O PANTER Op reis naar Addis-Abeba WEK DE GAL IN UW LEVER OP Herhalingsoefeningen 1918. ■IUITENL A N DSCH I VERZICHT" Sloan's Een tocht tusschen zand en hemel Ruzie met schoonpapa werd hem noodlottig Liniment Maak los die kou! 'ampo daar lucht je van op! Mohammedanen door Leger des Heils beleedigd? CACAO VAN RINGEPS Woensdag 5 Januari 1938 Tweede blad ZSSS" h een rookersdelicatesse EEN VOORTREFFELIJK SIGAARTJE VOOR 3 CENT mignon SCHIJNWERPERS BESCHERMEN ONS TEGEN DE AANVALLEN DER WOESTIJNHYENA'S. (Van een bijzonderen correspondent.) AddisiAbcba, Januari 1938. De auto, die ons in Kartoem ontvangt, is een zeer moderne wagen en ook de zwarte chauffeur maakt den best denkbaren indruk. Maar anders ziet de wagen eruit, wanneer hij van het douanekantoor terugkeert en de reizigers komt afhalen. Hij is beladen met kisten en koffers, zoodat voor het instijgen nog slechts een kleine opening vrij blijft en voor den niet-turner is het een waar kunst stuk in den wagen te komen. Dan worden de waterzakken stevig vast gebonden. Is dit alles gebeurd, dan nemen in den wagen voor zes personen negen per- snen plaats. Men heeft het gevoel, ingepe keld te zijn. Nu zet de wagen zich langzaam in bewe ging. Door nauwe straten met kleurige ba- zars leidt onze weg, totdat wij eindelijk de hoofdstraat van de stad bereiken. In snel tempo verlaten wij de stad. Langs Moham- medaansche kerkhoven en moskeeën en de Nijl aan de andere zijde rijdt onze auto de oneindige woestijn tegemoet. Na een tocht van twee uren Is de wagen met een dikke laag stof be dekt. Eindelijk aan dezen plaag ge wend, kan de reiziger meer aan dacht aan de natuur gaan besteden. Vele kleine Soedanccsche dorpen passeert onze wagen. Tegen den avond wordt het eenzaam, wij heb ben de woestijn bereikt. Snel ver dwijnt de zon. Schijnwerpers lichten op. In de verte komt een Nijlschip aanvaren. Honderden lichtjes stra len. Het maakt een sprookjesachti- gen indruk. Met een snelheid van 80 km. per uur trek ken wij nu de Nubische Woestijn al dieper en dieper in. De laatste sporen der bescha ving verdwijnen. Slechts zand en hemel be geleiden ons van nu af op onze reis. Tegen middernacht wordt halt gehouden. Zich niet bekommerend om de huilende hyena's leg gen de reizigers zich op het woestijnzand te slapen. De felle stralen van de schijn- ^verpers houden de dieren op een afstand. Sterren in plaats van nederzet tingen. Kort na zonsopgang wordt de reis voort gezet- Links en rechts van den weg liggen cadavers van kameelcn en paarden. Eenige kleine incidenten, ontstaan door het springen van banden, zijn spoedig over wonnen. Tegen den middag passeert ons een groote karavaan kameelen. Wij stoppen. En nu is er een massa te vertellen. De karavaan was een maand geleden uit Port Soedan vertrokken en bevindt zich nu op weg naar Fasjoda. In korten tijd ontwikkelt zich tus schen ons een ware ruilhandel in levens middelen, fruit en water. Onze tijd echter is kostbaar, wij moeten verder. Na tien minu ten verliezen wij de karavaan uit het oog. De hitte is bijna ondragelijk. Een geluk, dat ik een plaatsje bij het raam heb kunnen bemachtigen en dus af en toe het hoofd eens naar buiten kan steken. De avond valt. De vurige zonnebal ver dwijnt. De sterren flonkeren aan den verren horizon. Steeds weer meenen wij, een ne derzetting voor ons te hebben, maar tenslotte blijkt dan, dat wij ons ver gist hebben en 't licht wordt uitge straald door een aan den horizon opgaande ster. Om twee uur 's nachts bereiken wij een dorp. Er wordt gestopt; de reizigers, ver moeid van den langen tocht, begeven zich naar de karavaanserai (herberg) om uit te rusten. Het lawaai van vertrekkende auto's wekt ons 's morgens. Wanneer ik buiten kom, zie ik in de verte eenige bergketens Uit de morgenschemering opduiken. Het grensgebergte van Abessinië. Nadat wij ons van versche levensmiddelen en water en den motor van benzine hebben voorzien, gaat de tocht verder. Het land schap is geheel veranderd. Een heuvelige, bijna onbegaanbare streek is het, waardoor onze wagen zich een weg moet zoeken. Eenige malen gebeurt het, dat alle reizigers moeten uitstappen om den wagen voort te duwen. Uren lang gaat het onder deze om standigheden verder. Tegen den middag bereiken wij weer een plaatsje. Het is het Engelsch-Soedaneesche erens- en douanestation. De passen en de bagage worden gecontroleerd. In Abessinië. Een uur later hebben wij weer een klein oponthoud. Wij hebben de Italiaansche grenswacht bereikt. Onze passen worden gestempeld. Eenige kilometers over de grens komen wij in het grensplaatsje Be- den-a-dis aan. Wie beschrijft onze verbazing, alsi wij ons na den uittocht uit dit stadje plotseling op een schitteren den autoweg bevinden. Deze is door Italiaansche ingenieurs aangelegd. Om 11 uur bereiken wij de tweede stad van Abessinië, Condar. Hier genieten wij voor de eerste maal op onze reis een goede nachtrust. In Condar vindt men hotels, die ook voor Europeanen geschikt zijn. Wat mij bijzonder opvalt is de groote zinde lijkheid. Den volgenden morgen begeven wij ons op weg naar Addis Abeba. Onze mooie autoweg leidt ons al hoogcr en hooger. Wij bereiken tegen den middag de hoog vlakte van Abessinië. Het is jammer, dat wij niet uit kunnen stappen. Het Abessijn- sche volksleven biedt den Europeaan veel bezienswaardigs. Om 10 uur 's avonds komen wij einde lijk in Addis-Abeba, het doel van onze reis aan. Daar alle reizigers zonder uitzondering doodelijk vermoeid zijn, leggen wij ons te slapen. Den volgenden dag zullen wij in staat zijn, de hoofd- en residentiestad van het Italiaansche Abessinië te bezichtigen en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons vair 0.75. Voor het 21e Regiment Infanterie (waar bij zijn ingedeeld de dienstplichtigen uit de Provincie Noordholland) zijn de herhalings oefeningen als volgt geregeld: de lichtingen 1927 en 1928 van 5 September lot en met 14 September 1938 te Amersfoort (de onderof ficieren vanaf 29 Augustus 1938 en de on- derofficieren-admin. van 1 September tot en met 17 September 1938); en de lichtingen 1932 en 1934 van 15 September tot en met 1 October te Amersfoort (de onderofficie ren vanaf 8 September 193S, en de onder- of ficieren-admin. van 12 September tot en met 5 October 1938). De dienstplichtigen, behoorende lot boven vermelde lichtingen en legeronderdeelen, voor wie liet in verband met hun beroep of bedrijf, dat zij uitoefenen, te bezwaarlijk is om deze oefeningen te volbrengen in de tijdvakken, in het algemeen voor hun korps of korpsgedeelte vastgesteld, vervul len deze oefeningen in de hierna vermelde tijdvakken: 21e Regiment Infanterie, lich- (Paloe) geschoeid en met medeneming van muziekinstrumenten zouden zijn binnenge treden, waarna in bedoeld bedehuis Christe lijke liederen ten gchoore zouden zijn ge bracht. Pijn wijkt snef voor SloonV Even beffen vóór U slapen gaaf. Nief wrijven. Sloan's werkf zelfstandig. Sloan's werkt on middellijk. Frisch bloed doorstroomf de pijnlijke plek. U voelt de pijn verdwijnen! is weer in staat, kilo meters onbekommerd af te leggen! doodt TV"' tingen 1927 en 1928, van 9 Februari tot en met 18 Februari 1939 (de onderofficieren vanaf 2 Februari 1939, en de onderofficie ren adm. van 6 Februari tot en met 22 Fe bruari 1939) te Amersfoort; 21e Regiment Infanterie, lichtingen 1932 en 1934, van 9 Februari tot en met 25 Februari 1939 (de onderofficieren vanaf 2 Februari 1939, en de onderofficiercn-adm. van 6 Februari tot en met 1 Maart 1939) te Amersfoort; Regi ment Kust-Artillerie, de lichtingen 1927 en 1928, van 15 September tot en met 24 Sep tember 1938 (de onderofficieren vanaf 8 September 1938) en van 9 Februari tot en met IS Februari 1939 (de onderofficieren vanaf 2 Februari 1939) te Den Helder; Regiment Kust-Artillerie. de lichtingen 1932 en 1934, van 15 September tot en met. 1 October 1938 (de onderofficieren vanaf 8 September 1938) en van 9 Februari tot en met 25 Februari 1939 (de onderofficieren vanaf 2 Februari 1939) te Den Helder. De toestemming aan een dienstplichtige om de herhalingsoefeningen te volbrengen in één van de hierboven genoemde tijdvakken, geschiedt uitsluitend door den Minister van Defensie. De uitbetaling van de toegekende kost winnersvergoeding ten aanzien van den dienstplichtige, die in 1938 voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst komt, geschiedt rechtstreeks aan den dienst plichtige door den administrateur van het korps, enz., waarbij de dienstplichtige zijn werkelijken dienst vervult. Bedoelde admi nistrateur of de commandant verleent, in dien de dienstplichtige het wenscht, zijn tusschenkomst om per chèque de toege kende bedragen aan het gezin, enz. over te maken. Door inwrijving en inademing van Dam po. b rot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Logé uit Brussel had nog 8 maan den te goed. Ter gelegenheid van de jaarwisseling had een bewoner van den Rijswijkscheweg te Den Haag bezoek gekregen van zijn schoon zoon uit Brussel. Het boterde niet erg tus schen deze twee en het kwam danook tot een uitbarsting. Het begon met een woor denwisseling, doch reeds spoedig werd het erger en dreigde vader zijn schoonzoon met een revolver. En met succes. Schoonzoon vluchtte het huis uit en zocht bescherming in do woning van zijn zwager in de Boer- ha avestra at. Voorbij gangers hadden in tusschen opge merkt, dat het er in het huis aan den Rijs wijkscheweg hard aan toe ging. Zij waar schuwden een politieagent, die een onder zoek instelde en van den bewoner hoorde, dat zijn schoonzoon nog een gevangenisstraf van 8 maanden wegens oplichting te goed had. De agent constateerde op het bureau, dat deze mededceling juist was en in gezel schap van een collega ging hij naar de wo ning van den zwager in de Boerhaavestraat. Neen, hij is hier niet aldus werd hun medegedeeld, toen de deur was opengetrok ken en de zwager de agenten te woord stond. Als u mij niet wilt gclooven, ga dan zelf maar kijken, voegde hij er nog aan toe. Kei verdachte beddegoecL Dat lieten de agenten zich niet tweemaal zeggen. Zij liepen de trap op en doorzochten het huis. Het scheen inderdaad, dat de vogel reeds gevlogen was, doch schijn bedriegt.. Zoo ook in dit geval. Een der agenten viel het op, dat het bed op een zolderkamer was afgehaald. Het zou niet zoo heel bijzon der geweest zijn, wanneer de dekens en la kens niet op een ietwat eigenaardige wijze aan het voeteneind waren gedeponeerd. liet vermoeden van den agent bleek juist te zijn. Want toen hij de dekens wegtrok, zat daar in gehurkte houding de schoonzoon uit Brussel. Deze, zich ontdekt ziende, vluchtte via een raam het dak op, achterna gezeten door de agenten, die hem spoedig nu gegre pen hadden. Zij brachten hun arrestant over naar het bureau van politie waar hij is ingesloten. In een Indische moskee zouden Christelijke liederen gezongen zijn. De heer J. L. Ch. van Beeleml, genaamd Mohammad Ali, gedelegeerde v. Nederland van het permanente al Islam-comité (zetel Genève) wonende te 's-Gravenhage, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat uit persberichten blijkt, dat volgens het dagblad „Tjahja Ti- moer" d.d. 26 November 1937 een groep sol daten van het Leger des Heils zonder ver gunning de moskee in de kampong Pesako Indien het bovenvermelde waarheid bevat zegt adressant, zal zul'ks niet hebben nage laten een diepgaand gevoel van verontwaar diging te wekken, en ernstig de gemoedsrust te verstoren van de vele millioenen, die in Nedcrlandsch-Indië den Islam belijden. Adressant verzoekt de kamer aan het voohgaande welwillende aandacht te wil len schenken en eventueel het noodige te verrichten, opdat bescherming tegen aan randing van de godsdienstige gevoelens der Islamieten in den vervolge beter gewaar borgd zij. Om U te dienen! Cacao van Ringers Die moet U nu heusch eens probeeren. Ze heeft bepaald een bijzonder aroma, ze is inderdaad wat men noemt verrukkelijk. En duurder.. a nee, dat is ze toch niet. Doordat ze zoo krachtig is, doet U langer met een bus. Groen etiket lUK.G. 1.56 Oranje etiket '|,K.G. 1.82 Gedecor. bus *fi K.G. 2.0 Kleinere bussen naar verhouding. föykofuM fijn iS tevenS voectiaam en licht verteer baar DIPLOMATIEK SPEL OM OORLOG OF VREDE IN HET VERRE OOS TEN. - JAPAN TRACHT DE GEES TEN, DIE HET ZELF HEEFT OPGE ROEPEN, VERGEEFS TE BANNEN. In het Verre Oosten is officieel nog altijd geen oorlog. Wanneer men op grond daar van zou aannemen, dat er dus ook nooit vrede zou behoeven te worden gesloten, dan vergist men zich echter ter dege. Wc zijn zoo ver, dat Japan het oogenblik blijkbaar gekomen acht om een eind te maken aan de strafexpeditie tegen China. De reden daarvan ligt voor de hand. Wel heeft Japan zijn overwicht over China bewezen, doc*i er zijn meer verhoudingen in de wereld dan alleen die tusschen twee buurstaten, ook voor Japan. F.cn oorlog verzwakt, niet alleen econo misch, tevens militair. Een militaire uitrus ting in onze dagen komt neer op een enorm apparaat,» een oorlogsmachtneric van formi dabele afmetingen. Van dit apparaat is een deel vernietigd, waardoor de militaire kracht van Japan ten aanzien van andere mogend heden is verzwakt. Nemen die anderen nu bovendien nog de geboden gelegenheid waar om zich extra te bewapenen, dan kan het zijn, dat een achterstand begint te ontstaan, die erger wordt beschouwd, naar mate men meer waarde hecht aan militaire uitrusting in het algemeen. Japan stelt, gelijk herhaal delijk, o.a. op de diverse vlootconferenties tot uitdrukking is gekomen, hoogen prijs op een zeer slerk leger en een zeer sterke vloot. Dat wil zeggen: sterk in verhouding tot deze organisaties in andere landen. De Vereenigdc Staten, F.ngeland noch Frankrijk nu laten zich weerhouden daar mee ten deele opgejaagd door Italië full speed schepen te blijven bouwen, terwijl Rusland zich in het Verre Oosten blijft voor bereiden. Zon wordt Japan's positie, niettegenstaan de de overwinningen in China, zwakker en men kan er zeker van zijn dat dit de heeren te Tokio niet ontgaat. Ze beginnen het wel letjes te vinden met China, ze hebben dit land huns inziens voldoende de Japansche macht doen voelen en ze zouden willen, dat China zich nu verder maar schikte cn het. Japansche gezag aanvaardde. Iets dergelijks zou natuurlijk de kroon zijn op de Japan sche „strafexercitie", maar het is even na tuurlijk dat de Chineozcn, nu ze merken, dat Japan met de zaak begint te zitten, on- verzettelijker beginnen te worden en den tijd krijgen. Zoo China, naar verluidt, de vredes- aanbiedingen, die Japan ten tweeden male door hemiddeling van den Duitschen gezant aan Tsjang-Kai-Sjek ter kennis beeft ge bracht, wederom afgewezen. En zulks niet tegenstaande deze oppervlakkig bezien toch vrij schappelijk waren. Ze kwamen in hoofd zaak neer op een zich afwenden door China van Rusland cn een zich richten op Japan. Voorts op het aanvaarden van Japansrhe leiding in verschillende Chineesche onderne mingen. Janansch militair toezicht, het be talen van een soort oorlogsschatting cn de erkenning van Mandsjockwo. Dit is dat is duidelijk wel ongeveer bet uiterste, wat Japan van een enorm rijk als het Chineesche gedaan kan krijgen. Veroveren en onderwerpen, we hebben dat al herhaaldelijk opgemerkt, is een onmo gelijkheid. Meer dan datgene, wat wordt verlangd, is voor Japan niet weggelegd. Ware dit wel 't geval, men zou te Tokio zijn pisrhen stellig hooger hebben opgevoerd. China wordt niet daardoor onder Japansch bewind gebracht cn wat de aanvaarding van soortgelijke voorwaarden kan bcteeke- nen, ten aanzien van de Chineesche onaf hankelijkheid. hebben we gezien in een land als Duitschland. dat men op gelijke wijze voor goed dacht te knevelen. De Ja pansche zegenraal kan in zulk ecp geval niet anders dan tijdelijk zijn. Echter, het is noe niet zoover. Voorloopig heeft Tsjang-Kai-Sjek geweigerd en er is niet de minste twijfel aan of Japan heeft aich, door de voorwaarden te stellen, zoo als het heeft gedaan, op een gevaarlijk terrein begeven. Het verlangt, dat China zal toetreden tot het bekende anti-Komin- tern-verdrag. De vraag of de innerlijke kracht van deze groep van staten in hooge mate wordt ver groot, wanneer sommige landen worden gedwongen tot toetreding, kan op zichzelf reeds worden betwijfeld. Dit echter is voorloopig niet het belang rijkste. Japan richt zich door een en ander direct tegen Rusland, don grooten tegenstander in het Verre Oosten en indirect tegen de de mocratische landen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, die dit anti-Komin- tern-pact weten als te zijn gericht evenzeer tegen de democratie als tegen het commu nisme. De houding, die Japan den laatsten tijd DEN HELDER placht aan te nemen tegen deze mogend heden en die o.a. tot uitdrukking kwam in de beschieting van enkele schepen, be vestigt overigens volkomen, dat het zich van hun belangen uiterst weinig aantrekt.. Nu ligt bet voor de hand, clat deze sta ten hun belangen krachtiger zullen ver dedigen, naarmate ze zich meer bedreigd gevoelen. En zoo zou men zich er aller minst over moeten verwonderen, indien op het oogenblik van diverse zijden pressie op China wordt uitgeoefend ten einde dit land er toe aan te zetten om vol te houden. Immers, dit moet de Japansche positie verzwakken. Japan wordt er door genood zaakt den oorlog verder te voeren, een consequentie, welke het blijkbaar bij voor keur zou vermijden. Daarnaast zullen aan China wel zekere toezeggingen worden ge daan omtrent bijstand in eonigen vorm, hetgeen ten gevolge kan hebben, dat de opgave voor Japan eer grooler dan kleiner wordt. Hoe de zaken precies' liggen, dienen we af te wachten. Voorloopig zijn de Japansche vredesvoorstellen wederom afgewezen. De wijze, waarop men te Tokio op dit feit rea geert, zal ons wellicht wat wijzer makem NIEUWBOUW IN ADDIS ABEBA. Niet slechts de schitterende nieuwe autoweg, die van Beden-a-dis naar Addis Abeba leidt, getuigt van de moderniseering, welke Italië bezig is in Abessinië aan te brengen. In de Abessijnsche hoofdstad verrijzen mo numentale gebouwen; onze speciale correspondent legde het nieuwe Italiaanshe regeeringsgebouw te Addis-Abeba voor ons op de gevoelige plaat vast}

Schager Courant | 1938 | | pagina 5