Londen infomeert naar Japan's kruisertonnage Japansche opmarsch vertraagd Chineesche afgezanten te Moskou China zal zijn onschendbaarheid handhaven Huil wedijvert met den Negus Vingerafdrukken geen bewijs meer Duikboot piraat roert zich weer Oceaanvlieger bij de K.LM. Friesche boeren verontwaardigd Na Sonja: Cecilia Sweering en de Leeuw verliezen Slagschepen op stapel van 43000 ton? AMERIKAANSCHE BODEMS VAN DEZE GROOTTE KUNNEN NIET DOOR HET PANAMAKANAAL. In diplomatieke kringen te Lon den wordt vernomen dat de Brit sche ambassadeur te Tokio Sir Ro- bert Craigie, in opdracht van zijn re geering een onderhoud heeft gehad met den woordvoerder van de Japan sche admiraliteit, over het tonnage van de kruisers. In afwachting van het rapport, dat hij zal uitbrengen, wordt geen commentaar geleverd. Vermoedelijk is gesproken over het vlootverdrag van Londen, waarbij Engeland, Frankrijk en de Vereenig- de Staten zijn overeengekomen, geen kruisers te bouwen, grooter dan 35.000 ton. Later hebben zich Duitsch- land en de Sovjet-Unie bij dit verdrag aangesloten. Japan en Italië hebben zich echter afzijdig gehouden. Indien, aldus verneemt do „United Press" uit betrouwbare bron, do inlichtingen, die Craigie voor zijn regeering in Tokio moet inwinnen, de berchten bevestigen, volgens welke de Japanners slagschepen van 43.000 ton op stapel hebben staan, dan is het mo gelijk, dat van sommige der vijf Britsche schepen, die thans in aanbouw zijn, de ton nage vergroot zaf worden, zoodat er kanon nen van 16 inoh op gemonteerd kunnen worden. Panamakanaal te klein. In welingelichte kringen ver klaart men, dat, indien Japan sche pen van een zoo grooten omvang bouwt, dit in de eerste plaats ten doel heeft, de Vereenigde Staten in moeilijkheden te brengen. Deze staan namelijk vor de moeilijkheid, dat zeer groote schepen het Panama-ka naal niet, of nauwelijks kunnen pas- seeren. Men zal zich herinneren, dat, toen het Britsche oorlogsschip „Hood" (42.000 ton) dit kanaal passeerde, het in de sluizen slechts 30 inch ruimte had. De technische deskundigen zouden dan ook voor het dilem ma komen te staan, grootere schepen met een minimumbreedte te moeten bouwen, of wel het Panama-kanaal te verbreeden, wat enorme kosten zou medebrengen. Ten opzichte van Engeland bestaan der gelijke moeilijkheden niet bij het Sucz-ka- naal. liet Suez-kanaal zou slechts uitgebag gerd moeten worden, welke werkzaamhe den veel minder kostbaar zouden zijn dan de verbieding der Panama-sluizen. Naar Reuter verder nog meldt, zouden, in dien de berichten, volgens welke Japan slag schepen van 43.000 ton bouwt, juist blijken te zijn, besprekingen worden gevoerd tus- schen de onderteekenaars van het Londen- sche vlootverdrag over de vraag, of de grens van 35.000 ton voor slagschepen zal komen te vervallen. De opmarsch van de Japansche troepen langs den spoorweg Tient- sin—Poekau is volgens mededcclin- gen van Chincesche zijde vertraagd door hevige gevechten. In het noor den van den spoorweg is vertraging ingetreden ten gevolge van het slechte weer. Van Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat de bedreiging van Hangtsjau door de Chineezen gewe ken is. de Chineesche troepen onder Tsjang Fa Kwei zijn teruggetrokken. De Japanneezcn verklaren verder Min Kwang te hebben bezet. Vooraanstaand Chinees vermoord. Terwijl hij zijn huis in de Fransche ne derzetting betrad, is Jang Fo .Toeën, een der leden van de burgerlijke vereeniging te Sjanghai, door een onbekend man vermoord. Hij werd in den rug aangevallen en met drie schoten in het hoofd gedood. Jang was een goede vriend van Lo .Pe Hong, den voorzitter van genoemde vereeni ging, die op 30 December doodelijk werd ge wond. Jang is het laatste slachtoffer van de le den van den bond, welke is opgericht om niet steun van de Japansche autoriteiten de gebieden rond Sjanghai te bevolken. Zij wor den door vele Chineezen als verraders be schouwd, aangezien zij wel met do Japan sche autoriteiten moeten samenwerken. Verjonging van het Chineesche officierenkorps. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde te Hankau, heeft het opperbevel van het Chi ncesche leger een grondige wijziging ge bracht in het officierenkorps. Veertig hooge Chineesche officieren zijn van hun post ont heven om voor jongere officieren plaats te maken. Onderhandelingen in het diepste geheim De „jonge maarschalk" bij de delegatie? Nog steeds wordt het diepste stil zwijgen bewaard over het verloop der onderhandelingen, die gevoerd worden tusschen de Chineesche de legatie, welke zich op het oogen- blik in Moskou bevindt om de moge lijkheid van een verbreeding der Rus- sisch-Chinccsche betrekkingen te on derzoeken en de officiecle Russi sche instanties. Zelfs namen geheim. Zelfs houdt de Chineesche legatie de na men der leden van de Chineesche delegatie gclieim. Naar verluidt, bevinden zich niet alleen de officiecle gedelegeerden onder lei ding van den Chinecschen kamerpresident Boen Fo, den zoon van Boen Jat Sen, in Moskou, doch ook nog andere Chineesche politici, die geheel incognito reizen. Het is niet mogelijk gebleken, zegt Un. Press., een bevestiging, of een dementi te krijgen van het Japansche bericht, volgens hetwelk zich onder de gedelegeerden ook „de jonge maarschalk" Tsjang Hsoe Liang bekend door zijn staatsgreep en de ge vangenneming van Tsjang Kai Sjek be- .vindt. Voortdurend worden bezoeken gewisseld tussclien sovjet-Russische en Chincesche politici, zoodat men kan aannemen, dat de onderhandelingen nog in vollen gang zijn. Verklaring der Chineesche Rc- geering. Het persbureau der Chineesche delegatie te Genóve publiceert een door de Chineesche rcgccring te Hankau afgelegde verklaring, waar in met name wordt gezegd, dat de verantwoordelijkheid voor de versto ring van de internationalo vrede duidelijk bij Japan berust cn niet bij China cn dat Japan ondanks al le verdrngschendingen thans heeft verklaard, dat het de territoriale onschendbaarheid cn de souvereine rechten in China, evenals de belan gen der vreemde mogendheden in dat land eerbiedigt. Toch moet worden opgemerkt, dat Japan uit eerbied voor de territoriale onschenbaar- heid en souvereiniteit van China voorne mens is China te ontbinden door de oprich ting van verschillende onwettige organisa ties in 't binnenland van China. liet maakt daarbij gebruik van geweld cn bedient zich van genoemde organisaties om de rechten en belangen der vreemde mogendheden mot voeten te treden. Japan is voornemens zich exclusieve rech ten te verzekeren, dank zij zijn overheer schende positie in China. Het doel van den tegenstand van het leger van China is zijn nationaal bestaan te waarborgen cn do hei ligheid der internationale verdragen te handhaven. Hoe de omstandigheden ook zullen zijn, de Chincesche regeering zal al het mogelijke doen om de souverei ne rechten en de territoriale en ad ministratieve onschendbaarheid van China te handhaven. Alle voorwaarden voor een herstel van den vrede zijn voor China onaanvaardbaar, indien zij niet in overeenstemimirng zijn met dit fundamenteele beginsel. Alle daden van onwettige organisaties, welke kunnen worden opgericht in door Japansche mili tairen bezette gebieden, zullen door de Chi neesche rcgccring als nietig en niet gedaan worden beschouwd, zoowel in binnen- als is buitenland. De Amerikaansche staatssecreta ris candidaat voor den Nobelprijs van den vrede. De minister van buitcnlandsche zakenvan Montevideo, Espalter, heeft den voorzitter van het Nobelcomité te Stockholm een nota doen toeko men, waarin hij de candidatuur stelt van den Amerikaanschcn staatssecretaris Cordell Huil voor den Nobelprijs van den Vrede. CORDELL HULL. Zooals men weet, wil men ook Haile Se- lassie voor dezen prijs in aanmerking doen komen. Wij vernemen voorts, dat twee Zweedsche sociaal-democratische parlementsleden een schrijven hebben gericht tot het Nobelcomité, waarin zij Karl Kautsky candidaat stellen voor den Nobelprijs van den vrede. „Indostrieele mobilisatie" in Amerika De plaatsvervangende Amerikaansche staatssecretaries van oorlog, Louis Johnson, heeft medegedeeld, dat het departement is overgegaan tot „industricele mobilisatie" van de fabrieken voor wapens, munitie cn ander oorlogstuig, om de capaciteit der in dustrie in geval van oorlog vast te stellen. Johnson voegde hieraan toe, dat de om standigheden in 20.000 fabrieken door het departement bestudeerd zijn en dat do tienduizend, die zich het best bij de oor logsindustrie kunnen aanpassen, speciale taken hebben gekregen. 28 smokkelaars gevat Op de grens van Tsjecho-Slowa- ltije en Oostenrijk. De politie te Praag heeft in de bosschen aan de grens van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk 28 smokkelaars gegrepen, die zich gedurende drie jaar hebben schuldig gemaakt aan hof smokkelen van sacharine uit Oostenrijk. Zij stonden heden terecht, cn hoorden in totaal 40 jaar gevangenisstraf en 50 millioen kronen boete tegen zich uitspreken. De leider der bende kreeg 3 jaar gevangenisstraf en 10 millioen kronen boete. Vijf en twintig gewonden bij treinbotsing Ongeluk op het traject Bedford— Londen. Vier mijl ten noorden van Bed ford is een sneltrein uit Londen te gen een leegen trein gereden. Door deze botsing is een persoon om het leven gekomen, terwijl vijf-en-twin tig menschcn werden gewond, waar van verscheidene ernstig. Vernuftige uitvinding van Lon- densch inbreker. Demonstra tie voor de rechtbank. Een inwoner van Croydon stond dezer dagen terecht wegéns inbraak in een pa viljoen van een tennisclub. Op den hals van een flesch was een vingerafdruk ge vonden, doch de verdachte ontkende dat die vingerafdruk van hem .was, aldus het Hdsbl. Hij gaf ter zitting aan de rechtbank een demonstratie, om te doen zien. dat de aan wezigheid van vingerafdrukken nog geen bewijs behoefde op te leveren tegen een bepaald persoon. De verdachte haalde een spiegeltje voor den dag en drukte eerst e«en stukje kneedbare stof tegen den vinger van een gevangenbewaarder en vervolgens op het spiegeltje. Dat is, zoo zeide hij, een vingerafdruk van dézen bewaarder en toch heeft zijn vinger den spiegel niet aangeraakt. Verder vertelde hij, dat hij de stof op den rug van handschoenen had aange bracht en door iemand een hand te geven een vingerafdruk van dezen had gekregen, zonder dat de betrokkene het wist. Een als getuige gehoorde detective noem de de denkbeelden van den verdacht fan tastisch en zeide dat iedere afdruk zooals door dezen beschreven onmiddellijk door oen deskundige zou worden ontdekt, maar de verdachte antwoordde, dat de Fransche politie door de methode welke hij had be schreven, volkomen verbijsterd was. De jury. blijkbaar onder den indruk van de demonstratie, achtte geen voldoende be wijzen aanwezig om den man te veroor- deelen. Geen protest over den aanval op de „Thorpness". Uit Malta meldt Reuter, dat een Britsch stoomschip, dat den naam „Camma" heeft opgegeven, heeft me degedeeld, dat het in de Westelijke Middellandsche Zee een onderzeeër een torpedojager heeft zien aanval len. Het gebied wordt door Fransche torpedojagers afgezocht In de laatste dagen wordt melding gemaakt van een verhoogde activi teit van onderzeeërs in het Westen van de Middellandsche Zee. De Engelsche admiraliteit heeft bevestigd, dat twee leden van de bemanning van de „Thorpness" werden gedood toen het schip in dc haven van Tarragona door een bom werd getroffen. Zeven matrozen werden ge wond en vijf worden vermist. Het schip werd ernstig beschadigd, doch het is niet gezon ken. Het is niet waarschijnlijk dat de Britsche regeering slappen zal doen bij de autoritei ten te Salamanca, aangezien de bescherming van Britsche vaartuigen alleen geldig is bui len de territoriale wateren, terwijl de „Thorp ness" zich op he oogenblik dat het, schip door een hom werd getroffen in de gevechts zone bevond. Drie arbeiders bij instorting gedood Gisternacht is een steiger bij de Sporthal van de luchtkrijgsschoolbij Berlijn ingestort. Zes arbeiders wer den bedolven. Drie hunner kwamen om het leven, twee werden zwaar en één licht gewond. Fransch militair vliegtuig verongelukt Twee dooden. Een militair vliegtuig, dat te Marignane (Fr.) thuishoorde is even na het starten verongelukt, doordat het zijn snelheid ver loor. De beide inzittenden, twee onderoffi cieren, kwamen om het leven. Georg Klein aangesteld. Bij de K.L.M. is als verkeersvlieger aangesteld ae heer Georg Klein, die in de vliegwereld o.a. naam heeft ge maakt door een reeks vluchten over het zuidelijke gedeelte van den At- lantischen Oceaan. De heer Klein kwam in 1928 bij de Deut sche Verkehrsflieger Schule, waar hij ver schillende typen land- cn watervliegtuigen leerde besturen. Voorts haalde hij nog zijn certificaten als radiotelegrafist cn als navi gator. In 1932 kwam/hij bij de Deutsche Luft hansa in dienst. Vijftien vluchten maakte gezag voerder Klein met de Dornier Wa tervliegtuigen van Bathurst aan de westkust van Afrika naar Natal in Brazilië, een afstand van 3090 K.M., welke éénmaal per week door den Duitschen katapultdienst wordt afge legd. Georg Klein heeft ongev. 5000 werke lijke vlieguren op zijn naam staan en een half millioen kilometers afge legd, of bijna 13 keer den omtrek van de aarde. Over de teeltheffing op vroege aardappelen. Dezer dagen vergaderden te Gorredijk ver schillende besturen van de afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw uit de Zuidoosthoek van Friesland, ter bespre king van de verhoogde teeltheffing voor den verbouw van aardappelen. Deze vergadering stond in het teeken van teleurstelling cn verontwaardiging over dezen maatregel. De aardappelverbouw, welke voor deze streken noodzakelijk is in verband met de vrucht wisseling, is door deze verhoogde teeltheffing in vele gevallen niet loonend meer. Bovendien wordt het onkosten cijfer, in verband met de stijgende loonen en an dere onkosten, hooger, terwijl de in uitzicht gestelde richtprijzen van andere producten der bouwlanden op den zandgrond, ternau wernood of in het geheel niet bereikt wor den. Ofschoon men er ten volle van overtuigd was, dat de vertegenwoordigers der Friesche Maatschappij van Landbouw en van het Kon. Ncd. Landbouw Comité op alle moge lijke manieren hebben getracht het gevaar &cAaaUen De Europccsche kampioenschap pen kunstrijden dames. Waren er bij de Europeesche kampioen schappen kunstrijden voor heeren, welke Donderdag te St. Moritz begonnen, slechts negen deelnemers, gisteren kwamen er in de wedstrijden om den Europeeschein titel voor dames achttien rijdsters uit. De verplichte figuren konden wegens de vallende duisternis niet afgemaakt worden. CECILIA COLLEDGE. De Engelsche titelverdedigster Cecilia Collodge was in schitteren den vorm en reed op onvergelijkelij ke wijze. Geen der andere rijdsters kon dit sierlijke zwieren evenaren. Het zeer talrijke publiek toonde .zich opgetogen en er zal dan ook heel wat moeten gebeuren, indien Cecilia haar titel niet zou behou den. Op hot oogenblik staat als tweede Mir jam Kelen geklasseerd, terwijl Maxie Her- ber de derde plaats bezet. PUBLICATIE DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN, OOGST 1937. De Nederlandsche Akkcrbouwcentralo maakt bekend, dat de denaturatievergoe* ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van i7 tot cn met 22 Januari 1938, fO.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, cn f0.45 per 100 kg. voor voedererwten, door, telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen vani den oogst 1937, welke aan de daartoe gestel-» de eischen voldoen en door telers of han* delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijd* vak, zal f2.10 per 100 kg. bedragen, 's Gravenhage, 21 Januari 1938. (Adv.J eener verhoogde teeltheffing voor aardap* pelen af te wenden, meende men toch, dat van uit den boezem der boeren nogmaals een beroep op den minister moet worden gedaan hierin verandering te brengen. De vergadering was van meening, dat 't zoo niet langer kon gaan, daar een verdere verTiooging van lasten niet gedragen kan worden. Vragen van den beier Wijnkoop, Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen ge steld: Is de minister bereid, gezien de bezwaren) tegen de heffing op de teelt van vroege aardappelen en zeker tegen de verhoogingi dezer heffing, gezien ook het toenemend) protest daartegen, omdat de resultaten, den vroege aardappelteelt alles behalve gunstig zijn en de heffing dus wel uitermate druk* ken-d is. deze heffing alsnog te laten ver* vallen, in elk geval haar niet hooger ta stellen dan f 30— per H.A.? Gouden horloge in een riool Rijk vischiuaterin een RoU terdamsche straat. Dezer dagen liet een juffrouw op den Westzeedijk te Rotterdam een gulden val* len en deze kwam... gelukkigerwijze in eert straatriool terecht. Gelukkigerwijs, ja- naar, zal blijken. De juffrouw verzocht, schrijft de N.R.Crtj een zich toevallig ter plaatse bevindende jongeman, te willen trachten den gulden uit het riool te halen, waartoe deze zich actiief en hoffelijk, terstond bereid ver klaarde. Zijn pogen overtrof alle verwachtin gen: weliswaar slaagde hij er niet in den gulden op te visschen, doch zijn moeite werd beloond, doordat hij een prachtig gouden horloge ophaalde! Ér ontbrak nog slechts aan dat er zich gegraveerd op den binnen kant van het deksel een inscriptie inhou dende een eervolle opdracht aan dien hoffei lijken, eerlijken vinder bevond. En tenslotte de apotheose van dit godenk- waardige geval: later op den dag is ook do gulden nog op komen duiken! Uit wellc laatste feit men de conclusie kan trekken, dat de munt na de devaluatie was geslagen, dank zij welke omstandigheid zij niet ra dicaal naar de bodem was gezonken doch was blijven zweven. Wat prettig was voor de juffrouw, die met het gouden horloge toch immers niets was opgeschoten. Als de hengelaarsbond er nu maar voor zorgt, dat het riool in kwestie niet verbo den vischwater wordt en dat er van rijks wege wat kleingeld wordt uitgezet... BILJARTEN. Fenomenale prestaties van Ga- briëls. De tweede dag van het tournooi om het wereldkampioenschap cadre 45/2 heeft onzen landgenooten geen successen gebracht. Zoowel Swee ring als De Leeuw werden geklopt, al was het dan ook met miniem verschil. In zijn partij tegen don Belg Moons, bracht Sweering het eerst tot 360 punten in 17 beur ten, terwijl hij tegen den Franschman Cóte 323 punten scoorde in 15 beurten en dus met een gemiddelde speelde van resp. 21.17 en 21.53. Met nog minder verschil verloor De Leeuw van Cóte; een buitengewoon spannende par tij; 14 punten bleef onze vertegenwoordiger achter, maakte dus 386 caramboles en wel in 18 beurten (gem. 21.44). Gabriëls was weer buitengewoon op dreef. Maakte hij eerst tegen Schwarzer de partij in 10 beurten uit en scoorde hij daarbij een serie van 272 (nieuw wereldrecord), later op den avond verbeterde hij deze ge weldige prestatie nog door een serie van 296 te maken in zijn partij tegen Joachim en deze partij in 4 beurten te beëindigen. Een serie van 296 cn een gemiddelde van 100, het waren twee nieuwe wereldrecords! Waarlijk, de Belg is eenige klassen te zwaar .voor zijn tegenstanders.

Schager Courant | 1938 | | pagina 10