Plan van inkrimping der spoorlijnen Is dat nu zoo erg Het spelletje De Sovjet sluit buiten- landsche consulaten Io het spaarzame land JM ai Als proef cantii den 1 die u reid i Beh toonsi op h( toons: gart in Bi liet hand1 zien, werd. Ti 500i 2001 100' 40' 20( f 100 13304 20040 35 569 1060 1777 2757 3280 3649 4385 4949 5759 6554 7325 7984 8415 9488 10358 11016 11835 12451 13094 13391 14033 14791 15319 15926 16465 16906 18007 19148 19802 20278 20841 25 408 633 914 1274 1466 1653 1916 2205 2323 2532 2774 2923 3299 3608 3886 4092 4423 4546 4790 5166 5382 5753 5818 6002 6362 6556 6669 6904 7147 7410 7792 7934 8098 8234 8444 8870 9213 9483 9762 10019 10257 10434 10828 11083 11223 11479 11699 11867 12057 12151 12317 12517 12719 13027 13190 13469 13744 13960 14120 14295 14531 14568 14951 15233 15583 15819 16207 16429 16721 16870 17112 17126 17424 17778 18071 18287 18465 18779 18932 19223 19517 19840 20072 20431 20688 20970 Vert 1090 O rige kennis van de gewoonten en den holen- aanleg van de bisamrat. Toegepast door on- deskundigcn is zij eerder schadelijk dan nut tig, want een deel der ratten ontwijkt dan te vroeg of blijft in het hol. Deze verlaten la ter de plaats, waar zij verontrust zijn om zich over de omgeving te verspreiden. Door lokaas laat de bisamrat zich niet verleiden. Bacteriecultures hebben, evenals giftige middelen, voor de praktijk van de bestrij ding weinig waarde, daar het dier er zeer moeilijk toe te brengen is, om lokaas aan te nemen. Het gif aanbrengen op zijn natuur lijk voedsel, wortelstokken en stengels van mocrasplantcn is onmogelijk. Bij de bestrijding van de bisamrat neemt het vangen der dieren een zeer belangrijke plaats in. Het resultaat van de bestrijding is slechts afhankelijk van de intensiteit, waarmede de opsporings- en bestrijdingsdienst kan werken, dus van de beschikbare middelen. Ongetwijfeld is het bcnoodigde bedrag ech ter uiterst laag in vergelijking tot de scha de, die te duchten zou zijn als de bisamrat in ons land een gewone verschijning werd! Hoofden van den Waterstaat beraadslagen. Zoo juist vernemen wij, dat onder leiding van ir. N. Poeteren van den Plantcnziektenkundigcn Dienst te Wagcningcn gisteren te 's-Hertogen- boscli een vergadering gehouden is van de hoofden van den Water staat in de provincies Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg, zulks in verband met het vangen van een bisamrat in Budcl. De vergadering, welke een huishoudelijk karakter droeg, was voornamelijk gewijd aan het bezien van het gevaar voor de waterwerken, welke in deze pro vincies gelegen zijn. Bij informatie deelde men ons mede, dat men maatregelen wil treffen, welke nood zakelijk zijn om den schadelijken indrin ger van onze bodem en uit de polders te weren. Familie voor den rechter we gens het gebruiken van valsche rijwielplaatjes, die een gezins lid gefabriceerd had. De 37-jarige machine-bankwerker A. F. B. te Rotterdam heeft een eenvoudige ma rnier uitgevonden om rij wiielp laatjes te maken. Hoe hij dit precies deed, laten we hier liever onvermeld, doch met de aldus ver kregen gefabriceerde plaatjes heeft hij zijn gehcole familie gelukkig, of heter ongeluk kig gemaakt, zooals de president van het Haagsche gerechtshof, waarvoor de Iieele familie V. gisterochtend moest verschijnen, opmerkte. Want het misdrijf werd ontdekt en de politierechter te Rotterdam legde den maker van de valsohe plaatjes een gevange nisstraf van twee maanden op. De andere faouil iel eden. die ze slechts gebruikt hadden, kregen geldboeten varieerend van f 15.- tot f 40 Allen waren in hooger beroep gekomen, doch slechts twee van de zes familie-leden waren verschenen, n.1. de fabrikant van de plaatjes en diens zuster, mej: C. B. Beiden gaven het feit volmondig toe, doch verküaaixlen, dat ze niet wisten, dat het zóó erg was. De procureur-generaal, mr. A. Romibach, zeide in zijn requisitoir, dat de wet daar anders over denkt. Spr. vorderde tegen den maker een voor waardelijke straf van twee maanden met een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hech tenis en wilde tegen de andoren do geldboe te gehalveerd z-ien. Noodeloos exploitatieverlies van ruim 4 mlllioen per Jaar. Het autobusvervoer moet eindelijk een plaats krijgen. In een der zalen van den Haagschen Die rentuin hield de Algemecne Nederlandsche Verkeersfederatie gisteren haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van prof. mr. dr. II. Westra. Prof. Westra merkte in zijn jaarrede o.m. op: Wat de genomen en nog aanhangige coör dinatiemaatregelen aangaat, betreurt de fe deratie' het, dat deze niet door economische, doch door fiscale overwegingen worden be paald. Het weigeren van vergunningen voor autobussen tusschen de steden, Amsterdam, Den Haag en Botterdam en vandaar naar het buitenland, wordt door de federatie niet als prin cipieel beschouwd, waar toch do tijd moet komen, dat voor dit autobus- vervoer naast den spoorweg een plaats moet worden ingeruimd. Ver dere inkrimping van het spoorwegnet, is noodzakelijk teneinde een renda bele exploitatie mogelijk te maken. Spr. besloot met een opwekking aan de aangeslotenen om ook in de toekomst den band met dc verkeersfederatie te verster ken. Verkeersevolutie en overheid. Ir. M. de Wolff secretaris der Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie. sprak over „Verkeersevolutie en overheid". Spr. stelde voorap dat het verkeer een mid del is om de economische hulpbronnen voor In vroolijken overmoed streunen ze de walkant af en iedere kikker, die niet vlug genoeg met een grooten sprong het natte element weet te bereiken, wordt gevangen en mee in de zakdoek geborgen, die de dapperste der belhamels van plan is, in school te onfknoopen, zoodat onverwachts onder de banken 't koud aanvoelende goedje zal rondhuppelen om schrik en ontsteltenis „boij die bangeskoiters van mokte" teweeg te brengen. Paardehocven klappen op de steenen, ge ratel van de wielen van een bakwagen, Plots is de jacht verbroken. Met even groot© volharding en geduld als de hoesten gevangen zijn, niet evenveel zorgclooze on verschilligheid krijgen ze thans de vrijheid terug en mot een broeden boog slingeren ze vanuit de zakdoek het water in, waar ze eerst nog wat suf rondspartelen. Jongensklompen klikken over de straat, maar het schijnt, dat de baas Bruin, die toch al een vlugge looper is, voornamelijk als het vanaf de markt huistoe gaat, nog een tikje aanzet. Klompen blijven klikken, maar dc begeerde bakwagen wordt niet be reikt. Eentje valt af, nog een en nog een, tot ten slotte er nog een paar den strijd met het paard volhouden. Die twee slinken tot een enkele. Volhou den! Dan plots krijgt hij de achterkant van den wagen te pakken. Ha, nu nog een poosje mee laten trekken, om even tot rust te ko men en dan er opHup. Maar verdraai de jongen, wat is dat, wist je dan niet, dat je te moe was!De klomp glijdt van de veer van den wagen. De voet schiet tusschen dc spaken van het wiel, dc handen laten los, een even te voren nog van overmoed bruisend en tintelend lichaam smakt op de straat en ligt daar. Als den volgenden dag weer een bakwa gen langs komt en de kreet „meeroije" weerklinkt, laten de anderen hun liefheb berij van bot oogenblik weer in den steek. Wat is er zaliger, dan na een wilde jacht Man op bakfiets overreden Doodelijk ongeval op den Haar lemmerweg. Gistermorgen is op den Haarlemmerweg te Amsterdam ter hoogte van den tweeden molen een ernstig verkeersongeval gebeurd. Op het moment., dat een Amsterdammer, gezeten op een driewielige bakfiets, naar links uithaalde, werd hij aangereden door een hem achterop komende in volle vaart zijnde auto. De man werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbreuk op. Nog voor de G.G. en G.D. was gearri veerd, was het slachtoffer overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Binnengasthuis. Oplossing van het K.P.M.-conflict Inzake het K.P.M.-conflict 'dat overi gens als conflict reeds uit de wereld is deelt de N. R. Ct. nog mede, dat thans alle aandacht gericht is op de uitwerking van een aninitueuse oplossing, wafcrvan het resultaat in begin Februari te verwachten is. Het is nog niet beslist of dit resultaat zal orden neergelegd in een publicatie dan wel in een circulaire voor intern ge bruik. de welvaart des lands het best tot haar recht te doen komen. De coördinatie, waarover spr. vervolgens eenige gegevens verstrekte kreeg in het. licht der feiten, de bcteekenis van beperking der concurrentie v. d. auto. (Verhooging wegen belasting, invoering vergunningsstelsel,* ver zwaring c x pl oi t a t i e voor waa rd en Om de bestrijding der milliocnenverliezen door inkrimping van-het spoorwegnet van het abstracte naar het concrete terrein over te brengen, had spr. bij wijze van werk hypothese een plan van inkrimping opge steld. Spr. kwam zonder de vaste lasten in aanmerking te nemen tot een schema van lijnen, die een voordcelig exploitatie- overschot opleveren. Hieronder valt ook het traject Amsterdam-Den Helder. Daartegen over staan een serie verlics-opleverende lij nen. Natuurlijk kan men niet zonder moei alle verliesgevende lijnen laten verdwijnen, liet spoorwegnet moet een rationeel geheel blijven. Met 'n groot voorbehoud is spr. ge komen tot een schema met een to tale lengte van 1043 k.nr. lijnen, wel ke tezamen een exploitatieverlies op leveren van ruim f 4 miliiocn per jaar, die voor opheffing in aanmer king zouden kunnen worden ge bracht, om daarvoor de financiccle resultaten te verbeteren. Dan zou men inderdaad komen tot een „zeer sterke beperking van onrendabele spoorlijnen", waarover min. Colijn sprak. Meer dan een schema en dus een aanwij zing voor de richting en omvang waarin inkrimping zou moeten gaan, mag men cr nochtans niet in zien. Spr. wijst cr tenslotte op, dat do overheid instede van de verkeers evolutie te remmen, deze dient te bevorderen, omdat daardoor de mili taire en economische weerbaarheid van ons land wordt verhoogd. En waar evolutie beteekent ontwikke ling van het nieuwe, moet de taak van dc overheid in dc cerslc plaats gaan in dc richting van bevorde ring van het motorwcgverkccr. op zoo'n bakwagen te troonen Sommige boe ren zijn „rottere" die tikken je met de zweep op de vingers, anderen blijven staan en laten je kalm opstap pen, maar het heer lijkst is om je na een poos moeite en hard loopen overwinnaar te voelen. Het spelletje van een dertig a veertig jaar terug. Op hun fietsen, die verweerd zijn van hot alle dagen dienst doen, trekken ze naar de stad, naar M.U.L.O. en Ambachtsschool of naar welke andere inrichting dan ook, die beoogt der jeugd, wat meer kennis dan die van de lagere school bij te brengen, de jon gens van de dorpen rondom. Ze vóélen zich. Dragen ze niet, liet leven en dc jeugd in hun blakende lichamen, die be9t dat tochtje verdrag&n kunnen. Als ze voor den wind gaan, spreiden ze jas en boekentaseh uit en probeeren wie liet langst kan f reeën; als de wind tegen is en fel waait, buigen ze zich als racers over de sturen en trappen tegen den overmoedige op tot de uiterste toppen van do longen worden gevuld met heerlijke frissche lucht en de oogen schit teren en stralen van blijden levensmoed. „Moeroije". Haha'. Wie zal de uitverko rene zijn? Ze zotten zich schrap, trappen, trappen, maar de chauffeur kent geen me delij. Dc achtervolgende club wordt kleiner. Een enkele weet het te halen. Hem is de overwinning. Heerlijk suist hij achter dc auto aan. Laat de anderen maar trappen. Plots een zwenking. Onverwachts. Jongen wist je dan niet, dat je van dat poosje te ingespannen trappen even oververmoeid waart geworden Nu lig je daar. Maar morgen aan den dag als het kame raadje in het ziekenhuis ligt en er weel een auto komt Verdraaide jeugd, heerlijke jeugd. Je moet ze wat „teuge". Dat is „opvoe ding", zegt men. Maar wat doe je eigen lijk met dat touwtje om je hals, waar 't zondenregister van je eigen jeugd aan hangt te bengelenj. 't Moet er wat an doije. De correspondent van Havas schrijft: Eenige dagen geleden hebben de Sovj'et-Russische autoriteiten de Let- - landsche Club te Moskou en theater aldaar gesloten en de verspreiding van een Letlandsch blad verboden. Voorts zouden tal van Letlanders zijn gearresteerd. Zooals men weet heeft Jdanof, de presi dent van de commissie van buitenlandsche zaken, in de tweede bijeenkomst der opper ste Sovjets den minister van buitenlandsche zaken met aandrang verzocht van de andere mogendheden gelijkheid (e eischen op het stuk der consulaire vertegenwoordiging. Dit beteekent dat binnenkort tal van bui tenlandsche consulaten in de Sovjet Unie zullen worden gesloten. Er zijn reeds vijf tien consulaten gesloten op grond van dit beginsel van gelijkheid. Het betreft de ver tegenwoordigingen van Duitschland, Italië, Japan en Polen. Vernuftige uitvoering van het Vierjarenplan. Verbazingwekkende bezuiniging door gebruik van visch-eiwit. Glas- in plaats van koperbuizen. Men schrijft ons uit Berlijn: Op vriendelijke uitnoodiging van het mi nisterie van landbouw had de buitenlandsche pers de gelegenheid, een bezoek te brengen aan dc permanente tentoonstelling van het handwerk in dc Neustadter Kirchstrasse. Men komt daar, als het ware, in een wonder wereld, waar de sprookjes tot waarheid zijn geworden. Drie heeren der leiding begroetten ons pcremenschen en gaven ons een overzicht van dalgene, wat in een jaar tijds reeds ter uitvoering van het vierjarenplan is bereikt. Rondgeleid door den heer Walt er, maakten wij kennis met de nieuwste uitvindingen en de toepassing daarvan, zoo b.v. in het bouw vak, het. afdokken der daken met pannen uit „Wcrkstoff": en het vervangen der voegen, die vroeger uitsluitend uit duur zink waren gemaakt, dat ook door zijn blinken den al- gemcenon indruk stoorde, door speciaal voor dat doel vervaardigde pannen. Verder zagen wij, hoe glaswol ge bruikt wordt voor liet dempen van geluid bij de bekleeding van vloeren en muren en hoe koperen buizen, pijpen en geleidingen vervangen wor den door zulke uit glas met veel grooter weerstandsvermogen en het verdere voordeel voor restaurants cn levensmiddel fabrieken, dat men res ten, die zich daarin hebben vastgezet, van buitenaf waarnemen cn onmid dellijk verwijderen kan. Vischleder. Verbazend is het gebruik', dat thans van vischleder wordt gemaakt voor het binden van hoeken cn vervaardigen van doorzich tige omslagen om reispasscn b.v. Ter demon stratie van de duurzaamheid van het visch leder ziet men naast elkaar een paar ge bruikt© leeren handvatten uit visch- en uit rundledor, waarvan do eone versleten, de andere nog gaaf is. Daarnaast ziet men de thans in Duitschland gebruikte kunstdar men, hij voorkeur uit „zcllofan". die reeds uit hoofde van hun rcukcloosheid cn goed koopte verre te verkiezen zijn boven de dier lijke darmen. Echter wordt alles overtroffen door het veelvuldig en zeer verscheiden gebruik, dat thans in het bakkers-

Schager Courant | 1938 | | pagina 8