begrooting van den Keu ringsdienst voor Waren 1938. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Raad der Geref. Kerk te Krab bendam is een schrijven ingekomen over hef. langer laten branden van een lantaarn aldaar. Voorgesteld wordt dit verzoek in handen der gascommissie te stallen. Conform het voorstel. Op een schrijven van de R.K. Vereen, voor Kerste Hulp hij ongelukken om een subsidie te verlecnen tot het aanschaffen van twee of drie verhandtrommels cn een geringe jaarlijksche subsidie wordt voorgesteld een bedrag van f 23.— jop de begrooting 1938 te plaatsen, behoudens goedkeuring. Als boven. Van Joh. Bierman, ovenbonwbureau te Grosnlo, is een schrijven ingekomen, waar in wordt gevraagd of er ook kans bestaat, dat de gemeente het gasbedrijf aan een par ticulier wil verkoopen. (Brief destijds door ons gepubliceerd Red.) B. en W. stellen voor niet op het verzoek ln te gaan. De heer Slot zou willen informceren, wat de man er voor geven wou. De brief was zoo raar, zegt de Voorzit ter. dat B. en W. bijna van hun stoel vie len. De heer Molenaar zegt, dat in de laatste Raadsvergadering besloten is, het bedrijf niet te verkoopen, zoodat er dus eerst een besluit moet komen om de fabriek te ver koopen. Conform het voorstel van B. en W. Medegedeeld wordt, dat met ingang van 1 Januari 1938 door B. en W. tot ambte naar ter secretarie in vasten dienst is be noemd de heer J. Burger te Harenkarspel. Ter afrekening van den Rijkssteun voor den dienst 1936 en 1934 is aan de gemeente een bijdrage in de kosten der gemeente- huishouding verleend van resp. f 26.813.55 en f 0.02. (Geen drukfout, zegt de Voorzitter). Voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van J. Oud te Schoorldam, voor vergoeding inge volge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor het bezoek van zijn dochter op de bijz. school te Krabbendam, stellen B. en W. voor een ver goeding toe te kennen van f 18.voor het jaar 1937, daar de ouders van de betrokken leerlingen hebben verklaard tegen het openhaar onderwijs overwegende bezwaren te hebben. Conform het voorstel. Het bestuur van het „Witte Kruis" ver zoekt voor do te houden Moedercursus ge durende 6 weken, 2 -avonden per week, de beschikking over een lokaal van de o. 1. seooi. B. en W. stellen voor het verzoek in te wil lig 'n. Conform het voorstel. In verhand met de afrekening van den Rijkssteun 1936 stellen B. en W. voor de begrooting 1937 te wijzigen overeenkomstig een bijlage van een schrijven van den Min. van Binn. Zaken betreffende genoemde af rekening. Aangenomen. In verhand met de wijziging van de l.o. wet 1920 tot verlaging van de openbare uit gaven voor het onderwijs, bieden B. en W. ter vaststelling door den Raad eene verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs aan. In deze verordening is rekening gehouden met het tevens overgelegde verzoek van de afd. Warmenhuizen van de Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen. De voornaamste wijziging is, dat niet zooals vroeger de belastbare som inaatgever is, maar de gemengde hoofdsom d. i.- de höofdsom gem.fondsbelasting met de lioofd som vcrmogenbelasting. De tarieven van de oude verordening komen vrijwel over een met de nieuwe. Behoudens de wettelijke maatregel waar bij de basis van het schoolgeld wordt ge bracht van f 2.60 op f 3.— betaalt er prac- tiseh niemand méér. Bij de oude verordening werd reductie gegeven. B. en W. stellen nu voor een verminde ring van 5 pet. van 't verschuldigde school geld per leerling te geven.Aangenomen. Van Ged. Staten is voorts een schrijven binnengekomen, waarbij de gemeente wordt gemachtigd in rekening courant bij de Bank van Ned. Gemeenten een bedrag van maxi mum f 10.000 op te nemen, en een kasgeld- leening van ten hoogste f 12500 inclusief genoemde f 10.000 Voor kennisgeving aangenomen. Gas. Hierna komt de gaskwestie nog eens ter sprake. Van Gcd. Staten is een schrijven ontvangen, waarin deze mededeelen van den minister van Binn. Zaken een schrijven te hebben ontvangen inzake het gasbedrijf. Het college van B. en W, wordt door Gcd. Staten, namens voornoemden minister, met aan drang in overweging gegeven 1c bevorderen, dat alsnog een besluit wordt genomen tot het treffen van een regeling tot overdracht van het bedrijf. De meerderheid van het College stelt den Raad voor geen verdere onderhandelingen inzake de over dracht van het bedrijf te openen met de gemeente Alkmaar, aangezien niet is komen vast te staan, dat de gebruikswaarde van het gas van het bedrijf der gemeente Alkmaar van dezelfde hoedanigheid is, als het thans geleverde gas van de eigen fa briek. Uit een brief van Ged. Staten blijkt de minister het volgende standpunt in te ne men: Verschillende gasbedrijven gaat liet slecht. Verhooging v. tarieven zal geen uit komst brengen De minister acht samenvoe ging van bedrijven het meest wenschedijk. De samenvoeging van Warmenhuizen met de gasfabriek te Alkmaar, zal in het be lang van de gezamenlijke gemeenten zijn. De minister wijst voorts op de financieclc positie van de gemeente Warmenhuizen en deze is volgens Z. Exc. zóó, dat de gemeente die maatregelen dient te nemen, dat hierin verbetering komt. Bovendien wijst het schrijven erop dat hij de gaskwestie geen rekening is gehouden met de belangen van de aangesloten ge meenten Schporl, Harenkarspel en St. Maar ten. De minister dreigt ten slotte, in dien de gemeente niet voor 1 Januari 1938 tot een besluit is gekomen om de onderhandelingen met Alkmaar te hervatten de uitkeeringen uit het werkloosheidssubsidiefonds en de overige rijksbijdragen te zullen in houden. Ged. Staten geven aan de hand van dit schrijven het advies, bovengenoemd. Boven dien achten zij het onderzoek naar het ver schil in calorische waarde van het Alkmaar- sche en het Warmcnhuizcnsche gas niet van zoo groot belang, cn zonder het resultaat hiervan af te wachten geven zij hun advies. Het college van B. en W. is niet homogeen in deze kwestie deelt de voorzitter mede. Voorzitter meent, dat het schrij ven voldoende moet zijn om aan het verlangen van Ged. Staten en Re geering te voldoen. De gemeente is voor 1938 op belangrijke financieele steun aangewezen en de brief van den minister spreekt in dezen duide lijke taal. De heer Molenaar zegt, dat het nog niet zoo heel lang geleden is, dat hij een exem plaar van de Schagcr Courant gratis kreeg toegestuurd, waarin een schrijven was ge plaatst bedoeld als een manifest aan de burgerij van Warmenhuizen. Spr. meent tegen de tendentieuze voorstelling van zaken die gegeven werd te moeten protesteeren. Spr. weet wel uit welke hoek de wind waait. Wanneer men zoo hoog van den toren blaast, moet men dat schrijven ook maar met zijn naam onderteekenen. Komende tot de kern van de zaak zegt spr., dat hij altijd gestreefd heeft naar een behoorlijke gasprijs. Als overweging gold: wie kan goedkooper leveren Alkmaar of Warmenhuizen-? Spr. was ten slotte voor stander van het overdoen van het bedrijf. Er is echter één omstandigheid geweest, die spr. heeft doen besluiten voor aanhouden van het voorstel tot overdracht te stemmen. Voor spr. moet komen vast te staan, dat de verbmikswaarde van het Alkmaarsche gas even groot is als dat van Warmenhui zen. Spr. had gehoord van verschil van 7%. Moge dit getal niet juist zijn, dan is er toch in ieder geval verschil. Als het echter 7% is, dan zou spr. dit een hinderpaal vinden om tot een overeenkomst te komen. Volgens het schrijven van Ged. Staten Is het, afgezien van de gebruikswaarde, een belang der gemeentes om tot centralisatie te komen. Deze zaak is echter op initiatief van Warmenhuizen begonnen en hiervan ma ken Ged. Staten nu gebruik. De zaak is toegespitst door de recfuesten van Schoorl, Haren karspel en St. Maarten. Spr. vindt de houding van Harenkar spel en St. Maarten niet solidair. Wat Schoorl betreft meent spr.. dat Alkmaar aan Schoor! niet voor niets gas gaat leve ren. Dat de gemeente zich laat dwingen door de sanctiemaatregelen van den minister, acht spr. niet juist. Wij hebben niets meer te zeggen. Zouden wij weer moeten onder handelen, dan zou dat op een heel andere basis gebeuren. Alkmaar zegt dan: we krijgen de fabriek toch wel. De minister heeft zelf de mogelijkheid voor een drage lijke onderhandeling weggenomen. Voor spr. moet vast staan, dat de ge meente voordeel van de transactie heeft, anders is spr. er absoluut op tegen. De heer Mink is het eens met den heer Molenaar. Spr. zou willen adviseeren, dat den minister een juister inzicht gegeven wordt van den stand van zaken, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. De heer Dekker spreekt over de kwali teit van het Alkmaarsche gas. Ged. Staten hebben indertijd een vergelijking van het Alkmaarsche en Warmcnhuizcnsche gas van groot belang geacht. Spr. betreurt het, dat zij nu in hun schrijven de zaak weer niet van groot belang vinden. Het kardinale punt is, zegt de voorzitter, de calorische waarde, welke vastgesteld zou worden door het Bureau voor Brand stoffen economie te Den Haag. Uit het feit, dat dit bureau zich hierover nog niet po sitief heeft, uitgesproken, meent spr. te moeten opmaken, dat dit verschil minimaal is. Sp. wijst vervolgens op het gevaar van het inhouden van den rijkssteun. Wanneer de Raad zegt: we komen de voorwaarde niet na dan wordt de subsidie ingehouden. Dc gemeente kan die steun niet missen. De gemeente is een onderdeel van het Rijk cn de wetten door het Rijk vastgesteld, leggen de gemeente gehoorzaamheid op. Spr. kan de zaak niet anders dan zóo zien, dat de landsregeering als de raad halstarrig blijft, zich gedwongen zal zien in deze gemeente een andere bestunrsrege- ling in te stellen. De gevolgen van een wei gering zouden het eerst voor hen, die in de werkverschaffing en in de de steunver lening zijn. Spr. geeft de vergadering in overweging wel te overleggen of men de verantwoordelijkheid wil aanvaarden. De heer Molenaar zegt, nog, dat hij zelfs als voorstander van overdracht niet accoord kan gaan niet deze gang van zaken. Als wij ons moeten laten dwingen, kunnen wij wel opstappen. De heer Mink herhaalt nogmaals het juist te achten, dat dc minister moet wor den voorgelicht. Niet de zaak afbreken, maar een verheldering van inzicht. Dan zal er ook meer eerbiediging zijn voor het standpunt van den Raad. De heer Mink stelt voor, om een schrijven aan den minister te richten, waarin een uiteenzetting van de kwestie wordt gege ven. De heer Dekker wil dc zaak direct monde ling gaan toelichten. De heer Slot, wil evenals dc heer Mole naar, de zaak maar op z'n beloop laten. Dc heer Molenaat' meent, dat men alleen bij den minister kan komen met de medc- decling: wij willen ons bedrijf houden. De Voorzitter zegt, dat het hier uitslui tend gaat om de verbmikswaarde. De heer Molenaar wil zwart op wit heb ben of de verbmikswaarde hetzelfde is. Voorzitter meent, nog eens, dat, nu het Brandstoffenbureau zich niet heeft uitge sproken, de calorische waarde practisch geen verschil maakt. Het prae-advies van de meerderheid van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. De heer Mink handhaaft zijn voorstel, tot voorlichting van den minister. Voorzitter stelt voor, een commissie van redactie tc benoemen, die het schrijven aan den minister zal aanbieden. Voorzitter stelt voor de heeren Mink en Dekker. I)e voorstellen worden aangenomen, ter wijl ook de heer Roosendaal wordt benoemd. Vaststelling begrooting 1938. Voorgesteld wordt overeenkomstig liet ont werp de begrooting 1938 vast te stellen, op een tolaal bedrag van f 184.520.83 in ont vangst en uitgaaf op den gewonen dienst en een bedrag van f 138.419.52 op den kapi- taaldienst. De extra-bijdrage uit het werkloosheidssub sidiefonds in de kosten van steunverleening en werkverschaffing wordt geraamd op f 5000 en de uitkeering uit dit fonds van de belastingbijdrage op f 5871.12, alsmede de bijdrage in de gemeentchuishouding op f 33100. De Voorzitter meent, dat men in verband met het vorige besluit, de laatste posten voor rijksbijdragen wel kan schrappen. Verschillende leden meenen, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. De heer Molenaar wil de posten niet van de begrooting afvoeren. De Voorzitter wijst nog eens op de scherpe voorwaarden van den minister, welke begint met: „In ieder geval zal ik Nadat de discussie hierover gesloten is, brengt de heer Tesselaar verslag uit namens de commissie van onderzoek. De commisie zou in verband met de verlaging der presen tiegelden ook een presentiegeld van f2.50 willen vragen voor een commissievergade ring. De heer Molenaar: Je wordt toch aan den dijk gezét. De commissie maakt van haar zienswijze een voorstel. De heer Mink meent en met hem de Voorzitter dat een vergoeding van f2.50 geen kans op goedkeuring maakt. Voor de openbare raadsvergadering is het presentie geld f2.—. Besloten wordt een vergoeding te vragen van f2. De Voorzitter stelt voor in verband met bet vorige besluit (over de gasfabr.), de Rijksuitkeeringen van de begrooting te schrappen. De heer Molenaar verwijt den Voorzitter, dat hij de zaak op de spits wil drijven. Zon der hulp is de gemeentehuishouding niet te voeren, voegt de lieer Mink hieraan toe. De Voorzitter handhaaft zijn voorstel. Het wordt met algemeene stemmen verworpen. De begrooting wordt vastgesteld, als door B. en W. aangeboden. Na de rondvraag, welke niets oplevert, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in comité. Uit onze Omgeving WIERINGERMEER MIDDENMEER. Gewijd Kerkconcert door Vrijz. Herv. Kerkkoor. In de Ned. Herv. Kerk te Middenmeer werd Zondagavond, in afwijking van den gewonen kerkdienst een gewijd kerkconcert gegeven door het Vrijz. Herv. Kerkkoor van Den Helder, dirigent de heer Toon de Hoogh te Den Helder. De leiding van de zen avond was in handen van Ds. B. Nij- holt. Deze heet de vrij talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid diligent en Koor. alsook het medewerkende kwartet uit Hoorn. Spr. memoreert hierop in 't kort het doel van dezen avond, welke nl. staat in het tecken van een Eeredicnst. Hierna was de beurt aan het groote koor (pl.m. 50 personen). Allereerst speelde ech ter de heer T. de Hoogh.*een „prélude" op het orgel, waarbij hij meesterlijk werk le verde. Achtereenvolgens werd door het koor gezongen. „Al ruischen alle wouden", „Volg cn vraag niet", „Stil in God". Daarop volgde „Andante" (van Reinsber- gen) door T. de lloogh, orgel, E. Nannings, tenor en J. T. W'illemse, bas, beiden uit Hoorn. Dit nummer imponeerde bijzonder. Het koor vervolgde met „Eere zij God" vGroot Gloria). Ilct laatste nummer dat on geveer 30 minuten duurde, was „Lauda Sion" (Mendelsohn-Bartholdy). Het werd uitgevoerd door gemengd koor, sopraan, als ook kwuret met orgelbegeleiding. We hebben dezen avond de overtuiging gekregen, dat de heer Hoogh zijn leerlingen niet alleen de „melodie", de „uitspraak" en het „rythipe" leert, doch zeker niet minder tot hen spreekt over het belangrijkste (wat juist niet uit de noten valt te lezen), nl. het „gevoel". De sluiting werd verricht door Ds. Nijholt. Op wachtgeld gesteld. Wegens het dalende lecrlingencijfer is Mej. D. G. Straat, onderwijzeres aan de W. Meerschool te Middenmeer, met ingang van 23 Dec. a.s. op wachtgeld gesteld. ZIJPE INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN De dienstplichtige H. Kuipers van de lichting 1938 zal op 1 Februari a.s. worden ingelijfd bij het Rog. Huzaren, terwijl de dienstplichtige Jb. Vriendjes van dezelfde lichting op 1 Maart a.s. bij de Zeemacht zal worden ingelijfd. HARENKARSPEL DIRKSHORN. 2e NON STOP REVUE De gymnastiekvereóniging „U.D.I.", „W. I.K." te Dirk&hom en Stroet zal de 2e Kerst dag a.s. een 2e Non Stop Revue uitvoeren in de zaal Pijper. De voorbereidingen zijn in vollen gang cn wij twijfelen niet of de bezoekers staat een mooien avond te wachten. Vor nadere bijzonderheden zie men de be treffende advertenties. SINT PANCRAS Naar wij vernemen heeft de 15-jarige R. D. uit Zuidscharwoude de vorige week in deze gemeente onder voorwendsel een fiets geleend en deze daarna te Alkmaar ver kocht Na langdurig verhoor waarbij hij aanvan kelijk ontkende heeft hij tenslotte toegege ven het feit te hebben gepleegd. De op brengst van de verkoop bedroeg 90 ct.... WIERINGEN Politie. Gevonden: een grijze glacéhandschoen en een zij bord van een vrachtauto. Verloren: een paar nieuwe dameskousen. Inlichtingen bij den gemeentebode. dagen waarop de liefdes banden aan één gesmeed worden door het dragen van een gouden verlovings ring. Wij brengen ditmaal een apart model, geciceleerd, dat U zeker bevallen zal. Komt U eens even kijken in onze étalage, dat kost U niets en U weet meer. Juwelier Den Helder BARSINGERHORN STEUNREGELING VERLENGD. De steunregeling voor werkloozen in deze gemeente is door den Minister van Socdale Zaken verlengd tot 2 Juli 1938. KEURING DIENSTPLICHT Aan de keuring voor den dienstplicht, Web* timg 1939, welke op 9 Maart 1938 te Scha gen wordt,gehouden, zullen 18 ingeschreve nen uit déze gemeente deelnemen. - TEGEN UITBREIDING VAN DE IEPZIEKTE. De Minister van Economische Zaken heeft 19 boomen in de gemeente aangewezen als dood of als gevaar opleverende voor ver spreiding van de iepenziekte of voor ver meerdering van iepen spintkevers. Door genoemden Minister werd o,m. be paald, dat bedoelde boomen moeten zijn. ge veld vóór 1 April 1938. NIEUWE NIEDORP, „HET CHINEESCHE LANDHUIS." De opvoering een groot succes. Zondagavond werd door die tooneol ver- eeniging Helmiers van Amsterdam alhier voor het Nut bovengenoemd tooneelstuk op gevoerd. De tooneelzaal van do Prins Mau- ris'; was tot in de hoeken gevuld, waaruit bleek de groote belangstelling voor dit stuk, waarvan de opvoering onder ademloozo stilte plaats had. Er is uitnemend gespeeld. Wij zuilen niet alle rollen bespreken, bij het „Chineesche Landhuis" toch gaat het in hoofdzaak om de Chinees of beter om de Chineesche Edel man Yuan Sing. En deze rol is vervuld op een niet te overtreffen wijze. Hoe voornaam was hij in zijn optreden, maar ook hoe ge raffineerd in zijn wantrouwen en zijn be dekte uitingen hiervan. Te bewonderen was zijn zelfbehccrsching en doodsverachting in het laatste bedrijf. Naar onze wesitersohe be grippen leek hij geslepen cn wreed, maar gemeten naar Chineesche moraal en denk wijze, zooals Yuan Sing ons die zelf open baarde, werd ons veel van zijn handelingen verklaarbaar. De regie en aankleeding was tot in de puntjes verzorgd. Helmei's heeft weer eens getoond als amateur tooi ee 1 vereem igin g ver hoven de middelmaat uit tc steken. Een woord van waardeeriing komt zeker toe aan den heer E. Brouwer, die meer cn meer blijk geeft voor tooneelaank 1 eed'ing de rechte man te zijn. WIERINGERWAARD Auto van den dijk getuimeld. Gistermiddag had aan de Krcil een auto ongeval plaats.' dat ovor de inzittenden (2 dames), w.o. mevr. P. uit Schagen, goed is afgeloopen. De dames reden met een Citroen en meenden bij de kluft neer te gaan, doch gingen even te ver. De bedoeling was toen op den dijk anders om te draaien, waardoor de auto even in het hangen van den dijk terecht kwain. Dc datnes wisten er bij tijfis uit te sprin gen en lieten den wagen maar in zijn een tje naar beneden tuimelen, opi in de sloot terecht te komen. Door de garagehouders, Gebr. Mul, werd het vehikel op het droge gebracht. KOEGRAS JULIANADORP. De Jac. van der Veerstraat ln orde gemaakt. Wanneer er op ons dorp één straat of weg is, waarover nogal het een en ander te doen is geweest, dan is liet zeker de Jacob van der Veerstraat. Sinds enkele dagen is nu het personeel van den Polder „Het Koegras" bezig met het in orde maken van het "weg dek, zorg dragen voor de afwatering, een laag nieuwe grint wordt aangebracht, enz. enz. Het gedeelte voor plantsoen bestemd, wordt omgespit cn zal straks een eenvou dige beplanting ontvangen. De Polder voert hot werk uit en in het finantieole gedeelte zal door den eigenaar worden bijgedragen. Nu reeds is voor iedereen de groote veran dering ten goede waar te nemen. Manneer nu een volgend jaar het wegdek ook gesloten wordt gemaakt, dan is ook deze „weg des aanstoots" gelijk aan alle overige weggedeelten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6