Beste Jongens en Meisjes Kerstmis POPPEN IN KLEDERDRACHT Het aantal inzendingen is deze week min der dan ik dat gedurende de laatste maan den gewoon ben, maar de oorzaak weet ik waarschijnlijk wel: die is gelegen in het .feit, dat men in het algemeen het raadsel nogal aan de moeilijke kant vond. En zooals jullie zien, is het deze week veel gemakkelijker, en verwacht ik weer een paar»honderd briefjes... Het boek is deze week gewonnen door: PIET VETER. Schagerbrug. En nu de briefjes. Jan Stöve, Scliagerbrug. Jan, ik dank je heel vriendelijk voor de prachtige teke ning, die je voor me gemaakt hebt. Hij is zonder kreuken en vouwen overgekomen en hangt nu aan het draadje op m'n kamer. Daar heb je zeker heel wat werk aan gehad, niet? Nogmaals: bedankt hoor! Annie Wit, Lutjewinkel. Brrr, ik word al bang als ik er aan denk Annie, dat jij bij me komt en me een standje geeft. Maar... had je werkelijk een briefje geschreven? Heb je je heus niet vergist Jacoba, Lena Bogaards, Breezand, —-Je eerste verhaal ontvangen, Jacoba. Ik heb het doorgelezen en vind het heel geschikt voor de Kinderkrant. Je leest het vandaag. Wat zul je trots zijn, zèg! Rie en Tea Breebaart, St. Maarten. Zo zo, ik wist niet, dat Rie al zo'n klein onder wijzeresje was. Jij wilt zeker later onderwij zeres worden, is het niet zo? Dietje de Boer, St. Maartensbrug. Ik heb je briefje met genoegen gelezen Dietje en begrijp, dat je het de laatste weken te druk gehad hebt om den Kindervriend te schrijven. Deed je zelf ook mee met het Kuiken-ballet Jacob Zwaan, Callantsoog. Nee, veel nieuws schreef jij niet, Jacob. Het was maar een heel pieterpeuteng briefje. Vol gende week een groter hoor. Corrie Marie Schenk, St. Maartensbrug. Het raadsel was goed, Corrie, zodat je mid dag puzzelen beloond is. En hoe gaat het met het melken? Ben je al een volleerde melkster Bep en Trien Tysen, Anna Paulowna. Ik zie al met verlangen uit naar de teke ning van Trien. Kan ze mooi tekenen? Doe hem maar in een stevige envelop, dat hij niet kreukt. Net als Jan Stöve. Corrie Keyzer, Schagen. Ik vind het leuk, dat je zo blij met je boek bent, Corrie. Ik merk dat jullie er geen ruzie om ge maakt hebt en het niet aan stukken scheur den. Want dat gebeurt ook wel eens... dég! Rika Keyzer, Schagen. Dus jij vond het boek gelukkig ook mooi! Fijn hoor. En dat jullie geluksvogels zijn, net als Miek Leguit... nu, daar behoef je me niets van te vertellen. Ik weet er alles van. Jan Brommer, Barsingerhorn. Jan ver telt me in heel duidelijke bewoordingen, dat hij al z'n boeken uit heeft. Geen eentje meer over. Ik vermoed, dat dat moet bete kenen, dat hij hoopt spoedig eens een boek van de puzzelclub te winnen. Ik zal een goed woordje voor je doen bij Fortuna, hoon Trijnie Ruig, Schagen. Het raadsel was goed, Trijnie, en ga je nu ook regelmatig meedoen met de puzzelclub? Jack v. d. Cappele, Schagen, Ja Jack, dat kleine Prinsje of Prinsesje zou ik ook wel eens even willen zien als het pas gebo ren is. Maar ik denk, dat het hele volk dat wel wenst. Denk je ook niet? Evalientje Bloothooft, St. Maartensbrug. Ik heb je postpapier bewonderd, Evalientje. Het is heel mooi en je moet er maar zuinig op zijn, zoodat het mee kan tot de volgende Sinterklaas. Maar daar zorg je zelf natuur lijk wel voor! Piet Veeter, Schagerbrug. Ja Piet, vroeger heb ik ook veel getekend op school. Dat vond ik altijd een van de heerlijkste uren. En bij ons thuis liggen nog 3 rollen van tekeningen, Maar niet alleen van de lagere school. Ook van de andere, die daar na kwamen. Marietje de Moor, Warmenhuizen. Ja, het raadsel was een beetje moeilijker dan gewoonlijk, Marietje, maar... dat had ik van te voren gezegd. En... ze kunnen niet altijd even gemakkelijk zijn. Tronie en Piet Dekker, Anna Paulowna. Nee, jongens, ik zal de raadsels heus niet té moeilijk maken, hoor. Maar dat je er af en toe een half uurtje op moet zitten „broeien", ja... dat vind ik niet zo erg. Kees Hooy, Lutjewinkel. Ja, ik kan me voorstellen dat je die taart mef smaak naar binnnen gewerkt hebt, Kees. Viel dat even mee! Wat zeiden ze er thuis wel niet van? Of houden je vader en moeder niet van taart Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, het is een spannende tgd, Nellie en Kees, met die komende Prinsenbaby. Ik zit wel net zo in spanning als jullie. En... ik hoop ook dat meester De Vos weer gauw beter is, want dat ziekzijn is niets gedaan. Vooral nu niet. D&óiAg! Wim Schoorl, Barsingerhorn. Ja, die Tarzan-geschiedenis blijft maar spannend. En lees jij ze altijd maar tweemaal over? Ja, jullie in Barsingerhorn hebben niet te klagen dat er de laatste tijd geen prijzen vallen. Allemensen nog aan toe, het kan niet op. En heeft Juffrouw De Vries gelachen, toen ze mijn groeten kreeg. Zo, zo! Klaas Borst, Schagen, Ja, het weer is allesbehalve prettig, de laatste weken, maar als je, zoals jullie, van die fijne leg platen hebt, dan merk je daar niet veel van. Is het niet zo? Piet Vis, St. Maartensvlotbrug. Was het leuk, het oude en nieuwe te vieren in Friesland. Maar hoe kan ik dat eigenlijk vragen... natuurlijk was het leuk! Geertje Berkenpas, Schagerbrug. Ja, dat Amsterdammertje vind ik ook dikwijls bij de briefjes en dat vind ik altijd heel aardig. Zo ver weg en dan nog meedoen met de Schager-puzzle-club. Jacoba en Jan Visser, Scliagerbrug. Natuurlijk mogen jullie meedoen. Dat is be kend. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. Tot volgende week. Cor en Maartje Wit. St. Maartensvlotbrug, Dat was leuk, bij je tante zeg, te spelen' met een tweeling en zelf ook een tweeling te zjjn. Dat was bijna een vierling, Cor en Maartje! En dit was het laatste briefje, jongens en meisjes, dus: tot volgende week. KINDERVRIEND. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK. Tante, eiber, lotus, erger, vich, stroo, ivoor, Evert. Televisie, Goede oplossingen ontvangen van: Aafje en Cor W., Lutjewinkel; Cor en Maartje W., St. Maartensvlotbrug; G. B., Schagerbrug; Jacoba en Jan V., Schager brug; Trijnie en Piet D., Anna Paulowna; Marietje de M., Warmenhuizen; Ab M,, Bar singerhorn; Piet V., Schagerbrug; Jac. v. d. C., Schagen; Jan B., Barsingerhorn; Rika K., Schagen; Corrie K., Schagen; Maartje N., Wieringerwaard; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Corrie en Marie S., Maartens brug; Jacob ZCallantsoog; Dietje de B., St. Maartensbrug; Rie en Tea B., St. Maar ten; Bram W., Lutjewinkel; Jan S., Scha gerbrug; Annie W., Lutjewinkel; Piet V., St. Maartensvlotbrug; Miek L., Schagen. NIEUW RAADSEL. K. B. Rake. G. R. Alse. R. A. Rale. D, Koter. I. K. Rude. Hierboven staan 5 visitekaartjes. Als je de letters op de goede plaats zet, dan vor men deze tevens het beroep, dat die perso nen uitoefenen. Zo vormen de letters van het eerste visitekaartje het beroep „bakker". Zoek nu zelf de andere beroepen. De eerste spiegels In de 11e eeuw heeft men voor het eerst onze glazen spiegels gebruikt. Daarvóór nam men heel glad gepolijste metalen platen om in te kijken, die oók nu weer in de mode komen als spiegel. Het was enige dagen voor Kerstmis. In het huis van Dokter v. Eyck was 't een hele drukte. Moeder was al bezig om de kerstboom in de voorkamer in orde te maken. De twee oudste kinderen, de veertienjarige Emy en de dertienjarige Huib, liepen haastig door het huis, gingen trap op, trap af. Nu zaten die twee rustig in vaders ruime studeerkamer, waarvan de deur op slot is, de cadeautjes voor hun ouders en hun kleine zusje Sonja in te pakken. De deur hadden ze expres op slot gedaan. Want verbeeld je, dat Vader of Moeder bin nenkwamen. En nog erger, de kleine negen jarige Sonja, die nog altijd dacht, dat de pakjes, die onder de kerstboom lagen, van den kerstman kwamen! De eerste kerstdag waren de kinderen dol- uitgelaten van pret. De kleine Sonja zuchtte alleen: Hè, Emy, ik wou dat. het avond was. Zou ik een boek krygen? Dat weet ik niet hoer! riep Emy lachend terug. Eindelyk schoof Moeder de deuren open en daar stond de kerstboom in alle pracht en praal. De kinderen konden van verbazilng geen woord uiten. Het was even stil in de anders zo drukke, vrolijke kamer. Maar Sonja verbrak spoedig de stilte door te zeggen: „Oh! Huib, kom eens hier. Kijk, er staat een stalletje onder de boom. En met haar kleine vingers wees ze aan: Dit is Jozef eh dat is Maria en dat kindje in de kribbe is 't kindje Jezus hè, Moeke? Moeder knikte, terwijl ze met de kinderen om de kerstboom plaats nam. Vader sloeg een paar accoorden aan en speelde zacht: „Stille Nacht". Moeder, Emy en Huib vielen dade lijk in. Later in de avond vertelde Vader een kerst verhaal, dat heette: „Dat doe je toch immers nooit." Emy, Huib en Sonja waren heel stil, en Moeder pinkte zo nu en dan heimelijk een traan weg. Het werd negen uur en tijd voor de kin deren om naar bed te gaan. Moeder stond op en gaf ieder nog een stuk kerstbrood. Toen liep ze naar de boom en sprak: „Nu zullen we meteen maar pakjes rondgeven." Allen waren nog in stille bewondering voor de cadeautjes, die ze gekregen hadden, toen plotseling Vaders stem klonk: „En nu, kleren uit en naar bed". Huib en Sonja lagen al in diepe rust. maar Emy vloog haar Moeder om de hals en juichte: „Oh, Moeke, wat hebt u ons een prachtig kerstfeest bezorgd. Jacoba Lena Bogaards, Breezand, Voor de scherpzinnigen Welke aardigheid ontdekken jullie in on derstaande mededeling: Een van de twee drielingen vierde de vijfde van de zesde maand haar zevende verjaardag. Hoogachtend: Uw toegenegen Tienus. Vertel me volgende week, onder je raad sel oplossingen eens of je ontdekt hebt, welke geestigheid er in dit briefje zat. Hier is wat heel leuks voor jullie. Een Zeeuws boerinnetje, dat je kunt kleuren en uitknippen en dan haar Zondagse pakje aantrekken. De beste muts staat er ook bij, zie je wel? Je moet haar goed bewaren, want een volgende keer komt haar broertje ook. En zo krijgen jullie er nog veel meer, met allerlei klederdrachten uit verschillende landen, zodat je een hele verzameling kunt aanleggen. We beginnen natuurlijk met een Hollandse. Het beste is om haar eerst te kleuren en dat andere pakje ook en daarna uit te knippen. Je plakt haar dan op een stevig stukje carton en knipt dat ook weer uit. Als je wilt dat ze kan staan, kun je er een reepje carton rechtopstaand achter plakken, zoals je ook wel bij een portretlijstje ziet. De Zondagse jurk lioef je natuurlijk niet op carton te plakken, alleen maar de lipjes ombuigen, zodat het cm haar heen blijft zitten. Welke kleuren zul je nu kiezen? Misschien ken je die Zeeuwse dracht wel of heb je er 'n plaat van, dan kun je de kleuren zelf wel kiezen. Anders zou je het zo kunnen doen: De kralen rood, de klompjes geel en de kousen blauw. Het daagse pakje heeft een blauw lijfje met een bontgeruit vestje, een zwart schort en een donkerblauwe rok. Het Zondagse pakje heeft ook een bontge- streept vestje, maar het lijfje is nu ge kleurd, b.v. groen met witte stipjes, liet schort is zwart, maar van boven geruit met dezelfde kleuren als het vestje, de rok is zwart of blauw met rode en gele en zwarte strepen. Als ze Zondags uit gaat en het is koud, dan doet ze het omslagdoekje om, dat b.v. blauw wordt gemaakt met rode en gele figuren. De mutsen blijven natuur lijk wit, je kunt ze opzetten door de ope ning uit te knippen en van onderen af het hoofdje er door te steken, zodat het ge zichtje net onder de rand uitkomt. ED G AR RICE BURROUGHS No. 39. Zich in zij volle lengte verheffend, terwijl hij zich als een leeuw schudde, plaatste Tar- zan zijn voet op het verslagen lichaam van zyn aanvaller. H\j verhief zijn stem tot de wilde overwinningskreet der apen. De krank zinnige priester der zonaanbidders lag daar dood of bewusteloos. La probeerde te ont snappen maar met een vlugge stap was de aapman aan haar zijde. „Wat wilt U met mij doen?" vroeg zij, in zuiver Engels. „Niets!" antwoordde hij, eveneens in het Engls, verwonderd dat zij zijn taal beheerste, „maar U kunt me de weg wijzen naar de vrij heid". „Ik ben de hoge-priesteres van de Zonnetempel," zei ze. „U bent door de Vlam mende God gezonden als zijn offer. Zelfs mijn macht kan U niet redden als het volk U vindt. Maar U hebt myn leven gered, ik wil trachten het Uwe te redden. Ofschoon het een verraad tegenover mijn God is, zal ik U ver bergen! Kom! Want als wij tezamen worden gevonden, zullen wij beiden worden gedood". Tarzan protesteerde en zei, dat ze geen risico moest nemen. Hij wilde vechten voor zijn vrijheid. Dat wilde zij echter niet en tenslotte volgde hij haar, want ze hadden reeds te lang daar vertoefd en er zou verdenking op haar kunnen vallen. Zy leidde hem door lange glinsterende gangen. Tenslotte kwamen ze in een kleine kamer, waar slechts weinig licht kon binnendringen. „Niemand zal er aan den ken, U hier te zoeken", zei ze „Dat zullen ze niet durven! Ik kom terug als het donker is." En ze verdween. Tarzan van de Apen was alleen achtergelaten in de dodenkamer, onder de reeds lang uitgestorven gewaande stad van Opar. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15