Linksche tegenaanvallen bij Teruel vergeefsch Monarchistische activiteit te Weenen De Britschc luchtmacht H. SCHRIEKEN, Schager Roosjes Britten maken zich belachelijk Verlaat Chineesche gezant Japan? Uit onze omgeving ZUPE BURGERBRUG. Vereeniging voor Ziekenhuis» verpleging. 'Algemecne ledenvergadering van boven genoemde vereeniging op 11 Jan, 193S ten lokale van den heer C. Schrieken. Voorzitter P. M. Visser opent de vergade ring met een woord van welkom en zegt te betreuren, dat. niet meer leden deze belang rijke vergadering bezoeken. De notulen, ge lezen door secretaris C. Kok, worden onder dankzegging goedgekeurd. Namens de controlecommisie verklaart de beer P. Visser, dat boekhouding en kas keurig in orde rijn bevonden. Volgt financieel jaarverslag. De ont vangsten hadden bedragen f 1393.56, de uit gaven f 1151.01, zoodat bet saldo f 242.55 is. Tn de laatste vijf jaar is de vereeniging achteruit gegaan in totaal f 775.91. Gemid deld dus ruim f 155.per jaar. Met de geheven omslag erbij wordt dit. ong. f 200. per jaar. Volgens den secretaris zal bet een ieder duidelijk zijn, dat wil de vereeniging be staan blijven, bet bestuur genoodzaakt is drastische maatregelen te nemen. Het ledental bedroeg 31 Dec. 612 en was met, 9 leden vooruitgegaan. In 1937 zijn verpleegd geworden 4 man nen met 121 ligdagen; kosten f 363.4 vrouwen met 92 ligdagen, kosten f 276,—; 5 kinderen met 64 ligdagen en kosten f 138. Tn totaal 13 personen tot een bedrag van f 777.—. Gem. aantal verpleegdagen voor de vol wassenen bedroeg 28.5, voor de kinderen 27.6. Volgens statistische gegevens circuleert bet gem. om en bij de 20 dagen, dus is dit gem. boog te noemen. Aan vervoerkosten is f 41 betaald, 2 X per speciale ziekenauto en 9 X por luxe. Met grooto dankbaarheid beeft bet be stuur een schenking aanvaard groot f 75 van de bandwerkver.t T.O.P. alhier. Ook gaf de burgerij van daadwerkelijk medele ven blijk, door vol te teekenen een obliga- ticleening gi-oot f 1000. ten behoeve van bet reservefonds, aflosbaar In 10, ten hoog ste 20 jaren. Niet eerder zal van dit geld gebruikt, kunnenworden alvorens het ge heel eigendom der vereeniging is. Een woord van hulde wordt gebracht aan den voorzitter, die geheel alleen in 14 da gen tijd de obligatiën alle wist te plaatsen. Er volgt dan de verkiezing van een be stuurslid; aftr. de beer A. Mors. Bij stem ming verkrijgt de beer A. Mors 12 van de 16 uitgebrachte stemmen en is dus met groote meerderheid gekozen. Vervolgens staat, op de agenda de vast stelling van bet nieuwe reglement, dat na eeniec discussie met enkele wijzigingen wordt goedgekeurd. De grootste verandering is wel de verbooging van conlributie van 3 cent per lid tot 4 cent. Uit de vergade ring gaan stommen op om meer bijstand van 't Armbestuur, maar voorzitter zegt dat B.K. en Burgerlijk Armbestuur reeds zeer veel doen en zooveel mogelijk ontlast moe- ton worden; ook van gemeentewege wordt in overleg met. doktoren zeer veel gedaan. Het nieuwe reglement treedt. in werking direct na goedkeuring in deze vergadering. Hierna rondvraag: De heer K. Jansma maakt het, bestuur een compliment voor bet vele werk gedaan in het belang der vereeniging. Voorzitter sluit hierop de vergadering hiet een woord van dank. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND DAMMEN. DOS I wist voor de Damcompetitie „Het Noorden" op fraaie wijze van Kolhorn I te winnen en behield door deze overwinning hare kans op de tweede plaats. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: DOS IKolhorn I Ant. Huiborts—Abr. v. d. Welle 0—2 J. J. v. d. Berg— H. Bergman 20 H. J. Robben—J. v. d. Welle 0—2 J. Bobben—P.% de Jong 2—0 PLeijenK. Keuris 20 Nic. Huvg—K. Tenne 0—2 C. v. d. Zon—K. v. d. Welle 2—0 H. van Wees—N. Keesman 2—0 Joh. KomenP, Langedij k 20 H. v. d. Berg—P. Molenaar 11 13—7 SCHOORL - SCHOORLDAM. 0ffïc^e!e cursus lot verkrijging Middenstandsdiploma Gisteravond bad de officieele opening plaats van don cursus ter verkrijging van liet middenstandsdiploma in verband met de nieuwe cstigingswet in café Mantel al hier, georganiseerd door de Middenstands- .vercenigingen armenhuizen en Schoorl. Buiten de veertig cursisten waren aanwe zig de burgemeesters van Warmcnhuizen en Schoorl. De heer P. Dissel, voorzitter der Midden- Plandsvereeniging Warmenhuizen opent de bijeenkomst met een woord van welkom en brengt op duidelijke wijze de bedoeling van de Wet (waarvan de cursus het gevolg is) naar voren. Hierna krijgt burgemeester Nolet van War- Tneniuiizen bet woord. Hij opent met zeer .voel genoegen dezen cursus, omdat hij' er van overtuigd is, dat met het vestigingsver bod, bet er voor de middenstanders in de toekomst beter uit zal gaan zien. Hij hoopt dat de belangstelling die momen teel voor den cursus bestaat, zoo mag blij ven. zulks tot heil van de beide Middcn- standsverecnigingen en de cursisten zelf. En hiermede verklaart hij den cursus als officieel geopend. Hierna verkrijgt de burgemeester van Schoorl, Baron van Fridagh het woord; ook bij hoopt dat deze cursus succes zal hebben en dat de beer Klant, die den cursus zal leiden, in zijn eerste leeraarsloopbaan ten Volle mag slagen. Do beer Dissel dankt namens de bijeen komst de beide burgemeesters voor hunne belangstelling en de bemoedigende woor den door ben gesproken. Hij hoopt dat door ieder zal worden getracht, om op deze wijze den middenstand zoo veel mogelijk groot te krijgen. De heer Klant dankt den. Voorzitter en het Bestuur voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt dat hij dat vertrouwen niet zal beschamen; spr. zal zijn uiterste krachten aan den cursus geven. Hierna vangt na een kleine pauze de eerste les aan. welke door de veertig cur sisten aandachtig werd gevolgd. HEER-HU GOW AARD De roodvonk breidt zich nit. We vernemen, dat eenige gevallen van roodvonk geconstateerd zijn en dat gevaar voor uitbreiding niet uitgesloten schijnt. In verband met het feit, dat in enkele plaatsen van ons land deze niet ongevaar lijke ziekte in korten tijd sterk toenam, zijn na overleg met den gemeentearts en met den geneeskundigen inspecteur van de volksge zondheid voor Noordholland door het ge meentebestuur maatregelen getroffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Op grond van art. 10 van de Besmettelijke Ziektenwet heeft de Burgemeester na tevo ren gepleegd overleg met den Inspecteur van bet lager onderwijs en den Inspecteur der Volksgezondheid de sluiting gelast van de openbare lagere school II (hoofd dc heer Post) te Heerhugowaard-Noord. Hoewel zich onder de leerlingen van die school nog slechts een paar gevallen van roodvonk voordeden, dreigde het gevaar van uitbreiding, waarom het raadzaam werd gaecht, om verdere uitbreiding ter stond te besluiten. Het gemeentebestuur heeft voorts onder de ouders van schoolgaande kinderen cir culaires doen verspreiden, waarin wordt medegedeeld dat in overleg met den In specteur van de Volksgezondheid de vol gende week op alle scholen de gelegenheid zal bestaan voor kostelooze inenting der kinderen. Door deze inenting wordt dc kans op besmetting zeer sterk verkleind, terwijl deze geen bezwaren meebrengt. Naa rwe vernamen, zal Dr. Royer, de geneeskundig inspecteur v. d. volksgezond heid in samenwerking met den gemeente arts, de heer F. C. Spierings, zelf de inen ting verrichten. Deze tijdige en doortasten de maatregelen van bet gemeentebestuur zuilen stellig er toe bijdragen, de uitbrei ding van roodvonk in onze gemeente te voorkomen. Vliegboof mef zes man vermist Lot der bemanning onbekend. Vannacht werd gemeld, dat de Ameri- kaansche vliegboot „Samoan Clipper", tus- schcn Pngopago op de Samoa-eilanden en Auckland op Nieuw Zeeland vermist werd. Het toestel bad zes man aan boord en ver voerde de post. liet was van Pagopago ver trokken en bad twee uur later geseind, dat liet terugkeerde. Daarna hoorde men niets meer van het vliegtuig. F.r werden reeds op sporingen voorbereid, doch later ontving de Panamerican Airways bericht, dat bet toe stel te Port Apia op Britsch Samoa ge daald was. Reuter verneemt, dat het lot van de uit zeven koppen bestaande bemanning van de „Samoan Clipper" niet bekend is. Rijk in 'n handomdraaien Vijf jaar geleden kocht ccn zekere Pricc Edwards van den hertog van Westminster een stuk land, waarop bij een boerderij zette, waarin bij met zijn twee oude zusters wonen ging. Kortgeleden nu vervoegden zich twee man nen aan de boerderij. Zij vroegen Pricc of zij een bodemonderzoek mochten instellen, omdat zij meenden, dat de bodem een veel gebruikte soort kiezelaarde bevatte. Pricc willigde het verzoek in en had het te druk om de twee mannen te vergezellen. Zij keer den later terug en vertelden Price, dut zijn grond inderdaad zeer rijk was aan kiezel aarde. Experts, die later den bodem onder zochten zeiden aldus de Daily Express dat er meer dan een millioen ton van deze kostbare aarde aanwezig was, hetgeen be- teekende 1.000 ton per week. En dit wil weer zeggen, dat Price Edwards elke week 350 pond (ruim f 3000) uit zijn land kan balen, zonder dat ij er iets voor behoeft te doen. Het plechtige moment in de Ka thedraal te Athene, toen de Aarts bisschop der stad Zondag jJ. het huwelijk inzegende tussch.cn Kroonprins Paul van Grieken land en Prinses Friederike Luise von Braunschweig-Lüneburg. Het huwelijk werd voltrokken volgens het Grieksch-Katholieke gebruik. SPANJE Regeeriiigstroepen zouden zware verliezen lijden I-Iet officieele communiqué van liet rechtsche hoofdkwartier meldde gisteren: Toestand om acht uur hedenavond: in den sector van Teruel is een kleine aanvalspo- ging van den vijand, die gesteund werd door tanks cn gericht was op een onzer stellin gen, gemakkelijk afgeslagen. Daarentegen hebben onze troepen op een andere plaats in denzei f don sector een kktine verbeteri ng van onze eerste linies ten uitvoer gelegd. Van de andere fronten valt niets te mel den. Bommen op Barcelona. Radio Barcelona heeft een communiqué van het ministerie van Defensie uitgezon den, waarin o.a. wordt medegedeeld: er heerscht rust aan het front van Teruel. De rechtsche luchtmacht is zeer actief. Nabij Rubiales is een vijandelijk drie motorig toe stel neergehaald. De rechtsche luchtstrijd krachten hebben dc omgeving van Barcelo na gebombardeerd en bommen geworpen op de buitenwijk Sanandres, waardoor slachtoffers vielen, waarvan het aantal nog niet bekend is. Vechtwagens beschoten. Een correspondent van Havas bij do recht sche troepen meldt, dat de regeeringstroe- pen even krachtig als Maandag hebben aangevallen bij I.a Muela de Teruel ert bij La Cota. De aanvallen werden evenwel af geslagen. De rechtsche troepen hebben hun stellingen gehandhaafd. Een aanval op de Muela werd gesteund door twintig zware vechtwagens, die door de artillerie buiten gevecht werden gesteld. Dc aanvallers leden buitengewoon zware verliezen. De vecht wagens stonden bloot aan het vuur van do kanonnen der rechtsch'en, welke onmiddel lijk achter de eerste linie stonden opgesteld en verscheidenen werden door voltreffers geraakt en in brand geschoten. Op den linkervleugel werden aanvallen door de regeeringstroepen door het vuur van de automatische wapens gestuit. Het schijnt, dat het commando van dc rechtsche troepn de strijdkrachten opnieuw wil groepecren, alvorens tot ccn nieuwen aanval over te gaan. Spanning aan de grens bij Hen- daye. Hoewel de toestand aan de grens tusschen Frankrijk en het door Franco bezette deel van Spanje ccnigszins gespannen is door dc arrestatie van den Franschman Ducoureau, zijn de grensbotrekkingen bij do internatio nale brug van Hcnaaye normaal. Er wordt evenwel een zeer streng toezicht gehouden. NAZI'S VERSTOREN BIJEEN KOMSTEN. Gisteren zijn in verschillende za len te Weenen een groot aantal ver gaderingen gehouden door de legiti misten, aanhangers van de monar chie) welke voel belangstelling trok ken en waar beloogd werd ten gun ste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Niet minder dan 150 spre kers stonden op het program. In ver scheidene vergaderingen ontstonden botsingen tusschen monarchisten en nationaal-socialisten. Overal verleen de de politie hulp aan de ordebewa king en dreef zij de nationaal-socia- listische betoogers uit d^ zaal, waar bij talrijke arrestaties werden ver richt. Na de verwijdering der natio naal socialisten werden de vergade ringen dan voortgezet. Beweging sterk gegroeid. 200.000 mensohen zouden volgens de N.R.C. de bijeenkomsten van gisteren hebben be zocht. Aangezien de nationaal-socialisten reeds een paar dagen geleden hadden aan gekondigd, dat zij deze bijeenkomsten zou den trachten te storen, waren zeer uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Niet temin gelukte het den nazi's in vier van de drukst bezochte bijeenkomsten door het wer pen van roo" „.nmen kleine panieken te- woog tc brengen. De politic greep onmiddel lijk in en heeft eenige dozijnen lieden ge arresteerd. De verschillende sprekers legden er den nadruk op, dat de bijeenkomsten een duide lijk bewijs vormden van den groei der mo narchistische beweging in Oostenrijk. Boven dien keerden de sprekers zich op ongewoon heftige wijze tegen het nationaal-socialisme cn zij verlangden van de regcering, dat zij de nationaal-socialistische beweging ener giek zou bestrijden. Tal van vooraanstaande personen hebben aan de vergaderingen deel genomen. De strijd in Palestina duurt voort Twee autobussen met Joden aan gevallen. Vele arrestaties in ver band met den moord op prof. Starkey. Naar het Noorden van Palestina is mili taire versterking gezonden, aangezien hier een sterke gewapende bende is gesignaleerd. Nabij Megiddo zijn de bandieten slaags ge raakt met de soldaten. De bandieten namen de vlucht en lieten zeshonderd patronen op het slagveld achter. In den loop van den dag werden twee autobussen met Joodschc passagiers aangevallen, cén bij Jerusaleni en één bij Haiffa. In liet laatste geval werd een reiziger gewond. Soldaten en politic te Jerusalem hebben gisterochtend een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de moordenaars van professor Starkey. De politie maakte hierbij gebruik van honden. Een groot aantal personen werd gearresteerd. De sporen van de moordenaars leidden naar het dorp Tharas bij Hebron. In ccn huis werden hier wapens ontdekt. De eigenaar werd gearresteerd. BINNEN EEN JAAR 10.000 MO DERNE VLIEGTUIGEN. Binnen een jaar zal, zegt Un. Press, het Britsche rijk binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk 10.000 moderne vliegtuigen bezitten. Bovendien zal de Britsche lucht vloot kunnen steunen op 'n industri- eele organisatie, die in tijd van oor log met een tot nu toe ongekende snelheid bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen kan produceeren. Een heftige perscampagne is er in Enge land gevoerd tegen den minister van lucht vaart Swinton, waarin de beschuldiging ge uit werd, dat het luchtwapen hopeloos ten achter was en dat de ontwikkeling door bu reaucratische laksheid verhinderd werd. Volgens do officieele cijfers bezit Enge land thans 1500 machines van de „eerste li nie", een getal, dat 190 onder liet voor het bc- wapcningsplan vastgestelde blijft. Deze term is voor den leek misleidend, daar hij prac- tisch geen beteekenis heeft. Voor iedere z.g. „eerste linie'-machinc die in gebruik is hij een eskader, bestaat n.1. een reserve van hetzelfde type. Het Britsche bewapenings plan en dit is zeer belangrijk voorziet in groote voorraden van dergelijke reserves in een verhouding van meer dan drie tegen een. De juiste sterkte van de luchtmacht wordt natuurlijk streng geheim gehouden, doch vernomen wordt, dat de verhouding tusschen actief in gebruik zijnde cn in reserve bewaar de toestellen de verhouding 3—1 te boven gaat. Uit deze mededeclingon kan men afleiden, dat Engeland thans reeds over 10.000 machi nes beschikt. Rooscvclt cn Baldwin op de zwarte lijst Publicatie van hun redevoerin gen jn Duilschland verboden. Een uitgeversfirma tc Luzern heeft van haar vertegenwoordiger te Leipzig de me- dedeeling ontvangen, dat de Duitsche tekst van de redevoeringen van Rooscvelt en Baldwin niet meer in Duitscliland gepubli ceerd mag worden. De economische toestand van Abessinië Italië spreekt ongunstige berich ten in de Times tegen. De correspondent van de Temps te Rome is, naar dc N.R.Crt. meldt, op kondschap uitgegaan naar aanleiding van het bekende bericht uit de Times over den slechten oeconomischen toestand in Abcssinic. Dep Franschcn journalist werd de bewering over de -verarming der commercieele hulp bronnen van Oost-Afrika door Italianen willekeurig en tendentieus genoemd. Een uitgebreid wegennet is er aan ton dienste gesteld. Het corporatieve stelsel werd tot dusver slechts in de mate, waarin het aan de oeconomische werkelijkheden beant woordt, ingevoerd. Dc oeronomisrho situatie wordt er op nieuwe leest geschoeid en de eerste inspanning draagt al haar vruchten: in September jl. bereikte de uitvoer uit dat gebied de 12 millioen lire, in dc overeen komstige maand van '3(5 was de waarde van den export uit Abessinië, Eritrea en Sotna- lilnnd de 792.000 lire niet te boven gegaan. De uitvoer naar Italië is in een jaar tijds pok zeer toegenomen. TE KOOP: 12 Mestplanken, %A M. lang. 18 stalen Spoorrails, 9 M. lang. 6 grenen Balken, 12 X 28— 5.75 lang. 2 Richters, VA M. lang, 50 cJf. breed. 1 Badkuip met kranen. 10 Pakkisten en Motorkisten. 1 IJzeren Brug en 3 ijzeren Balken. 125 M2. Brugdekdelen, 3 tot 6 M. lang, GA c.M. dik. i eiken Balken, 5 M. lang. Voorts; ruim 1000 Spoorbielsen, verschillende soorten en prij zen. Vaten, Plankhout en Dek zeilen. SCHAGEN. - TEL. 1. Woensdags Beurs Wieringer- meer. Donderdags Stal Boon tjes, Markt. Te koop: N.H. STROOGEEL UIEN- ZAAD. h f3.20 p. K.G.. onbekenden on- icr rembours. Kiemkracht S9 gegarandeerd zuiver. P. VISSER Wz„ Andijk (West). Gevraagd, 1 Maart: VAST ARBEIDER, goed kunnende melken cn ploegen, bij J. SLEUTEL Dz., gem. Callantsoog, Verlengde Vliet C 54. post 't Zand. Gevraagd: FLINK MEISJE, 15—16 jaar. Wed. E. v. d. WAL, Melkhandel, Middenmeer. Hun prestige in het Verre Oosten volgens de Hindoes ern stig geschaad. Naar de „Daily Mail" bericht, is in de te Karatsji verschijnende .,Sind Observer", een blad, dat de meening verkondigt van voor aanstaande Hindoe-kringen, het volgende artikel verschenen ten aanzien van den toestand in het Verre Oosten. „liet prestige der blanken in het Oosten is verdwenen. Japansche soldaten sloegen blanke politie agenten in het gezicht binnen de grenzen van een buitenlandsche ne derzetting, sleurden hen naar een politiebureau en lieten hen pas vrij na een ernstige kastijding. Gevolg: weer een protest. Men kan blijven protesteeren. De Japanneezen lachen erom". Ten aanzien van het incident met den Russischen vrij williger, die Zaterdag 1.1. zijn revolver trok tegen do Japanneezen, waarop de Franschcn in pantserauto's te hulp snelden, zegt het blad: „Ook de Britten moeten hun pantserwa gens toonen en niet toestaan, dat hun mam schappen door de Japanneezen in het ge zicht worden geslagen. Zij moeten zich in de oogen van ons, Hindoes, niet belachelijk maken." Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat het personeel van de Chi neesche ambassade te Tokio aanstal ten maakt om Japan tc verlaten. De leden van het personeel hebben hun visa gevraagd. Verscheidene bladen te Tokio maken mel ding van de mogelijkheid, dat de voorloo- pige republiek in Noord China de jure er kend zal worden. In verhand daarmede bren gen zij de besprekingen en besluiten van den kabinetsraad naar voren. De „Asahi" meldt nog, dat de Japansche ambassadeur, in China, Kawagoe, onlangs verklaard heeft, dat „de mogelijkheid van vredesonderhandelingen met de Nationale Chineesche regeering ghccl verdwenen was". Het is thans zeker, aldus het blad. dat een grondige wijziging van den toestand van oogenblik tot oogenblik verwacht kan wor den. Auto botst tegen lichtmast Jongeman zwaar gewond. Wielrijdster, die bekneld raakte, kivam er nog goed af. Op den Amstelveenscheweg te Amsterdam is gisteravond om half elf een 24-jarige wielrijdster door een auto aangereden. Dit had ten gevolge, dat de auto aan het slingeren raakte en de wielrijdster tegen een lichtmast, staande op een vluchtheuvel nabij de Zocherstraat, drukte. Zij kwam er evenwel met slechts lichte verwondingen af en kon na in het Wilhel- mina-gasthuis tc zijn verbonden, naar huls worden gebracht. Erger was het met den autobestuurder gesteld een 24-jarige jon geman, die uit den wagen werd geslingerd en eveneens tusschen zijn auto cn den lichtmast bekneld raakte. Hij is met. een hersenschudding en ernstige kneuzingen in genoemd gasthuis opgenomen. De botsing was zoo hevig, dat auto en fiets totaal zijn vernield cn dat ook de lichtmast zwaar werd beschadigd. BROEK OP LANGENDIJK. 12 Jan. Uien 12.4013.10, drielingen 8.108.50, gr. 11.80—12,30. gele nep 11.80. stek 6.10. peen 2.50—2.80, kleine peen 1.10—1.20, kroten 3.70— i.20, roode kool 3—6.30. gele kool 1.50 2.70, D. witte kool 1.303.14, spruiten f 8.20. NOORDSCITARWOUDE, 12 Jan. Uien 12.30—13.50, drielingen 8.50 —8.70; grove 1212.70; peen 2.702.90 kleine peen 90—1:; gele kool 1.50—2.50 d. witte kool 1.603.20

Schager Courant | 1938 | | pagina 3