Extra bijslag voor inwonende gezinsleden Een verliefde „kinderroover" Ds. Niemöller-proces duurt drie weken Het inhalen van werkver zuim op den nationalen feestdag UoMaZ Predikbeurten De Leeuw door Gabriëls verpletterd De minister van Sociale Zaken. heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat hij bij zijn circulaire van 16 September 1937, een regeling had getroffen inzake het verleenen van een extra-bijslag aan bij on dersteunden en tewerkgestelden inwonende gezinsleden. Uit een terzake ingesteld onder zoek is den minister gebleken dat de regeling niet aan dé bedoeling, die bij het ontwerp heeft voorgeze ten, beantwoordt. De minister heeft daarom besloten de leeftijdsgrens van 21 jaar te wijzigen in 18 jaar en liet looin, dat de betrokkene moet hebben verdiend te stellen op de helft van den steun voor uitgetrok ken kostgangers. Amor's pijl verdacht De meest opzienbarende zaak na het Rijksdagbrandproces. Het proces tegen Ds. Niemtiller, dat op 7 Februari a.s. te Berlijn aan vangt, zal naar wordt verwacht, drie weken duren met mogelijk korte tus- schenpoozen. Er is een groot aantal getuigen ge dagvaard in dit proces, dat volgens veler verwachting het meest opzien barende zal worden sedert het Rijks dagbrandproces. Drie beroepsrechters van aanzien zullen het Gerechtshof presideeren, terwijl Ds. Niemöller verdedigd zal worden door drie der meest bekwame advocaten. De rech ters zullen beslissen over de vraag of het proces openbaar zal zijn. Wanneer geen publiek zal worden toegelaten, zal t toch niet uitgeslo ten zijn, dat de pers vergunning krijgt verslagen van het proces te maken. Protest van het Chr. Nat. Vak verbond. Het dagelij'ksche bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft aan den minister van sociale zaken een adres ge stuurd, waarin het schrijft: Met teleurstelling hebben wij kennis go- nomen van de beschikking van Uwe Excel lentie, waarbij een algemeene overwerkver- gunming is verleend aan hoofden of be stuurders van ondernemingen in wier fa brieken en werkplaatsen op den komienden nationalen feestdag geen arbeid wordt ver richt. Wij hadden iets anders verwacht, aldus het adres. Wij hadden ver wacht, dat door Uwe Excellentie, namens de Regeering, het verzoek tot deondernemers zou zijn gericht, op den nationalen feestdag vrijaf te geven mot behoud van loon, opdat dieze nationale feestdag ook door de arbeiders als feestdag zou kunnen worden gevierd. Aan de arbeiders op dien dag vrijaf te geven, met de bepaling, dat de verzuimde uren moeten worden ingehaald, schijnt ons weinig in overeenstemming met het karakter van den dag, die naar wij allen hopen, een groote vreugde aan ons volk zal bereiden. K. N. V. B. Vierde klasse A. Alleen WestzaanMeervogels en Zaanlan- dia—Zilvermeeuwen zijn voor dezen inhaal- dag vastgesteld. N. H. V. B. Eerste klasse A. Vrone had met rust toen gestaakt werd een 10 voorsprong op Zaandijk 2. Wel licht is ze dus sterk genoeg om nu Alcmaria 4 op St. Pancras te kloppen. Eerste klasse C. N. Niedorp gaat naar Twislc, waar haar geen roem beschoren zal zijn. Tweede klasse B. Boft Koedijk even! Egm. Boys, waaraan zij 2 punten had verspeeld en Mevo geen enkel, heeft zich teruggetrokken waardoor ze nu twee punten op Mevo voorstaat en de leiding heeft. Van Alkmaar 2, een zware ploeg, dient nu thuis echter persé gewon nen té worden. D.T.S. 2 is vrij. Tweede klasse F. Schagen 2 gaat naar Hem waarvan ge wonnen kan, dus moet worden, want Sijbe- karspcl ontvangt Strandvogels 2, waarvan de uitslag niet twijfelachtig is. V.C.L. krijgt And. Boys thuis. Derde klasse D. Aartswoud heeft een vrijen dag. Derde klasse F. Dirkshorn—Bergen 2 (2 uur) belooft een aardigen strijd te worden. Hoewel Bergen favoriet is, heeft D. wel uitzicht op gelijk spel. Schoorl 2 klopt thuis C.S.V. 3 (12 uur) terwijl Vrone 2 de punten' bij Koedijk 2 van daan meeneemt (10 uur). Vierde klasse D. Grafldijk delft het onderspit tegen Oudorp 2. D.T.S. 2 moet dus thuis vooral van Alk. Boys 5 winnen (12 uur) om bij te blijven, waar we op rekenen. Verder: Alkmaar 4— Akersloot 2, terwijl de overigen, ook Scha gen 4, vrij zijn. Vierde klasse G. V.C.L. 2 ontvangt Schellinkhout 2 (10 uur) waarvan opnieuw gewonnen wordt. Junioren C. Alcmaria cW.F.C. b. Bergen is vrij. Adspiranten. Afd. K: Bergen aAlkm. Bovs a (10 uur); Alcmaria aSchoorl a (10 uur); zorgt Schoorl weer voor een verrassing? Afd. L: Alcmaria dKoedijk a (11.15); Alkmaar b—Bergen b (12 uur); Mevo a— D.T.S. b (10 uur). Afd. N: Twisk aN. Niedorp a (12.30). Afd. O: V.C.L. aAnd. Boys a. Uit onze Omgeving KOEGRAS JULIANADORP. Bijzondere Kerkdienst. In de Herv. Kerk te Julianadorp zal van 7 u. tot 7.30 uur op denzelfden dag als de diensten te Den Helder, een bijzondere dienst gehouden worden wegens de geboorte van het Koningskind. Kerkelijke verkiezingen. Tot Ouderling der Ned, Herv. Gem. Huis duinenJulianadorp is benoemd de heer Dr. A. E. Loen te Huisduinen en herbe noemd tot Diaken de heer W. Hoornsman te Julianadorp. De heer I-Ioornsman zal we derom de functie van administreerend Dia ken vervullen. Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt, afd. Den Helder en O. Donderdagavond hield bovengenoemde af- deeling hare jaarvergadering in een der lo kalen van de Prot. School aan de Kortevliet. Aanwezig waren 22 leden. De Voorzitter de heer T. Speur, opent met allen welkom te heeten. Spr. releveerde even het ongunstige jaar 1937 voor de imkerij. De secretaris leest de notulen welke wor den goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester, den heer D. Abbenes deelt mede, dat begonnen werd met een saldo van 1936 f38.Ontvan gen werd f 87.50, totaal f 125.50. Uitgaven f70.70, zoodat het batig saldo 1937 bedraagt f54.80. In 1936 waren er 41 en in 1937 35 le den. Den Penningmeester wordt dank gezegd voor zuinig en accuraat beheer. De secretaris belicht daarna in zijn jaar overzicht het wel en wee der vereeniging, waarvoor ook hem een compliment toekomt. Bij de bestuursverkiezing wordt de secre taris herkozen. Tot leden der kascommissie worden be noemd de heeren P. de Beurs en S. van Scheijen. Verder deelt deze commissie bij monde van den heer S. van Scheijen mede, dat de bescheiden van den penningmeester in orde zijn bevonden. Daarna worden gratis enkele imkers- artikelen onder de leden verloot. De hoofd prijs. een complete bijenkast V. S. wordt gewonnen door L. Schouten. Het idéé dit elk jaar te doen, wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden. Bij de rondvraag volgen enkele huis houdelijke besprekingen. Door een der hee ren wordt aangeboden een filmavond te houden over zijn reizen in het buitenland. Dit aanbod wordt graag aanvaard. De voor stelling zal in Maart plaatshebben. Ook wordt nog gediscusseerd over het Rijkshonïngmerk. Bij Ring 8 blijft de afdee- ling aangesloten, terwijl geïnformeerd zal worden of er in de Wieringermeer nog koolzaad is. De voorzitter zegt dat het noo dig is, naar de bijenvolken te kijken. Daar na volgt sluiting. ANNA PAULOWNA BILJARTEN. Twaalf leden van de biljartvereemiging „Anna Paulowna" speelden bij den heer Slikker een wedstrijd tegen een twaalftal biljarters uit Enkhuizen. Ieder deelnemer speelde tegen twee tegenstanders. Van de 24 aldus gespeelde partijen won Anna Pau lowna er 8 en Enkhuizen 16. zoodat de Pol derschen dus een 816 nederlaag leden. BREEZAND. KALKSTIKSTOF ALS ONKRUIDBESTRIJ- DINSIMIDDEL. Na een inleidend woord van den heer K. Daalder, sprak de heer H. Koning over bo vengenoemd onderwerp voor leden en ge- noodigden van den Coöp. Land- en Tuin- bouw-Aankoopveieeniging. De heer Koning wist het min of meer „droge" onderwerp op pakkende humoristi sche wijze te behandelen en begon met te zeggen dat men, als het alleen te doen is om een stikstof meststof, wel andere kan ne men, die voor' dat doel evengoed, niet duur der en van Nederlandse!! fabrikaat zijn, en dat men de kalkstikstof alleen dan moet toepassen als men naast de gewone wer king van de stikstof de onkruid bestrijding voorop stelt. Wie geen „vuil" heeft be hoeft deze meststof dus niet om de stikstof- waarde te nemen. Want het is een lastige stof, lastig om uit te strooien en gevaar lijk als het in open wondjes aan handen, gelaat, of becncn komt. Maar als men de voorschriften, die er bij verstrekt worden, opvolgt behoeft men daarvoor niet al te bang te zijn en het wordt dan ook in toene mende mate voor de onkruidbestrijding toe gepast. Na de uifstrooiïng vormt zich als eerste omzettingsproduct een giftige stof. die wortel- en bladdoodend werkt. Later na een dag of tien, vormt zich dan hij meerdere opname van vocht, het- niet giftige ureum, ammoniak, uitraat. De aanwending berust op deze eigenschappen en is bij de onder scheiden gewassen dan ook verschillend. Het moet natuurlijk zóó toegepast worden, dat het onkruid er wel dood door gaat,, maar de plant waar het óm te doen is er geen of, en dan alleen in het begin zeer gering, nadeel van ondervindt. Spr. gaf voor enkele gewassen dan juisten tijd aan, waarop men kalkstikstof kan gebmiken. We zullen die voorbeelden niet aanhalen, om dat belanghebbenden inlichtingen daarover gratis en voor hun speciaal geval kunnen verkrijgen. Spr. vermeldde nog, dat men kalkstikstof, ook toepast voor liet dooden van het aard- anpelloof. vooral van pootgoed, en dat men het voor dat doel liefst moge uitstrooien bij zonnig weer, terwijl het gewas nog vochtig is. Hierna vertoonde de heer Koning eenige lantaarnplaatjes, waarop de verbluffend goede werking als onkruidbestrijdingsmid del naast de waarde als stikstofmeststof uit stekend tot haar recht kwam en nadat hij nog vele vragen, door de aanwezigen gesteld had beantwoord, sloot de heer Daalder, den spreker dankend voor z n interessante le zing. HEERHUGOWAARD Middenstandsvergadering. Donderdag 20 Januari hield de Neutrale Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging al hier een buitengewone algemeene vergade ring in de zaal van den heer A. Rus. De voorzitter, de heer P. Glas, opende de vergadering, er zijn genoegen over uitspre kende, dat deze zoo goed bezocht was en verzocht den secretaris de notulen der vo rige vergadering voor te lezen, welke zon dier op- of aanmerking werden goedge keurd. Ingekomen was o.m. een verzoek van de afd. Oude Niedorp van den K.N.M.B. om aansluiting bij dc afd. Heerhugowaard. Hierover werd heel wat gcdiscusieerd en tot slot besloten om de afd. voorloopig voor een jaar aan te nemen, doch mocht het niet meevallen, dan het volgend jaar weer ver andering aan te brengen. Het reisplan. Punt 4 was het reisplan. Het doel is om bij eiken aankoop bonnen te verstrekken, welke later geruild kunnen worden voor ze gels die opgeplakt moeten worden en als er dan voldoende zegels zijn geplakt, heeft men recht op een reis. Besloten werd om bij eiken aankoop van 50 cent een bon te geven en 10 dezer bons zijn geldig voor 1 zegel, terwijl 60 zegels recht geven voor 1 persoon. Getracht is nog samenwerking met de Hanze afd. Heerhugowaard te verkrijgen, doch tot nog toe zonder resultaat. Nadat sommige leden hierover het woord hadden gevoerd en door het bestuur allen zijn be antwoord, werd het plan om in Augustus of September de erste reis te maken, mot algemeene stemmen aangenomen. Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer 1. KISTEMAKER, Wedn. van G. Grin, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam, Jn. KISTEMAKER. Wi eringerwaa rd, 20 Januari 1938. Teraardebestelling a.s. Maandag 24 Jan., n.m. 2 uur. De heeren Jb. Stekelbos en P. Krijgsman worden benoemd tot leden van de commissie van uitvoering, terwijl het Hoofddepot voor zegels en bonnen gevestigd wordt bij den heer P. Krijgsman. Actie electriciteitstarieven. De voorzitter las een redevoering voor, welke de heer Haga, electrotechnisch inge nieur, te Alkmaar had gehouden voor de drie groote Middenstandsvereenigingen in zijn kwaliteit van adviseur van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De kosten van deze actie bedragen 50 cent voor een aan te schaffen brochure plus 50 van de bespa ring voor het eerste jaar, wanneer de ac tie succes heeft. Algemeen was men van oordeel, dat men op deze wijze wel met het voorstel kon mee gaan en gaven alle aanwezigen zich op om aan de actie deel te nemen. Volgt Bestuursverkiezing. Aftredend de heer G. Dirkmaat, die werd herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. Nog gaven zich twee personen als lid op. W1ERINGERWAARD Onze vroegere plaatsgenoot, Dr. P. J. Ha ringbuizen, is benoemd als natuurkundige aan het Stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen te Lutterade, Limburg. ZIJPE BURGERVLOTBRUG. MOND- EN KLAUWZEER NOG NIET GEWEKEN. Dat de zoo gevreesde mond- en klauwzeer nog niet geheel verdwenen is, blijkt wel uit het feit dat hier vaai een veestapel thans zes dieren, welke tot nog toe vrij waren gebleven, alsnog zijn aangetast SCHAGEN BUREAU VOOR MEDISCHE SPORT KEURING. Opening 4 Februari. Men deelt ons mede, dat het bureau voor Med. Sportkeuring alhier tot stand is geko men. Keuring zal vanaf Vrijdag 4 JFebr., 7 uur des avond s om de veertien dagen kunnen geschieden in het consultatiebureau aan het Bensgars. Voor leden van in hun. geheel aan gesloten verecnigingen (10 ct. p. lid p. jaar) kost een volledige sportkeuring f0.50 tot en met 16 jaar en f 1.50 daarboven. Voor buiten staanders zal het tarief f3.50 zijn. Het be stuur zal deze bedragen voorloopig handha ven, doch hoopt eerlang tot verlaging te kun nen overgaan. Dat de sportwereld van deze noodzake lijke instelling profiteere! Inlichtingen verstrekt de heer J. E. L. van Ketel, Molenstraat, secretaris. ZONDAG 23 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Öi^^CTBESiCHlTENf^S EIERVEILING SCHAGEN, 20 Jan. Aangevoerd: 49.000 kipeieren: 5456 Kg. 2.95-3.05, 5658 Kg. 3.05-3.20, 58-60 Kg. 3.05—3.20, 60—62 Kg. 3.15-3.20, 62-65 Kg. 3.253.45. per 100 stuks. HELDERSCIIE EIERVEILING, 20 Jan. Aangevoerd: 15920 kipeieren: 5254 Kg. 3.—. .55-57'Kg. 3.203.70. 5S—60 Kg. 3.56— 3.90, 61-63 Kg. 3.60—4, 64—67 Kg. 3.90 tot 4.40, 155 eendeieren 2—2.60 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 20 Jan. Roode kool 2.80-^5.70, gele kool 1.502.20, Deensche witte kool 1.80—2.50, stek 8—8.20, drielingen 8.90—9.30, uien 11—11.30, grove uien 10.80—11, peen 3.10—3.40. Savoye kool 1.—. Aanvoer: 44.100 Kg. roode kool, 19.600 Kg. gele kool, 25.200 Kg. Deensche witte kool 3500 Kg. uien 3300 Kg. peen, 1050 Kg. Savove kool. BROEK OP LANGENDTJK. 21 Jan. Uien f 11.70—12.10, drielingen 10.3010.50, grove 11.36-11.70. stek 6.26-7.20, peen 2.70 —2.80. kleine peen 1.10, kroten 2.70, roode kool f35. Aanvoer: 6000 Kg. uien, 1300 Kg. peen, 200 Kg. kroten, 14000 Kg. r. kool. 800 kg. rammenas 0.400.60; 42000 kg. gele kool 1.502.40; 5000 kg. Savoye kool 1—2.50; 29000 kg. d. witte kool 1.302.40; 65 kg. bloemkool 6.10, 2e soort. 2.10. NOORDSCHARWOUDE, 21 Jan. Aanvoer: 200 Kg. aardappelen. Bevel. 2.60, 13700 Kg. uien 11.16—11.70, drielingen 10.4610.50. grove 10.5011.40, gele nep 7.90, 500 Kg, peen 240. kleine pe... 1. 400 kg. kroten 1.903.90; 32000 kg. roode kool 3.105.30; 18500 kg. gele kool 1.Ö0 2.30; 45000 kg. d. witte kool 1.70—2.60 DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 20 tot 27 Februari vastgesteld op 00 cent per K.G. (onveranderd). BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is gister vastgesteld op 81 cent per Kg. Woensdagmiddag ongeveer 5 uur drongen enkele tientallen kleine jongens een politie bureau te 's-Gravenhage binnen, met in hun midden een kleinen peuter van 4 h 5 jaar, vertelt dc „Residentiebode". Triomfantelijk werd deze door zijn makkers naar voren ge bracht en hij toonde den verbaasden agent in zijn opgestoken hand een dubbeltje. Na veel gekakel van de jonge snuiters, werd het den agent duidelijk dat een man aan den kleinen jongen het dubbeltje had gegeven met de bedoeling om hem mede te nemen. Nadat, men den kleine zelf nog eens naar de waarheid van het verhaal had getoetst, wat deze met knikken en ja, ja, beantwoordde, nam de agent den jongen spruit op en zette hem op den bagagedrager van zijn fiets. Op aanwijzing van het jongetje werd koers gezet naar de Geest, want daar had de „po ging tot „kid-napping" plaats gehad. Steeds hoorde of zag de agent niets, tot in de Dui- ventorenstr. gekomen de dreumes begon te roepen: Daar gaat-ie". En met groote zeker heid wees hij met zijn vingertje naar een fietsenden man. De agent, stapte op den man af en ondervroeg hem in verband met het voorgevallene. Direct gaf hij toe den kleinen jon gen het dubbeltje gegeven te hebben, maar de reden waarom wenschte hij niet te verstrekken. Voor een onder zoek werd de persoon mede naar het politiebureau genomen, waar na lang dralen de historie van het dubbeltje werd uitgelegd. De groeten aan zijn tante Op een tocht door de Duivcntorenstraat hadden zijn blikken die van een lieftallige jontredame voor één van de vensters ge troffen; en na nog enkele malen van rich tine: te zijn veranderd, werd zijn genegen heid tot de schoone zoo groot, dat hij be hoefte gevoelde van zijn ingenomenheid bliik te geven. Juist kwam er een kleine peuter het be trokken huis uitgestapt om met zijn ka meradon te gaan spelen en geen oogenblik bedacht hij zich om deze gelegenheid waar te nemen en het ventje als tusschonpersoon te gebruiken. Hij ging naar hem toe en vroeg of die jongedame daar voor dat raam zijn zuster was. Nee. dat was zijn tante. De vraag was toen of-t-ie zijn tante de groeten van hem wilde doen; daar zou hij dan wat voor krijgen. Dat was gauw voor elkaar en met een dubbeltje in zijn knuistje geknepen ging hij zijn tante namens dien mijnheer gedag zeccien. Nu schijnen zijn kameraden het geval anders opgenomen te hebben en zal er wel wat duister over de kwestie zijn gesproken. Het gevolg was tenminste dat zij op het bureau terecht kwamen met de bovenge noemde redenen. Na dit verhaal van den heer begaf de agent zich naar de betrokken woning, met het verzoek of de lieftallige jongedame evicn mee naar het politiebureau wilde gaan. Bij het aanschouwen van den heer gaf de jongedame die in gezelschap van haar moeder was direct toe dat het verhaal geheel op waarheid berustte. De bedoelingen van den persoon waren dus wel degelijk goed geweest; gezamenlijk verlieten de heer, de jongedame en de (schoon?)mama in opgeruimde stemming het bureau. ARBEIDER DOODELIJK GETROFFEN. Gistermorgen omstreeks elf uur waren op de Nedcrlandsche schroefboutenfabriek te Helmond eenige arbeiders bezig met het tor nen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43- jarige gehuwde arbeider J. van Hoof plot seling door een zware ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen. Zwaar gewond stortte de man neer. Dokter Bloemcne, die de eerste geneeskun dige hulp verleend, constateerde o.m. een zware hersenschudding. De man is per Roo de Kruis auto naar het St. Antoniusgasthuis overgebracht, waar hij des middags zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Bijvullen van brandstof in de lucht Proeven zijn een groot succes. Met medewerking van Sir Alan Cobhatn worden boven de wateren van Southampton (Engeland), met de vlicgboot „Cambria" van de Imperia! Airways proeven genomen mot het bijvullen van den brandstoffenvoor- raad tijdens do vlucht. Terwijl de „Cambria" met een snelheid van bijna 240 K.M. per uur vliegt, ontvangt zij de benzine van een boven haar vliegende laagdekker, van waaruit een speciale slang is neergelaten. Het is voor de eerste maal, dat de ben zinevoorraad bij zulk een hooge snelheid in dc lucht wordt aangevuld. Veldslag tusschen Bedoeinen 62 dooden na een dag en een nacht vechten. Als gevolg van de rivaliteit tusschen twee hoofden van den Bedoeïenenstam Amarat, is bij Amman (Transjordanië) tusschen hun aanhangers een vechtpartij ontstaan, die de afmetingen van een waren veldslag aannam. Na een dag en een nacht verbitterd te heb ben gevochten, lieten de tegenstanders 62 dooden op het terrein achter. Soldaten, die zich in auto's naar het too- neel- van den strijd spoedden, werden aan gevallen en enkele der wagens werden ver nield. Een nieuwe expeditie onder bevel van Emir Hayal Ben Moessaid, bestaande uit veertig auto's, wist de vechtenden tenslotte uiteen te drijven. Japan verontrust door den vlootbouw der mogendheden Het land zal zijn vlootpolitiek voortzetten. Na de hervatting van de zitting van den landdag op Zaterdag a.s. zullen, naar ver wacht wordt, de Japansche minister van oorlog, generaal Soegijama, en de minister van marine, admiraal Jonai, uitvoerige ver klaringen afleggen over de strategische sa menwerking tusschen leger en vloot. Volgens de „Kokoemin Sjimboen" zou admiraal Jonai bij deze gelegen heid ook spreken over de diepe be zorgdheid van Japan ten opzichte van de geweldige vlootbouwpro- gramma's, die de andere vlootmo- gendheden zouden uitvoeren. Tevens zou de admiraal eenige woorden wij den aan den vloottocstand in den Stillen Oceaan ten aanzien van Groot-Brittanje, de Vereenigde Sta ten en de Sowjetunie. Het genoemde blad schrijft, dat de minis ter van marine zal verklaren, dat Japan zal voortgaan met do uitvoering van de Ja pansche vlootpolitiek van nietbedreiging en niet-aanvallen en er intusschen naar zal streven de vlootaanvulling te voltooien, welke de basis vormt van de Japansche autonome en economische positie als sta- biliseerende mogendheden in Oost Azië. DE MAATREGELEN TEGEN JODEN IN ROEMENIË. Op grond van een beschikking van het mi nisterie van arbeid uit Roemenië, zullen alle Joodsche dokters worden uitgesloten van controle ten behoeve van de sociale verze keringen. BILJARTEN De wereldkampioenschappen cadre 45/2 aangevangen. Te Antwerpen zijn gisteren de wedstrijden om het wereldkampioen schap cadre 45/2 begonnen, waaraan ook wordt deelgenomen door onze landgenooten Sweering en De Leeuw. De allereerste partij was die tusschen on ze vertegenwoordigers, welke door Sweering word gewonnen met een gemiddelde van 18.18. Tegen den Franschman Chassereau moest Sweering echter het onderspit delven. Ilij wist het slechts tot 221 van de 400 punten te brengen, terwijl zijn gemiddelde 13.00 be droeg. Een matige prestatie dus. Nog veel slechter bracht De Leeuw het er echter tegen den titelhouder Gabriëls (Bel gië) af. De wereldkampioen speelde trouwens in grootschen stijl en beëindigde zijn partij in 10 beurten; maakte dus een moyenne van 40.00. De Leeuw stelde hier slechts 47 caram boles tegenover. Ook in zijn partij togen zijn landgenoot Moons, toonde Gabriëls zijn groote kunnen. Voor de 400 punten had hij slechts 6 beur ten noodig! In deze partij was zijn gemiddelde dus niet minder dan G6.6G; zijn hoogste serie be droeg 215. De Belg heeft dit toumooi dus op formi dabele wijze ingezet.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6