S&rtUi'g doirvót PIJN! VERZICHT Terugkeer PANTER w DAMPO Aspirin Zijn vrouw met neergeslagen CACAO VAN RINGERS Woensdag 12 Januari 1938 Tweede blad HET ONVERSTAND HEEFT IN DE [WERELD DE LEIDING. HET 100STE-VERG ADERING-JUBILEUM VAN DEN VOLKENBOND MET NIEUVCE ZJWAKTE-UITINGEN. [Wc leven, dat is bekend genoeg, in een wereld van contrasten. De schrilste tegen stellingen komen naast elkaar voor, maar er is niemand die daaraan aanstoot neemt of die zich er over verwondert. Toch is het op zijn minst genomen vreemd te noemen, dat de mensch. wiens gevoel zeer nauw keurig zegt, wat goed en mooi is, met een opvallende lichtvaardigheid en gemakkelijk heid toegeeft aan zijn opwellingen om juist het .verkeerde en minder mooie te doen. De vrede wordt meestal voorge steld als een der meest verheven menschelijke idealen en, hoewel hij zeker heel wat minder kostbaar is dan de oorlog, en de verwezenlijking van dit ideaal dus oppervlakkig be schouwd. vrij gemakkelijk schijnt, wordt toch met vaste hand ge stuurd in de richting van den strijd. Hoezeer intusschen slechts enkele dwars drijvers daaraan schuldig zijn, hebben we de afgeloopen dagen kunnen aanschouwen. Italië lanceerde een nieuw vlootprogram en het onmiddellijk gevolg daarvan is, dat de andere mogendheden gedwongen wor den te volgen. Want helaas zijn zij, die al tijd weer nieuwe bewapeningsactiviteit aan den dag legen in den regel juist degenen, van wie men weet, dat ze hun militaire uitrusting zouden gaan gebruiken, zoo ze ttc ceniger tijd met oen schijn van recht zouden kunnen zeggen, dat die de sterkste is geworden, dat ze de anderen aan kracht van bewapening overtreffen. Met dat al is het eenige resultaat, dat de onderlinge verhouding niet of nauwelijks wordt verbroken. Enorme bedragen worden verspild, die nuttiger hadden kunnen wor den aangewend, die aan de menschheid ten goede hadden kunnen komen, in plaats van, gelijk thans geschiedt, de algemeene armoede en ellende slechts te verhoogen. Schuchter wordt slechts af en toe een stem gehoord, die pleit voor een redelijker opvat ting, die het woord vrede durft laten hooren. Zonder veel resultaat natuurlijk, want het is het onverstand, dat aanleiding is geweest .tot de tegenwoordige verdwazing. Intusschen gaan we de honderdste Volkenbondsvergadering tegemoet en dit feit is aanleiding geweest voor den secretaris Avenol om te trach ten van de mogendheden en natuur lijk in de eerste plaats van de groote mogendheden gedaan te krijgen, dat door hen verklaringen worden af gelegd ten aanzien van den Volken bond, waardoor de talrijke bressen, die er de laatste jaren in zijn gesla gen, met een laagje vernis worden bestreken. Zoodat het vrij havelooze gebouw weer eens een behoorlijken indruk maakt, al is het duidelijk, dat de hechtheid door een dergelijke bewerking in het minst niet toe neemt. Doordat van de zeven groote mogendhe den ter wereld nog slechts drie Engeland, Frankrijk en het onbetrouwbare Rusland er deel van uitmaken, terwijl niet minder dan vier Duitschland, Italië, Japan en de Verconigde Staten Gcncve mijden, is on der de kleine mogendheden het vertrouwen begrijpelijkerwijze sterk afgenomen. Wel blijven deze den Volkenbond trouw, doch de daaraan verbonden verplichtin gen die zouden kunnen meebrengen, dat ze onverhoopt in een oorlog worden be trokken worden met den dag zwaarder gevoeld. Iets dergelijks gaat goed, zoolang men weet deel uit te maken van een uitge sproken overmacht. Naarmate de krachten meer verdeeld zijn, wordt het risico grooter. Men moet rekening gaan houden met de mogelijkheid, dat men deel uitmaakt van een partij, die niet meer onder alle omstan digheden de sterkste behoeft te zijn. Dat de laatste jaren dus de draagwijdte dor Volkenbondsverplichtingen, vooral onder de kleine mogendheden nog al eens aan de orde is geweest, behoeft niet te bevreemden. En het is even hegrijpclijk als voor den Volkenbond zorgwekkend, dat meer en meer de gedachte opgang maakt, dat het met die .verplichtingen zoo'n vaart niet loopt. Trouwens, de geschiedenis heeft ten volle doen zien, dat ook de groote mogendheden er in den regel tegen opzien zioh in een gewapend conflict te mengen, wanneer dit niet rechtstreeks tegen henzelve is gericht. We hebben daar de kwesties Abessvnië en China om dit te bewijzen. In beide gevallen zijn het Volkenbondsleden, die werden aan gerand, geen der medeleden echter heeft een vinger uitgestoken om hen te hulp te komen Zoo is langzamerhand de discipline verdwenen. Het woord Volkenbonds- plicht is geworden tot een holle klank en weinigen zullen hot aan durven in hun beschouwingen om trent de veiligheid van eigen volk en land nog den Volkenbond op te nemen als een factor van eenige waaide. Inderdaad schijnen Engeland en Frankrijk voornemens te zijn ter gelegenheid van de viering van 't. hondcrdstc-vcrgadering-jubi- leum een verklaring van trouw aan den Volkenbond te willen afleggen. Dat. wil zog gen: onder zekere reserves. Hun verklarin- DEN HELDER gen zullen vermoedelijk getuigen van „di plomatie". Eenierzijds toch voelen de hoeren te Parijs en Londen blijkbaar zeer goed, dat er iets noodig is om den moed onder de kleine mogendheden er in te houden. We ten die laatste Engeland en Frankrijk niet meer met hart en ziel achter liet Geneefsche instituut te staan, dan is het hek van den dam. Inderdaad zou in dat geval de Volken bond iedere waarde volkomen hebben ver loren. Hij zou zijn geworden tot een zin loos iets en waar de beide groote Europee- sche democratieën blijkbaar toch nog wel Neufe en Hoofd verstopt. Don Dampo inademen door middel van deze practische in- halatorwetke U gratis ontvangt bij'n doos 30ct. of. pot 50 ct. iets voelen voor het in stand houden van de banden met de tallooze kleine mogend heden, zal in dit opzicht iets worden ge daan. Anderzijds overheersoht echter blijkbaar de vrees om woorden te zeggen, die door de machtige niet-Volkonhondsleden ver keerd zouden kunnen worden uitgelegd. We zullen dienen af te wachten, welk water-en-meel-kostjc door de heeren Dclbos en Eden aan de wereld zal worden voorge zet. Indien, gelijk het geval schijnt te zijn, de beide groote mogendheden tot de con clusie zouden zijn gekomen, dat van eigen lijke Volkenbondsverplichtingen feitelijk geen sprake zou zijn in verband waar mee ze het bekende artikel 16, handelend over deze plichten, slechts zeer soepel zou den willen zien toegepast jegens niet-leden dan gelooven we den heer Avenol gelijk te moeten geven, die meent dat onder der gelijke omstandigheden een ware Volken bond tot de onmogelijkheden behoort. Intusschen is er alle aanleiding dit hon derdste jubileum luisterrijk te herdenken, omdat liet vooralsnog niet waarschijnlijk lijkt, dat de wereld een 200ste-vergadering- jubileum van den Volkenbond ooit zal ken nen. Weerhetoude liectfe! Laat het niet zooyef komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. is een »9ayet«-product. Oranjeband en •Sayc%e-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid KORT VERHAAL Door Jutta Harden, De nachttrein raasde door het duister. Twee reizigers lagen in hun couchetten. Bei den konden den slaap niet vatten. De een probeerde te lezen. De ander die in de bovenste couchette lag rookte. Na een tijdje vroeg hij: „Hindert het U dat ik rook?" „Weineen", zei de ander. „Ik zal toch niet veel slapen. Ik slaap altijd slecht in een trein." „Ik andere niet", zei de bovenste buurman. „Maar ik ben nerveus. Ik kom terug in mijn geboortestad na vijftien jaar. U begrijpt dat het een emotie is." „Ja, dat moet een merkwaardige sensatie zijn", zei de ander. „Er zal wel veel veran derd zijn." „Natuurlijk, het stadje is grooter geworden. Maar ik verheug me toch verbazend er op. Dat, waarop het aankomt, is onveranderd ge bleven, ik weet het." De ander sloeg zijn hoek dicht. „Tk zou huiverig zijn om na zoolang alles terug te zien," zei hij. „Als ik vragen mag, welk stadje is het?" De ander noemde den naam van een stad, die in de laatste tien jaren van een klein plaatsje tot een belangrijk industrie-centrum was gegroeid. „Ik ben toevallig ook op weg daarheen," zei de man in de onderste couchette. „Hebt U eigenlijk nog familie daar wonen „Neen", zei de ander. „Maar ik heb er nog kennissen. Jaren geleden kwam ik als kind aan huis hij een familie. Och, ik kan het U gerust vertellen. Het lucht me op, erover te spreken. Toen ik wegging was ik verliefd op een meisje, dat destijds nauwelijks vijftien was. We schreven elkander langen tijd, toen raakte dat uit, zooals het gewoonlijk gaat. Uit onze omgeving W ARMENHUIZEN UITVOERING R.K. SPORTVEREEN, „V.I.O.S." afd. GYMNASTIEK, Zondag had in het lokaal van den heer Jac. Wester een uitvoering plaats van de afd. Gymnastiek van VIOS. Om half acht opende de heer W. Koot, die na gewezen te hebben op het nut van de gymnastiekverecniging, vooral de jon gens aanspoorde lid van deze vereeniging te worden. Alvorens tot afwerking van hot progivunma over te gaan, sprak de voorzit ter nog een woord van waardeering tot den leider, den heer C. Pronk. Voor het ve le werk door den heer Pronk verricht, over handigde spr. hem een stoffelijk blijk van waardeering. Allereerst werd overgegaan tot. uitvoering van de vrije oefeningen voor adspirantcn, junioren en hoeren. Al deze oefeningen wer den onberispelijk uitgevoerd en afgewerkt. Ook het nummer paard werd correct uitge voerd. Na de panze volgde hetn umaners hoogrek Heeren. Zooals altijd was dit ook deze avond het knal-nummer Jammer was het echter, dat enkele heeren niet bijster gelukkig waren met hun keuze-oefeningen. De hooge-brug- oefeningen waren over het geheel veel beter en tot slot werden eenige tableaus ver toond met bengaalsvuur Aan deze tableaux was zeer veel werk besteed. Het resultaat was schitterend en het langdurig applaus was wel het beste bewijs, dat hot werk waardeering vond bij hot publiek. Omstreeks half elf sloot de voorzitter deze uitvoering, waarna een gezellig bal volgde. BURGERLIJKE STAND, over de maand December 1937. Geboren: Jan, zoon van J. Westra en M. C. Pie; Adrianus Johannes, zoon van A. de Nijs en C. SI ijkerman; Maria Elisabeth, dochter van C. Jonker en M. E. Louter, Antje, dochter van K. Swager en M. C. Klei- meer; Margaretha Elisabeth, dochter van J. M. Commandeur en M. M. Smit; Petro- nclla Catharina, dochter van. A. Boekei en C. de Groot; Simon Martinus, zoon van M. Goudsblom en A. Takken. Overlijden: Geen. Huwelijks-aangiften: Zijdewind, Louren- tius 33 jaren, koster te Wervershoof en Groot, Maria Catharina, 28 jaren, zonder beroep, alhier; Wiering, Pieter, 53 jaren, spoorwegbeambte, alhier en de Veer, Maria Theresia Francisca, 40 jaren, zonder beroep alhier. Huwelijken: Zijdewind, Lourentius en Groot, Maria Catharina. LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1937. Bevolking op 1 Jan 1937, 1229 m., 1134 v. totaal 2363. Vermeerdering: M. V. Totaal. Geboorten 31 29 60 Vestiging 24 34 58 Totaal 55 63 118 Vermindering: Sterfte Vertrek Totaal 63 Bevolking op 1 Januari 193S, 1221 m. 1117 v., totaal 2338. Aantal huwelijken 16. 13 9 22 50 71 121 63 80 143 Ze trouwde, maar een paar jaar geleden hoorde ik, dat ze weduwe was geworden. Ik was toen al van plan den overtocht te maken en mijn oude stadje eens te gaan be zoeken. Ik schreef haar dat en ze antwoordde aller hartelijkst. Nu ben ik op weg naar het stadje en naar haar." Het was even stil. Toen vroeg de ander: „Een bent U niet bang, dat zij erg veran derd zal zijn?" „Ze is erg veranderd. Ze zond mc een portret. Maar het tengere, lieve meisje is een bloeiende, beminnelijke vrouw geworden, dat is dc--verandering." „U bent een geluksvogel", zei de ander. „Het gebeurt niet dikwijls, dat een jeugd droom in vervulling komt." „Ja, ik heb het ook nooit durven droomen dat ik nog eens met Cora zou trouwen." Het was weer even stil. Toen de ander weer sprak, klonk zijn stem wat vreemd. „U weet toch nog niet óf zij met U zal trouwen?" „Neen, maar ik heb toch veel hoop. Oude liefde roest niet, zegt men. Cora hield veel van me en als ze nu niets meer om mij gaf zou ze niet zoo hebben geantwoord." „Ik heb een vrouw gekend, die Cora heet te", zei dc andere man. „Maar natuurlijk komt die naam mécr voor." „Ze heet Cora Ruelle," zei de man, die terugkeerde. „Kent U haar?" „Neen", zei de ander. Zijn stem klonk wat gesmoord. Hij draaide het lLht hoven zijn bed uit en zei: „Ik ga probceren te sla- pon." Maar hij sliep niet. Hij staarde omhoog in het donker en dacht aan den man hoven zijn hoofd en aan de jonge vrouw, die hij liefhad en die beloofd had zijn vrouw te worden. Drie dagen geleden had ze hem het jawoord geschonken. Waarom had hij niet dadelijk gezegd, dat hij met Cora^ verloofd was en op weg naar haar toe? Wat inoest het worden, als straks deze man vol hoop haar opzocht Maar hoe had hij zich kunnen inbeelden dat Cora hem liefhad? Hij herinnerde zich nu, dat Cora vaag gesproken had over een „jeugdvlam", die het ver ge- WIERINGEN Bestuursvergadering van de gei- tenfokvereen. D.E.S. Maandagavond vond er ten huize van den heer J. Besseling een bestuursvergade ring plaats van de geitenfokverceniging D. E.S. Het bestuur was belast eenige beslui ten. genomen op de algemeene ledenverga dering van j.1. Zaterdag, nader uit te wer ken. Voor den feestelijken propaganda-avond, welke gehouden zal worden in de maand Febr., werd ondermeer besloten om den heer Ir. J. P. J. van Oerst, Rijks veeteelt consulent voor Noordholland, uit te noodi- gen voor het houden van een lezing met lichtbeelden met als onderwerp: Het nut van geitenfokvereenigingen. Muziek en at tracties zullen dezen avond luister bijzet ten. Het bestuur rekent in dezen op een groote. belangstelling, welke de vereeniging dan ook ton goede zal komen, .want. als jonge vereeniging beschikt zij nog niet over een sterke kas. Tevens werd besloten, behoudens goedkeu ring van B. en W., de verloting te houden einde Sept. 1938. De gcitententoonstelling vindt dit jaar plaats in samenwerking met de Holl. Mij. van Landbouw. Na er nog eens op aangedrongen te heb ben om de geitenhouders zooveel mogelijk te doen toetreden tot de vereeniging (de contributie is weer gesteld op f 1.10), sloot de voorzitter deze bestuursvergadering. LANGEND1JK NOORDSGHARWOUDE BURGERLIJKE STAND DECEMBER 1937. Geboren: Marianne, dochter van Corne- lis Kuiper en Margaretha Ant.honia Ouds hoorn; Johannes Jozef, zoon van Dirk Lee ring en Maria van Duin; Anna, dochter van Wouter van den Ileerik en Aartje van der Wal; Gerrit, zoon van Comelis Bras en Catharina Blokker; Arie Jan, zoon van Wil lem Jonker en Aagje de Vet; Klazina An- thonia, dochter van Adrianus Biersteker en Catharina Bruin. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. Hagenaar wilde zijn dochtertje bij zich in huis hebben. Officier eischt 4 maanden ge vangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Op 5 October van het vorig jaar heeft in de Jan Wapstraat te Den Haag de 27-jarige schilder H. G. in een vlaag van hevige ja loezie zijn 17-jarige vrouw met een bijl van achteren aangevallen en haar eenige slagen EEN KLEINIGHEID DIE GEWAAR. DEERD WORDT*N DOOSJE mignon 10 HEERLIJKE MILDE SIGAARTJES 30 CENTS bracht had in de wereld, veel had verdiend in Australië en nu zijn stadje en haar kwam opzoeken. Ze had gelachen toen hij haar plaagde en zei, dat de jeugdvlam haar mis schien kwam opeischen en had hem een ro manticus genoemd. Het. leven was dikwijls zooveel romantischer dan men wel dacht! Nu lag die arme kerel daar boven hem en droomde van geluk, dat hij nooit zou krij gen. De trein raasde door den nacht. Een zeer knappe vrouw van omstreeks dertig jaar liep zenuwachtig heen en weer op het perron. De trein was te laat. Angstige voorgevoelens beklemden haar, die maar al te spoedig bewaarheid werden. Als loopend vuur verspreidde zich dc mare, dat de snel trein verongelukt was. Ambulance-auto's en particuliere auto's-gingen op weg naar de plaats van het onheil. Ook Cora Ruelle haastte zich erheen i nhaar two-scater. Het was een vreesdijk werk, in het grauwe mor genlicht te zoeken tusschen de resten van vernielde rijtuigen, tusschen kermende ge wonden en dooden. Maar tenslotte vond zij den man dien ze liefhad. Hij was bewuste loos, maar hij leefde en bleek slechts licht gewond. „Hij had geluk", zei een der spoorwegbe ambten. „de man die in de couchette boven hem sliep, is dood. Arme kerel. Hij vertelde me toevallig dat hij na vijftien jaar terug keerde naar zijn geboortestad." Cora luisterde niet naar hem. De beambte wendde zich af. Na vijftien jaar, zoo vlak voor de vervulling van' de liefste droomen, te worden gedood, hoe wreed is dat, dacht hij nog. Hij kon niet vermoeden hoe genadig het leven was geweest voor den man, die stierf, terwijl hij half sluimend droomde van liet geluk, dat alleen bestond in zijn ver beelding.-zooals het oude, kleine stadje van zijn jeugd alleen nog bestond in zijn gedach ten. Er was geen terugkeer voor hem ge weest, maar het werd hem bespaard, dat te beseffen door de harde werkelijkheid. Als de kinderen uit school komen koud en verregend, geef ze dan een heerlijke warme, schuimende kop melkcho colade. Een kop waar „voe ding" in zitl Liefst cacao van Ringers, die vinden ze heer lijk! U zelf zult ook genieten van het aparte aroma en de bijzonder fijne smaak. Groen etiket 1/i K.G. 1.56 Oranje etiket 1ji K.G. 1.8 Gedecor. bus 1U K.G. 2.0 Kleinere bussen naar verhouding. fy/koKclaA fifH iS tevenS voedzaam en licht verteerbaar op het hoofd gegeven, waardoor zij bloe dend werd verwond. De dader wierp daarop de bijl neer en vluchtte weg. Hij werd evenwel spoedig gearresteerd en moest zich gisteren wegens poging tot dood slag voor dc Haagsche Rechtbank verant woorden. Dc gebeurtenissen, welke tot dit drama aanleiding gaven, hebben zich als volgt af gespeeld: Reeds spoedig na het huwelijk van do jon ge echtgenooten, bleken hun finuncieele om standigheden er toe te nopen, dat ieder weer bij zijn ouders ging wonen. Het dochtertje, dat daarna geboren werd, bleef dan ook ten huize van de oudere van de vrouw. De jonge inan, die hierover zeer veel verdriet had, deed alles om zijn dochtertje in huis te krij gen, doch ten laatste werd hein den toegang tot het huis van zijn schoonouders ontzegd. Op den fatalen avond begaf hij zich met een bijl gewapend naar dc woning van zijn vrouw, met het doel de deur in te slaan en zijn dochtertje mee te nemen. Op het laatste oogenblik liet hij dat denkbeeld varen en ging met dc bijl naar huis terug. Onderweg ontmoette hij zijn vrouw, die in gezelschap was van een anderen jongeman. Hierover plotseling in woede ontstoken, ging hij haar met de bijl te lijf en diende haar met den scherpen' kant van het, voor werp eenige slagen op haar hoofd toe, terwijl zij ook aan de handen, die zij ter bescher ming ophield, verwond werd. Dc jonge vrouw stortte neer en de dader, ontsteld over het geen hij bedreven had, vluchtte weg. Hoe wel de slagen flink waren aangekomen, her stelde de vrouw vrijwel geheel van haar ver wondingen. Niet toerekenbaar. Over den dader was een psychiatrisch rap port uitgebracht. Dc conclusie daarvan was, dat verdachte niet of in sterk verminderd© mate toerekeningsvatbaar was. De Officier van Justitie Mr. P. R. Blok, achtte de poging tot doodslag bewezen en vroeg zich voorts af, wat er niet den jongen man nu moest gebeuren. Terwille van dc algemeene preventie zou spr. gaarne een zeer langdurige gevangenis straf eisohen, doch hij wilde meegaan met het psychiatrisch rapport. Verdachte is evenwel een gevaar voor de maatschappij, daar hij zonder redelijke aan leiding tol agressieve dadeu overgaat. Spr. vorderde daarom een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis en tevens ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak 25 Januari. Een Engelsch meisje aan massa moordenaar ontsnapt „Gevraagd, iemand die bereid is „een jong persfotograaf en een jour nalist tijdelijk aan 300 pond te hcl- „pen voor een tocht naar Iran; er zal „375 pond worden teruggegeven. „Borg aanwezig. Brieven onder num- „mer enz." De vier en twintigjarige Ilclen Allan uit Ilooley in het graafschap Surrey plaatste bovenstaande advertentie en ze was van plan om met een vriend een expeditie naar Perzië te ondernemen, teneinde stof te ver zamelen voor een bock; aldus dc Daily Ex press. Ze ontving antwoord van een zekeren Mr, Hart uit Parijs, die schreef, dat hij be reid was haar te helpen. Er werd een plaats bepaald waar beide elkander zouden ont moeten, maar mr. Hart, die er blijkbaar achter was gekomen, dal er twee personen hadden geadverteerd, kwarn niet opdagen. Later bleek, dat het dc massa-moordenaar Eugen Wcidmann was, die op de adverten tie had geschreven, want dc brief van mej. Allan werd onder Weidmann's papieren ge- v.ondcn. Het meisje was dus, als door een wonder aan een gevvelddadigen dood ont snapt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5