'o m'nnt Dure geschiedschrijvers DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER Noorderlicht boven West-Europa V estigingseischen voor slagers Schietpartij wegens belastingschuld Een boek van veertig duizend gulden Naar regelmatige televisie-uitzendingen Noorderlicht eo meteoor WOENSDAG 26 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10479. Laan, Schagen, Tel. 20. üifgavr tfer N.V. Uitg.-Mii". „Vtollonds Noorderkwartier" Ook in Noord-Holland in verschillende kleurnuances waargenomen Boven ons land Is gisteren na zeven uur het noorderlicht waarge nomen, dat zich op de eene plaats heeft kenbaar gemaakt in een rose* roode breede lichtbaan, doch elders als een violet-achtige lichtende vlakte verscheen. In ons district kleurde zich even over zevenen de Noordelijke hemel warm rood, zoodat velen aan een zwaren brand dachten, welke in die richting zou woeden. De kim was echter volkomen hel der en dra won de overtuiging veld, dat men hier stond voor het in onze streken zoo zeldzame verschijnsel van het Noorderlicht. Langzaam verplaatste de kern, als men het zoo noemen mag, zich naar het Westen, waar de gloed zoo moge lijk nog toenam, terwijl een kleuren spel van donkerroode, lichtblauwe en zacht groene velden zich voor duizenden verbaasde oogen tegen het uitspansel afspeelde, zoo nu en dan afgewisseld door heldere blauwwitte lichtbundels, die als zoeklichten van uit de horizon de hemelkoepel af zochten. In Zeeft and wend het licht waargenomen 5n een zachfcroode kleur, afgewisseld door idonkerroode strepen. Op Schiermonnikoog, •waar het dezelfde kleuren liet zien, weer kaatsten de helroode stralenbundels op fan tastische wijze in het water. Van oost naar west was hier het fraaie licht uitgespreid dat omstreeks adlvt uur in zijn schoonste vormen en nuances culmineerde. Ook Am sterdam kon het licht op enkele plaatsen aanschouwen. In violet-achtige stralen met zacht rood ei- door heen geweven verscheen het hemellicht boven de hoofdstad. De bewonei-s van Overijssel zagen het noorderlicht langzaam naar het western trek ken. Het deed zioh hier in de meest uiteen- looponde kleuren voor. Hot noorderlicht, dat zich zeer flauw be woog, is reeds vaker l>oven ons land waar genomen, dodh slechts zelden in de fraaie kleuren en den aant rekke lijken vorm van gisteravond. Hot deed op enkele gedeelten van het land denken aan een roodfluweel gordijn, dat golvend de hemel bestreek. De normale kleur van het poollicht is witachtig met. een zacht groenachtige of violette tint, doch de vormen, waaronder hei licht op treedt, zijn zeer talrijk cn veranderlijk. Het noorderlicht is een krachtige stroom electrische deeltjes (eleetronen) van de zon afkomstig, welke door electrische en chemische eigenschappen licht veroorzaken. De richting van den stroom wordt bepaald door de magnetische krachten, welke hierop worden uitgeoefend. Het noorderlicht van gisterenavond was, naar de meening van prof. Dr. E. van Eveidingen, oud-hoofddi- recteur van het K.N.M.I. een buitengewoon krachtig en fraai nooderlicht, zooals zelden in deze streken pleegt voor te komen, hoogs tens eenmaal in dc tien jaren. Daarbij is het evenwel noodig, dat de weersomstandig heden zeer gunstig zijn. Gisterenavond wa ren dan ook dc weersomstandigheden ideaal. De bewolking had plaats gemaakt voor pen helderen hemel, zoodat het fantastische Afgekondigd is het Staatsblad 641 van 25 Januari 193S, inhoudende de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en crediet- waardigheid, waaraan met ingang van 1 Fe bruari a.s. ingevolge de Vestigingswet Klein bedrijf 1937 diegenen, die zich als slager wil len vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tijdelijk Vestigingsverbod (de z.g. spertijd) dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen overeen met die van het z.g. middenstands diploma algemecne handelskennis, waarvoor door de drie Netlerlandschc middenstands bonden circa 200 cursussen zijn opgericht. Behalve aan de Slagcrsvakschool tc Utrecht zal bij een 20-tal cursussen, over het gcheele land verspreid, ingericht door de slagers- organisaties, gelegenheid bestaan zich de vereischte vakbekwaamheid eigen te maken. In verband waarmede kan worden opge merkt dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in runder-, varkens-, paarden- cn lamsslagers. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot het departement van economische zaken, doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district, waar de vestiging zal plaats heebben onder overlegging van de stukken, waarbij zij moeten aantoonen, dat zij aan de eischen van handelskennis, vakbekwaam heid en Kredietwaardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige over gangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zijn van bepaalde diploma's en «voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in liet bedrijf hebben, worden gepubliceerd. verschijnsel uitstekend kon worden waarge- non^en. Door de groote hoogte, waarop zich hetl icht vertoonde, kan men aannemen, dat het verschijnsel, niet alleen in ons land, doch ook in België en Frankrijk moet zijn waargenomen. In Beieren en Silezië werd het noorderlicht reeds gesignaleerd. Ook in vele andere landen waar genomen. Ook in Engeland, België Frankrijk, Oos tenrijk, Zwitserland en Durtschland werd het nooiderlicht waargenomen. In de Fransdhe Alpen was het licht zoo sterk, dat de postbeambten htm wenk zonder kunstlicht konden verrichten. Overal trok het natuurverschijnsel de be langstelling der bevolking en hier en daar was de gloed zoo sterk dat er onrust onder de bevolking kwam, daar voor een rannp gevieesd werd. Vooral in de bergstreken van Frankrijk ontstond onder de bevolking een zekere ze nuwachtigheid, die later echter kalmeer- Gendarmerie steekt huis na belegering in brand SLOTENMAKER EN ONDEROFFICIER DOODGESCHOTEN. In het gehucht La Paree, ge meente La Flèche (Frankrijk) heeft de gendarmerie de woning belegerd van de familie Cornuel, bestaande nit een moeder met twee zoons, die zich in huis hadden verschanst, nadat een der zoons een slotenmaker had doodgeschoten, toen deze op bevel van den deurwaarder het slot wilde openbreken. De deurwaarder moest een achterstallige belasting van 200 francs innen. Aangezien de Cornuel's zich weigerden over te geven, maakten de gendarmen gis termiddag gebruik van traangas. Dit werd door de schoorsteen naar binnen geblazen. De belegerden deden hierop net of zij zich over wilden geven. Een van de zoons schoot evenwel een onderofficier van de gendarme rie dood, waarna de familie zich opnieuw in het huis barricadeerde. Eén weet te vluchten. Daarop werd besloten, het huis in brand te steken, teneinde het drietal te dwingen, naar buiten te komen. CARNAVAL Toen het vuur het inwendige van de woning had bereikt, kwam plotse ling een der gebroeders Cornuel, ge wapend met een geweer, naar buiten. Hij wist in de duisternis te ontko men. Eenige oogenblikken daarna verscheen ook zijn broer, doch na dat hij enkele stappen had gedaan, stortte hij ter aarde, getroffen door een kogeL Kort daarop kwam vrouw Cornuel, haar kleeren en haren in vlammen gehuld, te voorschijn. Zij stortte, eveneens door een kogel ge troffen, op den drempel van haar huis neder. Het bosch, waarin de vluchteling zich, naar men aanneemt, verborgen houdt, zal door patrouilles worden afgezocht, doch daar hij met een geweer gewapend is, wordt gevreesd dat nieuwe slachtoffers zullen val len, indien hij niet spoedig gevat wordt Katholieke jeugdorganisatie in Beieren ontbonden Alle Katholieke Jeugdorganisaties in Beie ren zijn ontbonden en verboden. De autori teiten verklaren in verband hiermede, dat de organisaties vijandig jegens den staat zijn opgetreden. De leden der organisaties zouden belast geweest zijn met het overbren gen van berichten van politieken aard en het maken van lasterlijke propaganda tegen den staat Hoe met de gemeenschapsgelden wordt omgesprongen Wederom zijn er, zegt het Hdbld., harde noten gekraakt tusschen Re kenkamer en de Commissie voor de Rijksuitgaven eenerzijds en den mi nister anderzijds over de beknopte geschiedschrijving der landbouwcri siswetgeving, waarvan het eerste deel 670 bladzijden telt, doch voor het grootste deel bestaat uit overgedruk te parlementaire bescheiden en commissieverslagen. Dit dikke boek het eerste van de nog te verschijnen volgende deelen wordt be titeld als „het resultaat der bedoeling, om in een beknopt overzicht een samenvatting te geven. Deze „zaak" heeft óók de aandacht getrokken van de Commissie voor de Rijksuitgaven; zij is er over in corres pondentie getreden zoowel met de Rekenkamer ais met den minister en over het resultaat daarvan heeft zij een rapport uitgebracht, dat in het algemeen belang de moeite waard is, om in breederen kring bekend te worden. Men herinnert zich, dat op 8 Juli 1936 de Tweede Kamer afwijzend stond tegenover een voorstel, om per maand f 667 uit te trek ken als salaris voor 'n Raadsadviseur, waar toe was benoemd de heer L. Bückmann, die te voren zijn ontslag had genomen als Regee- ringscommissaris voor de Melkveehouderij. De minister nam deze post dan ook terug en daarop is een spel van kat en muis gevolgd tusschen minister Deckers cn de Rekenka mer. Het is namelijk vrijwel gewoonte, dat een minister ondanks tegenstand van de Ka mers, zijn zin toch tracht door te zetten. Het Landbouwcrisisfonds bloeden. moet De minister bepaalde, dat nu de Ka mer het geld niet uit de schatkist wilde voteeren de Raadsadviseur, die o.a. de geschiedenis der landböuwcrisiswetgeving zou gaan schrijven, zou worden betaald uit het Landbouwcrisisfonds. Tevens bepaalde deze minister, dat aan den „Raadsadviseur" die vrijwillig was afgetreden boven zijn nieuwe salaris van f 8004, een maandelijk se!* toelage zou worden betaald van f 100.82, dus per jaar f 1210, ten einde zijn pensioen per 1 Juli 1942 te verhoogen van f 3159 op f 4000. welk laatste pensioen hij zou hebben gekregen, indien hij niet had bedankt als Regeeringscommissaris. Ook deze f 1210 zou uit het Landbouwcrisis fonds worden geput, dus in totaal f 9214 per jaar. Bovendien bepaalde de minister, dat met het schrijven der crisishistorie zou worden belast mr. H. A. J. M. Kusters, de gewezen leider van het Landbouwcrisishureau en gewezen secretaris van het College 'van (agrarische) Regeeringscommissarissen, voorheen advocaat te Alkmaar. Weliswaar was deze heer die in het rapport thans Voorstellen aan den minister. Omroeporganisaties reeds in actie. Op het oogenblik wordt er in Ne derland druk gewerkt aan de voor bereiding van hot televisie-experi ment In de zoo juist versohenen Mcmjorie van Antwoord inzake de P.T.T. begroot ing merkt minister van Buuren op, dat de betreffende commissie dezer dagen aan hem voorstellen heeft gedaan om met de instanties, die daarvoor volgens de wettelijke regelingen zijn aangewe zen, t.w. de omroepveroonigmgen en de N.V. Nederlandsche Omroep- Zender-Maatschappij (Nozema), de organisatie van experimenteel© tele visie-uitzendingen voor te bereiden. De omroeporganisaties hebben er prijs op gesteld reeds gedurende de periode van het experiment met de verzorging der program ma's te worden belast en in de hieruit voort vloeiende kosten zelf te voorzien. De bedoeling van het experiment is om aan de televisie-commissie de gelegenheid te bieden onder meer het vraagstuk van de financiering van mogelijke regelmatige televisie- uitzendingen onder de oogen te zien en haar het noodige materiaal te verschaffen om niet kennis van za ken de vraag te be-oordeelen, welke geldmiddelen in de toekomst eventu eel benoodigd zullen zijn en op wel ke wijze daarin ware te voorzien. Dit nummer bevat 12 pagina's DB BILT SBINTi Verwachting: Krachtige tot ma tige, Westelijke tot Noord westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk en kele regen- of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten)! 'Aan vankelijk nog buiig, iets kouder. Zooals reeds elders in dit nummer ver meld, ls het Noorderlicht, dat wij gister avond konden waarnemen, ook ln Enge land duidelijk zichtbaar geweest. Vandaar komt echter het bericht, dat de meteorologische stations het passeeren van een meteoor hebben waargenomen. Bestaat er verband tusschen beide ver* schijnselen? den, doch niettemin bleek men in den Haag zich toch van hem te willen blijven be dienen. Ook hij werd aan het geschied schrijven gezet, doch zijn salaris vermeldt het rapport niet. Men kan echter niet aan nemen. dat zijn vroegere salaris (f 12.000) hierbij als maatstaf is aangenomen. Weer greep de Rekenkamer in en be toogde, dat geschiedschrijven niet behoort tot de uitvoering der steunmaatregelen en dus ook niet uit het Landbouwcrisisfonds mocht worden betaald. Minister Deckers daarentegen was van oordeel, dat dit geschiedschrijven wèl nauw verband houdt met de steunmaatregelen. De strijd tusschen Rekenkamer en Mi nister met den heer Bückman als inzet ging intusschen lustig voort. Door een manoeuvre met een Kon. Besluit wist de minister den heer Bückmann wacht geld te verzekeren. Deze wachtgeldregeling werd later weer vervangen door een benoeming als „ge schiedschrijver". Na heen en weer gescharrel zette minis ter Deckers in een schrijven" nog eens uit een, dat hij een volledige documentatie, verband houdende met den agrarischen steun, van belang achtte. De brief eindigde als volgt: „Ik moge hieraan nog toevoegen, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de teboekstelling (der geschie denis) te doen geschieden op een kostbare en omslachtige wijze. Er is gestreefd naar een zoo eenvoudig mogelijkcn opzet, teneinde de kos ten dezer uitgave zoo laag mogelijk te doen zijn." En deze eenvoudige opzet brengt mede, dat, naar becijferingen van de Rekenkamer het eerste boekdeel f 40.000 kost. Vanzelfsprekend wendde de Rekenkamer, toen duidelijk werd, dat deze geschiedschrij- vrij groote sommen zou gaan verslinden, zich opnieuw tot den minister thans mr. Steenberghe die antwoordde dat de cri- ldlls i? wordt aangeduid als „arbeidscontratant" I sismaatregelen nu eenmaal vaak een onder- niet vrijwillig uit zijn hooge functies getre- 1 werp hebben gevormd yan parlementairen Engelsche persen wachten Een der Engelsche Journalisten te Soestdijk vertelde ons, dat een zeetal ochtendbladen van Fleet- street dat is de perswijk in Lon den, te vergelijken met de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam nu al een week han ochtendedities ophouden. In plaats van om vier uur drukken deze bladen te half zeven, wachtende op het blijde be richt omtrent „Jnliana". Dit kost Fleetstreet duizend pond (pLm. f 10.000.per dag, want de over uren in den nacht worden den En- gelschen typografen dnur betaald. De belangstelling bij het Engelsche volk is echter blijkbaar groot ge noeg om deze onkosten te recht vaardigen. en commissoralen arbeid, zoodat men aan *t genoemde verschijnsel niet kan ontkomen bij het geschiedschrijven. Maar intusschen bleek óók de minister, blijkens het rapport, de meening te zijn toe gedaan, dat in deel I té ruime aandacht was besteed aan de parlementaire behande ling en hij had dan ook reeds opdracht ge geven, om in dit opzicht een zekere mati ging te betrachten. Inmiddels is er zoo waar, zegt het blad, weer een nieuwe verwikkeling van finati- cieelen aard gerezen ten aanzien van den heer Bückmann. et rapport onthult n.1. dat deze in Januari 1938, toen hij nog Regee- rinigscomimdssaris was, zijn intrelk heeft geno men in een aan den Staat toebehoorend huis aan de Laan van Meerdervoort en welk pand in huur was bij de Centrale Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek. De huur van de de door den heer Bückmann bewoonde kamers werden be taald door de Zuivel centrale en wie/1 op 1 Januari 1934. Op dien datum' verliet Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek het huis en „Financiën" (afdeeling Domeinen) meen de, dat met baar óók de heer Bückman het pand had verlaten. Het gevolg daarvan was... dat er door dit misverstand geen huur meer word opgehaald... Het duurde 2jaar alvorens de vergissing werd be merkt. „Domeinen" wendde zidh toen tot den heer Bückman om huurbetaling, doch deze die inmiddels al was afgetreden als Regeeringscommissariswilde alléén be talen van het tijdstip van zijn aftreden af. Hij heriep zidh op een toezegging van mi nister Verschuur, die hem vrij wonen had beloofd, te hertalen door de, Zuiveloentrale. Onmididelllijk sprong de Rekenkamer weer op den ketting cn schreef minister Steen berghe, dat vrije woning in feite een verhoo ging van jaarwedde beteekent en dat alleen die Kroon gereohtigd is dat toe staan hene vens dat die Zunvelcentrale dat niet mag be talen. De minister kon niet anders dan de juist heid hiervan erkennen... Hij zal de kosten van het vrij wonen nu brengen ten laste van de post „personeele uitgaven" van het Regeeringshimeau voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet. Zoo worden gemeenschapsgelden beheerd!

Schager Courant | 1938 | | pagina 1