VAN SOESTDIJK GEEN NIEUWS Sonnet tukt «as leer tegen wissel-controle DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Doodenraids Engeland en Ierland Nachtverpleegsfer van de Prinses nog in Den Haag op Valencia en Barcelona Buitcn-Mongolië in actie Loonsverhooging in het bouwbedrijf DONDERDAG 20 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10474, Laan, Schagen, Tel. 20, tfifgfcvr N.V. Uitg.-Mi]*. „Hollands Noorderkwartier Verveling en waakzaamheid Er gaat een gerucht, dat een autobuson dernemer excursies gaat organiseeren naar iiet Badhotel. Heel prettig voor den charmianten ouden heer H. de Graaff, directeur van het hotel, Idie Jarig is vandaag en deswege in de be langstelling van velen staat als de vader Van een groote familie. Maar overigens een Onbegrijpelijk plan. De meest op den voorgrond tredende emo tie van een kleinen jongen, die voor den eersfen keer een Dierentuin bezoekt, is, dat de wilde dieren eigenlijk toch maar heel tamme, in ieder geval onzegbaar luie en on verschillige exemplaren zijn, en dat moge het al. leerzaam zijn van hun afwijkende lichaamsvormen en huidskleuren kennis te nemen het toch wel erg tegenvalt, dat 2e zoo weinig verscheurend optreden. Indien de vergelijking niet oneerbiedig zou zijn jegens de vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde, zou men de toe komstige indrukken van de toekomstige in zittenden van opgemeld© autobus kunnen vergelijken miet die van den eveneens voor noemden- jongen. Ja zelfs zuiden deze toe komstige bezoekers, wanneer zij op uiterlij ke kenteekenen zullen moeten afgaan, in hevigen twijfel komen te verkeeren, welke exemplaren van de menschelijke soort zij moeten beschouwen als behoorcnd tot de te bezichtigen categorie en welke tot de be zichtigende; welk bezwaar in een dieren tuin althans niet zoo ernstig wordt gevoeld. Slechts zeer goede opmerkers zullen onder het gezelschap van niets dan normale bur gers de vertegenwoordigers der internatio nale pers kunnen ontdekken, aan sympto men van goede voeding gepaard aan een ge brek aan slaap en lichaamsbeweging, of aan de berustende kalmte, waarmede zij hun stoelen bezet houden, of aan de langdradig- heid van hun gesprekken, of aan de keuze hunner vermaken als daar zijn schaken, dammen en meer van dergelijk uren-vul lend tijdverdrijf. „Meligheid." De bezoeker moet het al bijzonder goed treffen, als hij oen oogenblik meemaakt, waarop in de conversatiezaal de al te rusti ge spanning zich even ontlaadt en een En gelsehman, tot ergernis van rustende Neder landers, loeiend een community song gaat leiden of een Nederlander, tot ergernis van rustende Engelschen, in een paar seconden zich van zijn luidruchtigheid voor een paar dagen ontdoet. De bezoeker zal dan echter tevens versteld staan van het flegma, waar mee de collega's reageeren, of liever, niet reageeren, op deze kortstondige ontladingen en hij zal zich verbazen over de gemelijke stilte, die dan plotseling weer pleegt te val len. Wij journalisten belcv hier nu eenmaal dagen met ochtenden, middagen en avonden, en dan weer dagen met \taer ochtenden, middagen cn avonden, in een eentonige reeks, welke alleen kan worden verbroken door den ochtend eens een keer voor den nacht te ruilen, overigens een nacht als alle andere nachten. Serene rust. Wat is Soestdijk? een hotelkamer, waar wij slapen, een eetzaal waar wij eten, een conversatiezaal, waar wij zitten. Wij kennen elkaar nu. De meesten. van ons kenden el kaar roods lang te voren, inbegrepen de Amsterdamsche rechercheurs, die hier zijn neergestreken. Wij zijn hier niet „uit", wij beleven niets, wij zien elkaar aan of wij hier altijd zijn geweest, wij zijn melig. Wij wachten, wachten op de plotselinge omme keer, die komen moet, de ommekeer, die zich onweerstaanbaar aankondigt in de Oranje bloemetjes op de tafeltjes, de Oran je papiertjes aan de lampen, Het Oranje blouse-1je, dat een Engelsahe journaliste heeft gekocht en de houten sinaasappeltjes, waanwee de buitenlanders pronken. Maar de voornaamste symptomen van die omme keer zijn nog afwezig. Wij bespieden eiken hofdignitaris en zijn bewogingen en raken gewend aan de serene rust en de onver stoorbare regelmaat van huil etenstijden en vermaken. Wij kijken eiken ochtend of de Prins uit rijdt. en hij doet. het met regelmaat zonder Afwijkingen. Wij komen met even groote regelmaat aan de weet, dat Prinses Juliana des middags heeft gewandeld of een rijtoer heeft gemaakt. Wij staan eiken dag voor het paleishek, dat er eiken dag precies zoo uitziet als den vorigen. Bij avond, branden telkens achter dezelfde ramen lichten, en zij worden steeds op hetzelfde uur gedoofd. Dr. de Groot wandelt. Het weer is nu eens zonnig en dan weer regenachtig, doch wij hebben genoeg van klimatologische lyriek, van druipende boom takken, weemoedige dennebosschen en veel belovende Oranjezonnetjes. Wij bespiedden Dr. de Groot en komen alleen te weten, dat hS yan; middag rustig een uurtje is gaan kuieren. Wij informeerden naar de aankomst van zuster Romke Vermeer, de nachtverpleegster van de Prinses, doch vernemen, dat zij nog in Den Haag vertoeft. Zoo verstompt onze spanning zich tegen den blinden muur der onwe tendheid. Thé aangeboden. De vereeniging „De Amsterdamsche Pers" heeft gistermiddag aan de binnen- en bui- tenlandsche journalisten, die te Baarn en Soestdijk vertoeven, een thé aangeboden, waar ook de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J, van Reenen bij tegenwoordig SPANJE 500 kinderen onder de slachtoffers Luchtdoelartillerie faalde Drie maal is gisteren Valencia uit de lucht aangevallen. De eerste maal om 1 uur 49 's nachts, de twee de keer om 5 uur 17 in den ochtend en de derde maal 's middags om 1 uur 30. De gevolgen waren ontzettend. Naar officieel door het Spaansche persagentschap wordt gepubliceerd, werden bij de eerste twee aanvallen ongeveer 500 kinderen gedood. Ook de materieele schade is geweldig. Op het eerste bericht over de gevolgen van deze bombardementen snelden zes honderd ambulances naar Valencia om bij het reddingswerk hulp te bieden. De „Uni ted Press'-correspondent Pflaum heeft een bezoek gebracht aan de geteisterde stads wijk. Hij constateerde, dat achter elkaar elf bommen van een gewicht van 200 tot 300 kilo omlaag geworpen werden in een rechte lijn, dwars door het centrum der stad. Naar schatting werden tweehonderd vijf- lig personen in hun woningen gedood en vierhonderd gewond. De stad bood een vree- selijken aanblik. Nog laat in den middag waren de straten overdekt met dooden en gewonden. Gaten van vier, vijf meter diep waren in den grond geslagen en reusachtige boomen waren door het geweld der explosies opge nomen en ver weggeslingerd. In het centrum der stad is geen venster heel gebleven en slechts weinig huizen hebben hun deuren behouden. Of de huizen van baksteen, beton of staal waren ge bouwd, de verschrikkelijke ontploffingen beukten ze tot brokken en tientallen meters verder hagelden de groote steenklompen neer. Paniek. Een oogenblik brak in de omgeving 'der dokken een paniek uit, toen twee reus achtige gebouwen door brandbommen ge troffen werden en in vlammen opgingen. Ook thans is de panische verwarring in de stad nog niet geweken. Overal zijn de reddingsploegen nog bezig, de puinhoopen to doorzoeken, en bij tientallen worden nog slachtoffers van dezen vroeselijken aanval gevonden. Het bericht van dezen derden; en ver- echrikkelijksten aanval op Valencia be reikte Barcelona op het oogenblik, dat ook bier juist de grootste verwarring heerschtc tengevolge van een luchtaanval, die enkele oogenibliken te voren op deze stad was gedaan. Omstreeks den middag verschenen n.1. zes bommenwerpers, vermoedelijk af komstig van Majorca, boven de Catalaan- sche hoofdstad. Een heftig bombardement volgde. De laatste berichten spreken van honderd dooden. De luchtdoelartillerie was niet in staat om de vijandelijke toestellen, af te weren. Bovendien heeft Sangante te lijden gehad van de aanvallen van den vijand. Gisterochtend hebben driemotorige vlieg tuigen 25 bommen van 80 en 100 kg. uitge worpen. Verscheidene huizen werden ver nield, doch de bewoners konden schuil plaatsen binnenvluchten. Het schijnt, dat slechts enkele personen licht gewond zijn. Geschut dondert tegen Madrid. Van gisteren te middernacht af hebben de batterijen der opstandelingen, nadat zij hun activiteit gedurende eenige dagen had den gestaakt, het bombardement op de hoofdstad hervat. De schoten worden met betrekkelijk groo te tusschenpoozen gelost. De munitie is van groot kaliber. Stilstand bij Teruel. De regeeringstroepen hebben krachtige pogingen gedaan om de troepen van Fran co te verdrijven uit de stellingen, welke zij bij Teruel hebben veroverd. Aan het einde van den dag was de frontlijn niet of weinig gewijzigd. De laatste opmarsch van de rechtschen plaatste het Noorden en Noord oosten van Teruel in het schootsveld .van hun mitrailleurs. Arbeid en productie beheerscben de finantieele vraagstukken Onderhandelingen over econo mische en politieke kwesties Besprekingen in zeer vriendschappelijke geest Te Londen zijn reeds dagenlang besprekingen aan den gang tusschen de vertegenwoordigers van Eira (Ier land) en Engeland. De Valera zelf is naar Londen gekomen om de onder handelingen voor zijn land te leiden, terwijl de Minister van Dominions MacDonald voor de Britsche belan gen opkomt. DE VALERA. Men weet, dat ernstige kwesties de goede verstandhouding tusschen het Groene Eiland en zijn naaste buur en vroegere overbeerscher, Engeland, vertroebelde. Sinds Zuid-Ierland onder leidng van de Valera zich vrijwel vrij wist te maken van het Britsche Opperbe stuur, wil de verhouding niet erg goed vlotten. Het is daarom een verheugend verschijnsel, dat de beide partijen, die èn in militair èn in economisch op zicht elkaar zoo dringend noodig Tijdens een lunch van de republikeinsche commissie voor industrie, handel en land bouw heeft oud minister van financiën Geor- ges Bonnet een rede gehouden, waarin hij de omstandigheden uiteen zette, waaronder hij uit Amerika is teruggeroepen om de por tefeuille van financiën in het afgetreden ka binet te aanvaarden. Hij acht zich gelukkig resultaten te hebben bereikt. De begrooting is in evenwicht en aan het begin van het jaar besehikte de schatkist over 3 milliard francs netto, terwijl de goudreserve was toe genomen. Dit bewijst, dat de kapitalen naar Frankrijk zijn teruggekeerd. Spreker vroeg zich vervolgens af hoe de jongste crisis kon ontstaan. De laatste we ken hadden zich moeilijkheden voorgedaan, welke wantrouwen wekten onder de bevol king, ook onder de massa, welke haar spaar penningen naar de spaarbanken had ge bracht. Dit leidde tot het terugtrekken van kapitalen en onrust op de wisselmarkt. Bon net was van meening, dat het land op ern stige wijze moest worden gewaarschuwd door te verklaren, dat niet door proefnemin gen, noch door wisselcontrole een financieel herstel kon worden verkregen. Hij leverde felle critiek op wissel-controle en verklaarde, dat de financieele vraagstukken worden bc- heerscht door de vraagstukken van arbeid en productie en door het moreel van het land; het land moet een open oog hebben voor de gevaren, welke het bedreigen. „Java" zal in de Rotterdamsche haven de blijde Geboorte met saluutsefco tea aankondigen* Hulp der Russen aan China Communistische opstand op For- mosa Door het slechte weer werd gisteren de strijd aan den spoorweg tusschen Tientsin en Poekau ernstig gehin derd. Beide partijen bepaalden zich tot het verbeteren van hun stellin gen. Het agentschap Domei publiceert berich ten uit Hsinking, waarin wordt melding ge maakt van troepenconcentratie in het zui delijk deel van Buiten Mongolië dat onder Russische invloed staat en het vervoer van bouwmaterialen in zuidelijke richting, waar versterkingen zullen worden aangelegd. Generaal verkocht opium. De vroegere gouverneur van 'Sjantoeng, generaal Han Foe Tsjoe, wordt ervan be schuldigd niet gehoorzaamd te hebben aan de militaire bevelen, zonder bevel terug te zijn getrokken, opium te hebben verkocht aan de bevolking van Sjantoeng en open bare fondsen in beslag te hebben genomen. 'Arrestaties. De politie in de internationale nederzet- 'ing te Sjanghai heeft talrijke wapenen in beslag genomen en een dertigtal arrestaties verricht in verband met de jongste aan slagen van terroristen, o.a. op een Chineesch advocaat, die er van verdacht werd het voorzitterschap te hebben aanvaard van het nieuwe gerechtshof, dat door de Japansche autoriteiten te Nantau is ingesteld. Van Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat het op Formosa onrus tig zou zijn. Het petroleum-depot van de Japamsche vloot te Koeroeme op Formosa zou door communisten zijn vernield, terwijl zestig Japan- sche bewakers zouden zijn gedood of gewond. De olievoorraad, welke voldoende zou zijn geweest voor zes jaar, is volgens de ge- «Rfeten geheel verbrand. Dit nummer bevat 8 pagins'a EERBERICHT DB BILT S BINT' Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temp. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen regen .zacht. Barometerstand hedenmorgen 8 unr 772 hebben, ernstige pogingen doen om tot regeling der geschillen te komen. Nog geen overeenkomst. Na de besprekingen tusschen de vertegen woordigers van de regeering van Eire en van Engeland is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, „dat nog geen overeen komst tot stand is gekomen." De besprekingen zijn evenwel ver genoeg gevorderd, om de deskundigen van de beide regeeringen in staat te stellen, sommige punten meer in bijzonderheden na te gaan. Zoo lang dit onderzoek duurt, zullen de besprekingen van de ministers worden on derbroken; zij zullen worden hervat zoodra dit noodzakelijk zal blijken. Naar vernomen wordt, zal de onderbre king van de besprekingen slechts enkele weken duren! Mac Donald had gisteravond nog een onderhoud met De Valera in zijn hotel. Het voorgesteld handlesverdrag zal een bespreking van enkele weken noodig ma ken, en enkele Iersche financieele- en han delsdeskundigen, zullen te Londen blijven voor gedachtenwisseling met de Britsche deskundigen. Het resultaat van dc gevoerde onderhan delingen is, dat de besprekingen aan beMe zijden thans geconcentreerd worden op een handelsverdrag als eersten maatregel, nam* verbonden met de studie van de finan cieele vraagstukken, Vervolgens komt het vraagstuk van dc landsverdediging, terwijl in het verre verschiet dc kwestie van de verdeeling of de eenheid des lands ligt. De besprekingen werden gevoerd in een geest van groote hartelijkheid. Collectieve arbeidsovereenkomst. De Nederlandscho aannemersbond en pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland heeft in zijn gisteren te Amsterdam gehouden ledenvergadering de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal ingaan op 1 Maart a.s. en bevat in hoofdzaak een loonsverhooging van twee cent per uur, zoo wel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor den water-, spoor-, en wegenbouw. De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. Keuring voor den dienstplicht De minister van defensie heeft bepaald, dat de keuring van dienstplichtigen van de lichting 1939 niet zal worden gehouden in den middag van den werkdag volgende op den dag waarop een prins of prinses zal zijn geboren. De keuring dezer dienstplichtigen zal op een nader te bepalen dag plaats heb ben. EEN GEVAL VAN ENCEPIIALITIS. Na inenting. Nadat zeer geruimen tijd niet moer was gebleken van het voorkomen hier te lande van encephalitis na inenting is, aldus de Msb., enkele weken geleden weder een ge val geconstateerd. Ter kennis van het staats toezicht op de volksgezondheid is namelijk een geval van deze ziekte gebracht dat in de maand December j.1. is voorgekomen. Het patientje was een meisje van negen jaar. Algemeene schoolvoeding in Italië „Duce, ik dank U voor wat Gij mij geeft. Naar de N. R. Ct. meldt, zal de schoolvoe ding in Italië, welke vroeger alleen voor de armste kinderen gold, voortaan vodïf alle kinderen van de lagere school geldCTL De ouders, die er toe in staat zijn, moeten er een vast bedrag voor betalen, maar alle kinderen krijgen hetzelfde voedsel. Aan de maaltijden zullen de kinderen het volgende gebed moeten, uitspreken: „Duce! Ik dank u, voor wat gij mij geeft om mij gezond en sterk te maken. Moge de Heer, den Duce behoeden, zoodat. hij nog lang gespaard moge blijven voor het fascistische ItaliëV.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1