OPRUIMING J.B. KOSTER Plaatselijk Nieuws. Millioenen-demonstratie op het We Plein Veemarkt Utrecht. Hoogste Sovjet weer uiteen Kaasmaker fotermaker IN ONZE SEIZOEN- „Geloof en schoonheid" Twee dooden door bevroren verwarming Verwijdering tusschen Berlijn en Tokio U hebt voorrang JAARVERGADERING HARMONIEKAPEL. Gisteravond hield Scliagen's Harmonieka- pel, onder leiding van haar voorzitter, den heer H. Starreveld, de jaarvergadering, welke door 19 leden werd bezocht. De voorzitter opende met welkom en sloeg een blik op het afgeloopen jaar, dat vrij goed is verloopcn. De notulen en het jaarverslag van den secretaris, den heer De Geus, werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat door de kapel weer tal ven kecren gratis mede werking werd verleend; de boottocht naar Texel, welke zoo uitnemend slaagde werd tevens nog gememoreerd. Het leden (al was ongeveer hetzelfde gebleven, dat van de Jeugdkapel eenigszins teruggcloopcn. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer G. Ko ning, nemen we over, dat er een batig saldo was. Verloting, toetreding van donateurs en steun van de burgerij droegen hiertoe het hunne hij. Tot leden van de Kascommissie-1938 wer den benoemd de heeren C. Molenaar en J. Balk. Besloten werd, ter gelegenheid van den nationalen feestdag, de commissie, welke de feesten organiseert, medewerking te vei'lee- neo. Zoo het eenigszins mogelijk is, zal 20 Fe bruari a.s. nog een concert worden gegeven, waarop dan soli, duo's, trio's, quartettcn etc. zullen worden uitgevoerd. De bestuursverkiezing bracht de herbe noeming van de heeren Starreveld, Koning en C. Prins. Wat de boottocht-1938 betreft, werd ge dacht aan een bezoek aan Velzen of Minui- den, waarbij dan langs de Zaan zal worden gevaren. Voor een tocht naar Texel bleek bovendien grootc belangstelling te bestaan. Het be stuur zal de plannen nog nader uitwerken. Bij de rondvraag drong de heer .Tb. Geuse broek erop aan beter thuis te studeeren, ook door de gezamenlijke partijen, waarmede hij algemeenen bijval verwierf. De heer Helder wilde dezen herfst aan een concours deelnemen. De heer Balk vroeg, of er al plannen be stonden voor de viering van het 70-jarig be staan in 1939. Officieele plannen waren er nog niet. Toen nog besloten was, sterk de uitbreiding van het ledental van de Jeugdkapel te bevorde ren, en eenige zaken van meer huishoude- lijken aard waren behandeld, volgde slui ting. Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA Middenstandsvergadering. De handeldrijvende- en industricele mid- denstandsvereeniging „Anna Paulowna" Vergaderde gisteravond in Veerburg. Alvorens de vergadering te openen, ver zocht de voorzitter, de heer C. Kaan, de aan wezigen zich een oogenblik van htm plaats te verheffen en het, op zoo'n jeugdigen leef tijd^ overleden lid J. Grin, te gedenken. Na deze daad van piëteit volgde dan ope ning en goedkeuring der notulen. In behandeling kwam een schrijven van een commissie, gevormd uit de drie mid denstandsbonden, om tot verlaging van de electriciteitstarieven te komen. Deelname dan deze actie vraagt, een uitgave van 50 ct. voor een uitgebracht rapport en, als men van de actie profijt heeft, 50 van het voordeel, dat men behaald heeft. Dit alleen voor het eerste jaar. De heeren Moolenaar en Van Zandwijk laakten de houding van het provinciaal bedrijf, dat wel cadeaux geeft en flinke winst maakt, maar niet den stroomprijs verlaagt of dwingt tot aanschaf fing van een kookstel om voor den stroom prijs van 3Vi cent in aanmerking te komen, terwijl men 5 ct. moet betalen, als men zoo'n stel niet heeft en toch veel stroom afneemt, ook op de uren, waarop anderen koken. Op de vergadering gaven 19 leden zich op voor deelname aan de actie. Lang en breed werd gesproken over cur sussen in verband met de vestigings- eischen. Het was moeilijk spijkers met koppen te slaan omdat men wel veel voelde voor een plaatselijken cursus, maar nog niet over voldoende gegevens beschikte om een over zicht van de kosten te krijgen. Voor de ou deren wordt een speciale schriftelijke cur sus samengesteld. Er gaven zich 16 perso nen op om die cursus te volgen. Voor de jongeren zal, als meerdere gegevens bekend zijn, overwogen worden of ook voor hen een schriftelijke-n cursus, met mondelinge toelichting voorkeur verdiend boven het volgen van een mondelingen cursus elders, waaraan natuurlijk veel bezwaren vastzit ten (reiskosten en tijdsverli.es) Hierop volgde voorlezing van twee ver zoeken. Het eerste, gericht aan den Ge meenteraad, vroeg, bij de aanbesteding van den bouw van het nieuwe raadhuis, voor keur te verleepen aan de plaatselijke am bachtslieden en de meubileering door tus- schenkomst van de plaatselijke middenstan ders te doen plaats hebben. Het tweede verzoek, gericht aan B. en W. vroeg inscha keling van den middenstand bij de distribu tie van levensmiddelen aan de werkloozen, De vroeger daartegen geopperde bezwaren meent men te kunnen ondervangen. Na rondvraag sluiting. LEZING JAN STRIJBOS. Zooals ook uit een advertentie in het blad van gisteren blijkt, komt Vrijdagavond de bekende Jan Strijbos in „Veerburg" in een lezing met lichtbeelden vertellen van zijn reis naar IJsland. ZIJPE PETTEN. Woensdagavond ontstond brand in het perceel, bewoond door den heer J. Tiessen te Hazepolder. Vermoedelijk heeft de warmte van den schoorsteeën zich medegedeeld aan een hoeveelheid oud materiaal, dat op den zolder was opgeslagen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, was al gauw het vuur meester. De waterschade was niettemin beduidend. BURGERBRUG. Zooals per advertentie is bekend gemaakt, zijn ook hier ter eere van de a.s. blijde ge beurtenis plannen gemaakt deze feestelijk te vieren. Hiertoe.zal Jan Buisman, bijgenaamd de Schager Buziau, met zijn kunstcnsemble zijn medewerking verlcenen, zoodat het ge heel een bal-cabaretavond wordt, waaraan nog verschillende leuke attracties zullen zijn verbonden. NIEUWE NIEDORP SCHAKEN. De Niedorper schaakclub spookte simul taan togen den Dirkshorn-spolor J. Bakkum. De heer Bakkum, die als zoodanig debu teerde, kwam aan de weet, dat het simul- taanspclen zeer zwaar is. De Niedorpers trokken geweldig van leer en wisten van de dertien partijen niet minder dan negen par tijen te winnen. Drie partijen waren voor den heer Bakkum, terwijl 1 partij in remise eindigde. Eindstand alzoo 9K—ZYi in het voordeel van de N. Niedorpers. A.s. Zondag komt Spanbroek voor het spelen der revanche- match. MOLOTOF HERKOZEN ALS VOOR ZITTER DER VOLKSCOMMISSA RISSEN. De Opperste Sovjet is (zon der een dag voor de volgende bijeenkomst vast te stellen) ver daagd. Vóór de verdaging betrad een delegatie van het leger, bestaande uit driehonderd vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtvloot het parlement met vliegende vaandels en schallende trompetten. Alle af gevaardigden stonden van hun zetel op en juichten maarschalk Worosii- lof toe. Namens het leger begroette kapi tein Gerasimof het parlement en hij verklaarde, dat het leger tot den dood trouw blijft aan het communis me, aan Stalin en aan Worosjilof. „We wenschen geen vreemden bo dem", zeide Gerasimof, „doch even min zullen wij een duim van het ge bied v.d. Sovjet Unie afstaan. Op last van Stalin zal het leger als één en kele man staan en een vernietigen den slag toebrengen aan de fascis tische aanvallers op hun eigen grondgebied". Namens de vloot sprak de matroos Selisnef, die verklaarde, dat een krachtiger en beter toegeruste vloot noodig is. MOLOTOF. Avond-demonstratie. De arbeiders van Moskou hebben ter ge legenheid van de sluiting der eerste zitting van den I-Ioogsten Sowjet een groote de monstratie gehouden. Tegen den avond kwamen met muziek in alle deel en van Moskou de colonnes bijeen. Om half zeven wierpen groote schijnwerpers lum licht bundels over het Roode Plein. De stoeten voerden vlaggen en portretten van Stalin en andere leden der regeering mede en marcheerden langs de tribune van het mausoleum van Lenin, waar Stalin, Molo- tof en de andere regeeringsleden zaten. Op een tweede tribune zaten de leden van het presidium van den Hoogst en Sowjet, terwijl de afgevaardigden op de granieten tribunes langs de Kremlinmuren plaats hadden ge nomen. Het voorbijtrekken der mens eken- massa's duurde bijna twee uur. Ruim een milliocn personen namen aan den optocht deel. Molotof voorzitter. Voordat de Hoogste Sovjet uit elkaar is gegaan heeft ze Molotof eenstemmig geko zen tot voorzitter van den Raad van Volks commissarissen. Deze verkiezing word door de vergadering luide toegejuicht. Maxim Litwinof werd met algemeeno stemmen herkozen tot volkscommissaris van buiten- landscbo zaken. AMERIKA BESTELT 58 BOMBARDE MENTSVLIEGTUIGEN. Het ministerie van marine heeft gisteren 58 bombardementsvliegtuigen tot een bedrag van 3.5 millioen dollar besteld. Geregeld dienst op de Zater- dagsche veemarkt te Utrecht. A. KAPITEIN, Burgerbrug. Tel. 10§. PRIJSBILJARTEN om Konijnen en Ham, op Zaterdag 22 Januari. Aanvang 7 uur. Beleefd aanbevelend, W. STROOPER, Eenigenburg. PLAATSVERVANGER woning disponibel, met opgaaf van loon. Brieven voor 29 Ja nuari aan de „Dageraad", Bur gerbrug. Gevraagd voor Den Helder: Een flink DIENSTMEISJE, voor dag en nacht, in gezin met 3 kinderen, zelfstandig kunnende werken en koken. Mevr. QUANJER—VAN ZKLM VAN ELDIK, Timorlaan 18. Te koop: 3 beste WERKPAARDEN, A. KAPITEIN, Burgerbrug, Tel. 10§. lederen dag lal van Koopjes LET WELI Nu de alom bekende Waarborgkleedlng voor sterk verlaagden prijs COMB. KREYMBORG LANGESTRAAT ALKMAAR MAGDALENENSTRAAT (Köster's Volkszaak) Staatscommissie voor werkloozenzorg De minister van Sociale Zaken heeft he den in een der zalen van het departement van Sociale Zaken de Staatscommissie, in gesteld bij Koninklijk Besluit van 6 Januari j.l. no. 11, aan welke wordt opgedragen der regeering van advies te dienen over de vraag in hoeverre in de huidige wijden van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maat schappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) ktinnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht, geïnstalleerd. Deze commissie zal ook voorstellen hebben te doen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg. Vruchtboomen groeien boven een geheime distilleerderij Marechaussée te Doetinchem ont dekt onderaardsch hol. De marechaussée te Doetinchem heeft, Woensdagavond in samenwerking met. de Winterswijksche inspectie der directe belas- tingerf en accijnzen ceivclatfffestine distilleer derij ontdekt in den Kelder van don' smid H. te'Halle, gemeente ZelhcrnT Het onderzoek leverde een eigenaardige vondst op. In een varkenshok, dat zich ach ter de smederij bevond, werd namelijk een met. stcenen afgedekte opening ontdekt, welke, toegang gaf tot een ongeveer 5 meter lange onderaardsche gang, die afgeschoten was met grootc ijzeren platen en waarin een volwassen mensch zich, rechtop loopend, vrijelijk kon bewegen. Aan het einde van dcZe gang bleek zich eén hol te bevinden, dat even eens vervaardigd was uit ijzeren pla ten, terwijl ter versteviging houten balken waren aangebracht. Deze ruimte had een oppervlakte van on geveer 9 vierkante meter. Boven deze vernuftig gebouwde werkplaats groeiden vruchtboomen, zoodat het geheel inderdaad keurig werd ge camoufleerd. Dc smid II. en zijn knecht J. R., benevens een derde verdachte, een zekere H. uit Zei- hem, zijn gearresteerd cn hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Zij verklaarden de distilleerderij, die zich tot dusver in den kelder had bevonden, te hebben willen overbrengen naar het onder aardsche hol. Stürmer in beslag genomen De rechters zouden te zacht zijn geweest tegenover de Joden! Het laatste nummer van den Stürmer, het antisemietische orgaan van Julius Strei- oher, is gisteravond door de Gestapo in beslag genomen. Men meent, dat deze maatregel zijn oor zaak vindt in de publicatie in dit orgaan van een artikel onder het opschrift: „Geen verzachtende omstandigheden in zaken van rassenschande", waarin Streioher van leer trok tegen rechters en aanklagers., die ver zachtende omstandigheden lieten gelden ten gunste van Joden in zaken van dezen aard. Dierentemmer door leeuwen verscheurd Drama in circus. Nabij Fuenfldrchen (Hongarije) is tijdens de voorstelling van een rond reizend circus een jonge leeuwen dompteur voor de oogen der toe schouwers door een leeuw aangeval len en door een heet in dc keel ge dood. Vervolgens stortten alle leeu wen zich op den in zijn bloed baden den man en verscheurden hem. De razend geworden dieren moesten door revolverschoten worden ge dood. Onder d.e toeschouwer? brak een paniek uit» Nieuwe Duitsche jeugdorganisa tie. Baldur von Schirach con stateert toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk. In een bijeenkomst van nationaal-socialis- tische ambtenaren te Berlijn heeft de rijks- jeugdleider, Baldur von Schirach, een rede gehouden, waarin hij zeide: „Niémand kan ontkennen, dat er door de ontmoetingen tusschen de oudstrijdei*s en de jeugd van beide landen een aanzienlijke ontspanning in de Fransch-Duitsehe betrekkingen is ge komen." Hij deelde verder mede, dat in den zo- mor van dit jaar een huis van de Hitler- jeugd ten gebruike van de buitenlandsche jeugd geopend zal worden. Tenslotte maakte hij bekend, dat de jon ge Duitschers tusschen 17 en 21 jaar in het vervolg zullen worden ingedeeld in een spe ciale organisatie „geloof en schoonheid." Grammens op vrije voeten Hij zal zijn oude taak weer op vatten! Nadat eenige dagen geleden de voorloopi- gehechtenis- voor-den tijd van. een-maand. was verlengd, is Grafurnens^plotseling gister in vrijheid gesteld; Naar men weet, bad dc gevangenhouding van dezen voorvechter van de taalgelijkhcid in België in Vlaamsche kringen talrijke protesten uitgelokt. Grammens heeft reeds aangekondigd, dat hij door zal gaan met het overschilderen van Fransche naamborden in het Vlaam sche land, voor welk feit hij ook in arrest was gesteld. Volgens de Vlaamsche bladen is de zaak met de vrijlating van Grammens dan ook niet afgedaan, en zal de strijd voor een algeheele toepassing der taalwetten on verminderd worden voortgezet. Huis ernstig leschadigd. Tijdens de strenge koude hebben bevroren buizen der centrale verwarming aan twee menschcn te Sofia het leven gekost. Toen de directeur van een verzekeringmaat schappij van een bergtocht terugkeerde, verzocht hij zijn huisknecht dc centrale ver warming in zijn huis aan te maken. Kort nadat zulks geschied was, barstte de ketel echter met geweldi ge kracht uiteen,"en werd dc dienst bode, die er vlak bij stond, op slag gedood, terwijl de huisknecht zoo ernstig werd gewond, dat hij eenige uren later in het ziekenhuis over leed. Ook het huis werd sterk be schadigd. Bij een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeval kwam vast tc staan, dat de buizen in de centrale ver warming dichtgevroren waren, waardoor het hcete water niet kon circulecren cn dat de ketel was gesprongen toen de druk te groot was geworden. Duitscliland bevreesd voor zijn handel op China. Reeds sedert eenige dagen beeft de Duit sche pers laten doorschemeren, dat de bemid delingspogingen der Duitsche regeering in het conflict in het Verre Oosten mislukt wa ren. De pers maande Japan aan de eischen jegens China te matigen. In bevoegde krin gen verklaart men, dat niet van een eigen lijke bemiddeling mag worden gesproken, daar Duitschland er zich toe beperkte de mededeelingen der beide desbetreffende re geeringen door te geven. Het officieele com- muniqué van heden maakt voor het eerst melding van deze goede diensten. In het algemeen gelooft men te Berlijn niet, dat Duitschland een onder Japansch toezicht staande regeering te Nanking zou erkennen, Uit de perscommentaren van de laatste dagen blijkt, dat men weinig vol daan is over de nieuwe wending in het con flict. Men schijnt niet te verwachten, dat een verovering van Noord China den Duitschen handel ten goede zou komen. Het voorbeeld van Mandsjoekwo, waar de Duitsche invoer steeds vermindert, is weinig bemoedigend. Yzererts in Mandsjoerijc Naar uit Moekden verluidt zou den rijke ijzervoorraden van naar schatting 1000 millioen ton zijn ontdekt, vijf tot 20 kilometer ten zuidoosten van Foesjoen, waar reeds steenkoolmijnen bestaan. SCHAGEN, 20 Jan. 17 Paarden f 150450, 13 geldckoeien (magere) 130—225, 12 idem vette 200—290, 5 kalfkoeien 250290, 4 graskalveren 5070, 52 nuchtere kalveren 8—16, 120 vette scha pen 2737, 133 overhouders 1823, 6 ma- gere varkens 30—43TT3 idem. (vbltc) per H<k. 5$60 ct. 113 biggen 15-r-23, konijnen 0.70 —1.75, kippen 0.80—1.20. PURMERF.XD, 18 Jan. Eierveliing. Aanvoer: 60.000 eendeieren 3.10—3.25. 80.000 kipeieren: 65GG Kg. 3.80— 3.90, 63-61 Kg. 3.65-3.80. 60-62 Kg. 3.50— 3.70. 5859 Kg. 3.40—3.55, 56—57 Kg 3.40— 3.50. 55-55 Kg. 3.35—3.50, 50-52 Kg. 3.25— 3.40. WARM'ENHUIZEN19 Jan. Roode kool 3.40—5.30, gele kool 1.50—2.20, Deensche witte kool 1.70—2.40, uien, stek 7.70—S.50, drielingen 9.10, uien 11.80, grove uien 11.50—11.60, peen 2-90. Aanvoer: 24325 Kg. roode kool, 5400 Kg. gele kool, 17.675 Kg. Deensche witte kool, 2300 Kg. uietu 800 Kg. peen. MIDDENMEER. 19 Jan. Graanbeurs. Paardebooncn O—925), voertarwe (wit) 7.508, inlandschc rogge 7—7.50. wintergerst 7—7.25, zomergerst 7 7.50, witte haver 67, groene erwten 910, karwijzaad 22.5023.50, kanariezaad 8.75 9.25, blauwmaanzaad 3132, duivcbooncn 9—10. MEDEMBLIK, 18 Jan. Gele kool f 1.501.60 per 100 Kg., bloem kool f9.70, 2e soort f3.60 per 100 stuks, uien f5.355.40. drielingen f3.60 per 50 Kg. AMSTERDAM, 19 Jan. Veemarkt. 172 vette kalveren: le kw. 78—85 ct., 2e kw. 70—78 ct., 3e kw. 60—68 ct. per Kg. levend gewicht; 24 nuchtere kalveren f813 per stuk, 110 varkens: vleeschvarbens, wegende, van 90110 Kg. 7172 ct., zware varkens 6970 ct., vette varkens 6970 ct. vette varkens 68—09 ct. per Kg. slachtgew. Aangevoerd: 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Vette kalveren matigen aanvoer, han del zeer stug. hoogere prijzen, eenige zeer beste jets hooger noteering. Nuchtere kal veren zeer matigen aanvoer, stuggen han del, terugloopcnde prijzen. Varkens zeer matigen aanvoer, handel slecht met lagere prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. Uien 11.6011.90, drielingen 10.1010.70, grove 11.60—11.80. stek 6.80-7.30, peen 2.50 3. kleine peen 1.20, kroten 2.70—2.S0, roo de kool 3.20—6.10, gele kool 1.50—2.50, D. witte kool 1.302.G0, Savovekool 2.S0, bloem kool 4.805.70, 2e soort 1.70. NOORDSCHARWOUDE, 20 Jan. Uien f 11.3011.70, drielingen 10—10.40, grove 11.20—11.60, peen 2.30—2.90, kleine peen f 1—1.10. Kroten f 2.60—3.90, groene kool f 1.30— 2.40; gele kool f 1.50—2.40; d. witte kool f 1.30—2.60. Indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher Is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! +V+<§> A

Schager Courant | 1938 | | pagina 3