Cl*f*Q 111*41111 De Prinses wandelt Geweldige meerderheid voor Chautemps DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zomerhuis voor het Prinselijk Paar Regeeringsvliegers nemen wraak EERBERICHT Meer dan twee ton voor het kind Ds. J. D. BOERKOEL ZATERDAG 22 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No .10476. Laan, Schagen, Tel. 20. Uitgave- der N.V. llitg.-Mir. „Hollonds Noorderkwartier- Radicaal-Socialistische motie met op één na algemeene stemmen aangenomen De Fransche Kamer heeft een mo tie van vertrouwen, door de radicaal- socialistische fractie ingediend, aan genomen met 501 tegen één stem en 104 onthoudingen. De ingediende motie luidde: „De Kamer keurt de verklaring van de regeering goed, als programma voor de so ciale vooruitgang, economisch en financieel herstel, van vrede, van veixlediging van het regime, hetgeen in overeenstemming is met den wil van het land, welke tot uiting is ge komen bij de algemeene verkiezingen. Zij heeft vertrouwen in de regeering om dit programma ten uitvoer te brengen en gaat iedere toevoeging verwerpend, over tot de orde van den dag." Het is zonder meer duidelijk, dat Chau temps deze geweldige meerderheid heeft bereikt door een regeeringsverklaring, wel ke zeer naar den zin was van uiterst links, daar zoowel de communisten als de socialis ten vóór stemden. Zoowel in zijn rede als in de regeerings verklaring laat de Minister-President dui delijk uitkomen, dat'dit kabinet een regee ring is van het volksfront en niet gering .was zijn lof over het werk van Blum. Hierover zeide hij: De stoutmoedige en edele gedachten, die tijdens de korte, maar belangrijke bestuurs periode van Blum gezaaid zijn., willen ons het innige gevoel doen houden van de ge biedende noodzakelijkheid een beroep te doen op het ruime vaderlandsche instinct der Franschen om de triomf van het vader landsche belang te verzekeren, niet door een blinden tegenstand aan den noodzake lijken vooruitgang, maar door het aanvaar den van een onvermijdelijke evolutie naar een nieuw regiem van sociale rechtvaardig heid. De hooge verwachting, onlangs tot uit drukking gebracht door den eminenten lei der van onze democratie, de natie vereenigd te zien in een breed front, dat tegelijkertijd een nationaal front en een volksfront moet zijn, is bij de vorming der regeering niet tot uitdrukking kunnen komen. Laat ons tenminste hopen, dat zich onder het gezag van het parlement in dit land, rond een ondernemend program van sociale en eco nomische vernieuwing, een atmosfeer ont wikkelt van arbeid, van .vrijwillige disci pline en van burgerzin. Wij doen een beroep op de natie zich be wust te zijn van de te wezenlijke gevaren, die haar bedreigen, en begrip te hebben voor de onoverwinnelijke kracht, die zij in zich heeft om ze te boven te komen. Over de linksche samenwerking spreken de, zeide Chautemps, dat het volksfront een groote plaats in de geschiedenis zal inne men. Het is geboren uit de wanordelijkhe den op straat:. Instinctmatig heeft de be volking zich toen aaneengeschaard om de bedreigde regeering te steunen. De misda dige zaak, waaraan men weinig waarde hechtte, bleek een gevaar. Het volk heeft van de gelegenheid gebruik willen maken om de sociale hervormingen door te voeren. De radicaal-socialisten begre pen dat men eensgezind moest zijn om het programma van het volksfront te vergemak kelijken en hij herinnerde aan de bespre kingen, welke hij met de C.G.T. en de ande re betrokken bonden heeft gevoerd. Hij betreurde, dat sommige werk gevers meenden niet aan zijn oproep gehoor te moeten geven. Verder zei de hij, dat de sociale wetten, welke het vorig jaar aangenomen zijn, ga pingen vertoonen. De partijen moeten gedwongen arbitrage aanvaarden bij conflicten en stakingen moeten ge normaliseerd worden wanneer zij uit breken. De minister-president deed vervolgens nog maals een beroep op werknemers en werk gevers. De huidige regèering is* evenals de voorgaande, een regeering van het volksfront, verklaarde de minister president hierna, toch moet deze re geering de essentieele belangen van het geheele land behartigen. Tegen wisseloontróle. Verder behandelde de minister-president de financieele stabiliteit, welke verzekerd moet worden en hij verzette zich tegen" wisselcontrole. Tr.-slotte verklaarde Chautemps, dat hij niet heeft willen steunen op een nieuwe meerderheid omdat hij de partijen vrij heeft willien latera De op de rede van Chautemps gevolgde debatten bewezen wel, dat de thans ver worven meerderheid nog geen waarborg biedt voor een verder ongestoorde rggae- ringsperiodej CHAUTEMPS. Integendeel! Het haast ongeloofelijke succes van Chau temps, iets fenomenaals in de historie van het Fransche parlementaire leven, demon streert, juist omdat het zoo „erg" mooi is, de groote sociale nood van de groote Repu bliek. Opvallend was zijn vergoeilijken van de excessen der arbeiders en de afkeuring van de houding der patroons, maar aan den anderen kant komt weer zijn vasthou den aan een vrije valutamarkt hetgeeni voor de arbeiderswereld versobering be- teekent. Het prijsgeven van het recht van den werkgever om baas in huis te zijn zette veel kwaad bloed bij het Centrum, maar het lokaas: geen wisselcontröle weerhield rechts er van om tegen te werken. Dat dit zich van stemming onthouden niet van harte ging moge blijken uit de verkla ring van Flandin, die zeide slechts te zullen voorstemmen omdat Frankrijk door groote financieele en economische gevaren wordt bedreigd. De groote meerderheid voor de regeering houdt dan ook allerminst een belofte in voor den toekomst. Italiaansche leening in Engeland mislukt De „Financial Times", die eenige dagen geleden het bericht bracht, dat te Londen onderhandelingen werden gevoerd tusscben een Italiaansche bankier en Bngelsche ban ken over het toestaan van credieten aan Italië, meldt thans, dat de onderhandelin gen mislukt zijn. Hoewel eenige banken bereid waren de voorstellen te bestudeeren, werden deze in gezaghebbende kringen on gunstig ontvangen. Het blad merkt op, dat Italië te Londen en elders belangrijke cre dieten zou kunnen verkrijgen, indien de hartelijke betrekkingen tusschen beide lan den hersteld zouden zijn. Hoe Indië meeleeft. Van de toestellen der K.N.I.L.M. zullen straks Oranje-linten wapperen! H.K.H. Prinses Juliana heeft gis terochtend een korte wandeling in het park achter het Paleis gemaakt. Ietwat, later dan gewoonlijk, is Pxins Bernhard gisterochtend weder uitgereden voor het maken yan zijn dagelijkschen autorit. Even over twaalf verliet de beige „Cord", waarin de Prins naast den chauffeur geze ten was. het Paleis en vertrok in de rich ting Baarn. De stemming in Indië. In de voorbereidingen voor de feestvreug de in Indië komt de geweldige belangstel ling voor de a.s. blijde gebeurtenis, welke in alle kringen heerscht, tot uiting. Dit is, aldus de N. R. Ct., niet alleen in de hoofd stad te constateeren en in de andere groote steden, maar de berichten over de voor bereiding toonen voldoende aan, dat men ook in de kleinste plaatsen en in alle uit hoeken van den Archipel niet bij de groo- tere centra van de Indische samenleving wil achterblijven. De hertenkamp van het paleis te Bui tenzorg (een ruimte welke te vergelijken valt met de Hertenkamp te 's-Gravenhage), is tijdelijk omgevormd tot feestterrein ten behoeve van de Buitenzorgsche jeugd, die op den grooten dag ten getale van vier duizend daar zal optrekken. De radio, welke anders op zekere uren sluit, is1 thans, voor zoover het de N.I.R. O.M. aangaat, tot middernacht in den aether; een enkele particuliere radiovereeni ging is zelfs dag en nacht in dienst. De Aneta-telefoon staat niet stil; het hoogtepunt van de duizendien informaties werd wel bereikt toen in den namiddag een vliegmachine boven de stad verscheen. Iedereen had toen, zooals men beweerde, tenminste twee of vier Oranjelinten gezien Het is' namelijk de bedoeling, dat de K.N. I.L.M. op deze wijze de geboorte van een Prinses of Prins aankondigt. De duizenden die zich dat hadden ingebeeld, wilden zich telefonisch nog zekerheid verschaffen. Op een eenzaam gedeelte van den Vinkeveenschen polder. Naar het Hsb. verneemt, heeft de parti culiere secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, in opdracht van Z. K. H. in den Vinkeveenschen polder een stuk van de bekende „Schuur van Botshol" aangekocht. Eenige maanden geleden heeft het Prin selijk Paar een bezoek gebracht aan den Vinkeveenschen polder alsook aan den pol der „Botshol". H. K. H. Prinses Juliana heeft nog ver scheiden malen, vergezeld van een hofdame en jhr. mr. Dedel, in den afgeloopen zomer een bezoek aan deze plaatsen gebracht. Bij twee bezoeken was Z.K.H. Prins Bernhard niet aanwezig. Het vermoeden werd toen reeds geopperd, dat het Gezelschap wel zou uitzien naar een stille plaats, waar men, zonder al te veel hinder te ondervinden, niet slechts de natuur kon aanschouwen, doch tevens de jacht- en visscherijsport kon be oefenen. Jhr. mr. C. Dedel, voor eenige jaren nog burgemeester van AbcoudeProostdij en AbcoudeBaambrugge, heeft ook in den polder Botshol" zijn jachtterreinen liggen, zoodat dit bij uitstek de man was die het Prinselijk Paar van voorlichting kon dienen. Een. gedeelte van de bekende „Schuur van Botshol" zal worden verbouwd, om dezen zomer dienst te kunnen doen als zomerhuisje om dan tevens het uitgangspunt te vor men voor Prins Bernhard bij het be oefenen van jacht- en visscherijsport. Reeds terstond na het eerste bezoek van het Prinselijk Paar hadden de Bezoekers het voornemen te kennen gegeven om bin nenkort een zomerhuisje in te richten, dat gebouwd zou moeten worden op een een zaam gedeelte in den polder. Verschillende besprekingen moesten er worden gevoerd en het einde hiervan is geweest aankogp van de „Schuur van Botshol'g SPANJE Franco's hoofdkwartier hevig gebombardeerd Negen dooden, vele gewonden. Salamanca Franco's hoofdkwartier heeft gisteren het ergste luchtbom bardement sedert het begin van den burgeroorlog ondergaan bij een aanval van zeven regeer in gsv 1 leg io igen. Voor zoover thans reeds bekend is, vonden hierbij negen personen den dood en vielen talrijke gewon den. De Britsche agent bij de recht- sche regeering en zijn staf ontkwa men aan ernstig gevaar: de ruiten van hun hotel werden versplinterd. Er werden echter geen Britsche on derdanen gewond. Gistermiddag is de stad Castcllon door de rechtsche luchtmacht gebombardeerdzeven personen werden gedood en een vijftigtal gewond. Gisterochtend omstreeks vijf uur is Bar eel ona opnieuw gebombardeerd. „Kijkspel" aan het Terueljront. De strijd ten Zuiden van Teruel werd gis teren gedurende een half uur onderbroken, terwijl de troepen van beide elkander be strijdende partijen een opwindend lucht gevecht boven hun hoofden gadesloegen, al dus Un. Press. Ongeveer zestig vliegtuigen van de „re geering," jachtvligetuigen, zoowel als bommenwerpers ontmoetten eenige eskaders nationalistische vliegtuigen. Terwijl de meeste regeeringsvliegtuigen de vlucht na men, bonden achttien toestellen den strijd aan met twaalf aanvallende nationalistische vliegtuigen. Twee regeeringsmachines kwa men met elkaar in botsing. Een der piloten kon zich met behulp van zijn valscherm achter zijn eigen linie redden. De nationalisten melden, dat nog vijf an dere vliegtuigen van den vijand omlaag- geschoten werden. Na hot einde van den strijd keerden de „toeschouwers" op den grond naar hun loopgraven terug, die zij in hun opwinding verlaten hadden en werd het vuur weer geopend. Het officieele communiqué van het recht sche hoofdkwartier meldt: aan 't front van Teruel zijn de rechtsche troepen opgerukt tot de oevers van de Alfambra. Dc gouerneur van Aragon, Mantecon, heeft op doorreis te Barcelona met betrek- DUEPSCHE HOEREN AAN DEN STAMTAFEL. Dit nummer bevat 16 paglns'a y j DB BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Westelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden, in het Zui- dien aanvankelijk zwaar be wolkt tot, betrokken met nog regen, later opklarend, Verdere vooruitzichten: Zwakke wind met weinig of geen regen. king tot den toestand te Teruel, verklaard, dat zich in de stad nog 4.000 personen be vinden. wier trouw aan de regeering vast staat Hij deelde verder mede, dat voor de volgende weck alle diensten weder zullen beginnen te werken. Volgens hem hadden de opstandelingen in de stad ongeveer 3.000 personen terecht gesteld. Alle rechtsche autoriteiten waren gearresteerd, behalve de burgemeester, die heeft kunnen ontkomen. En een commissie vergadert4 De niert-inmengingscommissie heeft giste ren haar een-entachtigste vergadering gehou den, waarin een ontwerp-resolutie werd op- gestold met betrekking tot de nota's der beide partijen in Spanje. De subcommissie behandelde vervolgens het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje en het toekenneni van de rechten van oorlogvoerende. Ver scheidene vraagstukken werden geregeld. De volgende week zal de subcommissie op nieuw bijeenkomen. De actie kind. voor het misdeelde Volgens de voorloopige gegevens zijn van de weldadighéidspostzegels „Voor het Kind" 19371938 de volgende aantallen ver kocht: 2.(M6.208 van 3 cent; 903.398 van 5 cent; 1.055.790 van 6 cent; 2.581.262 van 8 cent -en 825.721 van 16 cent De totale opbrengst boven de fran- keerwaarde is f 176.214.97of f32.500.74 meer dan in 1936-'37. Na aftrek van de kosten is hiervan reeds voorloopig f165.000 aan den Nederlandschen Bond tot Kinderbe scherming uitgekeerd en ruim f5.000 aan het Kinderfonds P.T.T. De verkoop van de door het comité uit gegeven prentbriefkaarten heeft naar schat ting f30.000 opgebracht, terwijl de prijs vraag van de A.V.R.O. en de legpuzzle van verschillende bladen nog f 17 20.000 aan het totaalbedrag hebben toegevoegd. Al zijn deze cijfers slechts voorloopig, reeds thans staat vast, dat de netto-bate voor het steun en hulpbehoevende kind de f200.000 ver overschrijdt. De leuze „twee ton voor het kind" is ruimschoots werkelijkheid geworden. Gereformeerde Kerk - Schagen Wijdingsdienst op den nationalen feestdag, aanvangende 10.30 uur. van Watergraafsmeer, Bekend door zijn reisbeschrijvingen, o.a. van Rusland. Kantongerechtsgebouw Landbouwstraat Busdienst als op Zondag. r "n CENTRALE VERWARMING VOOR DE MEEST GROOTE OF ALLERKLEINSTE IN STALLATIE, HEBBEN WIJ DE JUISTE MAN. DE V ALKMAAR - Tel. 2197—3897 TECHN. BUREAU RIES ROTTERDAM 44504

Schager Courant | 1938 | | pagina 1