Ho e is de toestand in Duitschland? TERLEP Moordaanslagen onder hypnose ABDIJSIROOP Economische beschouwing TERLEP's DROGISTERIJ Wordt yn „triurr iphator" in smaak l Rook - Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte Een kerkvorst kocht meer dan 100 vrouwen Zaterdag 22 Januari 1938 Tweede blad Een van de merkwaardigheden van de len tijd is wel, dat we, niettegenstaande alle moderne verkeersmiddelen, niettegen staande telegraaf, telefoon en radio, niet- tegenstaande het uitgebreide contact, dat we met onze Oostelijke buren onderhouden, toch betrekkelijk weinig op de hoogte zijn met de toestanden, die daar heerschien. Waarbij we uit den aard der zaak hier dan op het oog hebben de toestanden op econo misch gebied. Ten deele is dit zeker het gevolg van het feit, dat Duitschland er bijzonder prijs op schijnt te stellen, zijn moeilijkheden voor het buitenland te verzwijgen. Niet alleen wordt er angstvallig voor gewaakt dat de Duitschers zich onderling zoo weinig mo gelijk over hun nooden uiten en in het bij zonder niet tegen vreemdelingen, daarnaast wordt een uitgebreide en kostbare propa ganda in het buitenland gevoerd, niet al leen ter verbreiding van de nationaal-socia- listische gedachte, maar tevens om alles wat door de tegenwoordige Duitsche regeering is tot stand gebracht, af te schilderen als het ideale in hooge mate benaderend. Toch kan dit alles aan de feiten, zooals die in werkelijkheid worden aangetroffen, niets veranderen. En, hoewel mien zich er met recht over mag verwonderen, dat de toe standen altijd nog betrekkelijk gun stig zijn, is er geen twijfel aan of ze spitsen zich voortdurend toe. De redenen daarvan mogen als voldoende bekend worden verondersteld. Het zijn de enorme sommen, die worden uitgegeven voor de 'bewapening en die moeten wor den opgebracht.. En het zijn de pogingen om te komen tot een volstrekte autarkie, die ten gevolge hebben, dat de arbeidskrachten bij lange na niet op de meest productieve wijze worden aange wend. Deze dingen kunnen slechts uit reserves worden 'bekostigd óf de uitgaven moeten aan het totale volksinkomen worden ont trokken. De reserves zijn sedert lang ver teerd. zoodat de last wordt neergelegd op het Duitsche volk, dat zich geregeld meer luxe moest ontzeggen en dat. dus zijn le venspeil voortdurend verder zag dalen. Weliswaar is het daarmee nog niet zoo ver gekomen, als sommigen het wel eens trachten voor te stellen, is het leven bij vpiue Oostelijke buren nog zeer dragelijk, gemerkt worden de gevolgen, yan de re- geeringspolitiek der laatste jaren ter dege. Zoo zijn de kleeren er niet van zulk een kwaliteit, dat ze oplossen in water en dus in een flinke regenbui eenvoudig verdwij nen. Wel is het geen zeldzaamheid, dat nieuw ondergoed is voorzien van een een kaartje, waarop medegedeeld wordt, dat het niet kan worden gekookt. Sommige ar tikelen, waaraan bepaalde metalen, als' koper, zijn verwerkt zijn schaarsch en ver schillende levensmiddelen zijn niet in on beperkte mate te verkrijgen. En het is waarschijnlijk vooral te danken aan de spreekwoordelijke vaardigheid van de Duit sche overheid in het „maszregeln", dat de gevolgen der verspillingen op de diverse gebieden niet ernstiger tot uitdrukking zijn gekomen. Verscherpte grenscontrole. Hoezeer men in Duitsche regeeringskrin- gen intusschen buitenlandsche propaganda vreest, bleek nog dezer dagen uit de zeer verscherpte grenscontrole, die is ingesteld en die het binnenstroomen van ongewensch- te lectuur zoo goed als volkomen tegengaat Een juist overzicht van den toestand in Duitschland zou slechts te geven zijn, in dien men de beschikking had over cijfer materiaal, dat een getrouw beeld geeft van de inkomsten en uitgaven van het rijk. Hoe het daarmee staat, wordt echter strikt ge heim gehouden, iets wat het vertrouwien niet kan vergrooten. Vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat het tegenwoordige bewind er nog nimmer in is geslaagd een begrooting samen te stellen, die ook maar Dagelijks gratis oogonder zoek. Ook 's avonds. HOOGZIJDE 103. TEL. 99. SCHAGEN. Ziekenfondsleverancier. bij benadering sluit. Wel nam het bedrag der belastingopbrengsten den laatsten tijd niet onbelangrijk toe, wanover nuen zich niet behoeft te verwonderen. Door middel van bewapeningsopdrachten en autarkie is de werkloosheid tot een minimum geredu ceerd en de productie is zeker toegenomen. De practijk bewijst echter, dat de levensstandaard geregeld is gedaald, zoedat dat deel der productie, dat door de bevolking wordt verbruikt, moet zijn afgenomen. In verband met een en ander ligt het voor de hand, dat er in Duitschland sprake moet zijn van een zekere inflatie, hetgeen stellig de meerdere rijks inkomsten voor een goed deel kan verklaren. Dit zou eveneens kunnen verklaren, hoe het mogelijk is, dat de regeering er nog steeds in slaagt geld op korten termijn te leenen. iOvoORio? jj I i H VIRGINIA CICARETTES Enkele jaren geleden deden zich te dien opzichte reeds overgroote moeilijkheden voor. Van aflossen scheen nimmer sprake te zijn, de eenige zorg was steeds waar vandaan de noodige middelen' te halen. Voor al deze zaken schijnt de belangstel ling in het buitenland eendgszins te zijn verflauwd. Vreemd is dat natuurlijk aller minst. Aanvankelijk hebben velen verwacht, dat de wijze, waarop in Duitschland het bewind werd gevoerd, er Spoedig toe moest voeren, dat alles hopeloos vast liep. Toen een dergelijke catastrophe uitbleef, toen de gang van zaken zich openbaarde in eten zeer langzaam dalend levenspeil, verflauw de de aandacht en werd die successievelijk getrokken door andere vraagstukken, Dat de Duitsche regeering nog altijd ern stig streeft naar een ordening van den fi- nantieelen chaos, bleek deze week door de consolidatieleening, die werd uitgeschreven en die beoogde onmiddellijk opeischbare credieten te vervangen door credieten op langen termijn. Dat „onmiddellijk opeisch- baar" zal men vermoedelijk wel met een koreltje zout moeten nemen, want een re geering beschikt nu eenmaal over de mid delen om opvragingen te belemmeren, en De leening was groot, 1 milliard mark, en werd 200 millioen mark overteekend. Voor een land als Duitschland is het een betrekkelijk gering bedrag en ook in ver gelijking tot de opgenomen credieten op korten termijn zal het wel in het niet ver dwijnen. Neemt mien daarbij in overweging, dat het gebruikelijk schijnt te zijn, dat de regee ring de banken eenvoudig verplicht voor een bepaald bedrag in te schrijven, dan zouden daarmee de finantieele moeilijk heden, waarmee het Duitsche bewind nog steeds te worstelen heet, wel zeer duidelijk aan het licht treden. We weten, op welke wijze zich die zullen! uiten: in een langzame verhooging van de kosten van levensonderhoud, in een gelei delijke verlaging van het levenspeil dus. Vloek en zegen der wilsconcentratie Door Dr. L. MAYER. Kan een mensch van volkomen onbesproken levenswandel, die geenerlei misdadige kenmerken of afwijkingen vertoont, onder in vloed van hypnose ertoe gebracht worden, een misdaad te be gaan? Op deze vraag schijnen eenige merkwaardige rechtzaken van de laatste jaren een bevestigend antwoord te geven. Het geval Walter, dat twee jaar geleden voor de strafkamer van de arrondissementsrechtbank van Hei- delberg werd behandeld en in medi sche zoowel als juridische kringen groot opzien verwekte, schijnt het bewijs te leveren, dat misdaden on der hypnose begaan kunnen worden. In den nazomer van 1934 komt de beamb te Heinrich E. aangifte doen bij de politie van Heidelberg. Zijn 24-jarige vrouw is in den loop der laatste zeven jaar door val- sche voorspiegelingen omtrent haar gezond heidstoestand door een onbekenden bedrie ger voor ongeveer 3000 Mk. opgelicht. De wa re naam van den dader is hem noch zijn vrouw bekend. Tegenover hen beiden heeft de man zich uitgegeven voor dr. Borgen, arts Waarschijnlijk heeft de man, die de vrouw van den aanklager vermoedelijk ook nog onder den naam van prof. dr. Schnee en dr. Dennick uit Heidelberg bezocht, de vrouw in verschillende ziekenhuizen „behan deld", in werkelijkheid echter gehypnoti seerd en in trance gebracht. De vrouw van E. mankeert echter absoluut niets. Kennismaking op r«is. Ook het. langdurig politieverhoor levert geen resultaat op, ofschoon de vrouw telkens weer verzekert, dat zij haar best doet. Ten slótte stemt de patiënte er in toe, zich door mij onder hypnose te laten ondervragen. Na een urenlange bewerking legt de patiënte dan haar eerste verklaring af: „Toen ik nog ongetrouwd was, reisde ik eens naar Heidel berg om een dokter te raadplegen, daar ik maagpijn had. Onderweg stapte er een heer in den trein, die een gesprek met mij aan knoopte en zei, dat hij mij dadelijk had aan gezien, dat ik ziek was. Hij was natuurge neeskundige, zei hij. Toen de trein in Gra- ben een kort opónihoud had, noodigde hij mij uit een kopje koffie te gaan drinken. Ik wilde niet, omdat ik zoo'n onzeker gevoel had. Bij het uitstappen nam hij mij bij de hand, en toen leek het me opeens, of ik heelemaal geen eigen wil meer had, zoo wonderlijk en beklemd was het mij te moe de." Dat was het begin van deze noodlottige kennismaking. Later liet de zg. dr. Bergen de vrouw naar Karlsruhe en Heidelberg bij zich komen. Zij weet evenwel niet, waar hij haar behandeld heeft. De dader wordt opgespoord. Door verschillende proefnemin gen wist ik er achter te komen, wat de hypnosetechniek van den dader was geweest. Volgens de beschrij ving kwam toen een zekere Franz Walter, een voormalig bankbedien de, die wegens allerlei bedrog in de gevangenis zat, als de dader in aan merking. Hij had zich o.a. ook voor dokter uitgegeven. In wakenden toe stand herkent mevrouw E. uit 15 haar voorgelegde politiefoto's zijn portret Door stukje bij beetje aan elkaar te passen, gelukte het nu, uit de verklaringen van me- vrouw E., die voor het grootste deel in hypnose werden afgelegd, doch steeds door getuigenverklaringen en nasporingen konden worden bevestigd, een beeld van den nood- lottigen invloed te verkrijgen, dien de da der op haar uitoefende. Moordaanslagen op bevel. Bij een later verhoor gaf mevr. E. te ken nen, dat zij thans wist waar al haar pijnen vandaan kwamen. Als ik' soms eens geen geld mebracht, omdat ik 't niet van mijn ouders of later van mijn man kreeg, dan zei Walter: „U zult zoo ziek worden, dat u niets liever zult doen dan betalen!" Dan kreeg ik ook steeds allerlei pijnen Toen haar man en familie er tenslotte op aandrongen, dat zij de dure visites bij de dokters zou staken, trachtte Walter, die vreesde, dat zij, eenmaal onder zijn invloed vandaan, hem zou verraden, zich van haar te ontdoen, door haar zelfmoordgedachten te suggereeren. Inderdaad werd door getuigen verklaringen bevestigd, dat de vrouw in den aangegeven tijd meermalen pogingen tot zelfmoord heeft ondernomen. Mevrouw E. heeft verder niet minder dan zes maal ge poogd, haar man te vermoorden, wat zij ook alweer als willoos werktuig in handen van den hypnotiseur deed. Tot het einde van het gerechtelijk onder zoek hield Walter vol, mevr. E. nooit ge sproken te hebben hetgeen echter door ge tuigenverklaringen werd weerlegd. Walter werd tot 10 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Dievegge onder hypnotischen dwang. Een ander geval deed zich voor in Wee- ncn. Voor de Weensche arrondissements rechtbank stond onlangs een meisje, de doch ter van een hooggeplaatst ambtenaar, te recht, dat ervan beschuldigd werd op een partijtje een heer te hebben bestolen. Het meisje was wegens haar lichtzinnigen le venswandel een goede bekende van de poli tie. Eerst een latere ondervraging in hypno tischen toestand door den gevangenisdokter bracht aan het licht, dat het meisje onder den hypnotischen invloed van een vriend tot haar lichtzinnigen levenswandel en ook tot den diefstal was gekomen. De man ont ging zijn straf niet, het meisje werd in vrij heid gesteld, want alles wat zij had ge daan, was in willoozen toestand gebeurd. Bijna tot zelfmoord gedreven... Een jonge vrouw kwam op het spreek uur van een zenuwarts, omdat zij plotse ling overvallen werd door de vrees, zelf moord te zullen begaan. De vrouw was ge lukkig getrouwd, de dokter kon geen en kele reden voor haar angstvoorstellingen ontdekken. Daar deze evenwel steeds ster ker werden, bracht de dokter zijn patiënte onder hypnose en toen bleek, dat de echt genoot zijn vrouw had gehypnotiseerd. Hij had haar gesuggereerd, dat zij zich op een bepaalden dag, aan een onweerstaanbaren drang gevolg gevend, van liet leven zou bc- rooven. Een nader onderzoek, dat daarop werd ingesteld, bracht aan het licht, dat de Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest. Griep, Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Flacon 90ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. man zijn vrouw voor een zeer hoog bedrag had verzekerd bij een levensverzekering maatschappij, die ook bij zelfmoord uitbe taalde. Het geval-Weidmann* Tenslote vestig ik de aandacht op den massa-moordenaar Weidmann, wiens zaak de Parijsche rechters nog steeds bezig houdt. Weidmann's moeder pleitte aldus voor haar zoon: „Mijn zoon is geen mon ster, hij is een bezetene. Hij heeft zijn mis daden begaan onder invloed van een hyp notiseur! Dr, Fiirstenheim uit Frankfort heeft, zooals onlangs gemeld werd bij Weid mann, toen hij 17 jaar oud was, verschillen de afwijkingen vastgesteld en den jongen toen door een hypnotiseur laten behande len. Aan deze geneeswijze moest echter ter stond een einde worden gemaakt, daar Weidmann een zeer gevoelig medium bleek Hij zou zijn misdaden als medium gepleegd hebben. Hoe een Australisch bisschop kinderhuwelijken voorkomt. Gedurende het congres van de aartsbis schoppen en bisschoppen der katholieke kerk in Australië en Nieuw-Zeeland trok het patriarchale uiterlijk van monseigneur Fraiï cis Gsell, administrateur van het Noorde lijk Territorium, algemeen de aandacht. Monseigneur Gsell, van geboorte een Franschman, vertelde hoe hij bij verschillende gelegenheden inheem- sche vrouwen voor het gedwongen huwelijk met oude mannen gered had. De inheemsche meisjes worden reeds bij de geboorte uitgehuwelijkt en kunnen nimmer weduwe worden, want indien de eerste man sterft, trouwt onmiddellijk een andere man uit denzelfden stam met hen. Eigenaardig is, dat men daarbij steeds te doen heeft met huwelijken tusschen zeer jonge meisjes,dikwijls niet ouder dan tien jaren, en zeer bejaarde mannen. Vele jaren geleden, toen een dergelijk 10-jarig meisje, dat men aan een grijsaard wilde uithuwe lijken, naar monseigneur-Gsell gevlucht was, kwam de geestelijke op de gedachte het meisje van den ouden man te koopen. Hij bood hem messen, tabak, meel en andere wa ren aan en de koop was spoedig gesloten. Nauwelijks had de oude zich met zijn stam- genooten teruggetrokken, of rooksignalen verkondigden aan de andere inheemsche stammen, dat. de blanke man vrouwen kocht. In de laatste 23 jaren heeft mon seigneur Gsell op deze wijze 142 vrou wen gekocht, van wie er nog 121 le ven. De kosten beliepen in elk af zonderlijk geval ongeveer 2 pond in waren. Op deze wijze gelukte het hem, vele kinderhuwelijken te voor komen en de in het noorden sterk in zwang zijnde polygamie (huwelijk met meer dan écn vrouw) tegen te gaan. Vele door hem gekochte meisjes konden later aan geschikte jongemannen op zijn missiestation op de Bathurst-eilanden bij Darwin uitgehuwelijkt worden. Maar indien haar man sterft., keert de vrouw automatisch naar monseigneur Gsell, aan wien zij rech tens toebehoort, terug. Hij heeft ook vele Japansche halfbloeden (kinderen van Japan- sche parclvisschers en Australische inheem sche vrouwen), die geestelijk meer ontwik keld zijn dan de inboorlingen, van hun ou ders gekocht, om hen in de missie op te voe den. De inboorlingen van de Bathurst-eilan den noemen monseigneur Gsell, die in 1872 te Straatsburg is geboren en 40 jaren geleden naar Australië kwam, „Ngerengani", d.w.z. „Onze Vader". Op de eilanden zijn onge veer 2000 inboorlingen aan zijn zorgen toe vertrouwd. NöRDLINGEN IN SNEEUWTOOI

Schager Courant | 1938 | | pagina 5