Schaduwen over Britsch-Indië Wordt de MijdrecWe knoeier toch millioncair? Jeugdige inbrekers aangehouden Geheimzinnige doode was een Pool Burgemeester zag auto in een sloot Postvluchten op Indië |Jodhp-19 Jan- inan*-]9 Ian' a«Bu"ms) |Ba(?tl' 19 Jan' lAthenc 19 Jan' Oranjeboom in het hartje van Amsterdam Drie doodvonnissen in Palestina Roemeensche Joden willen naar Abessinië Dijkstra en Mijnders in vorm GANDHI MAG NOG NIET HEEN GAAN SCHEURING IN HET CONGRES WAARSCHIJNLIJK. De Mahatma is ziek. Reeds sinds vele weken. Ook het verblijf in de badplaats Joehoe bij Bombay, waar heen hem de artsen gestuurd heb ben, heeft tot nog toe geen gene zing kunnen brengen. De conumu- niqué's, die zijn secretaris van tijd tot tijd over den toestand van den Mahatma uitgeeft, maken er geein geheim van, dat de situatie nog steeds zorgwekkend is. Een Indiër zei mij onlangs: „Wanneer de Mahatma leven wil, zal hij leven, wanneer hij niet meer leven wil, zal hij van ons heengaan." MiilioCnen zien in Gandhi een heilige, millioenen verwachten slechts van hem be vrijding van een menschonwaardig bestaan en betuigen hem dagelijks hun aanhanke lijkheid. De Mahatma mag daarom nog niet heengaan. De dokters hebben hem iedere inspanning en opwinding verboden, ook mag hij voorloopig niemand ontvan gen en geen interviews geven, hij moet. absoluut rust houden. Ook de Britten ongerust. Maar ook in Britsche kringen maakt men zich over den gezond heidstoestand van den Mahatma be zorgd. Want Gandhi heeft juist in de laatste, voor de geschiedenis van Britsch-Indië zoo belangrijke jaren blijk gegeven, een uitstekend staats man en bemiddelaar te zijn. Hij al leen lieeft het mogelijk gemaakt, dat op het oogenblik het Congres in ze ven provincies met succes de be stuursaangelegenheden. in de hand (nemen kon. En do laatste maanden hebben aange toond, dat het geenszins tot ernstige wrij vingen tusschen de Congrësregeeringcn en de Britsche gouverneurs gekomen is, d.w.z. dat de oorspronkelijk zoo breede kloof tus schen het Congres en de Britten toch nog overbrugd kan worden. In politiek opzicht is het laatste halfjaar dan ook uiterst rus tig verloopen. Overal was de verzoenende geest van Gandhi te bespeuren. Het is der halve begrijpelijk, dat ook de Britten zich over don gezondheidstoestand van don Ma hatma xëër ongerust* maken, want zijn In vloed is juist voor den overgangstijd, waar in zich de groote Britsch-Indisohe ontwik keling op het oogenblik bevindt, van de allergrootste beteekenis. Wat zal er gebeuren, als de Ma hatma er niet meer zijn zal? Nog wordt het Congres door den overwel digenden invloed van Gandhi samengehou den. Men weet, dat de radicale linkervleu gel, de socialistische congrespartij, zich. slechts zeer ongaarne bij de door Gandhi uitgestippelde politiek, die alle daden van geweld verwerpt, neerlegt. Maar wat zal er gebeuren, wanneer de Mahatma er eens niet meer zijn zal? Dat is de bange vraag, waarover men in alle kringen spreekt. Men rekent in ieder geval beslist op een scheuring in de Congrespartij. Zullen de radicalen, de marxisten de overhand krij gen? Zullen de rijke geldgevers, die op het oogenblik het Congres steunen, zich terug; trekken? Het is waarschijnlijk, want zij willen van het marxisme niets weten. Er zou in dat geval het gevaar bestaan, dat liet Congres de toelating van de verboden communistische partij in do provincies, waar het de regceringsmacht uitoefent, zal trachten door te zetten, maar hier zal de gouverneur dan wel oen woordje gaan mede spreken. De politiek van Nehroe. Na Gandhi is Pandit Jawaharlal Nehroe de populairste man in Britsch-Indië. liet is daarom waar schijnlijk, dat hij het stuur van het Congresschip in de hand zal ne men, wanneer de Mahatma er eens niet meer zal zijn. Het is algemeen hekend, dat cr tusschen deze beide groote Britseh-Indiërs op liet gebied der wereldbeschouwing tegenstellin gen bestaan. Nehroe bezit weliswaar op 't oogenblik nog niet den enormen invloed over de millioenen Britseh-Indiërs van een Gandhi, maar hij heeft de Indische jeugd achter zich. Terwijl de idealen van don Mahatma zich op het gebied van de ethiek bewegen, liggen die van den Pandit op sociaal gebied. De Mahatma ziet hot heil van Britsch-Indië in de redding en ont wikkeling van het dorp, van do plattelandsbevolking die immers de overweldigende meerderheid van het Indische volk vormt, in de ontwik keling van het huis- en handwerk (spinnen!) onder uitschakeling van de machine, verder in spaarzaam heid, eenvoud en een godsdienstig leven, waarbij het kastenwezen en alle andere religieuse tegenstellingen uMietcn verdwijnen. Nehroe daaren» Njrcn is de socialist. Hem interes seeren dc religieuse belangen van de massa's veel minder dan de eco nomische. Nehroe streeft naar de heerschappij van de groote massa, zoowel op hot land als in de steden. Intusschen weet ook hij, dat het Britsch- ïndische volk nog niet rijp is voor het so cialisme cn zijn streven is cr dan ook op gericht, de Britseh-Indiërs daarop langzaam De man, van wien millioenen lotsverbetering verwachten. voor te bereiden, want als' voorwaarden voor de ontwikkeling van zijn socialisme beschouwt hij cle volledige politieke on afhankelijkheid cn do vernietiging van het kapitalistische imperialisme. Nog heeft de socialist Nehroe zich gebogen voor den ethicus Gandhi, voor wien hij een grenzenlooste ver eering heeft. Maar het. ligt voor de hand, dat het heengaan van den Mahatma moet leiden tot een politieken strijd niet slechts in het Congres, maar in geheel Britsch-Indië, een strijd, waarvan de gevolgen in het geheel niet te overzien zijn. De „groote onbekende0 ontlast zijn geweten DE SCHULDBEKENTENISSEN VAN DE RIJKE WEDUWE ZOUDEN ECHT ZIJN. VERZOEK TOT REVISIE. In de zgn. „Mijdrcchtsche millioe nen zaak is een belangrijke wending gekomen, waardoor het niet uitge sloten is, dat de kweeker, die bijna vijf jaren in de gevangenis heeft doorgebracht tóch nog beslag zal kunnen leggen op de millioenen van de rijke weduwe van Wielingen. Zooals men zich herinneren zal, maakte de Mijdrcchtsche kweeker J. B. indertijd aanspraken op de erfenis van de schatrijke ietwat zonderlinge wed. van Wicringcn te Mijdrecht, die eenigc jaren geleden overleed. Men vermoedde echter, dat de stukken schuldbekentenissen, koopacten, enz waarmede B. zijn aanspraken bewijzen wil de, valsch waren en liet gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hem wegens valsch- heid in geschrifte tot vier jaar gevangsnis- straf. Een tweede proces wegens daarna ont dekte vervalschte stukken volgde en bezorg de den pseudo-erfgenaam opnieuw een jaar celstraf. In October j.1. hij had toen bijna vier-cn-een half jaar gezeten werd hem de rest van de straf kwijtgescholden. Thans vraagt deze man revisie van dc heide veroordcelingen, daar vol gens hem nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, die zijn onschuld zou den kunnen bewijzen. De zoogenaam de „super vertrouwensman", een groote onbekende, die in de proces sen een belangrijke rol speelde, is ontdekt, doordat hij zich bij de ver dediging heeft aangemeld. De kweeker heeft steeds volgehouden, dat hij de vertrouwensman was van de outie weduwe en niet de Mijdrechtsche notaris, die haar zaken behandelde. Kort voor haar dood was er echter een soort super ver trouwensman op het toonecl verschenen, die door mevr, v. W. met het oppertoezicht was belast. De stukken tóch echt? In 1931. zoo heeft deze man thans ver klaard, had hij met mevr. .van W, kennis gemaakt. Hij wist zich in haar vertrouwen 1e dringen en uit haar mond hoor de hij, dat de stukken, waarvan do echtheid later zou worden betwist en <lie zouden leiden tot de veroor deeling van den kweeker, inderdaad echt warén: Hij had geprobeerd B. uit het vertrou wen van de oude vrouw te etooten, doch dit was hem niet gelukt. Wel had deze hem opgedragen tijdens haar leven en na haar dood een oogje op den kweeker te houden, en te zorgen, dat hij de legaten uitkeerde, die zij had genoteerd op een lijst. In 1931, zoo vertelde deze geheimzin nige persoon verder, dat hij bij mevr. v. W. een pak stukken gehaald cn tevens een som geld ontvangen. Deze stukken, die alle liepen over de betrekking tusschen mevr. van W. en den kweeker, had hij later, zon der zich bekend te maken, aan (de verde diging gestuurd. Zijn geweten liet hem niet met rust. Aanvankelijk toen B. in de gevangenis vertoefde had de anonymus aangeboden te „praten" voor een bedrag van vijftig duizend gulden. Nu zegt hij echter geen geld te willen hebben, daar het. er hem slechts om te doen is zijn geweten te ont- lasteh. Deze anonymus was geen onbeken de voor Justitie en politie, doch de laatste jaren heeft hij zijn leven gebeterd. Hij heeft indertijd een deel der terechtzittingen voor het Hof bijgewoond, waar hij ook als ge tuige is opgetreden, doch waar hij zorg vuldig over zijn rol van vertrouwensman heeft gezwegen. Een nieuwe getuige. Een tweede grond, waarop deze revisie is aangevraagd betreft het volgende: bij de stukken, die in de processen een rol speel- dön, was een z.g. acte van décharge. Deze zou door mevr. van Wieringen geteekend zijn in het bijzijn van den kweeker in bet huisje van een landarbeider. Mevr. van W. deed namelijk liefst zoo geheimzinnig mo gelijk. Tijdens de besprekingen was iemand de kamer binnengekomen, doch later de onderteekening had plaats op 31 December 1922 herinnerde de kweeker zich niet meer wie dat is geweest. Thans is hij den man tegengekomen, die een oogenblik bij de besprekingen aanwezig is geweest en deze zou zich het feit, dat nu reeds vijftien jaar geleden gebeurde, nog herinneren. Ook dit is in het revisierequest opgenomen. Politie dacht, met vakmenscheii te doen te hebben. Dc recherche der gemeente Velsen heeft twee jongens aangehouden, die er van ver dacht worden betrokken to zijn bij een insluiping, waarbij onder meer geld werd vermist. Bij het nader onderzoek is gebleken, dat deze jongens, die 17 en 13 jaar oud zijn, in de laatste maanden ten minste zes inbraken in Velsen hebben gepleegd, waarbij zij zich door verbreking van glasruiten of met be-> hulp van een valschen sleutel toegang ver schaft hadden tot perceelen, waarvan de bewoners enkele uren afwezig waren, o.m. tot de woning van een politie-beambtc. Zij maakten zich meester van geldsbedra gen, gouden ringen, portemonnaies, enz. en verbraken in enkele gevallen tevens de gas meter in de woning. De opbrengst weid besteed voor bioscoop bezoek, snoeperij cn voor aanschaffing van hulpmiddelen voor inbraken. De knapen zijn zoo listig te werk gegaan, dat de politie meende, dat bij de inbraken sprake moest zijn van volleerde „vakmen- schen". Geen misdrijf in het spel. Over het geheimzinnige lijk, dat Dinsdag avond op de binnenplaats van het gebouw „De Joodsche Invalide" te Amsterdam ge vonden is, verneemt liet Hsb. nader het vol gende: Uit de papieren van den overledene kon zijn identiteit., later door huis- genooten bevestigd worden vast gesteld. Men bleek te doen te heb ben met het stoffelijk overschot van een ongehuwde® Pool, die eenige ja ren geleden uit Duitschland naar Nederland was gevlucht. De man woonde bij een familie in de Lepel straat, De Pool had herhaaldelijk hulp van de „Joodsche Invaldie" genoten hij kende ook den weg in het gebouw. Daar zijn horloge van den ketting was losgerukt en naast den man lag, werd aanvankelijk aan mis drijf gedacht. Uit 't voortgezette onderzoek dat tot 2 uur de autoriteiten van justitie en politie bezig hield, is echter gcblekpn, dat er zoo goed als zeker geen misdrijf in het spel is geweest. Door een beroerte getroffen. Het lijk is voorloopig in beslag genomen om heden gerechtelijk te worden geschouwd Bestuurder bleek jammerlijk ver dronken. Hedennacht te ongeveer 1 Uur, toen de burgemeester van Kethel (Z.H.) mr. J. J. Lips, per auto huis waarts keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat in een langs den weg loopende sloot een personen auto lag. De Burgemeester riep onmiddellijk de hulp in van den gemeenteveldwachter Braam, die zich te water begaf teneinde te onderzoeken of zich iemand in de auto be vond. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Men trachtte den bestuurder, die bij zijn pogingen om uit den wagen te komen, met een arm tusschen het portier bekneld was geraakt te bevrijden. Na korten tijd mocht dit gelukken, doch de inmiddels ter assisten tie ontboden doktoren konden slechts den dood constateeren. De verongelukte autobe stuurder bleek te zijn de 50-jarige ongehuw de wegenbouwer W. S. uit Kethel,, die ter plaatse bij een zwager in woont. Het stoffe lijk overschot is naar diens woning oven-ge bracht. Vertrek van Aankomst te fh"n"?s) |SinKBP. IS» Jan.|Band. 19 Jan. (heenreis) |Napels 19 Jan' |Ale*' 19 ,an' Band. 19 Jan. Bangk. 19 Jan. Emoe (terugreis) Oehoe heenreis) A'dam 20 Jan. De boom uit het vroegere prins dom Orange in Frankrijk per vliegtuig naar Holland vervoerd Vrijdagavond waren eenige vrienden, le den van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen bijeen, toen een hunner het plan opperde, om door een bijzondere, daad de herinnering aan de blijde gebeurte nis ten Hove vast te leggen. De gedachten gingen weldra uit naar het planten van 'n. Oranjeboom en toen de vrienden zich hier mee hadden vereenigd, werd een 3tap ver der gedaan en bepaald, dat dan, namens de A.M.V.J. in het Leidsche Boschje, tegenover het bekende hoekgebouw aan de Vondel- straat, een boom uit het vroegere prinsdom Orange, in het Rhöne-dal, zou worden ge plant. Restte dus de moeilijkheid om aan dien boom te komen. Verschillende autori teiten werden in den arm genomen, en zoo slaagden de A.M.V.J.-mannen er in, intijds een echten Oranjeboom in handen te hebben. De K.L.M. voerde hem uit Frankrijk naar Schiphol, waar gistermiddag een groep A.M.V.J.'ers, samengesteld uit twee afge vaardigden per groep, het houtgewas offi- ccel in ontvangst namen. Gezagvoerder Blaak overhandigde om kwart over drie de origineel Oranjeboom persoonlijk aan dr. J. Eykman, den direc teur van de A.M.V.J., waarbij de vreugde uitingen van de getuigen uiteraard niet ont braken. Voor de „Sperwer" werd het histo rische moment vereeuwigd. Daarna begaf men zich naar een hoek van het terras, waar, voor de Phohi-microphoon, de heer Pauw de gebeurtenissen, welke de komst van den Oranjeboom voorafgingen, in herin nering bracht. Met het zingen van het Wilhelmus be sloot men deze officieele handeling. Burgemeester de Vlugt is bereid gevon den den Oranjeboom op den nationalen feestdag des middags te drie uur .in het Leidsche Boschje te planten. Volgens het Fransche agentschap Havas zijn gisteren drie personen ter dood veroordeeld: twee wegens het dragen van wapens en opstand in Nabloes cn Jeruzalem en een derde te Haiffa wegens een inisda- digen aanslag. Verscheidene aanslagen zijn weer gepleegd op Joodsche kolonies in de streek van Jeruzalem. Er zijn daar bij echter geen slachtoffers gevallen. Bom opgevangen. Een groep terroristen heeft een bom ge worpen naar een auto, waarin zich vijf per sonen bevonden. De bom was van groot formaat. De koelbloedigheid der inzitten den, Joodsche ambtenaren, heeft hun het leven gered. Een hunner slaagde er in de hclsche machine op te vangen en op den weg te gooien, waar zij tot ontploffing kwam zonder dat slachtoffers te betreuren zijn. In verband met den moord op den Brit- schen archeoloog Starlcey zijn zestien perso nen gearresteerd. In verband met de maatregelen, die de re geering tegen de Israëlieten denkt te ne» men of reeds genomen heeft, tal van Joden van plan, naar Zuid-Amerika, o.a. Bra zilië, te emigreerèn. Een delegatie van Jo den uit Bessarabië heeft de Braziliaanschen gezant te Boekarest een memorandum in de- zen zin aangeboden. Verder is een Joodsche vereeniging opgericht met het doel de mogelijk, heid van emigratie naar Abessinië te bestudeeren Het is twijfelachtig of een verzoek, dat een aantal Roemeensche Joden tot de Italiaansche autoriteiten zou wilen richten om zich in Abessinië te mogen vestigen, ingewilligd wordt. Bevoegde kringen te Rome bepalen zicH er toe te verklaren, dat, indien een derge lijk verzoek werd ingediend, de regeering het behoqrlijk zou bestudeeren. Zij merken echter tevens op, dat de Italianen Abessinië vóór alles voor zichzelf hebben veroverd. Subsidie ingetrokken. Volgens het Roemeensche blad Timpul zal de subsidie, die tot dusver steeds in de be grooting was uitgetrokken voor den Jood* schen eeredienst, worden ingetrokken. Uaet&cd Oefenwedstrijd Bondselftal Pienter faalt als spil Piet de Boer maakt geen groot- schen indruk. LINCOLN CITY MET 5—0 GESLAGEN. De oefenwedstrijd van het Neder- landsch Bondselftal tegen de Engel- sche derde klasse profclub Lincoln City, welke gistermiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam is ge speeld, heeft ongeveer 10.000 toe schouwers getrokken, die over het al gemeen getuigen zijn geweest van een aardige ontmoeting. Onze spelers. Aan dc hand van den uitslag zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat het Bondselftal sterker is geweest en dat de profs niet veel in te brengen hebben gehad. Maar dat is toch niet het geval geweest, ja eigen lijk zijn de Engelschen nog meer in den aanval geweest dan de Hollanders. Dat zij geen doelpunten konden maken, lag eens deels hieraan, dat zij het samenspel te ver doorvoerden hoe mooi hun passes dan ook veelal warenanderdeels, wijl Dijkstra zijn doel op werkelijk kranige wijze verdedigd HENNY DIJKSTRA. heeft. De Z.F.C.'er wist er zelfs een straf schop uit te houden. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat Wilders een vrij goede eerste en een hoogst matige tweede helft had en dat juist Van der Linden, die er voor de rust maar niet in kon komen, in de tweede helft tal van ver dienstelijke dingen heeft gedaan, zonder ech ter den indruk te maken, dat hier een toe komstige international aan het werk was. Wilders is bij lange na niet meer de Wil ders van den tijd, dat hij naast Caldenhove een prima partij speelde in het Nederlandsch elftal. De proefneming met den Bc Quik- achtcrspelcr Pienter op de spilplaats is een volkomen mislukking gewor den. Als stopper-spil liep hij de ach terspelers voortdurend in den weg, zonder dat hij er in slaagde vaak een bal te raken. Slechts zijn kop- werk mocht er af en toe zijn Na de rust waagde hij zich als spil wat meer naar voren, maar ook toen ging er van hem niet de minste kracht uit. Pauwe en van Heel hebben zich niet over matig ingespannen. In de voorhoede was het duo SmitMijn ders een prachtige linkervleugel en daarom was het jammer, dat laatstgenoemde in dc tweede helft tengevolge van een blessure genoodzaakt was uit te vallen. Als Mijnders. straks weer fit is, zal zijn meespelen voor 't Nederlandsoh elftal ongetwijfeld een be langrijke versterking beteekenen. De Boer maakte een doelpunt, maar daarvoor had hij een paar heel gemakkelijke kansen verknoeid Een groot figuur in deze voorhoede was hij bij lange na niet en dat hij de man is, die tegen dc Belgen onze voorhoede moet leiden, is moeilijk aan te nemen. De Julianaman Vondenhoff had blijkbaar in de eerste helft last van plankenkoorts, maar na de rust heeft hij zich aardig her steld en toen heeft hij herhaaldelijk het be wijs geleverd een voetballer te zijn, die uit het goede hout gesneden is. Drok, die voor Mijnders inviel, moest linksbuiten spelen cn dat hij op de voor hem vreemde plaats er niet veel van te recht bracht, behoeft geen verwondering te wekken. Het verloop van den strijd. Na verloop van twintig minuten maakte Mijnders na een snellen ren met een keu rig schot het eerste doelpunt (1—0). Voor de rust bracht van Spaandonck, die een .vrij nuttige, maar stellig niet buitengewone partij speelde, den stand met een kopbal uit een voorzet van Mijnders op 20. De Engelschen kregen een paar kansen, die zij niet benutten. Na de rust bracht Smit uit een penalty den stand op 3—0. Even te voren was Mijnders uitgevallen. Na een pass van Smit scoorde Vondenhoff een vierde doelpunt, dat de Engelsche kee per had kunnen verhinderen (4—0). De Boer zorgde, nadat een doelpunt van Drok we gens buitenspel geannuleerd was, voor het laatste doelpunt i50). tfcAaatieth Nederlandsche rijders te Oslo De Nederlandsche rijders, die sedert, gcruimen tijd onder auspiciën van den Koninklijken Nederland- schen Schaatsenrijders Bond in Noorwegen trainen, zijn gisteren tegen enkele Noorsche junioressen te Oslo uitgekomen, wélke wedstrij den meer bedoeld waren als onder linge krachtmeting. Er werd gereden op de 500, 1500 en 5000 meier, terwijl de Noorsche tegenstanders uitsluitend op cle beide eerste afstanden uit kwamen. Gonne Donker reed ook op de 5000 mieter mee en maakte daarop een tijd van 10 min. 20.5 sec. bij de hoeren bleek Havékotite de beste totale prestatie te hebben gemaakt. De rijders Langedijk, Koops *en Roos kwa men niet uit in verband met de Zaterdag a.s. aanvangende Europeesche kampioen schappen. Het ijs was goed en ook de weersomstandigheden lieten niets te wen- schen over,

Schager Courant | 1938 | | pagina 2