Veirassende linksche opmafsch bij Teiuel i CSAR-bommen bij onderzoek ontploft De zieke Volkenbond wordt voorzichtig behandeld Veertien dooden in laboratorium DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Auto door trein gegrepen Het versche cadet je Belangrijke stellingen heroverd Italiaansche troepen naar Abessinië Treedt Dr. Schacht toch af? DONDERDAG 27 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10480. Laan. Schagen, Tel. 20. Uitgave der KV. Uitg.-Mii-. „>tollo"ds Noorderkwortier" Gistermorgen heeft zich in een pyrotechnisch labora torium te Villejuif (Frankrijk) een ontploffing voorgedaan. Er zijn hierbij tien menschen om het leven gekomen. Een nader bericht luidt: Even voor tienen gistermor gen hebben zich twee hevige ontploffingen voorgedaan in het gemeentelijk laboratorium te Villejuif, waar de direc teur, Kling, de handgranaten en bommen, die bij de huis zoekingen in verband met de Csar-affaire in beslag wa ren genomen, onderzocht. Talrijke ambulancewagens staan bij het gebouw. Nader wordt gemeld, dat er geen gewonden zijn. Al degenen, die bezig waren met de behandeling van de gra naten, die moesten worden overgebracht naar het artille riepark te Versailles, zijn om het leven gekomen. De ontploffing in het laboratorium werd verscheidene kilometers in den omtrek geboord. De ruiten der omlig gende huizen werden vernield. In het lokaal bevonden zich twee fotografen van den justitieelen dienst, een mili tair scheikundige, een scheikundige van het laboratorium en een tiental soldaten, die men als omgekomen moet be schouwen. Nader wordt gemeld, dat bij de ontploffing 14 men schen om het leven zijn gekomen. Alle mannen, die bezig waren met het laden van de granaten op twee auto's, ston den in een vuurzee. Lichaamsdeelen werden tot driehon derd meter weggeworpen. De identificatie der slachtoffers zal zeer moeilijk zijn. De minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, heeft een bezoek aan de plaats van het ongeluk gebracht. Vol gens Kling is de ramp aan onhandigheid te wijten. KIST GRANATEN LATEN VALLENI Geleidelijk komen nadere bijzon derheden binnen over de gruwelijke ramp, schrijft het Hlsbld., bijzonder heden, waarvan vele een zoo afgrij selijk karakter dragen, dat zij be zwaarlijk hier vermeld kunnen worden. Van de op een terreinverhooging gelegen gebouwtjes, waarvan sommige als labora torium, doch het grootste gedeelte als berg plaats diende, is zoo goed als niets overge bleven, door de ontploffing van een driedui zendtal oorlogsgranaten uit het wapendepot van de C.S.A.R.-organisatie. Buiten het la boratorium zelf, dat zoo goed als geheel vernield is, zijn tal van gebouwen uit den omtrek door weggeslingerde brokken steen en ander materiaal beschadigd. Vensterrui ten zijn gesprongen, muren ingedrukt, in daken zijn grootc gaten geslagen. Doch dit alles is van weinig beteekenis indien men nadenkt over het lot, dat het laboratorium-personeel en de aanwezige militairen getroffen heeft door het sprin gen in hun onmiddellijke nabijheid van de talrijke kisten granaten, die zij bezig waren te laden op een tweetal militaire vrachtwa gens, uit Versailles gekomen om het oor logstuig naar een der arsenalen te vervoe ren. Het is een tafereel gelijk aan de afgrijse lijkste tooneelen uit den wereldoorlog, dat hier is ontstaan tengevolge van het laten vallen door een der soldaten of bedienden, van een kist handgranaten. Althans, dit is de vermoedelijke oorzaak. Het is te vernachten dat nooit met zeker heid vastgesteld zal kunnen worden, waar aan de ramp nu wel precies te wijten is. Er is nl. van al degenen, die, in de dichte nabijheid werkten, slechts een tweetal man nen gespaard gebleven, een scheikundige ingenieur, die bij toeval op eenigen afstand van de kist stond, bij de ontploffing door een stevigen muur gedekt was, bij den eer sten schok op den grond geworpen werd en wat verder kon wegkruipen. Identificatie onmogelijk. De overblijfselen van de meeste slachtoffers verkeeren in een derge- lijken toestand, dat identificatie als onmogelijk beschouwd moet worden; op dit oogenblik weet men, dat er een luitenant uit Versailles bij is en een inspecteur van het Parijsche po litiecorps. De directeur van het laboratorium, de scheikundig ingenieur Kling, kwam op de plaats des onheils aan op het oogenblik, dat het uitblijven van verdere ontploffingen (het waren er een groot aantal) de organisa tie van hulp als men hier althans nog van hulp spreken kan toeliet. Muren weggevaagd. De ravage in de nabijheid van het in ^e lucht gevlogen gebouwtje, dat geheel uit lichte materialen opgetrokken was, is onbe schrijfelijk. Van sommige muren staan hier en daar nog stukken, andere zijn volgens het relaas van personen, die met de plaatselijke gesteldheid bekend zijn, geheel weggevaagd. De bewoners der streek hadden reeds meer dan eens hun vrees geuit naar aanleiding van 't feit dat de gebouwen zoo dicht bij de bebouwde kom stonden, en voorts ook dat de constructie zoo weinig solide was. Bij nader inzien is het laatste wellicht nog eerder een gunstige omstandigheid geweest, indien hier eens een gebouw met dikke be tonnen muren en groote massa's ijzer had gestaan, zou de ramp wellicht voor de omge ving nog ergere gevolgen gehad hebben. Een volledige lijst der slachtoffers kon nog niet worden gepubliceerd, daar een deel van de nabestaanden nog niet konden wor den voorbereid. Ze vermeldt slechts de na men van een tweetal chauffeurs van de po li tie-prefectuur en van twee inspecteurs. Er zijn talrijke gewonden, wier aantal op het oogenblik nog niet bekend gemaakt is, en men vreest zelfs dat de lijst der dooden nog uitbreiding zal ondergaan. Twee dooden. Gisteravond om half zes is op den onbe- waakten overweg in den Sprengen weg te Apeldoorn een ernstig ongeluk gebeurd waartïij twee personen het leven verioren. Een auto bestuurd door den ongeveer 40- iarigen heer E. Maat, vergezeld van mevr. T. Stam-Kuik, beiden uit Deventer, werd in de flank aangereden door den loca alt rein ZwolleApeldoorn. De auto, komende uit de richting van het Wal tersbosch, werd een paar honderd meter in de richting Apeldoorn meegesleurd Ter hoogte van den Schot weg kon de trein eerst stoppen. De auto zat vast op den bumper van de locomotief. De deerlijk ver minkte lijken van de slachtoffers, die vrijwel op slag gedood zijn, zijn naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. Volgens verklaringen van den machinist Van Doorn uit Zutfen had hij bij het nade ren van den overweg bij het zien van den auto herhaaldelijk waarcchuwinossaenalcn gegeven. De bestuurder was blijkbaar ter plaatse niet hekend. Het uitzicht is, komen de van het Waltersboseh, daar zeer slecht, evenals de verlichting. Daar zijn reeds her haaldelijk doodelijke ongelukken gebeurd en in den gemeenteraad is bii herhaling gepleit voor medewerking van het gemeentebcstuur om te trachten dezen overweg weer bewaakt te krijgen. De trein, die om 5 u. 34 te Apeldoorn moest zijn, had 35 minuten vertraging. De trein, die om 17 u. 39 uit Apeldoorn moest vertrekken, had een half uur oponthoud. De locomotief was aan de voorzijde zwaar be schadigd. Beide koplampen waren vernield. Het is niet uitgesloten, dat de beer Maat, die slecht vnn gehoor was, de trein niet heeft gehoord, waaifloor de botsing niet moei* te vemüj-den was. Hernieuwde actie. De de TeJ. verneemt, zullen over enkele dagen de verdere plannen van het comité van actie voor versoh brood aan het ontbijt, waarvan de oudminister dr. F. E. Poethuina voorzitter is, bekend worden gemaakt. Dit comité is namelijk van oordeel, dat wel is waar met de aan hotels verleende faciliteiten een belangrijke stap in de goede richting is gedaan faciliteiten, die den hoteldirecties uitermate te stade zijn geko men doch da/t in dusdanig resultaat niet mag worden berust. Gelijk ook herhaalde lijk in deze kolommen werd betoogd moet het geheele Nederiandsche publiek van een maatregel kunnen profiteeren, die vrijwel overal elders in Europa volmaakt normaal wordt geacht. En het enkele feit, dat ter gele genheid van den komenden natio- nalen feestdag versch brood vroeger zal mogen worden afgeleverd, be wijst zonneklaar, dat de overheid die beschikbaarstelling aanmerkt als een bijzondere attractie. Zij heeft die attractie trouwens eveneens mogelijk gemaakt ter gelegenheid van eeni- ge vroegere feestdagen. SPANJE Druk op de stad in het Noord- Oosten verlicht. Hevige gevechten in den sector Singrain bij Teruel zijn oorzaak ge weest, dat de regeeringst roepen be langrijke stellingen hebben kunnen veroveren. Zij hebben de nieuw ver worven strategische posities onmid dellijk versterkt O. m. werd heuvel 1071 stormenderhand genomen. De ze heuvel ligt ten Zuiden van Sing rain en beheerscht den weg van Te ruel naar Catalayud en den spoor weg, die daarlangs loopt. De indruk, dien men in militaire kringen krijgt, is uitstekend en men verzekert., dat zelfs wanneer deze operatie geen be langrijker gevolg zon hebben, zij vol doende is om den tegenstander te dwingen een deel van zijn troepen, die laatstelijk ten noordoosten van Teruel optraden zonder er in te sla gen een doorgang langs den Rio Al- fambra te forceeren, terug te trek ken. Britsch kapitein gedood. Gistermiddag om 2 uur 40 hebben zes rechtsche toestellen Valencia bestookt. Zij bombardeerden eerst el Grano en vervolgens de centrale punten der stad. Op dit uur van den dag zijn de straten zeer bevolkt en de neerstortende bommen maakten dan ook talrijke slachtoffers. Verscheidene huizen stortten in. Er vielen 125 dooden en 208 ge wonden. Een Britschc kapitein Arnold Crone, werd bij het bombardemient gedood. Hij was ge zagvoerder van de „Dover Abby", welke si naasappelen laadde in de haven. Gisterochtend hebben vliegtuigen van de regeeringsluchtmacht Valladolid gebombar deerd. Een zestigtal bommen werd omlaag geworpen, een groot aantal kwam op het weeshuis terecht. Twaalf personen werden gedood en veer tig gewond, meest vrouwen en kinderen. Het weeshuis weid ernstig beschadigd. De regeeringst roepen hebben zich ten zuiden van Fuente de Todos meester ge maakt van een terreinstrook, een soort niemandsland, waardoor den weg van Agui- lon onder het vuur van hun artillerie is ko men te liggen. - DOOR DE NAT 10 HALER ^JUU&EZZT (Mofu^PERCEH^ Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SBINT Verwachting: Matige tot krach tige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen), enkele regen- of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Afne mende wind, minder buiig. Barometerstand hedeamorgea 8 aar 759 In aansluiting op ons bericht elders in dit blad over woelingen in Abessinië, kan ge meld worden: Uit Napels is gisteravond bet mailschip Calabrië vertrokken naar Oost-Afrika, met drie bataljons Zwarthemden aan boord. Reeds wordt een opvolger alt president van de Duitsche Rijks bank genoemd. Opnieuw doen hardnekkige ge ruchten de ronde, volgens welke dr. Schacht als president van de Rijks bank zou aftreden. Een officieele be vestiging is niet te verkrijgen. Als eventueel opvolger wordt de bekende Keulsche bankier baron Kurt vooi Sohroeder gedoodverfd. Deze is president van de Ka mer voor handel en industrie te Keulen en oud-officier van den generalen staf. Baron Schroeder is o.a. lid van den raad van beheer van de B.I.B. De omstandigheid dat hij verwant zou zijn met de heeren Schroeder van het bekende Londcnsche ban kiershuis van dien naam, zou mede de keus op hem hebben doen vallen, daar men voor al goede betrokkingen met Londen wil hou den, ook als Schacht zou aftreden. De ambtstijd van dr. Schacht loopt tot 17 Mrt, Besprekingen over gevaarlijke kwesties tot het najaar uitgesteld De honderdste zitting van den Vol kenbondsraad is gistermorgen met een besloten bijeenkomst geopend. Op voorstel van Delbos werd be sloten dat eerst In de volgende zit ting van Mei een datum zal worden vastgesteld voor de bijeenroeping eener diplomatieke conferentie voor de bescherming van nationale artis- tieken en historischen eigendom. Un- den, de Zweedsche afgevaardigde, werd benoemd tot rapporteur in de kwestie van het Sandjak Alexan- drette. De benoeming van den Ar- gentijnschen rechtskundigen raads man van het secretariaat, Podesta Costa, tot ondersecretaris-generaal werd goedgekeurd. De regeeringen van Ierland en Znid-Slavië werden uitgenoodigd zich te doen vertegen woordigen in de consultatieve com missie voor sociale vraagstukken. In de s' middags gehouden openbare ver gadering bleek al spoedig dat de groote mo gendheden van plan waren om elke uiting van meeningsverschil te vermijden. Blijkbaar is de door de verschillende lan den ten aanzien van den Volkerenbond in te nemen houding reeds in voorbesprekin gen vastgelegd, althans het gerucht liep in de wandelgangen dat tusschcn Eden en den Poolschen minister Beek een overeenkomst was tot stand gekomen over den inhoud van de af te leggen verklaringen van trouw aan Genève. Of het zal gelukken om allen te winnen voor deze verklaring, waarvan den inhoud nog niet bekend is, wordt niet algemeen gun stig beoordeeld. Waarschijnlijk is de inhoud vrij tam. maar men wil van Engelsche en Fransche zijde de zekerheid hebben, dat het afleggen der verklaring geen incidenten veroorzaakt. z Alle landen zullen aan het woord komen en men vraagt zich niet zonder eenige zorg af wat b.v. de Rus Litwinoff zal zeggen en of zijn verklaringen, die zeker zeer vinnig zullen zijn, geen nieuwe last kunnen leggen op de toch al zwakke schouders van den Bond der Volkeren. En daar men den Bond voor alle verdere afbraak wil behoeden zullen Eden en Del- bos eerst nog wel een hartig woordje willen spreken met de „gevaarlijke" afgevaardig den alvorens ze op 's werelds tribune te laten spreken. Rust! en nog eens rust! beheerscht thans de daden van Genève. Alle belangrijke kwesties worden naar de toekomst verscho ven. Wat de kwestie van de erkenning van het Italiaansche gezag over Abessynië betreft is het, volgens de Msb., vrijwel zeker, dat hierover in het geheel niets aan de raadstafel gezegd zal worden en dat ook gee nerlei gemeenschappelijke stap van een groep staten bij Eden en Delbos ondernomen zal worden, om. de er- Britten redden 78 Japansche visschers Acht en zeventig Japansche visschers die in een visschersboot hulpeloos ronddreven, zijn opgepikt door het Britsche 8940 ton me tende vrachtschip „Athel Knight". Dit schip heeft de visschersboot op sleep touw genomen en brengt haar naar Hako- date. De „Athel Knight" was op weg van Californië naar Genzan in Korea. kenning van den koning van Italië als keizer van Abessynië door Enge land en Frankrijk tot stand te brengen. Inzake de volkenbondshervorming heb ben de Engelsche en Fransche regeeringen reeds dit succes te boeken, dat Zwitserland de kwestie van het h>rstel van de vol strekte Zwitsersehe neutraliteit nog niet a s. Maandag in de commissie van acht-en- twintig zal te berde brengen. De groep der kleinere staten zal heden ochtend weder bijeenkomen, om haar houding vooral ten opzichte van de plannen tot wijziging van artikel 16 vast te stellen. Eden zal dan aan de vertegenwoordigers van de Oslostaten en van Zwitserland rap port uitbrengen over de besprekingen, wel ke hij gisteren met verschillende raadsle den gevoerd heeft over 't Zweedsche denk beeld, dat artikel 16 aldus zal worden ge wijzigd, dat daarin uitdrukkelijk zal wor den bepaald, dat de deelneming aan de economische en financieele sanctiemaatrege len facultatief zou zijn, zooals reeds ten op zichte van militaire sancties het geval is. Vermoedelijk zullen de kleinere staten zich erbij neerleggen, dat overeenkomstig den wensch van Engeland en Frankrijk de be sprekingen ook van dit Zweedsche denk beeld tot de gewone volkenbondsvergade- ring van September zullen worden ver daagd. Belangrijke beslissingen zijn van de bij eenkomst der kleine staten ook reeds hier om niet te verwachten, omdat., behalve Spaak geen enkele minister van buitenland- sche zaken van deze landen hier aanwezig is. Ook in de Spaansche kwestie zal de Vol kenbond geen stelling nemen, terwijl de toestand der Joden in Roemenië onbespro ken zal blijven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1