Japan's ïangtse-leger Samenstelling Openbaar Lichaam Wieringermeer DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER maakt geen haast Weg dwars door Azië Verzet in Teruel ten einde De nieuwe patriarch van Addis Abeba in de ban Italiës propaganda ouder de Arabieren Politieke spanning in Zuid-Amerika Koloniën voor Duitschland General Motors ontslaat 30.000 man Zuinigheid in Italië het parool Openbare diensten te Parijs staken vandaag Prins Bernhard treft geen schuld Het conflict in den Kon. Ned Middenstandsbond Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 29 DECEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10456. Kiangsi thans middelpunt van den strijd I>e bevelhebber van het Tapansche Jangtse-leger, generaal Matsoei, heeft medegedeeld, dat hij zijn trbe- pen rust zal blijven gunnen, daar er geen haast is bij de hervatting der krijgsverrichtingen in den Jangtsesector. De generaal voegde hier aan toe, dat men hiermede de Centrale Chineesche regeering den tijd gaf om den toestand op nieuw te bestudeeren. De generaal herhaalde hierbij de reeds meermalen vermelde gezegden over de goede bedoelingen van Ja pan met China. Indien de Chineesche regeering blijft weigeren om met Japan te on derhandelen, zou de Japansche re geering het noodzakelijk achten haar niet langer als centrale regec- ring te erkennen. In dat geval zou men wellicht naar Hankau en Tsjoenking moeten optrekken. Het Chineesche Telcgraafagentschap Central News meldt: De Japansche troepen, die in Tsjekiang strijden, zouden zich gereed maken op drie punten Kiangsi, de eerste provincie in het Zuidwesten aan te vallen. Hevige gevech ten zijn reeds ontbrand langs de Toejang, op 40 K.M. ten Zuidwesten van Hangtsjau. Generaal Sjihaihissoeng, de gouverneur van Kiangsi, heeft verklaard vastbesloten te zijn tegenstand te bieden tot het eind* aan den Japanschen inval. Hij zeidc o.m.: „De soldaten van Kiangsi, de Kwomintang en de regeering zullen de provincie niet verlaten Aan het front van Sjansi schijnen de Ja- panneezen na een rustperiode de krijgsver richtingen te zullen gaan hervatten. De streek ten zuidwesten van Wei in Hopei is bevrijd van Japanneezen, dank zij herhaalde successen der Chineesche luchtstrijdkrachten. Landing bij Macao. Na een hevig artillerievuur zijn tweehon derd Japansche mariniers aan land gegaan op Wongham-eiland, ten Zuid-Westen van Macao. De mariniers werden in booten door mo torbarkassen naar land gesleept.. De Japan sche vlootmacht bestond uit een kruiser, twee torpedojagers en een transportschip. „Oorlog van twee jaar." De Chineesche gezant te Weenen heeft in een interview verklaard, dat China er op rekent, dat do oorlog ttvcc jaar zal duren en dat het land hierop economisch is voorbe reid. De Japanners hebben op het oogenblik een deel van China, dat door vier millioen menschen wordt bewoond, bezet, wat niet zoo veel beteekent, als men bedenkt dat China 500 millioen inwoners heeft. China blijft een verdedigende positie innemen. Zoo lang Japan zijn vloot kan gebruiken, moet het de overmacht bezitten en successen be halen. China heeft hier direct op gerekend. Dit overwicht houdt echter op als de Ja panners verder het land binnendringen. De Chineesche luchtmacht is niet slechter dan de Japansche. Wanneer Japan met een gas- oorlog zou beginnen, dan zou China voldoen de tegenmaatregelen kunnen nemen. Ame rika. Engeland en Frankrijk, aldus de gezant te Weenen, helpen China. Wanneer Japan zijn veroveringen voortzet is een algemeene oorlog niet te voorkomen. Het Japansche voorwendsel van bestrijding van het bolsje wisme in China is zinneloos. Er bestaat geen Chincesch bolsjewisme. China is op ie der oogenblik bereid vrede te sluiten, maar aleen op de basis van handhaving van den status quo. De kwestie van Mantsjoekwo mag bij de vredesonderhandelingen niet ter sprake komen. i Verbinding van China met Rusland Het oordeel van Sven Hedin. De Chineesche regeering heeft, naar men wellicht weet, besloten tot den aanleg van een weg door het binnenland van Azië naar die Russische grens, ter vergemakkelijking van het wapen- en munitievervoer uit Rus land naar China. Deze weg zal van de provincie Szet sjoean over Lantsjau, de hoofdstad van Kansoe, naar Hami, de eerste stad binnen de grenzen van Sinkiang loo- pen, en verder over Oeroemtsji, de hoofdstad van deze provincie naar de Russische grens. Er bestaat, aldus een bericht uit Stock holm, reeds een weg tusschen Lantsjau en Hami, n.1. de „zijdeweg1". De Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedin is in 1933 door de Chineesche regeering aangezocht tot bestudeering van de mogelijkheid van een kortere verbinding tusschen China en de provincie Sinkiang, via een modernen auto weg. Hiertoe heeft hij in gezelschap van Chineesche deskundigen op het gebied van wegenaanleg een inspectiereis gemaakt ter bestudeering van de commcrcicelc moge lijkheden van den ouden weg. De Japan sche invasie heeft de Chineesche overheid echter gedwongen deze zaak ook van mili tair oogpunt te bestudeeren. Volgens Sven Hedin was deze weg reeds tenminste 100 jaar v. Chr. bekend, toen kei zer Woeti van de Han-dynastie een leger van 60.000 man naar het Westen zond ter onderdrukking van een volk, dat zich te Tajoean nu bekend als Ferghana, geves tigd had. In den loop der tijden is de weg beurtelings voor militaire en voor commer- ciëele doeleinden gebruikt. Zoo werd o.a. d« zijde, sinds menschen heugenis het be langrijkste Chineesche product langs dezen ouden weg westwaarts gevoerd. In de laat ste eeuwen is deze „zijdeweg" echter geheel in verval geraakt. Naar het oordcol van Sven Hedin hadden de Chineezen reeds lang een begin moeten maken met den aanleer van dezen nieuwen weg volgens het op 12 Februari 1935 te Nanking overhandigde schema. In dat ge val zou het stuk tot Oeroemtsii reeds ge reed zijn gekomen terwijl het werk nu in alle haast uitgevoerd zal moeten worden en een geweldige organisatie noodig is voor deze onderneming. Eenige gedeelten zijn reeds gereed. Zoo is de weg tusschen Sergiopol en Tsjoegtsjak uitstekend in orde, terwijl tusschen Soesjov en Liangtsjau gedeelten liggen van den weg, die in 1926 door den „Christen-gene raal" Feng Joe-sjinng aangelegd werd. Men meent dat de geheele afstand mits de weg in goeden staat verkeert, in 14 da gen afgelegd kan worden, temeer daar de Chineezen goede chauffeurs zijn. SPANJE SEMINARIE GEEFT ZICH OVER. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat het seminarie te Teruel zioh heelt overgegeven, waarmee de laatste haard van verzet in de stad is opgeruimd. Naar verluidt zouden thans de rechtschen aanstalten ma ken om de stad te omsingelen en zoo mogelijk te heroveren. Het ministerie van nationale verdediging te Barcelona deelt mede: Gisteren heeft de vijand weinig activiteit aan den dag gelegd. Aan het Oostelijk front hebben wij een Junkervliegtuig te Tortajada omlaag gehaald. Aan den ingang van Teruel ontspon zich een luchtgevecht tusschen vier van onze jachtescadrilles en vijandelijke bommenwerpers-escadrilles'. Vier bombardementsvliegtuigen werden door ons neergeschoten, terwijl wij één toe stel verloren. Bij het vallen van den avond hebben wij in een stormaanval met handgranaten het seminarie veroverd. De bezetting vluchtte in den hof naast het klooster St. Clara, waar de tegenstand niet lang kan duren. Seminarie en klooster staan beide in vlam men. Beslissing van Synode der Kop- tische Kerk. Veel resultaat wordt er niet van verwacht. De Heilige Synode van de Koptische Kerk te Cairo heeft Amba Abraham geëxcommu niceerd en verklaard, dat zijn henoeming tot patriarch van Addis Abeba door de ïtali- aansche autoriteiten ongeldig is. Amba Ky- rillos blijft het eenige erkende hoofd van de kerk van Ethiopië. De Synode bracht hulde aan Amba Ky- rillos, die weigerde zich aan de Italianen te onderwerpen. De Egyptische regeering hoopte eerst nog de zaak langs vricndschappelijken weg te kunnen regelen, doch de besprekingen, wel ke met Rome werden aangeknoopt, liepen op niets uit. In politieke kringen twijfelt men, of de beslissing van dc Synode veel resultaat zal hebben, behalve de opwinding van het oogenblik. Men wijst er op, dat alle Ooster- sche landen een kerk met een eigen bestuur hebben. Gayda publiceert in de „Giornale d'Italia" een artikel, waarin hij ontkent dat Italië propaganda door de radio zou voeren onder de Arabieren in Palestina en tegen Enge land. Ter staving hiervan haalt bet blad pas sages aan van het „report of the Palestine royal commission", dat in Juli j.1. is uitge bracht, benevens passages van de enquefe, die dit jaar door Wehb Miller, deTi directeur voor Europa van „LTnitcd Press", in Pales tina is ingesteld. Het blad zegt dan dat aansezirn geen enkele anti-Britsche propa ganda door Italië in Palestina is ontwik keld, het duidelijk is. dat deze door de „Daily Express" aangekondigde „eerste tegenaanval" (de uitzending van Britsche nieuwsberichten in bet Arabisch! eenvoudig een aanval wordt, waartoe Enge land het initiatief neemt met min of meer agressieve bedoelingen ten opzielite van Ita lië. Italië zal met aandacht den nieuwen Britschen dienst volgen en wanneer bij pro- voeeerend of verwarringwekkend blijkt, zal het niet in gebreke blijven daarop het pas- Bende antwoord te geven. Ir. Smeding voorzitter van de Bestuurscommissie 3 Januari 1938 zal de Bestuurscommissie van het Openbaar Lichaam van den Wierin- germeerpolder te Wieringerwerf geïnstal leerd worden. Tot voorzitter der Bestuurscommissie is benoemd de heer ir. S. Smeding, directeur der Wieringermeerdirectie. Leden zijn de heeren Mr. A. Bakker, hoofdambtenaar Prov Griffie, Haarlem; C. L. de Bruin, secretaris der W.meerdirectie, Alkmaar; A. C. de Graaf, W.meer; mr. A. F. Kamp, burgemees ter van Texel; H. Luijten, W.meer; A. v. Oers, W.meer; P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik en J. Venhuizen, W.meer. Uruguay neemt bezit van het eilandje Garcia bij Concepcion. Men bevestigt te Buenos Aires, dat een afdeeling Urugueesche mari niers onder bevel van een officier het eilandje Garcia bij Conception aan de Uruguay-rivier heeft bezet en er de vlag van Uruguay heeft ge plant. De Argentijnsche regeering ziet in dit feit een schending van haar souvereiniteit, want, al is een tien jaar geleden gesloten overeen komst betreffende eilandjes in de Uruguay nog niet door de beide parlementen gera tificeerd, geeft dat nog niet het recht tot eenzijdige maatregelen. Minister van Uruguay weet van niets. Montevideo: de minister van buitcnland- sche zaken heeft verklaard niets te weten van de bezetting van een eilandje in de Uruguay-rivier door Urugueesche strijd krachten, waarvan in telegrammen uit Bue nos Aires sprake is. De minisler verklaarde geen enkel protest van Argentijnsche zijde te hebben ontvangen. Er is niets nieuws. De onderhandelingen worden op normale wijze en in vrienschappelijkcn geest voortgezet." Von Epp belooft Hitier alles te zullen doen om de koloniën te rug te krijgen. Fransch Afri- ka-comité ongerust. Generaal Von Epp, de leider van den Duitschen kolonialen bond, heeft zich gisteren in een oproep tot zijn medewerkers gewend. „Wij beloven Hitier," zoo zegt hij, „alles te zullen doen om het door onze voorvaderen veroverde kolo niale bezit te herwinnen en een ein de te maken aan de nationale ver nedering." Te Parijs is gisteren naar het Hsb. meldt, het. Comité de 1'Afrique Francaise" biieen- gekomen onder voorzitterschap van Léon Barety. Na een inleiding van oud-gouver neur Labouret over de Duitsche koloniale eischen besloot dc vergadering den voorzit ter te verzoeken aan de Fransche re?eering als haar standpunt mede te deelon. dat een overdracht van koloniën onder welken vorm ook op het oogenblik niet kan bijdra gen tot den wereldvrede, eevaarliik is voor de veiligheid van Frankrijk en van zijn overzeesche bezittingen. Het comité is voorts bevreesd, dat bet denkbeeld aan Duitschland in nlaats van koloniën het economische overwicht toe te kennen in territoria die tot Fransch, Bel gisch of Portugeesch gebied behooren, vroeg of laat moet leiden {ot het prijsge ven van souvereinc rechten over deze ter ritoria. Dc terreur in Palestina Gewapende bandieten maken zich schuldig aan afpersing. Groepen gewapende Bedoeïnen, die onge twijfeld uit Transjordanië komen, hebben de in de buurt van Hebron en Beer Sheba opereerende benden versterkt. De bandieten zijn tot in het centrum dos lands doorge drongen. Te Ramleh zijn schoten gelost op eenige huizen. Kolonisten werden gedwon gen hun geld af te staan. De ontvluchte Spanjaarden worden teruggezonden Naar wij van de zijde der Franco- regeering vernemen, is besloten, dat de Spanjaarden die in Nederland ge ïnterneerd waren en ontvlucht zijn, zoo spoedig mogelijk teruggezonden zullen worden. Het automobielconcern General Motors heeft besloten met ingang van 1 Januari 30.000 arbeiders en employé's te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de algemeene ach teruitgang gedurende het afgeloopen kwartaal in bijna alle takken van het Amerikaansche bedrijfsleven. Na dit massa-ontslag zullen bij het concern nog 205.000 menschen werk zaam zijn. Er zal slechts drie dagen in de week gewerkt worden, tot de omstandigheden beter worden. Ieder stukje staal en iedere kruimel voedsel worde ge spaard. In het streven naar autarkie wordt in Italië een nieuwe zuinigheidscampagne ge voerd. Er zal, zoo meldt de „Daily Tele- graph and Morning Post" een speciaal co mité gevormd worden, dat propaganda zal maken voor de grootste zuinigheid thuis en in de fabriek. In een nieuwe perscam pagne wordt erop aangedrongen, ieder stuk je staal en iederen kruimel voedsel te spa ren. Werkgevers wordt verzocht zuinig te zijn met alles, van eindjes touw tot de asch in hun ovens, van vloeibare brandstof tot smeerolie en electrischen stroom. Metaal producten moeten gestandaardiseerd wor den. De inzameling van onbruikbaar ge worden huishoudelijke artikelen waarmede bij de afkondiging der sancties werd begon nen, dient hervat te worden. Telefoon- abonné's te Rome moeten hun oude tele foonboeken terugzenden, indien zij nieuwe wenschen te ontvangen. De oude zullen ten bate van het Italiaansche Roode Kruis wor den verkocht. Dit nummer bevat 8 pagina's 600 frs. aan de kleine salaris sen onttrokken. De intersyndicale bestuurscom missie voor de openbare diensten te Parijs heeft een motie aange nomen, waarin besloten wordt dat vandaag bh alle openbae driensten te Parijs het werk gestaakt zal worden. De staking, die al het personeel der gemeentediensten en der dien sten van het Seine-departement zal omvatten, alsmede het personeel van gas en electriciteit, de transportar beiders en het personeel van de Me tro, zal vanmiddag van twee tot vier nur duren. Er zijn maatregelen getroffen, dat de zieken niet van deze staking te lijden zullen krijgen. Tevens heeft genoemde bestuurscommis sie voor de openbare diensten een delegatie gezonden naar den minister van binnen- landsche zaken, teneinde te protesteeren tegen het memorandum van den prefect met betrekking tot de begrooting van de stad Parijs, waarbij van de kleine salaris sen, die onlangs opnieuw werden gewaar deerd, 600 francs wordt afgenomen, EERBERICHT DB BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot' mati ge N. tot N.O. wind. betrok ken tot zwaar bewolkt, latei wellicht opklarend, waar schijnlijk nog cenise reger of sneeuw, lichte dooi tot temperatuur om het vries punt in het Noorden? in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst.. Verdere vooruitzichten: Opkla rend met lichte vorst. Z. K. H. heeft onmiddellijk geremd. Naar bet Vsbl. verneemt, heelt het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval, dat prins Bernhard is over komen, aangetoond, dat den Prins in deze geen verwijt mag worden ge maakt. Prins Bernhard reed met een snelheid van negentig, hoogstens vijf en negentig kilo meter. Bij goed zicht zou hij den zand-auto hebben moeten opmerken, toen hij nog een paar honderd meter van deze verwijderd was. De schemering en het weinige zicht waren oorzaak, dat de Prins den zand-auto, die nie mand daar kon verwachten, pas opmerkte toen deze vijftig meter verwijderd was. Uit de gevonden remsporen Is dui delijk gebleken, dat prins Bernhard onmiddellijk en voldoende heeft ge remd. Op dat oogenblik reed de zand- auto nog in de richting van de berm van den weg, zoodat de Prins ver plicht was recht door te rijden. Hij mocht nog niet naar links of rechts uitwijken. De remsporen liepen vol komen recht. Hieruit mag worden geconstateerd, dat het ongeluk is te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Groninger winkeliers blijven gescheiden. De alg. Groninger Winkeliersver- eeniging, die ruim 1200 leden telt, heeft een half jaar geleden besloten tot uittreding uit den Kon. Ned. M idden stan dsbond. Tegen dit besluit kwam echter spoedig verzet van een aantal leden, op grond van het feit dat het voorstel tot afscheiding niet had gestaan op de agenda van de vergadering, waarin hot werd aangenomen en eerst tegen het einde van de vergadering plotseling was ingediend. Daardoör was naar de meening van de voorstanders der handhaving van de aansluiting de vereeni- ging als het ware overrompeld en zij zetten een actie op touw, om te komen tot her roeping van het besluit. Verdeeldheid in de commissie. Dit leidde tot de instelling van een commissie, die rapport zou uitbren gen over de al of niet juistheid van de grieven van de tegenstanders van het lidmaatschap van den Mid denstandsbond. Er bleek echter zulk een verdeeldheid in de commissie te bestaan, dat er geen rap port werd uitgebracht In een daarop volgende vergadering werd toen voorgesteld om een lid van het hoofd bestuur van den bond uit te noodigen dc bezwaren te weerleggen. Dit voorstel werd met 60 tegen 32 stemmen verworpen. Be sloten werd hierna dan maar liever de le den opnieuw bijeen te roepen om een stem ming te houden over dc vraag, of de af scheiding al of niet zou worden gehand haafd. Dat is in de Maandagavond gehou den vergadering geschied, met het resultaat dat het besluit met 78 tegen 47 stemmen werd gehandhaafd, zoodat de Groninger Winkeliersvereniging los zal blijven staan van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Autobus in Mexico verongelukt Zeven dooden, zestien gewonden. Bij Vera Cruz is een autobus tegen een boom opgereden. Zeven inzittenden kwa men om het leven, zestien werden gewond. Het ongeluk is toe te schrijven aan breuk aan dc stuurinrichting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1