Plaatselijk Nieuws Niet generaliseeren! Zijn wi afhankelijk van de maan? De tegenstellingen weg, zegt de Katholieke Pers De vertegenwoordiger der „60 families" Een aanbod tot samenwerking Bravo! Wijn als medicijn en de bridgeclub „MIJNHARDTJES" Jksrw&kpyM&éuji)eks Vrijdag 14 Januari 1938 Tweede blad Het Roomsch-Katholieke Schager Dgbl. beklaagt ziek in zijn nummer van Woens dag over het feit, dat het geen convocatie heeft ontvangen 'voor de vergadering van de Schager Middenstandsverecniging en zegt dan: „Indien de niet-Katholieke organisaties meenen het zonder de Katholieke Pers te kunnen redden, dan is dat haar zaak! Maar het klaarblijkelijk daarmede be oogde doel, om de katholieke lezers te doen veronderstellen als zou de Katho lieke Pers alleen slechts daar zijn om uitsluitend Katholieke belangen in het oog te houden en de lezers onkundig tc laten van al het ^ndere, dat hun belang stelling waard is, dat doel zullen de hee- ren niet bereiken. Wij wenschen elke tegenstelling als het mogelijk is weg te nemen!" w Bravo, geachte Roomsche Redactie! Die uitgestoken hand wordt graag aanvaard. Wij, neutrale en Roomsche pers, zullen dus, in het vervolg heel knusjes op alle vergaderingen naast elkaar zitten. Tot dusverro werd de neutrale persman op vrijwel alle katholieke vergaderingen, ook als deze zaken van algemeen belang be handelden, geweerd, ja werd meestal de toe gang geweigerd. Dat zal dus nu gelukkig uit zijn, want wij mogen niet aannemen dat onze collega het standpunt huldigt: de neutrale pers niet bij onze Roomsche vergaderingen, maar wij, Roomsche, wel bij de neutrale! Dit. zou geen eerlijk spel zijn en wij zien dus aanstonds onze katholieke collega ons in het. vervolg al even waarschuwen als er katholieke vergaderingen zijn. Wij onzer zijds zullen hem dan prompt in kennis stellen met de neutrale bijeenkomsten. (Wie lacht daar!) Overigens is het nog wel dienstig even aan te stippen, dat ook wij geen uitnoodi- ging voor de vergadering der Midden- standsvereeniging ontvangen, dat nog nooit hebben ontvangen, maar krachtens ons lid maatschap daarvan op dc^hoogte komen. Boodschappen jon gens hebben wij niet noodig Het Roomsche Schager Dagblad neemt over het in ons blad geplaatste ingezonden stuk van den heer Jan Buisman Jr. over de snertrace en plaatst er onder een scherp requisitoir tegen de Gracht-bewoners. Ook wij waren geen bewonderaars van de Snertrace. maar weten zeer goed, dat ieder wel eens fouten maakt en onjuiste bcslujten neemt. Onze Roomsche Collega schrijft: Het, is ons niet bekend, of B. en W. al dan niet bevoegd zijn hunne goedkeuring eventueel te onthou den aan de voorgenomen ziclsver- heffende demonstratie. Maar dat doet er ook niet toe; al of niet goed gekeurd door B. en W. geeft het be sluit tot bet houden en organisceren dezer publieke vermakelijkheid wel een schriel beeld van de hoogte, waarop de bewoners der voorname „Gracht" hunne uitbundige vreug de over de geboorte van een Prins of een Prinses willen uiten! En on der dezulken meende de heer P. T. „kerels" te kunnen vinden van "t door hem geschikt geachte kaliber om onze gemeente op waardige wijze te besturen!! Is het ongerijmd te beweren, dat dergelijke „snert"-propagandisten wel «liet anders dan op sncrtcol- leges zullen zijn aangewezen". Tot zoover 't Katholieke blad. Hoe gevaarlijk generaliseeren is, leert wel uit stukje. Immers alle Grachtbewoners wor den door hot Katholieke blad voor de snert race verantwoordelijk gesteld en voor „snert". propagandisten uitgemaakt. Daaronder moe ten wij dus volgens het Roomsche blad re kenen de bloem van den Katholieken mid denstand en zelfs een Katholiek raadslid, die allen ook Grachtbewoners zijn. 1 n*.°' sch''ik, de Katholieke Pastorie draagt het nummer Hoogzijde C 10. dus ook de Eerwaarde Heer Deken Kuvs is bracht bewoner! W'j deinzen er voor terug de gcncralisee- rendc gedachlengang van onzen grachten Hoomschen collega verder uit tc spinnen. Zooals de lezers z.ullon hebben bemerkt, J™" "I\erela" van P- T. er met de ha ren bijgesleept. Met geen woord staat In het stuk „Kerels gevraagd", dat die „kerels" op de Gracht ge zocht moeten worden. „Kerels" in de door P. T. bedoelde zin zijn uit elke straat en van elke politieke richting welkom. Ook De ken Kuijs zelf, als hij zich als zoo danig zou ontpoppen. Maar de door het R.K. Soh. Dgbl. zoozeer aangeprezen „eenvoudige, niet op den voor grond tredende doch plichtsgetrouwe die naren der gemeenschap (lees kerk!)" bleken in de praktijk helaas meestal van elk eigen initiatief gespeende boodschappenjongens te zijn, die zich er hij de uitoefening hunner maatschappelijke taak toe bepaalden de hen van hoogerhand verstrekte opdrachten van een briefje voor te lezen. En zulk soort „snertkerels" (wij staan nu eenmaal in het teckcn van de erwtensoep) van welk geloof of partij dan ook, moeten nu eindelijk eens door de kiezers uit dc Raadzaal worden verwijderd. Hun tegenwoordigheid in de open bare regeeringscolleges wekt de lachlust en weerzin op van ieder goedwillende en is de kanker, welke ,aan den forschen eik der ware democratie knaagt. Voor de rechtbank in Londen werd on langs een merkwaardige zaak behandeld. Het was die tegen een verdachte die, be halve inkomsten uit een eigen kapitaal tje, tot 1932 als advertentiereiziger een sa laris had van 1000 pond per paar. Hij had ontslag moeten nemen tengevolge van een oogziekte, aldus de Daily Express. Door aandeelcn in de ondernemingen van zijn moeder, zijn grootvader en zijn grootmoeder bedroeg zijn inkomen na 1933 netto 2000 pond (f 1S.000.per jaar. Hij gaf er echter 3000 per jaar uit en natuurlijk eindigde dit met een faillissement. U gaf veel meer uit dan noodig en wienschelijk was, zeide de rech ter. Vooral Uw rekening hij den wijnhandelaar was exhorbitant hoog en bedroeg zoo ongeveer 500 pond per jaar. U heeft gezegd, dat U veel geld noodig had voor medicijnen, dan was zeker wijn Uw geneesmiddel! Ook Uw huis was zeer weelderig ingericht. Dat is zoo, zcido verdachtef ik geloof, dat m'n vrouw er een bridge club in wilde vestigen en er moest heel wat aan worden gedaan om het daan-oor geschikt te maken. Ik wil niets ten nadeele van m'n vrouw zeggen, maar ik heb er geen idéé van gehad, hoe vee) geld aan het huis werd uitgegeven, omdat ik steeds op de golfbaan of bij races ben. Maar de bridgeclub is er nooit gekomen. Ik ben een soort gekke ezel, erkende de verdachte, omdat ik nooit eenig belang heb gejstcld in geldzaken! HERTEN IN DE SNEEUW. De kosmische invloeden op den mensch Dag- en jaarrhythme Hoevelen onder ons geven er zich reken schap van, dat wij in de buurt van een he mellichaam leven, dat een 1.300.000 maal zoo groot volume heeft als onze aarde, dat dit hemellichaam onze zon aan zijn oppervlakte een temperatuur van 0000 gra den bezit en dat iedere vierkante meter van zijn ontzagwekkend oppervlak 100.000 P.K. in den vorm van stralende energie in het wereldruim uitzendt, niet alleen in den vorm van licht en warmte, als ultraviolette en Röntgenstralen, doch ook in den vorm van elcctrisch geladen deeltjes. Het lijkt haast banaal, eraan te moeten herinneren, dat iedere bewe ging van onze atmosfeer, van onze rivieren en zeeën, ja, alle leven op aarde zijn bestaan dankt aan deze stralen en als bij tooverslag zou ophouden, als deze toevoer van ener gie uit den kosmos eens achterwege bleef. Is de zon in al haar veelvuldige kracht uitingen aan schommelingen onderhevig, dan moeten deze ook in alle aardsche ver schijnselen hun weerslag vinden. De nauw gezette observatie en bestudecring van de ze schommelingen en hun invloed op de le vensverrichtingen heeft met mystiek niet het minste uit te staan. Geweldige uitbarstingen op de zon. De eenïge gebeurtenissen in het. mensche- lijk leven, waarover voldoende betrouwbaar statistisch materiaal ter beschikking staat, zijn geboorte en dood. Aan de band van dc sterftestatistieken en nauwkeurige observa ties van de naar aardsehen maatstaf gewel de zon, welke, met een bepaalde periodici teit toe- en afnemen on waarbij enorme hoe veelheden energie in den vorm van elcc trisch geladen deeltjes en in den vorm van electromagnetiscbe golven in bet wereld ruim worden geslingerd en o.a. ook op dc aarde terecht komen, zijn in de laatste ja ren in verschillende landen omvangrijke on derzoekingen verricht. Bij een deel dezer onderzoekingen werd gebruik gemaakt van statistische gegevens betreffende meer dan 200.000 sterfgevallen in Kopenhagen, Ham burg, Frankforf a.d. Ma in, Zürich en Boeda pest., waarbij van elk sterfgeval aanteeke- ning was gehouden van dag en uur, doods oorzaak en verdere bijzonderheden; bij een ander deel was het materiaal in weken in gedeeld en betrof meer dan 3 millioen sterf gevallen. De uitkomsten van deze onderzoe kingen maken het zeer waarschijn lijk, dat op dagen met bijzonder he vige zonne-erupties en de daarmee gepaard gaande aanzienlijke versto rm gon van hot aardmagnetisme, de luchtclectricitcit en het aardmag netisme vatbaarheid voor ziekten in ziekten kunnen doen overgaan en bij reeds bestaande ziekten den dood kunnen veroorzaken. Afhankelijkheid van de maan. Het schijnt, dat het inzicht in de betrek kingen tusschen mensch en zon, ertoe zal leiden, dat ook de in de Oudheid en vooral in de Middeleeuwen in allen ernst verkon digde leer van onze afhankelijkheid van de maan, als juist zal worden erkend. Evenals hij den invloed van de maan ko men ook de meeste vormen van dagelijksch en jaarlijksch rhythme op aarde tot stand als gevolg van een samenwerking tusschen de eigen bewegingen van onzen aardbol en de verschillende kosmische stralingen, waar door hij getroffen wordt. Dat er voor de voornaamste gebeurtenissen in liet nitensche- lijk leven, namelijk voor geboorte en dood, een dagelijksch rhythme bestaat, is onom- stootelijk vastgesteld. Zoo weet men, dat de grootste kans 't levenslicht te aanschou wen, tusschen twee en vijf uur 's morgens bestaat. Ook voor de algemeene sterfte is een 24-uursrhythme met een climax in de vroege morgenuren onweerlegbaar bewezen. Van niet minder beteokenis aan dit dage lijksch rhythme zijn de verschillende vor men van jaarlijksch rhythme, waarin al lerlei ziekten, bijv. van de ademhalingsor ganen on dc circulatie, gewrichtsriieuma- tiek, jicht enz. optreden In overeenstemming daarmede valt er ook een duidelijk jaar rhythme in dc algemeene sterfte waar te nemen, met een climax in de wintermaan den. Als om deze opruiming onder het menschengeslacht weer aan te vullen, treedt dan tegen het einde van den winter een stijging van de geboortecijfers in, die te verklaren is uit de bekende concentratie 12 cacheb 50 ct. 2 «tufct 10 er. Bij Apoth. en Droghten. Huwelijksbanden in Amerika steviger Meer nog dan als „huwelijksoord" geniet het Amerikaansche plaatsje Reno aan de Mexicaansche grens bekendheid als het dorp waar de meeste echtscheidingen plaats vin den. In 1937 zijn te Reno niet minder dan 2750 huwelijks-moede Yankee- paartjes uit elkaar gegaan. De be langhebbenden waren afkomstig uit 30 staten. Toch schijnen de huwe lijksbanden in Amerika steviger te worden, want in 1936 vonden 3000 huwelijken in Rono hun einde. In 1937 werden paartjes uit alle Staten van de Vereenigde Staten gescheiden. Bovenaan komt dc staat New York voor met 769 gegadig den, waarop Califomië volgt met 674. van concepties in de maanden April tot Juli. Niemajjd twijfelt er tegenwoordig meer aan, dat er ook in de functioneering der klieren een periodieke schommeling met een jaarrhythme bestaat en de zelfmoord statistieken toonen aan, dat de meeste men- schen niet vrijwillig den dood zoeken in het jaargetijde, dat met kommer en ellende is verbonden, in den winter, doch veeleer in lente en voorzomer, nis de levensomstandig heden weer gemakkelijker worden. Zeeman van zijn geld beroofd De daders tot resp. een jaar en drie maanden en een jaar en negen maanden veroordeeld. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de 30-jarige caféhouder II. V. en de 26-jarige chauffeur P. O., beiden uit Rotterdam, die in October een zeeman van ruim vijfhond.erd gulden hebben beroofd. De zeeman was in October in Rotterdam afgemonsterd en had ongeveer zevenhon derd gulden ontvangen Hij noodigde den caféhouder en den chauffeur uit, per auto naar Amsterdam te gaan. om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. Onderweg werden echter veel café's bezocht en de zeeman geraakte zoo onder den invloed van sterken drank, dat do caféhouder reeds in Hillcgom kans zag, hem ongemerkt van het resteerendc deel van zijn geld te berooven. De chauffeur kreeg hiervan 135 gulden. Het O. M. had zoowel tegen den café houder, die reeds tienmaal veroordeeld is, als tegen den chauffeur, die voor een an dere borooving 2V2 jaar gevangenisstraf had ondergaan, anderhalf jaar gevange nisstraf gcëischt. Dc rechtbank veroordeelde den caféhou der gister tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf en den chauffeur tot één jaar en negen maanden. V U hebt géén voorrang als bij wegkrulsingen dezen rooden driehoek voor s zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg ab o bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Komt er een compromis tusschen Roosevelt en de Amerikaansche industrie tot stand? Naar la gere prijzen en grootere omzet ten! RoosevelVs Nieuwjaarsboodschap eindtade met een beroep van den president op de industrie. Ameri- ka's minister van binncnlandsche zaken Ickes keerde zirli in srhcrvr vormen tgen de ,.00 families", die de V.S. beheerschcn. Dezer dagen zal hef. Connres zirh andermaal met Ronsevelts hervormingsplan nen bezin houden. Deze drie feiten geven aan de me dedeelingen van onzen cnrrespon dcnl een vergroote bcteckcnis. Rondom het Capitool is dc lucht geladen met dc hoogste politieke spanning. Zullen de komende weken nu eindelijk de reeds zoolang verwachte beslissing in de worste ling tusschen dc regeering en de groote in dustrie brongen. Juist dezer dagen is de industrie uit haar tot nog loc in acht genomen reserve ge treden. Als belangriikste feit moet hier het „memorandum" beschouwd worden, dat Wendell L. Willkie zoojuist aan den nresi dent herft overhandigd. En wanneer Roose velt zich tot nog toe ook slerhts met de woorden zeer interessant over dit memoran dum heeft uitgelaten, zal men den plank toch wel niet ver mis slaan, indien men aan neemt dat. hier dc eerste concrete basis tot onderhandelingen is gegeven. Wie is Willkic? In het buitenland zal mr. Willkie slechts aan de mannen uit de electriciteitsindustrie bekend zijn. In Amerika echter geldt hij reeds sinds vele jaren als een van de beste deskundigen voor alle economische vraag stukken. Zijn overhecrschende positie in de industrie heeft hij zich als president van de .Comimonwealth and Southern Corporation" verworven. Alge.meen wordt hij op het oogen blik als de leider van de geheele Amerikaan srhe electriciteitsindustrie beschouwd. Ook deze bedrijfstak heeft onder het in grijpen van den New Deal te lijden gehad Toch ware het verkeerd W. L. Willkie als een absoluut tegenstander van dep New Deal te beschouwen. Hij is een liberaal de mocraat. die in 193? groote propaganda voor de verkiezing van Roosevelt maakte. En zoo is zijn memorandum dan ook geen afwij zing van Roosevelt's hervormingsplannen, maar nast het. zooals hii den president schreef, „n-oheel in het kader van onze soci ale bedoelingen.' Hoogcre waarde lagere prijzen. Waartegen Willkie strijdt zijn zekere re- "•eoringsmanfregelen, die volgens de mee ning van de industrie slijgende belastingen nriizcn en staatsschulden tengevolge moe ten hebben. Willkie's parool is: hoogere waarde cn lagere prijzen. Hii wil medehei oen. deze leuze te verwerkelijken. Met het memorandum, dat deze leuze uitwerkt, horft Willkie zich tot den spreek huis van de invloedrijkste economische kringen van Amerika gemaakt. Ford wil hetzelfde. Ook Ilenrv Ford heeft kort geleden zijn meening over deze vraagstukken gegeven en wat hij zeide verschilde slechts in wei nig van de door Willkie op den voorgrond geschoven ideeën. „Lage prijzen en grootere omzetten", verklaarde Ford, „zijn niet in tegenstelling met elkaar. Niemand weet dat heter, dan de ideaal denkende econoom, miaar niemand schijnt ook heter in staat tc zijn, de hiertoe werkeliik noodzakelijke maatregelen te nemen." In een land met zoo onuitputtelijke reserves aan grondstof fen is hc<t begrijpelijk, dat een man als Ford zich tegen iedere „voogdii over de indiistrie' keert. Ook hierin is hij het met Willkie eens. Desondanks kan men in Ame rika niet meer zoggen, dat de industrie alle staatsmaatrcgelen van de hand wijst. Vandenberg treedt op den voor avond. In tusschen staan de eischen van de industrie zoo in het centrum van het, geheele Amerikaansche staats leven, dat het geen wonder is, dat zij den achtergrond van dc nieuwe debatten in het Congres vormen. En liet schijnt alsof ook hier, n.1. van de z.iido der politieke partijen, de industrie een vooraanstaand plei ter zal krijgen: senator Arthur H. Vandenberg. leider van dc republi- kcinschc senatoren. Als Vandenherg's meest markante trek zou men zijn gereserveerdheid kunnen betitelen. Maar wanneer de op liet oogen- blik 53-jarige republikein zijn meening eens zegt, worden zijn woorden door vriend en vijand met de grootste aandacht gevolgd. Vele Amerikanen zien in hem den presi- dentschanscandidaat voor 1940. Vandenberg is geen industrieel. Ziin sympathieën schij nen veeleer den arbeiders te behaoren (niet den „arbeidersbewegingen). Hij is ook geen Roosevelt-iiater; nog in het jaar 1934 ver weten zijn eigen partijvrienden hem, dat hij teveel met den New Deal sympathiseerde. Grondslag van Vandenherg's politiek is: „Wij wenschen niet terug tc koeren naar de oude laat-maar-gaan-politick. Maar wij wenschen dc instellingen cn regeeringsvor- men te handhaven, welke ons land zich in den loop van 150 jaren heeft opgebouwd." Concreet gesproken bet eekent dit: Een ze kere ordening zooals b.v. dc New Dcnl is op het oogenhlik noodig geworden. Maar deze ordening kan niet alleen van den president uitgaan. Allo lichamen moeten daaraan medewerken. Dat is het punt, waar over de politicusVandonberg cn dc industri eel Willkie het eens zijn. En terwijl Willkie nu door de overhandi ging van het memorandum aan Roosevelt den eersten directen aanval voor de indus- stric ondernam, zal Vandenberg zich in het Congres tot den spreekbuis der republikei nen maken. Lastige onderhandelingen. Aldus staat Amcrika's economisch leven op het oogenhlik op een hoogst belangrijk kruispunt. Alles wijst er op, dat ook Roose velt gaarne tol onderhandelingen bereid is. Desondanks zullen de hesprekingen geens zins eenvoudig zijn en zulks niet in de laatste plaats, wijl de president zich im mers niet slechts tegenover dc oppositie der economische kringen gesteld ziet. Van de zijde van het tegenovergestelde kamp, uit de kringen van de onder den agitator I.ewis staande arbeidersbewegingen heeft men met algemeene stakingen, sit-down-stakin- gon en dergelijke methoden tot nog toe ge tracht, den president „onder druk" te zelen, om het tot een houding te bewegen, die alle eischen der ondernemers afwijst. Welken weg Roosevelt tusschen deze bei de vijandelijke kampen nu zal volgen, nf hef. aan een zakelijke samenwerking geluk ken zal, het geschreeuw der arbcidersleiders Ie overstemmen, zullen eerst dc komende weken ons kunnen leeren.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5