STEUN Het verboden grondgebied aan kleine boeren De visscher kreeg ongelijk Mishandeling van een brugwachter Radioprogramma Voor do steunverleening aan de kleine boeren in Noordholland zijn de volgende as sistenten aangewezen: Voor de gemeenten Anna Paulowna. Bar- singerhorn. Callantsoog, Den Helder, Scha- gen, Wieringen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe. d« heeren D. Otzen, Stationsweg 78, Schagen en P. Houter. Groenveld, St. Maarten; voor de gemeenten Broek op Langendijk, Harenkarspel. Heerhugowaard. Hensbroek. Koedijk, St. Maarten. Nieuwe Niedorp, Noordscharwoude. Obdam, Oude Niedorp, Oudkarspel. Oudorp, St. Pancras, Warm erthui zon en Zuidscharwoude, de heer P. Houter. Groenveld, St. Maarten. De ministers van Sociale en van Econo mische Zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen gericht betreffende de steunverleening aan kleine boeren. De ministers doelen Allereerst mede in aansluiting op vorige missives dat voor de in deze missives vermelde b-groep (behou dens enkele uitzonderingen) alle bepalingen der steunregeling van 15 Januari 1932 alsmede de daarop betrekking hebbende aanvullingen, van kracht zijn. In dit verband wordt in het bij zonder de aandacht erop geves tigd, dat dientengevolge ook de bij de gewone steunregeling bestaande leeftijdsgrens van 66 jaar voor de onder groep b vallende grondgebrui kers geldt. Uitzonderingen hierop vormen de bepa lingen betreffende onderwerpen welke reeds afzonderlijk zijn geregeld, alsmede die voor schriften die niet strooken met de bedoeling en don specifieken aard der steunverlee- ning aan kleine grondgebruikers. Overigens schrijven de ministers, dat de gemeentebesturen steeds in het oog moeten houden, dat bij de beoordeeling van even tueel zich voordoende kwesties dient te worden uitgegaan van het standpunt, dat de voorschriften der gewone steumvoldoe ning ten deze prinueeren. Met betrekking tot de circulaire van 16 September 1937, inzake extra bijslag aan inwonende kin deren. deelen de ministers mede, dat bedoel de bijslag aan landarbeid verrichtende kin deren slechts verleend mag worden na gepleegd overleg met de in de plaatselijke commissie zitting hebbenden vertegenwoor diger van den Rijkslandbouwvoorliehtings- dienst en den djstrictsteider van den rijks- controledienst voor do steunverleening, voor inwonende kinderen, die op een fabriek e.d. plegen te werken geldt deze beperking niet. De ministers vestigen voorts de aandacht erop, dat bovenstaande toepasselijkvorkla- ring der gewone steunregelingsbepalingen alleen groep B betreft, en geenszins groep C geldt. Do regeering heeft echter besloten een uitzondering te molken ten aanzien van de bepalingen inzake den B-steun, de spaar regeling en de verstrekking van goedkoope levensmiddelen. Deze zijn dus ook op de on der groep C vallende grondgebruikers van toepassing. Waar voorts het van toepassing verklaren van de circulaires inzake vrijlating van f 2,- en f 4, van de verdiensten van inwonende kinde ren en betreffende den ex tra-bij slag aan inwonende kinderen op deze groep van grondgebruikers wel wen- schelijk, doch practisch niet moge lijk bleek, is ter tegemoetkoming hjeraan bepaald, dat alle nevenin komsten, 7X>owel uit arbeid als niet uit arbeid verkregen, van de inwo nende gezinsleden der onder groep C vallende grondgebruikers, slechts voor 1/3 gedeelte behooren te wor den afgetrokken, uitgezonderd de baten uit kapitaal buiten bedrijf. Inzake het zoowel op de B- als op de C- groep toepasselijk verklaren van de bepalin gen van den B-steun en van de verstrek king van goedkoope levensmiddelen tenslot te nog het navolgende: Zoowel de onder groep B, als ondei groep C vallende grondgebruikers mogen mede om practische redenen, eerst met ingang van het dienstjaar 1938 voor B-steun in aanmerking worden gebracht. Met betrekking tot het voor de groepen b en c beschikbaar stellen van goedkoope levensmiddelen wordt medegedeeld, dat inzake de voorschriften gesteld voor de distributie van heffingsvrije margarine en bak» en braadvet, steun ingevolge de-steun regeling voor wcrklooze arbeiders, werk verschaffing, alsmede steun ineevolge de steunregeling voor kleine grondgebruikers als één (doorloopend) geheel moeten wor den beschouwd. Voor het visschen in het IJssel- meer is wel degelijk een vergun ning noodig! Op het IJsselmeer onder Ma'kkum heeft, zooals wij onlangs meldden, A. van dei- Laan met fuiken gcvischt zonder vischakte en zonder eenige schriftelijke vergunning. Voor de kustvisschcrij zijn een dergelijke akte of vergunning ook niet noodig, voor de binnen visscherij wel. Tegen van der L. weid proces-verbaal op gemaakt, doch de Sneeksche kantonrechter sprak beim vrij. De aiiilbtenaar O.M. ging van deze uit spraak in cassatie op last van hoogerhand. De Hooge Raad, gisteren arrest wijzende, heeft de vraag of hot IJs selmeer moet worden beschouwd als „Zuiderzee" in den zin der vis scherij wet ontkennend beantwoord op grond, dat, door de afsluiting, het watergebied van de vioegere Zuiderzee, voor zoover dit binnen den Afsluitdijk is komen te liggen, geheel van karakter is veranderd, dus geen „Zuiderzee" meer is in den zin van genoemd artikel daar het in tegenstelling met hetgeen vóór de afsluiting het. geval was, elke recht- st.reeksche open verbinding met de Noordzee mist. Geheel in overeenstemming hiermede is vastgesteld een bijzonder visscherijï-egle- rnent voor de afgesloten Zuiderzee, waarin dat afgesloten watergebied geheel is behan deld als een binnenwater, waarop, behou dens do afwijkingen, in het reglement zelf voorzien, het algemeen visscherij reglement voor de binnenwateren van toepassing is. Op die gronden vernietigde de Hooge Raad het vonnis en verooixleelde den ver dachte tot twee geldboeten van 50 cents. Pleegt getuige a decharge mein eed? De Haagsche politierechter, prof. mr. van Bemmelen, behandelde gisteren een straf zaak tegen den chauffeur M. D. uit Alphen aan den Rijn, die op 3 Mei van dit jaar een brugwachter daai^|tcr plaatse belcedigd cn mishandeld zou hflfcben. D. was op dien dag met zijn vrachtwagen aan komen rijden, toen de brug gesloten was. Toen de hoornen open gingen, scheen D. veel haast te hebben om weg te komen. De brugwachter beval hem te stoppen, doch hij voldeed niet aan dat bevel cn wilde door rijden. De brugwachter sprong daarop op den bumper vnn den wagen, waarvan verdachte hem probeerde af te duwen met de dreigen de woorden: „ik rijd je te barsten". De brugwachter, als getuige geboord, deed relaas van het gebeurde, hetgeen bevestigd werd door een arbeider, die het incident heeft gadegeslagen. Verdachte zelf ontkende de bedreigende woorden geuit te hebben en ook, dat hij den brugwachter getracht heeft van den. wa gon af te duwen. Een getuige a décharge, zekere van der S., die met den chauffeur in de cabine zaït op den bewusten dag, bevestigde de verklarin gen van den verdachte. Dit klopte natuurlijk geenszins met die van den brugwachter, zoodat de politie rechter termen aanwezig vond acte van de verklaringen van den getuige h décharge te laten maken en een rechtsvervolging wegens meineed tegen hem in te stellen. Op vordering van den officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, werd hij on middellijk in verzekerde bewaring gesteld. De zaak togen den chauffeur werd in ver band hiermede, voor onbepaalden tijd ge schorst. KOKENDE KOFFIE OVER 2-JARIG JONGETJE HEENGESTORT. Een 2-jarig jongetje uit de De Bodkstr. te Den Haag zat op een stoel voor de kachel. Plotseling verloor hij zijn evenwicht Hij greep zich vast aan het schoorsteen- kleed en terwijl hij viel stootte hij tegen de koffiekan, die op de kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich hoen. Met ernstige brandwonden aan borst rug en arm werd hij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar hij gis ternacht om één uur is overleden. Dubbele aanrijding Geen voorrang verleend. Gisterochtend reed een auito met een Zoeuwsch numnmer op de lvoek van den Ilijs- wijkschen weg en de Ingenhouszstraat te 's-Gravenhagc tegen een motorearrier op, bestuurd door den 42-jarigen L. Z. uit de IIulsthorststraait. De schuld lag den autobestuurder, die geen voorrang verleen de. De carrier werd licht beschadigd. De autobestuurder is zonder stoppen door ge ro den. Een Rijkwijker, L. van der B., die een bestelauto bestuurde, zag het ongeluk ge- beuren. Hij moest opeens remmen. Dit had tot gevolg, dat een achter hem rijdende auto bestuurd door mejuffrouw P. J. \V. uit de Frederik Ilendriklaan tegen de achterkant van de bestelauto opreed. J. S. uit de Ga brio! Metsustraat, die naast mej. W. zat sloeg miet het hoofd tegen den voorruit en kreeg snij won den in liet gelaat. Na in het ziekenhuis aan de Zuidwal vei honden te zijn kon hij huiswaarts keeren. De moord te Utrecht Vele buurtbewoners bewijzen het slachtoffer de laatste eer. Gisterochtend weid in allen eenvoud op de Eerste Algemeene begraafplaats tc Utrecht het stoffelijk overschot van mej. van Es, het slachtoffer van den moord in de Boomstraat, ter aarde besteld. Do belangstelling op de begraafplaats was bijzonder groot. Vele buurtbewoners bewe zen de, op zoo tragische wijze omgekomen, vrouw de laatste eer. Zooais bekend, werd rnej. v. E. de vorige week door haar commen saai vermoord. De man loste zoowel op haar als op haar zestienjarig dochtertje een paar schoten; het meisje werd slechts licht gewond. Vestigingsverbod voor broodverkoopers De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een in richting, waarin het broodverkooporsbedrijf al dan niet uitslitend zal worden uitge oefend. voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister. Onder de uitoefening van bet broodverkoopersbedrijf wordt voor de toe passing van deze beschikking verstaan het in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, of het aan het publiek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van het in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse. Treinongeluk in België Twintig gewonden Gisterochtend is op het station Lange r- bruggc (België) de personentrein Eeeloo- Gcnt legen een stilstaanden goederentrein geloopen. De locomotief en twee wagons van den personen trein sprongen uit de rails. Een persoon werd gedood en twintig men- schcn werden gewond. INSTORTENDE DAM DOODT 8 ARBEIDERS Tengevolge van het instorten van een kistdam in de haven van Port Stanley (V. S.) zijn acht werklieden om het leven ge komen .terwijl vior ernstig werden ge kwetst. WOENSDAG 22 DECEMBER 1937. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over de Jaars veldzender op 415,5 m.). NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. i.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12 00 Berichten. 12.15 Alt, tenor en piano. 1.00 Gramofoonplaten. 1.15 Ensemble Van der Horst. 2.30 Gramofoonmuziek. .00 Christelijke lectuur. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.45 Christelijk liederenuurtje. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5,45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwTalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Declamatie. 7.40 Causerie over weldadigheidspostzegels. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Residentie-Orkest, Koninklijke Zangver- eeniging „Excelsior", en solisten. 9.40 „Advent", causerie. 10.05 Vervolg concert. 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna schril t- Iezing. Hilversum II. 301 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze keuken," causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 „De geschfedenis van de ondersteuning der werkloozen", causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12,30 Orgelspel. I.151.45 The Lucky Birds". 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 „De ontmoeting van godsdienst en socia lisme," causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.145 Radiotooneel. 9.30 Viool, zang en piano's. 1/.00 Berichten ANP. 10.05 A'dams a cappella-koor „Bel Canto", en orgelspel. II.00—12.00 VARA-Orkest, „Fantasia", „The Lucky Birds" en solisten. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Center 93. „Ingevolge uw instructies hebben wg uw bagage overgebracht, sir." „Mijn instructies? Wat bedoel je eigenlijk?" „De Amerikanasche heer, mr. van Ryn, die een andere kamer voor u genomen heeft, was hier even voor achten en vertelde, dat u In hetzelfde hotel, Regina, meen ik, wilde logee- ren, waar ook uw andere vrienden logeerden. Wij moesten uw bagage inpakken en haar dadelijk naar dat hotel overbrengen. Hij heeft uw rekening betaald. Ik hoop, dat wij naar uw genoegen gehandeld hebben, sir." Richard fronste de wenkbrauwen. Was het Rex in zijn hoofd geslagen? Wacht, hij zou er eens even heengaan, en om opheldering vra gen. Hij wandelde weer terug. In hotel Regina werd hem medegedeeld, dat mr. van Ryn kamer vierhonderd zeven en veertig voor hem had gereserveerd de nachtportier gaf hem den sleutel. Wat voor den duivel had Rex in zijn hoofd gehaald, dacht Richard toen hij naar de lift ging. Als het bijwijze van grap bedoeld was, was het een heel flauwe grap vierhonderdzeven en veertig was de kamer, die aan de vertrekken van Marie Lou grensde. Richard liep woedend de gang door. Een oogenblik dacht hij erover om zijn bagage dadelijk naar een andere ka mer te laten brengen. Hij opende, de deur ja, daar was alles wat hem toebehoorde, alles was uitgepakt. Rex moest werkelijk gek geworden zijn. 4oo iets kan je alleen maar van Rex verwachten. De verbindingsdeur met kamer vierhonderd acht en veertig stond open. Richard werd in verleiding gebracht. Nu was er een gelegen heid voor hem om nog een woordje met Ma rie Lou te spreken. Hg keek de kamer in. Daar lag zij, in haar bed. Zij bewoog zich niet. Zou zij misschien slapen? Alleen het licht op het nachtkastje brandde nog. De orchideeën, die hij haar 's avonds gegeven had, stonden naast haar bi een glas water. Op zjjn teenen sloop hg naar het bed. Ja, zij sliep. Hoe lief zag zjj er uit, met haar donkere vlechten die op haar wangen lagen Een arm had zij boven haar hoofd, zij lag doodstil en ademde rustig. Zijn hart «bonsde, terwijl hg naar haar haar keek. Hij kon niet anders, hoe moest haar kussen. Hg boog zich voorzichtig en raakte haar voorhoofd met zijn lippen aan. Hij draalde zich onwillig om en liep op zijn teenen naar de andere kamer terug. „Richard," klonk een zachte stem uit het bed. Hij keerde zich plotseling om en bleef schuldbewust staan. „Hallo", zei hij en deed zijn best om zijn stem zoo onschuldig moge lijk te doen klinken. „Ik dacht dat je sliep." Zij schudde haar hoofd. „Staat je nieuwe kamer je aan?" vroeg zij met een slim lachje. „Zoo, jij wist er dus van?" Hij voelde ziel nu geheel op zgn gemak en glimlachte. „Natuurlijk, ik heb Rex gevraagd de zaak in orde te maken. Het is toch de puch» van iedere vrouw om goed voor haar echtgenoo: te zorgen," voegde zij er deugdzaam aan toe „Ik kon het niet over mijn hart krijgen jov in dat koude hotel te laten slapen." Hij ging op den rand van het bed zitten „Kijk," zei hij, „als wij zooiets gaan doen. zullen wij nooit kunnen scheiden. Heb je daar wel aan gedacht?" Zij sprong vlug op, sloeg de armen om haai knieën, een klein, tenger figuurtje dat veel op een porceleinen beeldje geleek. „Richard," zei zg ernstig, „is het werkelijk je plan om te scheiden? Ik vraag je nog eena. heel ernstig, wil je werkelijk scheiden?" Hij slaakte een zucht van verlichting „Niets in de wereld dat ik onaangenamer zou vinden." Zg lachte. „En ben je nu nog boos. dai wg morgen niet uitgaan? Of dat wij lunchen in bed?" „Marie Lou, liefste," zei hij, zich voorover buigend. Haar zachte armen sloeg zij om zijn hals. Zij fluisterde in zijn oor: „Richard, lie veling, dit is een prachtig slot voor het sprookje van prinses Marie Lou." 5. De hertog de Reichlau legde zijn interessant boek terzijde en nam den hoorn van het toestel, dat naast hem rinkelde. „Dank je, "zei hg, „ik ben je ten zeerste verplicht." Hij legde den hoorn weer op het toestel en nam zijn boek weer op Hij las rustig door tot het einde van het hoofdstuk, waar aan hij bezig was. Hij legde voorzichtig een bladwijzer in het boek en sloeg het dicht. Toen onderzocht nij zijn automatisch pistool, dat de kellner hem in het restaurant gebracht had. Hij nam een klein fleschje, dat op de wasch- tafel stond en stak het in zijn zak. Nadat nij een nieuwe sigaar had opgestoken verliet hg zijn kamer. Toen hg in de gang kwam, keek hij naar links en rechts. Het was er half duister, geen enkel geluid verstoorde de stilte. Buiten de deur van de kamer, die naast de zijne lag, stond een paar zwarte schoenen die van Simon. Aan den anderen kant lag voor een kamerdeur een paar grove laarzen, de schoenen van Rex. Voor de deur van Marie Lou stond een paar mooie balschoenen met gespen en daarnaast vreemd, dacht de hertog, een paar mannenschoenen... Zeer vreemd, dacht de hertog weer. Hij hoorde in het voorbijgaan zachtjes lachen. De Reichleau trok zijn mooie wenkbrauwen na denkend op. Het was toch een sluwe vos, die Richard! Het was toch wel wat waard jong te zijn en' In Weenen te logeeren, In de stad der droomen. Het leven was toch iets moois. In gedachten trok hij aan zijn sigaar en wan delde rustig verder de gang in. Zijn gang had alle zekerheid, die hem in iedere siutatie ken merkte. Niettegenstanade dat waren zgn voetstappen bijna onhoorbaar. Hij kwam bij een groene, met wol bekleedde deur die toe gang gaf tot een trap naar de afdeeling van het dienstpersoneel. Langzaam liep hij naar boven. Daar hij veel in buitenlandsche hotels gelogeerd had, wist hg, dat de loopers, die het personeel gebruikte voor het openmaken van verschillende deuren, bewaard werden in een kamertje op de bovenste verdieping. Ein delijk vond hg het kamertje waarnaar hjj zocht. Het was gevuld met bezems en bor stels en emmers. Er bradde licht. Een ver moeid kamermeisje zat op een stoel te sla pen. Zg had êen roman op haar knieën liggen. Met buitengewone voorzichtiheid nam De Reichleau den sleutel, dien hij noodig had van den haak boven haar hoofd. Hij was nu wat rustiger gstemd. In het bezit te komen van dien sleutel had hem zeer moeilgk toegesche nen. Hij ging weer zachtjes naar beneden op zoek naar de kamers van Leshkin. Toen hij de deur gevonden had, stak hg den looper in het slot. Zonder geluid te maken ging de deur open, en hij liep naar binnen. Commissaris Leshkin ging laat naar bed. Hij stond op zgn sokken en in hemdsmouwen. Hij was bezig zgn das en boord af te doen. Hij had daar eenige moeite mee daar zgn dikke vingers nog de teekens van de striemen vertoonden, die de zweep van Valeria Pe- trovna hem toegebracht had. Hij nam een potje zalf van zijn gezicht en was juist bezig zijn gezicht daarmee in te wrijven, toen hjj in den spiegel de weerkaatsing zag van een wit overhemd. Hij draaide zich plotseling om. Daar stond de Reichleau, met grijze ha ren, onberispelijk in avont kleeding gestoken. In zijn rechterhand hield hij een automatische revolver, in zgn linkerhand een pas opgesto ken sigaar. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 8