Raad Hoogwoud Plaatselijk Nieuws. Kerstpost WEK DE GAL IN UW LEVER OP K0STEL00ZE INENTING De politie gaat krapper kijken maakt zeldzame tochten Donderdag 23 December 1937 Tweede blad Is er belangstelling voor het pach ten van Wieringermeergronden? Beperkende bepalingen bij de steun- verleening aan kleine boeren. Mid denstanders organiseeren een cursus Gistermorgen vergaderde de raad dezer gemeente onder voorziterschap van burge meester D. Hoogenboom. De notulen van de vorige vergadering Worden onveranderd vastgesteld. Bericht is ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat aan deze ge meente een voorschot zal worden verleend uit het werkloosheidssubsidiefonds van 1 7008.— Voorts een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat de werkverschaffing on der dezelfde voorwaarden kan worden v.oort gezet., voorloopig tot en met 26 Maart '38. Dan een schrijven van Geul. Staten, dat laan de O.L. Scholen te Hoogwoud en Aarts- woud tot 1 Jan. 1939 vrijstelling wordt ver leend van hot onderwijs in de lichamelijke Oefening. Van de directie van de Wieringcrrfieerpol- der is een schrijven ingekomen waarin wordt medegedeeld, dat per 1 Nov. 1938 in do Zuid-Westhoek van de Meer weer gron den zullen worden verpacht. In afwachting van de invoering van de pachtwet en gezien de onmogelijkheid dientengevolge de pacht- voorwaaiden vast te stellen wordt voorge steld om de onderhandelingen met de ge meente tot Augustus 1938 op te schorten, om ook de ontwikkeling van de gewassen inotr na te gaan. De Voorz. vraagt of er in de gemeente mog veel liefhebberij is voor het pachten. Verschillende leden mecncn van wel. Voorts is' ingekomen een schrijven van een drietal landarbeidersbonden tot verbe tering van de toestanden onder hun leden De Voorz. deelt mede dat hieraan al stil zwijgend aandacht is geschonken. Genoemde stukken worden voor kennisge ving aangenomen. In een schrijven van het Gemeentebestuur van Spanbroek over de Vlecsohkeurings- dienst van Spanbroek wordt voorgesteld het keurloon voor nuchtere kalveren, dat 3 jaar geleden op f 0.50 werd gebracht te verlioo- gen tot f 1. Het voorstel wordt afgestemd met 5 tegen 2 stemmen (voor de herren Vijn en Klaver) Voorts wordt in genoemd schrijven voor gesteld den keuringsamibtenaar kindertoe slag te geven. De heer Schilder is er voor. De hoer Klaver vraagt of het keurloon ver ïioogd is voor de kindertoeslag voor den keurmeester. De Voorz. meent van niet. Spr. meent, dat men over 't werk van den heer Mul meer dan tevreden kan zijn. Wanneer wij hooren, dat zijn salaris lager is dan in de omliggen de gemeenten, meent spr., dat dit verhoogd moet. worden, afgezien van het feit, of dit nu voor kindertoeslag is of niet. Het voorstel tot kindertoeslag wordt aan genomen mot 4 tegen 3 stemmen. (Tegen de hoeren Vijn, Glas en Bossen) Ingekomen is voorts een schrijven van den hoer C. J. Koning om een stukje grond achter zijn woning te mogen buren. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Beuzïchem is een schrij ven ingekomen, waarin verzocht wordt om adhaesie te betuigen aan 'n adres aan den Minister om met betrekking tot een bepa ling in do motor- en rij wiel wet het leiden van paarden achter rij wel en toe te staan. B. on W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Accoord met de hoer Klaver tegen. Een rapport is ingekomen over het boo- tmen-onderzoek. De Voorz. vraagt of de we gens iepziekte gerooide hoornen mogen wor den weggegeven, onder de daarvoor gelden de-bepalingen. De Raad vindt van wel. De uitvoering van de bepalingen zal aan B. en W. worden overgelaten. Besloten wordt om de boomen, die aan de iepziekte lijden vast te laten rooien en het verdere rapport later in studie te ne men. Steun aan kleine boeren. Van de Min. van Sociale Zaken is een schrijven binnengekomen dat, wat betreft de steunuitkcering aan de kleine boeern, aan dc boeren boven 66 jaar geen steun ver leend mag worden. De Voorz. deelt mede. dat reeds aan 3 personen, die daaronder vallen steun is uitgekeerd, wat voor dc gemeente een schadepost beteokent van f 96 k f 100. De heer Bossen vindt de beslissing jam mer,. De Voorz. is het hiermee eens, er is over gedacht om van gemeentewege te steunen, maar dit bleek niet mogelijk. Besloten wordt om aan het schrijven te voldoen en het te veel uitgekeerde niet te rug te vorderen gezien de onmogelijkheid dit te doen. B. en W. stellen voor om het puin uit de Paden bij inschrijving te verkoopen. Accoord. Voorz. deelt voorts mede, dat er bij de Paden goed zand ligt. Dit kan voor ver schillende dooleinden worden gebruikt, o.a. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S .LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gul, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen- middel om de gal te doen vloeien. Eiacht Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. voor de verhooging van de begraafplaats te Aarts woud. De heer Schoonewil meent, dat het zand hiervoor niet geschikt is. De Baad gaat accoord met een voorstel van den voorzitter om het zand uit de Pa den voor de verhooging van de begraaf plaats te gebruiken. Voorgesteld wordt om het land aan de Ben- nemcer voor het jaar 1938 aam den heer J. Koppel te verpachten voor de prijs van f 370.95 Aldus besloten. Door B. en W. wordt voorgesteld om de verordening op de heffing van de vermake lijkheidsbelasting niet te wijzigen. De Baad gaat hiermee accoord. Voorgesteld wordt de verordening veld wachters te wijzigen. Ged. Staten geven conform de mecming van den Min. liet advies om, wegens het feit, dat wellicht mettertijd een tweede veld wachter in de gemeente zal worden aan gesteld de verordening te wijzigen cn be paalde normen vast te stellen. Het salaris wordt daarbij gebracht op f 1300 tot f 1500 nuet een drietal jaarlijksche verboogingen van f 50.Met vrij wonen komt dan op een jaarwedde van ruim f 1600. De gewijzigde verordening wordt vastge steld. Voorgesteld wordt om een rekening-cou rant overeenkomst met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten aan te gaan voor het jaar 1938, ten bedrage van f 10.000 voor gewone cn f 5000 voor buitengewone uitgaven. Aldus besloten. Borgstellingsfonds voor Middenstand, den Tenslotte is aan dc orde een voorstel van B. en W. om niet toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor den Middenstand in West friesland. De heer Bossen meent, dat, waar zoowel arbeiders als boeren gesteund worden, de middenstander ook wel eens geholpen m/ag worden. De Voorzitter antwoordt, dat het fonds juist weinig steun verleent en de midden standers in de gemeente er weinig pro fijt van zullen hebben. De menschen, van wie de heer Bossen meent, dat zij steun moeten krijgen, zullen juist niet geholpen worden. De gemeente krijgt niet de reve nuen, die zij dan noodig zou hebben. In antwoord op een desbetreffende op merking van den heer Bossen voegt de Voorzitter hier nog aan toe, dat menschen uit middenstandskringen bij hem zijn ge komen met de mcdedeeling, dat men een cursus wilde oprichten cn dat men daar voor de beschikking over een schoollokaal vroeg cn tevens een subsidie. Voorzitter heeft toen geantwoord, dat hij wel bezwaar had tegen een losse cursus, maar niet te gen een cursus, in het leven gcroqpen door een vereeniging. In dat geval zou de ge meente bij noodlijdendheid kunnen hij- springen met een subsidie. Spr. meent, dat men nu bezig is met een vereeniging en dat dus die .cursus, er ook wel zal komen. Dc heer Klaver vraagt of rijk cn pro vincie niet een bijdrage daarvoor verlecnen. „Alleen, wanneer er een vereeniging be staat", antwoordt de Voorzitter. Spr. ge looft voorts, dat de menschen. die niet door particulieren of Boerenleenbank worden ge steund ook niet door het Borgstellingsfonds zullen worden geholpen. Dc heer Bossen is. van oordeel, dat men zelf niet deskundig is cn dat den midden standers door de deskundigen van het Borg stellingsfonds den weg kan worden gewezen De Voorzitter stelt hier tegenover, dat, wanneer de hiervoren genoemde cursus er straks is, de middenstanders van de plaats ook zelf deskundig zullen zijn. De heer Bossen: Daar gaat een aantal jaren over heen. De Voorzitter vindt de zaak bovendien te duur. Er wordt door het fonds f0.10 per inwoner gevraagd. Spr. voelt er meer voor om dat geld later te besteden voor een eventueele subsidie aan den cursus. De Raad is van eenzelfde gevoelen en gaat accoord met bet voorstel van B. en W. om niet met het Borgstcllingsfonds mee te doen. Rondvraag. De heer Schoonewil vraagt of ook aan de georganiseerde arbeiders een Kersttoeslag zal worden gegeven. Dc Voorzitter antwoordt, dat eenzelfde regeling wordt getroffen - als vorig jaar. De heer Klaver vraagt of kleine boeren, die ln aanmerking komen voor steunver lening, ook in de werkverschaffing mogen werken. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mac. wanneer zij steun trekken. Nadat nog gesproken is over een gat in een bruggetje bij de Langereis. waarbij dc Voorzitter meent, dat Nieuwe N'iedorp hier in moet voorzien, sluit de Voorzitter de ver gadering met de beste wcnschcn voor 193S. Uit onze omgeving WIERINGERW AARD FEESTAVOND VAN DE AFD WIERIN- GERWAARD VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Door de afd. Wierirngerwaaixl van de K.N.M.B. was Dinsdagavond een feestavond georganiseeiri waarbij de Tooneelvereeni ging „Jong Leven" van Oudkarspel was uit- genoodigd, een uitvoering te geven met een spel van list en liefde getiteld „Polly Pcrkins." Dc lieer C. Bezelman als voorzit ter heet dc ongeveer 400 aanwezigen (de zaal was propvol) hartelijk welkom en zeidc dat het, doel 'van dezen propaganda- avond is reclame cn hierdoor belangstelling wakker te houden voor het werk van den Middenstand. Wij hebben in dezen tijd gezien dat het organiseeren van een étalage wedstrijd cn van een feestavond heel goede reclanncmid- dclen zijn en er toe bijdragen dat, de handel van den plaatsolijken middenstand er door toeneemt. Allen die aan dezen avond heb ben meegewerkt brengt voorz. hartelijk dank. Spr. besluit zijn rede met de verzekering, dat door den Middenstand niets onbeproefd wordt gelaten om de artikelen welke age- lijks noodig zijn zoo goed cn goedkoop mo gelijk bij en consument te bezorgen. Na deze inleiding heeft „Jong Leven" ons vol op laten genieten van hun keurig spel. „Polly Pcrkins" is een stuk zoo bij uitne mendheid geschikt voor een avond als deze. De inhoud van dit stuk, waarbij Fergus Wimbusch een goede erfenis te beurt valt, op voorwaarde dat hij zal trouwen met Mevr. Calthorpc, 'n jonge weduwe zal velen bekend zijn. Er komen heel wat verwikke lingen in voor, vooral wanneer de echte Mevr. Calthorpc, zich aan Fergus voorstelt als het dienstmeisje, Polly, cn zij een foto aan hem laat zien van een oude tante, die er niet zoo bekoorlijk uit ziet Fergus raakt smoorlijk verliefd op het kamermeisje en het wordt dus een happy end. Wat de opvoering betreft, hiervoor heb ben we niets dan lof. Een dankbare rol is die'van neef Bob, om wïen dan ook har telijk werd gelachen, wat niet wil zeggen dat het spel van de anderen minder was. De rollen zaten er goed in. We hebben ten volle genoten en willen „Jong Leven" gaar ne een „tot weerziens" toeroepen. Uitslag clalageivedstrijd. Daarna verkreeg dc Burgemeester de heer Kaan het woord om als lid van dc ju ry den utislag bekend te maken van den étalagewedstrpd. Allereerst zijn compliment voor bet verloop van de verkoopactie en een felicitatie mot het succes. De uitslag luidt als volgt: Grootc ramen: lc pr. P. Marroes; 2c pr. J. Bakker Sz.; 3e pr. C. J. Zander; 4c pr. C. Bakker Gz. Kleine ramen: lc pr. Jb. Mosk; 2e pr. •Tb. Zeeman; 3e pr. Jb. Kuiper, 4e pr. Gcb. Mul. Van uit het publiek waren 4 opgaven binnen gekomenwelke precies met die van de jury overeenkwament.v. van J. Smit Hz., Cor Dekker, Annic Mul en M. Nies je. Ten slotte zeido de Burgemeester als hoofd der politie, dat de veror dening op de Zondag winkelsluiting voortaan streng zal worden toege past cn gaf aan de ingezetenen in overweging daaraan mede te wer ken door die winkeliers niet lastig te vallen. De hoer Rezclman darrktc dc jury voor dc gedane moeite cn sloot het officicclc gedeelte, waarna een gezellig bal volgde dat tot laat in den nacht duurde. Voor uitstekende muziek zorgde Johny Black and his Boys. Dc Middenstandsvcreeniging wier leden tal inmiddels met 14 loden is gestegen, kan zeer tevreden zijn. WINKEL Nadat het tooneelgezelschap van de „Frys- ke Krite Walingom" enkele jaren niet zelf „ten tooneele" is verschenen, doch de jaar lijksche bijeenkomsten wenden verzorgd door andere krachten, of door ,,'t Lyts Frysk Toaniel" of door het gezelschap van de Krite Alkmaar, is thans door liet eigen ge zelschap weer een stuk in studie genomen en wel „Uitkomst" door P. de Jong. Het ligt in de bedoeling in het begin van Februari een uitvoering te geven. Nadere bijzonderheden zullen tijdig in dit blad worden vermeld. Dus Friezen, sjuch goed ut nei neier beskic! Vx>Ma£ SCHAGEN 2 IN DE COMPETITIE Sijbekarspel neemt de leiding over Eindelijk is dan toch Schagen 2 van den kop verdrongen; door een fraaie 52 over winning op het toch lang niet zwakke Hem prijkt Sij. nu hoven aan de ranglijst. Zou de geschiedenis zich herhalen en Schagen 2 wederom niet de tweede plaats gonoogen moeten nemen? O.K.B. overwon Andijker Boys met 41, terwijl Hollandia 4 cn Oudendijk de punten broederlijk deelden (33) VCLStrandvo gels 2 vond wegens terreinafkeuring geen doorgang. Dc stand luidt nu: Sijbekarspel 1 10 9 1 0 4714 19 Schagen2 10 8 2 0 45— 6 18 Hem 1 11 6 1 4 36—18 13 Hollandia 4 11 5 1 5 21—28 11 V.C.L. 1 8 3 2 3 24—19 S Strandvogels 2 8 4 0 4 2423 8 O.K.B. 1 10 4 0 6 22—37 8 Oudendijk 1 9 2 2 5 14—30 6 Flcvo 1 8 1 0 7 9—45 2 And. Boys 1 9 0 1 8 14-56 1 tfcAatxn Derde Schager overwinning Ln de club-competitie. Gisteravond speelde de Schager-Schaak- club haar derden competitiewedstrijd tegen Schaakmat II in 't Stella Marishuis te Den Helder, welke match met GVz3V2 door Schagen werd gewonnen. De gedetailleerde uitslagen waren. 1. G. MensingJ. de Graaf 01 2. J. JansenJ. A Sprengcrs 10 3. E. N. Heijligenberg—J. Speur Yz—Yz 4. L. 'HeyblokP. Blaauboer 01 5. C. v. PoeljeC. Tjalkens 10 6. K. de WaardA. Noordam 01 7. J. Hemelrijk Jr.—C. Beers 0—1 8. W. Kemper—H. Bakker 0—1 9. H. v. d. BoschRentenaar 01 10. B. de Jong—A. Sleutel 1—0 De uitslagen van vorige week waren: D.O.S.Anna Paulowna 46; Helder II Helder I 21/0—71/2. De wedstrijd Helder ID.O.S., welke even eens gisteravond gespeeld werd, leverde een 5VÓU/2 overwinning van Helder op, zoodat Schagen en Helder I elk met 3 gewonnen wedstrijden de leiding hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN maken bekend, dat op VRIJDAG 24 DECEMBER a.s., des voor middags van 10—12 uur dc gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting, welke zal plaats hebben in een kamer van de openbare lagere school te Schagen. Schagen, 21 December 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. Dc Secretaris, ROGGEVEEN. WEGGEBRUIKERS EN WINKELIERS, DE STRAF VOLGT VOORTAAN OP DE ZONDE! Er wordt in Schagen nogal eens gezondigd tegen de verkeersregels en tegen de winkelsluitingswet. Trad de politie, vooral in het laat' ste geval tot heden zeer soepel op thans is daar een eind aan geko- men. Het ligt, Tiaar de politie ons mededeelde, in het voornemen voortaan de bepalingen der wet naar den letter te doen uitvoeren en zoo zal bij overtreding onver' biddclijk proces-verbaal worden op gemaakt. Sch. Crt. 20 Dec. De Heilige Hemwidad spiedt In straten en in stegen Of iemand, zonder dat je 't ziet, De Wet niet houdt der Wegen. Want vroeger mocht je wel in Schagen Een kleine overtreding wagen, Maar nu, o spijt! Wordt 't hoogste tijd Dat wij ons (tusschen ons gezeid) Fatsoendelij k gedragen Zet ge Uw auto in de bocht Stil zijgend te parkeeren. Politie heeft ras achterdocht En zal u mores leeren, Want vroeger mocht je wel ïn Schagen Een kleine overtreding wagen, Maar nu, o spijt! Wordt 't hoogste tijd Dat wij ons (tusschen ons gezeid) Fatsocndelijk gedragen! Steekt ge, al fietsend, onbesuisd Uw hand niet uit bij hoeken Of als een pad het uwe kruist Politie zal u boeken! Want vroeger mocht je wel in Schagen Een kleine overtreding wagen, Maar nu, o spijt! Wordt 't hoogste tijd Dat. wij ons (tusschen ons gezeid) Fatsoendelijk gedragen! Hebt, ge uw winkels, Middenstand, Nog lang na achten open, Het is onmiddlijk tramalant. Ge inoogt niets meer verkoopen! Ja, vroeger mocht je wel in Schagen Een kleine overtreding wagen, Maar nu, o spijt! Wordt 't hoogste tijd Dat wij ons (tusschen ons gezeid) Fatsocndelijk gedragen! En 's Zondags wordt het, 0, zoo stil, Op Hooge cn Lage Zijde. Ja, zelfs als het een beetje wil, Moet men de kraampjes mijden! (Breekt eindelijk verlossing aan Voor v. Wceldo's étalage, Van waar men droevig wèg ziet gaan Een ventend personage?) Ja, vroeger mocht je wel in Schagen Een kleine overtroding wagen, Maar nu, o spijt! Wordt 't hoogste tijd Dat wij ons (tusschen ons gezeid) Fatsocndelijk gedragen! We mogen niet meer 's avonds laat Wat lekkers consumeeren Ik ga maar naar de automaat En ook weer links passcercn We gaan weer doen zooals het hoort En moeten het bezuren Ze heeft ons altijd al bekoord Die wereldstad-allure. LIE. BRIEFBESTELLERS ALS KERST MANNETJES IN ALLE UIT HOEKEN DER WERELD. EEN PLICHT MET GEVAREN.— De moderne Kerstman laat een groot deel van zijn werk door de post verrichten. Ja er zijn landen, waar eenzame planters en boeren eens in het jaar zeggen: „De post bode komt. het moet dus weer Kerstmis zijn!" Het is een oude eerzucht van alle posterijen, dc Kerstpost ook in de meest afgelegen dcelen van de wereld stipt op tijd af te leveren. En daarbij moet men menigmaal eigenaardige methoden toepassen. Vliegtuig en motorslee. Zeppelin en buizenpost dat zijn reeds alle- daagscbe hulpmiddelen van dc post De Kerstdagen echter eischen dik wijls wel zeer ongewone middelen van vervoer. Om 't hardst zwemmen met de haaien In den Stillen Oceaan vindt men ontel bare kleine eilanden, waar de post slechts eenmaal in het jaar komt. Meestal woont daar een eenzame blanke planter, die het geheele jaar door tegen de luiheid van zijn handjevol inheemsche arbeiders moet vech ten en slechts zelden zijn grond verlaat, om met de boot levensmiddelen op een nabij gcletren grooter eiland te halen. Grootere schepen kunnen dergelijke eilanden we gens de riffen niet bereiken en juist om streeks Kersttijd is er zooveel werk op de Zuidzee-plantages, dat de bewoners niet dagenlang het eiland kunnen verlaten om de Kerstpost af te halen. Daarom ver- keeren in de Polynesische eiland'mwcreld bijzonder snelle postmotorbnotjes. die hun brieven en paketten in waterdichte metalen bussen met zich voeren. Voor de Kerstdagen kruisen de ze bootjes onophoudelijk tusschen de verschillende eilanden heen cn weer en komt men in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats van bestemming, dan wordt de bus met brieven en andere stukken een voudig over boord geworpen. Een inheemsche postbeambte springt ver volgens in het water en brengt de bus met poststukken tusschen de riffen door naar het eiland, waar op de geadresseerde woont. De dap pere zwemmer moet daarbij goed op de haaien letten, wil hij zijn leven niet tusschen gevaarlijke ka ken eindigen. Meestal loopt echter alles goed af en komt de naakte, bruine Kerstman behou den mei zijn Kerstgaven voor den blanke aan land. en om het hardst loopen met struisvogels. De bestelling te voet speelt in de tropen nog een veel grooter rol. dan men denkt en juist in den Kersttijd moet men dikwijls van dit alleroudste middel van vervoer ge bruik maken. Dikwijls moeten de post- loopers honderden mijlen afleggen om de huizon van sommige planters en officie ren te bereiken. Hun taak is niet gemak kelijk en weinig benijdenswaardig, maar zij kwijten er zich toch op bewonderens waardige wijze van. Leeuwen, tijgers, slangen en ander ongediert maken dergelij ke tochten door het woud tot gevaarlijke avonturen. Een- dergelijke Kersthodc in Afrika vertelde eens, dat een schaar wilde struisvogels hem hardnekkig ach tervolgd had. Daar deze vogels even snel als een paard loopen en de hardheid van hun snavels niet te ondei-schatten is, meende de postbo de, dat voorzichtigheid de moeder van dc porseleinkast is en redde zich in een palm. De dwaze vogels bleven den boom echter tot den avond belegeren en dc post kwam ditmaal op den tweeden in plaats van op den eersten Kerstdag op de Oost-Afrikaansche plantage aan. Kerstpost in ijs en sneeuw. Van schaatsen, stelten en vele andere middelen heeft de post zich reeds menig maal moeten bedienen, om Kerstgeschen ken cn goede wenschen naar moeilijk be reikbare plaatsen te brengen. Dc postbode, die de Kerstpost naar het bekende St. Born- hardsklooster in de Alpen brengt, heeft op skies drie uren noodig om zijn doel tc be reiken; maar in den tijd van een kwartier Iaat hij zich in razende vaart naai- bene den glijden om dan zelf Kerstfeest te vieren. Waarschijnlijk zijn dc schilderachtigste postboden van don Kersttijd wel op Ys- land to vinden: kleine, taaie ponnics, dio door bun eigenaars eenige dagen voor Kerstmis aan het dichtst bijzijnde postkan toor worden afgegeven, feestelijk versierd en met een groot on zak haver op den rug. Op den dag voor het Kerstfeest bindt de brievengaarder de verschillende poststukken op den rug van de ponnie en dan laat hij het paardje los. Urenlang draven de die ren door de velden en het schijnt nog nim mer voorgekomen tc zijn, dat een van de paardjes den weg naar zijn meester niet wist te vinden. Kerstpaketten voor de wolven Ook in Canada bij de houthakkers en pelsjagers van de Hudson Bav Company wordt het Kerstfeest op ouderwetsche wijze gevierd cn dat precies op tijd, voorzoover het de post betreft. Op hun eenzame sle- dotoohten langs de Athabasca-, Slaven- en Mackenzie-rivier ontmoeten de Canadeesche postbeambten wekenlang geen men sch. 's Nachts loggen zij zich met hun honden bij een groot vuur te slapen. Velen van hen hebben reeds den inhoud van eenige Kerstpaketten aan de wolven moeten toe werpen om deze van hun honden af te houden. Ondanks alle voorzichtigheidsmiaatrege- len hoort men toch steeds weer, dikwijls eerst maanden na het Kerstfeest, dat hier of daar een postbode zijn plichtsgetrouw heid met het leven meeft moeten betalen. Want de Kerstpost is voor vele pioniers der cultuur de sterkste band met de overige wereld cn de plicht, dezen band onverbro- kon tc handhaven, berust overal bij (1q post- de plicht en daarmede het gevaar!

Schager Courant | 1937 | | pagina 5