'ERUG- !ËD E D BU G AR RICE R R O U G H S No. 42. Tarzan wrong zijn lichaam door de ope ning. Behoedzaam kroop hij verder. De grond eindigde plotseling bij een luik. Hij zag een klein stukje van de hemel boven zich en toen de maan vlak boven de schachtvormige opening stond, viel er een zacht, zilveren licht op een rivier, beneden hem. Tarzan was op een oude muur gekomen. In de tegenover liggende muur was een opening. Vlug naar de muur teruggaande, die hij verbroken had, zette hij de stenen weer op hun plaats. Ver volgens sloop hij weer naar de andere muur, en een ogenblik later rende hij door een nauwe tunnel. Toen zag hij een trap naar be neden leiden. Hij daalde haar af en kwam uit in een lage ruimte, hoog opgestapeld met me talen staven. Ondanks het reusachtige aantal wist hij positief, dat ze van zuiver goud wa ren. De weg liep nu in allerlei bochten, maar het was alsof zijn intuïtie hem de goede weg wees. Met groeiende hoop liep hij voort langs het slingerende pad. Aan het eind ervan stond hij op een brede muur in de frisse lucht aan de andere zijde van de buitenmuren. Een mijl achter hem lag de vervallen stad van Opar. Een oude pilaar in de nabijheid van vergane glorie getuigende, weerkaatste het licht der tropische maand. „Opar", neuriede hij, „Opar, bekoorlijke stad van een vergeten verleden. Stad van verschrikking en dood, van schoon heid en beesten, maar stad van fabelachtige rijkdom!" Toen liet hij zijn blik vallen op de staven, die hij meegenomen had en hij zag, dat ze van het zuiverste goud waren! (Nieuwe spelling.) Uit onze omgeving Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn d'e volgende bouwvergunnin gen verleend: Aan N. Ligtbart te Schagerbrug tot het bouwen van een werkplaats en het verbou wen van de bestaande werkplaats; aan het Hoofd van den Rijksgebouwendienst te Don Haag tot het bouwen van een telefoon ge bouwtje te 't Zand, Schagerbrug en St. Maartensbrug; aan wed. A. Portegijs te 't Zand tot het bouwen van een bergplaats; aan J. W. Meijer te Schagerbrug tot bet verandereif van een woon- en winkelhuis; aan P. Raadigers te 't Zand tot het bou wen van een schuurtje. De minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat het volgende werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Bouw rijp maken van grond aan den Slikkerdijk te Oudesluis, welke grond bestemd zal wor den voor' volkstuintjes. Voor dit werk zal een bijdrage uit het Werkloosheidissubsidie- foncls worden verleend. Naar ons wordt medegedeeld, zal het R.K. Schoolbestuur te Burgcrbrug, evenals dat te 't Zand, geen gebruik maken van het geneeskundig schooltoezicht in het district Den Helder, tot welk district ook de ge meente Zijpe is toegetreden. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Kommundant. der Stichting „Het Leger des IIeils" toestemming verleend tot het houden van een openbare inzameling in deze gemeente in het tijdvak Februari Maart a.s. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1937. M. V. Totaal Bevolking op 31 Dcc. 1936: 2835 2552 5387 Vermeerdering d. geboorte: 50 41 91 Vermoord. d. vestiging: 128 156 284 Totale vermeerdering: 178 197 375 Vermindering d. overlijden: 29 27 56 Verin, door vertrek: 149 182 331 Totale vermindering: 178 209 387 Afneming der bevolking: 12 12 Bevolking op 31 Dec. 1937: 2835 2540 5375 ZU1D-ZIJPE Door de wijkverpleegster alhier werden in het afgeloopen jaar niet minder dan 3252 bezockti afgelegd voor ziekenverpleging, t.b.c.-bcstrijding en zuigelingenzorg. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: A. Keppel van Schagen; A. Evers van Heiloo. Vertrokken: Mej. J. van Bostel en naar Voorschoten; G. de Wit naar Callantsoog; A. J. Vader naar Den Helder; Mej. M. Dragstra naar Den Helder. Burg. Stand. Geboren: Dorathea Margaretha, dochter van C. A. J. van'der Meer en P. .J. Hooge- vecn; Aaltje, dochter van II. Loer en A. A. Groenbroek; Grctha Annie, dochter van H. Zeeman en R. de Jager; Johanna Catha- rina, dochter van M. J. Hui'bcrts en C. C. Vcul. Ondertrouwd: N. L. Steen voorden en T. Harder. Getrouwd: A. J. Venema en T. Kraak. Ovrleden: R. Blankevoort, oud 75 jaar; wed. D. Dekker—de Smit, oud 77 jaar. Politie. Gevonden: molton deken. Verloren: handschoen; 9 bollenmanden. Ook in de Spoorbuurt feest. De beide congregaties van de R.K. kerk in de Spoorbuurt organiseeren voor den nationalcn feestdag een feestavond in de Vlas- en Korenbeurs. Het programma ver meldt: voordracht, muziek, zang en dans. S.D. Vrouwenclub. De S.D. Vrouwenclub houdt Zaterdag avond in Veerburg een openbare bijeen komst ter gelegenheid van den Vrouwen dag. Behalve een spreekster treedt ook op De Stem des Volks, terwijl eenige leden nog een tooneelstukje zullen opvoeren. Zie voor bijzonderheden advertentie. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Overgang van zaken Naar wij vernemen, heeft de heer P. Wink zijn winkel, waarin door hem ruim zestig jaar een manufacturenzaak is gedreven, verhuurd aan den heer S. Haaiman, Sloot gaard. Het ligt in de bedoeling dat er we derom een manufacturenzaak in zal wor den gevestigd, HARENKARSPEL. Onderling Paardenfonds. Algemecne Vergadering van het Onderling Paardenfonds „Onze Belangen" te Haren karspel gehouden op Woensdag j.1., des voorm. 9.30 uur ten huize van den heer Pijper tfe Dirkshom. Aanwezig waren 14 leden. De Directeur, de heer J.' H. T. Baas, opent, waarna de notulen worden vastge steld. De Boekhouder brengt daarna een fin. verslag uit over 1937. Verzekerd waren over het le kwartaal 305 stuks, 2e kw. 318, 3e kw. 300 en 4e kw. 330 stuks. De omslag bedroeg per kwartaal f 1.f 0.70, f 0.50 en. f 1.per f 100.verzekerde waarde. Afgekeurd waren 20 stuks met een ver lies van f 1614.Rente Boerenleenbank f 13.43, Inspectie paarden f 112.69, Verga- derkosten f 48.35, Drukwerk f 36.31, Sala ris Bestuur f 290.Aan inleggeld was ont vangen f 42.50. De heer R. IJpma verklaarde nadat hij de rekening had nagezien alles In orde te hebben bèvonden Vojgt verkiezing Commissarissen, aftr. de hceren F. Grootes, K. Swan en J. Broer- sen, die met bijna algemeene stemimen werden herkozen. Aan de orde was' vaststelling salaris. De Directeur zegt hierna, dat in de bestuurs vergadering met op één na algemecne stemmen was besloten, een voorstel aan de vergadering te doen om het salaris, dat thans f 6.25 per kwartaal is, te verhoogen tot f 50 per jaar. Dit voorstel werd met al gemecne stemmen aangenomen. Bij de gehouden rondvraag vraagt de heer G. Groet hoe of het gaat met leden, die een paard verliezen en tevens elders zijn verzekerd. De Directeur zegt, dat hier be sloten is voor altijd 50 pet. uit te betalen, doch wij hebben er nog geen ondervinding van. Spr. gelooft dat er zeer weinig dubbel verzekerd zijn. Na de rondvraag dankt de Directeur voor de prettige samenwerking en sluit de ver gadering. Koker 12 Stuks 5 Oef. Proef doosje 2stuks 10ct. HEER-HU GOWAARÜ Jaarvergadering van H.U.G.O. Dinsdag hield de muziekvereeniging H.U. G.O. haar jaarvergadering in het café van don heer Rus. De matig bezochte vergade ring werd gepresideerd door den heer Lug- tig. De notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een circu laire van den Nederlandschen Blindenbond om eventueele medewrking bij haar propa ganda. Hieraan zal, zoo mogelijk, worden voldaan. De rekening van den penningmeester werd met spanning tegemoet gezipn daar de ge- geruchten omtrent de financiën niet erg gun stig waren. De ontvangsten waren met inbe grip van het saldo 1937 f 1034.34 en de uit gaven bedroegen f 1030.18 zoodat het saldo per 1 Januari 1938 bedroeg f 3.16. Het saldo per 1 Jan. '37 was f 190.36. Er was alzoo een achteruitgang van f 187.20. Daar dit den verkeerden kant op gaat kwamen de tongen los over een eventueele oplossing. Het jaarverslag van den secreta ris gaf een getrouw beeld van de verrichtin gen der vereeniging en het bleek hieruit, dat er een druk jaar achter den rug is met de vele medewerking aan de verschillende festiviteiten, concerten en oncoursen. Hierna kwam de voorzitter, de lieer Vol kers, ter vergadering en nam de leiding over. De aftredende bestuursleden de heeren P. Bas, P. Olie en IJ. Ploeg werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bij de bespreking concoursen werd beslo ten om deze in overleg met den directeur vast te stellen. Hierna was het kardinale punt, de financiën, aan de orde en kwam°n de verschillende voorstellen tot verbetering hiervan ter tafel. Uiteindelijk werd besloten te trachten om voorloopig wat kasgeld te leenen en in Oc- tober een bazar te houden om de tekorten, zoo mogelijk, weg te werken. Tot leden der financiöele commissie werden benoemd de heeren Eppinga en de Ruiter en voor het contröleeren der instrumenten de heeren Lugtig en Knijn. De rondvraag leverde nog eenige huis houdelijke zaken op, waarna de voorzitter tot sluiting overging. LAN GEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. Te water gevallen. Het 4-jarig zoontje van den heer Br. van dc Prinsengracht te Zuidscharwoude, werd Woensdagmiddag door een vriendje in het water geduwd. De heer P. v. d. Hurk, boterhandelaar te Sint Pancras, die juist in de buurt was, sprong gekleed te water en mocht het genoe gen smaken, de kleine op het droge te bren gen. De heer v. d. H. werd door den heer B. Gutter van droge kleeren voorzien. Het jon getje werd naar zijn ouders gebracht en kwam er dus met een nat pak af. Met de hand door een ruit. Het 7-jarig zoontje van dén heer K. B. alhier, dat achter het huis aan het spelen was met zijn broertje, stak, toen hij in huis wilde gaan en niet' opmerkte, dat de deur juist werd dicht gedaan, zijn hand door de glasruit, waardoor hij vrij ernstig verwond werd. Dr. Wilmink heeft de wond gehecht. OUDKARSPEL Nu die dag, na de geboorte van een Prins of een Prinses, dank zij de financiöele me dewerking van de ingezetenen, in het tee- ken van 'het Oranjefeest zal staan, vokloen wij gaarne aan het verzoek van den Burge meester dezer gemeente om tot de burgerij het dringend verzoek te richten om op lie zen nationalcn feestdag algemeen te vlag gen. Nog liever zal de Burgemeester zien, dat het dundoek wordt uitgestoken onmid dellijk nadat door klokgelui de geboorte van liet Prinsenkind wordt bekend gemaakt Het Gemeentebestuur heeft besloten een half uur de klok te doen luiden, maar mocht de geboorte TiA 9 uur 's avonds be kend worden, dan zal het luiden der klok plaats hebben den volgenden morgen van 8K>9 uur. Naar wij vernemen, heeft de Directie van de Oudkangpelische Brand waarborgmaat schappij besloten een gratificatie ter beschik king t,e stellen van die personen, die bij het uitbreken van den brand in het perceel, bewoond door H. C. Eradus, zoo krachtdadig zijn opgetreden, dat de brandweer met suc ces den brand kon insluiten en tot dit per ceel beperken. Wij kunnen niet anders dan een derge lijk besluit v£n de Directie toejuichen, want hoe angstwekkend de brand zich liet aan zien, de brandweer was zeer spoedig mees ter' van het terrein. Wat ons ook nog is opgevallen? De goede orde, welke bij den brand heerschte en de goede afzetting van het terrein, waardoor het personeel niet in zijn werk werd gehinderd. Bij het gemeentebestuur is bericht inge komen, dat de Minister van Sociale Zaken gunstig heeft beschikt op het verzoek van dit bestuur om den aanleg van paden en beplantingen in het nieuwe gedeelte van dc algemecne begraafplaats in werkver schaffing te doen uitvoeren met werkloozen uit deze gemeente en dat in het geraamde loonbedrag de gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidicfonds zal worden ver leend. Naar men ons mededeelt, zal dit werk worden aangevangen onmiddellijk na afloop van den winter. Het werk zal geschieden onder toezicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij. WIE RING RN HOOGWOUD Muziekconcoursen te Wieringen. Door de muziekvereeniging „Harmonie" is oen verzoek gericht aan het bestuur van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, om het te houden concours dit jaar te doen plaats vinden op Wierin gen, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van „Harmonie". Wanneer dit verzoek op de algemeene ver gadering vand en Bond wordt aangenomen om het. Bondscongres op Hemelvaartsdag en den Zondag daarvoor, of daarna alhier te houden, heeft „Harmonie" besloten bij vol doende deelneming, op de beide Pinksterda gen, een vrij Nationaal Concours, met marschwedstrijd te organiseeren. DEN OEVER. Ir. W. Kamp. Naar wij vernemen, zal met 1 Maart a.s. cle alhier goed bekende, Hoofdingenieur hij den Dienst der Zuiderzeewerken, Ir. W. Kamp, dezen dienst met pensioen gaan ver laten.. Als bijzonderheid mogen wij vermelden, dat hij vanaf 1926 ee n belangrijke taak heeft gehad bij de uitvoering van de Zui derzeewerken. en nu op 65-jarigen leeftijd de taak van Hoogleeraar aan de Technische lloogcsghool te Bandoeng in Ned.-Indië heeft aanvaard.. Wij mogen spreken van een humaan mensch, welke altijd jong blijft en zelfs per fiets meermalen de reis van Den Haag naar Den Oever en terug maakte. Wij wenschen hem in Indië nog jaren van kracht en ge' zondheid toe. De Technische Wetenschap mogen zijn groote gaven waardeeren, AARTSWOUD. Uitvoeringen O.K.K. Zondag en Dinsdag gaf de gymnastiek- vereeniging O.K.K. alhier haar gewone uit voeringen. Zondag was de opkomst iets min der dan vorige jaren. Dinsdag was de zaal van Visser uitstekend bezet. Door ongesteldheid van. voorzitter L. Glas werd ons Dinsdag het welkomstwoord toe gesproken door den heer Ivoorn. Hij hoopte dat de nieuwe leidster en leider, mej. Vos en de heer Visser, er in mochten slagen het publiek een rnooien, gezelligen avond te verschaffen en gaf de verdere afwerking van het programma gaarne aan hen over. Het programma, bestaande uit 26 nummers werd in een vlug tempo, behoudens een kleine pauze afgewerkt Het bood zeer veel afwisseling en de verschillende oefeningen, zoowel als aan de toestellen, werden correct uitgevoerd, alsmede de verschillende dans jes met begeleiding. Natuurlijk boeit het een meer dan het ander, doch daar was dan ook voor elk wat wils. Bij uitzondering zou men kunnen noemen Bondsoef. K.N.G.V. door de dames, 't Publiek genoot zichtbaar en toonde dit ook door een luid applaus aan het einde van elk nummer. Bij het slot, toen alle medewerkers op het tooneel vereenigd waren, was het weer de heer Koorn, die namens allen de vereeniging en de leiders geluk wcnschte met deze zoo uitstekend geslaagde uitvoering. Het deed spreker een groot genoegen, de vorige leiders, mej. Sc- pers en den heer Schager in de zaal te zien, alsmede eenige oud-leden. Met den wonsch dat dc voorzitter weer spoedig zou mogen herstellen, werd gesloten. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL OUDE NIEDORP Jan P. Strijbos komt. Naar wij vernemen is de vereeniging Plaatselijk Belang er in geslaagd op Zater dag a.s. de bekende vogel- en natuurkenner Jan P. Strijbos te engageeren. Op dien avond zal de heer Strijbos ook zijn prachtige films en lichtbeelden vertoonen. Dit kan dus een mooicn avond worden, waarvoor ongetwijfeld veel belangstelling bestaat. Men zie de advertentie in dit nummer. Begrafenis D. de Groot. Dinsdagmorgen word in alle eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den dezer dagen zoo plotseling overleden agent van politie, den heer D. de Groot. Vele collega's, zoomode Majoor Holema en den Ed. Achtb, Heer C. G. M. van Baar, Burge meester, waren mede bij deze plechtigheid aanwezig. Dat hij ruste in vrede. Vergunning. Door B. en W. is vergunning verleend aan den heer A. W. Feijs, tot het houden van een filmavond op Zaterdag a.s. NIEUWE NIEDORP Verkocht. De heer K. Blokker alhier, heeft zijn bou werij-bedrijfje uit de hand verkocht aan den heer C. Groot te Heerhugowaard. Bijeenkomst van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Voorzitster opende dc bijeenkomst met een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezige dames, en heette in 't bijzonder welkom de spreker van dezen avond, de heer Span, hoofd der U.L.O. School in Winkel. Mr. Span had zich bereid verklaard voor dezen avond geheel belangeloos te komen spreken over het boek „Madame Curie" door Evie Curie, Daar dit boek den geheelen avond vergde, kreeg spreker na de opening het woord. Mr. Span schetste dan het leven van Ma dame Curie, de uitvindster van het radium, met al den strijd en moeilijkheden. Hij deed dit op zoo'n treffende wijze, dat ieder zeer onder den indruk van het gehoorde was. Aan het einde gekomen dankte voorzitster zeer ontroerd den heer Span voor zijn zeer boeiende lezing en bood hem namens de ver eeniging een mand fruit aan. Mr. Span dankte, hartelijk voor dit geschenk. Al was het feitelijk niet in den "geest van Madame Curie, hij had toch den tijd, noodig om het boek te kunnen behandelen, aan zijn huis gezin onttrokken, zoodat nu zijn huisgezin mede van dit geschenk kon genieten. Hierna sluiting. BARSINGERHORN KOLHORN ZEER GESLAAGDE CHINEESCHE AVOND Op uitnoodiging van het Departement Kol- hom van de Maatschappij tot Nut Van het algemeen, hield de bekende voordracht kunstenaar Gerard Pilger Dinsdagavond een lezing over China. Deze spieker heeft 7 jaar als journalist rondgezworven, waarvan 5 jaar in de binnenlanden, waar een blanke een zeer groote uitzondering is. In die jaren heeft hij zich de Chineesche gewoonten en gebruiken volkomen eigen gemaakt en zich geheel in de Chineesche psyche ingeleefd. Op buitengewoon boeien de, enthousiaste wijze, aan de hand van door hem zelf vervaardigde lichtbeelden, deed hij ons meeleven met 't Lief, en vooral met. het leed van dit mill loon en volk, met een beschaving van zoo vele eeuwen. Na de pauze trad hij op in Chineesoh costuum. Alle personen karakteristiek uit beeldend, droeg hij een tweetal chineesche schetsen voor. Vooral de eerste, de cirkel van Krijt" maakte veel indruk op het tal rijke publiek, dat met gespannen aandacht den speler volgde. De voorzitter, Dr. Werner, sprak zeer ze ker uit aller naam toen hij na afloop den heer Pilger bedankte voor de manier, waar op deze het op het oogenblik zoo ongelukki ge chineesche volk nader tot ons bracht. Arme kleine Pasgeboren kind te vondeling gelegd. Een bewoner van de Gerard Doustraat te Amsterdam werd in den afgeloopen nacht wakker door kindergehuil, dat vanaf de straat tot hem doordrong. Toen hij en vrouw uit het raam keken, zagen zij tot hun groote schrik een pasge boren kindje, 'n meisje nitidden op de straat liggen. De stakker had geen kleertjes aan, in den kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen. De bewoner vloog onmiddellijk de trap af en droeg het huilende kindje naar bin nen. Hij wikkelde het in een peignoir en liep direct naar het in de nabijheid gele gen ziekenhuis Zuidwal, waar het vermoe delijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is opgenomen. De doktoren hebben nog niet kunnen vaststellen of het arme kind een nadeeligen invloed van de koude heeft on dervonden. De politie stelt een onderzoek in. VROOLIJKE KERKGANGERS. Driehonderd menschen gingen naar de Holy Trinity kerk in Keigbley (Yorks) om een preek van tien minuten aan te hooreii, welke handelde over: „Vroolijkheid in den Godsdienst". Na dezen korten dienst danste men de rumba. De predikant had van den kansel ge vraagd: „Dienen wij God beter met ter neergeslagen te zijn?" Neen, meenden de gemeentenaren en toen de dienst was beëindigd, gingen zij naar een in de nabijheid gelegen Zondagsschool en dansten. De balcostuums waren verbor gen onder mantels en jassen; de dans schoentjes hadden een plaats gevonden, in valiezen of waren in de zakken van over jassen meegedragen. Toen de gemeentenaren aan het dansen waren, zeide de predikant, die een kijkje kwam nemen: „Het succes van m'n preek vanavond, heeft mijn stoutste verwachtin gen overtroffen". Zijn vrouw voegde er, volgens de Daily Express, aan toe: „Ofschoon mijn man zelf niet danst, heeft hij plezier als anderen zich amuseeren en hij is van oordeel, dat dansen een zeer gezonde ontspanning is. Hij is gelukkig, als ook anderen gelukkig zijn," TEGEN HOLLYWOOD'S FILMTAAL. Aan den hekenden Amerikaanschen film censor Will Ilays richtte de uitgever van het tijdschift „Beter Kngelsch" een brief, waarin hij zich over de „armzalige, vulgaire en onbeschaafde taal" der films van Holly wood beklaagt. De films koudon systema tisch een taal vol fouten onder de opgroei ende, zeer ontvankelijke jeugd verbreiden. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Schager Courant | 1938 | | pagina 7