Scheimerhorn OPRUIMING Boons- eo Jacobskalenders Groot BAL BAL De wantoestand in de A'damsche strafgevangenis Predikbeurten Res.officier hield licht op bij luchtbeschermingsoefening A, SMAK 8 1 I. SMAK Smit 8 Zaterdag 22 Jan. zijn 8 O onze lieve Pa en Moe, O C. VADER K. VADER-Blaauboer 8 R KOSSEN in Schagen. Speciale prijzen Boekhandel TRAPMAN Het kanonschot van Mr. Oud Slaats en Pellenaars leiden Rust aan het Teruel-front D. DEKKER de Smit, Roosevelt's strijd Uit onze Omgeving NIEUWE NIEDORP KOLFWEDSTRIJD OM WISSELBEKER. De slotwedstrijd tusschen de leden van Over de Helft en de Kolf club van Barsin- gerhorn heeft gisteravond plaats gehad in de Prins-Maurits. Van elke club kwamen 12 spelers uit. In de eerst gehouden wedstrijd te Barsin- gerhorn gespeeld, was Nieuwe Niedorp iets in de meerderheid uit het strijdperk geko men, zoodat was te verwachten dat de voor sprong in eigen baan grooter zou worden en de mooiste winstkansen voor N. Niedorp waren. Er zijn wederom door elke speler vier partijen geslagen. De uitslag was voor deze avond: Over de Helft 1752 punt, en Barsingerhorn 1G02 pnt. zoodat N. Niedorp de wisselheker welke voor het eerst beschikbaar was, in de wacht wist te sleepen. Personeele prijzen werden behaald als volgt: Leden van Over de Helft: Gummi: 1e pr. C. Goet, na overkolvcn met Jn. Stammes met 179 pnt.; Sajet: le pr. P. Toepoei met 169 pnt. Hoogste serie Jn. Keetman met 57 pnt. Barsingerhorn: Gummi: le pr. K. Kiste- maker 165 pnt.; Sajet: le pr. Jn. Schenk met 156 pnt. Hoogste serie C. Smit met 55 pnt. Met 6 twaalven behaalde A. Sanders N. Niedorp de twaalvenprijs. De prijzen werden na afloop met een toepasselijk woord dooi den w.n. Voorzitter, den heer van der Steen uitgereikt. Hoewei er over het algemeen niet best is gekolfd, heeft het geheel als altijd een bui tengewoon gezellig verloop gehad. ANNA PAULOXVNA Schaken. De Schaakcompetitie tusschen de clubs - Schaakmat (Den Helder), Schagcn, Anna Paulowna, D.O.S. (Breezand) en Excelsior (Anna Paulowna) is beëindigd. Schaakmat I legde beslag op den len prijs, de gezamenlijk bekostigde medaille. De uitslag luidt: Gew. Gelijk. Verl. Score. Pt. Schrik mat I 4 1 0 34 4V2 Anna Paulowna 4 0 1 28 4 Schagen 3 1 1 29 3y2 D.O.S. 2 0 3 261/a 2 Schaakmat II 0 1 4 17 V* Excelsior 0 14 15V£ WARMÜNHUIZEN De veiling en de a.s. blijde ge beurtenis. Het bestuur van de Veilingsvcreeniging te Warmenhuizen heeft met 't oog op de a.s. blijde gebeurtenis in de Kon. Familie, in overleg met de veilingen te Noordschar- woudc en Br. op Langendijk het navolgen de besloten: Indien de blijde gebeurtenis geschiedt voor des avonds 6 uur, zal op den dag daarna geen veiling worden gehouden. En indien zij plaats heeft na des avonds 6 uur, zal op den dag daarna wel en den dag daaropvol gende geen veiling worden gehouden. Vergadering IJsclub S. I. S. Uiterst ongunstige financiëeele toestand Een tekort van ruim duizend gulden. De voorzittér, de heer H. G. Rijs, opende en zeide, dat het hem leed deed te moeten medcdeelen dat een massa leden de vereeni- ging ontrouw zijn geworden. Het Bestuur be jammert. dit ten zeerste. Een groot genoegen is het te kunnen zeggen dat hef, Bestuur van B. en W. altijd groote medewerking ondervindt en niettegenstaande dat, is het Bestuur van S. I. S. niet in staat aan zijn verplichtingen ten opzichte van de gemeente te voldoen. Reden waarom spr. de houding van vele leden betreurenswaardig vindt. Als de zaken niet veranderen zal deze vereeni- ging noodlijdend worden. De secretaris, de heer P. Musch Dz. leest vervolgens de notulen welke worden goed gekeurd. De heer Jac. v. Baar brengt hierna verslag uit van de financiën. De ontvangsten over '1937 bedroegen f 171.34 en de uitgaven f 153.98 Het totaal-tekort bedraagt f 1048,—Besloten wordt, met het. oog op de financiën, voorloo- pig geen rente aan de obligatiehouders uit te keeren. Over de eventueele plannen van het be stuur kan de voorzitter niet uitweiden, deze zijn van bet weer afhankelijk. Na rondvraag sluiting. OUDE NIEDORP je gesproken door den Geestelijk Adviseur kapelaan Jongkind'. Uit een mededeeling van eenige juist van een Retraite terugkomende L.T.B. leden, blijkt, dat de laatste L.T.B.-retraite geheel vol is, terwijl die van 19 tot 22 Januari ook voor het grootste gedeelte reeds bezet is. Een woord van dank wordt vervolgens ge richt tot de heeren die zich belasten met het maandelijks inzamelen der gelden, waarna de Voorzitter sluit. SINT MAARTEN Loop der bevolking. Bevolking op 1 Januari 1937: 683 m., 627 vr., totaal 1310. In 1937 geboren: 10 m., 11 vr., totaal 21. In 1937 gevestigd: 24 m., 29 vr., totaal 53. In 1937 overleden: 5 m., 9 vr. In 1937 vertrokken: 33 m., 33 vr. Bevolking op 1 Jan. 1938: 679 m., 625 vr., totaal 1304. Het aantal huwelijken: 14. ZONDAG 16 JANUARI. Ned. Herv. Gemeente. Wieringerwaard, geen dienst. Ned. Herv. Evang. Slootdorp, voorm. 9.30 uur, Cand. Nijdam. Middenmeer, vni. 9.30 uur, Ev. K. Kiewiet. Wieringervverf na.m. 2 uur Ev. K. Kiewiet. Wieringerwerf, 's av. 7.30 uur Jongel. samenkomst in de consistorie der H. K. Geref. Kerk. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Slootdorp, nam. 2 uur, Cand. A. Oostenbrink van Kampen. Middenmeer, voorm. 9.30 uur Cand. Oosten brink. Middenmeer, nam. 2.30 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Voorber. H. A. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 u. en nam. 7 uur, de heer W. v. Achterbergh van Badhoevedorp. Tragisch. Terwijl de heer D. de Groot, agent van politie, Vrijdagmorgen om ongeveer half twaalf aan tafel zat, zakte hij plotseling ineen. Ijlings werd nog het H. Oiesel toe gediend terwijl de inmiddels ontboden geneesheer den dood moest constateeren. Vermoedelijk was hartverlamming de oor zaak. Loop der bevolking over het jaar 1937. Geboren 18 m„ 20 vr.; ingekomen 45 m., 45 vr.; bijgekomen 63 m., 65 vr. Overleden: 6 m., 9 vr.; vertrokken 56 m., 62 vr.; afgegaan 56 m., 62 vr. Meer •ijgekomen dan afgegaan 7 m., 3 vr. Bevolking op 31 Dec. 1936 732 m., 647 vr. totaal 1379. Bevolking op 31 Dec. 1937 739 m., 650 vr., totaal 1389. 'T VELD. Retraite-spaarkas. De Retraite-spaarkas ..St. Alphonsus" al hier vergaderde ten lokale van den heer J. P. Pepping. De spaarkas telt momenteel 129 leden, waarvan 52 dames en 97 hecren. In 1937 heb ben 5 dames en 10 heeren van de door hen gespaarde duiten gebruik gemaakt door deel te nemen aan een Retraite. Het kasaldo per 1 Januari 1937 was f277.10. Gespaard in 1937 f207.25 en in bedoeld jaar uitbetaald f92.85. Het saldo per 31 December 1937 in kas bedroeg f391.50. Voorts wordt er een aanmoedigend woord- Eén maand gevangenisstraf ge- eischt. Dr. G. J. V., leeraar, vroeger aan het gymnasium te Assen, thans wo nende te Den Haag, moest zich gis teren voor de Asser rechtbank ver antwoorden, omdat hij niet voldaan zou hebben aan de door den burge meester van Assen voorgeschreven maatregelen tijdens de verduiste ringsproef, als onderdeel van de luchtbeschermingsoefening, die op 26 October in Drente werd gehouden. Hij zou n.1. niet de lichten in zijn kamer hebben gedoofd, terwijl deze naar drie zijden duidelijk licht uit straalden door de ramen. Bij de behandeling bleek, dat wachtmees ter T. Kuik den verdachte had gewaar schuwd en dat hij ook-na deze waarschu wing niet zijn licht had gedoofd, omdat hij wilde lezen. Bij de tweede waarschuwing had de wachtmeester proces-verbaal opgemaakt en zelf de lichten gedoofd. Deze getuige merkte op, dat verd. daarbij een onaangename houding had aangenomen. Te goeder trouw. Verd. verklaarde, dat hij de gordijnen, die volgens hem geen licht doorlieten, had ge sloten en dat hij daarmede meende voldoen de aan zijn verplichtingen te hebben vol daan. Hij was volkomen te goeder trouw geweest. De wachtmeester zou hem niet eens vol doenden tijd hebben gegeven om de lichten uit. te doen. De officier van justitie was van meening, dat de opzet van verd. wel degelijk was be wezen. Immers toen de wachtmeester hem er op attent had gemaakt, dat er licht uit straalde, had hij direct de lichten uit moeten doen. Spr. wees op de groote ernst van dit feit. Medewerking mag men z.i. bij een dergelijke oefening verwachten en zeer zeker van een leeraar aan het gymnasium, die bovendien nog reserve-officier is. Daardoor was het feit des te ernstiger, aangezien zoo iemand toch zeker een voorbeeld behoort te geven. Hij eischte dan ook een maand gevange nisstraf. Uitspraak over veertien dagen. 26 Juni Olympische dag Het ligt, volgens- de Tel., in de bedoeling van het N.O.C. om den jaarlijkschen Olym- pischen Dag dit jaar op 26 Juni in het Am- stcrdamsche Stadion te organiseeren. Het N.O.C. heeft daarom den betrokken bonden en het Stadion gevraagd of zij met dezen datum accoord kunnen gaan. Een definitieve beslissing in zake den datum is dus nog niet genomen. Deze dag zou, volgens genoemd blad, wel zeer geschikt zijn, daar juist één week van te voeren het voetbalwereldkampioenschap beëindigd is: een prachtige gelegenheid der halve om een bij dit tournooi uitblinkend elf tal als tegenpartij voor het Ned. elftal op den Olympischen Dag uit te noodigen. 166 bommenwerpers zwermden over Kanton Naar de correspondent te Hong kong van de „Daily Express" meldt, zijn de Japansche luchtaanvallen op Canton en omgeving (Zuid-China) de grootste die ooit zijn uitgevoerd. De aanvallen op het Zuidchineesche gebied werden ondernomen door 166 vliegtuigen, die honderden bommen hebben uitgeworpen, welke zeer veel slachtoffers zouden hebben gemaakt en groote schade aangericht hebben. De spoorwegverbinding met Hong kong werd verbroken, in het station van Kwantien werden een locomo tief en vijf wagens door bommen vernield. De overlevende reizigers brachten zich in de aangrenzende rijstvelden in veiligheid, waar zij door de vliegtuigen werden bescho ten. Vijf Japansche vliegtuigen zou den zijn neergeschoten. OsOOsOOSOCtOOSOCÉOOiO 0 O n Dinsdag 18 Jan is n Q het 55 jaar geledén, dat q q onze beminde Ouders, q X en Grootouders, X 8 en 8 0 in den Echt werden 0 Q verbonden. Q De Kinderen, Be- 0 D huwd- en Klein- Q 0 kinderen. 0 Q Molenkade, Q 0 Winkel, Jan. 1938. 0 O O 00000000000*000 oooooooooooooo Q 12 A jaar getrouwd. 8 Hun liefhebbende O 8 REIJER en 8 TINE. g O Dirkshorn, Jan. 1938. OOOOOOOOOOOOOO Te koop: CHEVROLET '31, 2 deurs, in goeden staat, met VA maand w. bel., Moet weg. E. a. bod, bij A. KAPTEIN, Burgerbrug Tel. 10 (doorverb.) Mede namens mijne Vrouw betuig ik mijn 'hartelijke» dank aan het Bestuur van „Het Witte Kruis" en aan an dere belangstellenden, bij mijn 25-jarig jubileum. J. DE BOER. Schagen, Jan. 1938. Dankbetuiging Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank, ook namens wederzijdsche Ouders, voor de belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. Tj. VLAS. D. VLAS—Kaan. Monnikendam, Jan. 1938. PETTEN. Zondag 16 Jan. Aanvang 7 uur. Beleefd aanbevelend, H. VRIESMAN. Biedt zich aan, maand Juli en 2e helft Augustus: BAKER, Adres: Mej. L. KOORN, Loet 163, Schagen. ROODE BESSENBOOMEN, Grootvruchtige, flinke strui ken, per 25 stuks 12 cent per stuk. Aangeboden door C. KOO- MEN Jz., Winkel, Tel. 40. Zondag 16 Januari Muziek Jolly Band. Aanvang 7 uur. ST. MAARTENSBRUG. Gevraagd: LEERLING of gev. leerling liefst Winkel of omtrek. J. P. FRANZEN, Bak kerij, Winkel. 2 FEBRUARI komt SCHRIJFMACHINE, gebruikte, en in goeden staat zijnde, te koop gevraagd. Br. letter A, Postkantoor Breezand Te koop: 8 ZWARE BIGGEN, M. ROOZING, Stolpe, Schager- brug. verkrijgbaar a f 0.25 Schagen UIT ONZE OOST Weer Japansche schepen opgebracht Herhaaldelijke donnantie kustvischerij-or- In den laatsten tijd zijn steeds meer over tredingen van de kustvischerij-ordonnantie geconstateerd. De „Kortenaer" bracht vol gens de N.R.Crt. gisteren te Tandjong Priok twee Japansche visschersschepen aan met 40 man, die zich aan dergelijke overtredinge hadden schuldig gemaakt. De meeste over tredingen worden geconstateerd in den Ri- ouw-Archipel waar de marine de controle op deze ordonnantie waarneemt voor het binnenlandsch bestuur en de politie. In den laatsten tijd schijnen Japansche visschers uit het centrum Singapore naar de buurt van Batavia te verplaatsen. Verdere bijzonderheden zijn nog niet be schikbaar. Dreunt nog na in de Eerste Ka mer. In de rede, welke dr. Colijn gisteren in de Eerste Kamer over de totstandkoming van het kabinet hield, zeide hij met de formatie vele moeilijkheden te hebben gehad. Hadden de vrijzinnigen gesproken als thans prof. Kranenburg, dan ware mis schien een oplossing op breedere basis mo gelijk geweest. Maar, zegt dr. Colijn, het kanon schot uit Leeuwarden, de rede van mr. Oud, waarin hij uitriep geen slaaf der coalitie te willen zijn, maakte aan alles een einde. De heer De Zeeuw (S.D.) merkte naar aanleiding van deze opmerking des heeren Colijn nog op, van den grondslag van het kabinet en de houding jegens de vrijzinni ge ministers ook nu nog niets te begrüpen. Zouden de heeren Oud en Colijn elkaar in de vier jaar van hun samenwerking nog niet hebben leeren kennen? Zelfs al had de heer Oud een verkeerde rede gehouden, hadden beiden elkaar dan nog bij de for matie niet kunnen vinden? Etalage-wedstrijd in geheel Duitschland Joden mogen niet meedoen. In de Duitsche partijpers kondigt de afdee- ling Handel van het Arbeidsfront voor het geheele rijk wederom een étalagewedstrijd aan, die van 13 tot 20 Februari zal worden gehouden. In 1937 hadden 35.000 winkeliers deelgenomen, ditmaal verwacht men 70.000 inschrijvingen. In Berlijn alleen zullen 3000 zaken meedoen, tegen 1500 in 1937. Voorts wordt medegedeeld, dat zich ook talrijke Joodsche winkeliers hadden aange meld, maar dat men van hun mededinging niet gediend is. Men zal voor het niet-Jood- sche personeel van Joodsche firma's étalages bij Arische firma's vrij maken. De Zesdaagsche van Gent Van Schijndel en van den Broek op de derde plaats. De Hollandsche koppels hebben zich vannacht iutstekend geweerd. Vooral Slaats en Pellenaars ileten zien, over welk een enorme kracht zij beschikken. Tegen die kracht wa ren de overige koppels niet opgewas sen! Om zes uur vanmorgen was de stand der kopgroep aldus: 1. Slaats-Pellenaars, 150 punten. Met één ronde achterstand: 2. Buysse-Billiet, 150 punten. 3. Van Schiindel-Van den Broek, 81 pt. 4. Guimhrctiere-Giorge.tti, 12 pt. Met twee ronden achterstand: 5. Dcneef-Dekuysscher, 203 punten. „ZWARE JONGENS" BEDREI GEN DEN VERRADER. Twee arrestaties. De onthullingen omtrent de wan toestanden, welke in de Strafgevan genis aan den Amstelveenschenweg te Amsterdam bestonden en welke geleid hebben tot de zoo geruchtma kende arrestatie van twee werk meesters, hebben ook in de Amstcr- damsche onderwereld, in de kringen der „zware jongens" veel beroering gewekt. Men heeft zich daar, aldus het Hsb., klaar blijkelijk in de eerste plaats afgevraagd wie de „verrader"' is geweest, die de justitie de inlichtingen verstrekt heeft omtrent hetgeen zich in de gevangenis had afgespeeld. Die inlichtingen waren naar men weet voor eén aanzienlijk deel afkomstig van in middels elders gedetineerde Amsterdamsche inbrekers, maar ook verdacht men in don ker Amsterdam een op de Rozengracht wo nenden man, die eveneens reeds de noodi- ge straffen achter den rug heeft. De man zou nml. eveneens de justitie hebben inge licht, met het gevolg, dat hij Woensdagavond jl. om tien uur bezoek kreeg van twee „zware jongens", die hem kwamen vertel len dat men hem als een verrader be schouwde. Maar bij die mededeeling bleef het niet. Er kwamen in zeer positieve ter men gestelde verwijten en ten slotte ernsti ge bedreigingen, „ik zal je koud maken", zei de eene bezoeker. „Je gaat eraan", voeg de de tweede man eraan toe en daarbij zou hij een revolver op den „verrader" hebben gericht. Van deze tegen het leven gerichte 'bedreiging, hoeft de van verraad beschuldigde man Donderdag aan gifte gedaan bij de politie van het bureau Raampoort. Met het. gevolg dat de politie op haar beurt de bei de bedriegers gearresteerd heeft. De eerste werd des middags in een café op den Nieuwendijk gearresteerd, de tweede gisteren in zijn woning in de Jordaan. De eerste man is een nachthuishouder, de twee de heeft sinds kort zijn straf van vier jaar uitgezeten, wegens den doodslag van 29 Sept. 1933 op een caféhouder in de Boomstraat. Het tweetal zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. SPANJE Alleen Franco's luchtmacht actief De geringe activiteit van de witte troepen aan het front van Teruel is tot eenige her zieningen in de verdedigingslinies beperkt. De luchtmacht van Franco heeft verschei den aanvallen uitgevoerd, waarbij vijande lijke troepenconcentraties werden bestookt. Volgens mededcelingen uit dezelfde bron zou bevestigd worden, dat zich in de stad Teruel nog steeds eenige nationalistische haarden van verzet bevinden. 200 miliciens gedood. De nationalistische troepen in Beneden- Aragon houden zich volgens Un. Press op het oogenblik voornamelijk bezig met het consolideeren van de door hen veroverde stel lingen en met het bezetten van enkele nieu we posities, die een beter uitgangspunt bie den voor toekomstige operaties. Nationalistische vliegers melden, dat zij den Valenciaweg gebombar deerd hebben, juist toen zich daarop troepen bevonden, die naar Teruel onderweg waren. Men schat, dat twee honderd miliciens werden ge dood en zes honderd anderen ge wond. Het weer wordt steeds beter. Aan het geheele Aragon-front is de laagste tempera tuur 's-nachts twee graden onder nuk Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-, Overgrootmoeder en Behuwdzuster, Mej. in den ouderdom van bijna 78 jaar. Uit aller naam, C. KONING. P. DEKKER en Familie. Anna Paulowna, 14 Jan. 1938. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 18 Jan. a.s. Vertrek vanaf sterfhuis n.m. 1 uur. tegen de electriciteits- maatschappijen Oprichting van concurreerende overheidsbedrijven. In de gisteren gehouden persconfe rentie heeft president Roosevelt ver klaard, dat alle Holding-Compagnies ontbonden dienden te worden, daar zij de ongezonde speculatie en prijs opdrijving in de hand werken. Hij zeide voorts, dat hij de oprichting van gemeentelijke electriciteitsfabrieken uit fede rale middelen zou steuen. Evenals hij in steden en gemeenten uit het voorzieningsfonds door werkloozen straten, watenverken en kanalisafiewerken liet aan leggen, Von hii deze werkloozen gebruiken vor den bouw van werken, die de concur rentie met de Holding—Companies zouden kunnen opnemen. De grondwet verleende hem het recht, voor het welzijn des volks te zorgen en het particuliere bedrijfsleven moest met de ze concurrentie maar genoegen nemen Besprekingen over economischen toestand. Roosevelt heeft vijf kwartier lang bespre kingen gevoerd met. vijf vertegenwoordigers van de financieele wereld, de industrie en de arbeiders, waaronder Thomas Lemont van J. P. Morgen and Company, Owen Young, de president van de General Electric en do arbeidersleider Jolin Lewis. Sprekende namens zijn groep zeide John. Lewis na afloop: „Wij heben gesproken over den ernst van den bestaanden economischen en industrieelen toestand. Onze groep heeft vooraf eenige besprekingen gevoerd en wij kwamen tot de conclusie, dat het wensche- lijk is om, zoo mogelijk, met den president en de regeering een definitief program van actie door de regeeririg, de zakenwereld en de arbeiders op te stellen. De besprekingen zullen voortgezet worden." ïktberichten|££1 WINKEL, 14 Jan. Handappplen f 3—8. stoofappelen f 2—4, peren f 2—6, aardappelen f 1.20—1.40, spruit- kool f 3.604, uien f 35, per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 15 Jan. Aanvoer: 30.000 Kg. uien f 1113 drielingen 8.009.60, grove 12.20—12.50. gele nep 9.60, stek 6.10—7.20, 1500 Kg peen 2.80—3.10 40.000 Kg. roodc kool 3.40—4.20. 70.000 Kg. gele kool 1.502.70, SO.OOO Kg. Deenschc witte kool 2.20—3. NOORDSCHARWOUDE, 15 Jan. BI. eigenheimers 3.—, uien 12.60—13.20. driejingen 9.10—9.80. grove 12.50—13.10 peen 3—3.20 kleine peen 0.90. Groene kool f 1.80; gele kool f 1.50—2.20; D. witte kool f 1.9#-2.90.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7