Blijde gebeurtenis pas over één a twee weken Nieuwjaarsreceptie bij Hitier Dn erkenning der Italiaansche verovering Winkelsluiting op nationalen feestdag Tarwe-oogst achteruitgegaan Productie-ordening in de war Landbouwers willen den vrede bevorderen Postvluchten op Indië Dc ontrouwe gevangenisbeambten MEDEDEELING VAN Dr. DE GROOT. Aangezien gebleken is, dat den laatsten tijd vrij alge meen de meening heelt ingang gevonden, als zoude de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin binnen enkele dagen te verwachten zijn, deelt Dr. J. de Groot mede, dat, hcfewel de datum onmogelijk met zekerheid is vast te stel len, de waarschijnlijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over één k twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is uitstekend, de émoties van de laatste weken hebben op H.K.H. geenerlei nadeeligen invloed uitgeoefend. Eerste Kamer Minister Patijn verdedigt zijn beleid Dell Haag, 11 Jan. 1938. De vergadering van hedenmiddag was volledig gewijd aan de inter pellatie van den socialistischen lei der Vorrink over het initiatief, dat onze Regeering genomen heeft ten aanzien van de erkenning van Ita lië's koning tot keizer van Ethio pië, onafwijsbaar noodig, als wij den vacanten gezantenpost te Rome weer willen doen bezetten, aange zien Italië geen gezant aanvaardt, die Z.M. Victor Emanuel slechts ko ning en geen keizer wenscht te noe men. De realiteit kwam een woordje meespreken. En wie met feiten wilde rekenen, redeneerde onze re- geering, kon niet ontkennen, dat de Italianen in Abessynië volledig den baas spelen, zij dus de f a c t o over dat land regeeren. Beteekent die er kenning nu, dat men tevens goed keurt de wijze, waarop dat gezag verkregen werd? Immers neenl Minister Patijn, mede van oordeel zijnde, dat het „Ahcssynische drama" de Europce- sche politiek nog steeds gevaarlijk be ïnvloedt, kwam tot 't initiatief om de groep waarmee zooals Z.Exc. vamiddag in zijn antwoord-rede 't zei reeds sinds acht jaar geregeld besprekingen houden (met bet be kende „Oslo-verdrag" als belangengemeen schap) te polsen omtrent dc bereidheid betreffende dc erkenning van de feitelijke ovcrheersching, zoo gezegd, een erkenning do facto. Dc beer Vorrink. die vrij uitvoerig, doch boeiend sprak, en dan ook geheel en al het oor der Kamer had (de gereserveerde tri bunes zaten tjokvol), bleek sterk ongerust omtrent het standpunt, dat onze Regeering ten aanzien van de internationale rechts opvattingen gaat aancmen, en in dit ver band noemde hij natuurlijk ook het bekende interview inet dr. Colijn, waarin hij ronduit verklaarde, dat de collectieve veiligheid «nar liet rijk der droomen is verwezen. De interpellatie had ecnig concreet resul taat kunnen opleveren, als dc minister iets had wilfcn mcedeelen aangaande den stand der huidige besprekingen op het onderhavi ge punt, maar Z. Exc. die door premier Colijn „gcsecundeerd" werd hield zich in dc ruimte. Op de vraag, waarom Nederland in deze liet initiatief moest nemen, had de bewinds man geantwoord, dat wij nu eens niet ach ter de groote mogendheden behoorden aan te loopon. Maar de interpellant kon dezen uitspraak moeilijk vereenigen met de groole voorzichtigheid, welke ons land steeds op internationaal gebied wilde betrachten, naar Z. Exc. in de Tweede Kamer uitdruk kelijk bevestigde! De interpellant constateerde, dat Engeland en Frankrijk dc kwestie een Volkcnbonds- zuak achten en vond, dat wij daartegen niet luidden mogen ingaan. Voorts meende de interpellant, dat ons land nog steeds door dc Volkcnhondsresolutic van 1933 gebonden is, (wat dc minister ont kende), dat Nederland door zijn recent ini tiatief het internationaal rechtsbewustzijn heeft verzwakt, waar zij onrecht wil aan vaarden. Mr. Patijn kreeg nog meer critiok te ver duren. voornamelijk van den kant des hec- ren Van Snibden (V.D.), die vond, dat de er kenning van het keizerschap is „de glorifi catie van een gewelddaad", en dat de mi nister bereid is een diepe buiging voor den nieuwen monarch te maken. De Senator voelde 's ministers initiatief niet als een „fiere, onafhankelijke daad" gelijk de minis ter het had willen voorstellén, maar als een belediging voor ons volk! De bewindsman zal zich deze critiok mis schien niet het moest aangetrokken hebben, juist, omdat ze nogal fel was, maar meer die van prof. Anema (A.R.). omdat deze Sena tor op kalme, ja gemoedelijke, doch daarom wellicht toch schrpcr wijze de ministeri- eele gestie aan een critische beschouwing Onderwierp. Prof. Anema was al dadelijk van meening. dat een erkenning „Vlo facto" eigenlijk niets verschilt van etui „de juro". Z. i. komt de moeilijkheid pas, als men nagaat, of de er kenning tevens beteekent een goedkeuring van het gepleegde geweld. En nu vond prof. Anema, dat do minister wel wat te gemak kelijk had gehandeld, wijl de Ahcssynische annexatie heeft plaats gehad in strijd met verdragen enNederland gebonden was aan dc nieuwe opvattingen! Hebben wij nu reeds de vrijheid aldus de Senator om onrecht als niet geschied te beschouwen? „De minister stoort zich gcfhakshalve maar niet meer aan accoorden!" 't Klonk bepaald „ongezouten"- Prof. Do Savornin Lobman (C.II.) ver klaarde, dat wij hier staan „tegenover een hoogst-ernstige onvergeeflijke rcchtsbrcuk" Doch hij ging met den minister volkomen mee, aangezien het, volgens dezen Senator niet gaat om liet erkennen van de recht matigheid van een feit, maar 0111 het bloote feit-zelf! Minister Patijn antwoordde in tweede in stantie nog, dat de Regcering de facto er kennen wil, omdat zij niet noodeloos verder behoeft te gaan. En Z.Exc. vroeg zich af, waarom ons land, dat even zelfstandig is als ieder ander land, niet mocht komen tot een logische daad? Toen de Volkenbond de sancties liquideerde, was nader overleg met de „sanctie-staten" over dc erkenning niet meer noodig. Dc heer Vorrink had het laatso woord. Hij herinnerde aan 't woord van Groen van Prinsterer in 1SG9 ten aanzien van den val van den Pauselijken staat: ,Roof blijft roof, al blijft het onrecht ook tegen den Paus gepleegd." De interpellant was het volkomen met prof. Anema eens: „Neder land is gebonden aan dc nieuwe opvattin gen!" De heer Vorrink wilde dadelijk aan nemen, dat onze Regeering internationale ontspanning beoogde, maar zij deed dat z. i. door middel van een vriendendienst aan het fascistische Italië. De interpellant be sloot met <e zegen, dat de stap tot erken ning in overleg met allen genomen had moe ten zijn. Zoo eindigde dc zeer levendige discussie van heden-middag. Dc Algcmeene Winkeliersvereniging schrijft: Dc a.s. nationale feestdag zal veel racn- schcn op de heen brengen. Voor winkeliers in levensmiddelen en daarmee gelijk te stellen artikelen zal er dus alle aanleiding zijn om hun winkels op dien dag ook in dc avonduren geopend te houden. Verwacht mag daarom worden, dat krachtens be schikking van den minisler van Economi sche Zaken te bevoegder plaatse, gebruik zal worden gemaakt van het verleéncn van dispensatie der bepalingen van de winkel sluitingswet. Dc winkeliers in de meeste overige bran ches zullen echter zonder bezwaar er toe kunnen overgaan op den nationalen feest dag doel te nemen aan dc feestvreugde door het personeel ten 1 uur vrijaf te geven en de winkels te sluiten. Maatregelen der regeering ver wacht. Verruiming van invoer en verla ging van maalpercentage? Dezer dagen is de monopolie-heffing op in gevoerde tarwebloem, naar aanleiding van de stijging op de tarwemarkt, verlaagd van f3.75 tot f3.40 (de restitutie is derhalve ver hoogd van 25 op (50 cents). Volgens inlichtingen van het H.bl. zal op korten termijn wijziging wor den gebracht in de crisismaatrege- gelen ten aanzien van - tarwe en bloem, teneinde deze aan te passen aan den toestand, welke is gescha pen door den sterk gedaaldcn oogst van inlandsche tarwe. Niet alleen is de uitzaai gedaald van ruim 150.000 op 119.000 hectare, doch boven dien zijn de qnaliteit en do korrelopbrengst per hectare dit jaar geringer. En aangezien liet maalgcbod aan dc meelfabrieken nog steeds voorschrijft om 35 van hun tarwc- omzet in den vorm van inlandsche tarwe van de regeering te koopen, terwijl de in voer van nicel aan banden is gelegd, wordt hel moeilijk om van het inlandsche product voldoende hoeveelheden beschikbaar te stel len. De roofmoord te Sittard Twee werkloozen aangehouden. In verband met den roofmoord, welke Zaterdagavond op den Ber- gerweg nabij Sittard is gepleegd op den 19-jarigen kruideniersbediende Koopmans, heeft do politie to Sit tard aangehouden den 23-jarigen F. en den 40-jarigen II., beiden uit Sittard en werkloos. 260,000 biggen minder gefokt dan in 1936 TEELT MET 12% INPLAATS VAN 6 INGEKROMPEN. Nu het jaar om is, kan worden me degedeeld, dat zijn aangebracht 1.841.684 biggenmerken, tegenover 2.100.878 in 1936. Er was een teelt beperking ten opzichte van het voor afgaande jaar toegepast van bijna 6 doch uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de varkenshouders onver plicht de teelt met 12% hebben ingekrompen. In plaats van 126.000 biggen minder te fokken, hebben de boeren ruim het dubbele, n.1. 260.000 stuks, min der geproduceerd, hetwelk, volgens t Hsb. uitteranrd een vreemd licht werpt op de „varkensordening". Thans wordt ook verklaarbaar, gaat ge noemd blad verder, waarom in de afgeloo- pen maanden af en toe moeilijkheden wer den ondervonden bij het uitputten van de Engclschc bacon-contingenten en van de Duitsche spekeonf ingentcn. Bij het rundvee heeft men het door de teeltbeperking reeds zoover laten komen, dat do melkproductie desondanks is blijven stijgen, afgezien van het mond- en klauwzeer doch dat do invoer van vlccsch uit Denemarken en Argentinië weer is opengesteld, terwijl het aantal teelt vergunningen, met 7 moest worden uit gebreid. Bovendien worden millioenen ki lo's rundvleesch uit Denemarken ingevoerd, om na verwerking tot vleeschwaren weer te worden geëxporteerd. Productie-ordening in de war. Bij de varkens is de situatie thans zoo, dat de gehcele productie-ordening in de war is geraakt omdat de boeren zelf allengs hun vertrouwen daarin dermate hadden verloren, dat zij 1R.000 teeltvergunningen ongebruikt hebben gelaten in het afgeloopen jaar. Zij hadden nl. in 1936 tienduizenden moederdic- ron aan den slager verkoch, zoodat liet „productie-apparaat" thans te klein was ge worden, om alle teeltvergun'ningen te benut ten. Als noodsprong heeft de regeering voor het loopendo jaar 1S0.000 biggenmerken méér beschikbaar gesteld. Op de productie in 193S is nu dus geen pijl meer te trekken. Iloe weinig kijk de „ordenende" Veehou derij-centrale zélf op dc productie had, aldus het Hsb., is op twee manieren gebleken. Toen halverwege het jaar bleek, dat er een groote achterstand in de varkensproductie was, sprak zij in een communiqué de ver wachting uit, dat deze in de tweede helft wel zou worden ingehaald. Het omgekeerde is echter geschied: dc achterstand is nog verder gestegen! Toen dr. Deterding aan de Centrale vroeg, of het zin had .om slachtdie ren op te koopen, kreeg hij ten ant woord, dat het dienstig zou zijn, om de markt met 15.000 stuks te ontlas ten. Toen de gemachtigden van dr. Deterding echter aan het koopen gin gen. bleek na eenige duizenden stuks, dat de markt zoo krap was, dat het koopen moest worden ge staakt Moeilijke zaak. Uit een en ander blijkt, dat het ordenen der dierlijke productie een zeer moeilijke zaak is. De resultaten der afslachting van drachtig vee en van de melksteunbeperking hadden reeds eerder tot deze conclusie ge leid. Vader brengt zoontje op politiebureau Kruimeldiefstallen in Den Haag. De Haagsche politie heeft eenige jeugdige boefjes aangehouden, die er hun werk van maakten zgn. kruimeldiefstallen te plegen. Dezer dagen kwam, aldus het Hdbld., een vader met zijn twaalfjarig zoontje op het po- litie-b ureau aan do Van der Vennestraat. mot de mededecling, dat do jongen, een aantal leege mclkflesschen en roomfleschjes had ge stolen, welke zich hadden bevonden op wa gens van .melkbezorgers van melkinrichtin gen in do Residentie. De jongen had de dief stallen in samenwerking niet vrienden ge pleegd Do flesschen hadden zij bij de filialen der melkinrichtingen te gelde gemaakt, door er het statie-geld voor terug te vragen. Van dc opbrengst hadden de jongens sigaretten en snoepgoed gekocht. Naar de. „vriendjes" wordt op het oogenblik nog door de politic gezocht. Groote houtloods afgebrand Met groote moeite de belenden de perceelen gered. Gisteravond te ruim vijf uur is door on bekende oorzaak brand ontsaan in een groo te houtloods van den houthandel C. v. Veen, Amstelveenscheweg 686 te Amsterdam. De loods, een houten gebouw van ongeveer 40 bij 10 meter, die voor een groot gedeelte met gezaagd hout was gevuld, is tot den grond toe af gebrand. Ook een zaagmachine en een schaafmachine zijn door het vuur vernield. Op genoemd tijdstip zagen voorbijgangers w.o. een brigadier van politie, rookwolken opstijgen uit het gebouw, dat gelegen is op een ruim terrein achter de kristalijsfa- briek van A. v. d. Bilt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die in zeer korten tijd ter plaatse was. Met do motorspuit, op open water werd het vuur met vier stralen aangetast. Op dat' oogenblik laaiden dc vlammen hoog op, dc loods stond van voor tot achter in vlam men en het zag er op dat moment naar uit, dat een tweede loods van het bedrijf en oen deel van den riet- cn kalkhandcl van de firma Oostwcegcl gevaar liepen. De brandweer, onder leiding van commandant C. Gordijn, wist echter het vuur in te slui ten. Na een half uur hard werken was het gevaar voor de belendende perceelen bezwo ren. De loods brandde echter geheel af. Ver zekering dekt de schade. liet verkeer langs den Amstelvcensche- weg moest tijdelijk worden verlegd. Later werd de slangenbrug ingeschakeld. Honderden personen sloegen het blus- schingswerk gade. Programma van actie. liet uitvoerend comité der Internationale V redes-Campagne heeft op voorstel van landbouwvertegenvvoordigers uit verschil lende landen besloten een conferentie van landbouwers bijeen te roepen, welke de spe ciale laak van do landbouwers in de actie vor den vrede zal nagaan. Om dit besluit nader uit te werken, zal op 5 en 6 Februari een voorbereidende sa menkomst gehouden worden in het Paleis Wilson het voormalige Volkenbonds paleis, waar de zetel der internationale vredes-campagne is te Genève. Hier zullen vertegenwoordigers van de voor naamste landbouw-organisaties uit een aan tal landen een programma opstellen, aange past aan het leven dor landbouwers, met propaganda-methoden in overeenstemming mot het leven op het platteland. Op de agenda staan de volgende punten: 1. de actie der landbouwers ten. gunste van den vrede; 2. de rol van den Volkenbond en het In ternationale Arbeidsbureau, gezien van het standpunt der landbouwbelangen uit; 3. de rol van dc landbouworganisaties in de Internationale Vredcsconnpagne. IJSHOCKEY. Nederland naar de wereldkampioenschappen Van 1118 Februari te Praag. Het Bestuur van den Nederland- schen IJshockey Bond heeft gister avond officieel besloten, dat Neder land zal deelnemen aan de wereld kampioenschappen ijshockey (tevens Europeesche kampioenschappen), welke van 1118 Februari te Praag zullen worden gehouden. De ploeg zal nog nader worden samengesteld. Pauselijke gezant hooptop be houd van den vrede. Hitier stemt er volmondig mee in. Hit lor heeft gistermorgen ter gelegenheid van de jaarwisseling de Dujtsoho hoogwaar- dighcidsbekIpcdors en liet corps diploma- tique ontvangen in het huis van den Rijks- president. De deken van het diplomatieke corps, de pauselijke nuntius, nigr. Cesare Orsenigo hield een toespraak, waarin hij namens het diplomatieke corps den rijks kanselier „zijn oprechtste cn hartelijkste wenschen tot uitdrukking van de welvaart van het Duitsche volk" overbracht „Excellentie, ging de pauselijke gezant vorder, ook in tiidon van trotsche vreugde over een waarlijk indrukwekkenden matc- rieelen vooruitgang moet de wereld iederen dag meer erkennen, dat zonder vrede geen nienseholijk geluk bestaat. Zelfs onder het toenemend geraas der wa penen roept de mênschheid onophoudelijk en vol vertrouwen om vrede. In overeen stemming met dit verlangen der wereld ge ven wij ook uitdrukking aan onze wenschen dat het nieuwe jaar der uienschil cid werke lijk een kalmecring der geesten moge bren gen, welke de uitdrukking is van de in nerlijke zekerheid, dat dc vrede en wel een solide, volkomen vrede, een vrede tusschen do voliken cn binnen ieder volk der wereld definitief wordt teruggegeven. Mogen alle volken zich eindelijk in gerechtigheid orde en naastenliefde broederlijk vereenigen en moge het in het belang van den al gemeen en voorspoed door steeds levendiger betrekkingen spoedig tot een actieve samenwerking komen. Moge de Almachtige onze wenschen waarin een gemeenschappelijke hoop lot uitdrukking komt, verhoo- ron, en moge hij in dit nieuwe jaar geven, dat alle staatshoofden in jireeden omvang kunnen bijdragen tot deze verwezenlijking van den we reldvrede. Mijnheer de rijkskanselier, met deze wen schen verzoeken wij u ook de oprechte en hartelijkste gelukwensclien te willen aan vaarden, welke wij voor het persoonlijke geluk van Uwe Excellentie tot uitdrukking brengen. Hitier antwoordt. Na voor de golukwenschen 1c hebben ge dankt antwoordde de Duitsche Rijkskanse lier: De vrede, welke gij, mijnheer de nuntius, op den drempel van liet nieuwe jaar den afzonderlijken volken in het binnenland zoowel als op de wereld in haar geheel toe- (terugreis) l""»"1- 11 ,an' Nandoe (terugreis) Reiger (heenreis) Jan v. Genl' Brlnd. 11 Jan. Kew lRan*-11 ,an- Athene 11 Jan. Basra 11 Jan. (terugreis) Emoe (heenreis) fheon"*,) lS1"*ap- 11 ,a" A'dam 11 Jan. Gier (heenreis) S h*Ian- Aankomst te jBagd. 11 Jan, A'dam 11 Jan. Jsingap. 11 Jan, jA'dam 11 Jan, Jjodph. 11 Jan, jBand. 11 Jan, j Napels 11 Jan. •Singap. 11 Jan, Een volledige bekentenis alge* legd. Zij verdienden duizen* den guldens! De gevangenbewaarder en werk meester van de strafgevangenis aan den Amstclveenscheweg te Amster dam, die, zooals wij gisteren melden beiden gearresteerd zijn, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Over de manier waarop de heide beambten misbruik van hun positie maak ten, verneemt de Msb. nader het volgende! De werkmeesters lieten zich dik betalen: voor alles dat zij op verzoek van de gedeti neerden of hun familieleden de strafgevan genis binnensmokkelden. Zij lieten zich met groote bedragen honoreeren. Het „tarief", dat de werkmeesters voor hun hand- en spandiensten in rekening brachten, bedroeg ongeveer 50 pet, van de waarde der goede ren, die den gevangenen in handen werden: gespeeld cn soms nog meer. Van hun kant hebben de werkmeesters niets nagelaten, wat ertoe kon leiden den; gevangenen het verblijf in de strafgevan genis zoo aangenaam mogelijk 1e maken. De heeren konden niet alleen onderling en met hun familieleden correspondeeren, zij konden bij de werkmeesters ook alles he stellen wat. hun hart slechts begeerde. Ci- garetlen, chocolade, koekjes zelfs werden: door de werkmeesters tegen flinke betaling onder gevangenen gedistribueerd. Een particulier girokantoor Men zal vragen hoe de gevangenen aan het' gold kwamen. Ook daarvoor zorgden de werkmeesters. Zij belastten zich hij wijze van particulier girokantoor met het overhandigen aan de gevangenen van geldsbedragen, welke hun door de familie of de kornuiten werden ter hand gesteld. De provisie, die berekend werd, bedroeg 'n luttele 50 pet., die grif betaald werd. Som mige gevangenen waren dank zij hun in komsten uit verschillende vroeger gepleeg de inbraken betrekkelijk welgesteld en lieten liet geld gemakkelijk rollen. Een be langrijk deel van dit geld kwam natuurlijk in de zakken der werkmeesters terecht. Uit vrees voor verraad zetten da werkmeesters hun snood bedrijf voort. Op deze manier moeten de werkmeesters, die sinds 1925 op deze wijze moeten heb ben gewerkt, duizenden guldens hebben ver diend. De heeren konden de gevangenen, die aan hun zorgen waren toevertrouwd, moei lijk iets weigeren. Uit vrees voor verraad moesten zij hun werk wel voortzetten, maar zij verzuimden toch niet er rijke finan ciëele vruchten van te plukken. ïntusschen vernemen wij, dat geruchten, die van bepaalde zijde zijn geventileerd, en die hierop neerkomen, dat de gevangenen potjes soep in hun cellen kookten cn elkaar mochten bezoeken en dat er met St.. Nico- laas boterletters werden gedistribueerd, vol komen ongegrond moeten worden geacht. Volgens deze geruchten zou bet in de straf gevangenis jaren achtereen zijn toegegaan, op een wijze, zooals men alleen to zien krijgt in een komische operette of film. Van bevoegde zijde maakt men ons erop attent, dat wanneer dergelijke verhalen op waarheid zouden berusten, het gehcele ge vangenispersoneel medeplichtig zou zijn ge weest, en daarvan is geen sprake. Dat be wijst o.m. het feit, dat alleen de twee werkmeesters zijn gearresteerd. wenscht, is ook het doel van mijn arbeid cn dat der rijksregeering. Duitschland streeft er met al zijn kracht naar zooals gij u, mijne heeren, wel allen uit eigen aanschouwing zult hébben overtuigd met tenietdoen ing va nalle de hinnenlandsche eenheid der bevolking bedreigende schijnba re sociale en maatschappelijke belangente genstellingen, het Duitsche volk het geluk van een broederlijk verbonden gemeenschap te geven, den oeconomiseli zwakkeren door niet vreugde verleende hulp te sterken cn alle gezonde en goede gevoelens tot ver hooging der mntorieole, zoowel als moreclc welvaart van het gcheelo. volk to bevorde ren. Tn denzelfden geest, welke ons optre den in hot. binnenland bepaalt, willen wij ook onze betrekkingen met hot buitenland regelen. Wij goloovon. dat de taken, die dc voorzienigheid den volken op aarde heeft gesteld. in denzclfde geest moeten worden vervuld. Daarom zijn wij bereid met alle naties en allo staten, die deze opvatting eveneens doelen, eerlijk en vol vertrouwen samen to werken en ook in <oit.e uiting te geven aan dit streven. TTot. Duitsche volk zal daarom een werkelijk ophouwen den vredesarbeid in dienst van den algemeenen vooruitgang van ganschor harto prefereeren boven ioderen de volken vernietigenden strij^. Moge dit verlangen leiden tot een werke lijk wederzijdsche waardeering en daarme de tot een fe^telijken.vrede van het recht en het vertrouwen, én mogen deze wenschen in 1938 niet alleen den volken vervullen, doch ook hun levendige uitdrukking vinden in de handelingen en daden der regeeringen*

Schager Courant | 1938 | | pagina 2