Plaatselijk Nieuws. S[chager] 0(ranje] S[aert] OMGEVINGNIEUWS Paaschteotoonstelling J938 INGEZONDEN Maandag 10 Januari 1938 Tweede Wad Vooruitzichten niet ongunstig. De laatste week zijn de veilings- prijzen van verschillende tuinbouw producten verhoogd met als gevolg een verhooging van de door expor teurs maximum te factureeren prij zen bij uitvoer naar Duitschland. Een verheugend verschijnsel. Nog te ver heugender is dit, als men weet, dat talrijke Duitsche importeurs reeds in het bezit van invoervergunningen voor groenten, sluitkool en spruitkool zijn gesteld, sedert het begin der vorige week. De handel met Duitschland had daarv. een zeer normaal verloop. Het bctalingscontingent is bovendien reeds voor het grootste deel onder de Duitsche impor teurs uitgegeven. Dezen is daarbij meege deeld, welk bedrag over het eerste kwartaal 3038 voor hen ten aanzien van ieder pro duct beschikbaar is. Voor sluitkool is een afzonderlijk betalingscontingenl vastgesteld. De importeurs kunnen dus zelf bepalen, of zij van het contingent voor sluitkool gebruik zullen maken. Sluitkool schijnt op de Duit sche miarkten den laatsten tijd slechts in be perkte mate voorhanden te zijn. De Duitsche tuinders zijn n.1. maar matig gesticht over de maximumverkoopprijzen, die voor de groothandel te Berlijn voor roode kool op i 8.70, witte f 6.60 en gele op f 8 zijn vastge steld. Men is reeds ijverig bezig, om deze prijzen verhoogd te krijgen. Let men op de beperkten voorraad in Duitschland en de minder bezwarende maatregelen voor export naar dat land, dan zijn de vooruitzichten voor de houders van bewaarkool aanmerke lijk beter dan verleden jaar. Op het oogen- bïik is dan ook zoo goed als geen sprake meer van het onverkocht blijven van aan de' veilingen aangevoerde producten, in tegenstelling met wat het vorige jaar viel te conslateeren. Spoed-middenst andscursus- Bij genoegzame deelname zal door de Mid- 'denstandsvcrccn. Ons Belang een spoedcur sus voor gevestigde middenstanders van 25 jaar en ouder worden gehouden, ten einde het bekende diploma te kunnen behalen in verband met de Vestigingswet. Vermoedelijk zal de driejarige cursus half Januari a.s. be- ginncn. Het Crisis-tuinbouwbesluit 1938 I. De teeltrcgeling voor 1938 wijkt maar weinig af van die van 1937. Een verande ring is. dat de teelt van asperges vrij is geworden. Nieuwe teeltvergunningen zul len niet worden uitgereikt. Van hen ech ter, die in 1937 bun teeltvergunning niet of slechts voor hoogstens 20% hebben ge bruikt, zal il o teelt vergunning worden in getrokken. Zij. die in 1937 bun heffinc op vroege aardappelen niet hebben betaald, zullen voor 193S geen vergunning krijgen om dat gewas te kweeken. Een artikel houdt de verplichting in. dat de door de telers, op de veiling aangevoerde producten, wanneer deze zijn afgekeurd of den vasl- Igestelden minimumprijs niet opbrengen aan de Centrale ingeleverd moeten worden izoodat ook de afgekeurde producten door •de telers niet naar huis mogen worden meegénomen, doch op de veiling moeten blijven. Minimumprijzen. Over de voor 193S vastgestelde minimum prijzen der tuinbouwproducten is men in tuinderskringen vrijwel tevreden. Zij zijn •ongeveer 25 pet. verhoogd. Voor ka stoma- ten heeft geen verhooging plaats gehad. Bij de indeeling der periodes zijn verhoogde bphoud- en vergoedingsprijzen vastgesteld voor de geijkte productie-periodes Daardoor is hot mogelijk, de ouhoud- on vcrgocdings- p rij zen o.a. voor andijvie gelijk te maken, zoodat de vergoedmesprijzen niet langer 'gehalveerd zijn. Het nadeel, dat in bepaal de streken door dezen maatregel ontstond, wordt hiermee voor het vervolg te niet ge daan. Als er nu maar niet te veel van dit .product wordt geteeld: anders zou allicht tot intrekking van dien maatregel moeten worden overgegaan. Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid. Ecnigen tijd geleden werd in Concordia ttc Noordschnrwoudc een vergadering gehou den door de Intern. Vrouwenbond v. Vrede én Vrijheid. Na een uiteenzetting ven Freule Repelaer van Driel besloot men te trachten, aan den I.angcndijk een groep van dezen Bond te vormen. De dames hebben wel eer van baar werk gehad. Naar men ons mededeelt, is een groep opgericht mot aanvankelijk ongeveer 100 le den. Het voorloopig bestuur bestaat uit de da- mics De VriesBorst te Noordscharwoude en MammenKuilman en M. Bak te Zuid- scharwoude. Zooals bekend is. bestaat er te Oudkarspel ook reeds een afdecling van een Vredcshond, in.1. van de Ned. Vrouwen Vredesbond, welke eveneens pl.m. 100 leden heeft. Do vrouwen vredesbeweging is dus aan den Langcndijk wel flink vertegenwoordigd. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Wit Zwart. Ie klas: K. BiermanN. Kaan W. KaanJ. Kroon 2e klas: 'J. BouwonsL. E. Hulshof 4e klas: 'J. IJff—W. van Loenen 10 J. IJff—Jh Bekker 1-9 Jb. Bckkcr—G. Goudsblom 1—0 Jb. Bakker—H. van der Ham afgebr. Prom. degr. Ie kdas: Th. BruinDr. J. Wit 01 Prom. degr. 2e klas: p. de Ruiter—J. S. Wagenaar afgebr. Prom. degr. 3c klas: X Visser—J. Kout. 01. J. KoutJ. Kamper afgebr. 0-1 1-0 1-0 NOORDSCHARWOUDE. Haastige spoed is zelden goed. Zaterdagmiddag wilde de vrachtrijder H. T. van de Weel, op het laadterrein bij de Noordscharwoudcr veiling snel achteruit rij den om gauw een partijtje goed in een spoorwagon te kunnen losen. Bij de inrit naar de z.g. Paardeboet. kwam hij echter in botsing met de vrachtauto van den heer J. S., met gevolg, dat het spatbord van den wagen van S. in elkaar gedeukt werd. Voor T. een schadepost. Nog een ongeluk. De heer S. de R., alhier, zou Zaterdagmid dag z'n roeibootje, dat hij aan de Kerkelaan bad gemeerd, naar het aanlegsteigertje ach ter zijn woning brengen. Hij beschikte niet over een vaarboom, dus zou hij, met een flin- ken duw het vaartuigje over de Achterburg gracht trachten te dirigeeren. Dit gelukte niet. Hij bleef ongeveer in het midden van de sloot ronddrijven. Een voorbijvarend per soon was den lieer De R. behulpzaam en gaf het bootje een duw. Toen de heer De R., nu bij den walkant gekomen, het bootje wilde afhouden, geraakte liii met z'n pink zoodanig bekneld lusschen wallekant en boot, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stel len. De nagel van de pink was er heelemaal afgescheurd. WEDSTRIJDEN LANGENDIJKER KOLFBOND Zondag werden de wedstrijden van den Langendijker Kolfbond voortgezet in Hotel Concordia te Noordscharwoude. De uitslagen luidden als volgt (Getallen lusschen haakjes geven den stand aan na de tweede ronde): Korpswedstrijd: Vriendenkring Noordscharwoude (sajet): C. Langedijk Cz. (231) 111 pnt.: H. Kuiper (107 en 1 partij niet gekolfd) 73 pnt.; G. Ens(232) 131 pnt. Ons Genoegen Noordscharwoude: D. Bak ker (214) 126 pnt.; F. Blaauw (190) 102 pnt. C. Hopman (21G) 122 pnt. Totaal (620) 350 punten. Op Maat Zuidscharwoude: J. Kramer (220) 125 pnt.: P. Glas (214) 112 pnt.: P. Lange dijk (243) 109 pnt.: totaal (647) 346 pnt. Gezellig Samenzijn Zuidscharwoude: A. Rijper (237) 92 pnt,; Th. de Lange (197) 112 pnt.; J. v. d. Ham (212) 121 pnt.; Totaal (646) 325 pnt. Volharding Oudkarspel: J. Deutekom (251) 96 pnt.-; F. Mocijcs (195) 113 pnt.; S. Ton (170) n.g. Totaal (616) niet compleet. Tweede klasse: G. Langedijk Vriendenkring Noordscharwoude 132 pnt.: L. Mallekote idem 128 pnt.; L. Dekker idem 128 pnt. Personeele wedstrijd: Tweede klasse: J. du Burck 11S pnt. Derde klasse Vriendenkring Noordschar woude (1S2) n.g.; II. Jansonius idem (171) 86 pnt.: K. Dekker, Volharding Oudkarspel (190) 103 pnt.; C. Blokker idem (164) 107 pnt.: Sj. Maakal, Ons Genoegen Noordschar woude (216) 129 pnt. Gez. Samenzijn Zuidscharwoude: J. Enge- ringh (268) 98 pnt.: J. Rijper (201) 106 pnt.; W. Kuin (197) 101 pnt.; P, Bergen (186) 102 pnt.; K. Spaans (159) n.g.; J. Buiter (208) 91 pnt. Op Maat Zuidscharwoude: Alb. Boon (188) 09 pnt.: W. Kuijt (181) 69 pnt.; P. Schoorl (246) 103 pnt. ZUIDSCHARWOUDE. Loop der bevolking. Bevolking op 1 Januari 1937 S77 m. en 797 v., totaal 1674. In 1937 geboren, behoorende tot de wer kelijke bevolking 21 m. en 21 v. In 1937 gevestigd, behoorende t'ot de werkelijke bevolking 34 m. en 29 v. In 1937 overleden, behoord hebbende tot de werkelijke bevolking: 13 m. on 8 v. In 1937 vertrokken, behoord hebbende tot de werkelijke bevolking: 53 m. en 38 v. Bevolking op 31 December 1937 86G m. en S01 v. Totaal aantal imvotires dus: 1667. In 1937 werden 9 huwelijken voltrokken. In 1936: 16). BERGEN VERGADERING LA NORDA STELO De groep Esperantisten uit Noord-Hol 1. Noorderkwartier vergaderde gisteren in het Oranje-Hotel. Er was veel belangstelling en de echte esperanto-sfecr, die steeds deze ver gaderingen kenmerkt, hocrschte ook nu weer. De beer S. Graftdijk, voorzitter van de afd. Bergen van L. E. E. N. sprak een kort welkomstwoord en terwijl het buiten pijpe- stolen regende, liet bij binnen een regen van gelukwcnscben neerdalen op de verza melde esperantisten. Hierna kreeg de heer K. Roggeveen, voor zitter van La Norda Stelo het woord, om met de gebruikelijke plichtplegingen de vergadering te openen. Hij richtte een bij zonder woord van welkom tot den heer Rnghy, espcranto-schrijver uit Boedapest. De notulen van de vorige vergadering te West-Graftdijk werden onveranderd goed gekeurd. Omtrent do op 20 Febr. a.s. te Schagen te houden vergadering, waarin het vijfjarig bestaan der verceniging feestelijk herdacht zal worden, deelde de heer J. Heres uit Den Helder mede, dat leden uit de afdeelingen Alkmaar, Bergen, Helder, Callantsoog en 't Zand zich met de verzorging van het feestprogramma zullen belasten. De rest moest een verrassing blijven. Mevr. Vccnendaal uit W. Graftdijk gaf vervolgens inlichtingen over de' dezen zomer onder auspiciën van La Norda Stelo te hou den internationale jeugdsamenkomst. Deze samenkomst zal worden gehouden van 10 tot 17 Augustus in Schoorl. Een 70-tal kinderen uit Engeland, Frank rijk en België hebben zich reeds aangemeld en verwacht wordt nog een groep uit Zwe den. Het feit, dat vroeger reeds een groep Fransche kinderen bij een bezoek aan En geland werd ondergebracht in een school te Birmingham, bracht de organisatoren op bet idee zich te wenden tot liet. gemeentebe stuur van Schoorl en met succes: de meis jes zulen worden ondergebracht in liet schoolgebouw te Groet, cn de jongens in tenten. Van de commissie van ontvangst zal de heer Bant te Groet als voorzitter en Mevr. Veenendaal te W. Graftdijk als secre taresse optreden. De financiëele kwestie brengt nogal wat zorgen en komt nog na der aan de orde,. Bij den aanvang van de middag-vergade ring trad Mej. B. Visser uit Wieringen naar voren om namens La Norda Stelo den voor zitter K. Roggeveen, de ziel van de verecni- ging, en diens echtgenoote Mevr. D. Rogge veen-Vis, toe te spreken en hun geluk te wenschen met hun op 23 December j.1. geslo- ton huwelijk. Als blijvende herinnering werd het jonge jaar een drietal geschenken aan geboden. De namiddag werd verder gewijd aan een gezellig feestelijk samenzijn. SCHOORL Overdracht Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf. In de Woensdag te houden open bare vergadering van den raad zal aan de orde komen het voorstel van B. en W. om in verband met een daartoe gedane aanbieding, aan het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Holland met ingang van een nader te bepalen datum, over te dragen het gemeentelijk electrici teitsbedrijf. Uit de uitvoerige toelichting blijkt het volgende: De gemeente heeft op 17 September 1917 met het P.E.N. een contract, gesloten voor een tijdvak van 25 jaar. De beëindiging dei- overeenkomst is bepaald op 1 Januari 1943. In verband met een beslissing' van den minister, waarbij de gemeente 1 Januari 1943 niet. in staat zal worden gesteld de distributie van stroom aan de ingezetenen voort te zetten, is van het provinciaal elec triciteitsbedrijf van Noordholland het ver zoek ingekomen of het mogelijk zou zijn het G.E.B. reeds per 1 Januari 1938 over te ne men. Een door B. cn W. verzochte aanbieding is intusschen ingekomen, waarover vóór 15 Januari a.s. dient te worden beslist. De gemeente zou dan van het. P.E.N. ont vangen een netto bedrag van f 44756, zoodat er na aflossing der geidleeningen ten be drage van f37900, nog een som van f6856 in de gemeentekas zou vloeien. Verder garandeert het P.E.N. over de ja ren 1938 tot en met 1942 een winstuitkce- ring van f2340 per jaar. De gemeente kan deze winst ook op 1 Januari 1938 gekapita liseerd uitgekeerd krijgen en zou dan ont vangen f10418. Bij overdracht op 1 Januari 1938 zou de gemeente dus ontvangen een netto bedrag van 17274. Bij voortgaande eigen exploitatie tot 1 Jan. 1943 zou dc gemeente bij overdracht kunnen ontvangen f 11140 cn er 'n sclhuld blijven bestaan van f.10510' of van f3010, indien de geraamde winst in de komende vijf jaren werd gebruikt voor aflossing. De toelichting toont dus met cijfers aan, dat bij overdracht op 1 Jan. 1938 de ge meente in kas krijgt f 17.274 en bij verdere eigen exploitatie op 1 Jan. 1943 een schuld zou houden van f 3010, een verschil dus van een f20.000. Voor dc ingezetenen zal de overdracht geen nadeel brengen: bij gelijk stroomver bruik als in 1937 behoort een zelfde bedrag, te worden betaald, bij meerder verbruik bedraagt dc prijs slechts 5 cent per K.W. U. Het aan den directeur-administrateur uit le betalen wachtgeld komt ten laste van bet P.E.N. terwijl de lijnwerker en de meteropncmer-geldophaler in vasten dienst worden overgenomen. De comimissie van bijstand voor bet G. E.B. besloot te adviseeren tot overdracht van het bedrijf. De molen in den rouwstand. Met. het overlijden van den 82-jarigcn mo lenaar, den heer D. Duin Sr. is weer een van de bekende figuren te Schoorl heengegaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den ontslapene geschiedde Zaterdagmiddag op de algomeene begraaf plaats te Schoorl. Velen hadden zich rond de groeve verzameld voor liet brengen van een laatsten groet. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. De zoon bracht namens dc familie een woord van dank aan allen, die zijn vader hier deze laatste eer hadden willen bewijzen en in het bijzonder aan Dr. H. Heringa voor alles, wat hij had gedaan om het lijden van zijn vader te verzachten, aan den burge meester Baron van Fridagh, aan bestuur, leden van den raad van toezicht en kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank, waar van de overledene 33 jaren lang, vanaf dc oprichting, bestuurslid was geweest, en aan kampeerders. OUDE N1EDORP ZIJDEWIND. R.K. Coop. Boerenleenbank. De jaarlijksch gehouden zitdagen door het bestuur, behooren wederom tot het verle den en als steeds met schitterend resultaat, daar zoo goed als alle rente werd verre kend. De eei-ste drie zittingsdagen gaven be hoorlijk werk, dc vierde was zeer druk en de laatste gaf ook nog een volle dagtaak. De voorschotbockjes werden allen vergeleken en van de G01 in omloop zijnde spaarboekjes werden 580 ter controle ingeleverd. Geduren de de laatste maand van 1937 werd aan spaargeld ingelegd f 10.855.33 cn terugbetaald f20.684.44. Op voorschotten werd afgelost f 17.5S4.cn aan voorschotten verstrekt f 1000.In loopende rekening werd ont vangen f 18.055.53 en betaald f22.809.83. Aan rente werd ontvangen f 10.130.48. SINT PAN CR AS Dood gebleven. Vrijdagmidag was de 55-jarige Kouwen uit Koedijk met nog eenigc personen bezig een boom door te zagen, nabij het huis van T. Jonker alhier. Plotseling riep hij „stop" en viel voorover. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constatee- ren. Twee van zijn broers verloren reeds op gelijke wijze het leven» HEER-HU GOW AARD Loop der bevolking. Hot 'bevolkimgstotaal, dat op 31 December van het vorige jaar vastgesteld werd op 2703 m. en 2502 vrouwen, totaal 5202 per sonen, vermeerderde in den loop van het jaar door geboorte met 68 m. en 85 vr., door vestiging met 97 m. en 106 vr, totaal met 356 pers. Vermindering vond plaats door vertrok van 127 m. en 136 vr. en door overlijden met 24 m. en 28 vr., totaal 315 p. De totale vermeerdering was dus 45 pers. Per 31 Dec. 1937 bestond de bevolking dus uit 2717 m. en 2529 vr. Het overwicht van de mannelijke bevol- volking, dat de laatste jaren steeds meer dan 200 had bedragen, slonk thans bene den dit getal. Ook nu deed zich het verschijnsel weer voor, dat het verlies van 60 p. door meer der vertrek dan vestiging werd gedekt door het z.g. geboorte-overschot, dat 107 bedroeg. Dat steeds meer gebruik gemaakt wordt van ziekcnhuisverpleging. ook bij beval ling, blijkt uit het feit dat van de werke lijke bevolking er 13 buiten de gemeente (v.n.1. in Alkmaar) werden geboren. Het aantal personen, dat buiten de ge meente overleed, bedroeg eveneens 13. 1 persoon van elders werd bi runen de gemeente geboren. 2 maal vond aangifte van levenJooze gel>oorte plaats. Het aantal huwelijken bedroeg 28 (1936 tot. 36). Geboortecijfer 29.395 (v. J. 30.802). Sterftecijfer 9.990 (v. j. 8.136). 4 maal vond aangifte plaats van geboorte van een tweeling, waarvan 3 ml. 2 meisjes en 1 ml. 2 jongens. ALKMAAR De oude kaasstad ln feestgewaad. Ook in Alkmaar wordt druk gewerkt aan de voorbereiding voor de komende feesten. Het stadhuis zal door gasfakkels in licht schijn worden gezet. Reeds hangen in de Langestraat de bekende Oranjeboom en en ook op de Steenenbrug en langs verschillen de grachten zijn rappe handen in de weer. Naast dc „officiëele" feesten, zijn er ook weer diverse feestjes georganiseerd door de buurtcommissics. CALLANTSOOG De a.s. feesten. Op initiatief van burgemeester Rehorst hebben ecnige ingezetenen Zaterdagavond ten Raadhuize in een vergadering gespro ken over het houden van een feestavond ter viering Aan de a.s. blijde gebeurtenis. Naast een feestje voor de schoolkinderen, zal een oranje-bal met cabaret worden geor ganiseerd. Ter dekking van de onkosten zal o.m. met een bus worden gecollecteerd. Als ieder een steentje, boe klein ook, bijdraagt, zal liet een knal-avond .-kunnen worden. Voor het cabaret zal medewerking worden gevraagd van den Schagcr Buziau, den heer Buisman c.s. SPECIALE RUBRIEKEN VOOR MESTERS IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Het bestuur van de Vereendging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstel- lingen van Vee te Schagen .heeft in zijn vergadering van j.1. Zaterdagmiddag beslo ten aan de eerstdaags te houden Alge- mcene Vergadering voor te stellen om aan de rubrieken: beste en fijnste gemeste koe met 8 breedc tanden, beste en zwaarst ge meste koe met 8 breede tanden, beste en fijnste gemeste koe met 6 breede tanden en fijnste gemeste koe met 4 breede tanden speciale groepen toe te voegen voor mesters uit Hollands Noorderkwartier. Men denkt zich liet Noorderkwartier te bestaan uit de streken, gelegen ten Noorden van een denkbeeldig te trekken lijn lus schen Alkmaar en Hoorn. Daardoor kunnen ook de mesters uit de omgeving Hoorn allen in deze rubriek me dedingen. De bedoeling welke bij het bestuur met deze uitbreiding voorzit en welke een be langrijk geldelijk offer voor de verceniging bet eekent is, om de animo der fokkers uit onze eigen streek aan te wakkeren, daar zij thans weten tegen rn.ensch.en uit eigen streek te concurreeren. Natuurlijk blijven dc gewone, voor ieder Nederlander openstaande rubrieken ge handhaafd. Wij gelooven,, dat dit bestuurs%-oorsteI op de Alg. Vergadering een zeer gunstig ont haal zal vinden. Het is nu wel wat laat reeds in den tijd, maar daar het in de bedoeling ligt deze indeeling ook voor volgende jaren toe te passen, als zij blijkt in goede aarde te val len. zal dit ongetwijfeld het mesten van koeien in onze omgeving sterk bevorderen. Wij hopen, dat dit besluit er tevens toe zal bijdragon, dat tientallen ja honderdtal len veehouders zich bij deze, zoo nuttige vereenigine als lid zullen aanslui ten. Zij verdient deze steun ten volle. Dc tenjtoonstelling zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 6 April. VERREGENDE VOETBALZONDAG. Pluvius heeft de velen, die met spanning de ontmoeting SchagenAlkmaar tegemoet zagen, leelijk teleurgesteld! Tiet terrein aan de Loet was absoluut onbespeelbaar, zoo dat de wedstrijd afgelast moest Avorden. Ook de morgenAvedstrijd van Schagep IV verviel daardoor. Waar de terreinen in An- dijk al weinig beter waren, kreeg ook Scha gen II afbericht, zoodat alle elftallen een ongewcnschten „vrijen Zondag" kregen. KERKDIENST NED. HERV. GEMEENTE. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft besloten om op den feestdag Avelke hier ter plaatse zal worden gehou den ter gelegenheid van de geboorte van een Prins(cs), des morgens om 10 uur een Godsdienstoefening te houden, waarin hoopt voor te gaan onze plaatselijke predi kant cie Wel.Eerw. Heer Üs. J. Eikema. In deze Godsdienstoefening hoopt tevens het Kerkkoor eenige liederen te zingen. VERDWIJNT HET VELO-FILIAAL? Nu het vaststaat, dat dc heer Koch, fi liaalchef te Schagen, per 1 Februari a.s. naar Amsterdam vertrekt, loopen er weer hardnekkige geruchten dat het Velofiliaal zal verdwijnen. Verschillende gegadigden voor het pand worden genoemd, o.a. een groot confectiemagazijn uit Alkmaar, dat hier een filiaal zou Avillen vestigen. Bij in formatie bleek ons echter, dat dit gerucht alle grond mist. De Buurt van „ï)e Gracht" besloot Vrijdag j.1. bij de a.s. blijde gebeur tenis in ons Koninklijk Iluis de ver lichting NIET aan te brengen doch voor pers. boven 16 jaar 'n „Erwten- soeprace" om geldprijzen te organi- seeren, de snert moet zoo HEET mo gelijk worden verorberd. (Sch. Crt. 8 Jan.) Wie kent niet onze voorname „Gracht". Schagen's groote Avinkelstraat; des 's avonds badend in 'n zee van licht, overdag 'n rus tige voorname indruk makend. Natuurlijk bestaat ër ook 'n z.g. Buurt ver. „De Gracht" waarvan alle eigenaars en bewoners van deze zaken lid zijn, wat begrijpelijk is, niet waar?'Want Avelke straat beeft meer belang bij feestelijkheden als „De Gracht"! Alles concentreert zich steeds in Schagen's Hoofd straat, die van ieder feest of gelegenheid het middelpunt is. Welnu, dc Buurtver. „De Gracht" heeft steeds getoond'de toon aan te kunnen geven, hoewel haar zuster „de Loet" ondanks ze borduurt op kleiner raam, er zeer zeker zijn mag en nu geheel Nederland vol verwachting naar ons Vorstenhuis staart, popelend om uiting te kunnen geven aan zijn Oranjevreugd, nu was voor „de Gracht" Avcer het oogenblik daar om kopp... hoofden (foei) bij elkander te steken, Avant Overal beraamt men plannen Voor het komend Vorstenkind, Dat ons volk met hechte banden Met elkaar aanéén verbindt We kunnen het hier bovenaan nog eens' lezen: de „verlichting" van Schagen's Hoofdstraat gaat niet door. Jammer, heel jammer, AA*ant A'orig jaar is ons Oranje feest door den strijd der „Pilonniston" en contra" om het voorzichtig uit te drukken, totaal mislukt, maar we kunnen avcI zeg gen, nou is het „een kale boel" op de Gracht, maar de zakenmcnschien dus „de Gracht" Aveet zelf het beste en vooral in dezen tijd, of verlichting door k*an gaan of niet. Daarin moet men geen onwil zoe ken, maar.om dan Avel „snert plan" (lees vooral „snert") te brengen, zooiets is toch wel Avat on-Gracht's, hoewel men het met den naam van „Erwtensoep-race" doop te. Ik Aveet, Avie kaatst moet de hal verwach ten, maar aan Aviens brein dit plan is ont sproten en nog gesteund is ook. is mij 'n raadsel. Moge het dit blijven, Avant Hoort Boeren - Burgers - Buitenlui -« Armen - Rijken -Groot en Klein, Om guldens te verdienen Moet je nu in Schagen zijn Zoo is het toch, men organiseert 'n Aved- strijd in „heete snert eten", dus 'n arme drommel, die mee zal doen om 'n paar gul dens te Avillen verdienen, moet, om favoriet te zijn, het risico loopen z'n ingCAvanden te verbranden. Want zoo is het toch: Wie het eerst z'n portie op heeft, Heeft DE EERSTE prijs behaald. Maar des 's avonds heeft z'n atouav De dokter nog gehaald.. Laten wij hopen dat men op dit plan te rugkomt, er zijn genoeg „echte Holandsche A^olksspelen", Avelke meer belangstelling en zeer zeker meer waardeering zullen vinden. Schagen, 8 Januari 1938, JAN BUISMAN Jr. Wij zijn het met den Inzender volkomen eens en hopen van harte, dat de commissie nog zal terugkecren op de dwalingen haars weegs en deze onsmakelijke vertooning achterwege zal laten. (Red.) V U hebt géén voorrang ais o bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! ak a bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5