Langendijker Groentenveilingen Polder Wierinprwaard Visschersfonds Dc tragedie in dc Promerskazerne Dinsdag 25 Januari 1938 Tweede blad Nogmaals een steunuitkeering deze is bijzonder welkom want het gaat weer niet best aan Langendijk het moest wat strenger winteren veel werk. en lagere prijzen geeft het huidige weer saneering van het Geeslmerambacht weinig aanvoer van aardappels ook kleiner aanvoer roode kool oorzaak: lagere prijzen slecht ging het met gele kool: weer doordraaien ook voor de De- - nen was de markt stug lage re prijzen Savoye kool stati- onnair geringe prijs voor groene en bocrckool zeer wei nig bloemkool prijs niet hoog uien bleven weer duur dreilingen monteerden nog zelfs stek was duur goede prijzen voor peen afwisselend voor bieten slechte markt voor rammenas aanvoer spruiten. Vele tuinders zullen tocli nop wel aange- liaam verrast zijn geweest bij het vernemen van de voorgenomen vijfde voorschotuitkcc- ring aan den tuinbouw. Voor Langendijk zijn er verschillende pro ducten onder, welke worden gesteund o.ni. de bewaarkoolsoorten. Verwacht kon niet worden, dat. nop met groote bedragen zou worden gesteund, doch iedere steun is na tuurlijk van harte welkom. De bewaarkool krijgt nog steun van 1 Jan. tot 2 Mei, ver deeld in perioden, terwijl ook voor de vroe ge aardappelen nop een steunbedrag is uit getrokken. Deze steun zal dubbel welkom zijn, 1111 het de laatste twee weken weer niet zoo best gaat aan onze veilingen. Het weer is bier hoogstwaarschijnlijk de spel breker. Dc zachte weersgesteldheid is oor zaak, dat er veel werk aan de kool is, en dat de kwaliteit, die toch al Ie wenschen overliet, er niet op vooruitgaat. Ware het echt winterweer, de ervaring leert het, on getwijfeld zou er meer vraag naar de be waarkool zijn. Het buitenland, in bot bij zonder DuitschJand, vraagt maar weinig. Dit oefent weer zijn nadeeligen invloed uit op de binnenlandsche merkt. Zeker, er staat nop een lange tijd te wachten voor verkoop der winterproducten, maar veel zal niet zeer lang kunnen worden bewaard, zon der zeer veel gewichtsverlies. Het is te hopen dat er een flink wintertje komt Dan wordt ver wacht, dat onze Langendijker tuin bouw producten nop wel kunnen worden geplaatst. Zoo rekenen al thans vele tuinders. F.n hooge ver wachtingen worden dan ook niet gekoesterd van de perspectieven, door de rede van Ir. Mèsu geopend. Of eigenlijk zijn maar weinig pors- pestieven aangegeven Alles bleef zoo wat bij gissingen en vermoedens. De te nemen proeven zullen daarom trent meer moeten loeren. Het blijft dus afwachten en er zullen nop wel wat jaren lveen gaan, eer men tastbare resultaten ziet. De aanvoer van aardappels bad weer niet veel te beteekenen. Dit artikel schijnt zich beter te leen en voor verkoop uit de hand, waarbij.de bezitters ervan door kooplui wor den opgezocht. Voor blauwe Eigenheimers werd f 3.30 betaald en voor Bevelandere 2.30—f 2.60 De aanvoer van roode kool was geringer dan de vorige weken. Dit moet wel worden toegeschreven aan de dalende prijzen, ge volg van te geringe vraag in hot bijzonder •uit het buitenland. Er schijnen in Duitsch Jand weer geringere betalingsmiddelen be schikbaar te zijn. Al werd alles verkocht, en was er dus van doordraaien gelukkig geen sprake, de stemming was vrij luste loos. Was er de vorige weken voor de mooiste en meest gezochte sorteering boven de f fi besteed, soms zelfs tot f 7, deze week bleef zoo goed als alles beneden f 6. Voor 2-3 ponds werd tot f 5.00 betaald, iets zwaardere f 5.30f 5.50 en dc zwaarste f f 5 Tweede kwaliteit was van 80 cent tot f 1 goedkooper. Op het einde der week waren de prijzen nog lager. De hoogste no- teoring aan de Broeker veiling was toon f 5.10 en aan die te Noordscharwoiide f 5. Met gele kool. waarmee bet. al bet gehee- Je seizoen slecht gaat, ging bet nog minder gunstig. Verschillende partijen draaiden zelfs door en werden voor koevoor gebruikt. Voor ocretc kwaliteit werd f 1.70f 2.80 be steed, voor tweede f 1.40f 2.30, al naar de grootte. Dc aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 45 spoorwagons. Veel ervan behoorde tot de tweede soort. Docnsche witte was ook in de contrami ne en hiervan draaiden ook verschillende partijen door. Gelukkig dat door de zouters nog al wat wordt afgenomen, andere zou bet ongetwijfeld nog slechter zijn geloopen. Werd do vorige week voor de mooiste en moest gevraagde f3f3.20 betaald, thans waren dezp noteeringen f 2.60—f 2.S0 En vooral op bet laatst der week ging bet slecht. De notcoring aan de veiling te Nrd.- sclianvoud» was Zaterdag f 1.30—f 2.30 te Broek op Langendijk f 1.30—f 2.40. De aan voer bedroeg aan beid» veilingen ongeveer 60 spoorwagons. Savoye kool werd voor ongeveer dezelfde prijzen verkocht. De mooiste brachten f 3.30 een enkele maal f 3.50 op. Al naar gelang van kwaliteit en grootte lagen do prijzen overigons tusschen f 1.en f 2.80. Bloemkool kwam er sporadisch: een paar aanvoerders met reuzen. Ze brnchbm f 4.80 f 8 op voor eerste soort en f 1.70f 2.10 voor tweede. Groene kool was ook niet erg gezocht. Dc prijzen liepen bij geringen aanvoer nog vrij sterk uiteen. Er is er verkocht voor f 2.50, en ook voor f 1.30 a f 1.40, allemaal lage prijzen. Boerekool deed bet ook slecht: soms was ze zelfs onverkoopbaar en draaide door. Er werd f 1—f 1.70 voor besteed. Dan werden er nog spruitjes aangevoerd Ze brachten f 6 tot f 8 op. De aanvoer was gering. De vraag naar uien bleef groot, vooral uit Engeland is veel belangstelling voor dit product De oogsten zijn In verschillende landen tegengevallen, wat de sterke vraag verklaart. De prijzen waren ook deze week weer zeer hoog, ofschoon ze even lager wa len dan de 2 laatste eken: Tooh kan nog van buitengewoon hooge prijzen worden ge sproken. Immers voor grove uien werd f 11.20—f 12.40 betaald. Gewone uien wer den met f 11 tot f 12.80 betaald, terwijl nep f 7.90 tot f 9.80 opbracht De drielingen ste gen nog in prijs: er werd f 9.30f 10.70 voor betaald en ook stek was weer duur. Ze bracht f 6.20—f 8.20 op. De aanvoer beliep 12 spoorwagons. De voorraden beginnen sterk te slinken. Aan beide veilingen werd weer vrij wat peen aangevoerd. De prijzen waren iets la ger, doch ze zijn bevredigend. Er werd voor de grove sorteering f 2.50f 3 betaald; op het laatst der weck werd dit echter 20 cent minder. Kleine peen bracht f 1f 1.30 op. Verleden jaar was dit de prijs van grove De meeste bieten werden nog aangevoerd aan de veiling van de Langendijker Groen- tencontiraile De mooiste brachten het tot f 3.50 a f 4.10, soms tot f 4.50. Voor kleine werd f 1.10 betaald. Het meerendccl bracht f 2—f 3.50 op. Rammenas had een bijzonder slechte markt, Er werd 4060 cent voor besteed. Uit onze Omgeving WIER1NGEN Liquidatie in de vergadering besproken. Zondagmiddag j.1. vergaderde het. Vis schersfonds Wieringen in Hotel de Haan. Te ruim drie uur heet de voorzitter, de heer J. J. Tijscn, de talrijke aanwezigen welkom en opent de vergadering. De heer S. P. de Vries leest hierna de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Verslag financiën 1937. Ontvangsten en kasgeld f8311.56%, uitgaven f4118.73, nog te betalen uitgaven f 200, saldo f 3992.83%. Hiervan is 1/3 (f 1330.94) voor leden bo ven 60 jaar en 2/3 (f 2661.89) voor weduwen- en wcczcn fonds. Het bedrag ad f 1330.94 komt ten goede aan 49 leden voor een voldeel. is 49 keer f 26.S3 is f 1314.67, 1 lid deel is f 13.41%, 1 lid 1/10 deel is f2.68, totaal f 1330.71%, saldo f 0.17%. Van het 2/3 deel Wed.- en Wcezenfonds 4 2611.89 is over 1937 aan weduwen uit betaald f 054.saldo f 2007.89. Het saldo f 2007.89 komt ton goede aan leden boven 60 jaar en aan de weduwen, zijnde 49 leden boven 60 jaar over 12 maanden ad f 32.42% is f 1588.82%, 1 lid over 6 mud. ad f 16.22 is f 16.22. 1 lid over 1 maand ad f 2.70 is f 2.70. 11 weduwen boven 60 jaar, over 12 maanden ad f 32.42% is f 356.667%, 1 weduwe over 10 maanden ad f 27.02 is f 27.02, 1 weduwe over 6 maanden f 16.22 is f 16.22, totaal f 2007.66. Saldo f 0.23. Ieder lid boven 60 jaar, rechthebbende op 12 mnd. uit keering, ont vangt uit het fonds voor leden boven 60 jaar f 26.83 en uit 't Wed.- en Weezenfonds extra f 32.42%, totaal f 59.25%. Iedere weduwe, rechthebbende op 12 mnd uitkeering uit het Wed.- en Weezenfonds ontvangt extra f 34.42%. 1938. Bezittingen en kasgeld Hipp. f2850. Rijkspostspaarbank f 83.43, Boerenleenbank f 1776.22, Kasgeld f 2806.10, totaal f 7515.75, uit te keeren f 3338.67. blijft f 4177.08. Af voor kasgeld voor nog te betalen uitgaven f 200.saldo belegging f 3977.0S. Kasgeld op 20 Jan. 1938 f 200. met overschot uit keering f 0.40%, saldo f 200.40%. Verslag afslag. Er Is aangevoerd: 518 H.L. alikruiken, 53159 kilo wulken, 228876 pond bot. 56658% kist haring, 455975 pond paling, 6189 pond baars, 62061 kilo spiering. 479 kist nest, 1 kist totèrs. 48 kist sprot, 719 k. oesters, 820 pond zalm, 400 kist schar, 72101 kilo ansjo vis. 31 mand kokkels, 180 kist makreel, 37 kist geep. Totale opbrengst f 450.618.69. Hiervoor komt 1%% voor het fonds zijnde f 5632.79. De totale opbrengst was f 23.073.39 hooger dan het vorige jaar. Bestuursverkiezing. Dc aftredende bestuursleden C. Metselaar S. P. de Vries en S. ten Bokkel worden allen herkozen. Het bestuursvoorstel tot het nemen van 10 aandeden bij de op te richten Garnalen- drogerij wordt met 1 stem tegen aangeno men. De heer Kooy voelt voor liqui datie. Rondvraag. De heer M. Kooy merkt op, dat de regeering ons, onze rechtspersoonlijkheid heeft ontnomen. Wij mogen geen nieuwe le den meer aannemen. En nu geef ik in overweging, al dus spr., om zoo met hebben en hou den over te gaan naar de D.E.T.V. en daar een onderafdeeling van te worden. Zoodat wij dus liquideeren. De heer Kooy licht dit nog uitvoerig toe. Voorzitter zegt dat liquidatie mogelijk is, als 2/3 der leden voorstemt. Maar als wij bij D.E.T.V. zijn, dan mag D.E.T.V. toch niet doen, dat wat wij thans doen, zegt. voorz. De heeren S. P. de Vries en P. de Graaf nemen aan de discussie over dit onderwerp deel. De oud-voorzitter, thans bestuurslid,' de heer Jac. Kaptein, zegt; „In 1900 werd het fonds opgericht met een contributie van f 2 per jaar en dan kregen de leden boven de 60 jaar f 1 in de week, de weduwen even eens cn de weezen f 0.20 in de week. Het was echter bedroevend hoe weinig visschers lid werden. Anderen bedankten als men om de contributie kwam. Wat betalen aangaat, de jongeren betalen voor de ouderen. Was er geen Visschersfonds geweest dan had den we hier waarschijnlijk een Ge meente-afslag gehad en dan kon men 5 of 4% betalen, nu echter de afslag er gekomen is door het geld van de leden nu betaalt men 2% aan den afslag. Er is geprobeerd de contributie op f 5 te brengen, maar hoeveel waren er voor? zegge en schrijve 17 leden!" Nadat door anderen deze kwestie ook nog eens onder het mes genomen is, sluit de voorzitter de discussie en zegt toe dat het bestuur nog eens pogingen zal aanwenden tot voortbestaan der vereeniging. Spr. sluit dan onder dankzegging voor de groote op komst (60) cn gevoerde besprekingen, dc vergadering. KOEDIJK Feestavond Vrouwenclub. Zaterdagavond werd door de afd. van den S.D.A.P. Vrouwenclub een feestavond gehou den ter gelegenheid van haar 5 jarig be staan ten huize van den heer J. Bakker, onder leiding van mevr. Butter-Grim. Bloe men van partijgenooten waren aanwezig en versierden de tafels. De Verbruiksverceni- ging van Zuidscharwoudc was vertegen woordigd met een stand verbruiksartikelen. De voorzitster opende met. een welkom, ook aan de vertegenwoordigster van het hoofdbestuur, en het bestuur van de afd. Koedijk alsmede aan de Coöperatie Zuid- scharwoude. Verschillende brieven en ge- lukwenschen waren toegezonden, en ge schenken. Dc heer P. Hart spreekt het eerst de vereeniging toe en wijst op het nut der vereeniging, welke werkt aan den opbouw van het socialisme; een bloemenhulde ging hierbij. Mevr. de Moor sprak namens de afd. Ber gen, als medewerkster aan de oprichting en overhandigde bloemen. Mevr. Trielink sprak namens bot gewest en wees op de kameraadschappelijke geest. Ook de heer P. Mulder zeide nog eenige woorden. Het woord is dan aan mevr. Ncderhorst- Pothuis, die een vertelling deed van een filmopname uit de lage landen aan de zee, waarin spreekster veel naar voren bracht van het leven van de plaatselijke- cn de partij-organisatie en wat daar al zoo ge werkt wordt. Spreekster eindigde met de beste wenschen en een opwekkend woord. Na de pauze werd door mevr. Otto een en ander voorgelezen. Een drietal partijnummers werden nog spontaan gezongen, waarna sluiting volgde. BERGEN met een dergelijk instrument voor zijn overigens knappe begeleiding moest be helpen. Een gezellig bal besloot dezen zangavond. Een avond zooals wij er meer zouden willen hooren. Fraai geschoolde stemmen, een voudige liedjes en daarbij zonder eenig uiterlijk vertoon. Bravo! JOH. KUIPER'S KOORKLASSEN. In het Vereenigingsgebouw St. Jan aan de Dorpsstraat hebben wij gisteravond- Joh. Kuipers Koorklassen beluisterd, en laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat de heer Kuiper uit Alkmaar met zijn dames- en kinderkoor iets zeer goeds heeft ge bracht. Hier was nu eindelijk eens een di recteur, die aan zijn leerlingen niet al te hooge eischen stelde; hij liet eenvoudige liedjes zingen, welke geheel lagen binn-cn het bereik der executanten. Het kinderkoor opende met „De wed strijd op schaatsen" van Hendrika van Tussenbroek, een dankbaar nummer, dat al dadelijk insloeg, omdat het zoo zuiver klonk en zoo kinderlijk eenvoudig werd voorgedragen. Ook het Krekeltje en het Meisje, van Bernard Diamant deed het bij zonder goed. Van de liederen door het dameskoor ten gehoor gebracht, vonden wij „Die Engelein" van Frans Abt wel het beste. De dochter van den directeur, mei. Bep Kuiper speel de op zeer verdienstelijke wijze op haar viool de Melodie van Rubinstein, daarbij begeleid door haar vader. Noemen wij tenslotte nog de Dokters visite van Dalcroze en het geestige speel- liedje „De Sneeuwman" en dan gelooven we wel. dat wjj de meest attractieve nummers hebben opgesomd. Als men nu in St. Jan nog eens een be tere piano had gehad, dan zou deze prachtig geslaagde avond, ongetwijfeld nog aan waarde hebben gewonnen. Het was zonde en jammer, dat de bekwame directeur, zich Voltallige vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Zater dagmiddag, onder leiding van Dijkgraaf Ha ring-huizen. Na opening werden de door den heer Daan Kaan voorgelezen notulen onder dank onver anderd vastgesteld. Medegedeeld werd o.a.: Dat de verpachting van boezemkaden, we gen, enz., f558.meer heeft opgebracht dan de vorige maal. Dat naar aanleiding van een in dc vorige vergadering genomen besluit om wat minder hoornen te rooien, nu 39 stuks gerooid zullen worden. Dat van den Minister, van sociale zaken inzake subsidie uit het Werkloosheidssubsi- dicfonds voor het uitdiepen van de Barsinger- wegvaart bericht is ontvangen dat 85 zal worden vergoed (regenverlet inbegrepen) lot een maximum van f8871. Er was 90 gevraagd. Besloten werd deze beschikking te aan vaarden. Het Dag. Bestuur zal trachten de f2500. die voor rekening van den Polder was uit getrokken, niet te overschrijden. Dat in verband met de omlegging van dc waterleidingbuizen aan den Walingsweg overleg is gepleegd met P.W.N. betreffende enkele voorwaarden. Een nader voorstel is gekomen, waarna overeenstemming is be reikt. Dat men bezig is voor den Noord dijk een anderen uitweg naar den Slikkerdijk te vin den, waardoor gehoopt wordt op een mooie verbetering. Het recht van overweg over perceel-Del ver blijft bestaan. Ingekomen is o.a. de mededeeling dat f200.— moet worden bijgedragen aan het Kanaal Kolhorn—Stolpen. Hierna werd overgegaan tot een aanvullende agenda. Ter elfder ure was nog ingekomen een verzoek van den heer C. Schenk cn anderen in zake aanleg en beharding van liet onderpad en kluften aan den West- frieschen dijk. Het adres was door 12 belanghebbenden onderteekend. Hierover werd een ruim uur gediscuteerd. Dijkgraaf zeide dat vroeger ook reeds een dergelijk verzoek is behandeld. In 1920 werd besloten dat. indien de belanghebbenden de paden in orde brachten, de polder de kosten van onderhoud zou betalen. De Polder heeft geen enkele verplichting. In het adres wordt gevraagd een bijdrage voor aankoop puin, welk bedrag ongeveer f 410.zal zijn. Een begrooting van alle kosten welke door belanghebbenden zullen betaald worden was bij 't adres ingesloten. Dijkgraaf zeide verder, dat wanneer je be gint een bijdrage tc verleenen, er conse quenties kunnen komen. Beschouwt men het formeel, dan is er geen aanleiding aan dit verzoek tc voldoen. Wordt het gemaakt tot een grintweg, dan wil de Polder er een ge sloten wegdek van maken. Het gaat over een lengte van 1500 Meter. De lieer C. Schenk zeide in ecnigszins moeilijk parket te zitten, n.1. als Heemraad om de belangen van den Polder te beharti gen en als belanghebbende bïj 't adres. Dit laatste weegt thans wel 't zwaarst. De heer Nicolai, opzichter van het Hoogheemraad schap heeft hem gezegd, dat het hen bijna onmogelijk gemaakt zou worden om de pro ducten van het land te halen. De bermen mo gen niet worden beschadigd. Het Hoogheem raadschap gevoelt dc bezwaren zeer goed en zal ook wel aan verbetering willen mee werken. Zeer uitvoerig lichtte de heer Schenk alles toe. Dan krijgen we uitvoerige discussies, waar bij enkele personen zelfs 3 a 4 maal aan het woord komen. De heer Blaauboer vroeg of er geen kans zou bestaan dat het Hoogheemraadschap het overneemt. De heer Wonder had nog liever gezien dat alle kosten voor den polder waren ge weest. Do heer K. Schenk gaat geheel met den heer Wonder mee. De heer Rot vroeg, of die oude verordening niet gewijzigd mag of kan worden. De heer Koster lichtte nog toe, dat het Hoogheemraadschap wanneer door dat Colle ge wordt gezegd, dat de bermen van den dijk niet beschadigd mogen worden, dit doet vol gens de verordening hen door het Provin ciaal Bestuur opgelegd. Eindelijk zal tot stemming worden over gegaan. Vooraf werd door den heer Schenk nog opgemerkt, dat 5 personen niet mogen medestemmen, als zijnde belanghebbenden. Dijkgraaf deelde mede dat niet mo gen stemmen de heeren C. Schenk. T. Won der, C. Boekei, A. Rot en H. K. Koster. Dijkgraaf houdt nog even een bespreking met 2 Heemraden, waarna hij zeide, dat wan neer dc Ingelanden eenparig vóór het ver zoek stemmen, het Dag. Bestuur zijn voor stel wel wil terugnemen. Opgemerkt werd dat. dit een eervolle terug tocht zou zijn, terwijl ook in overweging werd gegeven om bet vooraf in te trekken. Tenslotte werd toch tot stemming overge gaan. Voor het verzoek stemden dc hee ren C. J. Blaauboer, Cor Waiboer, Jb. Kaan Kz., K. Kater en K. Schenk. Tegen de overige 3 Heemraden, de Dijkgraaf cn van de ingelanden de heer Groncman. Deze laatste gevoel de ook wel iets voor 't verzoek, doch uit principe stemde hij tegen. Alzoo 5 tegen 5, zoodat het verzoek werd afgewezen. Punt 5 was een voorstel tot wijziging pol derverordening (opheffing Binnenvaarten). Besloten werd om alleen de Barsingervaart als zoodanig tc handhaven. Alle andere vaarten worden opgeheven. Tevens werd besloten om het polderpeil vast te stellen als volgt: Hooge gedeelte zo- merpeil 2.65, winterpeil 2.70. Lage bemaling zomerpeil 3.65, winterpeil onbepaald. Begrooting dienst 1938. Algemecne beschouwingen werden niet ge houden. Bij de tweede post: Jaarwedden van het Bestuur, wordt voorgesteld het presentie geld, zijnde f5.per vergadering, voortaan te bepalen tot een maximum van f20.— Het had den heer Waiboer als nieuw In geland verwonderd dat hij f5— per verga dering kreeg, dat was voor hem een mee vallertje, doch spr. dacht, dat dit wel minder kon. Ook de heer Rot zou het op f2.50 willen stellen. Het blijft bepaald op f5.maximum f20. Bij no. 4: Kosten van administratie, waar onder post Reiskosten ambtenaren f300.— meer is geraamd, wordt toegelicht dat dc op zichter door zijn vele werkzaamheden mis schien wel eens een auto noodig zal hebben. Op een vraag van den heer "Rot, hoeveel Kilowatt stroom is verbruikt, werd geant woord van 114000 KW., vorig jaar 112000 KW. Bij het, vierde hoofdstuk: Rente en aflossin gen, heeft Dijkgraaf een verblijdende me dedeeling, n.1. dat dc 2 annuiteitslceningen 1871 dit jaar afloopcn, zoodat een volgend jaar f5000.minder noodig is. Na nog enkele toelichtingen zullen de to taal vermoedelijke uitgaven zijn f52284.54, met een post onvoorzien ad f7549.01. Ook de ontvangsten gaven hetzelfde be drag, w.o. een bedrag van f7500.voor een leening voor verbetering van gewone wegen, enz. (kluis). De omslag over 1688 H.A., 78 A. cn 07 c.A., blijft bepaald op f 13. per H.A. De begrooting werd aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer Blaauboer wilde nog eens terug komen op den Molenweg. Wat verleden jaar gebeurd is, vindt hij zeer verkeerd. Het is slecht en gevaarlijk. Alles is weggehakt, wat zonde is voor het wegdek. Wanneer de kan Sergeant verdacht van doodslag Krijgsraad legt zware straf op Men herinnert zich het tragische ongeval, dat op 25 Sept. van het vorig jaar in het wachtlokaal van de Promerskazerne te Naarden plaatsgreep. Een meisje, H. ten El zen, vond daar door een pistool schot den dood en de 21-jarige ser geant J. L. van O., in wiens nabij heid het ongeluk gebeurde, werd, tot doodslag beschuldigd, in het Huis van Bewaring opgesloten. Deze zaak diende giste non voor den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch. Van O. beweert, dat hij, op verzoek van 't meisje, dat hem in het wachtlokaal was komen opzoeken, het wapen gedemonstreerd heeft. Hij dacht, dat het pistool ongeladen was en dat de veiligheidspal „goed" zat. Toen het meisje zeide: „Je durft toch niet te schieten," heeft hij het wapen afgetrok ken. De sergeant ontkende de bedoeling tot dooden te hebben gehad. Wilde beklaagde zich van het meisje ontdoen? De auditeur-militair, mr. J. S. L'. 'Aghina, requisitoir nemend, vraagt zich af of de be klaagde niet de bedoeling heeft gehad het meisje opzettelijk dood te schieten. Het leven van den beklaagde wijst daarop en ik kan, zoo zeide de auditeur-militair, mij niet vrij maken van de gedachte, dat de beklaag de zich van 't meisje heeft willen ontdoen. Ik kan hem dat echter niet bewij zen, vervolgde spr. en zal mij dus houden aan de kwalificatie van dood door schuld. Over de toerekeningsvatbaarheid van den sergeant bestaat tusschen den psychiater en den auditeur-militair verschil van meerling. De aud.-miil. eischt negen maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. Beklaagde wordt bijgestaan door mr. I). Baudoin, die een zeer clemente straf be pleit. De krijgsraad uitspraak doende veroordeeld van O tenslotte wegens het veroorzaken van dood door schuld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van vier maan den preventief en ontslag uit den dienst. ten worden aangevuld, zal het zeker 1/4 kosten cn de weg zal dan heter zijn en meer kosten en de weg zal dan beter zijn en men houdt de beharding in tact. Dijkgraaf lichtte toe dat het niet anders kon, d^n nu gedaan was. De heer Gronenian is het ook geheel met den heer Blaauboer eens. Na breedvoerige discussie werd besloten tot aanhouding volgende vergadering, opdat gezamenlijk een en ander ter plaatse kan worden bekeken. Dc heer Rot zou een duiker willen leg gen in den Walingsweg en onder dc sloot door. Kan daar vergunning voor worden verkregen? Voorzitter zeide, dat de heer Rot een ver zoek kan indienen bij het Dag. Bestuur. De heer Gronenian kwam weer terug om dc wegen in dc huurt te verbreeden en vond liet niet goed dat thans de glooiing wordt weggegraven. De Opzichter lichtte toe, dat de glooiing bestaan blijft; alleen wordt hier cn daar van het uitgeloopene iets afgenomen. Dijkgraaf gaf toe, om dit idéé eens nader te bekijken, het is een belangrijke zaak. Verder had de heer Groncman terloops gehoord, dat er 80 menschen zouden komen voor de Barsingenvegvaart. Toegelicht werd, dat er voorloopig 30 menschen zullen zijn, waarvan 28 uit Anna Paulowna. De heer Boekei wees op een duiker bij do Eenhoorn, die vervallen is. Het water blijft daar te hoog. Dc duiker ligt te hoog, nl. 40 c.M. boven water. Dit zal worden bekeken. De lieer Waiboer informeerde hoever de plannen zijn gevorderd inzake de vuilnis belt bij Jan Metselaar. Dijkgraaf zeide, in onderhandeling te zijn met het Hoogheemraadschap. Den heer K. Zijp was toevallig ter oore gekomen, dat het 1 November 1937 40 jaar was geleden, dat de Dijkgraaf toen werd benoemd als penningmeester en alzoo 40 jaar in dienst is geweest van den Polder. Spreker geloofde namens allen te spre ken wanneer hij hartelijk dank zegt. voor al liet werk dat de heer Haringhuizen in het belang van den Polder heeft gedaan en sprak den wensch uit, dat de hoor Haring buizen dc laatste Jaren, die hij nog in dienst kan zijn, dii goede gezondheid zal genieten. Applaus. Dijkgraaf dankte voor deze waardeerende woorden, waarbij hij nog opmerkt, thans de eenige overgeblevene te zijn van hen die toen deel uitmaakten van het bestuur. Hij hoopte verder nog voor die enkele jaren op een prettige samenwerking en sloot de ver gadering.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5