Opposanten in Roemenië onschadelijk gemaakt Tsjang-Kai-Sjek en Tokio kunnen nimmer meer onderbandelen Bakhuys de held van den dag Finsche grenswacht doodgeschoten C»S.A*R» hield ook schietoefeningen Theorie en praktijk van autarkie Uit onze Omgeving SCHAGERBRUG. Tooneelwedstrijd. Gisteravond had in de stampvolle zaal van den heer Kuiper alhier door de R.K. Tooneelverecniging „Kust en Vriendschap" .van Assendelft de opvoering plaats van „Kinderen van ons volk", een spel van het land in vijf bedrijven naar Antoon Coolen, bewerkt door Kees Spierings en Cor Her mus. De opvoering van dit stuk was het tweede in den tooneelwedstrijd, welke door de plaatselijke tooneelvereeniging „Eupho- nia'Ms georganiseerd. Zonder dat we een oordeel geven over spel cn spelers (de jury zal te zijner tijd de uitslag bekend maken) mogen we hier wel neerschrijven, dat we respect hebben .voor den moed van .Kunst en Vriendschap' om met een dergelijk zwaar te spelen stuk in dezen wedstrijd uit te komen Het stuk heeft geboeid vanaf den aanvang tot het einde, en na elk bedrijf hadden de spelers een hartelijk applaus in ontvangst te nemen met aan het slot een open doekje. Ook deze tweede tooncelavond is uitste kend geslaagd. 5-jarig bestaan van de V.A.R.A.- afdeeling. Ter herdenking van het 5-jarig bestaan Van de Vara-afdeeling Schagerbrug werd Zaterdagavond een feestavond gehouden in de zaal van den heer S. Kuiper te Scha gerbrug. Medewerking hierbij verleende het gezel schap Willem llartsuyker uit Amsterdam. De belangstelling voor dezen avond was maar zeer matig. We schatten het aantal aanwezigen op pl.m. 30. Het programma had ook stellig beter verdiend, want het ge zelschap llartsuyker heeft het door de geringe belangstelling begrijpelijkerwijze ietwat verkorte programma onberispe lijk uitgevoerd. Dolly Hahn en Wint llart suyker hebben ons doen genieten van voor drachten, conference's en cabaretliedjes, terwijl Cor van Veen en zijn band op voor beeldige wijze moderne, zoowel als klas sieke muziek ten gehoore hebben gebracht. Door het Hoofdbestuurslid van de Vara, den heer Grin, werd in de plaats van een propagandarede een praatje gehouden, waar in de radioverhouding ten onzent werd ge toetst aan die in het buitenland (speciaal Duitschland). Spreker wees er hierbij o.m. op, dat door buitenlanders de Nederland- sche radio-programma's worden geroemd om hun algemeenheid en veelzijdigheid, het geen van buitenlandsche programma's veel al niet kan worden gezegd. Naar spr.'s oor deel is als oorzaak van het feit, dat men in Nederland goede programma's heeft, aan te wijzen de concurrentie tusschen de N'eder- landsche oinroepvereenigingen. Een derge lijke concurrentie vindt men in verschillen de andere landen niet, omdat de radio-om roep daar Staatszaak is geworden en door clen Staat wordt verzorgd, gefinancierd door middel van een radio-belasting. Verder deed spreker nog enkele mededeelingen omtrent de studio's van de Vara, terwijl hij besloot met de opwekking aan het adres van de .vrouwen, zich als Vara-lid op te geven. Het programma werd besloten door het zingen van de Internationale, waarna de voorzitster der afdeeling, mej. Krul, de bij eenkomst sloot. BURGERBRUG. Moderne manier van zaken doen. Onlangs kreeg een gezin alhier, waar pas een baby was gearriveerd, naar aanleiding van een kennisgeving in de Schager Courant, als menster zonder waarde een tegeltje toe gezonden, voorstellende een kleine welke aan een parachute komt neerdalen, met naam en datum er op vermeld. In een begeleidend schrijven werd kennis gegeven dat de be wuste tegel slechts f3.50 kostte en werd ver zocht dit bedrag per omgaande even op te sturen. Voor eventueele nabestelling hield de fa. zich aabevolen. OUDE NIEDORP Een jaar natuurleven- Zaterdagavond trad voor de Vereei^ging Plaatselijk Belang alhier, ten lokale van tien heer Feijs op de bekende natuurschrijver, de heer Strijbos. Zij, die dezen avond heb ben bijgewoond, zullen zeker hebben geno ten. Reeds spoedig wist de heer Strijbos het publiek te boeien met zijn duidelijke uiteen- legging. Spr. behandelde een jaar natuurle ven en vertoonde prachtige lichtbeelden, ter wijl na de pauze eenige films werden ver toond. Uit alles bleek, met welk een geduld cn liefde de heer Strijbos de natuur in al haar vormen weet te bestudeeren. Ongetwijfeld heeft hij er ook aan medegewerkt de liefde voor de mooie natuur bij de aanwezigen aan te wakkeren. ANNA PAÜLOWNA aanbesteding. Voor rekening van de fa. Holman cn van Oosten werd Zaterdagavond onderhands aanbesteed het bouwen van een villa. Er was als volgt ingeschreven: Jan de Graaf, Anna Paulowna f 9.9-43 Doedens cn Schilder, 't Zand 10.777 C. Blaauboer, Schagen 11.150 Architect was de heer Hoep, Brcezand. Visschen. De hcngelaarsvereeniging D.V.S. hield gis teren -een vischwedstrijd in den Kromme Tocht. De uitslag was: le prijs, voor den grootsten baars, D. Havcrkorn; 2c prijs, voor het grootste aantal bovcnmaatsch P. Nicu- wenhuis, 3e prijs, voor het grootste aantal C. Rozenbroek, 4e prijs J. A. ter Mijtelen, 5. L. Nieuwcnhuizen, 6. P. van Loon, 7. B. Zwiers, 8. P. v. d. Berg, 9. T. van Loon, 10. H. Roets, 11. c. v. d. Klooster, 12. J. Zwirs, 13. S. Schabbink, 14. A. van Loon, 15. Jac. Andringa. De premieprijs viel ten deel aan P. Kos- sen. In totaal werden 130 baarzen gevangen. Soc. Dem. Vrouwenclub. De Soc. Dem. Vrouwenclub „Anna Pau lowna" vierde Zaterdagavond den „Vrou wendag" in Veerburg. Mevr. Borst-Liefhebber sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot de spreek ster, mevr. Machielsen-Velthuis, de mede werkenden aan het programma en eenige dames uit Wieringerwaard, Den Helder en Wieringermeer. „De Stem des Volks", onder leiding van den heer J. Ay, opende met „De rooden roe pen" en liet een mooi „Wiegeliedje" volgen. In een met overtuiging uitgesproken- rede noemde mevr. Machielson het bedroevend, wat voor de bijna 500.000 werkloozcn, die er nu al weer zijn, door deze regeering werd gedaan en schetste de gevaren voor de jeugd bij de uitzichtlooze werkloosheid en het leed, dat in werkloozcngezinnen wordt geleden. Even was er hoop, dat met behulp van de katholieken iels voor het onderwijs zou worden gedaan, maar de rede van den heer Suring. lid van de r.k. fractie, bleek een storm in een glas water te zijn. Wij vrouwen, zoo besJloot spreekster, mogen niet versagen. Moed vindend in onze overtuiging, moeten we onze kinderen op voeden tot gemeenschapsmenschen, die voort zullen bouwen op wat wij begonnen. Dan zal eenmaal de overwinning komen. Eenige leden der vrouwenclub brachten na de pauze het tooneclstukje „Maskerade" ten tooneele. dat onder leiding van mej. Kater was ingestudeerd en met groote aandacht door het publiek werd gevolgd. Gaf men door een flink applaus z'n waar deering voor dit tooneelstukje te kennen, ook de declamatie van mevr. Woudenberg en het tweede optreden van ,De Stem des Volks" vonden een dankbaar gehoor. In haar sluitingswoord dankte do voor zitster de medewerkenden aan dezen avond en bood mej. Kater bloemen aan. SPORT Vierde klasse B. Daar men voor den tegel lang geen f3.50 over had en ook niets had besteld, werd na tuurlijk geen geld opgestuurd, wat tot ge volg had dat al spoedig een brief kwam, cn ■toen men hierop niet reageerde en evenmin op een paar daarna ontvangen brieven, werd, zooals wij verwachtten als laatste kans een postkwitantie gepresenteerd, welke even min werd voldaan. Misschien wel een moderne, maar o.i. toch een brutale manier van zaken doen. HEER.HUGOWAARD Zaterdagmorgen ongeveer half elf geraakte het 0-jarig dochtertje van den heer Slcnde- brock aan don Middenweg nabij de Hervorm de kerk tegen een auto, bestuurd door den heer G. uit Haarlemmermeer. Daar het on geval vlak voor de ouderlijke woning plaats vond, werd het meisje terstond binnen ge bracht. Geneeskundige hulp was dadelijk aanwezig, terwijl ook toevallig de wijkver pleegster zich juist ter plaatse bevond. Bij onderzoek bleek, dat een der beentjes was gebroken, cn dat opname noodzakelijk was, waarna overbrenging naar het zieken huis te Alkmaar volgde. Tot tijdelijk controleur bij de plaatselij ke werkverschaffing is ter plaatsvervanging van den controleur, den heer Kok, die we gens ziekte zijn functie tijdelijk niet kan waarnemen door B. cn W. aangewezen de heer A. Th. Jongkind. ALKMAAR Alkmaar gaat ook gas leveren aan Oudorp. Met. uitzondering van het gedeelte der ge meente Oudorp benoorden de Halvemaans- brug (voor welk gedeelte de gasfabriek te Broek op Langendijk concessie heeft) zal de gemeente Alkmaar gas gaan leveren aan de geheele gemeente Oudorp. Do uitslagen van gisteren luiden: WcstzaanMeervogcls 0—1. Uitgeest—K.V.V. 5-1. De stand luidt nu: Q. S. C. 13 12 1 0 45—10 25 Verkade 12 8 2 2 32—13 18 Meervogels 12 8 1 3 31—19 17 K. V. V. 13 7 3 3 38—23 17 Zilvermeeuwen 10 5 3 2 26—18 13 Uitgeest 12 3 4 5 19—31 ld Zaanlandia 11 2 2 7 20—32 6 Monnikendam 13 1 4 8 15-33 6 Bergen 12 2 1 9 28—41 5 Wcstzaan 12 1 1 10 10—44 3 J.V.C. NIEUWS Zondagmiddag speeldie J.V.C. I thuis tegen tegen I-Ieldor V. JVC speelde eerst voor de wind en was dan ook sterk in die meerder heid, maar hoe ze het ook probeerde, voor de rust wist ze het niet tot doelpunten te brengen. Na de rust hield JVC het spel beter open en al vrij spoedig had de linksbuiten van JVC succes. Even later bracht hij den stand op 20. Helder V gaf zich echter nog lang niet gewonnen en wist eindelijk te dool- mirten en de stand op 21 te brengen. Wel- ce pogingen JVC ook in het werk stelde ze wist het doel niet meer te vinden. 'Hot werd zelfs nog oppassen voor JVC cn men was blij, dat m den stand geen ver andering meer kwam. WARMENHULZEN. Vios-nieuws. Hoor een 4—1 overwinning op S.V.W. heeft Vios haar kampioenskansen behou den. De midvoor opende de score, terwijl de linksbinnen den stand op 2—0 bracht. Uit oen strafschop doelpuntte S.V.W. tegen (2—1). Nog voor de rust was het wederom de midvoor, die het net wist te vinden. (3-1). Na de hervatting heeft Vios haar voor sprong nog weten te vergrootcn. Zoo kwam met 4—1 het einde van een mooien wedstrijd. NIEUWE N IE DORP. VOETBALUITSLAGEN. De uitslagen van de gisteren door de la gere elftallen gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Twlsk IN. Niediorp II 21 Succes IVN. Niedorp III 12 Hem aN. Niedorp b 90 Als met al was het geen beste dag voor geel-zwart DIRKSHORN DIRKSHORN I—BERGEN II 4—4 In een prachtigcn spannenden wedstrijd hebben Dirkshorn en Bergen de punten ge deeld. Want spanning was er volop, vanaf»het begin tot aan het eindsignaal toe. Er werd gespoeld met oen enthousiasme en een frischhcid, zooals liet bij de thuisclub bijna niet meer voor mogelijk gehouden werd. De aanvang was al opwindend doordat D. van Teulingen al heel spoedig een doel punt maakte (10.) Dat deze eerste goal van groote moreele waarde was bleek wel hieruit dat er zoo mogelijk nog sneller ge speeld werd. Dirkshom wist z'n voorop rong op te voe ren tot 31, door 2 goede doelpunten van C. Schuit Hierna verslapte D's spel echter. Bergen profiteerde dankbaar van dit moei lijke kwartiertje, vlak na do rust. Bergen wist gelijk 33 te maken en zeUs 43! Het leek verloren, maar het wras niet zoo, want van nu af vond Dirkshom zijn vorm terug en onder groote spanning wacht te de D .-aanhang op de goal. En deze kwam. Het was Dick Manneveld die de gelijkmaker wist te scoren. In den stand kwam verder geen wijziging meer. NIEUWE NIEDORP. N. NIEDORP—STRANDVOGELS 1—4. Na de onverwachte zege van vorige week op de Watervogels behaald, was de ver wachting dat ook tegen Strandvogels alle pogingen in het werk zouden worden ge steld wederom de zege te behalen. De sup porters zijn teleurgesteld huiswaarts ge keerd! Met overtuigende cijfers werden de favorieten geklopl. En wat meer zegt, de nederlaag is geheel onnoodig geweest! Om alle doelpunten geheel alleen op rekening der achterhoede te schrijven, is niet noodig, wel is een feit, dat deze achterhoede zeker aan drie der vier goals wat had kunnen verhelpen. N. Niedorp had invallers voor Van Herwerden, Peereboom en Faus. Als backs fungeerden Peereboom Az. en Kiste- maker, die aardig hebben gespeeld zonder meer. Doelman Floor had zijn dag niet. In de halflinie heeft Grootes zeer verdienstelijk werk gedaan. Leegwater moet zien, dat hij vlugger wordt. In dc voorhoede vlotte het al bijzonder slecht: liet meest gevaar ontstond nog uit persoonlijke aanvallen van Sepers en Wit. De wedstrijd was juist één minuut oud, toen Strandvogels dc leiding al had, 1—0; De aciïTorhoede verzuimde aan te vallen, Tien minuten later had Wit voor N, Niedorp succes door zijn flink doorloopcn, 11. Strandvogels heroverde kort hierop weder om de leiding. Met 21 ging de rust in. Na de hervatting heeft N'. Niedorp zéér veel kansen gehad, maar tot doelpunten kwam het niet. Aan den anderen kant ging het gemakkelijker,, nog twee maal moest Floor visschen. Het. einde bracht Strandvogels dus een verdiende 41 zege. De Chineesche nationale regee ring kan de crisis niet overleven. Oordeel van den Japanschen ge zant Kawagoe. Gisterenmorgen om 10 uur is de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe, te Nan king per militair vliegtuig aangekomen. Te genover vertegenwoordigers van de pers leg de hij een verklaring af, waarin hij o.m. zei- de: „Zelfs wanneer de nationale regeering er later toe zou komen de Japansche eischen ter regeling van de verwarring in hun geheel te aanvaarden, is de Japansche regeering vastbesloten niet langer met haar te onder handelen. De nationale regecring, die gewei gerd heeft te luisteren naar de herbaalde Japansche raadgevingen, heeft de kans ver loren de crisis te overleven. Alle kansen tot instandhouding van de betrekkingen tus schen de Chineesche nationale regeering en de Japansche regeering zijn onherroepelijk verdwenen." Kawagoe herinnerde er aan, dat. hij in een reeks besprekingen mot Tsjanig Kai Sjok in Juli 1930, na zijn aanvaarding van het am bassadeurschap, den Chineeschon leider ge waarschuwd beeft dat de Chineesch-Japan- sche toestand zonder zorgen overgelaten werd aan een uitbarsting, die komen moest. Tsjang scheen toen overtuigd cn beloofde den# toestaaid verstandig te zullen behan delen. Na de scheuring in de betrekkingen tus schen Tokio cn dc nationale regeering, al dus verklaarde Kawagoe verder, zullen de diplomatieke onderhandelingen van Japan gevoerd worden met „hot nieuwe en vol ledige centrale regime". Voor het óogenblik onderhandelt Japan met de plaatselijke be sturen. De onderhandelingen met de buiten landsche mogendheden zullen geen hinder onderwinden van het recente incident. General Mofors werpf zich op hef Disselmoforvraagsfuk Nieuwe fabriek geopend. Naar gemeld wordt, heeft de General Mo tors te Detroit een fabriek geopend voor de massaproductie van kleine stationnaire en draagbare Dieselmotoren, welke niet voor personenauto's doch voor gebruik in de in dustrie, den landbouw en het vervoerwe zen bestemd zijn. De bouwkosten van deze fabriek bedroegen 1 milliocn dollar. Voor het bestudeeren van het Dieselmotor- vraagstuk werd tegelijkertijd een laborato rium in bedrijf gesteld. Terwijl in Detroit slechts kleine motoren van 22 tot 100 pk. vavieerende van 1 tot 6 cylindcrs zullen worden gemaakt, zullen in Cleveland en la Granga (Illinois) grootcre motoren tot 1200 p.k. worden gebouwd. In totaal zal door de General Motors, welke kort geleden gedwongen was talrijke arbei ders te ontslaan, voor deze nieuwe productie 18 millioen worden uitgegeven. Metz wint met 30. Dank zij het geweldige spel van Bakhuys, heeft Metz gisteren een 3-0 overwinning behaald op Red Star, waardoor de club meteen de gevaar lijke zone heeft verlaten. In alle doelpunten ltad de Hollander een groot aandeel. Voor de rust gaf hij eenmaal den bal zoo afgemeten door aan zijn rechts binnen, dat deze zijn kans eenvoudig niet missen kon. Bakhuys-zelf zorgde voor de tweede goal, terwijl no. 3 het resultaat was van een prachtige combinatie van het bin nen trio. Lustig heeft onze Bep er op los geschoten. Fortuinlijk was hij echter niet, want het aan tal hallen, dat keihard tegen het latwerk en rakelings langs werd geschoten, was legio. Met zijn oer-zuivere passes bracht hij de ver dediging keer op keer tot wanhoop en het is dan ook te begrijpen, dat Bakhuys de- held van den dag was. Men verwacht, dat Metz nog voor menige verrassing zal zorgen! Sovjet-soldaten plegen aanslag op Finsch gebied. Twee soldaten der Finsche grenswacht zijn bij het Finsche plaatsje Raasuli, op de iangdengte van Karelie, van vlak bij door Sovjet-Russische grenssoldaten met pisto len beschoten. Een der Finnen werd ernstig gewond cn is later overleden. Het. incident had plaats op Finsch grondgebied. De Fin sche autoriteiten stellen een onderzoek in. Van Finsche zijde is onverwijld een onderzoek ingesteld. Het schijnt vast te staan, dat de Russen hebben aangevallen en de Finnen zich op Finsch grondgebied bevonden. De Finsche autoriteiten laten opmetingen verrichten cn foto's nemen. De Russen zeggen, dat de Finsche soldaten het vuur hebben geopend. Op de plaats van het incident is, zegt het Vsbl., grensoverschrijding buitengewoon moeilijk. Dag en nacht patrouilleeren de Finsche grensposten er. Ongeveer 25 meter aan geene zijde van de grens hebben de Rus sen een groote prikkeldraadversperring aan gebracht, waarachter de Russische man schappen op wacht ligen. Ook tusschen het prikkeldraad en dc grens patrouillccron voortdurend zwaar gewapende Russische soldaten. Naar van Finsche zijde wordt medege deeld, werd een der Finsche soldaten bijna over de grens gesleept. Zijn kameraden slaagden er nog te rechter tijd in, verster king te halen. De toestand aan de grens is door deze gebeurtenis zeer gespannen. In een steengroeve bij Parijs'. Een der verdachten in de zaak van de „CSAR", Lcopöld Sauvagc, heeft een feit onthuld, waaraan tijdens het onderzoek naar deze zaak nog geen aandacht scheen te zijn gewijd. Sau vagc vertelde, dat de leden van de „CSAR" zich methodisch oefenden in het schieten met machinegeweren, en wel in een steengroeve in den omtrek van Parijs, nabij de gemeente Saint- Fiacre (Seine et Marne). onder den naam van „Garde de Neige". F.cn van de voornaamste beschuldigden in den moord op de gebroeders Rosselli, de soldaat Bouvier, is uit Algiers te Rouen aan gekomen en door den rechter van instruc tie gehoord. Hij gaf toe. dat hij zich op den dag van den moord met zijn drie medebe- klaagdcn in dezelfde auto bevond. De volgende week zal de misdaad gere construeerd worden. Naturalisaties worden herzien De Roemeensehe regeering heeft besloten over te gaan tot een her ziening van de naturalisaties, welke sedert een December 1918 zijn ge schied. Het desbetreffende decreet is Zaterdag in de staatscourant ver schenen. De burgemeesters moeten lijsten opstel len van de Joden welke zijn ingeschreven in de nationaliteiten-registers en moeten hier bij aangèvcn of zij zijn genaturaliseerd bij gcrechterlijkc beslissing of bij beslissing vun de commissie van beroep. In liet laatste ge val zal alleen een herziening kunnen ge schieden op verzoek van het openhaar mi nisterie. In de overige gevallen zal de recht bank beslissen Zij die op de lijsten voorko men zullen moeten bewijzen, dat zij op Roemeensch gebied geboren zijn hun dienst plicht hebben vervuld. Indien zij dit niet kunnen, zuilen zij van de lijst geschrapt worden Tegelijk wordt bepaald, dat diie per sonen, voor wie de controle zal gel den, al vast bij voorbaat, zonder dat bet resultaat van het onder zoek dus bekend is, niet mogen deel nemen aan de a.s. verkiezingen. Op deze wijze zegt liet Vsb., maakt de regeering-Goga een kwart millioen kiezers die anders zeker liberaal, agrarisch, Duitsch of Ilongaarsch mnar in elk geval tegen haar gestemd hadden, onschadelijk* Italië misrekènde zich met de caseïne De Neue Ztircher Zeitung van Woensdag 19 Januari bevatte volgens de N. R. C. in lianr „Handclsteil" een artikel over namaak tcxtielstoffen in Italië en met. natnc over dc moeilijkheden, die zich voordoen met de grondstoffen voor het z.g. Lanital. Zij zijn, volgens de N.Z.Z. typeerend voor de onop- losbarê vraagstukken, waar men een natio nale oeconomie voor stelt, wanneer men van haar eischt, dat zij een zoover mogelijk gaan de autonomie bereikt, ten tweede een pas sieve handelsbalans in evenwicht brengt en ten derde deviezen beschikbaar stelt, voor de betaling van invoeren, welke, gelijk bij de wapening het geval is, gebracht worden zon der het oog te houden op een occonomische of commercieele rentabiliteit. Het tooverwoord. De Ifaliaansche textielindustrie bevindt zich in dat opzicht al in heel moeilijke om standigheden. Haar natuurlijke grondstof fen zijn wol en katoen, twee artikelen, welke Italië zelf niet in voldoende mate bezit. Ook hout, cellulose, voor de kunstzijde-industrie moet ingevoerd worden. Ondanks dit gebrek aan grondstoffen heeft de Italiaanscli? tex- tiel-industrie de laatste jaren kans gezien zooveel uit te voeren, dat haar handelsba lans actief was. Het tooverwoord autarkie heeft dit ietwat in de vergetelheid gedrongen. Men wil den uitvoer handhaven, maar aan den anderen kant meent men toch den grooten invoer van grondstoffen te kunnen beperken. Men probeert nu allerlei inlandsche vezels en be steedt groote bedragen om de industrie voor de bewerking daarvan in te richten. Om ren tabiliteit kan men zich daarbij niet te veel bekommeren. In technisch opzicht heeft men inderdaad verbluffende vorderingen ge maakt. Doch de techniek is geneigd spoedig de occonomische grenzen te buiten te gaan. Dat treedt bijzonder in bet licht bij de toe passing van caseïne, welke, naar men weet, uit de z.g. ondermelk wordt gemaakt. De aanvankelijke meening, dut het bestaan van een uitgebreide Italiaan- sche kaasindustrie een waarborg zou bieden voor de verschaffing van de noodige caseïne voor Lanilal, is onjuist gebleken. Om een voldoende aanbod van caseïne op de markt te krijgen, blijkt men de kaasprijs kunstmatig laag te moeten houden. Beneemt men echter den producen ten door dergelijke maatregelen den lust tot produceeren, dan berooft men Italië van een belangrijken tak van uitvoer, welke het lancl aan de viezen helpt. Voorts rijst de vraag of de Italiaansche melkproductie voldoende is om ook afgezien van het kaasvraagstuk voldoende caseïne te verstrekken. Het mclkverbruik is volgens do officicele statistiek in Ilalië ongeveer 33 L. per hoofd per jaar, zoo weinig, dat men mag aannemen, dat liet Italiaansche volk zoo weinig melk drinkt, omdat er niet meer beschikbaar is en niet omdat het niet meer zou willen of kunnen consumecren. Italië voert bovendien de laatste jaren nog steeds meer melk uit naar zijn koloniën. Besparing? Het zal dan ook, na het bovenstaande, wel geen verwondering baren, dat de statistiek van den invoer de laatste jaren een steeds groeienden post. aanwijst van caseïne, welke vroeger niet of slechts in uiterst geringe mate voorkwam. Met andere woorden, in het streven naar autarkie heeft men don invoer van wol en katoen aanzienlijk beperkt, maar daartegenover staat een verhoogde invoer van caseïne. Natuurlijk beweren de voorstanders van de autarkie, dat het goedkooper is caseïne in te voeren dan wol of katoen en dat er daardoor deviezen gespaard worden. Het is echter de vraag of dat wel heelemaal opgaat. Den laatsten tijd is de prijs van wol en ka toen sterk gedaald, die van caseïne gestegen. Neemt men dit in aanmerking en bedenkt men daarbij welke deviezen noodig zijn ge weest voor ertsen, metalen en andere grond stoffen voor de Lanital-insfallaties, dan ziet men dat er een ingewikkelde berekening noodig zou zijn om de vraag op te lossen of er inderdaad wel voordeel behaald is, waar bij dan bovendien nog de vraag rijst of de kunstwol en -katoen op de internationale markt naar verhouding denzelfden afzet ook gerekend de mindere waarde zullen heb ben als de oorspronkelijke producten, m.a. w. of zij ten slotte evenveel deviezen zullen opleveren als de vroegere textiel productie. ALKMAAR. 22 Jan. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkw. Aanvoer: 190.000 kipeieren: 5(>—58 Ke. 3.30—3.45, GO62 Kg. 3.35—3.50, 62—64 Kg. 3.40—3.00. 0400 Kg. 3.50—3.75 per 100 rt WARMENHUIZEN. 22 Jan. Roode kool 3.10—5.60, gele kool 1.50—2.40, Doenschc witte kool 1.30—2.40 Savoye kool 1.—, drielingen 9.60—10, uien 10.70—11.80, grove uien 10.40—11, peen 3.eigenheimers 3.—, bicten 3.60. Aanvoer: 50.900 I\g. roode kool, 23700 Kg. gele kool. 27300 Kg. Demi- sche witte kool, 1900 Kg. Savoye kool. 4475 Kg. uien. 1500 Kg. peen, 250 Kg. aardappe len, 300 Kg. bieten. ALKMAAR, 22 Jan. Op de heden gehouden botermarkt waren de prijzen voor groot liando 1 7577 J4 K.G. en de kleinhandel 7714—80 cent per 14 K.G. Handel matig. Kippeneieren (groothandel) f3.25f3.50. Handel matig. Eendeneieren geen. ALKMAAR, 24 Jan. Ter veemarkt waren beden aangevoerd: 70 vette koeien f 160300, 8 graskalveren f 4065, 65 nucht. kalveren (slacht) 818. 22 vette schapen 20—28; 209 vette varkens 0.60—0.62. Handel goed. NOORDSCTIARWTM"DE. 24 Jan. Aanvoer: 600 Kg. uien f 11.50-11.70. 2375 Kg. gele kool f 1.70. 1750 Kg. Deenschc wil te kool f 1.70—2. BROEK OP LANGENDIJK. 24 Jan. Uien 11.3011.00, drielingen 10.40—10.00 grove 11.20—1.00, slek 5.30—0.70. roode kool 3.70—5.10 savove kool 1—3.40: gele kool 1,50—2,80; d. wite kool 1,30—2 i bloemkool 8,20—8,80 dito 2c soort 1,50—2 "f Meisje onder een auto. - JULIANADORP

Schager Courant | 1938 | | pagina 3