I I» WITENL ANDSCH VERZICHT ie Alkmaar. Alkmaarsche Kaasmarkt Uitersten Durfde zich van pijn in bed niet te bewegen Spit nu absoluut verdwenen „Ik had een hevige aanval van spit. Als Ik eenmaal in bed lag, was ik gedwongen in dezelfde houding te blijven liggen ik kon mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te ge bruiken en ik ben blij dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit abso luut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwen dige organen op natuurlijke wijze aan spoort tot geregelde werking, waardoor Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stof fen. Rheumatische pijnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, 'fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f0.75, en fl.60 per flacon. Let op, dat op het é'tiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (zitting van. Vrijdag 21 Januari) De zitting van den Kantonrechter mr. T. G. G. Boerrigter had gister morgen al bitter weinig om het lijf. Er was nu wat wij noemen geen enkel „mooi zaakje" bij. Wij vermelden de voornaamste. Nieuwe Niedorp. "EEN SAMENLOOP VAN OMSTANDIG HEDEN. Verd. T. G. uit Nieuwe Niedorp werd er van beschuldigd, dat hij een aantal koeien dat aan mond- en klauwzeer leed, niet bij den burgemeester had aangegeven. Verd. zegt, dat de dieren volgens den veearts op 1 Octobcr alreeds lijdende waren aan deze ziekte. Maar dat is niet waar. Wel constateerde verd. op 3 Octo- l>er mond- en klauwzeer. Dat was op een Zondag en 's Maandags ging verd on middellijk naar de secretarie om het aan te geven. Daar was tusschen negen en half tien nog geen mensch, zegt verd. en daar hij ihet veld in most om te. ploege, kon hij ook niet langer wachten. Toen is later op de dag de veearts bij ons gekommie en heeft proces-ver baal late opmake. Kant.: De veearts heeft toen geconsta teerd, dat. dié dieren al minstens drie dagen aan de ziekte leden. Verd.: Ik weet d'er niks van. De ambt. van het O.M. Mr. H. E. de Brueijs Tack vraagt verd. hoeveel koeien hij theef t? Verd. Ik het er elf. Ambt. O.M.: Dat komt dan precies uit. Vier van die elf leden aan mond- en klauw zeer. Verd: Als ze mond- en klauwzeer leje zoue ze minder melk hebbe gegeve en ik heb hier een lijsie waaruit blijkt, dat dat niet' zoo is. Je ken het een samenloop van omstandigheden noeme. Mr. Boerrigter besluit dan de zaak aan te houden tot 4 Februari, om den veearts te hooren. Heerhugowaard. IK WAS GENEVEN HEM! L. V. wonende te Heer-Hugowaard had op 25 November in de Langestraat te Alk maar met z'n motorrijwiel een fietser aan gereden, die juist naar links uitweek om een parkeerende auto voorbij te rijden. De verd. zegt geen auto te hebben gezien. Ambt. O.M.: Die is er toch wèl geweest- Als eerste getuige wordt voorgeroepen J. van Wonderen, wonende te Alkmaar. Deze verklaart op z'n fiets in de Lange straat te hebben gereden en door een mo torrijder te zijn gegrepen, juist op het oogenblik, dat hij een stilstaande auto wil de passeeren. Hij had een leclijken smak gemaakt en vijf dagen niet kunnen werken Voorts was z'n broek heelemaal kapot en was het licht van z'n fiets stuk. Kant.: Kwam het zoo erg aan, dat u vijf dagen niet kon werken? Get.: Wij mense fietse op klompe; me been kwam d'er tussche te zitte en sloeg dubbel d. Verd.: Ik reed hem niet achterop, maar ik was „geneven" hem. De volgende get. P. H. Bakker uit Alk maar, zegt de aanrijding te hebben gezien. De fietser reed schuins links om de auto te passeeren cn werd toen aangereden. De ambt. van het M.. vordering ne mend. acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Mr. de Brueijs Tack jeischt f8.— boete subs. 8 dagen hechtenis. Verd.: Ik ben me in deze niet bewust van schuld, want ik was tijdens de aan rijding al vóór de fietser. Hij kwam tegen m'n achterwiel an. Mr. Boerrigter zal over een week schrif telijk vonnis wijzen. Warmenhuizen. ALLEEN MAAR MELK GEDRONKEN. Voorgeroepen wordt dan T. Gr. uit War menhuizen, die ervan wordt beschuldigd op 16 October te Tuit jen horn in het Patronaats gebouw, waar een fancy-fair werd gehou den. iemand een klap te hebben gegeven. Verd. zou in staat van dronkenschap heb ben verkeerd. Verd.: Daar is absoluut niks van an. Kant.: Wat doe je voor de kost? Verd.: Ik ben melkrijder. Ambt. O. M.: Dan had je zeker alleen maar melk gedronken. Verd.: Misschien wel. Een ander het mijn ©en klap gegeve en die heb ik afge weerd. Ik ben niet hegonoc. De Kantonrechter houdt dan de zaak aan tot 4 Februari, om den verbalisant te hooren. Harenkarspel. HIJ MOEST HELPEN OP DEN BOUW. N. Sp. uit Harenkarspel moet terecht staan, omdat hij van 19 tot 23 October zjjn nog leerplichtigen zoon niet naar school heeft gestuurd. Verd. erkent het feit. maar voert ter ver dediging aan, dat hij een groot gezin heeft en te arm is om er een knecht op na te houden. „De jonge most helpe op de houw", zegt verd. De ambtenaar eischt f 3 boete, subs. 3 da gen. Verd.: Ik heb een groot gezin, wilt u daar rekening mee houe? Kant.: Ja; u heeft zeven kinderen. Mr. Boerrigter vonnis wijzende, veroor deelt verd. tot f 1 boete, subs. 1 dag hech tenis. Noord-Scharwoude. ER ZIJ LICHT EN ER WAS LICHT! De verd. K.B. uit Noord-Scharwoude wordt ervan beschuldigd op 15 Januari zonder licht op z'n fiets te hebben gereden. Verd.: Ik ontken schuld in dit geval. Ik kwam uit Zuid-Scharwoude; m'n lantaarn brandde prachtig. Ik reed heel gemoedelijk en d'r was lichte maan. In Noord-Schar woude kom ik langs een lantaarn en denk zoo bij mezelf: ik zal d'er eens zien, of m'n licht brandt. Ik hield me hand voor m'n lantaarn cn ja hoor; d'er was licht. Toen zie ik v. d. Mars, de politieagent staan en dacht nog zoo: Die staat er om d'er een te pikke. Ambt. O.M.: En hij heeft er een gepikt! Verd.: Wacht u nog eve. Ik wil net goeien- avond zegge, toen zeit v. d. Mars: Afstappe. Ik denk waarom en meteen zei v. d. Mars: Je heb geen licht. Ik stapte af en slingerde m'n wiel achteruit en d'er was licht. Maar ik moest m'n wiel vooruit slingere. Nou; ik dacht niet, dat dat verschil maakte. Maar goed; ik slingerde m'n wiel vooruit en d'er was weer licht. Toen kreeg ik toch evengoed een bonnetje. De Kantonrechter vindt het na deze gloed volle verdediging wenschelijk om op 4 Fe bruari a.s. ook de lezing van den verbalisant eens te hooren. Uit onze omgeving W1ERINGERMEER Ir. de Blocq v. Kuffeler aan den Raad toegevoegd. Bij beschikking van de ministers van Waterstaat en Financiën is met ingang van 1 Januari 1938 aan den Raad van het Openbaar Lichaam „de Wieringermeer" voorloopig als se cretaris toegevoegd ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler te 's-Gravenhage, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat belast met de uitvoe ring van den dienst der Zuiderzee werken, BERGEN KUNST VOOR ALLEN. Zangrecital Agathe Rengers; aan den vleugel Jan Couvée. Of Donderdagavond de zangeres Agathe Rengers niet goed gedisponeerd was (te moe misschien?) of dat haar stem te groot is voor een zaal als die van het Oranje-hotel, wij weten het niet. Maar wèl weten wij, dat deze kunstenares ons niet in alle opzichten heeft kunnen bekoren. Haar inzetten waren dikwijls te vlak en in de dankbare liederen van Hugo Wolf wist zij zich niet uit te leven. Vooral van het slotnummer „Der Freund" had zij ons veel meer kunnen ge ven, dan zij deed. Het best vonden wij haar wel in de liede ren van Scarlatti, waarin zij zich in het me lancholische in volle overgave wist te geven. Ongetwijfeld is zij een zangeres van klasse en heeft zij ook prachtige momenten gehad. Wij denken aan „Totengrabers Heim wee" van Schubert en aan het „Chanson boire" van M. Ravel, waarin zij aan een prachtig stemgeluid ook een mooie voor dracht paarde. Werden o.m. deze liederen feilloos gezongen, vreemd dat in andere liederen de lage tonen soms te be nepen klonken en daarom gelooven wij, Er was weinig verandering sedert de vorige week. We vermeldden toen, dat er in Friesland een tendenz was naar boven in verband met de betere Duitsche perspectieven, terwijl Noord-Holland, dat meer is aangewe zen op Frankrijk, naar beneden wil de Het resultaat is geweest een vrij wel onveranderde markt. De hoogste prijs bleef f23.voor een enkele stapeL De doorsneeprijs voor stevig goed was f 21.— ad f 22.—, terwijl het zachte goed circa 120.— ad 120.50 opbracht. Intusschen is de toestand in Frank rijk weer veel bemoedigender, het vertrouwen is voorloopig terugge keerd, zoodat de vooruitzichten hier weer wat bemoedigender zijn. zoaols wij reeds in den aanhef zeiden dat de zaal haar soms parten speelde. Genoten hebben we weer van de meester lijke begeleiding van Jan Couvée aan den vleugel. Sober en met groote ingetogenheid heeft hij zich ook ditmaal van zijn lang niet gemakkelijke taak gekweten en dat de zangeres ook dezen kunstenaar in het applaus liet deelen, kwam hem ten. volle toe. Jammer, dat slechts een handjevol men- schen van dezien mooien avond genoten heeft. Het moet voor Kunst voor Allen wel zijn om moedeloos van te worden. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. Gunning bouwwerk. Het bouwen van een woonhuis aan den Zwarteweg alhier, voor rekening van den heer Timmer, is gegund aan de op twee na del aagste inschrijvers: Reyers en Vlaming te Den Helder voor de som van f 4964.—. Architect was de heer Chr. Dekker te Scha- gcn. HARENKARSPEL WAARLAND. Onderlinge hnlp bij ziekte. De algemeene jaarvergadering van de ver- eeniging werd gehouden in het café van Mej. Wed. Stoop. De voorzitter, Ant Bos Jzn., opent de ver gadering met een woord van welkom, spe ciaal aan de Pers. Secretaris is de heer H. Dekker, die ver volgens de notulen der vorige vergadering leest, welke worden goedgekeurd en getee- kend. De heer Ad. Bruin brengt hierna verslag uit over het afgeloopen boekjaar, waarbij bleek, dat 1 lid door overlijden was afge voerd en 1 lid was bijgekomen, derhalve was het ledental gelijk gebleven en bedraagt Het voordeelig saldo over 1937 bedraagt f28.63. De penningmeester werd dank ge bracht voor zijn keurig beheer. De voorzitter Ant. Bos werd wederom met algemeene stemmen herkozen tot voorzit ter. Desgevraagd verklaarde de heer Bos zijn benoeming wederom aan te nemen onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Hierna werden nog een 8-tal kistjes si garen gratis verloot. Bij de rondvraag brengen de heeren S. Kramer en A. Zutt hun dank aan de ver- eeniging voor de door hun ondervonden hulp over 1937. De heer C. Jongejan vroeg, of het ge- wenscht was om ook de inwonende zoons in bepaalde gezinnen als lid te doen toetre den. Na eenige toelichting van den voor zitter werd hiermede accoord gegaan. Uij; de besprekingen bleek nog, dat de vereeniging steeds genegen is om met ande re vereeni<yngen, welke hetzelfde doel bo- oogen, samen te werken. Een voorstel tot boeteheffing bij niet be zoeken van de algemeene vergadering vond geen meerderheid. Hierna sluiting onder dank. De laatste étappe der Duitsche cultuur „Over enkele maanden zullen wij de eerste steenlegging beleven van onze grootste fabriekzei Hitier op een kameraadschapsavond te Berlijn. „In die fabriek zal de Duitsche volksauto worden ver vaardigd, die zoo goedkoop zal zijn als vroeger een motorrijwieV „Jaarlijks zullen 1000 k.m. nieu we wegen worden aangelegd." Hit- Ier was voorts van meening, dat het een document voor de cultuur van een natie is, wanneer zij over schitterende straatwegen beschikt. (Sch.Crt. 18 Dec. 1937.) De Duitsche Postminister heeft be schikt, dat in de toekomst op de uit een oogpunt van landschapsschoon, mooiste wegen van Duitschland weer de oudemet paarden bespan nen postkoetsen, met blazende pos- tillons op den bok, zullen rijden. Deze maatregel heeft hoofdzakelijk ten doel, het vreemêelingenverkeex te bevorderen. (Sch. Crt. 21 Jan. 1938 Kilometers kilometers Duitsche autowegen-vreters Zullen dra goedkoop en sterk (Mooi object voor massa-werk) Langs de Duitsche dreven jagen... Hitier schiep den vollekswagen! Iedereen achter het stuur! „Document voor de cultuur". Doch wat zie ik langs de wegen? 'k Kom geen snelle auto's tegen 'k Hoor geen motor of claxon, Maar een ouderwetsch jargon Van een ouderwetschen toeter En een raatlend wiel-geploeter... Zie!... daar komt de postkoets aan! Is het wèrklijkheid of waan??? Ben ik in een grijs verleden Plotseling teruggetreden? Waar Germanen (onvermengd) Door den posthoren gewenkt, Naar den tragen wagen rennen, Waar de postillon, bij 't mennen Van de paarden lustig blaast En zich héélemaal niet haast? Neen, dit beeld bijna sinister Is de droom van een Minister, Die de natie cultiveert, Opheft, steunt, moderniseert. Alle kunst uit het verleden Wijke voor het pralend heden! Al wat, levend, 't Leven schenkt, Word' vernietigd of gekrenkt... Maar de postkoets van de vaadren Zien wij in de toekomst naadren. Romantiek van vroeger eeuw! Pelzen passen hier en sneeuw! „Landschapsschoon" is nu de leuze! Blaas, o posthoorn, Hitiers keuze! Weet ge wat „Kultur" beduidt? Alle klokken achteruit! LIE. DEN HELDER Taxegedeelte Consumptiemelk Nederlandsche Zuivelcentrale. 23 t/m. 29 Januari. Consumptiemelk regceringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. LEEUWARDEN, 21 Jan. Inlandsche granen. Gerst zomer puike 7—8, idem winter puike 6—7.20, haver wit te puike 5.50—6.55, lijnzaad witbloem 11 13, groene erwten, kleine kook 810.75. Buitenl. granen: Gele Amcrikaansche mais disp. 146 boordvrij Leeuwarden, idem 138 boordvrij Rotterdam; Amerikaansche mixed mais disp. 1451/} boordvrij Leeuwarden, idem 137V2 boordvrij Rotterdam. Gele la- platamais disp. 162 boordvrij Leeuwarden, idem 155 boordvrij Rotterdam, Russische gerst disp. 167 boordvrij Leeuwarden, idemi 159 boordvrij Rotterdam, Noord-Am. lijnkoe ken disp. 9.60 boordvrij Leeuwarden, idem 910 boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 9.15 boordvrij Rotterdam. LEEUWARDEN, 21 Jan. Veemarkt. 96 Enterstieren f 50160, 86 Twenterstieren f 160350 per stuk, 270 vette koeien f 125—265 per stuk, 4648 ct. per Kg., 586 melk- en kalfkoeien f 125295. 125 pin ken f 40—120, 19 vette kalveren f 25—75, 804 nuchtere kalveren f 49, 342 vette schapen f 1532, 75 weideschapen f 1423. 288 lammeren f 1222, alles per stuk, 272 vette varkens f 45160 per stuk, 52—61 ct. per Kg., 36 magere varkens f 2450 ct. per Kg. 74 kleine biggen 12—21; 18 bokken en geiten, 55 paarden. Totaal-aanvoer 3146 st Overzicht: Het aanbod nam heden weer iets toe. Stieren, kalme handel, met moeite of niet geheel prijshoudend. Vette koeien, statio naire aanvoer, handel iets stugger, prijzen iets lager. Melk- en kalfkoeien, stemming iets gedrukter, doch de beste soort was nog goed en prijshoudend. Pinken en graskalve ren, voor het leven iets vlugger handel, prijzen iets vaster. Vette kalveren beste soort duur, overigens flauw, nuchtere kal veren, iets trager handel, prijzen iets lager. Varkens, iets minder, wol vee stug- met flauwe prijzen. Woensdag naim de N.V.C. 189 varkens over Zuivel. Nagelkaas 1032, Goudakaas 37, Edammerkaas 2318. aanvoer 2115 Kg. Veilingboter 1.38 per Kg. Aanvoer 0/3, 1/6 en 1/12 vaten. Commissie 0.81 Eierhandel. Kipeieren; aangevoerd 15.000 Kg., prijs 34 ct. per stuk, handels- prijs 571/2—621/?. ct. per Kg. Eendcieren: aangevoerd 200 Kg., prijs 3^—3%. ct. per stuk, handelsprijs 4015 ct. per Kg. Pluimvee. 20 slachthanon 0.60—1.20, 60 slachtkippien f 0.601.25, 50 jonge hanen f 0.751.25. 10 jonge duiven f 0.20, per stuk, 5 konijnen 30—35 ct. per Kg. Vereen, van Zuivel maatschappijen. Edammer kaas: 20 plus 14—11.50, 40 plus 2122.50. Goudsche kaas: 20 plus 14—14.50, 40 plus 23—24. volvette 27—28, Broodkaas 40 plus 23—24, Leidsche 20 plus 14—14.50. Stemming kalm. ALKMAAR, 21 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 31 stapels, zijnde 50.000 Kg.: Fabriekskaas. kleine f23, Boerenkaas kleine f22, per 50 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 21 Jan. Roode kool f 2.704.70, gele kool f 1.50 1.70, Deensche witte kool f 1.90—2.40, uien, stek f7.908.20, drielingen f9.80, uient f 11.2011.30, grove uien f 10.40—10.50, peen f 2.79—2.80, id. kleine fl.—Aanvoer: 19575 Kg. roode kool, 6650 Kg. gele kool, 12.225 Kg. Deensche witte kool, 2200 Kg. uien, 1100 Kg. peen. MEDEMBLIK. 20 Jan. Borgers f 1.35—1.40, Bevelanders f 1.40, p. 50 Kg., Deensche witte kool 1.40—1.60, roode kool 4.305.30, gele kool 1.50 per 100 Kg., kleine kroten f 3.80, wortelen f 2.60—2.70, per 100 Kg. II De gebeurtenissen in het Verre Oosten. Heeft de Japansche rijzende zon zijn hoogtepunt overschreden? Wie hoog klimt, zal laag vallen, zegt het spreekwoord. Misschien zouden de Japan ners er goed aan doen zich deze woorden af en toe eens te herinneren, want er is niet in het minst aan te twijfelen of ze wil len nog veel hooger klauteren dan ze thans reeds gekomen zijn, terwijl ze toch al ge ducht te kampen krijgen met het bezwaar van het ijler worden van de lucht. Hetgeen er aanstonds toe zou kunnen voeren, dat ze een snmk naar boneden maken, waarvan ze zich in langen tijd niet zullen herstellen. Hoe ver hun aspiraties gaan, is natuur lijk moeilijk te bepalen. Dat ze heer en moester willen zijn in het reusachtige Chi na. weet thans ieder. Dat Rusland rekening houdt met een eventueel treffen mot Japan, is bekend. Af cn toe doen geruchten de ron de omtrent Nederlandsch-Indië, die er op neerkomen, dat een verdrag zou bestaan tusschen Japan en Duitschland om onze ko loniën onder elkaar te verdeden, wanneer zich daartoe straks een gunstige gelegen heid mocht voordoen. Hoewel deze berichten van officieele Nederlandsche zijde pertinent worden tegengesproken, hoewel de houding van Duitschland jegens Japan op dit oogen blik niet van dien aard is, dat ze doet den ken aan die van een goed vriend, die aan stonds samen met den ander een flinke buit in de wacht gaat slepen, wijzen deze tel kens opduikende geruchten er toch wel op, dat velen er van overtuigd zijn, dat de Japansche aspiraties ook uitgaan naar on ze koloniën. Met andere woorden, te Tokio is men er op uit een Japansch wereldrijk te stich ten, machtig genoeg om alles wat Euro- peesch is, voorgoed uit het Verre Oosten en op den duur uit het overgroote deel van Azië te bannen. Hoe sterker dit streven aan den dag treedt, hoe grooter natuurlijk de tegenkan ting wordt van al degenen die zich be dreigd gevoelen. Dat do verschillende kolo niale mogendheden zich te dien einde hechter aaneensluiten, het spreekt wel van zelf. Dat echter ook Duitschland zich hoe langer hoe minder ingenomen betoont over de Japansche actie, moet voor de heeren te Tokio een uiterst onprettige gewaarwording zijn. Toch is deze allengs duidelijker aan den dag tredende verandering van gevoe lens zeer verklaarbaar. Te Berlijn weet men zeer goed, dat de grondstoffen, waaraan Duitschland zulk een behoefte heeft, alleen gekocht kunnen worden door export van Duitsche goederen. Zeer belangrijke afzet gebieden voor de Duitsche industrie nu wa ren China en Japan. Door den oorlog al draagt de strijd in het Verre Oosten nog nooit officieel dezen naam wordt China als afnemer van Duitsche goederen meer en moer uitgeschakeld, terwijl Japan, dat den lnatsteo tijd enorme bedragen aan zijn ex- pansiezucht ten offer heeft moeten brengen, geleidelijk aan minder kan koopen, Zoo nemen, als gevolg van de gebeurte nissen in China, de Duitsche binnenland- sche moeilijkheden eenigszins toe en men behoeft zich er niet over te verwonderen, dat men te Berlijn allengs sceptischer be gint te staan tegenover de daden van den Japanschen vriend. De bemiddelingspogin gen, onlangs door de Duitsche gezanten ge daan om den vrede t/usschen Japan en China te herstellen, waren dan ook zeker niet uitsluitend en alleen te beschouwen als die van een neutrale en welwillende tus- schenpersoon. Er kwam een behoorlijke do sis eigenbelang aan te pas en men kan er dan ook van op aan, dat de Duitsche be middelaars hun uiterste best hebben gedaan om tot een bevredigend resultaat te komen. Het feit intusschen, dat men zich in Duitschland allengs minder tevreden betoont over den Japanschen bondgenoot uit het be faamde anti-Komintern-pact, zou er mis schien op kunnen wijzen, dat het met die verdeelingsplannen van Nederlandsch-Indië inderdaad niet zoo ver is, als sommigen wil den weten. Indien en dat zal toch wel het geval zijn de onderwerping van China daaraan moet voorafgaan, zou men vermoe delijk een welwillende houding hebben mo gen venvachten. Tenzij de Duitsche ontstem ming voortspruit uit zekere volksgroepen, die de nadeelige gevolgen van den strijd in het Verre Oosten ondervinden, die echter niet op de hoogte zijn van datgene, wat bin nenskamers door de heeren politici is beslo ten. Intusschen is men in Japan blijkbaar zeer teleurgesteld over het feit, dat de Chineesche regeering niettegenstaande de serie Japan sche overwinningen toch ongenegen blijkt zich te onderwerpen. Wel zijn den laatsten tijd dreigementen te over geuit, die er op neerkwamen, dat Japan zijn militaire orga nisatie weer in werking zou stellen, wanneer niet op 15 Januari door de Centrale Chinee fiche regeering van Tsjang Kai Sjek aan de Japansche eischen was voldaan, tot dusverre is het hij dreigementen gebleven. Do termijn is verstreken, de Chineesche generalissimus heeft uitdrukkelijk doen weten, dat hij voor nemens was door te zetten, doch van een hernieuwde Japansche actie was nog niets te bespeuren. Integendeel krijgt men den in druk, dat de Chineesche legers het de Ja panners moeilijker maken dan ooit. Wel ko men af en toe hier en daar de Japansche heerscharen in beweging, de opmarschen schijnen echter als regel spoedig dood te loo- pen. Men hoort er niet meer van. Meer dan tegen de Chineezen, strijdt Japan vermoede lijk tegen de enorme afstanden, die slechts kunnen worden overwonnen door nieuwe, steeds reusachtige offers. Offers, waartegen men te Tokio opzjet, omdat ze het land te zeer zouden verzwakken. Men is er zich in Japan zeer wel van bewust, dat het buiten land rekening houdt met het Japansche ver lies aan kracht door de afmattende veld tocht in China. Blies, nog slechts weinig we ken terug, Japan van den hoogen toren, tart te het al wat Europcesch was, men kan be merken, hoe thans de toon der anti-Japan- sche elementen allengs weer trotscher wordt. Rusland, Engeland en de Verecnigde Staten treden zelfverzekerder op. Te Shanghai durfden de Engelschen de Japanners, die iets als een ultimatum tot de internationale concessie hadden gericht, te weerstaan. Van de Russische grens wor den groote troepenconcentraties gemeld, En geland en Amerika versterken hun vloot. F.n ten slotte beeft Japan aan China niet den oorlog durven verklaren. Het heeft liet niet gewaagd, de toepassing der neutrali- teitswetten uit te lokken, die er op neer komen, dat aan' de oorlogvoerenden niet meer op crediet mag worden geleverd. Alle goederen moeten in Amerika contant wor den betaald cn door den kooper zelf 'wor den gehaald. Dit is een blijk van econo mische mvakte, dat ten gevolge heeft, dat Japan niet kan overgaan tot oorlogsmet ho- den als het blokkeeren van de Chineesche kust. Het moet blijven toezien, hoe sche pen van allerlei nationaliteit China voorzien van oorlogsmateriaal, dat aanstonds tegen Jönan wordt nnngewend. Dat men te Tokio deze stroom niet durft afsnijden, bewijst ten volle, dat er met Japan toch iets niet in orde is.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15