Vlag gen Jan P. Strijbos Dictatuur in onze gemeente De verbetering II f 14.50 ook compleet Mt stokhouder VEENO RijwielAcIiterlampen De Reden GUURTJE WONDER, HILBRAND. Zaal LAAN WINKEL Na afloop BAL Profiteert hiervan bij NEELS WINTERJASSEN Profiteert hiervan bij Voor is uw adres Firma Schagen N.V. Rijwielenfaliriek „VEENO" - BEDUM „PLAATSELIJK BELANG'' spreekt Zaterdag 22 Januari Vracht- en Veevemoer. A. GELDER Schager Roosjes ecooomischen toestand in het Geestmerambacht Lezing door Ir. Mesu Heden overleed, na een langdurig lijden, onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Weduwe van Cornelis Mantel, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Uit aller naam, Familie MANTEL. Purmerend, 18 Jan. 1938. Ondertrouwd: D. J. BLAAUBOER en K. KAAN Albz. Wieringen, 20 Jan. 1938. Huwelijksvoltrekking 3 Febr. i.s. Geen ontvangdag. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap géven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon, W. OPPENHUIS. E. OPPENHUIS— Veenstra. Winkel, 19 Jan. 1938. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van ons Zoontje ondervonden. P. WARDEN AAR. E. WARDENAAR—Kos. Wieringerwaard Jan. 1938. Zondag 30 Januari 's avonds 8 uur, optreden van de Radio-Zanger met zijn gezelschap THE CAVELLIS, de dan- sende Harmonica-virtuozen Mr. FACEUR, de geestige buikspreker. CROCHET, de geheim zinnige. Clown RINé, imitator van de Radio, enz. onder persoonlijke leiding van Albert de Booij. Entrée f 0.75 (belasting inbegr.) Plaatsbespreking 10 cent Prachtige donkergrijze fantasie voor zware personen voor Prima kwaliteit Reiskosten worden vergoed. Wij zijn 20°/o goedkooper. DEN HELDER Tc koop: BURGERHUIS, p.m. 1 I-I.A. 1., met Hoender- bedrijf. Buurtje F 8, Schager- brug. ACHTERLICHTEN-MISÈRE kunt U voorkomen door een VEENO ACHTERLAMP op Uw rijwiel te laten monteren door een goed vakman-rijwielhandelaar. zitten, met groot vlak en 2 kope ren bouten op het spatbord be vestigd, onwrikbaar vast. Hier door ontstaat het beste contact. Het geheel is van koper en prima vernikkeld. De fitting, waarvan de draad uit massief koper is gedraaid, is met con tactzekering. Het gloeilampje is voorzien van 'n zekerheidsmoer. VEENO-lampjes gaan nooit los! Bij goede montering blijven ze r r IM n I V .meerdere jaren goed. v c. t w V y Pr-.s slechts f 1>25 Is Uw rijwiel nog niet voorzien van een Electrische Voor-lamp, dan kunnen wij U ons merk „TORS"aanbevelen; prijs vanaf f 5.25 Oude Niedorp. 's avonds half acht in zaal Feijs over: Een jaar natuurleven met tilms en lichtbeelden. Entrée 35 ct. Leden 10 ct. Het goedkoopst adres voor alle soorten Vraagt prijs bij SCHAGEN - MARKT F 23. Wordt gevraagd: Een nette WASCH aan huis. Br. onder letter AT Bur. van dit blad. NET KOSTHUIS aangeboden, zit-slaapkamer- tje. J. VAN EETEN-Blaauboer, Kerkweg 1 all, Anna Pau- lowna. Gevraagd: TELERS voor alle soorten tuinboonen op contract, door JAC. STEKEL BOS, Heerhugowaard. Vrijdags op de Graanbeurs in Alkmaar. Te huur: EEN WOONHUIS met veestalling en schuur, met plm. 1 H.A. weiland en tuin, bij S. ZWAAN, Ruigeweg, St. Maartensbrug.' HUUROVERNAME aangebo den van Tuinderij, groot 1.40 H.A., met warenhuis en drui- venkassen, platglas enz., met teeltvergunning. Te bevragen bij A. v. STRIEN, Wolfaarts- dijk C 21, Zeeland. van den Cultuurtechnische maatregelen. Gisteravond heeft de directeur van den cultuurtechnische dienst ir. Mesu in Concor dia te Noordscharwoude een inleiding ge houden over bovenstaand onderwerp, op uitnoodiging van den tuinbouwvereeniging Tuinbouwbelang Een vrij talrijk pu bliek was aanwezig w.o. verscheidene auto riteiten. De heer K. van Dijk voorzitter van Tuin bouwbelang opende de bijeenkomst. Ir Mesu begon zijn inleiding met er op te wijzen dat de economische toestand in het Geestmerambacht in de laatste jaren zeer veel te wenschen overlaat, waarvan spr. de verschillende oorzaken nader uiteenzette. In de eerste plaats is de exportmogelijk heid met loonende prijzen van de hoofdpro ducten (vroege aardappelen en sluitkool) veel minder geworden. In 1933 werd in Amsterdam door de be volking voor fruit meer uitgegeven dan voor groenten en aardappelen tezamen. Hoewel men natuurlijk niet in de toekomst kan zien, is het niet waar schijnlijk dat de afzetmogelijkheden voor aardappelen en sluitkool voor Duitschland of elders zooals deze vroeger waren, weer zullen terug- keeren. De plantenziekten. In de tweede plaats zijn vele gronden in het Geestmerambacht door de eenzijdige cultuur, ziek geworden, zoodat verschillen de gewassen daarop niet meer met voordeel kunnen worden verbouwd. Te hooge productiekosten. In de goede jaren zijn de koop- en pacht prijzen in het Geestmerambacht zeer hoog gestegen. Vele eigenaren zuchten onder zware hypotheeklasten. De productiekosten worden door de te hooge koop- of pachtprijzen en de te kleine opbrengst ten gevolge van plantenziekten en de dure ex ploitatie door de versnipperde lig ging zoo hoog, dat men niot meer kan concurreeren met de goedkoo- pere, gezondere en betere verka- velde gronden in andere deelcn van ons land. Ten einde verbetering in den bestaanden toestand te verkrijgen worden een groot aantal nrfddelen aanbevolen o.a. cultuur technische, tot welke middelen spr. zich in zijn inleiding beperkte. De toepassing zal echter wegens de belangrijke kosten welke daar aan verbonden zijn, geen aanbeve ling verdienen wanneer men van meening is dat de gewassen die nu in het Geestmerambacht worden geteeld, in de toekomst weer hoop gevende perspectieven openen. Ruilverkaveling. Door den heer Zeeman is indertijd aan gedrongen tot het aanleggen van een weg van St. Pancras naar Warmenhuizen ge paard met ruilverkaveling der gronden. Op verzoek van het Provinciaal Bestuur is door den Cultuurtechnischen Dienst over do wenschelijkheid daarvan een onderzoek in gesteld. Wat betreft ruiverkaveling kwam men tot de conclusie dat dit middel in het Geest merambacht niet die gunstige resultaten zou hebben, welke sommigen daarvan ver wachten. Is men van meening dat getracht moet worden de verkaveling in het Geestmeram bacht zoodanig te maken, dat de omzetting der bedrijven tot willekeurige andere cul tures mogelijk wordt, dan moet veel dieper in den bestaanden toestand worden inge grepen. Dan moet een verkaveling worden ge maakt, dat elk perceel een behoorlijken vorm en voldoende grootte heeft en zoo mogelijk ook per as bereikbaar is. Herverkaveling. Technisch is de zaak in het Geestmeram bacht in verband met den op de meeste plaatsen voorkomenden vasten ondergrond betrekkelijk eenvoudig en komt de werk wijze overeen met het. afpolderen en droog maken van uitgeveende plassen, zooals dit zooveel malen in Holland en andere deelcn van ons land is toegepast. Wegen worden aangelegd. Overtollige slooten en vaarten worden gedicht met grond, welke aan de perceelen wordt ont trokken; hierbij moet worden zorggedragen, dat. de goede grond boven blijft. De ontwatering der gronden geschiedt zoo mogelijk door buizendrainage recht streeks naar do vaarten. Op deze wijze worden blokken verkre gen, welke in het algemeen zoowel liggen aan weg als aan vaarwater; deze blokken kunnen naar behoefte in grootere of klei nere perceelen worden onderverdeeld. Door het dichten van de slooten wordt de grondslag lager, zoodat de polder moet worden afgemalen. Bij een afmaling van ongeveer 1 meter kunnen de afzonderlijke polders in het Geestmerambacht worden opgeheven. Door het dichten der/slooten wordt een 'andwinst verkregen varieerendc van pl.ni. 10 tot 40 pet. De uitvoering geschiedt in gedeelten, ten einde ontwrichting der bedrijven en oogst- verlies zooveel mogelijk te voorkomen. Er worden niet meer blokken tegelijk aange vat, dan in één seizoen of één jaar kun nen worden gereedgemaakt. Administratieve regeling. Aan de administratieve uitvoering zijn groote moeilijkheden verhonden, daar de grond reeds geheel in cultuur is en eigen dom van een groot aantal eigenaren. De uitvoering van het plan is daarom slechts mogelijk, indien een groot deel der eigenaren medewerking verleent. Het spreekt vanzelf dat, alvorens tot uit voering der plannen zal worden overgegaan, eerst, een nauwkeurig plan met begrooting wordt opgemaakt. Indien hieruit mocht blijken dat de waar devermeerdering der gronden te gering is, om uitvoering zelfs in werkverschaffing ver antwoord te doen zijn, dan zal niet tot uit voering kunnen of mogen worden overge gaan. Proefpolders. Daar aan de uitvoering van dergelijke plannen op reeds in cultuur zijnde gronden bijzondere moeilijkheden en risico's zijn ver bonden, is besloten met een tweetal proef polders aan te vangen. Uit een onderzoek van het Bodemkundig Instituut te Groningen is nl. gebleken dat de grondsoorten en voor al ook de ondergronden in bet Geestmeram bacht zeer sterk uiteenloopen; aan de prac- tijlc was dit trouwens bekend. Voor de inrichting en wijze van uitvoe ring van de proefpolders verwijst spr. naar do uiteenzetting van ir. Thomése. De heer Pronk van Kalverdijk vroeg naar de grensscheiding. De heer J. van Hout wees op de moeilijk heden van de blijvende versnippering, als men in kleine gedeelten verkavelt en z'n land terugkrijgt in de vorige kavel. De heer P. Volkers verwonderde zich over de geringe belangstelling voor deze bijeen komst. De heer Mallekote vroeg hoe ir. Mesu zich indacht dat de ondergrond zich zou gedra gen als teelaarde, wanneer er niet genoeg teelaarde was als de slooten dicht gemaakt zijn. De heer Slot, Broek op Langendijk, vroeg of de spreker de toekomst niet te duister inzag. Hoe hoog is de koopprijs later voor het land, wanneer het onteigend wordt? vroeg de heer Kansen. De heer Huiberts, Heerhugowaard, vroeg waarom de proefpolder aan de Oostzijde is genomen, nu de polder aan de Westzijde komt. De heer H. Glas, Br. op Langendijk, vroeg welke de producten zouden zijn welke in de Oostelijke polder kunnen worden ge teeld. Nu teelt men er al tweemaal. Kan men aanstonds 3 teelten halen? De heer Balder, Broek op Langendijk zeide dat een groot deel van de Zuidelijk ste akkers van den polder nog goed brood geeft door de vroege aai'dapelen van begin Juni. Ir. Mesu antwoordt. Ir. Mesu beantwoordde de verschillende sprekers. Aan de hand van de kaart, zeide spr. dat men nog wel in overleg zou kunnen treden over de Noordelijke grensafscheiding. De wegenaanleg moet nog nader worden vastgesteld. Wanneer iemand in verschillen de deelcn perceelen heeft liggen wordt over leg gepleegd met de eigenaren. Alle bedrijven komen niet terug,, doordat niet allen hun land terug willen hebben, om verschillende redenen. De vraag, moeten de bedrijfsgebouwen op het land, beantwoordde spr, dat dit geleide lijk geschiedt. Op de bestaande gebouwen zou men wan neer direct gebouwd werd op de nieuwe be drijven wel verlies lijden. Men blijft echter zoolang wonen aan den dijk, tot men z'n woning kan verkoopen. Wat de vraag over de teelaarde betreft, zeide spr. dat er onder de piklaag op vele plaatsen goede grond zit, welke boven ge bracht dient te worden. Wanneer men kool en aardappelen wil blijven telen, kan men zonder de verkave ling. Als de grond geschikt is, kunnen op de landbouwbedrijven nog wel twee teelten worden geteclt. Iemand die onteigend wordt heeft geen recht van voorkeur. De prijs kan spr. niet-zeggen. y De proefpolder aan de Oostzij die heeft men genomen, omdat het gewensoht was dat twee proefpolders werden genomen we gens het groote verschil in kwaliteit van het land. Spr. kan zich niet voorstellen dat op een tuinbouwbedrijf bij goede bewerking geen twee teelten zou kunnen opleveren. T.a.v, de vroege aardappelen kan men altijd nog jaren afwachten met het trekken van do grenslijn aan de Zuidzijde. Ziet men, dat de resultaten aan de aardappelen goed zijn dan kan men de grens Noordelijker halen, terwijl reeds is gebleken, dat de teelt op dat nieuwe land best mogelijk is. De heer Kliffen, Noordscharwoude, vroeg hoe het ging met het vervoer der produc ten, per schuit, ook in verband met de z.g. eilanden. De heer Mesu wees hierbij op de ons tan e afsluitingen. Het zal nog nader moeten worden bekeken. Daarna sluit de heer Van Dijk deze bij eenkomst. SCHAGEN Gemeentelijke schoolartsendienst in geheime raadsvergadering ingesteld Door het comité van de vertegenwoordi gers der Ouders van alle te Schagen school gaande kinderen en van het onderwijzend personeel van alle scholen alhier, is het vol gende adres aan den Raad onzer gemeente verzonden: Schagen 14 Januari 1938. Aan den Raad der Gemeente Schagen. Weledelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, vertegenwoordigers der Ouders van de schoolgaande kinderen der O. L. School, U.L.O. school, R.K. School en Nat. Christelijke School alhier en van het onderwijzend personeel van bovengenoemde inrichtingen van onderwijs, wenden zich met verschuldigden eerbied tot U met het verzoek een besluit te nemen, waarbij de ge meente Schagen zich aansluit bij den school artsendienst in het district Den Hel dar. Het is ondergeteekenden bekend, dat eeni- ge jaren geleden de plannen om tot een uit gebreid schooltoezicht te geraken zijn ge strand, daar de noodige geldmiddelen ontbra ken. Thans is de gemeente in de gelegenheid gebruik te maken van een zeer goed ge orga niseerden dienst voor een betrekkelijk laag bedrag, daar de provincie eventueel een ge deelte voor haar rekening neemt. Ondergeteekenden wijzen er op, dat indien thans niet tot aansluiting wordt besloten, mogelijk een volgend jaar deze gunstige ge legenheid voorbij is. Den Helder zal, indien Schagen zich niet-aansluit, allicht trachten op andere manier het maximum aantal leer lingen te bereiken. Ondergeteekenden zijn er van overtuigd, dat de overgroote meerderheid der Ouders het instellen van dezen dienst zeer op prijs zal stellen en verzoeken U zoo eenigszins mogelijk, bovengenoemd verzoek in te willi gen. Met de meeste hoogachting, (Volgt onderteekening). Het adres is gedagteekend 14 Januari en op 19 Januari, dus gisteren, verzonden. Opvallend is nu dat de besturen der bijzon dere scholen reeds op 15 Januari j.1. van B. en W. bericht hebben ontvangen, dat de ge meente zich niet aansluit bij den districts- schoolartsendienst Den Helder en dat de Schoolartsendienst voor onze gemeente zal worden waargenomen door den gemeente geneesheer, den heer H. U. Nanninga. Bij het vernemen van deze gang van za ken hebben wij ons toch nog eens extra de oogen uitgewreven. Ons gemeentebestuur wist, althans dien de te weten, dat door tal van vooraanstaan de ingezetenen een adres zou worden inge diend met het verzoek tot aansluiting bij den Schoolartsendienst Den Helder. Men is natuurlijk volkomen vrij aan een dienst onder leiding van den gemeentegeneesheer de voor keur te geven, maar het is op z'n minst genomen onhoffelijk om er blijkbaar in een besloten Raadszit ting, een besluit door te jagen, dat een groote groep burgers als on- mondigen ter zijde stelt. Dit komt niet te pas, evenmin als de wij ze waarop het besluit tot het instellen van een eigen gemeentelijken dienst is geno men. Dit moet immers een Raadsbesluit zijn geweest en dus genomen zijn in de co mitévergadering op Vrijdag 14 Januari jl. Is dit nu een zaak om in comité te be handelen? Den N.S.B.'er in onzen Raad kunnen wij dit niet kwalijk nemen. Maar de anderen, die zich democraten noemen? Heeft de burgerij geen recht om te weten hoe haar vertegenwoordigers over deze zaak denken? Mag zij niet weten hoe de instructie van den gemeentegeneesheer wordt gewijzigd, hoe hoog de kosten zijn thans en hoe hoog in de toekomst? Gaat het de, blijkbaar onmondige, burge rij niets aan op welke wijze men de 50 toeslag van de provincie op den duur denkt te kunnen missen en toch den dienst effec- tief te doen werken? Het doet ons een groot genoegen, dat het Comité van Actie krachtig zal doorzetten, daar wij zeer nieuwsgierig zijn hoe ons Raadscollege het adres, dat thans in open bare zitting zal moeten komen, zal be handelen. EXTRA BRANDSTOFFENVERSTREKKING, In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, is door Burgemeester en Wethouders besloten een extra brandstoffenverstrekking te doen plaats hebben op Vrijdag 21 Januari a.s. door H. WITTINGTON OWEN. Het duurde geruimen tijd, eer de advocaat erin slaagde zijn cliënt aan het spreken te krijgen. De man scheen verzonken in diepe apathie. Hij toonde zich volkomen onver schillig voor alles wat met hem gebeurde en nog gebeuren kon. „Het leven kan me niets meer schelen", zei hij bitter. Met veel tact slaagde echter de advocaat erin, te weten te komen waarom hij deze misdaad begaan had, die iedereen verbaasde^ Al Graham was altijd een bedaarde, goede jongen geweest. Een hard werker, solide en; eenvoudig. Bij allen stond hij even gunstig! bekend, zijn chefs waren vol lof over hem, zijn vrienden spanden zich in te bewijzen, dat hij in een vlaag van waanzin moest heb ben gehandeld. Maar hijzelf zei, op zijn doffen, onverschil ligen toon: „Neen, ik was niet waanzinnig< Ik heb het kalm gedaan en met voorbedach ten rade en ik heb er geen spijt van. Neen, niet uit jalouzie. Het was zoo. Ik kende Jane al van jongs af aan en nog toen we kinde ren waren had ik haar lief, al besefte ik dat toen niet zoo. Later raakten we verloofd. Het ging vanzelf. Haar ouders en de mijne verwachtten niets anders. Ik was dol op haar en zij hield veel van mij. We trouwden en waren gelukkig. Dat is te zeggen, ik was het. Ik geloof dat zij toch in elk geval niet ongelukkig met mij was en zeker niet toen we een kind kregen, maar het groote geluk' heb ik haar niet kunnen schenken. Mis schien' had zij zich vergist en kameraad schap voor liefde gehouden. Misschien kende ze mij te goed. Het kwam alles, zooais het moest komen: ze ontmoette een anderen man. Hij Charles Léster was het Nieu we in haar leven, het verrassende en boeien de. Toen ik na langen tijd verblind te zijn geweest zooals je dat bent als je innig lief- hebt begon te begrijpen wat er in haar omging, was ik half gek van verdriet. Maar ik zei tot mijzelf, dat ze het niet kon hel pen. We hadden niet moeten trouwen en zeker niet zoo jong. En op eèn avond sprak' ik ronduit met haar. Ze was eerlijk. Dat waren we altijd tegenover elkaar geweest. Ze bekende me dat ze hem liefhad, op een wijze zooals ze van mij nooit had kunnen houden. Het deed pijn, alsof ze een wond in je uitbranden, maar ik begreep dat zij niet bij mij kon blijven. Ik gaf haar op ik gaf het kind- op. Ze beloofde me, dat ik het altijd zou kunnen zien als ik wilde. Om te vergeten gaf ik mijn betrekking op. Ik bezat een beetje geld en ging op reis. Ik' bleef een paar jaar weg en wilde niets we ten, niets hooren uit het vaderland. Je denkt dat het helpt, maar het verdooft alleen, ge nezen doe je niet. Tenslotte keerde ik terug. Toen kwam ik de waarheid te weten. Charles Lester had met haar gespeeld. Het was nooit zijn plan geweest, als een eerlijk man met haar te trouwen, toen ik haar de vrijheid had teruggegeven. Hij liet haar in den steek. Ze kwam in geldelijke moeilijk heden, werd ziek van verdriet en stierf. Het kind was al eerder dood gegaan. Toen heb ik een revolver gekocht en ben naar Lester toegegaan. En ik heb hem neerge schoten. Ik weet, dat men zooiets niet. mag doen. Maar ik zal cr vóór boeten. En ik kon niet anders. Hij had haar leven verwoest en dat van mijn kind en mij. Ik ben maar een gewone kerel, ik voel die dingen primi tief. Ik was bereid mijn hart te breken cn haar vrij te laten, maar ik was niet bereid haar te laten te gronde richten door een schoft." Daarna sprak de verdachte geen woord moor. Hij zweeg hardnekkig. Het gevoelige pleidooi van zijn advocaat bezorgde hem een lichte straf. Toen sprak hij voor het eerst weer. Hij zei: „Ik dank U voor Uw moeite. Maar wat is het nut? Toen ik zei, dat ik ervoor zou hoeten, bedoelde ik niet de cel. Ik boet op andere wijze. Ik ben een geloovig man. Ik hecht waarde aan het menschelijk leven cn ik weet dat ik iets gedaan heb dat. een groote zonde is. Maar ik zou het weer doen, als zij nog leefde en iemand deed haar -kwaad."

Schager Courant | 1938 | | pagina 4