Wie zal de internationale nederzetting besturen? Het saluutschot Historische vlag ontdekt Wij wachten Het verleidelijke poeder doos je Tewaterlating van Poolschen onderzeeër TREIN DOOR SNEEUW GEBARRICADEERD. Op het traject Sofia—Burgas werd het spoorwegverkeer door de hevige sneeuwstormen der laatste dagen ernstig gestagneerd. GEEN DAG ZONDER INCIDENTEN. DE INTERNATIONALE GEMEEN TERAAD VAN SHANGHAI IN EEN MOEILIJK PARKET. De toestand in Sjanghai wordt dagelijkse!) ernstiger. De Chineezcn blijven hun haat tegen de Japansche soldaten in verschillen de aanslagen, meestal met handgranaten gepleegd, tot uiting brengen. Bijna dage- lijksch worden er door de politie bommen gevonden. Benige dagen geleden nog werd er door onbekende daders een bandgranaat in de Italiaansche verdedigingssector van de Internationale Nederzotting geworpen. Op denzelfdcn dag werden twee politic-agenten en twee kinderen bij het vinden van een bom gewond. Incidenten tusschcn Japansche militairen en de internationale of Fransche politie dragon tot een verscherping van de stemming bij. De Fransche, Engelsche, Ameri- kaansche en Italiaansche posten aan de grenzen van de Internationale Nederzetting en de Fransche Conces sie, wien het leven achter zandzak barricaden en prikkeldraadversper ringen in den Iaatsten tijd weer wat aangenamer toescheen, doen hun dienst nu opnieuw met ernstige ge zichten. Pantserwagens, die voortdu rend door de belangrijkste straten van de stad patrouilleeren, beliooren reeds weer geheel tot de alledaag- sche dingen in de Fransche Conces sie. De Japansche eischen wachten op beantwoording. Nog zijn de Japansche eischen tot. een sterker vertegenwoordiging in de interna tionale politie cn tot een „beheerschcnde positie in den raad van de stad Sjanghai" door de internationale gemeenteraad niet definitief beantwoord. Deze bevindt zich wel in een zeer onaangename situatie, wijl de raad zelve moeilijk besluiten kan hemen en op aanwijzingen uit Londen en Washington moet wachten. De toestand is dus nog alles behalve opgehelderd. Sterke Engelsche invloed In het gemeentebestuur. De Internationale Nederzetting ontstond uit do aaneensluiting van de vroegere En gelsche en Amerikaansche concessies. Sinds dien wordt zij door een gemeenteraad gere geerd. die door de inwoners'met grondbezit, onverschillig van welke nationaliteit, zij zijn. gekozen wordt. In werkelijkheid heeft zieh echter in bet bestuur van bet corps ambte naren een overheerschende Kneolsehe in vloed ontwikkeld, waarbij de Amerikanen zich stilzwijgend hebben neergelegd. Dit praetiseh Britse,he bestuur is derhalve reeds sinds cenige jaren door de Japanners sebprp aangevallen. En gezegd dient te worden, dat de Japansche these, die liieron neerkomt, dat liet bestuur van de stad, gezien den hul digen toestand, werkelijk internationaal moet, worden gemaakt, niet van eenige juist heid ontbloot is. De. raad van de stad zal zonder twijfel on een of andere wijze ann de eischen van do Japanners tegemoet moe ten komen, indien men niet wil, dat uit de huidige situatie nog verdere moeilijkheden ontspruiten. Anderzijds neemt men aan, dat het Jannnseho doel. in de plaats van den Britselien invloed den Janan- schen in de Internationale Nederzet ting te vestigen, dan spoedig bereikt zal zijn. De toestand in de Fransche Con cessie. De Fransche Concessie bevindt zich in een gelukkiger situatie dan de Internationale Nederzetting. Hoewel ook in deze concessie vele buitenlanders wonen, meer nog dan Franschon, hebben de Franscben het bestuur geheel aan zieh getrokken. TTet regeerings- svsteem van de concessie is geheel autoritair ongebouwd: de Fransche vertegenwoordiger, de eons"l-genevael. heeft alle macht, in han den en benoemt de leden van den raad dor stad. Dit bostuurssvsfoom maakt de Fpe"- sclie concessie tegenover dn Internationale Nederzetting tot een gelukkig eiland. Door Pruisische troepen in 1787 in Nederland buitgemaakt. Dr. Ulilemann, wetenschappelijk assistent in het „Zeughaus" te Berlijn, hield Dinsdag avond v. d. „Gesellschaft für Ilcorcskundc" een belangwekkende voordracht over een tweede Noderl. vlag, die door hem in de kelders van het „Zeughaus" ontdekt werd, en weldra, naast, rle eerste, tentoongesteld zal worden. De vlag is eveneens op 1G September 1787 door de Pruisische troepen, die door Stadhouder Prins Willem V ter onderdruk king van de woelingen haar Nederland wa ren geroepen, op het fregat der „Patriotten", dat te Vianen op een zandbank was geloo- pen, buitgemaakt, en naar Duitschland mee genomen. De nieuw ontdekte vlag is iets klei ner clan de zeer groote Nederlandsche vlag, die sedert jaren reeds in het. Zeughaus hangt. Op Vrijdag 21 Januari des avonds om 6 uur zal Dr. Uhlemann voor de „Vereeniging voor Historische Wapenkunde" opnieuw over de vlag in het Zeughaus spreken. Wij herinneren er aan, dat in 1036 van Ne derlandsche zij Ie een poging gedaan werd, om do eerste vlag, <lc groote fregat-vlag, te rug te krijgen. Dit verzoek werd echter ge weigerd, waarbij er do aandacht op geves tigd word, dat de Nederlandsche vlag in kwestie reeds 150 jaar in Duitsch bezit was, en dat het teruggeven van een dergelijk historisch voorwerp een precedent zou zijn, waardoor het halve „Zeughaus" zou kunnen worden leeggehaald. De Amerikaansche vlootuitbreiding Het Amerikaansche departement van ma rine heeft Roosevelt aanbevolen het Con gres machtiging te verzoeken oorlogssche pen tc doen bouwen boven de door de wet van Vinson en Trammell gestelde grens. Leahy van wien deze medodeeling af komstig is voegde er aan toe, dat het de partement van marine voor het oogenblik slechts machtiging wenscht en er niet naar streeft in het volgende begrootingsjaar dc beschikking te krijgen over grootcrc posten. De directe uitbreiding van den vlootbouw zou hulpschepcn betreffen. Intusschen zou den bouwplannen worden uitgewerkt voor zware schepen, die later noodig zouden zijn. KORT VERHAAL Jansen, de oerdegelijke, van oudsher ïn- fatsoonli.jke Jansen, dc man, die zóó eer lijk is, dat hij wel twee dagen lang lichte wroegingshuiveringen voelt, als hij zijn be lastingbiljet heeft ingevuld, en die voor het overige nooit iets onbehoorlijks zou doen, beeft gistermorgen vroeg heel de nette buurt., waar alleen maar ordentelijke lieden wonen, op stelten gezet. Jansen is een knutselaar, met een fana- tiéken en ietwat romantiscben inslag, be hept met een wat verward technisch in zicht, een groot optimisme ten aanzien van het eigen kunnen en een eerbiedwekkende dosis doorzettingsvermogen. Het spreekt wel vanzelf, dat Jansen, als goed vaderlander ook het ziinc wil hitdrn- gen, als straks de groote Blijde*Gebeurtenis daar is en van ziin vrijen dag heeft Jan sen een dankbaar gebruik gemaakt, om Zondag een kanon te maken, ten einde straks een aantal vreugdeschoten te kunnen doen daveren. En Jansen zou ook deze Jansen niet zijn geweest, als dit kanon niet een product was van eigen vinding, praktisch, eenvoudig en doelmatig, kortom een ei van Columhus in eigen oogen, een onmogelijk, samengesteld en onhandig ding. volgens de meening van buitensta anders. Wij kunnen uiteraard hier niet te diep in de technische details treden, maar terloops willen wij wel melden, dat het kanon bestaat uit een rond beschuitblik (den loop), met daarom heen een stuk ka chelpijp. welke aan één kant met den bo dem van een oud inmaakblik is afgesloten (de watermantel voor de koeling van den loop) en daaromheen een rol gaas, ge maakt van een afgedankt vensterlior, ten einde, als de boel mocht springen, de weg spattende scherven op te vangen. Deze drie EGYPTISCH MOTORZEILSCHIP VERGAAN. Matrozen hielden zich een week op wrakhout drijvende. Drie Grieksche matrozen van het Egyp tische rnotorzeilschip „Merusca" zijn vol komen uitgeput bij het Grieksche consulaat aangekomen. Zij deelden mede, dat de „Merusca" voor de zeeëngte van Messin,a tijdens een hevi- gen storm schipbreuk heeft geleden. De drie matrozen konden zich op wrak hout drijvende houden. Zij zijn op de kust van Calabrië terecht gekomen. Na zeven dagen hebben zij Bari bereikt. Van de overige veertien leden der be manning ontbreekt ieder spoor. POLEN DOOR WOLVEN VERONTRUST. Een gezin van vijf personen om gebracht. In een dorp van Oost-Galicië (Polen), heb ben wolven een uit vijf personen bestaand gezin overvallen cn omgebracht. Uit ooste lijk Polen wordt gemeld, dat de wolven steeds meer tot de dorpen doordringen. Voor het eerst, sinds vele tientallen jaren zijn weer groepen wolven waargenomen in de vroegere Pruisische provincies van weste lijk Polen. APARTE BANKEN VOOR JOODSCHE STUDENTEN. De Poolsche bladen melden uit Lcmberg, dat zes ledën van d.cn universiteitsraad van Lemberg zich solidair hebben verklaard met den afgetreden rector-magnificus Kulc- zynski. Zij zijn het eens met diens afwijzende houding ten aanzien van de invoering van het instituut van aparte banken voor Jood- sche studenten. Er gaat een spanning door ons land Al sedert vele dagen, Die ook tot ver in Oost en West Haar kern heeft uitgedragen. Want naar een waarlijk groot moment Gaan telkens de gedachten, En t is zoo stil aan allen kant, Wij wachten En telkens weer in ons bestaan Wordt deze stem vernomen: Hoe heerlijk zal de jubel zijn, „Als 't groote nieuws gaat komend Want, wat Oranje voor ons is, In 't diepst van de gedachten, Dat leeft thans in ons aller hart, Wij wachten... En nooit zoo duidelijk als nu, Vlak voor dit groot gebeuren, Zien we de vaderlandsche trouw In scliooner, frisscher kleuren, Door liefde, die van binnenuit Steeds groeit in de gedachten Tot waarlijke aanhankiijkheid, Wij wachten... En moog' ook straks een juichkreet gaan Door onze lage landen, Bij t knoopen door t Oranjehuis Van nieuwe, kostb're banden, Thans stijgt een bede naar omhoog Uit t diepst van de gedachten: Beschermbewaar ons Vorstenhuis!" Wij wachten... KROES Januari 1938. (Nadruk verboden.) in en over elkaar geschoven voorwerpen zitten gesoldeerd op een biscuitblik, waarin een zakbatterij cn een eindje lont de voor naamste bestanddcclen vormen. Het geheel is gemonteerd op een stijfselkist (de affuit) welke dank zij twee zuinig bewaarde kin derwagenwielen. die al voor vele doelein den hebben dienst gedaan, gemakkelijk verplaatsbaar is. Zelfs deze zeer onvolledige en globale be schrijving zal 'n lezer doen inzien, dat met bet construeercn van dit kanon, meer dan een Zondagmiddag alleen gemoeid is ge weest. Mevrouw Jansen, die haar echtge noot en zijn hebbics zoo langzamerhand door en door kont, bad voorzichtigheids halve, al voor vijf Pietje, de veelbelovende soruit der Jansens, naar het tuinloodsje, dat Pa's heiligdom is, gezonden met de bood schap dat de tafel al werd gedekt, waarop Pa bad geantwoord, dat hij zóó kwam. want dat bij bijna gereed was. Maar dat zóó en dat bijna ziin rekbare begrippen. De gedekte tafel hoeft lang maagdelijk cn blank cn eenzaam gestaan, want het was pas bij half tien, voor dat Pa, met handen vol verf en schrammen en een bloedblaar, maar banden ook, die vergenoegd werden gewreven, aan den disch kwam zitten. Het kanon was voltooid; het wachten was nu op het eerste sein en dan zou de oenigszins sceptisch gestemdo mevrouw Jansen eens wat beleven! Zes uur gistermorgen. Dc klok van den toren in deze netto buurt laat plechtig zes zwareslagen galmen. Mevrouw Jansen,, juist droomend van prinsjes cn prinsesjes, van luiermandenen beschuit met muisjes, schobt hij den eersten galm wakker en tot baar slaap beneveld brein drong ook de schelle kreet door van de sirene, welke ver weg maar door den sterken wind goed waarneembaar in deze buurt arbeiders naar de fabriek riep en. of het zoo moest zijn, op het zelfde moment remde op den drukken verkeersweg, vlak bij een eerste tram luid en krachtig. Mèt had mevrouw Jansen haar snurken den echt genoot. al aangestooten cn deze, de laatste klanken van deze cacaphonie nog juist op- En de aanlokkelijke cigareften TEGEN DIEFACHTIG POSTBEAMBTE EEN JAAR CELGTRAF GEëlSCHT. Een. 45-jarige besteller der posterijen nam gisteren i,n het verdachtenbankje in de Amsterdamsche rechtszaal plaats. Hem was ten laste gelegd diefstal van een briefpakje, waarin zich een doosje sigaretten en een poederdoosje bevond. Reeds geruimen tijd verdwenen op on naspeurlijke wijze pakjes en de verdenking was op den man gevallen, die thans te rechtstaat. Zijn chefs hielden hem nauw keurig in.het oog, met het gevolg, dat hij dienstdoende op het Centraal-Station op heeterdaad betrapt werd. Zijn arrestatie en ontslag uit den dienst waren het gevolg. Na oen verblijf van twee maanden in hot Huis van Bewaring stond verd., die een bekentenis aflegde, thans terecht. Requisitoir. Het is gelukkig een zeer zeld zaam geval, dat. een postambte naar terecht staat wegens diefstal, zeide de Officier van Justitie, mr. A. L. F. van Dullemcn in zijn requi sitoir. Millioemen stukken worden ver zonden, slechts een zeer klein per centage raakt weg en daarvan mag men aannemen, dat slechts een lut tel aantal door ambtenaren wordt gestolen. Deze man werd reeds geruimen tijd ver dacht. hij was gewaarschuwd, doch ging met de diefstallen voort. Tenslotte betrapte zijn chef hem op heeterdaad, het pakje had hij bij zich gestoken. Uit algemeen preventief oogmerk moet een postdiefstal streng worden gestraft, bo vendien staat vrijwel vast, dat deze ver dachte herhaaldelijk pakjes heeft gestolen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. B. II. Niemeijer, schetste de vele moeilijkheden, die verd. moest over winnen en drong aan op clementie. DE „PANAY" WORDT NIET GELICHT. De Amerikaansche kanonneerboot „Pa- nay" zal op den bodem van de Jangtse-rivier blijven liggen, waar het vaartuig op 12 De cember tot zinken werd gebracht. Do pogingen om het schip te lichten zijn opgegeven wegens de zware schade welke het vaartuig blijkt tc hebben bekomen. Dui kers hebben eenige waardevolle voorwerpen en papieren weggehaald. De „Panay" ligt thans op haar zijde, bijna geheel onder zand en modder. Petroleumkachel uit elkaar gesprongen Kapperszaak te Amsterdam uiU gebrand. Gisterochtend brak brand uit in het per* ceel Hobbemastraat 85, te 's-Gravenhage, waarin is gevestigd een kapperszaak van den lieer J. H. Wijl. De brand is ontstaan, doordat de heeij Wijl, die een brandende petroleumkachel wilde verplaatsen, struikelde en kwam ta vallen, waarop het toestel uit elkaar plofte* Een groot glas in lood ruit boven de deur sprong en één van dc zes cabines, diö in'de zaak staan opgesteld, vatte vlam. Ip een oogenblik tijds stond de geheele win* kei in lichterlaaie. De motorspuit uit de van der Vennestraat was spoedig ter plaatse. De brandweer bestreed het vuur met twea stralen, en hoewel de brand spoedig was gobluscht, kon toch niet worden voorkomen, dat. de zaak geheel uitbrandde. Dc bewoners die naar buiten waren ge* vlucht, bekwamen geen letsel. Verzekering dekt de schade. Poolsche delegatie in ons lan$ aangekomen. Met den Berlijnschen nachttrein zijn gis* terenochtend op het Staatsspoorstation te 's-Gravcnhage aangekomen; Admiraal J< Swirski, chef van de Poolsche oorlogsmari ne en vertegenwoordiger van den Poolschen' minister van defensie, generaal Kwasniews* ki, voorzitter van den Bond voor Zeevaart en Koloniën en mevrouw Sosnkowska, echt* genoote van den voorzitter van het fonds voor zeeverdediging. Deze delegatie zal heden te Vlissingeiï aanwezig zijn bij de tewaterlating van den' „Orzel" (in het Nederlandsch „Arend"),, eeri onderzeeër, die voor rekening van den Bond voor Zeevaart en Koloniën door de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" is gebouwd en de Poolsche marine zal worden aange boden. Mevrouw Sosnkowska zal de doopplech tigheid verrichten. Officieele bezoekertA Vergezeld van den Poolschen gezant heeft de delegatie gisterenochtend om kwart voop twaalf een bezoek afgelegd bij den minister, van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Pa- tijn, te zijnen departemente. Daarna heeft de delegatie met den gezant een bezoek ge bracht aan den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk en aan don chef van den Marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürst* ner, op het departement van Defensie. vangend, rende zijn bed uit, schoot in zijn sloffen en zijn overjas, rende naar het loods je, rolde het kanon naar buiten, plaatste het eerste projectiel, koek terloops eens naar de ramen van de buurtbewoners ha, die hadden nog geen van allen wat in de ga ten, die sliepen nog door, wat zouden zij schrikken, maar wat zou dc heer Jansen in Hij rookt en converseert als een gewoon mensch, deze Robot, de kunstige mensch, die thans in één der Londensche hotels duizenden belangstellenden trekt* aller aanzien stijgen, als hij als eerste van heel de nette buurt.... maar wacht, nu wist hij nog niet eens, of hij 51 dan wel 101' schoten moest doen daveren. Meneer Jansen haastte zich terug, den gang in, zocht, klaar wakker om, in het telefoonboek het rjum*. mer van het dichtst bijzijnd politiebureau, draaide vijf cijfers. Toen aan den anderen kant van de lijn antwoord kwam, struikelde de beer Jansen haast over-zijn woorden, bang als bij was, dat een andere bewoner van de buurt in middels ook het groote nieuws vernomen zou hebben. Daarom gunde bij zich geert tiid tot nader uitleg, maar hij vroeg pardoes den zeer verbaasden agent. Een jongen of een meisje? Een jongen of een meisje?" Iïct duurde even voordat de agent begreep, wat meneer Jansen nu eigenlijk van hem wilde, het duurde nog langer voor meneer Jansen begreep, dat hii wat voorbarig was geweest en diep beschaamd, kleumend, maar toch ook blij, dat nog niemand in de nette buurt hem had kunnen gadeslaan, kroop hii weer onder de wol. Om half zeven sliep het echtpaar Jansen opnieuw, vredig- snurkend, droomend. Om half acht werd het. wederom uit den slaap opgeschrikt. Ditmaal door een oorverdoovcn* den slag, gevolgd door een vroeselijk go- brul. Het was Pietje, die met zijn tengels niet van het kanon had kunnen afblijven, stilletjes den tuin was ingeloopen en de vergeten eerste granaat tot ontijdige ont ploffing had gebracht. Maar de slechts in nvama gehulde kanonnier had tevens be wezen, dat het kanon toch niet zoo deugde lijk was. als dc heer Jansen zich wel had voorgesteld. En uit de ruïne van verfrom meld blik en spaanders was een golf van; roestig water over zijn pyama'tje gespat en deze koude douche had het verschrikte Pietje aan het. krijten gebracht. In het tuintje van de Jansens zullen Wc, gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis géén vreugdeschoten knallen. Dit heeft me vrouw Jansen gistermorgen in oen kernach tige toespraak haar bed rommelden echtge noot zeer duidelijk gemaakt... N.R.C,

Schager Courant | 1938 | | pagina 16